Co je DAB rádio, digitální rádio, DAB+ v autě? Otázky a odpovědi

Digitální rádio DAB+ Oviradio.cz

1. Co je DAB?

DAB+, zjednodušeně DAB, je digitální rozhlasové vysílání přijímané vzduchem. Nepotřebuji k němu internet, neplatím za něj dodatečné poplatky.

2. Jak poznám, že nějaké auto podporuje DAB?

Tlačítkem RADIO nebo na dotykové obrazovce rádia zvolím režim příjmu označený DAB, někdy také DAB/FM nebo FM/DAB. Jde to i jinak: v seznamu dostupných stanic zkusím najít R-JAZZ nebo CRo-JAZZ. Pokud tam je, autorádio umí DAB. Autorádia s DAB mají vždy také příjem FM.

DŮLEŽITÉ: U všech nových aut a autobusů vybavených autorádiem bude v průběhu roku 2021 DAB povinně již v základní výbavě.

3. Čím se DAB liší od FM a AM?

Narozdíl od FM a AM vysílá na jedné DAB frekvenci (kanálu) několik rozhlasových stanic v takzvaném multiplexu. Proto se do DAB vejde mnohem více stanic včetně doplňkových textů a obrázků. DAB nikdy nešumí, při slabém signálu se autorádio ztiší.

4. Co a kde v DAB můžu poslouchat?

V Česku v současnosti vysílá několik multiplexů s nabídkou zhruba 40 stanic včetně těch, které nejsou na FM nebo AM. Je pokryto přes 95 procent obyvatel a pokrytí i nabídka stanic v DAB se v roce 2021 dále zvyšují. V mnoha regionech Česka můžu poslouchat i zahraniční rádia, například z Německa, kde je vysílání v DAB velmi rozšířené a mnoho automobilů je vybaveno příjmem DAB.

5. Proč někdy DAB rádio při poslechu vybrané stanice přeskakuje nebo se opakuje?

Důvodem je automatické přepínání mezi DAB a FM. Pokud poslouchám stanici, která vysílá zároveň na FM a v DAB (například Radiožurnál), autorádio při nedostatečném signálu FM přepne na příjem DAB a naopak. Vysílání v DAB a na FM ale nebývá vždy časově ani zvukově sladěno, proto můžu narazit na vynechávání nebo naopak opakování části vysílání stanice, kolísání hlasitosti nebo zhoršení zvuku. U mnoha autorádií to vyřeším tak, že v nastavení zruším zaškrtnutí položky pojmenované například Automatická změna DAB – FM, Přepínání DAB/FM nebo Service Following.

6. Skončí v Česku kvůli DAB dosavadní vysílání na FM a AM?

DAB a FM poběží vedle sebe ještě mnoho let, vzájemně se doplňují. AM vysílání, tedy střední a dlouhé vlny, bude v souvislosti s rozšířením DAB v následujících letech postupně vypínáno. Český rozhlas opustí AM vysílání na konci roku 2021.

+

ČTĚTE TAKÉ: Přehled všech rádií v Praze na FM, DAB, AM

O čem píšete?
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments