Komentáře a diskuze

  • Žorž 16. 7. 2020 v 16:18 k KomentujemeTo je otázka na majitele Netro Life Radia :-)
  • Ovi 16. 7. 2020 v 14:38 k KomentujemeNa Ještědu už antény pro DAB jsou, paní je má u prostředníčku: Zobrazit příspěvek na Instagramu Přís...
  • Jarda 16. 7. 2020 v 14:34 k Komentujemenemůžete nějak zařídit aby majtel rádia zprovoznil webový stream? ;) máme rok 2020, tak by to neměl ...
  • PVo 16. 7. 2020 v 14:31 k Komentujemejojo, ber to jako pošťuch ze známosti, mluvil jsem obecně, ani tě stejně nemůžu zkontrolovat když ne...
  • PVo 16. 7. 2020 v 14:27 k Komentujemejojo, i když za ty dva roky se toho změnilo relativně málo - i na tom je vidět jak je...
  • Žorž 16. 7. 2020 v 14:18 k KomentujemeDobrý den, o tom už jsem psal Ovimu, který mě vyčenichal na sociálních sítích. Ze svého dnešního poh...
  • Jarda 16. 7. 2020 v 13:45 k Komentujemeoni už by měli být i na ještědu a na mezivratech ;) pro 12C :)
  • Míra 16. 7. 2020 v 13:45 k KomentujemeZatím to vidím tak, že můj pytlík do mlýna docela těžkne. Mám takový dojem, že už ho nepřevalím přes...

Články

Komentujeme

8036 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Franz
28. 5. 2020 20:46

RRTV smetla ze stolu žádost o změnu licenčních podmínek rádia Jih. Konkrétně vedení rádia žádalo o snížení podílu mluveného slova z původních 12% na 5-14%. Je otázkou, jestli to provozovatele nedostane v následujících měsících do problémů, jelikož se evidentně, stejně jako mnoho dalších broadcasterů na které tvrdě dopadá krize, snaží redukovat náklady za personál. Možná tímto krokem RRTV posvětila novou akvizici Media Bohemia. Docela by mě zajímal důvod a jsem zvědavý, jak se bude stavět k dalším žádostem podobného rázu (a že jich je dost) na příštím zasedání.

TÉMA
Změny licenčních podmínek
H.
Reply to  Franz
28. 5. 2020 21:35

Vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo tak, jak jste naznačil. Je zajímavé, že jiným broadcasterům RRTV povolí cokoli, ale tady ne. Tady je v tom nechají pěkně vykoupat, až budou prosit, aby to od nich za pár kaček někdo koupil. No a kdo to asi bude, že? No nakonec tam těch 5 % mluveného slova stejně bude, jen pod jiným majitelem. A tak to u nás chodí, milé děti. Už dobrých 20 let.

LiborV
Reply to  H.
28. 5. 2020 22:38

RRTV naposledy nepovolila vytěsnění BBC z programu Rádia Zet. A to opakovaně. Uvidíme jak se postaví k žádostem od Média Bohemia a k rádiím kolem Krokodýla.

TÉMA
Změny licenčních podmínek
Vaclav
Reply to  H.
29. 5. 2020 11:50

No a když Hitka či Fajny v nekterem obdobi maji 2 mederatory a nekdy 1 moderátora v urcitem bloku, tak to maji osetreno a povolilo se jim to kouzelné rozmezí 1-19%?

Last edited 1 měsíc před by Vaclav
Honza K.
25. 5. 2020 21:37

Takto vypadalo bývalé studio Signál rádia. Zdroj: páteční instastories Jirky Vondry

TÉMA
Bývalé studio rádia Signál
Honza K.
Reply to  Honza K.
25. 5. 2020 21:38

A takto vypadá nyní

TÉMA
Bývalé studio rádia Signál
Vaclav
24. 5. 2020 22:39

pořád novinky, novinky, tak tohle je pár dnů stare, jsem jednim z prvnich posluchačů. Chápu ze je to alternativa, ale tam je spoustu noveho bez ohledu na datum vzniku. Schvlne jestli bych to objevhil na nejakem radiu, treba i R1. Stroon – shall we https://youtu.be/_LBzhe9_ZlI

TÉMA
Novinky
PVo
Reply to  Vaclav
25. 5. 2020 18:15

Jojo včera když jsem si to poslechl, bylo jen 19 shlédnutí. A je to zajímavý….tedy já se svým vkusem bych si počkal na nějaký tuc-tuc (rychlejší) remix 🙂

TÉMA
Novinky
Vaclav
Reply to  PVo
25. 5. 2020 18:55

Ano, to je jasné že není taneční, spíš na alternativu R1, nahodou jsem zjistil jak je čerstvá, když jsem si ji nasel, když jsem ji vcera zaslechl na sk Radiu_FM. Ale i bez ohledu na datum vzniku bude pořád nová v kontrastu s tím, když se na Fajn nepřesně zkopiruji nějaké skladby z uznaneho evropskeho chr formátu.

TÉMA
Novinky
LiborV
24. 5. 2020 01:40

O změnu licenčních podmínek žádá nejen Media Bohemia🍽️ale i majitel Rádia Krokodýl a to pro Free rádio, Rádio Jihlava i Rádio Krokodýl.

Michal
Reply to  Ovi
23. 5. 2020 09:40

Je zajímavé, že některá již proběhlá autokina se dosud neobjevila v databázi ČTÚ. Znamená to, že vysílala pirátsky?

TÉMA
Autokina
Henry Blejk
Reply to  Ovi
25. 5. 2020 11:24
Kristián
21. 5. 2020 18:48

Na úradnej tabuli som tam videl aj zmeny licenčních podmienok u rádií Krokodýl, Free a Jihlava. Žeby sa aj tieto rádia spojili? Inak neviem, čo sa teraz deje u posledného menovaného rádia Jihlava, pretože keď ste tu o tomto rádiu hovorili naposledy, tak to bolo, že mali živé moderované vysielanie len v pracovné dni ráno a po celý deň len predtočené vstupy.

TÉMA
Změny licenčních podmínek
jouda
21. 5. 2020 12:37

Na úřední desce RRTV se objevila pěkná nálož změn licenčních podmínek, snad 15 ks, nepočítal jsem to.

TÉMA
Změny licenčních podmínek
LU-
Reply to  jouda
21. 5. 2020 12:47

Hitrádia se nám začínají „nečekaně“ sjednocovat v lic. podmínkách. Kam to asi vede? 😀

TÉMA
Změny licenčních podmínek
PVo
Reply to  LU-
21. 5. 2020 14:01

taky je tam žádost pro Helax

TÉMA
Změny licenčních podmínek
Václav
Reply to  PVo
21. 5. 2020 14:51

To snad ne, zrovna nedávno jsem si nastavil tříprvek a zjistil, že stále mají i tradiční večerní speciály a noční proud hudby s tradičními jingly Helax Airlines. Mě to přijde stejná blbost, jako kdyby chtěli měnit Expres FM. Zatím to není nic konkrétního, ale nezavání to ničím dobrým, pokud jde o Helax. Nejsilněji vysílající frekvence s něčím soukromým odlišným. Jestli se s tím něco stane, to bude největší odpor při změně formátu, co tu byl.

TÉMA
Změny licenčních podmínek
PVo
Reply to  Ovi
21. 5. 2020 23:15

A dostali někdy nějakou pokutu pokud stávající podmínky nedodržovali?

