Nejnovější komentáře

 • Jose: Hyundai génesis 3.8
  13:35 14.07.2024
 • Václav: A nová ne horší frekvence by se pro Dvojku ve Třinci našla? Proč by 107.8 teoreticky na Javorový nemohla? Možná…
  01:17 14.07.2024
 • Ali: Same problem
  00:05 14.07.2024
 • Franz: Takže výsledný kmitočet pro Fresh by byl 103.4 FM Opava/ul. Boženy Němcové 22 (SOUs) o výkonu 100W?
  20:46 13.07.2024
 • PVo: Za těch pár dnů vypadá že na netu nijak poslechovost nevzrostla – tedy ti co třeba i občas poslouchali v…
  20:35 13.07.2024
 • PPK, jidxc: Sorry. V prvotním ohledu v rámci koordinace stačilo obecně Český Rozhlas. To byla podmínka. Javorový (tam to nikdy nebude) rozdělit…
  19:50 13.07.2024

Všechny komentáře

Radioprojekt za první pololetí 2018

Nejnovější výzkum poslechovosti ukázal první výsledky Rádia Dálnice. 17 tisíc týdně je velkým překvapením. Přitom sesterské, v minulosti velmi silné, Radio Čas dlouhé roky klesá. Prvně v Radioprojektu je i Český rozhlas Zlín, který se uvedl 12 tisíci posluchaček a posluchačů.

Expres FM má zřejmě poprvé v historii vyšší čísla než konkurenční Radio 1, 67 tisíc týdně pro Expres je velmi slušný výsledek. Naopak stále dolů se od roku 2015 řítí poslechovost Rádia Zet – 23 tisíc pro multiregionální stanici z velké rozhlasové skupiny je opravdu málo. Výsledkům samozřejmě nijak nepomáhá úsporný režim rádia s minimem redaktorů a neustálým reprízováním starých příspěvků a pořadů. Jako propadák se jeví další ze stanic provozovaných velkou firmou – Český Impuls ze skupiny Agrofert Andreje Babiše má pouhých 9 tisíc. Nezávislé stanice jako Samson, Color, Hey a Dechovka mají výsledky spíše nižší, ale poměrně stabilní. Novější stanice (Orlicko, Česká Kanada, Blatná aj.) v Radioprojektu nefigurují.

Český rozhlas Plus má už výsledky srovnatelné s Vltavou a lze očekávat, že do budoucna bude mezi veřejnoprávními stanicemi trojkou. Dlouholetý odliv posluchačů je patrný u Dvojky, vedení rozhlasu proto chystá její novou podobu. Už loni na podzim inovací prošla Vltava, kterou také trápil setrvalý pokles počtu posluchačů. Vltava meziročně i mezikvartálně klesla, takže se efekt změn zatím neprojevil.

Stanice primárně vysílající v DAB mají poslechovost obvykle do 20 tisíc týdně. Za několik let se jejich čísla příliš nezměnila, což může ukazovat na stále okrajový význam digitální platformy. Poslední Radioprojekt konečně ukázal reálnější výsledek digitální stanice Regina DAB Praha. V minulých výstupech mívala kolem 20 tisíc týdně, což naprosto neodpovídalo dostupnosti této stanice (od roku 2015 mimo FM), k aktuálnímu hudebnímu formátu nesedělo ani údajné věkové složení posluchačů.

V posledních letech se zlepšuje poslechovost Radia Proglas, Signál rádia nebo Regionu, většina ostatních spíše klesá či stagnuje. Radioprojekt naznačuje první pozitivní dopady sloučení rádií Kiss do jedné stanice. Historické maximum vykázalo jihomoravské Hitrádio City s 80 tisíci, těsně předčilo zavedenější Rádio Petrov.

Prezentace Radioprojektu ukázala zajímavá fakta o činnostech, při kterých lidé poslouchají rádio. Nejčastěji poslouchají v práci mimo domov, doma při péči o děti a domácnost a v autě, ale podíl poslechu u řidičů z výzkumu vyšel výrazně menší, než se dříve uvádělo.

Za pozornost stojí i údaje o věkové a vzdělanostní struktuře publika rádií. Nejstarší konzumenty s převažujícím věkem nad 60 let vykazuje Český rozhlas. Má zároveň i nejvyšší podíl posluchačů s vysokou školou. Základní vzdělání a vyučení je nejčastější u posluchačů komerčních celoplošných stanic. Od vzdělání se pak odvíjí socioekonomická klasifikace, proto nepřekvapí, že nejvyšší skupina A (nejbohatší, nejvýše postavení) je hojně zastoupena u Českého rozhlasu, opakem jsou fanoušci Impulsu a Frekvence 1.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
46 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
PV
1. 11. 2018 02:23

Kde berete ta čísla poslechovosti i pro malá rádia? jsou někde veřejně dostupná?

