Komentáře a diskuze

  • Jarda 25. 6. 2019 v 20:07 k Komentujemeexistuje dost informací o něm a na netu dřív byli i dlouhé záznamy, takže si každy muže udelat obrazek o...
  • PVo 25. 6. 2019 v 19:54 k Komentujemeto radši poslouchám cizí taneční rádia z netu, nejsem zvědavý si zvykat. Jinak 90tky hrají i jinde, třeba ty h...
  • PVo 25. 6. 2019 v 19:45 k Komentujemeto tě ale radio Triangl co skončilo v létě 1999 (to jest před 20 lety ! ) minulo o dost...
  • hony 25. 6. 2019 v 19:28 k Komentujemea to je mi 11
  • hony 25. 6. 2019 v 19:27 k KomentujemeU nás neni tolik stanic jako byl kdysi triangl a kiss jc a pro škoda po skončení kissů jsem poslouchal...
  • Honza 25. 6. 2019 v 15:37 k KomentujemeFakt je, že kvalitních rádií na výběr u nás moc není. Ale abych se za sebe vyjádřil k rádiu Kiss...

Články

Rádio Zet přechází na úsporný režim

Rádio Zet. Zdroj: www.zet.czByznysově informační Rádio Zet, ztrátový projekt rozhlasových skupin Lagardère a Media Bohemia, od začátku července přechází na úsporný režim. Jeho podstatou bude reprízování. Stanice nedávno učinila dva neúspěšné pokusy o změnu svých licenčních podmínek tak, aby mohla vysílat výrazně méně mluveného slova, jehož produkce je podstatně dražší i organizačně náročnější než proud hudby. Management rádia chtěl reagovat na dosavadní nedobrý vývoj poslechovosti a reklamních příjmů. Teprve v dubnu nastoupila na post ředitelky rádia Vladimíra Nejedlá a stanice představila modernější a větší vysílací prostory.

Zet v současné podobě vysílá od září 2015, za tu dobu se mu nepodařilo na trhu výrazněji prosadit. Např. v Praze, kde se koncentrují typičtí potenciální posluchači Zetu, tedy manažeři a specialisté s vyššími příjmy, má stanice podle Radioprojektu pouze 17 tisíc posluchačů týdně ve srovnání s 39 tisíci pro Český rozhlas Plus a 232 tisíci pražského leadera Radiožurnálu. Před dvěma lety chtěl tehdejší ředitel vysílání Miroslav Škoda docílit celostátního výsledku 100 tisíc denně. Realita je hrozivá, pouhých 14 tisíc zájemců o Rádio Zet.

Bude zajímavé sledovat, jaký program Rádio Zet nabídne po prázdninách. Web Info.cz dokonce spekuluje o brzkém ukončení provozu. Je možné, že management Lagardère při převzetí kmitočtové sítě BBC v roce 2013 uvažoval s tím, že bude moci poměrně striktní podmínky licence upravit podle toho, jak se rádiu bude reálně dařit. Že drahý „mluvený“ program snadno nahradí levným zábavným hudebním obsahem. RRTV má však jiný názor a Zet je tak nyní svým neúspěšným drahým programem sešněrován.

Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje od září?

  1. RRTV přeci jen povolí větší podíl hudby a Zet ušetří na produkci obsahu. Rádio bude více hrát, méně mluvit, ale obsahově se vlastně nic nezmění.
  2. RRTV povolí větší podíl hudby a Zet ke stávajícímu mluvenému obsahu nabídne výrazně jiný hudební formát.
  3. RRTV změny nepovolí a Rádio Zet ukončí vysílání. V takovém případě na uvolněnou kmitočtovou síť RRTV vzápětí vypíše licenční řízení, do něhož se Lagardère a Media Bohemia přihlásí s projektem, který bude mít podstatně volnější a obecnější licenční podmínky. Pravděpodobně by už nešlo o Rádio Zet, ale zcela jiný formát, spíše pro střední a starší publikum. O frekvence by projevily zájem i konkurenční skupiny Radio United, Agrofert a Radio Čas.

54
Komentáře

28 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
václav

ZET poslouchám asi půl hodiny a česky ani slechu, tak by to Lagardere vyhovovalo, tzv. to betonování éteru, než kdyby to tehdy vzal čro Plus. Co si tak pamatuju, tak kdysi se řešilo že vysílat jen bez češtiny legislativa prý neumožňuje, jak pak ale může jet RFI 99,3?

JM

Ta stanice je velice užitečná, i kdyby byla v hluboké ztrátě. Znemožnila totiž vstup jakékoliv konkurence na VKV (navíc na lukrativní síť pokrývající všechna krajská města a jejich okolí), což se naší rádiové mafii nesmírně hodí.

H.

Přesně tak, účelem té stanice, o které bych, nebýt rádiovým fandou, nikdy ani neslyšel, je pouze omezit počet technických prostředků k vysílání. To není nic nového, po sprosté a zločinné likvidaci Radia Triangl někdy na přelomu tisíciletí, kterou obstarala Štěpánkova RRTV na přání nejmenovaných rádiových byznysmenů, se už celkem otevřeně hovoří o této strategii. Dali tam místo Trianglu R. Proglas, s tím, že jej skoro nikdo neposlouchá a tak nebude vadit. Tato strategie, jakkoli 20 let fungovala, však nyní vede k tomu, že spousta lidí už nad rádiem zlomila hůl a nikdy se k rádiu nevrátí.

Dodnes jsem skálopevně přesvědčen, že prodej BBC Radiocom s.r.o. pod hlavičku Michela Fleischmanna byl další obrovský podvod, který zainteresovaní a vlivní lidé nejen v Lagardére vyřešili tvrdým podplacením (a možná i výhrůžkách) potřebných lidí v daných společnostech a samozřejmě členech a radních v RRTV. Původně byl totiž plán, co bude s Radiocomem dál úplně jiný, ale během okamžiku došlo v prosinci 2012 k otočení o 360 stupňů. Už to je velmi divné.
A to, jakou dokonalou zpravodajsko-ekonomickou stanici s toho pod hlavičkou této mafie udělají, byla jen potřebná lež pro dokončení převodu. A výsledek jsem už tehdy tady správně odhadl, že to takhle nějak dopadne, že dávám Lagardére tak rok, dva než to odpískají a udělají z toho nějakou praštěnou hudební stanici. A ejhle, když se jim to nepodařilo (což je vskutku zajímavé, že jim to podplacená RRTV neodsouhlasila), navíc nadále musejí nechávat prostor BBC WS alespoň několik hodin denně, a hlavně poslechovost i přes lukrativní kmitočty je teď už úplně nulová, protože Český rozhlas je se svým Plusem krásně zatáhl do kouta, tak to raději takhle uspali. A přesně, jak píšete tím alespoň zatarasili vstup někoho od konkurence, o což samozřejmě jde na prvním místě. Tak tu je další zbytečná stanice s naprosto nulovou hodnotou.
Mimochodem dnes je to přesně pět let, co skončilo Rádio Česko, Šestka a Leonardo a vznikl Plus a tenhle podivný projekt, který později dostal název Zet. No Zet, spíš rádio Navarová a spol. 🙂

Úsporný režim, zdá se, pokračuje i v září. V 10 hodin přepnuto na zprávy BBC, pak zpět na Zet. Připomíná mi to bývalou českou redakci BBC, ale přesně opačně.