Komentáře a diskuze

 • frkotou 22. 1. 2019 at 22:43 on KomentujemeKrokodýl ve Znojmě zase vypadl. Opět jen šum.
 • David Pražák 22. 1. 2019 at 14:52 on KomentujemeTo už bych raději na Kissu uvítal 2hot Luboše Nováka. Tam jsou aspoň dobré pecky. https://www.mixcloud.com/Lub
 • Hirka Tenisák 22. 1. 2019 at 14:12 on Rádio Dálnice má na okraji Prahy nový vysílač na 104,2Ze zpráv televize Relax https://www.youtube.com/watch?v=AZ0ElFO5f0o
 • Dan 21. 1. 2019 at 23:38 on DAB/FM rádio Pure One Mini Series II po 5 letech provozuKontaktoval jsem podporu Pure radia, zatím mi poradili ty známé kroky jako restart routeru atd, ale zatím nic
 • Honza K. 21. 1. 2019 at 22:29 on KomentujemeAno všechny 3 díly, nejvíc mě na tom štve jak nenechá dohrát ani minutu žádnou skladbu, co se týče Kissmánie
 • Jirka Tenisák 21. 1. 2019 at 13:18 on KomentujemeV Korunní dělám hned vedle objektu policie a auto rádia Fajn tam stojí již skoro rok, možná déle.

Články

Komentujeme

1 986 komentářů Komentujeme

 • Ovi

  Radio Relax, nejposlouchanější rádio v okrese Kladno, podle analýzy RRTV nedodrželo 16. listopadu podíl mluveného slova, když místo 12 procent odvysílalo pouze 9 procent.

  • Michal

   Tak to je naprosto skandální odhalení! Ještě že se nic horšího v éteru neděje… Ach jo. RRTV by se kromě řešení takových hovadin, jako je nedodržení mluveného slova o tři procenta měla spíš začít zabývat neefektivním využíváním spektra. Včera bylo pozdě! Mimochodem, kdepak byli páni úředníci z RRTV, když rádio Egrensis v posledním tažení několik dní prakticky vůbec nekváklo? Je mi z práce téhle zbytečné instituce skutečně fyzicky zle.

   • Jarda

    protože ten zákon někdo zkurvil a oni ted pachají zlo legálně, to by měl někdo dát podnět přímo do evropske unie, když mužou řešit nějake transformační licence tak by se mohli neli měli zabyvat tímto.

   • jouda

    Podíl mluveného slova je základní parametr licence, viz https://www.rrtv.cz/files/lic/l874300.pdf. Takže se ke kontrole přímo nabízí!

    • Michal

     To sice ano, ale mě prostě jen u této instituce štve ta přehnaná byrokracie a absence selského rozumu. Když si uvědomím, co tady tahle partička páchá, přijde mi řešení tří procent mluveného slova úplně absurdní.

    • Karel

     Tak proc se tenkrat,v pripade Radia Egrensis (v dobe vice jak mesic) pred prepojenim na Blanik, nepostupovali v soulade s licenci??

    • JM

     Je to alibismus. Stejně tak by mohli snadno zkontrolovat to, že identický program, byť de-iure různých provozovatelů (Hitrádia jedou pod různými původními s.r.o. držícími licence), zabírá v některých oblastech více frekvencí a jedná se tedy o jasné porušení principu plurality éteru.

     Co je horší? Že unikátní provozovatel drobně nedodrží nějaký parametr licence a nebo to, že zde existuje konglomerát bývalých, nyní skoupených rádií, který vysílá ten samý program a dochází k enormním překryvům identického programu?

     Co bude posluchači vadit spíše? Že se v jeho rádiu o něco méně mluví, nebo že v pásmu naladí několikrát identické rádio a stanici, kterou by si třeba rád poslech, si prostě naladit nemůže, protože frekvence v jeho lokalitě zabírá jistá firma s identickým programem?

    • Jirkas

     Joudo, delat bukr kvuli 3% a pritom se tady doubluji mnohonasobne frekvence, prekracuji vykony apod, to je opravdu sakra rozdilny metr.. Nekomu je asi Relax trnem v oku, ze neprodal a nestal se Hitshitradiem.

