Komentáře a diskuze

  • Michal 28. 3. 2020 v 08:40 k KomentujemeDíky za echo. V databázi to už je, takže je to ofiko. :-)
  • hony 28. 3. 2020 v 08:40 k KomentujemeTo jsem si říkal že ta 95,7 když jsme jeli s rodiči přes prahu tak nám se rychle neco ozvalo...
  • Michal 28. 3. 2020 v 08:39 k KomentujemeJe to o lidech. Kdyby projevili o vysílání zájem a podpořili to třeba i starostové, možná by z toho i...
  • hony 28. 3. 2020 v 08:36 k KomentujemePo Praze jo ale za ní asi 2km už impuls smer na budejky
  • Michal R. 28. 3. 2020 v 08:35 k KomentujemeNaladil jsem ho včera večer přitom ve čtvrtek ještě nejel.

Články

Rádio Zet přechází na úsporný režim

Rádio Zet. Zdroj: www.zet.czByznysově informační Rádio Zet, ztrátový projekt rozhlasových skupin Lagardère a Media Bohemia, od začátku července přechází na úsporný režim. Jeho podstatou bude reprízování. Stanice nedávno učinila dva neúspěšné pokusy o změnu svých licenčních podmínek tak, aby mohla vysílat výrazně méně mluveného slova, jehož produkce je podstatně dražší i organizačně náročnější než proud hudby. Management rádia chtěl reagovat na dosavadní nedobrý vývoj poslechovosti a reklamních příjmů. Teprve v dubnu nastoupila na post ředitelky rádia Vladimíra Nejedlá a stanice představila modernější a větší vysílací prostory.

Zet v současné podobě vysílá od září 2015, za tu dobu se mu nepodařilo na trhu výrazněji prosadit. Např. v Praze, kde se koncentrují typičtí potenciální posluchači Zetu, tedy manažeři a specialisté s vyššími příjmy, má stanice podle Radioprojektu pouze 17 tisíc posluchačů týdně ve srovnání s 39 tisíci pro Český rozhlas Plus a 232 tisíci pražského leadera Radiožurnálu. Před dvěma lety chtěl tehdejší ředitel vysílání Miroslav Škoda docílit celostátního výsledku 100 tisíc denně. Realita je hrozivá, pouhých 14 tisíc zájemců o Rádio Zet.

Bude zajímavé sledovat, jaký program Rádio Zet nabídne po prázdninách. Web Info.cz dokonce spekuluje o brzkém ukončení provozu. Je možné, že management Lagardère při převzetí kmitočtové sítě BBC v roce 2013 uvažoval s tím, že bude moci poměrně striktní podmínky licence upravit podle toho, jak se rádiu bude reálně dařit. Že drahý „mluvený“ program snadno nahradí levným zábavným hudebním obsahem. RRTV má však jiný názor a Zet je tak nyní svým neúspěšným drahým programem sešněrován.

Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje od září?

  1. RRTV přeci jen povolí větší podíl hudby a Zet ušetří na produkci obsahu. Rádio bude více hrát, méně mluvit, ale obsahově se vlastně nic nezmění.
  2. RRTV povolí větší podíl hudby a Zet ke stávajícímu mluvenému obsahu nabídne výrazně jiný hudební formát.
  3. RRTV změny nepovolí a Rádio Zet ukončí vysílání. V takovém případě na uvolněnou kmitočtovou síť RRTV vzápětí vypíše licenční řízení, do něhož se Lagardère a Media Bohemia přihlásí s projektem, který bude mít podstatně volnější a obecnější licenční podmínky. Pravděpodobně by už nešlo o Rádio Zet, ale zcela jiný formát, spíše pro střední a starší publikum. O frekvence by projevily zájem i konkurenční skupiny Radio United, Agrofert a Radio Čas.

67
Komentáře

30 Comment threads
37 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Karlos Kroužilos

Rádiu Zet v Českých Budějovicích na frekvenci 89,8 vypadává po chvilkách od včerejší noční bouřky modulace. Zřejmě seklý 10Ghz přijímač. Jsem zvědav, za jak dlouho a zda to vůbec budou opravovat. V Benešově je na 106,2 u Frekvence 1 v RDS starý PS „FI 106.2“ což je tak 2 roky od změn na ostatních vysílačů…..A u „Votické“ Evropy 2 na 105,5, zase chybí občas číslice 2, čili pak vám to na displeji rádia svítí jako „Evropa__“

Jan

Ano mate pravdu. Ted tam de BBC. A tak si rikam, ze by mohli i něco udelat Radiem Bonton. Ten je taky totalne zahrabane.

H.

Na základě dostupných indicií, prosakujících informací a obdobných případů z minulosti odhaduji, že scénář byl zhruba takový:
Dlouhou dobu tu existovala jakási síť BBC, svým pokrytím celkem kvalitní a významná, ale skoro nikdo to neznal a neposlouchal, což všem przničům éteru, kteří ve všem vidí jen prachy, naprosto vyhovovalo. Karty byly dávno rozdány a každý si liboval v tom teplíčku a smrádečku českého rozhlasového rybníčku. A najednou bác! Odchod BBC a hrozba, že tu síť získá někdo nový. Nastal šrumec, poplach, všichni mají stažené půlky. Vyzvánějí telefony, přepisují se plány. Co kdyby někdo na této síti nabídl něco jiného než jen tu současnou ubohost? A tak zřejmě došlo k neoficiální dohodě velkých hráčů. Zahraje se spektákl pro veřejnost, že na tu síť má jakoby nárok strýček Mišel a ti ostatní strejdové se v tom nebudou šťourat. Pojede tam nadále něco, co nikdo neposlouchá, a všichni si budou ještě chvíli užívat. Někde ovšem nastal problém, a tak se vše vrací na začátek – šrumec, poplach, nejistota. Ta síť je jako nechtěné dítě, oni by byli nejradši, kdyby nic takového neexistovalo. Ale bohužel, co teď s tím?

David Pražák

Já bych na kmitočtovou síť pustil Dance radio a tím pádem by expandovalo do dalších krajských měst.

Jan

Proc jen do kraju? Muzou expandovat i do mensich mest. Me tedy je to jedno ja Zet naladim u nas velmi dobře.

Jirkas

Ladardere ja prasič eteru v CR a je opravdu dobre, ze jim RRTV uz nejde na ruku.Sprasi na co sahnou.Naposled Bonton.At ten prznitel tahne do Francie.

JM

Za tu sviňárnu se získáním sítě BBC bez licenčního řízení si Lagardere nic jiného nezaslouží.

Znovu zopakuji, že síť BBC byla politicky přiklepnuta zahraničnímu vysílání BBC po revoluci. Jestliže se po letech BBC rozhodla vysílání u nás ukončit, měly následovat jen dva scénáře:

1) Přepustit frekvence využívané zahraničním veřejnoprávním rozhlasem tomu našemu (ČRo) pro projekt stanice mluveného slova/zpravodajství, kde klidně mohl být i podíl angličtiny
2) Vyhlásit standardní licenční řízení s tím, že by byla preferována stanice publicistiky, mluveného slova a zpravodajství.

Třetí scénář, že BBC někomu ty kmitočty prostě prodá, se nikdy stát neměl.

Jediná pozitivní zpráva je, že RRTV už nejde tolik Lagardere na ruku. To je po letech, kdy se tak dělo, velmi příjemné zjištění.