• Vaclav 26. 11. 2020 v 19:09 k KomentujemeKroměříž potvrzuji kousek za hranicí okresu to jde tak napůl preblikava s vidni na shodné frekvenci ...
  • stapa 26. 11. 2020 v 17:04 k KomentujemeZajímavé je, že na této frekvenci vysílá Čro Plus ve stereu. Otázka jestli to tak zůstane.
  • Mike (dříve Michal) 26. 11. 2020 v 15:53 k KomentujemeTa liberecká 87,6 zatím stále vypnutá není, ale to je otázka maximálně několika dní a pak by to teor...
  • Jarda 26. 11. 2020 v 14:30 k Komentujemejinak ze zasedání rrtv nic nového, jen covid, mediální analýzy a hromada stížností. Ale nové vysílač...
  • Ovi 26. 11. 2020 v 14:25 k KomentujemeFrekvenci 91,8 na Ostravsku v posledních letech krátkodobě používalo Radio Čas Dny NATO. Předtím vys...
  • Jarda 26. 11. 2020 v 14:19 k Komentujemerádio beat je on air v litomyšli a v prachaticích, mělo by běžet i skyrock v kroměříži ;)
  • Jarda 26. 11. 2020 v 13:59 k Na jakých FM frekvencích bude vysílat Český rozhlas Plus?tak otestuje někdo pokrytí? je to s těmi 50W po té ostravě slyšet?
  • Jarda 26. 11. 2020 v 13:58 k Komentujemeuž jsem to tu psal :D

Co je DAB rádio, digitální rádio, DAB+ v autě? Otázky a odpovědi

Digitální rádio DAB+ Oviradio.cz

1. Co je DAB?

DAB+, zjednodušeně DAB, je digitální rozhlasové vysílání přijímané vzduchem, bez nutnosti internetového připojení a dodatečných poplatků.

2. Jak poznám, že konkrétní auto podporuje DAB?

Tlačítkem RADIO nebo na dotykové obrazovce rádia je možné zvolit režim příjmu označený DAB/FM, FM/DAB případně DAB. Autorádia s DAB mají vždy také příjem FM.

DŮLEŽITÉ: U všech nových aut vybavených autorádiem prodávaných od 21. prosince 2020 bude DAB povinně již v základní výbavě (obvykle v rámci modelového roku 2021).

3. Čím se DAB liší od FM a AM?

Narozdíl od FM a AM vysílá na jedné DAB frekvenci (kanálu) několik rozhlasových stanic v takzvaném multiplexu. Proto se do DAB vejde mnohem více stanic včetně doplňkových textů a obrázků. DAB nikdy nešumí, při nedostatečném signálu se autorádio ztiší.

4. Co a kde v DAB můžu poslouchat?

V Česku v současnosti vysílá několik multiplexů s nabídkou zhruba 40 stanic včetně těch, které nelze naladit na FM nebo AM. Je pokryto přes 95 procent obyvatel a pokrytí i nabídka stanic v DAB se v roce 2020 dále zvyšují. V mnoha regionech Česka jsou slyšet i zahraniční rádia, například z Německa, kde je vysílání v DAB velmi rozšířené a mnoho automobilů je vybaveno příjmem DAB.

5. Proč někdy rádio s DAB při poslechu vybrané stanice přeskakuje nebo se opakuje?

Důvodem je automatické přepínání mezi DAB a FM. Pokud posloucháte stanici, která vysílá zároveň na FM a v DAB, autorádio při nedostatečném signálu FM přepne na příjem DAB a naopak. Vysílání v DAB a na FM ale nebývá vždy časově ani zvukově sladěno, proto může docházet k vynechávání nebo naopak opakování části vysílání stanice, kolísání hlasitosti nebo změně kvality zvuku. Řešením je v menu rádia zrušit zaškrtnutí položky pojmenované například Automatická změna DAB – FM, Přepínání DAB/FM nebo Service Following (dostupné jen u některých autorádií).

6. Skončí v Česku kvůli DAB nynější vysílání na FM a AM?

DAB a FM poběží vedle sebe ještě mnoho let, vzájemně se doplňují. AM vysílání (střední a dlouhé vlny) bude v souvislosti s rozšířením DAB v následujících letech vypínáno (Český rozhlas opustí AM vysílání na konci roku 2021).

+

ČTĚTE TAKÉ: Přehled všech rádií v Praze na FM, DAB, AM

O čem píšete?
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments