Byznysově informační Rádio Zet, ztrátový projekt rozhlasových skupin Lagardère a Media Bohemia, od začátku července přechází na úsporný režim. Jeho podstatou bude reprízování. Stanice nedávno učinila dva neúspěšné pokusy o změnu svých licenčních podmínek tak, aby mohla vysílat výrazně méně mluveného slova, jehož produkce je podstatně dražší i organizačně náročnější než proud hudby. Management rádia chtěl reagovat na dosavadní nedobrý vývoj poslechovosti a reklamních příjmů. Teprve v dubnu nastoupila na post ředitelky rádia Vladimíra Nejedlá a stanice představila modernější a větší vysílací prostory.
Zet v současné podobě vysílá od září 2015, za tu dobu se mu nepodařilo na trhu výrazněji prosadit. Např. v Praze, kde se koncentrují typičtí potenciální posluchači Zetu, tedy manažeři a specialisté s vyššími příjmy, má stanice podle Radioprojektu pouze 17 tisíc posluchačů týdně ve srovnání s 39 tisíci pro Český rozhlas Plus a 232 tisíci pražského leadera Radiožurnálu. Před dvěma lety chtěl tehdejší ředitel vysílání Miroslav Škoda docílit celostátního výsledku 100 tisíc denně. Realita je hrozivá, pouhých 14 tisíc zájemců o Rádio Zet.
Bude zajímavé sledovat, jaký program Rádio Zet nabídne po prázdninách. Web Info.cz dokonce spekuluje o brzkém ukončení provozu. Je možné, že management Lagardère při převzetí kmitočtové sítě BBC v roce 2013 uvažoval s tím, že bude moci poměrně striktní podmínky licence upravit podle toho, jak se rádiu bude reálně dařit. Že drahý „mluvený“ program snadno nahradí levným zábavným hudebním obsahem. RRTV má však jiný názor a Zet je tak nyní svým neúspěšným drahým programem sešněrován.
Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje od září?
- RRTV přeci jen povolí větší podíl hudby a Zet ušetří na produkci obsahu. Rádio bude více hrát, méně mluvit, ale obsahově se vlastně nic nezmění.
- RRTV povolí větší podíl hudby a Zet ke stávajícímu mluvenému obsahu nabídne výrazně jiný hudební formát.
- RRTV změny nepovolí a Rádio Zet ukončí vysílání. V takovém případě na uvolněnou kmitočtovou síť RRTV vzápětí vypíše licenční řízení, do něhož se Lagardère a Media Bohemia přihlásí s projektem, který bude mít podstatně volnější a obecnější licenční podmínky. Pravděpodobně by už nešlo o Rádio Zet, ale zcela jiný formát, spíše pro střední a starší publikum. O frekvence by projevily zájem i konkurenční skupiny Radio United, Agrofert a Radio Čas.
Zet opět nevysílá.
Odmlčení Rádia Zet je tentokrát rozsáhlejší, už několik dnů off, zjišťuji podrobnosti.
To už je docela vážné porušení licenčních podmínek. Myslíte, že by mohlo vést až k odejmutí licence?
Odebrat licenci někomu z místního oligopolu? Chápu, že to myslíte jako logicky míněnou vážnou otázku, ale v tomhle prostředí je to bohužel nereálné, i kdyby tam od rána do večera pouštěli zvukovou stopu z porna.
Jak je RRTV bezzubá je mimochodem vidět i na TV Barrandov, Soukup se licenčním podmínkám vysmívá už několik let a neděje se kromě pár legračních pokut vůbec nic.
Já četl uff 🙂 Nyní se BBC 93,9 seká, jako by byl někde po trase špatný digitální signál, těžko říct kde na tak dlouhé trase stream na www radiozet jsem nezkoumal, je problém i na jiných frekvencích?
Kontroloval jsem stream a 101,1, minimálně čtvrtý den jelo i přes den pouze BBC WS, nikoliv Zet.
jasně česky ZET tam není, to už si říkal, ale měl jsem na mysli že se sekal i ten anglický BBC WS a teď to zkuším znova a pořád to přetrvává. zkusil jsem tedy i www radiozet , tam je taky jasné že jede na streamu jen BBC WS ale bez výpadků, nedokážu identifikovat, jestli se obsah vůbec shoduje ale ráno na FM to mohlo být aktuální protože v 9 hod říkali že je 7 hod gmt. Jak je vůbec BBC WS dopravován na FM, jde přes lagardere ? Je to spekulace ale co když lagardere to dělá záměrně s nějakým zatím neznámým plánem, aby rrtv ukončila licenci pro BBC WS, což v případě neschopnosti lagardere vysílat svůj program nedává smysl.
