Ivo Harvánek: „Chtějí-li národně konzervativní populisté financovat Český rozhlas z daní místo poplatků, není to proto, aby zachovali jeho nezávislost a společenský význam.“
Hudební tipy nejen pro dramaturgy rádií na Spotify
Nejnovější komentáře
frkotou: Skončilo další internetové rádio – Rádio Větrník. Zpočátku šlo o audio na vyžádání, později jako lineární stanice s ambicí vstoupit… 16:09 24.06.2026
Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty: Leckterý hlupák se dodneška pro pravdu hádá, pravdy se ovšem v těch řečičkách nedobereš, jistěže ve světě nakonec zvítězí Pravda,… 16:06 24.06.2026
Lukáš: Bohužel ČT neříká pravdu jelikož hymnu zpíval Jarek Nohavica tak se takto rozhodla kdyby to zpíval někdo jiný tak by… 15:52 24.06.2026
Jirkas: Ano, to ČT zveřejnila, ale pravda to asi nebude, jako již nejednou ČT lhala. Takže blaf o chybě je odpověď… 14:22 24.06.2026
Oviradio.cz: Dnes ráno na 106,6 Chvaletice jsem zachytil záložní program Fajn radia s hudbou starou cca 3 roky, bez PTY. Zároveň… 08:18 24.06.2026
NanoBoy: Priznam se, ze se ve vasich textech obas obtizne orientuju, ale neda mi to. Co vlastne bylo mineno dotazem o… 07:06 24.06.2026
🙁 Přemýšlím do kdy byl Country večerníčkář pravidelně, pak jen občas a nyní jasné proč. Letos už druhy kdo nás na Country opustil , přijde mi že už tam není téměř nikdo z té staré generace kolem 80tky. Z jedné telefonické soutěže si pamatuji jak trochu naštvaně napomenul posluchače „no no“ , když říkal něco ve smyslu, jak přechozí posluchač nevěděl odpověď na tak lehkou otázku.
Nevím jestli tady šlo, že na konci dubna zemřel i Oskar Petr textař např skupiny Lucie a já jsem se dočkal bizardního momentu, když u této příležitosti Proglas snad poprvé odehrál skladbu Medvídek. Kontroverzní skladbu, videoklip tehdy stáhla i Nova z hitparády. Hrany se obrušují. Čistě teoreticky by se k tomu mohl vyjádřit ředitel Proglasu v Rudlu. Mám i záznam. V Rudlu zmiňují že největší pík nákladů bude v polovině roku, tak jsem zvědav.
Last edited 1 měsíc před by Václav
Jarda
11. 5. 2026 09:38
Tak ve cro Liberec vždy zapomínají na daň+ a masivně propagují pouze FM bez zmínky o FM, jen v předešlé reklamní kampani jsem viděl reklamu na daň+ z Ještědu. Ale Nová kampaň tlačí násilím pouze FM z Ještědu, copak z dabu odešli nebo budou končit? Přitom taková příležitost zpropagovat oboje. Nová kampaň mohla dab+ propagovat společně s FM z Ještědu. Nestalo se tak a na digitál se opět zapomnělo.
ČRo Liberec vysílá i na satelitu Astra 23,5°E. A dá se pustit i přes internet. To v té kampani zmiňují? Holt FM je a ještě dlouho bude primární forma distribuce. Já tedy na DAB nedám dopustit, zkoušel jsem dnes FM v práci a cestou do ní a bylo to utrpení. Nešlo o ČRo Liberec, ani nic z Ještědu.
V hitparádě Velká sedma na Radiu 1 už několik týdnů výrazně boduje nevybíravá skladba Motůrek od projektu Hihihahaholky feat. P/\ST.
Jakub DXer
9. 5. 2026 18:17
Jak tady někdo psal, že jeho známá začala poslouchat RFI krátce předtím, než to vypnuli, tak v kabelovce Vodafone (dříve UPC) hraje RFI Francais. Projíždím to a je tam i Samson a Otava.. nějakou dobu jsem to nezkoušel pouštět…
Jakub DXer
9. 5. 2026 09:42
Šel jsem teď do jednoho supermarketu, kde mě z jejich rádia přivítal „Oheň, voda, vítr, dým“ a pozoroval nakupující, z nichž většina byla v. seniorském věku a tipoval, kdo z nich by si asi naladil Šlágr, kdo Dechovku a kdo Presstón. Pak jsem došel k názoru, že většina z nich asi ani DAB radiopřijímač doma zatím vůbec nemá, protože „nebyl v akci“….