    • jouda

     O překryvech jsem už několikrát psal, že dokud bude vysílací zákon platit ve stávajícím znění, bude to OK. Zjednodušeně: je tam 300 % pokrytí ČR programy jednoho vlastníka. Což pořád ještě má rezervy, protože v některých regionech není překryv tak masivní, jako jinde. Údajné překračování výkonu – to je věc ČTÚ, mají na to techniku i lidi, RRTV s tím nic nezmůže.

    • JM

     Zákon je napsaný na míru právě české rozhlasové mafii. Takže není divu, že mu současný stav nijak neodporuje.

 • Djk

  V přerově opět na 105,3 vyílá něco, co Fajn radio opravdu není, alespoň teď ráno se line z vysílače cizí program (měl jsem málo času, stanici jsem nezjistil)… Už několik dní je opožděný vysílač 95,8 Evropy 2 z Uherského Hradiště… psát můžu kam chci a stejně to nikomu nestojí ani za odpověď

 • Vasek

  Radik Jih hraje zajimave vanocni hity. Ted hrali Mr. President – Coco Jambo ve vanocni verzi. Slysel jsem i Ice Mc – Its A Christmas day, Masterboy – Fell The Christmas Night nebo Mr. President – Christmas Today. Z czsk treba Ine Kafe – Vianoce a z novych letosni vanocni od Gwen Stefani. Musim rict, ze je to prijemny doplneni tech obehranych klasik. Celkove se hodne zmenili k lepsimu.

  • Soundwaver

   Tak to se máte. 🙂 Presne tyhle songy jako vánoční Ice Mc, Masterboy a jiný songy také hrálo dříve i pražské Dance Radio. V posledních letech však už bohužel ne.

  • Žorž

   A co třeba pár kytarových songů? Několik jsem jich do seznamu přidal, ale většinu jich pořád hrají v Británii. A tady ani ťuk 🙁
   / Band Aid – Do They Know It’s Christmas?
   / Boy Bjorn – All I Want For Christmas Is You (Mariah Carey Cover)
   / Bruce Springsteen – Santa Claus Is Comin To Town
   / Coldplay – Christmas Lights
   / Courteeners – Winter Wonderland
   / Darkness – Christmas Time (Don’t Let The Bels End)
   / Elton John – Step Into Christmas
   / Embrace – I Believe In Father Christmas
   / Glasvegas – Please Come Back Home
   / Gwen Stefani – Early Winter
   / Gwen Stefani feat. Blake Shelton – You Make It Feel Like Christmas
   / James Dean Bradfield – Last Christmas (Wham! Cover)
   / Jeff Buckley – Hallelujah
   / John Lennon – Happy Xmas (War Is Over)
   / Killers – Christmas In L.A.
   / Lenka Dusilová – Rock The Snow
   / Noel Gallagher – Merry Christmas Everybody (Slade Cover)
   / Queen – Thank God It’s Christmas
   / Tom Chaplin – 2000 Miles
   / Ramones – Merry Christmas (I Don’t Want To Fight Tonight)
   / Slade – Merry Christmas Everybody
   / Wolf Alice – Santa Baby

   • Ovi

    Zrovna Band Aid, Queen, Slade a hlavně Johna Lennona česká rádia protáčejí více než vydatně. Pěkné a neohrané vánoční skladby jsem slyšel na Radiu 1 a pár originálních kousků jsem sám vybral do Ebony na Color Music Radiu. Moje uznání si zaslouží i Rádio Bonton, které už čtvrtým rokem servíruje v prosinci výhradně vánoční playlist. Posloucháte-li Bonton v práci, je to vzhledem k vysoké rotaci jednotlivých skladeb o nemoc, ale spektrum songů je velmi široké, včetně funky bizáru od Martina France – Vánoční (2001).

    Pěkné Vánoce všem.

 • Ondra Mištera

  Dobrý den, pane Harvánku,
  chtěl bych vám, i všem ostatním popřát krásné, klidné, pohodové, spokojené a zářivé Vánoce a také mnoho štěstí, stálé pevné zdraví a spoustu zajímavých úlovků v éteru v Novém roce 2019.

 • Philmen

  Dnes celé odpoledne na Fajn rádiu „hity trochu jinak“, chill a kytarovější verze hitů….právě poslouchám a má to něco do sebe, rozhodně to zní jinak a zajímavě….myslím, že je to dobrý nápad

 • Václav

  Bez reklam o Vánocích v posledních letech hrávala řada soukromých rádií, takže doufám že tomu bude i letos, tedy šance a nejvhodnější doba k jejich nerušenému poslechu, která se za celý rok nevyskytne. Očekával bych celou skupinu RU soudě podle Country, či MB?, protože to praktival i Blaník.

