Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

Články

Rádio Zet přechází na úsporný režim

Rádio Zet. Zdroj: www.zet.czByznysově informační Rádio Zet, ztrátový projekt rozhlasových skupin Lagardère a Media Bohemia, od začátku července přechází na úsporný režim. Jeho podstatou bude reprízování. Stanice nedávno učinila dva neúspěšné pokusy o změnu svých licenčních podmínek tak, aby mohla vysílat výrazně méně mluveného slova, jehož produkce je podstatně dražší i organizačně náročnější než proud hudby. Management rádia chtěl reagovat na dosavadní nedobrý vývoj poslechovosti a reklamních příjmů. Teprve v dubnu nastoupila na post ředitelky rádia Vladimíra Nejedlá a stanice představila modernější a větší vysílací prostory.

Zet v současné podobě vysílá od září 2015, za tu dobu se mu nepodařilo na trhu výrazněji prosadit. Např. v Praze, kde se koncentrují typičtí potenciální posluchači Zetu, tedy manažeři a specialisté s vyššími příjmy, má stanice podle Radioprojektu pouze 17 tisíc posluchačů týdně ve srovnání s 39 tisíci pro Český rozhlas Plus a 232 tisíci pražského leadera Radiožurnálu. Před dvěma lety chtěl tehdejší ředitel vysílání Miroslav Škoda docílit celostátního výsledku 100 tisíc denně. Realita je hrozivá, pouhých 14 tisíc zájemců o Rádio Zet.

Bude zajímavé sledovat, jaký program Rádio Zet nabídne po prázdninách. Web Info.cz dokonce spekuluje o brzkém ukončení provozu. Je možné, že management Lagardère při převzetí kmitočtové sítě BBC v roce 2013 uvažoval s tím, že bude moci poměrně striktní podmínky licence upravit podle toho, jak se rádiu bude reálně dařit. Že drahý „mluvený“ program snadno nahradí levným zábavným hudebním obsahem. RRTV má však jiný názor a Zet je tak nyní svým neúspěšným drahým programem sešněrován.

Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje od září?

 1. RRTV přeci jen povolí větší podíl hudby a Zet ušetří na produkci obsahu. Rádio bude více hrát, méně mluvit, ale obsahově se vlastně nic nezmění.
 2. RRTV povolí větší podíl hudby a Zet ke stávajícímu mluvenému obsahu nabídne výrazně jiný hudební formát.
 3. RRTV změny nepovolí a Rádio Zet ukončí vysílání. V takovém případě na uvolněnou kmitočtovou síť RRTV vzápětí vypíše licenční řízení, do něhož se Lagardère a Media Bohemia přihlásí s projektem, který bude mít podstatně volnější a obecnější licenční podmínky. Pravděpodobně by už nešlo o Rádio Zet, ale zcela jiný formát, spíše pro střední a starší publikum. O frekvence by projevily zájem i konkurenční skupiny Radio United, Agrofert a Radio Čas.

52 komentářů Rádio Zet přechází na úsporný režim

 • václav

  ZET poslouchám asi půl hodiny a česky ani slechu, tak by to Lagardere vyhovovalo, tzv. to betonování éteru, než kdyby to tehdy vzal čro Plus. Co si tak pamatuju, tak kdysi se řešilo že vysílat jen bez češtiny legislativa prý neumožňuje, jak pak ale může jet RFI 99,3?

  • Ovi

   Rádio Zet ani dnes nevysílá, jak by mělo, ale vzhledem k velmi rozvolněným licenčním podmínkám ani celodenní přebírání BBC World Service není v rozporu s licencí…

   • Ovi

    A když Zet zrovna vysílá, je vzhledem k úbytku mluveného slova stále zřetelnější jeho pop-rockový hudební formát připomínající Bonton v letech 2006 až 2010.

   • Jirkas

    No, Bonton, pop rock nezastavis hral mnohem vice a pestreji i jinak. Tohle ma do Bontonu celkem daleko.

    • Ovi

     Ano, do Bontonu to má daleko, ale když si projíždím playlisty Bontonu před deseti lety, je tam znát podobný přístup – žádná elektronika, dance, black music, základem je kytarový zvuk, neagresivní všeobecně přijatelné tracky – Bryan Adams, Oasis, Aerosmith, Coldplay, Bon Jovi, Chinaski, jen o něco starší a více zahraniční.

 • Ovi

  Rádio Zet dnes už bez Romany Navarové. Místo ní zatím nikdo není, takže vysílání je ještě ořezanější než dříve.