BBC WS je stále přenášeno live, mimochodem jeho kvalita zvuku je vždy zřetelně lepší než u Zetka. Licenci si Křetínský určitě ponechá, v červnu psal HlídacíPes o přípravě nové zpravodajské stanice navázané na jeho print.
Zet je zpět, pořád se reprízuje obsah z roku 2017.
Liberec – Proseč 99,2 MHz. Zvuk se seká na pár krátkých vyjímek už přes měsíc 😂. Je vidět, že to nikoho absolutně nezajímá a ani nikoho netrapi. Poslechovost je zde jiste na nule. Upozorňuji, že nejde o problém Teleka, který vysílač provozuje. Chyba musí být již někde u zdroje na satelit.
Myslím, že i toto pouze BBC vysílání je v souladu s licenci. Mají to nastavené tak, že minimální doba po kterou musí vysílat BBC je 8 hodin denne. Ale už je jedno, kolik hodin denne musi minimalne vysilat Zetko.
Rádio Zet bylo hibernováno přesně před dvěma lety. Letos se možná ledy pohnou a Křetínského lidé představí něco nového.
RRTV se seznámila se stížnostmi na opakování stále stejných rozhovorů a příspěvků na Rádiu Zet a zároveň posvětila odchod Media Bohemia z tohoto projektu.
Nejde-li o nějakou technickou chybu, Rádio Zet v celou a půl už nevysílá zprávy BBC World Service. Ale reprízuje vesele dál.
Zpravodajsko-podcastový web Youradio News (původně Zet.cz) související s Rádiem Zet změnil název na Youradio talk. Stalo se tak v době, kdy Český rozhlas spustil zpravodajský podcast pod názvem Vinohradská 12. Rádio Zet stále funguje v úsporném režimu, ve svém vysílání nadále odkazuje na web Zet.cz a reprízuje zhruba dva roky staré příspěvky. Nový obsah vysílá minimálně, například pořad Alter eko, který z ČRo přešel na Zet, pak se vrátil na ČRo a nyní je znovu na Zet. Rádio provozují společně firmy Active a Media Bohemia, ale ani jedna z nich se k němu na svém webu nehlásí.
Na Rádiu Zet i v novém roce zatím vše při starém: reprízy obsahu starého 2 roky a nedodržování českého vysílání v čase 7 až 18.
Nic jiného jsem ani nečekal. Hlavne, že je tato sit „zamaznuta“.
Na poslech radia Zet jsem přešel plynule od svých studentských let poslechu BBC na KV. Kvalita od zrušení české redakce už jen klesala. Poslední léta kvalita už ani nejde dolů ale padá. Zpívánky typu: za stěnou z umakartu zapálil jsem další Spartu jsou na všech rádiích. Očekávám raději mluvené slovo. Nekonečné reprízy rozhovorů s marketéry čehokoliv, PR, HR a jinými poradci a analytici patlajícími zbytečně anglická slova s českými koncovkami i dvakrát v jedné větě a domnívajícími se, že to je vyšší „level“ už mne příliš dráždí. Úroveň lidí, kteří veřejně vystupují a neumějí česky jsou u mě nedovzdělanci. Chybné užití středního rodu, stupňování přídavných jmen, tvorba budoucího času je slyšet denně i na tomto radiu. Navíc se obávám, že tito „experti“ ani anglicky příliš neumí, jsou to jen frikulíni (slovo vymyslel Martin Komárek, novinář který umí nejen anglicky ale i česky). Takže s radiem ZET se loučím dříve než skončí ono samo a uvolní prostor pro ještě horší medium.
Jen připomenu: Miroslav Škoda chtěl u Zetka poslechovost 100 tisíc denně, po 3 letech má 10 tisíc. Rádio RepríZet.