Taky jsem si dlouhá léta myslel, že tam zpívá „vítr dým“, pak jsem se domníval, že to je „vítr, bít“ od slova beat, ale je to „vítr být“. Každopádně doufám, že v seniorském věku budu mít co poslouchat, že budou existovat nemainstreamová rádia pro starší a pokročilé.
(o 30 let později) … „Významného životního jubilea se dnes dožívá náš dlouholetý věrný posluchač pan Ivo z Kolína, všechno nejlepší, hodně zdraví a spokojenosti do dalších let mu přeje celá jeho rodina a ke gratulaci se samozřejmě připojujeme i my všichni tady v Ráádiu Presstón a pouštíme mu jeho oblíbenou Mistříňanku …“ 🙂
Včera jsem byl na koncertu Kolínského Big Bandu s hostem Martinem Chodúrem. Myslím, že tímto směrem to půjde. Dechová hudba, ale víc do tanečního jazzu, swingu, funku.
Nevím, jak moc country či folk byl původní Presston, ale z tohoto fakt nemusí mít v Country rádiu žádné obavy. 🙂 Myslím ale, že ani ve Šlágru, který má TV podporu, se obávat nemusí – lepší původní „šlágrovost“ než jeho napodobenina 🙂 Ale aspoň je sranda a v ČRa a budou mít na vánoční odměny 🙂
Když Věru Špinarovou vystřídal Katel Gott, tak jsem na chvíli uvěřil, že by Presstón mohl časem přebrat nějaké posluchače třeba Rádiu Blaník, ale následoval Paul de Leeuw a to už je fakt z kategorie „bizár“
Jakub DXer
8. 5. 2026 11:38
Cestou domů jsem dnes našel Svobodné slovo z roku 1986 informující o schůzce M. Gorbačova a R.Reagana… je tam kratičké schéma Rozhlas – Praha + Vltava (nevím proč není také Hvězda) a pak TELEVIZE – 1. Program PRAHA, II. program, pak II. program – Bratislava a pak SSSR (to nevím proč tam je uvedeno) a pak přehled DIVADLO..
Dále jsem dnes získal Lidové noviny z roku 1932, kde je reklama na „stíněný duplex Telefunken 250“ a je tam článek o příjmu rádia ve vlacích, které konal pan V.Stibitz….
Článek o příjmu rádia ve vlacích roku 1932 tak to by mě velmi zajímalo.Posluchač vybavený žhavícím akumulátorem a anodovou baterií,jako anténu zřejmě rámovou.To vše spolu s přijímačem muselo zabrat dost místa.
Dnes už si do vlaku rádio bude brát (mimo našenců) asi málokdo.
Já to před lety zkoušel a pro extrémní rušení poslech vzdal.
Tak to SSSR jsme v Brně v TV neměli. Ale vybavilo se mi, že jsme jednou u rybníka ladili na radiopřijímači rádio „interprogram“, to mohl být tak rok 1985.
Na chatě u prarodičů Dřevce u Třebívlic (vzdušnou čarou 55km SZ od Prahy), jsme chytali tento program na teleskop staré tv a pamatuji si, že kolem 17:30 našeho času běžel Ruský Večerníček. Nerad se pletu, ale nevysílal v Praze na 24.kanálu UHF, kde pak vysílala Prima? Později okolo r. 1991 a 92 jsem tam rád jezdil s rádiem a objevoval jak jen na teleskop ladil tehdy nová pražská rádia: RIO, Collegium, Bonton, Golem /hlavně Rodinku/. Nyní bydlím o kilometr od chaty a nyní není co objevovat a ladit (mimo Čro).
Téma bych stočil zpět k rádiu: V Praze – Bubenči za komunistické totality fungoval AM vysílač 1584 kHz, na kterém až do konce roku 1991 běžela sovětská/ruská stanice 1. program Všesvazového rozhlasu. Vysílač byl on air ještě v roce 1992, kdy přenášel stanici Radio Rossii. Podle dostupných zdrojů po roce 1990 vysílal svévolně bez licence, což docela zapadá do sovětské mentality.
