Komentáře a diskuze

Články

Komentujeme

5508
Komentáře

1174 Comment threads
4334 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2281 Comment authors
Jarda

Tak jsem měl pravdu, neustadt/unger nebo jak se to píše se s 5C vrátí, stará „testovaci“ koordinace byla pozměněna, ale udela vam radost, misto 1kw bude mít 10kw, signal se zlepší smerem na prahu, jen škoda že nepustí 9A z lobau s 10kw…

Jakub Melin

To je bomba! Ale koukal jsem se, že tam koordinují i 7A, což se bude hrozně mydlit s Prahou. Neustadt jde v Praze i na teleskop a třeba v Jesenici a kolem Říčan je extra silný. Nicméně možnost příjmu 5C se v Praze výrazně zlepší.

JirkaV

Od víkendu má E2 nový zvukový obal

frkotou

Dnes (i zítra) mě Hitrádia příjemně překvapila. Hrají jen hudbu z 90. let – Retro víkend. Přes den byla hudba více „poprockovější“, ale cca od 19:00 hrají už jen taneční věci.

Václav

dík za zprávu, škoda že jsem to nevěděl přes den, ale na hitradiu ty 90 byly občas fádní takové z Impulsu. Teď ještě dohrává Kiss přímý přenos z párty v Lokti s živými Interprety ale u tohoto druhu hudby živé podání 90s cekem mě zní falešně např East17. Ale jinak to není špatný nápad.

JM.

90s jsou taková moje guilty pleasure, hlavně rave věci, ulítlosti typu Blumchen, Das Modul a podobně, ale naživo bych si to asi odpustil. Mnohdy by to naopak člověku tu nostalgii pokazilo. Vyjímkou by mohly být zrovna ty rave kousky, co jsem tak viděl záznamy vystoupení Dune a podobných, tak to má pořád grády, ale East 17, Masterboy, Twenty 4 Seven a další už jsou mnohdy spíš parodie na sebe sama.

frkotou

Hlavně už je většina skupin nepůvodních.

Pavlus

Se nedivim seejay radio nema tolik financi,aby si dovolil platit predražené digitalni vysilání škoda zas jen internet

PVo

Zadarmo to samozřejmě není ale proč předražené? Podle sdělení zástupce ČRo na Digimedia 2019 při pokrytí cca 80% území ČR (tedy pro síť základních vysílačů) stojí 10krát méně než to samé pokrytí na FM… při dopokrytí bude asi rozdíl o něco málo nižší. A je to logické: když se na jednu frekvenci vejde víc rádií tak i náklady na jedno rádio musí být znatelně nižší i když jsou ze začátku vyšší fixní náklady na vybudování infrastruktury. To samé platí u DVB-T2, kdy řekl, že ČRo bude stát šíření jejich programů v muxu ČT DVB-T2 o dost méně než je teď stojí v muxu ČT pro DVBT.

PVo

Nákladově samozřejmě, nevím kolik si „přirazí“ Teleko ale myslím že vysílání DAB je spíš o jejich investicí do budoucna která jim zatím žádný zisk nepřináší.

Jakub Melin

Jenže ČRo s DABem porovnává šíření přes 10 – 100 kW vysílače na kopcích, kdy je cena úplně jinde, než třeba u pokrytí, jaké má skrze nízkovýkonné městské vysílače Country nebo Beat, natož menší stanice typu Hey nebo Color. Už jen nákladově logicky vychází, že provoz jednoho 10 kW DAB vysílač musí stát méně než třeba pěti 100 kW FM vysílačů (byť jednorázově je investice do DAB vysílače násobně vyšší, na nákladech se to ale rychle vrátí).

U DVB-T2 si ty nižší náklady nějak neumím vysvětlit (síť a výkony vysílačů bude shodná), leda tak, že v DVB-T2 muxu ČT s HEVC kódováním je datového toku „na rozdávání“ a tím pádem těch pár Mbit pro ČRo není tak zásadní, zatímco v DVB-T muxu při MPEG2 byl každý Mbit dobrý.

PVo

do jednoho DVB-T2 muxu vejde víc stanic než v DVB-T (úspornějším kódováním zaberou méně místa datového toku) a tedy se celková cena rozpočítá na víc subjektů případně ČT za zabraní většího podílu datového toku kvůli HD má vyšší podíl…. DAB je hodně výhodné pro větší pokrytí, proto jsem taky několikrát psal že do DAB by měly jít všechny sítě a (skoro)celoplošky a FM pásmo by mělo zůstat pro lokálky/reginálky třeba s jedním nebo 2 vysílači. A tohle pásmo by taky tedy pro tyto rádia fungovalo ma „dotačním efektu“ rozšířenosti fm přijímačů – jako podpora lokálnímu vysílání. U Beatu jim sice tedy neklesnou náklady třeba 10x ale třeba 7x ale zase se jim rozšíří pokrytí . Rozpočítání nákladů na víc subjektů musí být samozřejmě vždy výhodnější i když si nebude rádio spravovat vysílač ve své režii ale bude si šíření signálu „nakupovat“.

jouda

Jen doplním – v DVB-T i T2 muxech se platí za Mbit/s a ne za pozici. Tzn. u DVB-T2 když vyjde více Mbit/s (v závislosti na konfiguraci), se získá více peněz. Resp. provozovatel sítě může získat více peněz, ale má i větší prostor pro slevu apod.

hony

u nas na d5 pred berounem je cro dvojka dab+ a 88,4

Michal R.

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli někdo nemá ještě záznamy yesmenů Romana a Báry z ránna na Kiss Jižní Čechy. Může být záznam obrazový ale i zvukový to už neřeším. Jde mi jen o to jestli někdo nemá alespon nějaký záznam z yesmena na již neexistujícím Kiss Jižní Čechy. Takový yesmen kdy Bára vyvoláva duchy bych měl u sebe ve sbírce yesmenů moc rád.

Honza K.