• Radek 17. 1. 2022 v 19:48 k Přehled AM vysílačů v Praze a okolíMoje řeč, H.
 • JM. 17. 1. 2022 v 12:52 k Komentujemeekl v češtině jidiš - čeština slovník ekl hnus noun masculine en.wiktionary.org Takže asi "nomen omen" :)
 • Míra 17. 1. 2022 v 12:43 k KomentujemeTeď vysílá na Evropě 2 jakýsi moderátor. Možná Jindra Ekl. Docela hrůza ho poslouchat, často zakončuje zvoláním: "H, h, jsem...
 • Míra 16. 1. 2022 v 23:01 k KomentujemeKdyž vedle sebe postavíme několik DAB přijímačů se stejnou naladěnou stanicí ze stejného muxu, tak nebudou hrát synchro. Takže polštář...
 • H. 16. 1. 2022 v 22:23 k KomentujemeDíky, takže se to snaží aspoň nějak řešit - napodobit chování analogu, který je v tomto o parník lepší.
 • Míra 16. 1. 2022 v 17:21 k KomentujemeJsou tam kolikrát nainstalované Fade IN - OUT efekty a setkal jsem se i s efektem, že nehrajou výšky při...
 • H. 16. 1. 2022 v 12:06 k KomentujemeTo není v žádném DAB přijímači volba, aby reprodukce byla opožděná (třeba o několik sekund) a to zpoždění se využilo...
 • Jakub Melin 16. 1. 2022 v 11:01 k KomentujemeOno taky hodně záleží na nastavení samotného tuneru. Do staré Fabie jsem namontoval obyčejné levné rádio Kenwood 505DAB. K tomu...
 • Oviradio.cz 16. 1. 2022 v 06:51 k KomentujemeBeat 98,7 tam místy funguje, ale jen poblíž D1. Když už jsem zmínil dálnici, od března si na ní dost...
 • Václav 16. 1. 2022 v 00:09 k KomentujemeA Žďár má taky nám dojem omezení jižně asi kvůli 98,8 jauerling
 • H. 15. 1. 2022 v 23:02 k KomentujemeTen Žďár je odstíněn sedmistovkama, takže se neuplatní. Větší problém je 98.6 z Třebíče, jinak je to čisté. Každopádně oni...
 • jouda 15. 1. 2022 v 22:11 k Komentujeme101,1čka vypadla dnes odpoledne, ticho má až od 14:22.

Co je DAB rádio, digitální rádio, DAB+ v autě? Otázky a odpovědi

Digitální rádio DAB+ Oviradio.cz

1. Co je DAB?

DAB+, zjednodušeně DAB, je digitální rozhlasové vysílání přijímané vzduchem. Nepotřebuji k němu internet, neplatím za něj dodatečné poplatky.

2. Jak poznám, že nějaké auto podporuje DAB?

Tlačítkem RADIO nebo na dotykové obrazovce rádia zvolím režim příjmu označený DAB, někdy také DAB/FM nebo FM/DAB. Jde to i jinak: v seznamu dostupných stanic zkusím najít Český rozhlas Pohoda, který je označen jako R-POHODA nebo CRo-POHODA. Pokud tam je, autorádio umí DAB. Autorádia s DAB mají vždy také příjem FM.

DŮLEŽITÉ: U všech nových aut a autobusů vybavených autorádiem bude od 1. ledna 2022 DAB povinně již v základní výbavě.

Radiožurnál DAB Peugeot

3. Čím se DAB liší od FM a AM?

Narozdíl od FM a AM vysílá na jedné DAB frekvenci (kanálu) několik rozhlasových stanic v takzvaném multiplexu. Proto se do DAB vejde mnohem více stanic včetně doplňkových textů a obrázků. DAB nikdy nešumí, při slabém signálu se autorádio ztiší.

4. Co a kde v DAB můžu poslouchat?

V Česku v současnosti vysílá několik multiplexů s nabídkou přes 50 stanic včetně těch, které nejsou na FM nebo AM. Je pokryto přes 95 procent obyvatel a pokrytí i nabídka stanic v DAB se dále zvyšují. V mnoha regionech Česka můžu poslouchat i zahraniční rádia, například z Německa, kde je vysílání v DAB velmi rozšířené a mnoho automobilů je vybaveno příjmem DAB.

