Komentáře a diskuze

Články

Přehled SV-AM vysílačů v Praze a okolí

Frekvence (kHz)StaniceStanovištěVyzářený výkon (W)Pol.Poznámka
639Český rozhlas DvojkaLiblice1513561Vpo-pá 04:00-24:00, so-ne 05:00-24:00
981Český ImpulsLíbeznice - Bořanovice10000V
1062Country RadioZbraslav19952V19:00-06:00 výkon 1000 W
1233Radio DechovkaZbraslav10000V

Vysvětlivky: SV – střední vlny, AM – amplitudová modulace, kHz – kilohertz, W – watt, V – vertikální (|).

Chyby nejsou vyloučeny.

 

31 komentářů Přehled SV-AM vysílačů v Praze a okolí

 • Václav

  Zdravím, udaný výkon u Liblic (639 kHz) je asi zbožným přáním, kdysi měl vysílač výkon 1500 kW (2 x 500 kW konce a 500 kW jako posila nebo náhrada při výpadku jednoho stupně), dnes je asi poloviční – kontrolováno měřicím přijímačem Körting v dobách „za bolševika“ a dnes – síla pole je desetinová !
  Totéž platí i o vysílači na dlouhé vlně 270 kHz, kde je výkon rovněž zhruba poloviční – kvůli úspoře energie, přestože jsou všechny veřejnoprávní vysílače opatřeny zařízením, měnícím výkon nosné vlny v závislosti na síle modulace – v literatuře se uvádí úspora kolem 30 % ! Obě informace od pracovníků vysílačů – nemá se o tom moc mluvit !!!
  Bydlím na Proseku a mám potíže (které dříve nebyly) s příjmem Country radia 1062 kHz, dříve bylo dobře slyšitelné, teď je na hranici příjmu – v šumu – a to ne v noci (neděle, 11 hod. dopoledne).
  Tamtéž je nejhlasitější Dechovka, dříve byl obdobně silně slyšet Český Impuls 2, ale i ten v poslední době ubral na výkonu.
  Pokud někdo má podobné zkušenosti – nejlépe místo příjmu kolem Proseka, Ďáblic, … uvítal bych je.
  Nejde o to, že bych byl odkázán jen na příjem na AM, ale baví mne sledovat provoz na středních a krátkých vlnách a např. Kossúth Rádio Budapest (540 kHz) má inzerovaný výkon 2000kW a je zde slyšet zhruba stejně silně jako Český Impuls 2.
  Děkuji.

  • Petr

   Zdravím z Ústeckoorlicka, mám stejnou zkušenost, Liblice mají daleko menší výkon, stejně tak na 270kHz je výkon 50kW a příjem nestojí za nic. Country na 1062kHz zde už nejde vůbec. Dříve bez problému.
   No je to konec výkonných AM vysílačů a tím pádem i dálkového příjmu, škoda. Na druhou stranu dnes se přes AM téměř neposlouchá je to spíše jen koníček nadšenců (i můj) lovit vzdálené stanice v éteru.

  • Jan

   Nejspíš bude nižší výkon způsobený tím, že Český rozhlas nechce původní výkon platit. Tak alespoň byly v minulosti nastavené ceníky, že rozhodoval výkon vysílačů. Radiokomunikacím snížení výkonů může způsobit jen potíže, protože snížení výkonu (a platby) na polovinu neznamená snížení nákladů na polovinu. Liblice, pokud se dobře pamatuji, měly původně spřažené dva vysílače 750 kW a podobně dlouhá vlna na Topolné. Když jsem ještě jezdil po republice, tak Radiožurnál na dlouhé vlně jsem v autě poslouchal raději, než se nechat rušit kolísáním příjmu a přelaďováním FMek. Dnes by to už, jak vidím, nešlo.
   Liblice byly brané jako základní vysílač, který měl pokrývat celou republiku v případě mimořádných událostí. To se zřejmě taky změnilo.
   Pokrytí Jižní Moravy FM signálem byl vždycky specifický problém ze dvou zdánlivě protichůdných důvodů – jednak členitost terénu, ale na druhou stranu otevřenost a plochost terénu na hranicích směrem na Slovensko a Rakousko, kde vzrůstalo nebezpečí vzájemného rušení vysílačů a nebyl dostatek frekvencí, které by prošly mezinárodní koordinací. Proto tam zůstávalo vysílání AM.
   Vysílání na AM je nákladné a Rozhlas než by ubral peníze na vlastní provoz, tak vždy raději bude omezovat prostředky na vysílání, kde je objektivně posluchačů méně a moc nechce IMHO slyšet, že je státní placená veřejnoprávní služba, pro kterou by poslechovost neměla být na prvním místě.

   • Vojta(1)

    Liblice jsou zcela nesmyslně vypínány v čase mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a to i v zimě. Tento časový úsek je přitom z hlediska šíření středních vln ekonomicky nejvýhodnější, neboť právě v tuto dobu by to pokrývalo většinu Evropy a sever Afriky. ČRo to nezajímá. Hlavně, že to jede přes den, kdy ten signál skoro nikam nedoletí. Obzvláště v průběhu léta to jsou vyhozené peníze.

 • JM

  U SV a DV jde také o zásadní nárůst průmyslového rušení, které produkuje dnes snad cokoliv od moderních praček, lednic, kotlů přes počítače, WiFi routery, nabíječky pro notebooky/mobily atd.
  Pamatuji si, jak jsem ještě v roce 2000/2001 poslouchal v paneláku na Jižním Městě po večerech bez problémů na obyčejném malém přenosném rádiu Sony lucemburský Marnach na 1440 kHz (tehdy RTL 1440). Hrálo to naprosto čistě (byť s úniky) a poslouchal jsem to vždy před spaním na sluchátka, hráli tam už tehdy to, co v českém éteru nebylo a dodnes moc není (rozumné oldies 60s-80s)…

  Když si dnes v tom samém bytě pustím večer SV, přes průmyslové rušení naladím tak leda Liblice, Zbraslav a v náznacích na DV Topolnou, Poláky případně na SV Kossuth. Nic dalšího nehraje.

 • Johny

  Zapomeňte na Topolnou jako celostátní 1500 kW DV vysílač, případně s přesahem do Evropy, čo bolo, to bolo. Z ekonomických důvodů se z něj stal pouhý 50 kW dokrývač Zlínské oblasti, jelikož si tamější posluchači stěžovali na mizerné pokrytí Radiožurnálu na FM.

 • Anonym

  270 kHz zkurvili jste to tak,že to dál nejde.

  • H.

   To je účel. Všechny odradit a pak říci, že to můžou vypnout, protože to nikdo neposlouchá. Počítám, že to nastane v řádu několika let. Nanejvýš.

 • Jarda

  na „AM“ at už v mw nebo lw musite mit nejen radio ale i antenu.
  https://www.youtube.com/watch?v=oVn8cmXE2EY
  Takto třeba hraje až v Liberci na nádraží, ale tak antena má zesilovač i pro AM pásmo no a ve dne to hrálo překvapivě dobře.
  Zato takový český impuls tak stačí když projede tramvaj tak to začne blbnout.
  https://www.youtube.com/watch?v=A3lTnQd4IxI

 • pavel

  Všiml jsem si v poslední době (jsem v Praze-Řepích), že ČRo2 na 636 kHz od 8-16 hod prudce sníží výkon – důvod neznám, ale zřejmě podle některých výšeuvedených příspěvků náš slavný rozhlas musí „šetřit“ a pak to AM úplně odstřihne. Ostatní stanice 3 středněvlná vysílání jdou slušné (kromě v noci – to je dost zarušené – tedy kromě Dechovky).
  Tož tak

  • Martin Kadaník

   Není to 636 kHz ale 639 kHz, a děje se tak z důvodu přepínání z vysílače Liblice u Českého Brodu, který pracuje s výkonem 750 kW na vysílač Zbraslav u Prahy, který pracuje s mnohonásobně nižším výkonem 40 kW. Zbraslav slouží jako záložní vysílač v době údržby vysílače Liblice. Na něm aktuálně probíhá údržba stožárů, výluka je nepravidelná od 14.5.2018 do 27.5.2018 většinou v časech od 9 do 18 hodin. Záleží také na počasí, ve kterém mohou technici pracovat.
   Nicméně je pravda, že středovlnné vysílání je dnes již celkem přežitek a ČRo by mohl koncesionářské poplatky určitě využít lépe, než dávat miliony do zastaralého systému.

   • Ovi

    Docela by mě zajímalo, kolik z 481 tisíc týdenních posluchačů Dvojky ji konzumuje na středních vlnách a jak se toto množství vyvíjí v čase. Čekal bych, že demografickým vývojem střední vlny docela brzy posluchačsky osiří, jejich vypnutí by pak bylo velmi racionálním krokem.

Vložte komentář