Komentáře a diskuze

  • David Pražák 22. 2. 2020 v 15:03 k KomentujemeNezapomínejte ještě na nové Rádio Západ. Ten taky hraje dost novinek. A co se týče taneční muziky, tak v FM...
  • Lukáš 22. 2. 2020 v 13:07 k KomentujemeSeeJay rádio vnímám jako kvalitní rádio. Poslední dobou ho posloucháme v práci a byl jsem až překvapen co existuje nové...
  • Václav 22. 2. 2020 v 12:50 k KomentujemeOpět nešlo už doplnit, takže odpovídám možná ještě na neschválený komentář. Slogany jsou první v Brně s nejsnovějšími hity nebo...
  • Jirka 22. 2. 2020 v 12:39 k KomentujemeProtoze Cra v DAB+ berou ze streamu, zmenila se adresa a studio jeste neni finalni.
  • Václav 22. 2. 2020 v 12:28 k KomentujemeK tomu se rád jako posluchač z Moravy vyjádřím. NAŠTĚSTÍ Free nehraje jako Fajn! Hudební složení je primárně dance posledních...

Články

Radioprojekt za první pololetí 2018

Nejnovější výzkum poslechovosti ukázal první výsledky Rádia Dálnice. 17 tisíc týdně je velkým překvapením. Přitom sesterské, v minulosti velmi silné, Radio Čas dlouhé roky klesá. Prvně v Radioprojektu je i Český rozhlas Zlín, který se uvedl 12 tisíci posluchaček a posluchačů.

Expres FM má zřejmě poprvé v historii vyšší čísla než konkurenční Radio 1, 67 tisíc týdně pro Expres je velmi slušný výsledek. Naopak stále dolů se od roku 2015 řítí poslechovost Rádia Zet – 23 tisíc pro multiregionální stanici z velké rozhlasové skupiny je opravdu málo. Výsledkům samozřejmě nijak nepomáhá úsporný režim rádia s minimem redaktorů a neustálým reprízováním starých příspěvků a pořadů. Jako propadák se jeví další ze stanic provozovaných velkou firmou – Český Impuls ze skupiny Agrofert Andreje Babiše má pouhých 9 tisíc. Nezávislé stanice jako Samson, Color, Hey a Dechovka mají výsledky spíše nižší, ale poměrně stabilní. Novější stanice (Orlicko, Česká Kanada, Blatná aj.) v Radioprojektu nefigurují.

Český rozhlas Plus má už výsledky srovnatelné s Vltavou a lze očekávat, že do budoucna bude mezi veřejnoprávními stanicemi trojkou. Dlouholetý odliv posluchačů je patrný u Dvojky, vedení rozhlasu proto chystá její novou podobu. Už loni na podzim inovací prošla Vltava, kterou také trápil setrvalý pokles počtu posluchačů. Vltava meziročně i mezikvartálně klesla, takže se efekt změn zatím neprojevil.

Stanice primárně vysílající v DAB mají poslechovost obvykle do 20 tisíc týdně. Za několik let se jejich čísla příliš nezměnila, což může ukazovat na stále okrajový význam digitální platformy. Poslední Radioprojekt konečně ukázal reálnější výsledek digitální stanice Regina DAB Praha. V minulých výstupech mívala kolem 20 tisíc týdně, což naprosto neodpovídalo dostupnosti této stanice (od roku 2015 mimo FM), k aktuálnímu hudebnímu formátu nesedělo ani údajné věkové složení posluchačů.

V posledních letech se zlepšuje poslechovost Radia Proglas, Signál rádia nebo Regionu, většina ostatních spíše klesá či stagnuje. Radioprojekt naznačuje první pozitivní dopady sloučení rádií Kiss do jedné stanice. Historické maximum vykázalo jihomoravské Hitrádio City s 80 tisíci, těsně předčilo zavedenější Rádio Petrov.

Prezentace Radioprojektu ukázala zajímavá fakta o činnostech, při kterých lidé poslouchají rádio. Nejčastěji poslouchají v práci mimo domov, doma při péči o děti a domácnost a v autě, ale podíl poslechu u řidičů z výzkumu vyšel výrazně menší, než se dříve uvádělo.