TÉMA
Změny licenčních podmínek
PVo
Reply to  Ovi
22. 5. 2020 22:57

jo jasně, byla to spíš řečnická otázka jak funguje u nás regulace.

TÉMA
Změny licenčních podmínek
Franz
Reply to  Václav
21. 5. 2020 22:42

Jak si, Václave, ten největší odpor v historii představuješ? Je potřeba si uvědomit, jak velké území je pokryto a jak je v něm rozložena poslechovost. Zjistíš, že pořád hovoříme jen o jednom městě. Vzpomeň si třeba na sjednocení Kissu, to se týkalo celé ČR, násobně víc posluchačů a nic moc se nedělo. Vůbec bych se navíc nedivil, kdyby mladší generace, která je údajně jejich cílovou skupinou, je znala už pouze z instagramu nebo jiných sociálních sítí. Ti už se přesunuli dávno na poslech muziky z netu. Posluchačů i jejich čas strávený s rádiem prostě za poslední roky významně ubývá. Majitel si z nějakého odporu taky nic nedělá (Media Bohemia už asi svou image stejně nevylepší), jednak je na to po předchozích rebrandech zvyklý a navíc sídlí v daleké Praze (možná dokonce na Kypru). Zajímá ho jen obchodní stránka a výnosy. A za nastalé situace to v následujících měsících vypadá na slušnou konsolidaci rádiového trhu. Oba jsme to rádio kdysi poslouchali a oba jsme ho poslouchat přestali. Předpokládám, že ze stejného důvodu. Hudebně i programově se přesunul do těžce průměrného mainstreamu, který nemá nabídnout co navíc. Dnes na pochvalu stačí to, že nějakou novinku nasadí o pár dnů dříve než E2, což je trochu smutné. Ale chápu to, aby se udrželi coby solitérská značka, musí se zalíbit všem, avšak jedinečnost zapláče.

TÉMA
Změny licenčních podmínek
PVo
Reply to  Franz
21. 5. 2020 23:11

Taky si myslím o tom „lidovém odporu ze zdola“ že je to nesmysl a neúčinný. Ostatně ani dosti významný pokles poslechovosti nepomáhá. Viz jak jsem argumentoval Červinkovi jakou poslechovost měla Zlatá Praha před 20 lety… když se tady kasal výsledky (mimochodem stejným co měl Fajn před 7 lety taky). Proto se taky mafie už dlouho veřejně porovnává s dobou maximálně do dvou let dozadu, déle ne.
Ostatně jakou poslechovost má třeba Bonton dnes, jakou měl jako poprockový a jakou měl jako Deejay …a pak se člověk dočte jak Říhová z managementu Active veřejně prohlašuje jakou jim dělá Bonton radost..

TÉMA
Změny licenčních podmínek
Václav
Reply to  Franz
22. 5. 2020 00:22

To je právě ten rozdíl mezi kvantitou a kvalitou. Přesto že se ten Kiss týkal celé země, tak furt ty původní regionálky jeli ten svůj AC formát snadno zaměnitelný (než Helax, ktomu se dostanu) s ostatními, kterými byly inspirovány, ba naopak se z toho vymanili zařazením eurodance po sjednocení. Helax je opak je to spíš ta kvalita, kdy i míň v dobrém smyslu zažranějších posluchačů do tohoto stylu se prostě podle mě ozve výrazněji, budou investigativnější v peticiích a kontaktování rrtv, ostatně kdyby byli víc v obraze jako tady my, tak už by si měli být na pozoru, protože pak se bude postupovat profesionálním osvědčeným tutláním a nepůjde to vzít zpět a v momentě změny by se podle mě správně s tím měli smířit ale jak říkám udělají maximum, i kdyby měli převrátit rrtv, kdo jiný bude tak aktivní než posluchači Helaxu. Umocněné vlastně ještě tím že Helax je teď útočištěm nespokojenců bývalého Kíss, z kterého se nejspíš vrátili i někteří DJs, kteří dělali gesto proti změně na toho pražského majitele. + ještě nespokojení posluchači se změnami na Orionu. Ano na Helaxu je i mainstream ale celkový dojem už splňuje to, že se stále liší od ostatních., čili nechápu jak oproti Helaxu tady někdo opěvoval Fajn, který právě ještě spadá do toho zaměnitelného mainstreamu. Prostě podle mě měnit Helax, je to jako něco kdyby chtěli dělat Fajnradio z Expresu či Radia 1 až na to že Helax má min. 2x větší oblibu podle mě ještě se sebevědomějšími posluchači. Posluchače Helax má, i když to táhne Ostrava a podle mě to nejsou většinou teenageři ale spíš silná generace Y. Zatím vysílání nenasvědčuje nějaké změně, když pominu opak že by se chtěli naposledy vyřádit. PS: Pro Pvo: jakkoli by mi byla Zlatá Praha sympatičtější a já bych bral jeho návrat, tak nemůžu jinak než pochopit Červinku když už má přes dekádu rozběhlý tento formát Fajnu, to spíš snadněji by se z něj dělal Helax, taky když se postaví vedle sebe Helax a Fajn, tak kdo nemůže pochopit že to první je zajímavější a taky hraje nově, v dnešním stylu.

TÉMA
Změny licenčních podmínek
PVo
Reply to  Václav
22. 5. 2020 10:08

a existuje příklad úspěšného odporu které zvrátilo nějaké podobné rozhodnutí?

TÉMA
Změny licenčních podmínek
Václav
Reply to  PVo
22. 5. 2020 10:36

I já to říkám, že v podstatě neexistuje když se tak zamýšlím, spíš navrácení pořadů a spíš na Čro. Ale myslím si, že u Helaxu budou mít iniciátoři změny na mále, budou muset hodně dobře cenzurovat na FB a odrážet útoky kvůli změně. Nebo s velkou pravděpodobností aspoň vznikne napodobující stanice, kam by se logicky uchýlili současní tradiční moderátoři Helaxu, hlavně třeba ti kteří byli přechodně na Kiss Morava, asi kvůli přechodu Helaxu k MB. Čímž se dostávám k tomu, že pro MB tito moderátoři jsou nepohodlným materiálem, nesrovnatelně větším než Petrovští pohodlní sluníčkáři, jedině snad že je teď mají ošetřené smlouvou že nepoškodí značku po tom co budou vyhozeni, klasické praktiky v demokratickém státě 🙂

PVo
Reply to  Václav
22. 5. 2020 10:53

hmm by mě zajímal ten vznik napodobující stanice. to jako na netu nebo kde? A jak dlouho by to vydrželo?
To už víc věřím že se povede efektivnější legislativa k vysílání v DAB než úspěšná revolta na facebooku… 🙂

S mafií nehnul ani razantní pokles poslechovosti Danceradia (prakticky na třetinu k době kdy to Flajšman od CZC převzal).A jsou zcela v klídku… I když u většího rádia by toto asi neprošlo (u RZP to jistě porovnávají v součtu s ostatními rádii co byly loosery ještě před začleněním do Fajnu, jinak ztráta podílu jen u samotné RZP je taky dost razantní i přes změnu metodiky výzkumu Mediaprojekt-Radioprojekt).

Soundwaver
Reply to  PVo
22. 5. 2020 12:12

U RZP ta změna v roce 2003 vlastně byla jen ‚pouze‘ ve změně názvu, protože jeli tanečně dál (možná i víc než těsně před koncem Zlatky) , zůstal Progressive, hitparáda taky stejná, ikona radia L. Novák též apod., takže část samozřejmě přeladila, protože to nebyla už za pravá Zlatá Praha, navíc s webem částečně ala super. cz. ale tanečně až na pár mini- vyjímek hráli, takže bylo dost lidí, co to zkousli. kdyby rovnou ze Zlatky udělali CHR radio jako o 2 roky pozdeji (2004-05), navíc s novými moderátory, ty protesty by byly taky asi o hodně větší.