Zemřel moderátor s charakteristickým hlubokým hlasem Franta Šťastna (78). Vysílal na Hvězdě, Radiu Golem a Country Radiu.
🙁 Přemýšlím do kdy byl Country večerníčkář pravidelně, pak jen občas a nyní jasné proč. Letos už druhy kdo nás na Country opustil , přijde mi že už tam není téměř nikdo z té staré generace kolem 80tky. Z jedné telefonické soutěže si pamatuji jak trochu naštvaně napomenul posluchače „no no“ , když říkal něco ve smyslu, jak přechozí posluchač nevěděl odpověď na tak lehkou otázku.
Nevím jestli tady šlo, že na konci dubna zemřel i Oskar Petr textař např skupiny Lucie a já jsem se dočkal bizardního momentu, když u této příležitosti Proglas snad poprvé odehrál skladbu Medvídek. Kontroverzní skladbu, videoklip tehdy stáhla i Nova z hitparády. Hrany se obrušují. Čistě teoreticky by se k tomu mohl vyjádřit ředitel Proglasu v Rudlu. Mám i záznam. V Rudlu zmiňují že největší pík nákladů bude v polovině roku, tak jsem zvědav.
Tak ve cro Liberec vždy zapomínají na daň+ a masivně propagují pouze FM bez zmínky o FM, jen v předešlé reklamní kampani jsem viděl reklamu na daň+ z Ještědu. Ale Nová kampaň tlačí násilím pouze FM z Ještědu, copak z dabu odešli nebo budou končit? Přitom taková příležitost zpropagovat oboje. Nová kampaň mohla dab+ propagovat společně s FM z Ještědu. Nestalo se tak a na digitál se opět zapomnělo.
ČRo Liberec vysílá i na satelitu Astra 23,5°E. A dá se pustit i přes internet. To v té kampani zmiňují? Holt FM je a ještě dlouho bude primární forma distribuce. Já tedy na DAB nedám dopustit, zkoušel jsem dnes FM v práci a cestou do ní a bylo to utrpení. Nešlo o ČRo Liberec, ani nic z Ještědu.
V hitparádě Velká sedma na Radiu 1 už několik týdnů výrazně boduje nevybíravá skladba Motůrek od projektu Hihihahaholky feat. P/\ST.
Jak tady někdo psal, že jeho známá začala poslouchat RFI krátce předtím, než to vypnuli, tak v kabelovce Vodafone (dříve UPC) hraje RFI Francais. Projíždím to a je tam i Samson a Otava.. nějakou dobu jsem to nezkoušel pouštět…
Šel jsem teď do jednoho supermarketu, kde mě z jejich rádia přivítal „Oheň, voda, vítr, dým“ a pozoroval nakupující, z nichž většina byla v. seniorském věku a tipoval, kdo z nich by si asi naladil Šlágr, kdo Dechovku a kdo Presstón. Pak jsem došel k názoru, že většina z nich asi ani DAB radiopřijímač doma zatím vůbec nemá, protože „nebyl v akci“….
Taky jsem si dlouhá léta myslel, že tam zpívá „vítr dým“, pak jsem se domníval, že to je „vítr, bít“ od slova beat, ale je to „vítr být“. Každopádně doufám, že v seniorském věku budu mít co poslouchat, že budou existovat nemainstreamová rádia pro starší a pokročilé.
(o 30 let později) … „Významného životního jubilea se dnes dožívá náš dlouholetý věrný posluchač pan Ivo z Kolína, všechno nejlepší, hodně zdraví a spokojenosti do dalších let mu přeje celá jeho rodina a ke gratulaci se samozřejmě připojujeme i my všichni tady v Ráádiu Presstón a pouštíme mu jeho oblíbenou Mistříňanku …“ 🙂
Včera jsem byl na koncertu Kolínského Big Bandu s hostem Martinem Chodúrem. Myslím, že tímto směrem to půjde. Dechová hudba, ale víc do tanečního jazzu, swingu, funku.