V přepočtu posluchačů na vysílač (nebo kW výkonu) konkuruje spíš RFI. 🙂
Přijde mi, že Rádio Zet je šizené i po hudební stránce, na Bitter Sweet Symphony narážím nějak moc často i při náhodném poslechu.
Zet vždy v celou a v půl vysílalo zprávy BBC World Service, to momentálně také neplatí. Tohle rádio je divočina.
A nebylo to tak, že anglické zprávy BBC vysílalo Zet jen ve všední dny?
Ne, i o vikendu.
Dnes jsem měl štěstí a na Rádiu Zet natrefil na nový obsah – včerejší Press klub Frekvence 1.
To není nový obsah. PK je tam reprízován už půl roku, vždy den po premiéře na F1. ZETko už ničím nepřekvapí, “Škoda” o něm mluvit 🙂
Zet bohužel nikdy nezveřejňovalo své programové schéma, ani v dobách, kdy bylo co vysílat, takže posluchač neví, co na něj ve vysílání čeká. Ale tento problém se týká stále menšího počtu lidí.
ZET poslouchám asi půl hodiny a česky ani slechu, tak by to Lagardere vyhovovalo, tzv. to betonování éteru, než kdyby to tehdy vzal čro Plus. Co si tak pamatuju, tak kdysi se řešilo že vysílat jen bez češtiny legislativa prý neumožňuje, jak pak ale může jet RFI 99,3?
Rádio Zet ani dnes nevysílá, jak by mělo, ale vzhledem k velmi rozvolněným licenčním podmínkám ani celodenní přebírání BBC World Service není v rozporu s licencí…
A když Zet zrovna vysílá, je vzhledem k úbytku mluveného slova stále zřetelnější jeho pop-rockový hudební formát připomínající Bonton v letech 2006 až 2010.
No, Bonton, pop rock nezastavis hral mnohem vice a pestreji i jinak. Tohle ma do Bontonu celkem daleko.
Ano, do Bontonu to má daleko, ale když si projíždím playlisty Bontonu před deseti lety, je tam znát podobný přístup – žádná elektronika, dance, black music, základem je kytarový zvuk, neagresivní všeobecně přijatelné tracky – Bryan Adams, Oasis, Aerosmith, Coldplay, Bon Jovi, Chinaski, jen o něco starší a více zahraniční.
Rádio Zet dnes už bez Romany Navarové. Místo ní zatím nikdo není, takže vysílání je ještě ořezanější než dříve.
Rádio Zet je v těžkém útlumu i ohledně komunikace s posluchači, protože neodpovídá na opakované dotazy. Není tedy zřejmé, jak bude Zet vypadat do budoucna, zda rádio i bez Navarové znovu začne produkovat nový obsah, nebo zůstane u nekonečného reprízování s výjimkou pouhých dvou premiérových pořadů Myšlení první ligy a Personalistika Zet.
To jsem zvědav, kam až tohle dojde, jestli to opravdu nechá Křetínský s Bohemkou ležet u ledu nebo s tím má do budoucna nějaké plány.
P.S.: Ovi, nešlo by něco udělat s podobnými příspěvky od lidí typu XXL atp.? Myslím, že tento web si takovéto pisatele nezaslouží. 🙁
Oviradio.cz dává prostor každému, kdo se chce srozumitelně, nevulgárně, neútočně a k tématu vyjádřit. Může se stát, že některé komentáře některých čtenářů jsou trapné a hloupé, nelíbí se nám jejich styl a obsah, ale to není důvod je mazat. Přispívají k větší pestrosti diskuze, dokládají, že čtenáři webu netvoří nějaký uzavřený jednohlasý klub, ale naopak to jsou lidé různých názorů, vzdělání, zkušeností, vkusu a v neposlední řadě i rozdílné míry zdrženlivosti a soudnosti. Stejně jako posluchači rádií.
Je to svízel. Tomu mafiánovi K. dvě celoplošky stačí, takže ZET je nepotřebný a předurčený k prodeji, ale přece ho neprodá konkurenční mafii, no a tak nevědí, co s tím. Tohle nikdo nekoupí přímo na kšeft, protože nové rádio už nemá potenciál vydělat nějaké extra prachy, čili to někdo koupí nanejvýš jako nástroj propagandy, jako ten pověstný „atomový kufřík“ na své protivníky. Toto je teď hra, která se na tomto poli hraje. Je to věc určité prestiže mezi těmi gaunery, že každý má své mediální portfolio, rádio nevyjímaje. A co vím, tak zájem je, a to veliký. Ale současní držitelé si uvědomují rizika prodeje. Proto jim nejlépe vychází možnost nechat to nějak živořit a neprodávat.