TÉMA
změny licenčních podmínek
PVo
Reply to  Soundwaver
22. 5. 2020 12:32

porovnávám formáty (u Fajnu změna v 2004), neporovnávám změnu názvu.. Ostatně ani k poslechovosti formátu tanečního a jen pražského Fajnu z 2003-se už nepřiblížili (ač po roce 2000 už často kazili playlist „rozšiřováním“ formátu.

TÉMA
Změny licenčních podmínek
Soundwaver
Reply to  PVo
22. 5. 2020 15:38

já to zase spíš bral z hlediska nesouhlasu a nevole posluchačů (viz. základna Helaxu)

TÉMA
změny licenčních podmínek
PVo
Reply to  Soundwaver
22. 5. 2020 22:50

Po roce 2000 poslechovost RZP klesala (podle mě hlavně kvůli pokusům rozšiřování playlistu pod novým majitelem) a i po změně názvu to pokračovalo. Management si to vyhodnotil že je to vina formátu (přitom podle mého mínění za Fajnu pokles v 2003 byl že část „naměřené“ poslechovosti dělá právě známost a tato část tím byla ztracena. Změna formátu jim na poslechovosti nijak nepomohla (kromě nárůstu změnou metodiky na Radioprojekt kdy nárúst je patrný nárůst u všech rádií „mladšího“ formátu, podíl k E2 žel dolů nadále). Od roku 2004 neměl Fajn nikdy takový podíl v Praze a ve středních Čechách jako vygeneroval předtím. Přesto to s managementem rádia jinak nehnulo.

U příkladu Danceradia je vidět že evidentně špatné rozhodnutí managementu se nemusí změnít ač se mezitím změnil majitel a prakticky i ten management…

Soundwaver
Reply to  PVo
25. 5. 2020 12:03

mimochodem teď jsem slyšel znovu poněkolikáté za poslední týden na Dance radiu song Wiseguys – Ohh lala a nemůžu si pomoct, více než elektronická nebo dokonce taneční hudba mi to připadá, minimálně teda začátek songu, jako filmová melodie z filmu Ukradená vzducholoď z roku 1966.
Ale zase naopak je dobře, že zařadili poslední“koronový“ singl od Genix ft. Jaytech… – We’re All In This Together v Above & Beyond Resprayi.

TÉMA
změny licenčních podmínek - RZP, Fajn, Dance radio
PVo
Reply to  Václav
22. 5. 2020 11:40

Jediná smysluplná revolta je hlasování nohama a nezájem a ani to není vždy úspěšné viz mé příklady výše..

PVo
Reply to  Ovi
22. 5. 2020 17:31

Expres: to byla REKLAMNÍ akce managementu rádia a ne že by ten koncert uspořádali posluchači NAVZDORY rozhodnutí managementu, cituji co jsem k tomu našel googlem třeba na IDNES: Koncert pro všechny slušný nuly pořádá Expresradio, které tak pokračuje v kampani Jsem nula, poslouchám Expresradio. Ta má zpochybnit způsob, jak se měří poslechovost rozhlasových stanic – této stanici byla totiž naměřena statistická nula. Expresradio se brání nejen zajímavou hudbou, ale trvá si i na svém netradičním programu..“
Dololedne jsem ale také přemýšlel jestli by se tohle nedalo považovat za příklad ale fakt nedalo.
U Rádia 1 si to už moc nepamatuju tak tam možná ano.

TÉMA
Změny rádií
PVo
Reply to  Ovi
22. 5. 2020 17:45

tady je ten odkaz i s plakátem , už jenom podle minimální diskuze u článku je vidět že to je akce shora
https://www.idnes.cz/kultura/hudba/expres-chysta-akci-pro-vsechny-nuly.A030414_175912_hudba_vlk
nebo jiný z radiotv.cz (u starých článků už diskuze bohužel chybí)https://www.radiotv.cz/p_radio/r_program/koncert-pro-vsechny-slusne-nuly/

TÉMA
Změny rádií
Bubeník
Reply to  Ovi
22. 5. 2020 22:01

A pozor, Ivoš, ten se sice nikdy nemýlí… ale jeho výklady nejsou někdy s realitou úplně v kamarádském vztahu.

Jirka
Reply to  Ovi
23. 5. 2020 09:39

Nafoukanec Mirek Pýcha alias Bubeník.

TÉMA
Kdo to je?
Michal
Reply to  Jirka
23. 5. 2020 09:42

Přezdívka Bubeník by se ale spíš hodila k Radimovi Pařízkovi. 😀

TÉMA
Kdo to je?
Jirka
Reply to  Michal
23. 5. 2020 10:22

Ale ten to neni. Je to Mirek Pýcha, tomu se nesmi nic vytknout a je urazlivy. Tady na foru mu byla vmetena nekolikrat pravda do oci, urazil se, napsal, ze uz sem nepachne a stejne sem porad leze, jen uz pod jinymi prezdivkami. Stejne tak se chova i k lidem v radiu ci svym spolupracovnikum.

TÉMA
Kdo to je?
Michal
Reply to  Jirka
23. 5. 2020 10:44

Ale evidentně ho názory posluchačů a fanoušků zajímají, když sem „pořád leze“. Já bych třeba uvítal, kdyby sem občas zabloudil „baron“ Daniel Sedláček. Myslím, že by se zde objevilo mnoho připomínek k jeho kontroverzním aktivitám. Ten sem ale bohužel „nepáchne“.

TÉMA
Kdo to je?
Jirka
Reply to  Michal
23. 5. 2020 17:25

Kdepak, nezajímají.. on si chodí jen svlažit ego a sám sebe poplácat po ramenou.

TÉMA
Kdo to je?
KubiKula
Reply to  Michal
25. 5. 2020 10:07

Nevím jestli DS sem osobně chodí, ale někdo z jeho podřízených v MB určitě jo. Na poradě vedení už několikrát padlo ironické „uvidíme, co napíše Oviradio a podle toho se zařídíme..hahaha“

PVo
Reply to  KubiKula
25. 5. 2020 14:25

jo tak tomu „hahaha“ věřím a jestli si někdo myslí že vrátí duplicity tak to raději osekají náklady na program na téměř samohrajku než by se tak stalo. To odpovídá té jejich kramářské logice. Doubly by vrátili kvůli úsporám tam max 2-3 roky před jasně daným přesunem do DAB kdy ztratí blokovací význam pro případnou konkurenci.

TÉMA
Media Bohemia
Michal
Reply to  PVo
25. 5. 2020 15:08

A konkurence se stejně navzdory tomu dále šíří. To jednoho naštve. 🙂

TÉMA
Media Bohemia
PVo
Reply to  Michal
25. 5. 2020 18:55

No bohužel moc ne, trh je dokonale zabetonovaný…Který výraznější projekty vznikly za posledních 10 let? 1) Rádio Dálnice – o tom jsem myslel že má dost šanci ale asi kvůli rozšířenosti mobilního internetu se asi minul s dobou kdy by mohl mít úspěch (více se asi poslouchá to svoje v kombinaci s dopravími informacemi přes mobilní data).

