Nejnovější komentáře

 • Oviradio.cz: Sněhová pokrývka Krkonoš i nižších poloh zlepšila v Polabí FM signál ze Sněžných jam (RTON Śnieżne Kotły) a díky tomu… 27.11.2023 17:42
 • Petr: Vzpomeňme jak hrála Roudnice 106,1 z dob vysílání Gamy. Zvuk zpožděný oprotí Mostu o 20sec, věčné výpadky(nejen v Roudnici), když… 26.11.2023 17:03
 • Jirkas: Praha 103.7 taky neni extra dobre naladena, kdyz, to prepne na 99.5 Pribram tak to dostane konecne dynamiku a basy.… 26.11.2023 13:37
 • millhaus: Když posloucháš Rock radio z Roudnice na 106,1 a Prahu na 103,7 tak ta Roudnice je jako z plechovky,Je jim… 26.11.2023 13:26
 • Oviradio.cz: Ano, na Jedové proběhla změna. Akorát není patrné, jestli tam náhodou není tvar _PROSTOR. Tímto příspěvkem také oznamuji radostnou novinu,… 26.11.2023 11:17
 • Oviradio.cz: Jedním z mála vysílačů bez radiotextu je dlouhodobě *DANCE*_ 102,9 Jinonice. O rozdílném nastavení modulace proti 89,0 Zelený pruh již… 26.11.2023 08:04
 • Honza K.: *zpožděnou Jinak 89.8 stále postrádá Radiotext. 25.11.2023 23:18
 • Honza K.: ČB mají zas o malinko spožděnou modulaci v porovnání s Jihlavou. 25.11.2023 23:12

Rádio Zet přechází na úsporný režim

Rádio Zet. Zdroj: www.zet.czByznysově informační Rádio Zet, ztrátový projekt rozhlasových skupin Lagardère a Media Bohemia, od začátku července přechází na úsporný režim. Jeho podstatou bude reprízování. Stanice nedávno učinila dva neúspěšné pokusy o změnu svých licenčních podmínek tak, aby mohla vysílat výrazně méně mluveného slova, jehož produkce je podstatně dražší i organizačně náročnější než proud hudby. Management rádia chtěl reagovat na dosavadní nedobrý vývoj poslechovosti a reklamních příjmů. Teprve v dubnu nastoupila na post ředitelky rádia Vladimíra Nejedlá a stanice představila modernější a větší vysílací prostory.

Zet v současné podobě vysílá od září 2015, za tu dobu se mu nepodařilo na trhu výrazněji prosadit. Např. v Praze, kde se koncentrují typičtí potenciální posluchači Zetu, tedy manažeři a specialisté s vyššími příjmy, má stanice podle Radioprojektu pouze 17 tisíc posluchačů týdně ve srovnání s 39 tisíci pro Český rozhlas Plus a 232 tisíci pražského leadera Radiožurnálu. Před dvěma lety chtěl tehdejší ředitel vysílání Miroslav Škoda docílit celostátního výsledku 100 tisíc denně. Realita je hrozivá, pouhých 14 tisíc zájemců o Rádio Zet.

Bude zajímavé sledovat, jaký program Rádio Zet nabídne po prázdninách. Web Info.cz dokonce spekuluje o brzkém ukončení provozu. Je možné, že management Lagardère při převzetí kmitočtové sítě BBC v roce 2013 uvažoval s tím, že bude moci poměrně striktní podmínky licence upravit podle toho, jak se rádiu bude reálně dařit. Že drahý „mluvený“ program snadno nahradí levným zábavným hudebním obsahem. RRTV má však jiný názor a Zet je tak nyní svým neúspěšným drahým programem sešněrován.

Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje od září?

