Komentáře a diskuze

  • David Pražák 29. 9. 2023 v 19:32 k KomentujemeTak Country radio z Liblic hraje i u mě na Jihlavsku.
  • Jirkas 29. 9. 2023 v 17:42 k KomentujemeČ Český Impuls je i v DAB+, takže žádná rarita.
  • Jiří 29. 9. 2023 v 14:09 k KomentujemeRušení od El sítí je hlavně v době aktivních fotovoltaických elektráren až enormní.Já už to řeším,že své staré rádio pustím...
  • Marek 29. 9. 2023 v 13:11 k KomentujemeTeď to jde, ale i tak nejsem posluchač těchto rádií, takže kontakty na ně i tak neznám.
  • Honza K. 29. 9. 2023 v 12:22 k KomentujemeV ČB teď jsem zkusil 954 a 94.7 pustit najednou a zvuk je synchronizovaný.
  • David Pražák 29. 9. 2023 v 11:15 k KomentujemeTak to bude hrát i u mě doma v Brtnici u Jihlavy, když to hraje u Žďáru. Večer vyzkouším, až...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 10:13 k KomentujemeJe fakt zajímavé si to současné pustit na AM a na FM. Reklama byla o 1 vteřinu zpožděná a pak...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 09:56 k KomentujemeTak já hlásím nádherný příjem country radia z Liblic u Žďáru nad Sázavou na starém radiokazetaku JVC teď přes den.....

Články

Radioprojekt za první pololetí 2018

Nejnovější výzkum poslechovosti ukázal první výsledky Rádia Dálnice. 17 tisíc týdně je velkým překvapením. Přitom sesterské, v minulosti velmi silné, Radio Čas dlouhé roky klesá. Prvně v Radioprojektu je i Český rozhlas Zlín, který se uvedl 12 tisíci posluchaček a posluchačů.

Expres FM má zřejmě poprvé v historii vyšší čísla než konkurenční Radio 1, 67 tisíc týdně pro Expres je velmi slušný výsledek. Naopak stále dolů se od roku 2015 řítí poslechovost Rádia Zet – 23 tisíc pro multiregionální stanici z velké rozhlasové skupiny je opravdu málo. Výsledkům samozřejmě nijak nepomáhá úsporný režim rádia s minimem redaktorů a neustálým reprízováním starých příspěvků a pořadů. Jako propadák se jeví další ze stanic provozovaných velkou firmou – Český Impuls ze skupiny Agrofert Andreje Babiše má pouhých 9 tisíc. Nezávislé stanice jako Samson, Color, Hey a Dechovka mají výsledky spíše nižší, ale poměrně stabilní. Novější stanice (Orlicko, Česká Kanada, Blatná aj.) v Radioprojektu nefigurují.

Český rozhlas Plus má už výsledky srovnatelné s Vltavou a lze očekávat, že do budoucna bude mezi veřejnoprávními stanicemi trojkou. Dlouholetý odliv posluchačů je patrný u Dvojky, vedení rozhlasu proto chystá její novou podobu. Už loni na podzim inovací prošla Vltava, kterou také trápil setrvalý pokles počtu posluchačů. Vltava meziročně i mezikvartálně klesla, takže se efekt změn zatím neprojevil.

Stanice primárně vysílající v DAB mají poslechovost obvykle do 20 tisíc týdně. Za několik let se jejich čísla příliš nezměnila, což může ukazovat na stále okrajový význam digitální platformy. Poslední Radioprojekt konečně ukázal reálnější výsledek digitální stanice Regina DAB Praha. V minulých výstupech mívala kolem 20 tisíc týdně, což naprosto neodpovídalo dostupnosti této stanice (od roku 2015 mimo FM), k aktuálnímu hudebnímu formátu nesedělo ani údajné věkové složení posluchačů.

V posledních letech se zlepšuje poslechovost Radia Proglas, Signál rádia nebo Regionu, většina ostatních spíše klesá či stagnuje. Radioprojekt naznačuje první pozitivní dopady sloučení rádií Kiss do jedné stanice. Historické maximum vykázalo jihomoravské Hitrádio City s 80 tisíci, těsně předčilo zavedenější Rádio Petrov.

Prezentace Radioprojektu ukázala zajímavá fakta o činnostech, při kterých lidé poslouchají rádio. Nejčastěji poslouchají v práci mimo domov, doma při péči o děti a domácnost a v autě, ale podíl poslechu u řidičů z výzkumu vyšel výrazně menší, než se dříve uvádělo.

Za pozornost stojí i údaje o věkové a vzdělanostní struktuře publika rádií. Nejstarší konzumenty s převažujícím věkem nad 60 let vykazuje Český rozhlas. Má zároveň i nejvyšší podíl posluchačů s vysokou školou. Základní vzdělání a vyučení je nejčastější u posluchačů komerčních celoplošných stanic. Od vzdělání se pak odvíjí socioekonomická klasifikace, proto nepřekvapí, že nejvyšší skupina A (nejbohatší, nejvýše postavení) je hojně zastoupena u Českého rozhlasu, opakem jsou fanoušci Impulsu a Frekvence 1.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
46 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PV
1. 11. 2018 02:23

Kde berete ta čísla poslechovosti i pro malá rádia? jsou někde veřejně dostupná?

PV
Reply to  Oviradio.cz
1. 11. 2018 13:03

prima, děkuji 🙂

Koláčník
2. 9. 2018 21:36

Tak mě především překvapuje, že česká rádia ještě vůbec někdo poslouchá. To co většina z nich produkuje je fatální humáč a kam to dovedli pánové Fleischamnnové, Sedláčkové a další je trestuhodné!!! Já už z českých rádií poslouchám jen Reginu DAB Praha, kde jsou opravdu profíci. Nic dalšího se tady už poslouchat totiž nedá a tak jsem se přes internet s poslechem vrhl na Slovensko, kde jsem si velice oblíbil „Trnavské rádio“, které má suprový playlist s minimem reklam. Velmi dobré je také „Rádio Šírava“ rovněž se širokým playlistem a minimem reklam. Poslech těchto rádií se neomrzí. Velmi dobré je i „Rádio Košice“. S malými rádii je to na Slovensku o dost lepší než u nás … posloucháte je taky někdo?

JM
Reply to  Koláčník
2. 9. 2018 22:06

A z českých stanic si nevyberete ani Radio 1, Expres nebo Color?

Přece jen se tu ještě nějaká slušná rádia najdou, ale je jich minimum a další a další frekvence zabírá zaměnitelný kolovrátkový hnus 🙁

vasek
Reply to  JM
2. 9. 2018 22:34

Ale záleží co má rád za žánr. Když rádia nejsou schopne rozumného mixu popu, neznamená to ze ti posluchači se přemění na alternativce a když už alternativa, tak nějaká stravitelna, rytmicka
proto třeba chybí tu žánr fm4. Kolacnika bych odhadoval jinak a proto se spíš zeptal
Co říká nynějšímu výběru Rubi radia?, ale jmenované sk jsem nevyzkoušel.

Jarda
Reply to  JM
3. 9. 2018 04:41

Z toho co chytnu na klasicke radio, tak jedině radio hey, kdybych byl v praze tak zustanu u hey, možna zkusim občas to radio 1, express, či color, ale většina programu hey mi vyhovuje. Možna se da poslouchat ta dalnice, tam taky nejsou hodinové reklamní bloky 😉 a často tam pustí neco co jinde nehralo snad 10 let 😉 jinak také ladím zminovanou reginu dab praha ale přes dab+ jen v nynějším autem kde je radio atd v žalostnem stavu, mam to pujčené jako nahradní vozidlo tak střidam hey a radiožurnál. Co se týče dab+ tak ješte mam na výběr z německých stanic a stale mam pocit že skopčáci uměj dělat rádio, mam možnost přijmu nejen 5C a 9A ale skoro pořad (doma) berlínských 10B a 12D (zatím než to zaruší čro z černe hory na 12C). Zkoušel také někdo ta rádia z německých dab muxů?

Jirkas
Reply to  JM
3. 9. 2018 17:46

Radia z Nemeckych mux posloucham v Praze uz leta, hraje to opravdu vsude. Posloucham je casto, jsou tam zajimavejsi radia a hudebni vyber. Regina je fakt odpad korunovany silene naladenym zvukem.

Jirkas
Reply to  JM
3. 9. 2018 18:03

Oprava, z „německých“ s malým „m“.

Jarda
Reply to  JM
3. 9. 2018 18:30

Vy chytáte němce v praze? A jaka je stabilita? A které muxy tam naladíte?

Jirkas
Reply to  JM
3. 9. 2018 19:33

To vubec neni nic abnormalniho nebo nenormalniho s dobrou venkovni antenou. 5C a 9A stabilita po cely den bez vypadku. Rad posloucham DLF Nova, fakt pekna alternativa.

Jarda
Reply to  JM
3. 9. 2018 20:28

Takže celoploška + sasko, to chytam taky. A z bavorska nic?

JIrkas
Reply to  JM
3. 9. 2018 20:45

Bavorsko jede taky, jen obcas vypadky. Musel bych hybat s antenou a to se me nechce. Mam ji rad napevno bez motoru a ne s tim furt hybat.

Jarda
Reply to  JM
4. 9. 2018 04:28

nebo mít 2 antény, pokud by se vešli.

Jakub Melin
Reply to  JM
4. 9. 2018 13:45

Na pražském Jižním Městě není problém zachytit hlavně kanál 9A. Od doby, kdy pustili vysílač Neustadt-Unger hned za hranicemi, který má velmi výhodnou polohu (je dost vysoko), tak je síla 9A klidně o 15 dB vyšší než u 5C z Loebau (a už to tu chodilo silně). Jižně od Prahy (Jesenice, Říčany, Břežany apod.) chodí 9A úplně naplno i na teleskopickou anténu.

Síla 9A je taková, že to vůbec není problém přidat třeba i do rozvodů společné antény 😉

Kdyby na ten Unger dali i 5C, vůbec se nebudu zlobit – výběr žánrů na 5C je super, je tam třeba i naprosto vynikající oldies stanice Schwarzwaldradio, kde mají tak široký výběr, že tam i já stále nacházím nové a zajímavé kousky ze 70. a 80. let, které jsem do té doby neznal…

Jarda
Reply to  JM
4. 9. 2018 15:03

Neustadt (Sachsen)/Unger (sac) 1kW pro 5C Ale jen 1kW tak nevím jak moc to pomůže. Zatím je v koordinaci (k).
Tak se zatim uvidí zdali to projde 😉 ale nwm jestli 1kW bude znat, však 9A tam má mnohem víc.

Václav
31. 8. 2018 20:27

Děkuji za rychlou odpověď. Škoda že změny přijdou až v zimě, jsem na ně docela zvědav 🙂

Václav
31. 8. 2018 19:58

Ovi, píšete, že vedení rozhlasu chystá novou podobu Dvojky. Nevíte něco bližšího – od kdy a jak by to mělo vypadat? Program na začátek září zatím žádnou změnu neukazuje….

JK
Reply to  Václav
31. 8. 2018 20:29

Změny na Dvojce budou kvůli konzervativním posluchačům postupné. Některé změny by se měli projevit již na podzim, většina pak až od nového roku. Podíl hudby by měl vzrůst na cca 55 %, na Dvojku má nastoupit nový hudební dramaturg, od kterého si vedení ČRo hodně slibuje. Za cíl si dali omezení překryvů s regiony a Vltavou, ale i s Radiožurnálem a Plusem. Na stanici mají přijít nové zábavné formáty, rozvíjené mají být i vzdělávací pořady a pořady zaměřené na informace. Celkový program stanice by se měl přizpůsobit denním potřebám posluchače jak ve všední dny, tak o víkendu. Vedení ČRo si také dalo za cíl vrátit poslechovost Dvojky zpět nad 400 tisíc posluchačů denně.

Matyas
11. 8. 2018 18:39

Rádio Dechovka hraje na všech svých bonitních frekvencích a nevyužila nebonitní 101.1 Milevsko a 94.5 Orlík nad Vltavou. Jinak tuto stanici poslouchají aktivní lidé a to, že jsou to řady z našich otců a dědů, matek a babiček je více než zřejmé, neboť, narozdíl od nás zasažených a leckdy zmrzačených neustálým anglicismem, hledají v hudbě to nejcennější, a to je srdce, kterému rozumí.

Jirka Tenisák
11. 8. 2018 16:33

A jaká čísla má vlastně Dechovka? Nedávno zapínali FM vysílače na jihu Čech. Je někde nějaká tabulka?

Jarda
Reply to  Jirka Tenisák
11. 8. 2018 17:01

no myslim že se nekolika vysilacu vzdali, tak nwm.

Anonymní
Reply to  Jarda
11. 8. 2018 17:19

Vzdali? To je škoda.

Jirka Tenisák
Reply to  Jarda
11. 8. 2018 17:21

Jestli vzdali, ak nechápu, proč zapínají další AM vysílače, to je dražší, ne. Koukal jsem se na stránku, mají pořád ty čtyři frekvenve.