2) Pak ty dvě minisítě p.Pýchy (oba formáty mě míjí, ale fandím mu). Zajímavé je že formát co považuju jako ten co víc porušuje obecná pravidla úspěšného rádia, má větší ohlas. Asi proto že ryze rockových plus dalších poprockových rádií je dost

-> všechny tři tedy bohužel s malým a tedy prakticky nekonkurenčním ohlasem

3) Pak nějaké rozšíření existujících rádií o malovýkonové frekvence (nemají šanci výrazněji změnit stávající podíly, protože jejich skalní fandové už kdyžtak poslouchají přes net .4) pro mě nadějné Netro Life i kdyby dosálo díky netu a později i snad díky DAB poslechovosti třeba těch 24t.den a 50t.týdně (což tým z CzC Danceradia vytáhl jako největší hodnotu). Což by byl vzhledem k pokrytí na FM s míň lidma byl větší zázrak než to bylo u DR. A i tak jeho podíl bude stejně relativně málo významný vůči sítím a celoploškám. 5) o Rádiu Západ přece jen trochu s lepším pokrytí jsem tady minulý týden psal.. a tam by bylo těch 50/24 taky dost zázrak vzhledem ke zvolené strategii.

TÉMA
Media Bohemia
Vaclav
Reply to  PVo
25. 5. 2020 19:15

Šíření konkurence se nerovná vznik nových projektů. Sireni konkurence je tech stávajících, coz bude vetsi konkurence nez někteří nevyprofilovani novacci. Když se do spoustu mest dostava vice zanru tak to ty zanednence „vic pro vsechny“ oslabi.

PVo
Reply to  Vaclav
25. 5. 2020 19:21

to píšu v bodě 3. Pravda že u některých došlo k rozšíření před méně než 10 lety ale změny dejme tomu z posledních 6 let mají už tak majý význam jak píšu.

TÉMA
zabetonované FM
Vaclav
Reply to  Jirka
23. 5. 2020 17:45

A odkud ho znáte osobně?

Jirka
Reply to  Vaclav
23. 5. 2020 18:39

Prvně osobně z několika veřejných akcí a později osobně přímo z rádia.

TÉMA
Kdo to je?
PetrB.
Reply to  Jirka
23. 5. 2020 18:22

Když už je řeč o M.P. Jak to tenkrát vlastně bylo s vysíláním na Benešovské frekvenci 89,3. Vysílali se 2 rádia. Pokud si pamatuji dobře, jedno na nějaké louce, 2. na vysílači a vzájemně se oba vysílatelé rušili. Kdo kde vysílal a kdo byl tenkrát v právu, vzpomene si někdo?

TÉMA
Kdo to je?
Michal
Reply to  PetrB.
23. 5. 2020 18:31

Na RadioTV je o této kauze spousta dobových článků, tam je to všechno dopodrobna popsané.

TÉMA
Kauza Benešov 89,3 - Sázava
HONY
Reply to  PetrB.
23. 5. 2020 19:07

Ano na té „louce“ vysílal Preston tehdy z Kozmic

TÉMA
89.3
PVo
Reply to  Ovi
22. 5. 2020 22:24

Byla to kampaň od začátku do konce. Nikde a nikdy nebylo řečeno jak by se měl Expres změnit a ani v tom směru nebylo nic udělané. A aktivita kampaní vybídnutých posluchačů byla cílem nikoliv příčinou. Já byl třeba podporovatelem kampaně Jedete dál na Zlaté Praze ale nikdy bych neřekl že tím posluchači zvrátili rozhodnutí majitele a managementu rádia. Prostě klasická mediální manipulace – to zní sice pejorativně, ale nic špatného na tom není- Dokonce některý i obdivuju a u správně pojaté si to člověk uvědomí třeba až ex post a přesto se cítit nijak podvedený protože to považuje za dobrou věc.

TÉMA
Mediální manipulace
Honza K.
Reply to  LU-
21. 5. 2020 16:17

Že by centralizace jako Kiss? 😀

TÉMA
Změny licenčních podmínek
Jarda
Reply to  Honza K.
21. 5. 2020 17:04

Pokud sloučí hitradia, tak se mozna objevi i žádost o odloučení duplikátu, defakto po odebrání doublu by vznikla další síť. Tahle mafie má určitě zpusob, jak ty vysílače oddelit. Ze by se třeba rozšířil fajn, nebo tak neco. Kdo ví.

hony
Reply to  jouda
21. 5. 2020 13:45

Pošlete odkaz prosím.

jouda
Reply to  hony
21. 5. 2020 13:51

https://www.rrtv.cz/cz/static/o-rade/uredni-deska.htm
Pokud dobře počítám, tak 19 ks.

Michal R.
Reply to  jouda
21. 5. 2020 17:18

Na Hitrádiu Orion vysílá čím dál tím méně moderátorů . Z dvojice Jounas a Radkolf vysílá odpoledne už pouze jeden. Takže centralizace Hitrádia je podle mě blízko . I když nevím jak je to u jiných Hitrádii. Máte někdo info ? Ubývá moderátorů i na ostatních Hitradiich ? nebo jen na Hitrádiu Orion ? Bohužel na Hitrádiu Orion ubývá moderátorů čím dál tím víc podle mě .

Jerry
Reply to  Michal R.
21. 5. 2020 20:14

Hitradio Faktor skončila Nikola Sedinova a Jarda Pavlik, tudiz take ubyvaji moderatori

HONY
Reply to  Jerry
21. 5. 2020 20:18

To znamená že moderátoři už nemají kam jít.

Michal B.
Reply to  Jerry
23. 5. 2020 19:15

Nikol Š. nedostala padáka. Vysílá o víkendu. Většina programových ředitelů regionálních Hitrádií začala kromě své práce ještě vysílat. Je to pokyn z vedení MB, aby firma ušetřila. Moderátoří proto často odchází sami a hledají si jinou práci – MB čeká velké utahování upasků a obrovské úspory.
Hitradia jsou připravena na sesíťování, což od prázdnin podpoří i nový centrální program. MB se snaží srazit náklady na minimum, snižuje platy, rozpouští promo oddělení, marketing, zprávaře atd. Úspory se budou týkat všech Fajn, Blaník, Rock R. atd. nejvýraznější to ale bude určitě v programu Hitrádií.

Michal
Reply to  Michal B.
23. 5. 2020 19:38

Když už tak šetří každou korunu, proč tedy nevrátí asi tak dvacítku zbytečných (překrývajících se) kmitočtů? To by byla panečku úspora. 🙂

Jirka
Reply to  Michal
23. 5. 2020 21:45

Protože blokovat je, je výhodnější.

TÉMA
Duplicity
J K
Reply to  Michal B.
23. 5. 2020 21:47

Důvěryhodný zdroj?

Míra
Reply to  Michal B.
23. 5. 2020 22:40

Dva důležití lidé odešli ke konkurenci. Tím se otvírá prostor pro konspirační teorie. Nicméně také díky koronaviru mají nyní velké problémy.

