Komentáře a diskuze

  • Míra 26. 11. 2022 v 09:19 k KomentujemeŠkoda, že trh a vkus nejsou nastaveny jinak. Škoda že je takový problém, sponzorovat menší rozhlasové stanice. Raději se cpou...
  • Oviradio.cz 26. 11. 2022 v 08:08 k KomentujemeČínskou lidovou republikou placený pořad Barevný svět (Color, Hey) se dostal i do bakalářské práce "Analýza čínské propagandy v České republ...
  • Oviradio.cz 25. 11. 2022 v 23:43 k KomentujemeJe ve vlastním zájmu nového rádia maximálně tlačit svůj brand, aby mohl žít svým životem a nebyl považován za pouhou...
  • MichalP 25. 11. 2022 v 23:29 k KomentujemeKvůli E2 a Blaníku to fakt nebylo. 106,5 neprošlo přes německou BNA kvůli ochraně 106,4 MDR Aktuell v Zittau. Vzdušnou...
  • Franz 25. 11. 2022 v 22:51 k KomentujemeZaujalo mě vyhýbání se slovu Helax na sociálních sítích Fresh rádia. Snaha o vyvolání vzpomínek na úspěšnou éru je zřejmá,...
  • Hony 25. 11. 2022 v 20:22 k KomentujemeŘekl bych že kvůli Evropě 2 na 106.4 a Blaníku na 106.5
  • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty 25. 11. 2022 v 20:19 k KomentujemeZamítnuto, neprošlo na mezinárodní. Bojujeme dál.
  • Jarda 25. 11. 2022 v 20:06 k Komentujemejakto? :O ona jim ta koordinace nevyšla? zatím je pořad ještě i ve fmscanu.

Články

Vysílání v DAB netáhne

Dalším digitálním odpadlíkem se stal začátkem února hudební kanál zaměřený na oldies jamesdean.fm. V DABu nevydržel ani rok. Za posledních šest měsíců z digitálu zmizely Gama, SeeJay a ČRo Sport. Český rozhlas mezitím rozšířil pokrytí Rádia Junior a Reginy DAB Praha. Žádné nové přírůstky v nabídce stanic, přesněji řečeno lowcostových hudebních streamů, se nekonají. Výjimkou by se letos mohlo stát Šlágr rádio, nemoderovaný derivát československé lidové televize Šlágr TV.

Bude zajímavé sledovat, jak dlouho bude digitální distribuci táhnout Rádio Samson. To jako jedno z mála rádií své digitální vysílání propaguje a před posluchači ho neskrývá. Ostatní rádia se ke své přítomnosti v DABu nehlásí a často mají důvod. Popravdě jen blázen by dal přednost například digitálnímu vysílání radia City, když si jej může s mnohem lepším zvukem i pokrytím naladit na FM. DABu dává přidanou hodnotu především Český rozhlas se svými digitálními programy jako je Junior, Wave nebo Retro.

Pro většinu české populace zůstává DAB naprosto neznámou věcí, lidé téměř nekupují digitální přijímače, přestože v obchodech už jsou. Když někdo řídí novou škodovku, moc ho nezajímá, že mnohdy umí také digitální příjem. Z DABu se nestala módní technologická záležitost „to musím mít“. Broadcasteři se tím pádem do digitálu nehrnou, protože si spočítají, že vysílat pro pár nadšenců se jim nevyplatí a ti, kteří to zkusili, vidí, jak málo je posluchač ochotný doplnit poslech na VKV a internetu o „rádio budoucnosti“ DAB.