Za pozornost stojí i údaje o věkové a vzdělanostní struktuře publika rádií. Nejstarší konzumenty s převažujícím věkem nad 60 let vykazuje Český rozhlas. Má zároveň i nejvyšší podíl posluchačů s vysokou školou. Základní vzdělání a vyučení je nejčastější u posluchačů komerčních celoplošných stanic. Od vzdělání se pak odvíjí socioekonomická klasifikace, proto nepřekvapí, že nejvyšší skupina A (nejbohatší, nejvýše postavení) je hojně zastoupena u Českého rozhlasu, opakem jsou fanoušci Impulsu a Frekvence 1.

46
Komentáře

11 Comment threads
35 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Koláčník

Tak mě především překvapuje, že česká rádia ještě vůbec někdo poslouchá. To co většina z nich produkuje je fatální humáč a kam to dovedli pánové Fleischamnnové, Sedláčkové a další je trestuhodné!!! Já už z českých rádií poslouchám jen Reginu DAB Praha, kde jsou opravdu profíci. Nic dalšího se tady už poslouchat totiž nedá a tak jsem se přes internet s poslechem vrhl na Slovensko, kde jsem si velice oblíbil „Trnavské rádio“, které má suprový playlist s minimem reklam. Velmi dobré je také „Rádio Šírava“ rovněž se širokým playlistem a minimem reklam. Poslech těchto rádií se neomrzí. Velmi dobré je i „Rádio Košice“. S malými rádii je to na Slovensku o dost lepší než u nás … posloucháte je taky někdo?

JM

A z českých stanic si nevyberete ani Radio 1, Expres nebo Color?

Přece jen se tu ještě nějaká slušná rádia najdou, ale je jich minimum a další a další frekvence zabírá zaměnitelný kolovrátkový hnus 🙁

vasek

Ale záleží co má rád za žánr. Když rádia nejsou schopne rozumného mixu popu, neznamená to ze ti posluchači se přemění na alternativce a když už alternativa, tak nějaká stravitelna, rytmicka
proto třeba chybí tu žánr fm4. Kolacnika bych odhadoval jinak a proto se spíš zeptal
Co říká nynějšímu výběru Rubi radia?, ale jmenované sk jsem nevyzkoušel.

Jarda

Z toho co chytnu na klasicke radio, tak jedině radio hey, kdybych byl v praze tak zustanu u hey, možna zkusim občas to radio 1, express, či color, ale většina programu hey mi vyhovuje. Možna se da poslouchat ta dalnice, tam taky nejsou hodinové reklamní bloky 😉 a často tam pustí neco co jinde nehralo snad 10 let 😉 jinak také ladím zminovanou reginu dab praha ale přes dab+ jen v nynějším autem kde je radio atd v žalostnem stavu, mam to pujčené jako nahradní vozidlo tak střidam hey a radiožurnál. Co se týče dab+ tak ješte mam na výběr z německých stanic a stale mam pocit že skopčáci uměj dělat rádio, mam možnost přijmu nejen 5C a 9A ale skoro pořad (doma) berlínských 10B a 12D (zatím než to zaruší čro z černe hory na 12C). Zkoušel také někdo ta rádia z německých dab muxů?

Jirkas

Radia z Nemeckych mux posloucham v Praze uz leta, hraje to opravdu vsude. Posloucham je casto, jsou tam zajimavejsi radia a hudebni vyber. Regina je fakt odpad korunovany silene naladenym zvukem.

Jirkas

Oprava, z „německých“ s malým „m“.

Jarda

Vy chytáte němce v praze? A jaka je stabilita? A které muxy tam naladíte?

Jirkas

To vubec neni nic abnormalniho nebo nenormalniho s dobrou venkovni antenou. 5C a 9A stabilita po cely den bez vypadku. Rad posloucham DLF Nova, fakt pekna alternativa.

Jarda

Takže celoploška + sasko, to chytam taky. A z bavorska nic?

JIrkas

Bavorsko jede taky, jen obcas vypadky. Musel bych hybat s antenou a to se me nechce. Mam ji rad napevno bez motoru a ne s tim furt hybat.

Jarda

nebo mít 2 antény, pokud by se vešli.