TÉMA
Radiohouse
LiborV
Reply to  Michal B.
24. 5. 2020 01:33

Díky Michale B. za informace o úsporách v MB, na mě působí velmi věrohodně. Když píšete o úspory v marketingu znamená to úplný konec výjezdů za
posluchači jednotlivých stanic MB do regionů, nebo jen jejich omezení (například zrušení koncertů po regionech, které míval Blaník pod hlavičkou Léto s Blaníkem apod)? Propouštění zprávařů o, kterém píšete bude znamenat omezení vysílaného zpravodajství (omezení počtu zpravodajských relací, zrušení vybraných lokálních zpravodajských odpojováků, nebo bude „jen“ zabezpečovat stávající rozsah zpravodajství výrazně menší počet „přepracovaných“ lidí? Na Slovensku předtím než tamní obdoba naší RRTV povolila na několikátý pokus sloučit rádia dnes již neexistující sítě B1 vysílala rádia stejný formát, ale dva různé playlisty (hrály se 2 různé skladby se stejnou chatakteristikou) z jednoho místa. Předstíraly, že vysílají samostatný program pro východ i západ Slovenska. Moderátor přecházel mezi sousedními studii, v každém udělal 1 vstup a pak se přesunul vedle. I regionální zpravodajství nachystal jeden člověk pro obě verze. Odpolední vydání zpráv na obou okruzích se ráno i odpoledne trochu lišilo (2 z 5 zpráv byly nové, změnilo se pořadí příspěvků). To co jsem popsal dle B1 je nepravděpodobná až extrémní varianta, ale i tak se Michale ptám jestli víte zda půjde MB u zpravodajství cestou jeho omezování, nebo spíše cestou předstírání regionálnosti. Víte co znamená pro posluchače „rozpuštění promo oddělení“, jak to může poznat? Děkuji za odpovědi

TÉMA
Možná centralizace Hitrádií
Michal B.
Reply to  LiborV
24. 5. 2020 22:07

Bohužel nejsem nijak v centru dění, takže na otázky, jak se které omezení projeví nedokážu odpovědět. Dříve jsem pracoval v rádiu a toto vím, jen ze známosti s některými bývalými kolegy, kteří se stále ještě drží za mikrofonem. Prý byli propuštěni snad všichni promo manažeři Hitrádií. To, že regionální studia už nemají vlastní zprávaře tady už někdo psal. Je to jednoduše ověřitelné z vysílání. Např. zpravodajství pražského Oldies evidentně vyrábí Hitradio – stejné zprávy a stejné hlasy na obou stanicích.

Tomáš
Reply to  Michal B.
24. 5. 2020 08:35

V dubnu byli propuštěni zprávaři Hitrádia Černá Hora, bylo to jedno z mála Hitrádií, které mělo svůj zpravodajský tým.

Philmen
Reply to  Michal B.
24. 5. 2020 09:27

Ono se začalo šetřit v MB již od loňského roku – teď porovnám jen Fajn a Hitrádia, ostatní rádia neposlouchám z jejich „stáje“. První náznaky již přišly, když Fajn zrušil odpoledne s Ondrou a Johanem….poté Fajn začal do vysílání dávat nové upoutávky na změnu, kterou poté v ranním vysílání zvláštním způsobem prezentoval Vašek Matějovský – na jednu stranu tvrdil, že se připravují takové změny, že Fajn bude aspirovat na No1, aby to pak vzápětí trochu popřel něco jako ve smyslu – snad bude mít kdo….a co se stalo? NIC. Zrušila se odpolední „show“, která se přesunula na jiné rádio a jinak se nestalo na FAJNu nic. A ať se na mě Libor Červinka nezlobí – porovnám-li CHR rádia v okolí CZ, je Fajn v jejich nasazování a počtu nejkonzervativnější – bohužel, i DAB Praha je v „novinkách“ méně konzervativní a rychlejší. A pořad „o novinkách“ v podvečer, kde polovina je to co stejně rádio hraje a zbytek se omele během týdne mi také nepřijde jako zázrak. Absolutně bych se nezlobil, kdyby Fajn a Helax se sloučily a zůstal Helax – playlist je víc „novinkový“ a svěží. Hitrádia – tam je hledání úspory asi nejmarkantnější – večer bez moderátorů, po poledni jeden slot pro všechny frekvence a někde stejní moderátoři pro dvě značky sítě a hudba? Playlist je o něco větší než na Fajnu, ale je vidět, že se začaly ty playlisty vzájemně trochu kanibalizovat. Osobně si myslím, že Hitrádia stejně spějou k tomu, že se sloučí – mzdové náklady jsou velké a koronavirus a snížené příjmy z reklam to jen urychlují.

TÉMA
Hitrádia
Franz
Reply to  Philmen
24. 5. 2020 11:23

Zmíněné šetření na přelomu roku souviselo s oslabením Radiohousu na trhu (přesunem Active radio k Media Clubu). Předpokládám, že dva důležití lidé, o kterých tady byla řeč, přešli z Radiohousu k novému lídrovi trhu Media Clubu. Koronavirus posléze uvrhnul hospodaření Media Bohemia do daleko horší dimenze, která bude mít navíc pravděpodobně dlouhodobější charakter. Je jasné, že na síti hitrádio jsou nejdražší jejich samostatná studia, zbytek jede z jednoho centrálního (blaník, fajn atd.). Pak je tu případ helax. Za dané situace z ekonomického pohledu v podstatě první na odstřel. Samostatné studio vysílající na jediné frekvenci, kde se navíc odhadem 30% pokrytého území nachází zcela neefektivně v Polsku. Však taky z jeho vysílání pamatuju polské reklamy a polské rádiové upoutávky. Podle žádosti vlastníka o změnu licenčních podmínek si ale zavřel cestu k transformaci směrem k Blaníku. Na druhou stranu si myslím, že ta žádost nějaké změny značí. Současný stav je podle mě ekonomicky neudržitelný. Kdyby toto rádio držel nějaký nadšenec z regionu, tak bych tomu věřil, ale Media Bohemia nemá svou koncepci na solitérských značkách založenou. Pokud dojde k přeměně na fajn (čemuž by odpovídaly nové licenční podmínky) a poslechovost by klesla třeba až na polovinu, stále by to bylo podle mě pro Media Bohemii ekonomicky přínosné. Spíše je smutné, že to vypadá na brzký konec značky orion. To je totiž skutečně ryze ostravská značka, která měla historicky daleko významnější pozici v kraji, daleko větší a širší posluchačskou základnu než helax, který se přece jen do ostravy přestěhoval až v roce 2002. Podobně dopadne tradiční značka černá hora, která tak oklikou po dvou letech definitivně přijde o svou regionalitu. Na příkladu Kissu Media Bohemia vidí, že se lidé v regionech k tomuto rádiu postupně vrací, i když vysílá centrálně a hlavně je jako jednotný celek daleko lépe připraveno čelit současné krizi.