Co by se asi dělo, kdyby si Martin s Karlem prohodily data narození. Nevím, čím to je, ale vždycky jsem je měl tendenci srovnávat.
https://m.youtube.com/watch?v=uPpToIAMHgg&list=OLAK5uy_nUUJc2YMMuERj2GVVtmELOLqXsIuaWRVE&index=5&pp=8AUB
Nejsem znalec Chodúra, ale hlasově mi přijde podobný Tomu Jonesovi. Každopádně z Gotta vychází také:
Konečně jsem dohledal staniční hlas Signál rádia. Je jím Ondřej Novák, v letech 2006 až 2013 moderátor Kiss Hády.
https://www.talentsroom.cz/detail-interpreta/471
Nevím, jak moc country či folk byl původní Presston, ale z tohoto fakt nemusí mít v Country rádiu žádné obavy. 🙂 Myslím ale, že ani ve Šlágru, který má TV podporu, se obávat nemusí – lepší původní „šlágrovost“ než jeho napodobenina 🙂 Ale aspoň je sranda a v ČRa a budou mít na vánoční odměny 🙂
Když Věru Špinarovou vystřídal Katel Gott, tak jsem na chvíli uvěřil, že by Presstón mohl časem přebrat nějaké posluchače třeba Rádiu Blaník, ale následoval Paul de Leeuw a to už je fakt z kategorie „bizár“
Cestou domů jsem dnes našel Svobodné slovo z roku 1986 informující o schůzce M. Gorbačova a R.Reagana… je tam kratičké schéma Rozhlas – Praha + Vltava (nevím proč není také Hvězda) a pak TELEVIZE – 1. Program PRAHA, II. program, pak II. program – Bratislava a pak SSSR (to nevím proč tam je uvedeno) a pak přehled DIVADLO..
Dále jsem dnes získal Lidové noviny z roku 1932, kde je reklama na „stíněný duplex Telefunken 250“ a je tam článek o příjmu rádia ve vlacích, které konal pan V.Stibitz….
Článek o příjmu rádia ve vlacích roku 1932 tak to by mě velmi zajímalo.Posluchač vybavený žhavícím akumulátorem a anodovou baterií,jako anténu zřejmě rámovou.To vše spolu s přijímačem muselo zabrat dost místa.
Dnes už si do vlaku rádio bude brát (mimo našenců) asi málokdo.
Já to před lety zkoušel a pro extrémní rušení poslech vzdal.
Proč tam je uveden program SSSR televize, protoze nekdy kolem roku 1983 začala SSSR na prazske frekvenci vysílat.
Ano, my to měli. Ke konci osmdesátých let tam bylo vïc amerických filmu než na ČST. S 88/89 jsme tam sledovali demonstrace v Praze.
Tak to SSSR jsme v Brně v TV neměli. Ale vybavilo se mi, že jsme jednou u rybníka ladili na radiopřijímači rádio „interprogram“, to mohl být tak rok 1985.
Na chatě u prarodičů Dřevce u Třebívlic (vzdušnou čarou 55km SZ od Prahy), jsme chytali tento program na teleskop staré tv a pamatuji si, že kolem 17:30 našeho času běžel Ruský Večerníček. Nerad se pletu, ale nevysílal v Praze na 24.kanálu UHF, kde pak vysílala Prima? Později okolo r. 1991 a 92 jsem tam rád jezdil s rádiem a objevoval jak jen na teleskop ladil tehdy nová pražská rádia: RIO, Collegium, Bonton, Golem /hlavně Rodinku/. Nyní bydlím o kilometr od chaty a nyní není co objevovat a ladit (mimo Čro).
Program ruské televize vysílal do r.89 na více místech v republice a hned od cca roku 90 to byl základní kámen pro síť programu OK3.
Tady je k tomu pár zajímavých textů:
https://www.radiotv.cz/p_tv/vysilani-sovetske-televize-v-byvale-cssr/
https://web.archive.org/web/20230323173454/https://vojenske-prostory.cz/milovice-sovetske-stavby-v-milovicich/
https://stredniskupinavojsk.cz/archiv-cgv/televizni-vysilani/
https://cgv-org-ru.translate.goog/index.php?name=content&op=view&id=25&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs
https://www.imilovice.cz/main/komentare.php?modul=list&pid=32295
Téma bych stočil zpět k rádiu: V Praze – Bubenči za komunistické totality fungoval AM vysílač 1584 kHz, na kterém až do konce roku 1991 běžela sovětská/ruská stanice 1. program Všesvazového rozhlasu. Vysílač byl on air ještě v roce 1992, kdy přenášel stanici Radio Rossii. Podle dostupných zdrojů po roce 1990 vysílal svévolně bez licence, což docela zapadá do sovětské mentality.