  • Ovi

   Rádio Zet je v těžkém útlumu i ohledně komunikace s posluchači, protože neodpovídá na opakované dotazy. Není tedy zřejmé, jak bude Zet vypadat do budoucna, zda rádio i bez Navarové znovu začne produkovat nový obsah, nebo zůstane u nekonečného reprízování s výjimkou pouhých dvou premiérových pořadů Myšlení první ligy a Personalistika Zet.

   • Martin

    To jsem zvědav, kam až tohle dojde, jestli to opravdu nechá Křetínský s Bohemkou ležet u ledu nebo s tím má do budoucna nějaké plány.

    P.S.: Ovi, nešlo by něco udělat s podobnými příspěvky od lidí typu XXL atp.? Myslím, že tento web si takovéto pisatele nezaslouží. 🙁

    • Ovi

     Oviradio.cz dává prostor každému, kdo se chce srozumitelně, nevulgárně, neútočně a k tématu vyjádřit. Může se stát, že některé komentáře některých čtenářů jsou trapné a hloupé, nelíbí se nám jejich styl a obsah, ale to není důvod je mazat. Přispívají k větší pestrosti diskuze, dokládají, že čtenáři webu netvoří nějaký uzavřený jednohlasý klub, ale naopak to jsou lidé různých názorů, vzdělání, zkušeností, vkusu a v neposlední řadě i rozdílné míry zdrženlivosti a soudnosti. Stejně jako posluchači rádií.

   • H.

    Je to svízel. Tomu mafiánovi K. dvě celoplošky stačí, takže ZET je nepotřebný a předurčený k prodeji, ale přece ho neprodá konkurenční mafii, no a tak nevědí, co s tím. Tohle nikdo nekoupí přímo na kšeft, protože nové rádio už nemá potenciál vydělat nějaké extra prachy, čili to někdo koupí nanejvýš jako nástroj propagandy, jako ten pověstný „atomový kufřík“ na své protivníky. Toto je teď hra, která se na tomto poli hraje. Je to věc určité prestiže mezi těmi gaunery, že každý má své mediální portfolio, rádio nevyjímaje. A co vím, tak zájem je, a to veliký. Ale současní držitelé si uvědomují rizika prodeje. Proto jim nejlépe vychází možnost nechat to nějak živořit a neprodávat.

 • Ovi

  Rádio Zet má na pražské frekvenci 101,1 stále nápadně špatnou kvalitu modulace snižující srozumitelnost například při poslechu v autě. Cílová skupina Zet přitom autem jezdí velmi často. A nikdo (rozuměj Lagardère/Media Bohemia/RTI cz) s tím nic nedělá, bez ohledu na to, zda Zet je či není v tzv. letním režimu.

 • Ovi

  Rádio Zet – to je Romana Navarová a reprízy, reprízy, reprízy. Příspěvky staré více než rok, mnohokrát opakované kurzy angličtiny BBC staré asi 15 let. Zet se loni zařadilo na low-costovou, naprosto nerozvíjenou úroveň Rádia Bonton a vypadá to, že tam zůstane. Škoda. Mluvené slovo je často zajímavé, Zet má oproti jiným komerčním stanicím specifickou, kultivovanější atmosféru, ale je to jako byste znovu a znovu četli loňské noviny. Přesto je pro mě spolu s Dance radiem stále poslouchatelné, narozdíl od nudy Frekvence 1 a Evropy 2.

 • JM

  Ta stanice je velice užitečná, i kdyby byla v hluboké ztrátě. Znemožnila totiž vstup jakékoliv konkurence na VKV (navíc na lukrativní síť pokrývající všechna krajská města a jejich okolí), což se naší rádiové mafii nesmírně hodí.

  • H.

   Přesně tak, účelem té stanice, o které bych, nebýt rádiovým fandou, nikdy ani neslyšel, je pouze omezit počet technických prostředků k vysílání. To není nic nového, po sprosté a zločinné likvidaci Radia Triangl někdy na přelomu tisíciletí, kterou obstarala Štěpánkova RRTV na přání nejmenovaných rádiových byznysmenů, se už celkem otevřeně hovoří o této strategii. Dali tam místo Trianglu R. Proglas, s tím, že jej skoro nikdo neposlouchá a tak nebude vadit. Tato strategie, jakkoli 20 let fungovala, však nyní vede k tomu, že spousta lidí už nad rádiem zlomila hůl a nikdy se k rádiu nevrátí.

