Komentáře a diskuze

 • jouda 27. 9. 2023 v 13:13 k KomentujemeV centru Prahy je příjem z Liblic jen nepatrně horší než ze Zbraslavi, což je vzhledem k víc než dvojnásobné...
 • Tom 27. 9. 2023 v 13:10 k KomentujemeDle clanku na digizone jsou to do 1.10. jen provozni zkousky - takze opravdovy dosah se ukaze az za par...
 • Jiří 27. 9. 2023 v 13:01 k KomentujemeDíky moc za info!
 • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty 27. 9. 2023 v 12:53 k KomentujemeHlášen příjem na teleskop u F-M.
 • Martin 27. 9. 2023 v 12:49 k KomentujemePokud to fakt jede už teď jen s 20 kW, tak na jížním okraji Liberce na obyčejnou feritku a v...
 • Jiří 27. 9. 2023 v 12:21 k KomentujemeDobrý den,Liblice AM 639kHz v provozu! Kdo chce může porovnat s 1062kHz, ještě je chvíli souběh vysílání Country rádia se...
 • M.K 27. 9. 2023 v 11:36 k KomentujemeMě z těch FM rádii vyhovuje Metropole. V taneční hudbě (EDM) jdou víc do hloubky a tak tam jde slyšet...
 • PVo 27. 9. 2023 v 08:48 k KomentujemePochválil jsem třeba Retro DJ radio :-) , ale bylo toho natuty víc. Už jsem tu několikrát říkal že vyloženě...

Články

Rádio Zet přechází na úsporný režim

Rádio Zet. Zdroj: www.zet.czByznysově informační Rádio Zet, ztrátový projekt rozhlasových skupin Lagardère a Media Bohemia, od začátku července přechází na úsporný režim. Jeho podstatou bude reprízování. Stanice nedávno učinila dva neúspěšné pokusy o změnu svých licenčních podmínek tak, aby mohla vysílat výrazně méně mluveného slova, jehož produkce je podstatně dražší i organizačně náročnější než proud hudby. Management rádia chtěl reagovat na dosavadní nedobrý vývoj poslechovosti a reklamních příjmů. Teprve v dubnu nastoupila na post ředitelky rádia Vladimíra Nejedlá a stanice představila modernější a větší vysílací prostory.

Zet v současné podobě vysílá od září 2015, za tu dobu se mu nepodařilo na trhu výrazněji prosadit. Např. v Praze, kde se koncentrují typičtí potenciální posluchači Zetu, tedy manažeři a specialisté s vyššími příjmy, má stanice podle Radioprojektu pouze 17 tisíc posluchačů týdně ve srovnání s 39 tisíci pro Český rozhlas Plus a 232 tisíci pražského leadera Radiožurnálu. Před dvěma lety chtěl tehdejší ředitel vysílání Miroslav Škoda docílit celostátního výsledku 100 tisíc denně. Realita je hrozivá, pouhých 14 tisíc zájemců o Rádio Zet.

Bude zajímavé sledovat, jaký program Rádio Zet nabídne po prázdninách. Web Info.cz dokonce spekuluje o brzkém ukončení provozu. Je možné, že management Lagardère při převzetí kmitočtové sítě BBC v roce 2013 uvažoval s tím, že bude moci poměrně striktní podmínky licence upravit podle toho, jak se rádiu bude reálně dařit. Že drahý „mluvený“ program snadno nahradí levným zábavným hudebním obsahem. RRTV má však jiný názor a Zet je tak nyní svým neúspěšným drahým programem sešněrován.

Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje od září?

 1. RRTV přeci jen povolí větší podíl hudby a Zet ušetří na produkci obsahu. Rádio bude více hrát, méně mluvit, ale obsahově se vlastně nic nezmění.
 2. RRTV povolí větší podíl hudby a Zet ke stávajícímu mluvenému obsahu nabídne výrazně jiný hudební formát.
 3. RRTV změny nepovolí a Rádio Zet ukončí vysílání. V takovém případě na uvolněnou kmitočtovou síť RRTV vzápětí vypíše licenční řízení, do něhož se Lagardère a Media Bohemia přihlásí s projektem, který bude mít podstatně volnější a obecnější licenční podmínky. Pravděpodobně by už nešlo o Rádio Zet, ale zcela jiný formát, spíše pro střední a starší publikum. O frekvence by projevily zájem i konkurenční skupiny Radio United, Agrofert a Radio Čas.
Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
67 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Žorž
Reply to  Oviradio.cz
3. 8. 2019 20:14

To už je docela vážné porušení licenčních podmínek. Myslíte, že by mohlo vést až k odejmutí licence?

