• Oviradio.cz 30. 6. 2022 v 15:12 k KomentujemeDěkuji za info, nepsal.
  • Jerry 30. 6. 2022 v 09:05 k KomentujemeSignál rádio vysílá na FM v radiotextu info o hrané skladbě, podobně jako v dab. Nevím, zda to tu již...
  • Míra 29. 6. 2022 v 20:15 k KomentujemeMůže to být dáno místními provozními podmínkami....Setkával jsem se i s tím, že úroveň signálu LTE 800 postupně slábne se...
  • Jirkas 29. 6. 2022 v 19:47 k KomentujemeNesmysl provozovat dinosaura i treba jen se snizenym vykonem. Je dobre, ze AM je pryc. Netreba se inspirovat nejakym Spanelskem...
  • frkotou 29. 6. 2022 v 19:10 k KomentujemePíšu čerstvou zkušenost. Ve Znojmě dnes velmi silně pršelo a během toho žádný výpadek čehokoliv. Dokonce internet (přenos přes venkovní...
  • Jiří 29. 6. 2022 v 18:29 k KomentujemeZa sebe jsem dnes po silném dešti spozoroval zlepšení příjmu AM stanic,tak jim to asi dobře "zalilo" zemní síť u...
  • Jiří 29. 6. 2022 v 18:18 k KomentujemeTak to je solidní dosah při použití rádia s vestavěnou feritovou anténou.
  • Jiří 29. 6. 2022 v 18:17 k KomentujemeMáte pravdu pro Český rozhlas bylo vysílání na AM v takovém rozsahu výkony součtem v cca 2MW již neúnosné,ale mohl...
  • Jarda 29. 6. 2022 v 11:45 k Komentujemeexpres vary koordinuje taky, takže by tam měl taky double :D Max se vzdají te koordinace.

Co je DAB rádio, digitální rádio, DAB+ v autě? Otázky a odpovědi

Digitální rádio DAB+ Oviradio.cz

1. Co je DAB?

DAB+, zjednodušeně DAB, je digitální rozhlasové vysílání přijímané vzduchem. Nepotřebuji k němu internet, neplatím za něj dodatečné poplatky.

2. Jak poznám, že nějaké auto podporuje DAB?

Tlačítkem RADIO nebo na dotykové obrazovce rádia zvolím režim příjmu označený DAB, někdy také DAB/FM nebo FM/DAB. Jde to i jinak: v seznamu dostupných stanic zkusím najít Český rozhlas Pohoda, který je označen jako R-POHODA nebo CRo-POHODA. Pokud tam je, autorádio umí DAB. Autorádia s DAB mají vždy také příjem FM.

DŮLEŽITÉ: U všech nových aut a autobusů vybavených autorádiem je od 1. ledna 2022 DAB povinně již v základní výbavě.

Radiožurnál DAB Peugeot

3. Čím se DAB liší od FM a AM?

Narozdíl od FM a AM vysílá na jedné DAB frekvenci (kanálu) několik rozhlasových stanic v takzvaném multiplexu. Proto se do DAB vejde mnohem více stanic včetně doplňkových textů a obrázků. DAB nikdy nešumí, při slabém signálu se autorádio ztiší.

4. Co a kde v DAB můžu poslouchat?

V Česku v současnosti vysílá několik multiplexů s nabídkou přes 50 stanic včetně těch, které nejsou na FM nebo AM. Je pokryto přes 95 procent obyvatel a pokrytí i nabídka stanic v DAB se dále zvyšují. V mnoha regionech Česka můžu poslouchat i zahraniční rádia, například z Německa, kde je vysílání v DAB velmi rozšířené a mnoho automobilů je vybaveno příjmem DAB.

5. Proč někdy DAB rádio při poslechu vybrané stanice přeskakuje nebo se opakuje?

Důvodem je automatické přepínání mezi DAB a FM. Pokud poslouchám stanici, která vysílá zároveň na FM a v DAB (například Radiožurnál), autorádio při nedostatečném signálu FM přepne na příjem DAB a naopak. Vysílání v DAB a na FM ale nebývá vždy časově ani zvukově sladěno, proto můžu narazit na vynechávání nebo naopak opakování části vysílání stanice, kolísání hlasitosti nebo zhoršení zvuku. U mnoha autorádií to vyřeším tak, že v nastavení zruším zaškrtnutí položky pojmenované například Automatická změna DAB – FM, Přepínání DAB/FM nebo Service Following.

Kia Hyundai Přepínání DAB/FM rádio.

6. Skončí v Česku kvůli DAB dosavadní vysílání na FM a AM?

DAB a FM poběží vedle sebe, vzájemně se doplňují. AM vysílání, tedy střední a dlouhé vlny, je v souvislosti s rozšířením DAB postupně omezováno, například Český rozhlas zcela opustil AM vysílání na konci roku 2021.

+

ČTĚTE TAKÉ: Přehled všech rádií v Praze na FM, DAB, AM

O čem píšete?
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Johny
27. 2. 2022 04:53

Výňatek ze znění směrnic EU ze prosince 2018: Jakýkoli automobilový rádiový přijímač zabudovaný do nového vozidla kategorie M, které je uvedeno v Unii na trh za účelem prodeje nebo pronájmu od 21. prosince 2020, obsahuje přijímač, který je schopen přijímat a reprodukovat přinejmenším rozhlasové služby poskytované prostřednictvím digitálního pozemního rozhlasového vysílání. Já si koupil nový vůz v 12/2021, vyrobený v 11/2021, který má autorádio Kenwood doinstalované prodejcem, protože díky zvláštní edici tovární výbavy s klimou, centrálem a el. okny v něm rádio přesto nebylo ??? a dodělané DAB nemá. Mě je to ovšem zcela šumák, DAB je mi ukradený, hlavně že AR má handsfree s mic nad čelním sklem a přes bluetooth plně spolupracuje s mobilem včetně hledání tel. seznamu a dalších služeb ;-P

Jakub Melin
23. 4. 2021 11:34

Já mohu aktuálně srovnávat originální koncernové RNS510 Columbus rádio s Kenwoodem 1DIN KMM-505 s DABem.

Přijde mi, že v místech se slabým signálem je ten Kenwood stejně citlivý nebo i citlivější než Columbus. Za ty peníze je to rádio skvělé, jak zvukem, tak širokou paletou nastavení zvuku apod. (kde koncernová rádia tedy silně kulhají).

FM příjem je mírně lepší na Columbusu, zejména selektivita. Ale není to žádný velký rozdíl.

Míra
Reply to  Jakub Melin
23. 4. 2021 11:47

Vím, že jsi reagoval na Marka. Jenom doplním, že já rozhodně neřeším místa se slabým signálem.

Last edited 1 rok před by Míra
Míra
23. 4. 2021 10:43

Příjmové vlastnosti a schopnosti jsou klíčové.
Bohužel, nelze obecně věřit ani Kenwoodu, ani Pioneeru …. Je potřeba vědět, jak přijímací soupravu (anténa,svod /koax/, ev.zesilovač nebo pásmový splitter a autorádio) jako celek otestovat…a jak případný problém vyřešit.
Jelikož se jedná o instalaci v autě, je to úporně nekomfortní a nepříjemná záležitost.

Pak je tu jestě jedna věc. SW nedotaženost a neochota výrobců jakkoliv na podněty uživatelů reagovat.

Takže, co my zbylo z nedražšího 1DIN Kenwoodu ?
Zvuková kvalita a ekvalizér.
I Phone USB Audio.
BT funguje obstojně, ale u hovorů mi nefunguje telefonní seznam, jen posledních 10 hovorů.

Co je k prdu ?
Radio staruje tak dlouho, že než se rossvítí aspoň ledka, tak netušíte, jestli mení po něm.
Určité specifické příjmové vlastnosti.
Displej se nedostatečně rychle překresluje při nižších teplotách.
Nerovnoměrné podsvícení panelu a problematická korelace s podsvícením displeje…Nemá čidlo osvětlení.
Nesmyslné NEvyužití i využití plochy displeje.
Android USB audio.
USB vstup – nahodilé fatální ukončování reprodukce a tím pádem nutnost udělat externí změnu v obsahu na paměťovém médiu, aby šlo opět dočasně přehrávat.

Třešničkou na dortu je pak jedna velice častá vlastnost. Volant automobilu má střízlivé množství ovládacích prvků, což je fajn. Ovšem funkce, které se týkají FM a DAB příjmu jsou tak nesmyslné, že se nedají vůbec použít….

Last edited 1 rok před by Míra