Rádio Zet má na pražské frekvenci 101,1 stále nápadně špatnou kvalitu modulace snižující srozumitelnost například při poslechu v autě. Cílová skupina Zet přitom autem jezdí velmi často. A nikdo (rozuměj Lagardère/Media Bohemia/RTI cz) s tím nic nedělá, bez ohledu na to, zda Zet je či není v tzv. letním režimu.
Rádio Zet – to je Romana Navarová a reprízy, reprízy, reprízy. Příspěvky staré více než rok, mnohokrát opakované kurzy angličtiny BBC staré asi 15 let. Zet se loni zařadilo na low-costovou, naprosto nerozvíjenou úroveň Rádia Bonton a vypadá to, že tam zůstane. Škoda. Mluvené slovo je často zajímavé, Zet má oproti jiným komerčním stanicím specifickou, kultivovanější atmosféru, ale je to jako byste znovu a znovu četli loňské noviny. Přesto je pro mě spolu s Dance radiem stále poslouchatelné, narozdíl od nudy Frekvence 1 a Evropy 2.
Ta stanice je velice užitečná, i kdyby byla v hluboké ztrátě. Znemožnila totiž vstup jakékoliv konkurence na VKV (navíc na lukrativní síť pokrývající všechna krajská města a jejich okolí), což se naší rádiové mafii nesmírně hodí.
Přesně tak, účelem té stanice, o které bych, nebýt rádiovým fandou, nikdy ani neslyšel, je pouze omezit počet technických prostředků k vysílání. To není nic nového, po sprosté a zločinné likvidaci Radia Triangl někdy na přelomu tisíciletí, kterou obstarala Štěpánkova RRTV na přání nejmenovaných rádiových byznysmenů, se už celkem otevřeně hovoří o této strategii. Dali tam místo Trianglu R. Proglas, s tím, že jej skoro nikdo neposlouchá a tak nebude vadit. Tato strategie, jakkoli 20 let fungovala, však nyní vede k tomu, že spousta lidí už nad rádiem zlomila hůl a nikdy se k rádiu nevrátí.
Dodnes jsem skálopevně přesvědčen, že prodej BBC Radiocom s.r.o. pod hlavičku Michela Fleischmanna byl další obrovský podvod, který zainteresovaní a vlivní lidé nejen v Lagardére vyřešili tvrdým podplacením (a možná i výhrůžkách) potřebných lidí v daných společnostech a samozřejmě členech a radních v RRTV. Původně byl totiž plán, co bude s Radiocomem dál úplně jiný, ale během okamžiku došlo v prosinci 2012 k otočení o 360 stupňů. Už to je velmi divné.
A to, jakou dokonalou zpravodajsko-ekonomickou stanici s toho pod hlavičkou této mafie udělají, byla jen potřebná lež pro dokončení převodu. A výsledek jsem už tehdy tady správně odhadl, že to takhle nějak dopadne, že dávám Lagardére tak rok, dva než to odpískají a udělají z toho nějakou praštěnou hudební stanici. A ejhle, když se jim to nepodařilo (což je vskutku zajímavé, že jim to podplacená RRTV neodsouhlasila), navíc nadále musejí nechávat prostor BBC WS alespoň několik hodin denně, a hlavně poslechovost i přes lukrativní kmitočty je teď už úplně nulová, protože Český rozhlas je se svým Plusem krásně zatáhl do kouta, tak to raději takhle uspali. A přesně, jak píšete tím alespoň zatarasili vstup někoho od konkurence, o což samozřejmě jde na prvním místě. Tak tu je další zbytečná stanice s naprosto nulovou hodnotou.
Mimochodem dnes je to přesně pět let, co skončilo Rádio Česko, Šestka a Leonardo a vznikl Plus a tenhle podivný projekt, který později dostal název Zet. No Zet, spíš rádio Navarová a spol. 🙂