JM.
Reply to  Žorž
3. 8. 2019 20:46

Odebrat licenci někomu z místního oligopolu? Chápu, že to myslíte jako logicky míněnou vážnou otázku, ale v tomhle prostředí je to bohužel nereálné, i kdyby tam od rána do večera pouštěli zvukovou stopu z porna.

Jak je RRTV bezzubá je mimochodem vidět i na TV Barrandov, Soukup se licenčním podmínkám vysmívá už několik let a neděje se kromě pár legračních pokut vůbec nic.

Vaclav
Reply to  Oviradio.cz
4. 8. 2019 10:11

Já četl uff 🙂 Nyní se BBC 93,9 seká, jako by byl někde po trase špatný digitální signál, těžko říct kde na tak dlouhé trase stream na www radiozet jsem nezkoumal, je problém i na jiných frekvencích?

Václav
Reply to  Oviradio.cz
4. 8. 2019 21:40

jasně česky ZET tam není, to už si říkal, ale měl jsem na mysli že se sekal i ten anglický BBC WS a teď to zkuším znova a pořád to přetrvává. zkusil jsem tedy i www radiozet , tam je taky jasné že jede na streamu jen BBC WS ale bez výpadků, nedokážu identifikovat, jestli se obsah vůbec shoduje ale ráno na FM to mohlo být aktuální protože v 9 hod říkali že je 7 hod gmt. Jak je vůbec BBC WS dopravován na FM, jde přes lagardere ? Je to spekulace ale co když lagardere to dělá záměrně s nějakým zatím neznámým plánem, aby rrtv ukončila licenci pro BBC WS, což v případě neschopnosti lagardere vysílat svůj program nedává smysl.

Martin K.
Reply to  Vaclav
4. 8. 2019 20:41

Liberec – Proseč 99,2 MHz. Zvuk se seká na pár krátkých vyjímek už přes měsíc 😂. Je vidět, že to nikoho absolutně nezajímá a ani nikoho netrapi. Poslechovost je zde jiste na nule. Upozorňuji, že nejde o problém Teleka, který vysílač provozuje. Chyba musí být již někde u zdroje na satelit.

Martin K.
Reply to  Martin K.
4. 8. 2019 20:46

Myslím, že i toto pouze BBC vysílání je v souladu s licenci. Mají to nastavené tak, že minimální doba po kterou musí vysílat BBC je 8 hodin denne. Ale už je jedno, kolik hodin denne musi minimalne vysilat Zetko.

Jirkas
Reply to  Oviradio.cz
5. 1. 2019 17:29

Nic jiného jsem ani nečekal. Hlavne, že je tato sit „zamaznuta“.

Vojtěch Fišer (77)
19. 11. 2018 17:56

Na poslech radia Zet jsem přešel plynule od svých studentských let poslechu BBC na KV. Kvalita od zrušení české redakce už jen klesala. Poslední léta kvalita už ani nejde dolů ale padá. Zpívánky typu: za stěnou z umakartu zapálil jsem další Spartu jsou na všech rádiích. Očekávám raději mluvené slovo. Nekonečné reprízy rozhovorů s marketéry čehokoliv, PR, HR a jinými poradci a analytici patlajícími zbytečně anglická slova s českými koncovkami i dvakrát v jedné větě a domnívajícími se, že to je vyšší „level“ už mne příliš dráždí. Úroveň lidí, kteří veřejně vystupují a neumějí česky jsou u mě nedovzdělanci. Chybné užití středního rodu, stupňování přídavných jmen, tvorba budoucího času je slyšet denně i na tomto radiu. Navíc se obávám, že tito „experti“ ani anglicky příliš neumí, jsou to jen frikulíni (slovo vymyslel Martin Komárek, novinář který umí nejen anglicky ale i česky). Takže s radiem ZET se loučím dříve než skončí ono samo a uvolní prostor pro ještě horší medium.

jouda
Reply to  Oviradio.cz
10. 11. 2018 14:01

V přepočtu posluchačů na vysílač (nebo kW výkonu) konkuruje spíš RFI. 🙂

Václav
Reply to  Oviradio.cz
30. 9. 2018 13:35

A nebylo to tak, že anglické zprávy BBC vysílalo Zet jen ve všední dny?

Jirkas
Reply to  Václav
30. 9. 2018 13:43

Ne, i o vikendu.

Anonym
Reply to  Oviradio.cz
27. 9. 2018 16:30

To není nový obsah. PK je tam reprízován už půl roku, vždy den po premiéře na F1. ZETko už ničím nepřekvapí, “Škoda” o něm mluvit 🙂

václav
15. 9. 2018 10:06

ZET poslouchám asi půl hodiny a česky ani slechu, tak by to Lagardere vyhovovalo, tzv. to betonování éteru, než kdyby to tehdy vzal čro Plus. Co si tak pamatuju, tak kdysi se řešilo že vysílat jen bez češtiny legislativa prý neumožňuje, jak pak ale může jet RFI 99,3?

Jirkas
Reply to  Oviradio.cz
18. 9. 2018 19:56

No, Bonton, pop rock nezastavis hral mnohem vice a pestreji i jinak. Tohle ma do Bontonu celkem daleko.

Martin
Reply to  Oviradio.cz
21. 9. 2018 21:36

To jsem zvědav, kam až tohle dojde, jestli to opravdu nechá Křetínský s Bohemkou ležet u ledu nebo s tím má do budoucna nějaké plány.

P.S.: Ovi, nešlo by něco udělat s podobnými příspěvky od lidí typu XXL atp.? Myslím, že tento web si takovéto pisatele nezaslouží. 🙁

H.
Reply to  Oviradio.cz
21. 9. 2018 23:03

Je to svízel. Tomu mafiánovi K. dvě celoplošky stačí, takže ZET je nepotřebný a předurčený k prodeji, ale přece ho neprodá konkurenční mafii, no a tak nevědí, co s tím. Tohle nikdo nekoupí přímo na kšeft, protože nové rádio už nemá potenciál vydělat nějaké extra prachy, čili to někdo koupí nanejvýš jako nástroj propagandy, jako ten pověstný „atomový kufřík“ na své protivníky. Toto je teď hra, která se na tomto poli hraje. Je to věc určité prestiže mezi těmi gaunery, že každý má své mediální portfolio, rádio nevyjímaje. A co vím, tak zájem je, a to veliký. Ale současní držitelé si uvědomují rizika prodeje. Proto jim nejlépe vychází možnost nechat to nějak živořit a neprodávat.

JM
28. 2. 2018 20:14

Ta stanice je velice užitečná, i kdyby byla v hluboké ztrátě. Znemožnila totiž vstup jakékoliv konkurence na VKV (navíc na lukrativní síť pokrývající všechna krajská města a jejich okolí), což se naší rádiové mafii nesmírně hodí.

H.
Reply to  JM
28. 2. 2018 21:19

Přesně tak, účelem té stanice, o které bych, nebýt rádiovým fandou, nikdy ani neslyšel, je pouze omezit počet technických prostředků k vysílání. To není nic nového, po sprosté a zločinné likvidaci Radia Triangl někdy na přelomu tisíciletí, kterou obstarala Štěpánkova RRTV na přání nejmenovaných rádiových byznysmenů, se už celkem otevřeně hovoří o této strategii. Dali tam místo Trianglu R. Proglas, s tím, že jej skoro nikdo neposlouchá a tak nebude vadit. Tato strategie, jakkoli 20 let fungovala, však nyní vede k tomu, že spousta lidí už nad rádiem zlomila hůl a nikdy se k rádiu nevrátí.

Reply to  JM
28. 2. 2018 22:30

Dodnes jsem skálopevně přesvědčen, že prodej BBC Radiocom s.r.o. pod hlavičku Michela Fleischmanna byl další obrovský podvod, který zainteresovaní a vlivní lidé nejen v Lagardére vyřešili tvrdým podplacením (a možná i výhrůžkách) potřebných lidí v daných společnostech a samozřejmě členech a radních v RRTV. Původně byl totiž plán, co bude s Radiocomem dál úplně jiný, ale během okamžiku došlo v prosinci 2012 k otočení o 360 stupňů. Už to je velmi divné.
A to, jakou dokonalou zpravodajsko-ekonomickou stanici s toho pod hlavičkou této mafie udělají, byla jen potřebná lež pro dokončení převodu. A výsledek jsem už tehdy tady správně odhadl, že to takhle nějak dopadne, že dávám Lagardére tak rok, dva než to odpískají a udělají z toho nějakou praštěnou hudební stanici. A ejhle, když se jim to nepodařilo (což je vskutku zajímavé, že jim to podplacená RRTV neodsouhlasila), navíc nadále musejí nechávat prostor BBC WS alespoň několik hodin denně, a hlavně poslechovost i přes lukrativní kmitočty je teď už úplně nulová, protože Český rozhlas je se svým Plusem krásně zatáhl do kouta, tak to raději takhle uspali. A přesně, jak píšete tím alespoň zatarasili vstup někoho od konkurence, o což samozřejmě jde na prvním místě. Tak tu je další zbytečná stanice s naprosto nulovou hodnotou.
Mimochodem dnes je to přesně pět let, co skončilo Rádio Česko, Šestka a Leonardo a vznikl Plus a tenhle podivný projekt, který později dostal název Zet. No Zet, spíš rádio Navarová a spol. 🙂