PV
Reply to  Oviradio.cz
1. 11. 2018 13:03

prima, děkuji 🙂

Koláčník
2. 9. 2018 21:36

Tak mě především překvapuje, že česká rádia ještě vůbec někdo poslouchá. To co většina z nich produkuje je fatální humáč a kam to dovedli pánové Fleischamnnové, Sedláčkové a další je trestuhodné!!! Já už z českých rádií poslouchám jen Reginu DAB Praha, kde jsou opravdu profíci. Nic dalšího se tady už poslouchat totiž nedá a tak jsem se přes internet s poslechem vrhl na Slovensko, kde jsem si velice oblíbil „Trnavské rádio“, které má suprový playlist s minimem reklam. Velmi dobré je také „Rádio Šírava“ rovněž se širokým playlistem a minimem reklam. Poslech těchto rádií se neomrzí. Velmi dobré je i „Rádio Košice“. S malými rádii je to na Slovensku o dost lepší než u nás … posloucháte je taky někdo?

JM
Reply to  Koláčník
2. 9. 2018 22:06

A z českých stanic si nevyberete ani Radio 1, Expres nebo Color?

Přece jen se tu ještě nějaká slušná rádia najdou, ale je jich minimum a další a další frekvence zabírá zaměnitelný kolovrátkový hnus 🙁

vasek
Reply to  JM
2. 9. 2018 22:34

Ale záleží co má rád za žánr. Když rádia nejsou schopne rozumného mixu popu, neznamená to ze ti posluchači se přemění na alternativce a když už alternativa, tak nějaká stravitelna, rytmicka
proto třeba chybí tu žánr fm4. Kolacnika bych odhadoval jinak a proto se spíš zeptal
Co říká nynějšímu výběru Rubi radia?, ale jmenované sk jsem nevyzkoušel.

Jarda
Reply to  JM
3. 9. 2018 04:41

Z toho co chytnu na klasicke radio, tak jedině radio hey, kdybych byl v praze tak zustanu u hey, možna zkusim občas to radio 1, express, či color, ale většina programu hey mi vyhovuje. Možna se da poslouchat ta dalnice, tam taky nejsou hodinové reklamní bloky 😉 a často tam pustí neco co jinde nehralo snad 10 let 😉 jinak také ladím zminovanou reginu dab praha ale přes dab+ jen v nynějším autem kde je radio atd v žalostnem stavu, mam to pujčené jako nahradní vozidlo tak střidam hey a radiožurnál. Co se týče dab+ tak ješte mam na výběr z německých stanic a stale mam pocit že skopčáci uměj dělat rádio, mam možnost přijmu nejen 5C a 9A ale skoro pořad (doma) berlínských 10B a 12D (zatím než to zaruší čro z černe hory na 12C). Zkoušel také někdo ta rádia z německých dab muxů?

Jirkas
Reply to  JM
3. 9. 2018 17:46

Radia z Nemeckych mux posloucham v Praze uz leta, hraje to opravdu vsude. Posloucham je casto, jsou tam zajimavejsi radia a hudebni vyber. Regina je fakt odpad korunovany silene naladenym zvukem.

Jirkas
Reply to  JM
3. 9. 2018 18:03

Oprava, z „německých“ s malým „m“.

Jarda
Reply to  JM
3. 9. 2018 18:30

Vy chytáte němce v praze? A jaka je stabilita? A které muxy tam naladíte?

Jirkas
Reply to  JM
3. 9. 2018 19:33

To vubec neni nic abnormalniho nebo nenormalniho s dobrou venkovni antenou. 5C a 9A stabilita po cely den bez vypadku. Rad posloucham DLF Nova, fakt pekna alternativa.

Jarda
Reply to  JM
3. 9. 2018 20:28

Takže celoploška + sasko, to chytam taky. A z bavorska nic?

JIrkas
Reply to  JM
3. 9. 2018 20:45

Bavorsko jede taky, jen obcas vypadky. Musel bych hybat s antenou a to se me nechce. Mam ji rad napevno bez motoru a ne s tim furt hybat.

Jarda
Reply to  JM
4. 9. 2018 04:28

nebo mít 2 antény, pokud by se vešli.

Jakub Melin
Reply to  JM
4. 9. 2018 13:45

Na pražském Jižním Městě není problém zachytit hlavně kanál 9A. Od doby, kdy pustili vysílač Neustadt-Unger hned za hranicemi, který má velmi výhodnou polohu (je dost vysoko), tak je síla 9A klidně o 15 dB vyšší než u 5C z Loebau (a už to tu chodilo silně). Jižně od Prahy (Jesenice, Říčany, Břežany apod.) chodí 9A úplně naplno i na teleskopickou anténu.

Síla 9A je taková, že to vůbec není problém přidat třeba i do rozvodů společné antény 😉

Kdyby na ten Unger dali i 5C, vůbec se nebudu zlobit – výběr žánrů na 5C je super, je tam třeba i naprosto vynikající oldies stanice Schwarzwaldradio, kde mají tak široký výběr, že tam i já stále nacházím nové a zajímavé kousky ze 70. a 80. let, které jsem do té doby neznal…

Jarda
Reply to  JM
4. 9. 2018 15:03

Neustadt (Sachsen)/Unger (sac) 1kW pro 5C Ale jen 1kW tak nevím jak moc to pomůže. Zatím je v koordinaci (k).
Tak se zatim uvidí zdali to projde 😉 ale nwm jestli 1kW bude znat, však 9A tam má mnohem víc.

Václav
31. 8. 2018 20:27

Děkuji za rychlou odpověď. Škoda že změny přijdou až v zimě, jsem na ně docela zvědav 🙂

HOME
46
0
Přidejte komentář, prosím.x