  • Dodnes jsem skálopevně přesvědčen, že prodej BBC Radiocom s.r.o. pod hlavičku Michela Fleischmanna byl další obrovský podvod, který zainteresovaní a vlivní lidé nejen v Lagardére vyřešili tvrdým podplacením (a možná i výhrůžkách) potřebných lidí v daných společnostech a samozřejmě členech a radních v RRTV. Původně byl totiž plán, co bude s Radiocomem dál úplně jiný, ale během okamžiku došlo v prosinci 2012 k otočení o 360 stupňů. Už to je velmi divné.
   A to, jakou dokonalou zpravodajsko-ekonomickou stanici s toho pod hlavičkou této mafie udělají, byla jen potřebná lež pro dokončení převodu. A výsledek jsem už tehdy tady správně odhadl, že to takhle nějak dopadne, že dávám Lagardére tak rok, dva než to odpískají a udělají z toho nějakou praštěnou hudební stanici. A ejhle, když se jim to nepodařilo (což je vskutku zajímavé, že jim to podplacená RRTV neodsouhlasila), navíc nadále musejí nechávat prostor BBC WS alespoň několik hodin denně, a hlavně poslechovost i přes lukrativní kmitočty je teď už úplně nulová, protože Český rozhlas je se svým Plusem krásně zatáhl do kouta, tak to raději takhle uspali. A přesně, jak píšete tím alespoň zatarasili vstup někoho od konkurence, o což samozřejmě jde na prvním místě. Tak tu je další zbytečná stanice s naprosto nulovou hodnotou.
   Mimochodem dnes je to přesně pět let, co skončilo Rádio Česko, Šestka a Leonardo a vznikl Plus a tenhle podivný projekt, který později dostal název Zet. No Zet, spíš rádio Navarová a spol. 🙂

 • Ovi

  Rádio Zet stále v úsporném reprízovacím režimu. Nové pořady vznikají minimálně, pouze Myšlení první ligy Jana Mühlfeita, Personalistika Zet Jiřího Landovského a Štěpána Bartyzala a Marketingový magazín. Reprízují se pořady staré přes půl roku. Relace Alter eko se letos přesunula na Český rozhlas Plus, ale její stará vydání jsou na Zet stále reprízovaná.

 • Ovi

  Dosavadní zpravodajský portál Rádia Zet Zet.cz se přejmenoval na Youradio News. Samotné rádio má nově samostatný stručný web radiozet.cz.

 • Ovi

  Tak zatím to vypadá na scénář č. 1, ale může to být i jinak. Zajímavou novinkou je podcast Zet na streamovacím portálu Youradio, kde je možné mluvené vstupy Zet zkombinovat s vlastním výběrem hudby a namíchat si tak vlastní „rádio“. Zet by se mimochodem mohl přejmenovat na Radio Navaro.

 • Ovi

  RRTV nakonec povolila Rádiu Zet „změkčení“ licenčních podmínek tak, že převaha mluveného slova se nově bude týkat celého dne, nikoliv vysílání v češtině. Uvidíme, jak s tím Zet naloží. V extrémním případě může vysílat mezi 7. a 18. hodinou pouze hudbu a stále to bude v souladu s licencí, protože mluvené slovo dožene přebíráním programu BBC World Service.

   • Jarda

    tak snad to nebude „usporný recyklator“ ale bude se to dat poslouchat 😀 ono taky moc lidi nezna radio zet a maji malo frekvencí, lidi spiš znají čro plus, ktere mimo jine vysila i v dab.

  • Martin

   Ať si s tím už dělají co chtějí. Od prosince 2012, kdy se objevila informace, že Českou BBC kupuje Fleischmann, tak se dalo čekat, že to takhle dopadne. Otázkou bylo jen jak dlouho to bude trvat. Ale tak snad to neskončí tak úplně u ledu jako třeba Bonton, když už to měli slušně rozjeté.

  • JM

   Asi konečně připlulo dost kapříků. Pan F si to vždy uměl zařídit.

 • Úsporný režim, zdá se, pokračuje i v září. V 10 hodin přepnuto na zprávy BBC, pak zpět na Zet. Připomíná mi to bývalou českou redakci BBC, ale přesně opačně.

  • Ovi

   Ano, zdá se, že je to tak, asi se čeká na další rozhodnutí RRTV ve věci uvolnění licenčních podmínek. Aktuálně celotýdenní zkrácení vysílání na 7 až 18 hodin, v celou a v půl zprávy BBC WS, vlastní zprávy nejsou, jen sólo pro Romanu Navarovou a četné reprízy. Přesto jde stále, podle mého mínění, o nejlepší rádio firem Lagardere a Media Bohemia.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)