TÉMA
Konsolidace trhu
Philmen
Reply to  Franz
24. 5. 2020 12:24

Trochu se obávám, jak znám Ostravaky, že by přeměna z Helaxu na Fajn nebyla jen o poklesu na poloviční hodnotu, ten pokles by byl mnohem větší. Podívám-li se na poslední čísla, FAJN je celý se svojí sítí na cca 400tis. / týdně, 250tis./denně, Helax na jediné frekvenci osciluje kolem 145tis./týden a cca do 90tis./denně. Podívám-li se jak je FAJN úspěšný v některých krajích – např. Olomoucký, Královéhradecký a Pardubický – čekal bych větší čísla. Helax je spojen v Ostravě se středoškoláky a početnou vysokoškolskou komunitou, proto mdlé schéma Fajnu a navíc z Prahy by je rozhodně nenadchlo. Strávil jsem tam rok a vím, že je to tam úplně jiné než v Praze nebo Brně. MB si tak trochu za současný stav může sama – svou chamtivostí a selekcí kosila jedno regionální rádio za sebou, hlavně, aby počet frekvencí a obsazenost byla co nejvyšší. Investovat do programu už je vedlejší kolej. Mě jen baví, jak RRTV přistupuje k žádostem – stačí napsat, že podle interních výzkumů se děje pohyb „chutí“ u posluchačů a proto chtějí změnu a to stačí. Docela by mě zajímalo, kdyby si sama RRTV nechala udělat nezávislý (ale opravdu nezávislý) průzkum, co by lidi v jaké věk.kategorii chtěli. A hlavně – nyní by se měli naši zákonodárci začít věnovat roku 2025, kdy končí současné licence v FM a přinutit je, aby v případě prodloužení licence o další roky byla podmínka vysílání v DAB+ a využívat pouze frekvence na FM, které se vzájemně nepřekrývají a zbytek odevzdat. Pak by záleželo i na termínu na jak dlouho by se přechodné období posunulo, ale když to vidím, rok 2030 je reálný 🙁

TÉMA
Konsolidace
LiborV
Reply to  Philmen
24. 5. 2020 14:26

Změny licenčních podmínek směrem ke snížení podílu mluveného slova, vypuštění povinnosti vysílat ráno krátké zprávy v půl, mírnější podmínky na obsah zpravodajství…požadují v současnosti s vlnou šetření i jiní vysílatelé než Média Bohemia. Na zpravodajství chtějí šetřit i Free rádio, Rádio Krokodýl, Rádio Jihlava a Rádio Jih. Rádio Jih žádá podobně jako Helax o snížení podílu cz/sk hudby. Na Jihu se pokouší vyvléknout z povinného procenta folklórní a lidové hudby,u které mají v licenci pevné procento. Nyní snižují toto procento a z povinnosti naplnit ho folklórní a lidovou hudbou chtějí udělat povinnost procenta pro regionální hudební scénu, lidovou a folklórní hudbu. To půjde lépe splnit. Trochu se divím proč Média Bohemia nepřivedla tvůrce Helaxu, aby řídili Fajn (pak i na 93,7). Myslím, že lepší lidi pro úspěšné hot AC ve svých řadách nemají. Je samozřejmě otázka zda by ředitel programu Helaxu uměl pozvednout celý Fajn, ale za mě by si to zasloužil.

TÉMA
Konsolidace rádií
JM.
Reply to  LiborV
25. 5. 2020 01:36

Kéž by MB konečně zkrachovala, případně alespoň byla nucena šetřit a omezit doubly apod. Zprávaře a moderátory propouštějí, ale nesmyslné překryvy udržují i nadále. Liberec, Turnov, severní Čechy, východní Čechy i jinde :/

Pavlus
Reply to  JM.
25. 5. 2020 09:08

Přesně MB to jsou mafiany český eter jde do kopru,ale RRTV jim se to asi líbí poslouchat ve měste 4x stejné stanice

PetrB.
Reply to  LiborV
25. 5. 2020 08:53

Na Fajnu mají Červinku, ten rozumí všemu nejlépe, alespoň si to myslí:-)

TÉMA
Fajn
Libor Červinka - Fajn Radio Music Manager
Reply to  PetrB.
25. 5. 2020 11:59

…tak tomu nerozumím 🙂

TÉMA
Fajn
PetrB.

….. stejně jako to co chtějí posluchači nejen na 97,2 slyšet 🙂 Ona je to stejná filosofie firmy, stačí si přečíst žádosti na radě pro změnu licenčních podmínek. Výrazy typu: „máme zjištěno, že naši posluchači chtějí…“ a teď k těm plánovaným změnám. Neznám posluchače, který by si přál centralizaci programu, když už odpovídám a mířím na pana Červinku tak mám na mysli Fajn. Zničili jste úspěšnou Zlatou Prahu s kvalitními moderátory, místo toho vysílají puberťáci, kteří se smějí vlastním laciným fórkům, o hudbě, která se z Fajnu line, raději nemluvím. Pojďme do regionů… zničili jste zavedené rádio North Music a jejich regionální studio, v Chomutově Agaru. Blaník v Teplicích Tep, Gamu v Mostě atd. O duplicitních frekvencích, které záměrně Media Bohemia blokuje odpovídal jste tu v minulosti stylem, „tomu já nerozumím, to není v mé kompetenci“. Nyní MB. chystá centralizaci Hitrádií. Jasně, už vidím odpověď “ centralizace není na pořadu dne“ Media Bohemia si myslí, že jsou posluchači duševně chorý. Že nepoznají postupné změny v éteru, že zprávy začínají být centrálně a že pomalu slyší tu po obědě, později i dopoledne „nové moderátory“ – ze studia v Praze, přesto, že pouštíte jingl posloucháte Hitrádio Orion atd. Proč se Media Bohemia tedy pouští do nákupů regionálních rádií, když na to nemá, zajistit plnohodnotný regionální program….. Tak snad jste to pane Červinko nyní pochopil a popovídáte si o tom s „managery“ ve firmě v Bělehradské ul. Vězte tedy ještě jednou, toto posluchači nechtějí……Možná mě další doplní…..

TÉMA
Fajn pan Červinka
LiborV
Reply to  PetrB.
25. 5. 2020 19:04

Petře B Rozumím stesku po regionálních rádiích s plnohodnotným programem. I mě chybí doba kdy při výletě do jakéhokoliv regionu jsem ptozkoumával místní éter, lokální rádia, jingly. Tu Karyom, jinde Metují, o region dál Rádio Dragon nebo třeba Rádio hrad. Doba se změnila a těch lidí, kteří potřebují čistokrevné regionální rádio, „to jejich“ je méně. A není to pouze věc České republiky. Bavorská „nezávislá lokální rádia“ zpravodajství (i lokální), počasí, dopravu v drtivé většině nakupují od dodavatele. Stejně tak reportáže a rubriky (odběratelé si je kupují systémem podobným eshopu). Co jsem viděl v jednom Rádiu v Bavorsku, tak šéf programu naklikal na týden do předu víc než polovinu vstupů. Kromě pravidelných rubrik jako je Kinotipy, Kulturní tipy v regionu, Ceny pohonných hmot v reguonu, dopravu, Cestujeme s Rádiem XY, horoskop apod. Nakupoval i nějaké drby ze společnosti, rozhovor s hvězdičkou a je běžné, že si kupují většinu víkendového a večerního programu případně i playlist. V Bavorsku, i když je nekoupí „zlá Média Bohemia“ tak stejně kupují ve velkém unifikovaný program tvořený v Mnichově. Díky nejen finančním úsporám zcela dobrovolně. A posluchačům to nevadí. Proto se domnívá, že většina posluchačů chce zajímavý, pestrý program doplněný o regionální obsah a je jim jedno kde vzniká.

TÉMA
Fajn pan Červinka
PVo
Reply to  LiborV
25. 5. 2020 19:52

No vy berete provozování jen pro ryze komerční masové rádia, a i na takové další rádia by tady další prostor vzhledem k celkovému reklamnímu objemu myslím byl.

Rádia můžou být ale třeba také městská/lokální kdy třeba mimo stanovenou dobu s prostorem pro info samosprávy k rezidentům, může být prostor pro fandy i s ryze tématickým a zajímavým programem.

Myslím že provoz takového rádia může být stejně nákladný jako vydávat třeba měsíční městský zpravodaj kde distribuce do schránek stojí docela majlant.

Nebo mohou existovat komerční rádia s nějakým synergickým efektem Typu co je teď rádio Billa. Proč by takové rádio nemohla mít v Boleslavi, Vrchlabí a Křesinách třeba Škodovka?

Právě pro tyhle verze vysílání by se mj přesunem sítí a celoplošek jen do DABu uvolnil prostor na FM.

TÉMA
zabetonované FM
LiborV
Reply to  PVo
7. 6. 2020 15:12

Velmi se mi líbí rozhlasové trhy kde je vždy v regionu větší aglomerace určená jedna frekvence pro nekomerční rozhlasové vysílání. Třeba v Německu pak o 1 takovou frekvenci bojují 2 až 3 spolky a univerzita s velmi zajímavými koncepty. Občanským vysíláním, které často provozuje malý placený tým a až stovky dobrovolníků a nadšenců. Velmi často pokrývá grant od města nebo regionu tvorbu opravdu zajímavé místní publicistiky. Domnívám se, že to po čem voláte milé PVo, by se mohlo k tomuto modelu blížit. V tu chvíli se nemusí řešit poslechovost a podbízivost, ale pokrytí nákladů. V rámci univerzitních rádií vzniká publicistika a zpravodajství v rámci výuky a povinné praxe pod vedením pedagogů. I hudba bývá velmi pestrá. Jsem pro podobná rádia, ale dle mého by neměla být komerční. Šlo by tak garantovat něco co se komerčnímu vysílateli nevyplatí.

TÉMA
Reply to PVo
Franz
Reply to  Franz
12. 6. 2020 11:27

Pamatuje někdo další zahraniční reklamy či upoutávky (německy/polsky mluvené) na českých rádiích, vysílajících v příhraničí (s významnějším přesahem do sousedního státu – Německo/Rakousko/Polsko) tak, jako jsem zde zmiňoval polské reklamy a upoutávky na ostravském rádiu (pamatuju z období 2000s), nebo se jedná pouze o raritní případ?

Franz
Reply to  Michal B.
6. 6. 2020 18:16

Má někdo informace, v jakém časovém bloku bude od začátku července nasazen nový centrální program Hitrádií a o jaké moderátory se bude jednat? Předpokládám, že půjde buď o blok 9-12 nebo 15-18. Na Hitrádiu Orion na konci května skončila po pouhých pěti měsících vysílání dvojice Jounas a Radkolf, takže další ztráty na moderátorských postech. Zaznamenal někdo další odchody na ostatních Hitrádiích, nebo, že by moderovali přímo programoví ředitelé, což byl údajně pokyn od vedení Media Bohemia? A může někdo potvrdit, zda došlo k odchodu některých členů vedení Radiohousu k Media Clubu, jak tu někdo naznačoval?
 

J K
Reply to  Franz
6. 6. 2020 19:52

Na severu Čech skončila dlouholetá dopolední moderátorka Gábina Hájková, místo ní moderuje Kamil Bílský, konzultant programové divize. Po zavedení centrálního programu se do ranního vysílání přesunula dvojka Aleš Lehký a Dan Rakaczský, odpoledne se pak ještě pořád drží Robert Gajderovič. V poslední době z Hitrádia FM odešla řada moderátorů, někteří zde byli již z dob původních samostatných rádií, např. Zdeněk Lukesle (dnes ČRo Sever), Katka Haplová, Marek Leština, Jitka Mesárošová, Adam Carda (dnes Radiožurnál), Václav Krákora. Zajímalo by mě, kolik odešlo dobrovolně a kolik bylo donuceno. Skončili i zprávaři, regionálního na zprávách není už vůbec nic, pravděpodobně se přebírají zprávy z Prahy nebo Ostravy (dříve se přebírali jenom o víkendu, v současnosti i ve všední dny). Večerní zprávy se už taky nevysílají, o víkendu končí moderovaný program už v 18 h. Jediné informace týkající se regionů přinášejí u nás jenom moderátorské vstupy, a to ještě velmi stručně a povrchně, zlaté regionální vysílání Českého rozhlasu. Dopravní informace regionální jdou, Kamil Bílský dopoledne to dělá velmi dobře, zařazuje i mimořádné dopravní vstupy. V odpoledním vysílání jsem mimořádný vstup hodně dlouho nezaznamenal. Úplná katastrofa jsou pak dopravní informace v centrálním programu. Jsem zvědav, jak dlouho ještě regionální program vydrží…

Cryxia
Reply to  Michal R.
21. 5. 2020 21:34

že by zjistili že sloučí hitrádia tak odejdou z práce dřív ?

JM.
Reply to  Cryxia
21. 5. 2020 22:12

Český rozhlasový trh je začarovaný kruh. Menším rádiím se těžko funguje a jsou ve ztrátách, případě se složitě drží, protože trh tady ovládá mafie v čele s MB. Zároveň pokud se majitelé rozhodnou rádio prodat, nikdo jiný než MB to od nich stejně nekoupí, protože žádný investor na český rádiový trh nevleze, když vidí tu situaci. Stejně tak absolutně není šance na vznik nových ambicióznějších stanic, občas vznikne nějaké nové regionální rádio, aby za pár let zjistilo, že se stejně neuživí a jeho frekvence pak typicky rozšíří řady doublů MB. Reklamní trh drží velké firmy tvrdě pod svou kontrolou i zmanipulovaným průzkumem poslechovosti, kdy každý v oboru moc dobře ví, že ta čísla jsou prostě mimo. Už jen to, že poslechovost rádií obecně se drží roky na podobných číslech, je ohromná lež – poslech rádia konstantně klesá, jak z důvodu tristního stavu rádií u nás (kdy si lidé raději pustí vlastní hudbu), tak vlivem nových technologií (kdy je ono „pustit si vlastní hudbu“ mnohem jednodušší než dřív). RRTV jde na ruku MB a dalším a absolutně se nesnaží situaci korigovat, spíš naopak. Ze strany ČTÚ jako správce spektra také žádné snahy na narovnání bordelu v éteru (nehospodárné využiti spektra) nepřichází, na ČTÚ sedí v oblasti rozhlasu staré struktury, které vůbec nemají jakoukoliv snahu cokoliv dělat (zatímco třeba v oblasti internetu a regulace operátorů se tam dostali alespoň částečně mladší lidé s ambicemi něco udělat). Za současné situace z toho moc nevidím cestu ven. A DAB+ cestou bohužel není, protože malá rádia si ty ceny za šíření prostě nemohou dovolit.

PVo
Reply to  JM.
21. 5. 2020 22:49

Furt si myslím že DAB může být řešení… když se to z hlediska regulace dobře uchopí.
Ideálně kdyby FM pásmo (po 25/10/2025) zůstalo dostupné jen pro regionální/lokální projekty bez možnosti síťování do centrálního studia. A i kdyby se v DAB rozšířil prostor prakticky jen pro stávající provozovatele tak to může být posun k lepšímu… viz stav u TV v DVBt/t2
Jen nenechat jejich těžiště na FM s tím že DAB obsadí nesmyslnýma samohrajkama (už jsem tady psal třeba že možnost pokračovat na FM jen pokud přinesou v DAB další stejně plnohodnotný kanál co do programu a rozsahu pokrytí jako na FM), pozitivních možností je víc..

Jarda
Reply to  PVo
22. 5. 2020 09:16

pokud mafie nezasáhne a nesežere klidně celé multiplexy. Stačí co předvádí na fm.