O čem píšete?
109 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda
Reply to  Oviradio.cz
4. 11. 2017 15:12

tak myslím že šanci to má, je to vlastne neco jako nemecké sunshine live a vaše pražské dance radio, jinak se nikde tento formát nevysílá, ona i evropa 2 se označovala za taneční radio ale neni tomu tak, je to spiš pop/rap, takže pokud by se rozšiřili i k rti a udelali větší kampan, tak myslim že uspějou už jen proto že nejsou jen praha only a zaroven by byli na nějakou dobu jediní kdo vysíla taneční hudbu, tak si to posluchače jistě najde, třeba moje segra posloucha taneční hudbu ale na severu čech ji nikdo nevysílá tak posloucha sunshine live a včera i seejay, jen škoda že seejay ma u nas napíču signál, tak většinu cesty hral vždy sunshine 😀

Jarda
Reply to  Jarda
4. 11. 2017 15:49
Jarda
Reply to  Oviradio.cz
4. 11. 2017 20:53

jojo, chtelo by to větší kampaŇ 😉 takove radio si zaslouží byt dostupne mimo placene služby (tim myslim internet) dab je zdarma, jen to chce kampan, možna se vratili i z toho duvodu že se „svezou“ na kampani českeho rozhlasu, když bude všude odkaz na teleko 😀 dokonce u digitalu na čro se zminuje v članku o teleko i rti ale i čra, tak uvidíme zdlai to tam zustane až pustěj tu kampan, třeba seejay očekava že jakmile se o tom začne mluvit lidi si všimnou „je hele ono tam je i neco jinyho než čro“ a budou mit posluchače. U mě to hraje dobře, ale tak jsem v mistech kde podle mapek pokrytí není žadny signál, přesto tady z 5% chytam teleko 95% 10A, někdy 5D, vyjimka když jedu do liberce kde je na LL. Tedka jsem hodně na českolipsku, chtelo by to vic vysílačů no, třeba segře se libi takovyhle radia, ale rozhodne necestuje s předplacenym datovym tarifem aby si poslechla radio, to jako kdo by utracel za data. Docela ji štve že ten jeji kamoš nema dab radio 😀 Tak snad už se konečne chytí a uspějí, jsem přiznivcem digitalu hlavne diky pokrytí a čistemu signalu 🙂

Anonymní
Reply to  Oviradio.cz
4. 11. 2017 23:22

Ivo, Vám se však interního vysvětlení dostalo na podzim 2016. Bohužel jste zareagoval úplně stejně jako vedení SeeJay Radia – bez jakékoli odpovědi.

Anonymní
Reply to  Oviradio.cz
5. 11. 2017 15:20

Posílal jsem Vám jej krátce po posledních odchodu z DABu, tehdy ještě jako spolupracovník SeeJay Radia. Dnes už se k mailové schránce nedostanu, je mi líto, ale měl jsem snahu Vám objastnit příčiny odchodu z digitálu, ačkoli veřejně se to nemělo prezentovat. Honza

Anonymní
Reply to  Oviradio.cz
5. 11. 2017 21:01

Přišlo to z mailu honzas@seejay.cz, to vím jistě. A mail jsem kopíroval ten ze zápatí webu. To je škoda, že jsme na to nepřišli dřív :))

Jarda
2. 11. 2017 11:54

Dnes vysílali zajímavý pořad na čro plus, koho by víc zajimalo tak jsem nahral video zde, ptat se mohli i posluchači.
https://www.youtube.com/watch?v=A3je71Bi1lw
Několik nových onformací. 😉

Jarda
Reply to  Jarda
1. 12. 2017 19:57

https://www.youtube.com/watch?v=nMN5jdo2HCY
Tak další povídání na čro, tentokrat z pořadu „kontakt“ vic se tam mluví o čro. 🙂

Jarda
23. 10. 2017 11:44

Vedle Prahy zítra začne vysilat další vysilač dab+ čro obnoví vysilač Beroun.
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/cesky-rozhlas-spusti-v-utery-dab-vysilac-pro-beroun-a-okoli–1763595

Jarda
20. 10. 2017 21:28

Tady video jak hraje pražsky vysilač až za ještědem 😉 a že tam hraje poměrne dost často a ne neni to LL teleko 😉 tam přece neni čro region 🙂 docela dobře to i hraje 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=oNBoMmyBGqA

Jarda
17. 10. 2017 18:07

http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/cesky-rozhlas-predstavil-koncepci-rozvoje-dab-radia-signalu-se-letos-docka-i-beroun–1762555
Plány českeho rozhlasu s dab+, kdo pamatuje testovací vysílač v berouně tak i ten se vrátí. Dále je k nahlednutí kam se bude rozšiřovat dab+ dale, ale už nejsou znamy vysílače ani kilowatty.