5. Proč někdy DAB rádio při poslechu vybrané stanice přeskakuje nebo se opakuje?

Důvodem je automatické přepínání mezi DAB a FM. Pokud poslouchám stanici, která vysílá zároveň na FM a v DAB (například Radiožurnál), autorádio při nedostatečném signálu FM přepne na příjem DAB a naopak. Vysílání v DAB a na FM ale nebývá vždy časově ani zvukově sladěno, proto můžu narazit na vynechávání nebo naopak opakování části vysílání stanice, kolísání hlasitosti nebo zhoršení zvuku. U mnoha autorádií to vyřeším tak, že v nastavení zruším zaškrtnutí položky pojmenované například Automatická změna DAB – FM, Přepínání DAB/FM nebo Service Following.

Kia Hyundai Přepínání DAB/FM rádio.

6. Skončí v Česku kvůli DAB dosavadní vysílání na FM a AM?

DAB a FM poběží vedle sebe, vzájemně se doplňují. AM vysílání, tedy střední a dlouhé vlny, bude v souvislosti s rozšířením DAB v následujících letech postupně omezováno. Český rozhlas vypne AM vysílání na konci roku 2021, poté zůstanou na AM pouze tři soukromé stanice v Čechách.

+

ČTĚTE TAKÉ: Přehled všech rádií v Praze na FM, DAB, AM

O čem píšete?
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Melin
23. 4. 2021 11:34

Já mohu aktuálně srovnávat originální koncernové RNS510 Columbus rádio s Kenwoodem 1DIN KMM-505 s DABem.

Přijde mi, že v místech se slabým signálem je ten Kenwood stejně citlivý nebo i citlivější než Columbus. Za ty peníze je to rádio skvělé, jak zvukem, tak širokou paletou nastavení zvuku apod. (kde koncernová rádia tedy silně kulhají).

FM příjem je mírně lepší na Columbusu, zejména selektivita. Ale není to žádný velký rozdíl.

Míra
Reply to  Jakub Melin
23. 4. 2021 11:47

Vím, že jsi reagoval na Marka. Jenom doplním, že já rozhodně neřeším místa se slabým signálem.

Last edited 8 měsíců před by Míra
Míra
23. 4. 2021 10:43

Příjmové vlastnosti a schopnosti jsou klíčové.
Bohužel, nelze obecně věřit ani Kenwoodu, ani Pioneeru …. Je potřeba vědět, jak přijímací soupravu (anténa,svod /koax/, ev.zesilovač nebo pásmový splitter a autorádio) jako celek otestovat…a jak případný problém vyřešit.
Jelikož se jedná o instalaci v autě, je to úporně nekomfortní a nepříjemná záležitost.

Pak je tu jestě jedna věc. SW nedotaženost a neochota výrobců jakkoliv na podněty uživatelů reagovat.

Takže, co my zbylo z nedražšího 1DIN Kenwoodu ?
Zvuková kvalita a ekvalizér.
I Phone USB Audio.
BT funguje obstojně, ale u hovorů mi nefunguje telefonní seznam, jen posledních 10 hovorů.

Co je k prdu ?
Radio staruje tak dlouho, že než se rossvítí aspoň ledka, tak netušíte, jestli mení po něm.
Určité specifické příjmové vlastnosti.
Displej se nedostatečně rychle překresluje při nižších teplotách.
Nerovnoměrné podsvícení panelu a problematická korelace s podsvícením displeje…Nemá čidlo osvětlení.
Nesmyslné NEvyužití i využití plochy displeje.
Android USB audio.
USB vstup – nahodilé fatální ukončování reprodukce a tím pádem nutnost udělat externí změnu v obsahu na paměťovém médiu, aby šlo opět dočasně přehrávat.

Třešničkou na dortu je pak jedna velice častá vlastnost. Volant automobilu má střízlivé množství ovládacích prvků, což je fajn. Ovšem funkce, které se týkají FM a DAB příjmu jsou tak nesmyslné, že se nedají vůbec použít….

Last edited 8 měsíců před by Míra