Jarda
Reply to  Jarda
11. 8. 2018 17:28

asi že tahle klientela pro kterou vysílají ma prastará rádia, nebo hodně stará a tak, kolem tech fm byl i článek že na ty planované asi 3 frekvence v fm dali výpoved a tedka leží prostě ladem. A hlavne že jsou v pražskem dab+ ale i tak by mě zajimala ta poslechovost. Kolik důchodců to asi poslouchá?

Jirka Tenisák
Reply to  Jarda
11. 8. 2018 17:39

A musí to nutně poslouchat jenom důchodci? Znám plno mladých. Asi tak. Našel jsem aplikaci RadioMatrick a tam píšou 24 týdně. Otázka je, jak je ta aplikace aktualizovaná.

Jarda
Reply to  Jarda
11. 8. 2018 17:43

ja teda nevidel ješte mladý poslouchat tyhle „šlágry“ spiš je to samej rap a „černá“ muzika. Pak něco tanečního, až potom nějaky ten rock.

Jirka Tenisák
Reply to  Jarda
11. 8. 2018 17:49

Není jich většina, jsou v minoritě, ale existují. Jinak pochopitelně převažuje střední a starší generace, se nehádám.

JM
Reply to  Jarda
12. 8. 2018 10:24

Zrovna čísla Dechovky jsou naprosto reálná, odpovídá jim i dost vysoká internetová poslechovost (evidentně poslouchají třeba i krajani v zahraničí) a dost velký počet lajků na Facebooku – kde už je dnes i starší populace docela silně zastoupena.

Vynikne to v porovnání se Signálem, který má dle RP poslechovost daleko přes 100 tisíc, internetovou poslechovost má ale naprosto mizivou (horší než např. HEY) a na Facebooku taktéž paběrkuje. A přitom cílí na mladší generaci než Dechovka.

David Pražák
11. 8. 2018 11:25

Je to samozřejmě ČRO Vysočina.

Jarda
11. 8. 2018 10:58

Divím se že na vysočině ladí čro region a né čro vysočina, ale budiž. Ty velké mainstreamy sedí všude, o menšinových radiích či lokalních malo kdo ví, oni si ani nemužou dovolit masivní kampan ač radia typu hey, color, radio 1 či expres by si to zasloužili.

David Pražák
11. 8. 2018 10:49

Tak u nás v Jihlavě má Hey, Krokodýl, Petrov a Fajn mizernou poslechovost. Lidé spíš podle průzkumu hodně ladí Vysočinu, ČRO Region, Kiss Beat, Country, Impuls, E2, F1 a Blaník. Tak např. moje stálá kadeřnice, ke které jezdím, poslouchá Hitradio Vysočinu. Můj soused zase poslouchá Country a u nás na Sběrném dvoře poslouchají Kiss a můj strejda zase Beat. Hey u nás v okolí nikdo neposlouchá. Alespoň já jsem to nezaregistroval.

JM
10. 8. 2018 21:22

Já tady svou nedůvěru k Radioprojektu psal opakovaně, fascinující jsou třeba čísla Signál Rádia, které v reálu ani zdaleka takový počet posluchačů nemá.

Že je Radioprojekt dělán dost zvláštně potvrdila Regina DAB Praha, která tam asi dva roky (!) měla naprosto nereálné výsledky, a najednou z ničeho nic spadla na statistickou chybu.

Stagnace u HEY je odpovídající poslechovosti třeba na Play.cz, kde rádio za poslední rok drží podobná čísla, roste spíše mírně – na druhou stranu výrazně rozšiřovalo svou FM síť. Chybí mu ale marketing a tak posluchači v daných městech o rádiu asi ani nevědí, leda ho naladí na doporučení nebo při náhodném přelaďování, což už se díky digitálním přijímačům s předvolbami také děje méně než kdysi.

Oproti tomu Color spíše roste a pokud mu výzkum naměřil postupný růst asi na 35 tisíc, aby pak spadl na půlku, ač ten internet jde nahoru, tak to nedává smysl. Osobně jsem Color slyšel na mnoha místech, naposledy ho měla puštěný parta co skládala aparaturu po nějaké akci v naší městské části Prahy.

Vojta(1)
10. 8. 2018 18:00

Nižší výsledky poslechovosti Coloru mě překvapují. Já jsem ho v poslední době slyšel u ostatních lidí naladěn poměrně často. Color v těchto letních měsících bývá ke slyšení např. na koupališti Džbán, dále jsem ho minulý týden zaslechl při jízdě autobusem v Řepích, když zrovna běžel Svět podle Michaela. Tady ve Strašnicích si ho zase v krámu pouští jeden Vietnamec, no a já sám poslouchám Color také.