Jarda
17. 10. 2017 13:09

na slovensku spustili další dab+ vysílač, fekvence 10B lokalita banská bystrica, provozovatel a multiplex je AVIS. Ale nikde o tom ani zmínka, dokonce ani na německých stránkách zmínka o přípravě chybí, škoda že avis nema nekde stranky jako teleko či rti, nebo towercom. Kdo je ze slovenska tak snad nam řekne víc, jak to hraje a tak.

Jirkas
Reply to  Oviradio.cz
28. 9. 2017 11:37

Ještě že tak..

Jirkas
18. 9. 2017 20:46

Presne tak, kolotoc sr.cek s prominutim..

Jirkas
Reply to  Oviradio.cz
15. 3. 2017 21:09

Budu strohý, nezajímavá zbytečnost..

Reply to  Jirkas
18. 9. 2017 20:20

Asi tak nějak, nezajímavý kafemlejnek hitů, které hrají všichni a všude pořád dokola.

Johny
15. 2. 2017 01:02

DAB netáhne, protože: mizerné pokrytí, mizerný program (v podstatě stejné stanice, jako na FM) a hlavně nechutně drahé přijímače. V současnosti je DABu záležitostí pro pár stovek technických nadšenců. Aby se DAB masově rozšířil, musí nastat: pokrytí celostátní, programový výběr stanic pestrý a ceny přijímačů poloviční, datový tok případně zvýšený, kdy 96 je minimum. Pak si dají lidé říci, do té doby je nic nedonutí DAB masově využívat. Leda jako u DVB-T direktivní přechod s definitivním ukončením analogu, jako v Norsku.

Jiří Machota
12. 2. 2017 23:39

Zdravím v diskusi a dovolím si přijít se svou troškou do mlýna.
Někdy od konce r. 2015 jsem majitelem 2 DAB přijímačů, 1 stolní a 1 kapesní.
Jak moc se mi líbí technologie DAB a obrovský rozdíl např. při poslechu DAB / VKV v autobuse, vlaku či ve voze, mám ale podstatné výhrady k pomalému streamu, v nejlepším případě 96 kb formát AAC, v nejhorším pak 40 kb / AAC.
Uznávám, že technologie DAB je vhodná na poslech, výše uvedený rychlejší stream i do sluchátek, ale rozhodně bych pořady vysílané touto technologií nenahrával.
Jsem prostě fajnšmekr, kterému nízká rychlost streamu vadí a to je fakt, který mě vede k tomu, že DAB využívám doma z důvodů čistého poslechu např. při posezení v kuchyni, při práci apod.
Také na cestách je DAB podstatně lepší, stanice nemají šumové úniky a jelikož jsem v dosahu vysílače Mahlerovy sady, který vyzařuje vysílání výkonem (tuším 20 kW), je pro mne DAB na cestách často vhodnou volbou poslechu radia.
Pro poslech hudby z radia však podstatně raději využívám internet.
Neumím si představit, že by technologie DAB vysílala po r. 2025 současnou rychlostí streamu, značně to ubírá samotné kvalitě vysílání.
Z obchodního hlediska chápu soukromé provozovatele radií, že se do této technologie nehrnou, současné počty posluchačů, tradice, a vůbec vše, na co jsou lidé zvyklí, by přechod na DAB značně zkomplikoval.
Domnívám se, že trend půjde zcela jiným směrem:
Už dnes je mnoho aplikací pro samostatná radia nebo aplikací, které sdružují česká i světová radia v mobilních zařízeních Yos a Android.
Až nastane světlý okamžik, kdy si mobilní operátoři uvědomí, že internet je podstatně dál než oni samotní, snad se dočkáme i mírnějšího limitu FUP než je ten současný, tedy takového, abychom na svých mobilech či tabletech mohli v rámci mobilních dat sledovat radia nepřetržitě.

Petr Kružík
7. 2. 2017 18:34

Já se ani nedivím. To by se muselo něco reálně dít… Pro DAB+ by hovořila v podobě několika multiplexů větší programová nabídka, přidaná hodnota informací a také kvalitnější zvuk. Ani jedna věc zatím neplatí. Ze sítí existují jen testovací solitéry s nepřesvědčivým výsledkem. V JI doposud nechytím ani jeden český či zahraniční multiplex, koupě zařízení s DAB+ tudíž nemůže být ani fanouškovská. V horizontu 2025 se dá očekávat, že by se DAB-ko u nás konečně mohlo stát, především s veřejnoprávním multiplexem, trefným doplňkem FM vysílání. (Prozatím) doplňkem, nikoliv náhradou. Neb FM-ko se v roce 2025 v našich krajích rozhodně nevypne, to si nemůže myslet nikdo střízlivě uvažující.

Jirkas
Reply to  Petr Kružík
8. 2. 2017 18:19

Presne tak, DAB+ bych nechal jako doplněk, nikoliv jako nahradu FM.

jouda
Reply to  Jirkas
9. 2. 2017 10:37

Ochota platit souběh však je a bude minimální. Takže každé rádio bude buď na FM nebo DAB+. V obou málokteré.

Jirkas
Reply to  jouda
9. 2. 2017 18:13

No a vzdyt to staci, kdo bude chtit byt jen na FM bude na FM a kdo v DAB, bude v DAB.O nejakem soubehu tu nikdo ani nemluvi.DAB+ nechat jako doplněk, kdo do neho chce prejit anebo prijit, jak uz jsem psal na pocatku.

jouda
Reply to  Jirkas
12. 2. 2017 22:49

Jenže FM licence jsou limitovány do 10.10.2025. Takže do té doby musí přijít změna, jinak zůstanou jen digitální, tj. DVB-T/-T2 a DAB+.

H.
Reply to  Jirkas
12. 2. 2017 23:32

V roce 2025 už DAB nebude existovat a FM licence se prostě prodlouží.

Johny
Reply to  Petr Kružík
15. 2. 2017 01:09

Že se FM nevypne, nemůže nikdo tvrdit ve státě, kde je vše každou chvíli jinak. Nikdo neví, co a jak v té době tady bude, jaké nastanou politické i ekonomické tlaky.

JM
7. 2. 2017 09:31

Proč by taky DAB táhnul? Otřesná kvalita zvuku (u Teleka), mizerný výběr programů, z nichž většina je i na FM, bídné pokrytí (až na Prahu a ČRo balíček).

Pokud by v DABu byla slušná nabídka a rozumný zvuk, táhlo by to určitě víc. To se ale provozovatelé musí zamyslet, pro koho a proč vlastně chtějí vysílat.

Zatím má DAB smysl jen pro příjem zahraničních stanic (německá nabídka je velmi zajímavá) a pro nadšence.

Jirkas
Reply to  JM
8. 2. 2017 18:18

Souhlas, operator na Slovensku nabízí i v testu poradny datovy tok, to co tady predvadi Teleko nebo test v Praze ( ne český rozhlas) je něco šíleného a od DAB+ to akorát odradi.A co jsem si psal s majitelem Teleka, hodla i v ostrem provozu dále krmit mux co nejvíce stanic za cenu kvality.Doufam, ze se DAB+ neuchyti a pujde do „kanalu“.

7. 2. 2017 08:28

„…lidé téměř nekupují digitální přijímače, přestože v obchodech už jsou.“ Ivoši, ty máš statistiky prodejců? Jen by mě zajímalo, o co se opíráš.