Komentáře a diskuze

Články

Vysílání v DAB netáhne

Dalším digitálním odpadlíkem se stal začátkem února hudební kanál zaměřený na oldies jamesdean.fm. V DABu nevydržel ani rok. Za posledních šest měsíců z digitálu zmizely Gama, SeeJay a ČRo Sport. Český rozhlas mezitím rozšířil pokrytí Rádia Junior a Reginy DAB Praha. Žádné nové přírůstky v nabídce stanic, přesněji řečeno lowcostových hudebních streamů, se nekonají. Výjimkou by se letos mohlo stát Šlágr rádio, nemoderovaný derivát československé lidové televize Šlágr TV.

Bude zajímavé sledovat, jak dlouho bude digitální distribuci táhnout Rádio Samson. To jako jedno z mála rádií své digitální vysílání propaguje a před posluchači ho neskrývá. Ostatní rádia se ke své přítomnosti v DABu nehlásí a často mají důvod. Popravdě jen blázen by dal přednost například digitálnímu vysílání radia City, když si jej může s mnohem lepším zvukem i pokrytím naladit na FM. DABu dává přidanou hodnotu především Český rozhlas se svými digitálními programy jako je Junior, Wave nebo Retro.

Pro většinu české populace zůstává DAB naprosto neznámou věcí, lidé téměř nekupují digitální přijímače, přestože v obchodech už jsou. Když někdo řídí novou škodovku, moc ho nezajímá, že mnohdy umí také digitální příjem. Z DABu se nestala módní technologická záležitost „to musím mít“. Broadcasteři se tím pádem do digitálu nehrnou, protože si spočítají, že vysílat pro pár nadšenců se jim nevyplatí a ti, kteří to zkusili, vidí, jak málo je posluchač ochotný doplnit poslech na VKV a internetu o „rádio budoucnosti“ DAB.

79 komentářů Vysílání v DAB netáhne

 • Jarda

  také jste si všimly té velké nesynchronizace radiotextu nebo jak je to u dab (ale funkce stejná) u muxu čro? Tam jakoby tomu nevenovali pozornost, oproti nemeckym stanicím kde se to v dab mění takřka současně se změnou hudby či programu, u čro vždy běží ješte předchozí nazev songu zatimco už skoro končí ten další, nebo už davno zkončil a už běží nějaké povídání (zprávy, sportžurnál atd)… Všimli jste si toho také? a nejen u regina dab praha, ale i u radiožurnalu, je to nesynchronní jako u fm, chapu že v fm to nejspíš sesynchronizovat nejde, aby se fm rds RT menilo současně se zvukem (zmena písne, program), ale u digitalu dab+ by to jit mělo, zatim se mi nestalo abych když chci vedet nazev skladby na nemecke stanici tam klidne půlku času té nové byli pořad stare udaje. Zajímavé že čro s tím vůbec nic nedělá.
  Další taková funkce jako je u FM TA, TP tak u dab to sice radio identifikuje, ale nefunguje to, přitom u fm jim to funguje i u regionálek, na dab ta funkce aktivní není, zato v německu jsem si všiml že se využívá. Též s tím čro nic nedela.

 • Jarda

  V databázi čtú se objevili další vysílače dab+ pro ČRO, že bychom se konečně dočkali velkého rozšíření? Doufejme že je brzy spustí.

  • Ovi

   V červnu ohlásil René Zavoral pokrytí dálnice D1 DAB+ multiplexem ČRo do konce letošního roku, D7 v příštím roce. V DB ČTÚ je sedm nových digitálních vysílačů pro dokrytí dálnice D1 v celém úseku Praha – Brno a také důležité kóty Buková hora nejen pro Ústecký kraj a dálnici D8 a Černá hora pro východní Čechy a dálnice D10 a D11.

   • Jarda

    je tam několik luxusních kot, jen škoda že ta jihlava dostala jen 5kW mohli dát víc však fm tam smaží taky dost, pro mě zajímave jsou bukovka a černa hora, obě mají mít 10kW takže tady na liberecku mi snad velmi dobře doplní prahu která má 20kW. Uvidíme jak jim vyjdou plány, své na tom má i babišův daňový zákon, třeba to nějak urychlí aby zvládli co nejvíc. Jen škoda že jsme se nedočkali Ještědu, ale asi jentak nedočkáme. Jinak, nebylo někdy minulý rok v plánech čro že z té jihlavy má čro jít na obou frekvencích? tedy jak 12D tak i 12C?

   • MichalP

    Vysílací kóta na Bukové hoře je velmi významná a vhodně doplní Prahu-město směrem na sever. Každopádně je to určitě příjemné překvapení.
    Bude zajímavé, zda AS bude všesměrový, protože by signál mohl doletět až k Berlínu.
    Jinak Bukovku mám z domu na dohled přes údolí Labe a počítám, že DAB+ rádio mi bude hrát na “nasliněný prst”.