 1. RRTV přeci jen povolí větší podíl hudby a Zet ušetří na produkci obsahu. Rádio bude více hrát, méně mluvit, ale obsahově se vlastně nic nezmění.
 2. RRTV povolí větší podíl hudby a Zet ke stávajícímu mluvenému obsahu nabídne výrazně jiný hudební formát.
 3. RRTV změny nepovolí a Rádio Zet ukončí vysílání. V takovém případě na uvolněnou kmitočtovou síť RRTV vzápětí vypíše licenční řízení, do něhož se Lagardère a Media Bohemia přihlásí s projektem, který bude mít podstatně volnější a obecnější licenční podmínky. Pravděpodobně by už nešlo o Rádio Zet, ale zcela jiný formát, spíše pro střední a starší publikum. O frekvence by projevily zájem i konkurenční skupiny Radio United, Agrofert a Radio Čas.
Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
67 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
17. 7. 2017 06:32

Ano mate pravdu. Ted tam de BBC. A tak si rikam, ze by mohli i něco udelat Radiem Bonton. Ten je taky totalne zahrabane.

Jirkas
Reply to  Oviradio.cz
10. 7. 2017 18:13

😀

H.
1. 7. 2017 19:36

Na základě dostupných indicií, prosakujících informací a obdobných případů z minulosti odhaduji, že scénář byl zhruba takový:
Dlouhou dobu tu existovala jakási síť BBC, svým pokrytím celkem kvalitní a významná, ale skoro nikdo to neznal a neposlouchal, což všem przničům éteru, kteří ve všem vidí jen prachy, naprosto vyhovovalo. Karty byly dávno rozdány a každý si liboval v tom teplíčku a smrádečku českého rozhlasového rybníčku. A najednou bác! Odchod BBC a hrozba, že tu síť získá někdo nový. Nastal šrumec, poplach, všichni mají stažené půlky. Vyzvánějí telefony, přepisují se plány. Co kdyby někdo na této síti nabídl něco jiného než jen tu současnou ubohost? A tak zřejmě došlo k neoficiální dohodě velkých hráčů. Zahraje se spektákl pro veřejnost, že na tu síť má jakoby nárok strýček Mišel a ti ostatní strejdové se v tom nebudou šťourat. Pojede tam nadále něco, co nikdo neposlouchá, a všichni si budou ještě chvíli užívat. Někde ovšem nastal problém, a tak se vše vrací na začátek – šrumec, poplach, nejistota. Ta síť je jako nechtěné dítě, oni by byli nejradši, kdyby nic takového neexistovalo. Ale bohužel, co teď s tím?

David Pražák
1. 7. 2017 18:02

Já bych na kmitočtovou síť pustil Dance radio a tím pádem by expandovalo do dalších krajských měst.

Jan
Reply to  David Pražák
2. 7. 2017 06:55

Proc jen do kraju? Muzou expandovat i do mensich mest. Me tedy je to jedno ja Zet naladim u nas velmi dobře.

Jirkas
1. 7. 2017 17:58

Ladardere ja prasič eteru v CR a je opravdu dobre, ze jim RRTV uz nejde na ruku.Sprasi na co sahnou.Naposled Bonton.At ten prznitel tahne do Francie.

JM
1. 7. 2017 11:34

Za tu sviňárnu se získáním sítě BBC bez licenčního řízení si Lagardere nic jiného nezaslouží.

Znovu zopakuji, že síť BBC byla politicky přiklepnuta zahraničnímu vysílání BBC po revoluci. Jestliže se po letech BBC rozhodla vysílání u nás ukončit, měly následovat jen dva scénáře:

1) Přepustit frekvence využívané zahraničním veřejnoprávním rozhlasem tomu našemu (ČRo) pro projekt stanice mluveného slova/zpravodajství, kde klidně mohl být i podíl angličtiny
2) Vyhlásit standardní licenční řízení s tím, že by byla preferována stanice publicistiky, mluveného slova a zpravodajství.

Třetí scénář, že BBC někomu ty kmitočty prostě prodá, se nikdy stát neměl.

Jediná pozitivní zpráva je, že RRTV už nejde tolik Lagardere na ruku. To je po letech, kdy se tak dělo, velmi příjemné zjištění.

HOME
67
0
Přidejte komentář, prosím.x