Jakub Melin

Na pražském Jižním Městě není problém zachytit hlavně kanál 9A. Od doby, kdy pustili vysílač Neustadt-Unger hned za hranicemi, který má velmi výhodnou polohu (je dost vysoko), tak je síla 9A klidně o 15 dB vyšší než u 5C z Loebau (a už to tu chodilo silně). Jižně od Prahy (Jesenice, Říčany, Břežany apod.) chodí 9A úplně naplno i na teleskopickou anténu.

Síla 9A je taková, že to vůbec není problém přidat třeba i do rozvodů společné antény 😉

Kdyby na ten Unger dali i 5C, vůbec se nebudu zlobit – výběr žánrů na 5C je super, je tam třeba i naprosto vynikající oldies stanice Schwarzwaldradio, kde mají tak široký výběr, že tam i já stále nacházím nové a zajímavé kousky ze 70. a 80. let, které jsem do té doby neznal…

Jarda

Neustadt (Sachsen)/Unger (sac) 1kW pro 5C Ale jen 1kW tak nevím jak moc to pomůže. Zatím je v koordinaci (k).
Tak se zatim uvidí zdali to projde 😉 ale nwm jestli 1kW bude znat, však 9A tam má mnohem víc.

Václav

Děkuji za rychlou odpověď. Škoda že změny přijdou až v zimě, jsem na ně docela zvědav 🙂

Václav

Ovi, píšete, že vedení rozhlasu chystá novou podobu Dvojky. Nevíte něco bližšího – od kdy a jak by to mělo vypadat? Program na začátek září zatím žádnou změnu neukazuje….

JK

Změny na Dvojce budou kvůli konzervativním posluchačům postupné. Některé změny by se měli projevit již na podzim, většina pak až od nového roku. Podíl hudby by měl vzrůst na cca 55 %, na Dvojku má nastoupit nový hudební dramaturg, od kterého si vedení ČRo hodně slibuje. Za cíl si dali omezení překryvů s regiony a Vltavou, ale i s Radiožurnálem a Plusem. Na stanici mají přijít nové zábavné formáty, rozvíjené mají být i vzdělávací pořady a pořady zaměřené na informace. Celkový program stanice by se měl přizpůsobit denním potřebám posluchače jak ve všední dny, tak o víkendu. Vedení ČRo si také dalo za cíl vrátit poslechovost Dvojky zpět nad 400 tisíc posluchačů denně.

Matyas

Rádio Dechovka hraje na všech svých bonitních frekvencích a nevyužila nebonitní 101.1 Milevsko a 94.5 Orlík nad Vltavou. Jinak tuto stanici poslouchají aktivní lidé a to, že jsou to řady z našich otců a dědů, matek a babiček je více než zřejmé, neboť, narozdíl od nás zasažených a leckdy zmrzačených neustálým anglicismem, hledají v hudbě to nejcennější, a to je srdce, kterému rozumí.

Jirka Tenisák

A jaká čísla má vlastně Dechovka? Nedávno zapínali FM vysílače na jihu Čech. Je někde nějaká tabulka?

Jarda

no myslim že se nekolika vysilacu vzdali, tak nwm.

Anonymní

Vzdali? To je škoda.

Jirka Tenisák

Jestli vzdali, ak nechápu, proč zapínají další AM vysílače, to je dražší, ne. Koukal jsem se na stránku, mají pořád ty čtyři frekvenve.

Jarda

asi že tahle klientela pro kterou vysílají ma prastará rádia, nebo hodně stará a tak, kolem tech fm byl i článek že na ty planované asi 3 frekvence v fm dali výpoved a tedka leží prostě ladem. A hlavne že jsou v pražskem dab+ ale i tak by mě zajimala ta poslechovost. Kolik důchodců to asi poslouchá?

Jirka Tenisák

A musí to nutně poslouchat jenom důchodci? Znám plno mladých. Asi tak. Našel jsem aplikaci RadioMatrick a tam píšou 24 týdně. Otázka je, jak je ta aplikace aktualizovaná.

Jarda

ja teda nevidel ješte mladý poslouchat tyhle „šlágry“ spiš je to samej rap a „černá“ muzika. Pak něco tanečního, až potom nějaky ten rock.

Jirka Tenisák

Není jich většina, jsou v minoritě, ale existují. Jinak pochopitelně převažuje střední a starší generace, se nehádám.