   • Jarda

    Tak to i černá hora, to je taky luxusní kota, to pokryje si myslím celé vychodní čechy až do prahy, však teleko tam má tušim 1kW a chytal jsem ho na D1 a snad to nekdo chytal i v praze, signal doletí i na českolipsko a liberecko, totež třeba radio černa hora, takže to pokrytí bude velmi dobré, až pustí bukovku a černou horu, tak společně s prahou a vše v sfn tak bude signál na českolipsku hned za 3 vysílačů a snad to konečně bude hrat i v jítravě a tak 😉 protste všude tam kde to praha neutahne, černou horu naopak uslyší poláci. Jsem velice zvědav, jelikož signal z prahy, černe hory a bukovky, zde chytnu, aspon co se tyče fm. Tak v dab to bude snad luxus, no a kež by se tam objevili i další regiony, ač je otazka regionů stale nevyřešená, jak je dostane čro do dab. Tak doufejme že to stihnou a že toho bude hodně, než to babiš utne. Však i čt se to snaží urychlit, aby už vysílali a tak.

 • Vojta(1)

  Příjem v okolí Berlína je při výkonu Bukové hory (10 kW) málo pravděpodobný. Signál se v Berlíně může vyskytovat ve stavu za hranicí dekódovatelnosti. Musel by se přijímat analogově a v šumu poslouchat takové to zvláštní hučení, které digitální signál vyluzuje, je-li přijímán analogovým způsobem.

  • Jarda

   u fm a tv tam davaj klidne 100kW stejnak to blokují hory, tak moc omezení není potřeba, takže to moc do němec nepřesahne, ale čechy to na severozápadě pokryje skvělě, stejně jako černa hora na vychodě.

   • Jirkas

    Dnes se uz zadne 100KW nadavaji ani davat nemuzou, jde o stare koordinace, ktere uz dnes nelze pouzit. Ty furt vsechno vidis tak naivne..

   • Jarda

    řikam jen že televize tam ma 100kW a je i u t2 a čro tam ma i 100kW na fm, tak jsem to tak srovnaval v tom smyslu že je to jedno, jelikož je teren tak členitý a navíc do ciziny to stíní hory. Tak těch 10kW u dab vidím optimisticky co se týče pokrytí, když mi tu krasně hraje praha, ktera hraje skoro všude, tak z každe strany tu půjde 10kW tak se to vzajemě doplní a doufam že signal se zlepší.

 • Jarda

  Zajímalo by mě jaká bude budoucnost stanic čro v muxech teleko/rti příští rok až poběží tech spoustu novych vysílačů taktez ma cro na příští rok plany. To bude zbytečné platit za dalsi distribuci kdyz má vlastni pořádnou síť. A zadne dalsi komercky se do tech převážně L band bublacku nepozenou.

 • Roman

  posloucham dab z Cerne hory ,vzdalenost 120km ,antena HB9CV ,zesilovac Teroz,sila signalu 40-60%

  • Vojta(1)

   Multiplex Teleko 5D na Černé hoře má i s tím jedním kilowattem značný dosah. Nevím jak moc ten povolený výkon dodržují, ale příjem DAB ve vzdálenosti 120 km není u Černé hory ničím výjimečným.

 • Hori97

  Není náhodou Český rozhlas šířen v DAB síti Teleka zdarma ?

  • H.

   To je asi málokdo schopen spolehlivě říct. Fakt je ten, že asi před dvěma lety proběhl nějaký tendr na veškeré distribuční služby pro Český rozhlas, kde dělal křoví Řapek (Teleko) a další pidifirmy, samozřejmě to vyhrály České radiokomunikace (kdo jiný), které tím získaly monopol na provozování vysílačů pro ČRo. No ČRa ty služby stejně nakupují i od těch pidifirem, resp. si to pronajímají. Myslím, že přímá úplata od Rozhlasu do Teleka nesměřuje, ale kdo ví, jak to skutečně je… To se prostě pět lidí domluví a nikdo jiný do toho nevidí. Budoucnost DABu u nás závisí výhradně na tom, jestli do toho ČRo nalije prachy koncesionářů. Od toho se vše odvíjí. Občas celé to zájmové seskupení vydá zprávu, jaká je DAB budoucnost vysílání, no já si spíše myslím, že je to již minulost, ale to je jedno.

   • Jarda

    však vysílá i u rti, ale zase díky rti je v dab i čro češské budejovice, zbytek je u obou operatorů zbytečný, na řadě míst, když je má ve svém muxu čro, spíše by tyto muxy mohli na řadě míst posloužit prozatím pro další regiony čro, než čro vymyslí jak vlastně tyto stanice bude vysílat. U RTI je ale třeba i radio beat v dab.

 • Ovi

  Když si občas projedu web SeeJay Radia, troufám si tvrdit, že to je stanice s nejméně stabilním moderátorským týmem. S tím jdou ruku v ruce velmi časté změny programového schématu. Pochybuji o tom, že takový přístup může mít u posluchačů úspěch.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)