Jirkas
Reply to  Vojta(1)
10. 8. 2018 18:18

Vetsna lidi posloucha kolovratky fajny, evropy, hitradia, kiss, impulsy, blaniky apod, kvalitu oceni malokdo. Kdyby byl Color masivne poslouchany, tak nehraje kvalitni hudbu.

Jakub Melin
Reply to  Jirkas
10. 8. 2018 21:25

Proč bychom nemohli na Coloru hrát i při vyšší poslechovosti dobře? V zahraničí to jde, jsou tam stanice, které mají slušný hudební výběr a jsou masivně poslouchané.

Ono si stačí naladit i takový Bayern 1, to je skvěle dělaná stanice s hudbou od 60.-70. let po současnost, poslouchá se to příjemně, jsou tam i hudební speciály a je to nejposlouchanější stanice v desetimilionovém Bavorsku. Jasně, je to mnohem mainstreamovější než Color, ale třeba ve večerním bloku tam normálně hrají i věci, co já si na Coloru troufnu zahrát jen ve specializovaném pořadu.

Jarda
Reply to  Oviradio.cz
10. 8. 2018 19:22

color dle aktivity na fb a webu roste, ale růst by měl i hey, když je tam vic aktivit, i na tom webu i do těch písniček na přání volá/píše mnohem víc lidí. Ja třeba posloucham pokud možno hey, když není fm signál ale jde jen dab tak český rozhlas, ale nikdy ne stanice typu impul, f1… nebo analogové verze čro, pouštím to digitálně, převažně reginu, plus tady nikoho nebavil, ale budiž, někdy to ma kvalitní program, také jsem videl už v bazaru auto kde na tech fotkach bylo hey radio 🙂 a když čro analogově, tak pak liberec, jelikož je místní 🙂 převažně chci dab, jelikož netrpí na rušení, bud signal je a hraje a nebo není žádný a nehraje, nic mezi tím, žadny šum atd, jen u nekterych staic jde vyrovnat přes fm, tedy pokud není dab signal tak přepne do fm. To jde jen u stanic které jsou jak analogově tak digitalně.

Hori97
Reply to  Oviradio.cz
10. 8. 2018 22:16

V občerstvovavích zařízeních na písnících na sever od Prahy jsou klasickými rádii Evropa 2 a Fajn, připadně vlastní playlist. Zatím jsem za letošek objevil jen jednu výjimku a tou je Expres FM na písníku v Ovčárech, nevěřil jsem vlastním uším.

Tomáš Hron
Reply to  Oviradio.cz
11. 8. 2018 11:59

Zrovna nedávno mi volali z Medianu ohledně Radioprojektu. Upřímně, klidně bych jim sdělil, jakou stanici rád poslouchám, ale podle jejich slov měl ten průskum trvat tak 15-20 minut a na to jsem v tu chvíli neměl chuť ani čas.
Jinak já jsem také velmi nadšený posluchač Coloru a mám i pár známých, kteří jej rovněž poslouchají. Ale je pravda, že na žádném veřejném místě typu obchod nebo restaurace jsem Color ještě nezaslechl. Mně osobně současná poslechovost Coloru nijak nevadí, ono je možná i dobře, že jsme taková menšina. Jen doufám, že kvůli nízké poslechovosti Color neskončí.

Michal
Reply to  Oviradio.cz
11. 8. 2018 12:09

Čísla poslechovosti zajímají především inzerenty, na kterých je každá stanice závislá, takže už z principu bych jim vyšší čísla přál. Ale osobně se domnívám, že v poslední době jim více uškodila řada výpadků a jiných technických potíží. Chápu, že Color je koncipován jako nízkorozpočtový projekt, ale toto může odradit nejednoho posluchače i potenciálního inzerenta.

Jarda
Reply to  Oviradio.cz
11. 8. 2018 12:25

mě z radioprojektu nikdo nevolal, ale taky bych jim povedel, škoda že to nejde i přes internet aby tam mohl človek odpovedet jako do nejake ankety.

Tomáš Hron
Reply to  Oviradio.cz
11. 8. 2018 12:55

Jardo, máte pravdu, to by bylo skvělé. Ale asi by bylo složité zajistit, aby nemohly hlasovat různé fake účty a aby nemohl hlasovat jeden člověk vícekrát.

H.
Reply to  Vojta(1)
11. 8. 2018 08:37

Náročný posluchač si vybírá z tisíce možností, kde FM je jen jedna z nich. Proto dělat rádio pro náročného posluchače dnes nedává ekonomický smysl.