TÉMA
rozhlasová mafie
JM.
Reply to  PVo
22. 5. 2020 09:20

„když se to z hlediska regulace dobře uchopí“

Český FM éter je důkazem, že se tady regulace neuchopí dobře nikdy, naopak bude naprosto katastrofální. Máme nejhorší rozhlasovou regulaci snad v celé Evropě, to, co se děje u nás (Hitrádio v Liberci ze čtyř vysílačů se 100 % překryvem) by nikde jinde ani náhodou neprošlo.

Václav
Reply to  JM.
22. 5. 2020 09:31

teda kromě Itálie, kde se nereguluje vůbec, pokud vím.

LiborV
Reply to  PVo
24. 5. 2020 14:03

Možnosti jsou. Je na politické vůli zda budou využity. Při současném obsazení parlamentu a vlády tomu však moc šancí nedávám. Nevidím k tomu vůli.

PVo
Reply to  LiborV
24. 5. 2020 14:47

Spíš se víc spoléhám na vliv z EU než na aktivitu domácích politiků a taky na to že mediální politické manipulace přes rádio nemají téměř význam. Ostatně všechny vlády posledních 20 let posilovaly na FM korporáty (ať už ODS nebo ČSSD). Protože mít za sebou nástroj k mediálním manipulacím bylo hodně lákavé. A Babiš vlastní Impuls – u něj je současný stav i zájem ekonomický. Prakticky jediný politik který byl zvolen navzdory většině mediálních manipulací byl Zeman (jako prezident protože pro jeho éru premiéra platí to co jsem psal výše). I tohle snad trochu otupilo brát rádio jako nástroj k politickým manipulacím a prosadí se trendy z EU.

TÉMA
DAB budoucnost?
LiborV
Reply to  Michal R.
24. 5. 2020 00:35

Centralizace programu Hitrádií je jen jeden ze způsobů jak ušetřit. A překvapivě může být centrální program že všech možností pro posluchače ta nejatraktivnější. Protože šetřit na programu jde i jinak. Například: 1) zrušit vysílání po dvojicích /2 moderátoři stojí více než 1. 2) Úbytek moderovaných bloků ve vysílání. V zahraničí se někde šetří tak, že se ranní drive protáhne do deseti. A další moderovaný program rádia co tvrdě šetří někdy zahajují až ve 14 hodin. S tím, že v poledne v lepším případě běží nějaký tematický nemoderovaný blok dle formátu rádia. 3) Někde jsou schopní jít v úsporách tak daleko, že moderátor čte i od agentury nakoupené zprávy. 4) Místo víkendového miderovaného vysílání jsou šetřící rádia schopna vysílat výběr z ranní show, případně víkendové tipy ze záznamu. 5)Zrušit výjezdy za
posluchači po regionu, soutěže a všechny nákladnější zábavné rubriky. Úsporné kroky, které popisuji jsem vypozoroval u mnoha především zahraničních rádií, která začala razantně šetřit. V tomto světle se může jevit větší centralizace programu Hitrádií při zachování plnohodnotného vysílání jako posluchačsky nejpřátelštější varianta.

TÉMA
Úspory v programu
Jirka
20. 5. 2020 20:13

Tak ani po dvou týdnech nejsou v Čra schopni vyresit dost vychýlené stereo u Rockzone. Nehovořím o monu u dalších stanic.. Pritom to prý dva týdny řeší a na dotaz, co jim na tom tak dlouho trvá, odpoved – Priority. Banda amateru. Hlavne, ze vydavaji tiskovou zpravu, kde se chlubí DAB a lakaji dalsi nové zakazníky/vysílatele. Vlastník, Australan by tam měl tyhle natáhla pekne jednoho po druhem probrat a vyházet.

TÉMA
DAB Čra - mizérie
H.
Reply to  Jirka
21. 5. 2020 13:54

To už se dnes v rádiích stává bohužel standardem, že technik ničemu nerozumí, takže to pak za něj řeší ředitel rádia atd. Je to akorát pro ostudu. Také se úplně vytrácí dříve běžný cit pro práci se zvukem, celkové porozumění této problematice. Vždyť jenom kolik videí a youtubových kanálů má příšerný zvuk, nemají srovnanou hlasitost, viděl jsem i přehrávač videa (tuším na Novinkách), který měl regulaci hlasitosti lineární, nikoli logaritmickou. Někomu je to třeba jedno, ale já u toho trpím a vnímám to jako naprosté dno. Když zvuk není v rádiu priorita, tak co teda?

frkotou
20. 5. 2020 14:15

Rádio Blaník má nový web.

Jarda
Reply to  frkotou
20. 5. 2020 14:32

a také již obsahuje všechny nové vysílače.

PVo
19. 5. 2020 15:31

Rádio ZÁPAD : Už je to nějaký čas co vysílá.. poslouchá jej tady někdo? Jaké je? Na play.cz poslouchá teď 6 posluchačů (a za posledních 60 dnů má denní vrchol 32 najednou ale většinou spíš mezi 10-20). Ale je fakt že jsem ani nemyslel že to bude jinak- z mého pohledu je totiž jedno do tuctu (zaměnitelné s již existujícími) a ani přítomnost v regionu vzhledem mizivé moderaci nemá ten patřičný efekt..
Koukal jsem ještě porovnání na Rádio Kroměříž (podle Radioprojektu asi největší looser) a to má o dost vyšší internetovou poslechovost.

TÉMA
Rádio Západ
Jakub
Reply to  PVo
19. 5. 2020 18:30

Západ je pořád hodně nová stanice – čtvrt roku…
Nemá žádnou propagaci, neb na to nejsou peníze.

Najdou si ho tedy jen nadšenci nebo ti, co na něj narazí náhodně.
Planovaná je spolupráce s kulturními střediky, kde by propagace na akcích být mohla.
Bohužel nastala situace taková, že na masovější reklamu si bude muset počkat :-/

Je sice tuctové, ale moderátoři (po – pá 6 – 18) mluví o regionu poměrně hodně – 1 – 2x do hodiny počasí a doprava, v každé půlhodině nejméně jeden další informační vstup – myslím, že by si příznice našlo.
V západních Čechách není po zrušení Egrensisu jediné rádio, které by o regionu ve větší míře mluvilo.
FM Plus a Dragon mluví 2x do hodiny všeobené plky, víceméně o muzice, a Blaník má minutové regionální
zpravodajství, Fajn a Signál jednu regionální zprávu – toť vše.

Západ sice nemá klasické zpravodajství, ale vstupy ho plně vynahrazují…
Bude to chtít určitě čas, než se rádio usadí, než se o něm „rozkřikne“ – uvidíme, kde bude po roce fungování.

Uvidíme taky, co udělá plánovaný vstup do DAB.

TÉMA
rádio Západ
PVo
Reply to  Jakub
22. 5. 2020 13:39

Jo ok, je ještě brzy na hodnocení úspěchu…reklama pomůže spíš znalosti existence ale u poslechovosti si nejsem jistý. Pustil jsem si jej přes net asi hodinu, a regionálního bylo akorát co bude v kině ve Varech a v autokině(už nevím kde) a že nemá hlášenou žádnou bouračku na západě.. jinak kromě znělek a pocitu že vysílají z regionu prostě nic co by se lišilo od odpojováků u kokurence… . Hudebně nic moc (poslouchal jsem předtím to francouzské DR takže mi trvalo vstřebat nepříjemný šok z těch odrhovaček).
Po hodině mě napadlo pustit DAB Top40 rádio a je to stejný playlist (typově zcela a možná i co do řazení songů ale tak dlouho jsem neposlouchal).

TÉMA
Radio Západ