JM

Zrovna čísla Dechovky jsou naprosto reálná, odpovídá jim i dost vysoká internetová poslechovost (evidentně poslouchají třeba i krajani v zahraničí) a dost velký počet lajků na Facebooku – kde už je dnes i starší populace docela silně zastoupena.

Vynikne to v porovnání se Signálem, který má dle RP poslechovost daleko přes 100 tisíc, internetovou poslechovost má ale naprosto mizivou (horší než např. HEY) a na Facebooku taktéž paběrkuje. A přitom cílí na mladší generaci než Dechovka.

David Pražák

Je to samozřejmě ČRO Vysočina.

Jarda

Divím se že na vysočině ladí čro region a né čro vysočina, ale budiž. Ty velké mainstreamy sedí všude, o menšinových radiích či lokalních malo kdo ví, oni si ani nemužou dovolit masivní kampan ač radia typu hey, color, radio 1 či expres by si to zasloužili.

David Pražák

Tak u nás v Jihlavě má Hey, Krokodýl, Petrov a Fajn mizernou poslechovost. Lidé spíš podle průzkumu hodně ladí Vysočinu, ČRO Region, Kiss Beat, Country, Impuls, E2, F1 a Blaník. Tak např. moje stálá kadeřnice, ke které jezdím, poslouchá Hitradio Vysočinu. Můj soused zase poslouchá Country a u nás na Sběrném dvoře poslouchají Kiss a můj strejda zase Beat. Hey u nás v okolí nikdo neposlouchá. Alespoň já jsem to nezaregistroval.

JM

Já tady svou nedůvěru k Radioprojektu psal opakovaně, fascinující jsou třeba čísla Signál Rádia, které v reálu ani zdaleka takový počet posluchačů nemá.

Že je Radioprojekt dělán dost zvláštně potvrdila Regina DAB Praha, která tam asi dva roky (!) měla naprosto nereálné výsledky, a najednou z ničeho nic spadla na statistickou chybu.

Stagnace u HEY je odpovídající poslechovosti třeba na Play.cz, kde rádio za poslední rok drží podobná čísla, roste spíše mírně – na druhou stranu výrazně rozšiřovalo svou FM síť. Chybí mu ale marketing a tak posluchači v daných městech o rádiu asi ani nevědí, leda ho naladí na doporučení nebo při náhodném přelaďování, což už se díky digitálním přijímačům s předvolbami také děje méně než kdysi.

Oproti tomu Color spíše roste a pokud mu výzkum naměřil postupný růst asi na 35 tisíc, aby pak spadl na půlku, ač ten internet jde nahoru, tak to nedává smysl. Osobně jsem Color slyšel na mnoha místech, naposledy ho měla puštěný parta co skládala aparaturu po nějaké akci v naší městské části Prahy.

Vojta(1)

Nižší výsledky poslechovosti Coloru mě překvapují. Já jsem ho v poslední době slyšel u ostatních lidí naladěn poměrně často. Color v těchto letních měsících bývá ke slyšení např. na koupališti Džbán, dále jsem ho minulý týden zaslechl při jízdě autobusem v Řepích, když zrovna běžel Svět podle Michaela. Tady ve Strašnicích si ho zase v krámu pouští jeden Vietnamec, no a já sám poslouchám Color také.

Jirkas

Vetsna lidi posloucha kolovratky fajny, evropy, hitradia, kiss, impulsy, blaniky apod, kvalitu oceni malokdo. Kdyby byl Color masivne poslouchany, tak nehraje kvalitni hudbu.

Jakub Melin

Proč bychom nemohli na Coloru hrát i při vyšší poslechovosti dobře? V zahraničí to jde, jsou tam stanice, které mají slušný hudební výběr a jsou masivně poslouchané.

Ono si stačí naladit i takový Bayern 1, to je skvěle dělaná stanice s hudbou od 60.-70. let po současnost, poslouchá se to příjemně, jsou tam i hudební speciály a je to nejposlouchanější stanice v desetimilionovém Bavorsku. Jasně, je to mnohem mainstreamovější než Color, ale třeba ve večerním bloku tam normálně hrají i věci, co já si na Coloru troufnu zahrát jen ve specializovaném pořadu.

H.

Náročný posluchač si vybírá z tisíce možností, kde FM je jen jedna z nich. Proto dělat rádio pro náročného posluchače dnes nedává ekonomický smysl.