 • Ovi

  Už po šesté jsem si na Vánoce do rodného Olomoucka s sebou vzal malé DAB+ rádio. Ani tentokrát žádný signál, ani čárka při manuálním ladění. Očekávám, že se neprojeví ani velmi brzké spuštění Černé hory 12C, která tu je i přes hradbu Orlických hor na VKV slabě slyšet. Věřím, že o příštích Vánocích už poběží Kojál 12D, aby na střední Moravu konečně donesl dobré pokrytí a „dobu DABovou“.

  • Jarda

   i do „Olomóca“ 😉 stači kouknout na plány zveřejněné zde 😉
   https://digital.rozhlas.cz/cesky-rozhlas-rozsiri-dab-i-do-karlovarskeho-a-zlinskeho-kraje-zduraznil-7649106
   tak v prosinci 😉 ale uvidíme, ale rad bych aby se to povedlo 😉

  • jouda

   S ohledem na vyšší kmitočet na kanále 12C ten příjem na Olomoucku nelze moc očekávat. Nebo jen se ziskovou anténou na vyvýšených místech. Kojál to ale zajistí. 🙂

  • Vojta(1)

   Takže se tam (v Uničově?) nedá chytit ani multiplex 12D z ostravských Hošťálkovic. Hošťálkovice mají mít 10kW a jsou vzdáleny méně jak 100km.
   Asi je to utlumené tam těma horama, jak jsou v okolí pramene řeky Odry.

   • Ovi

    Ano, v oblasti Uničova Hošťálkovice nejdou úplně snadno zachytit, jsou položeny velmi nízko a v cestě stojí Nízký Jeseník, respektive Vítkovská vrchovina. Pokud jde o FM, příjem se radikálně zlepší jen v zimních měsících v mrazivém počasí se sněhovou pokrývkou, což není tak často. Pak jdou i na průměrném tuneru velmi dobře zachytit Frekvence 1, Impuls, Helax a Vltava, často i s RDS. 12D jsem samozřejmě zkoušel také.

    Ani Hády nejsou příliš vzdálené, ale opět je tu problém s terénním profilem, Drahanská vrchovina je velká bariéra. Signál z Hádů dolétává hlavně na vyšší místa v ose Šternberk – Přerov. Za normálních okolností je z trojice Hošťálkovice, Hády, Černá hora nejlépe slyšet nejvzdálenější, ale zato nejvyšší Černá hora.

    • H.

     DABáci pořád říkali, že ten jejich signál dosáhne dál než FM ze stejné lokality, a že na pokrytí ČR bude stačit mnohem méně vysílačů. No tak zjevně jen žvanili, když dle pozorování je to naopak.

    • Jakub Melin

     Tak každý, kdo trochu vidí do šíření vln, věděl, že je to kravina už dávno.

     Třeba Bavoři přišli i provozem na to, že je to naprostý nesmysl a vysílačů je třeba naopak mnohem více. Proto spouští výkonné DAB vysílače i z lokalit, odkud se na FM nikdy nevysílalo. A to včetně velmi výhodně položených kót. I jinde v Německu se pouští vysokovýkonné DAB vysílače (5 kW +) z lokalit, kde se předtím buď FM nevysílalo, nebo vysílalo s malými výkony.

     • Vojta(1)

      Tak v tom Bavorsku to mají už přehnaný. Např. multiplex 11D má mít jen v Mnichově a okolí (mimo 10kW z Olympijské věže) další 2 silné dokrývače. To nechápu. Vždyť to jsou všechno lokality, kde by měl bez problému chodit DAB+ signál z Wendelsteinu.

      • Jakub Melin

       Na indoor to tam prostě nechodí. Zároveň nejede Wendelstein plným výkonem 10 kW, ale jen 4 kW, kvůli kompatibilitě s SFN.

       To samé je třeba Norimberk – FM se tam vysílalo také jen z asi 20 km vzdáleného Dillbergu, DAB jede jak z Dillbergu, tak z televizní věže přímo ve městě.

       Prostě je třeba brát v úvahu, že VHF pásmo se šíří jinak než FM, a hlavně u indoor příjmu je to hodně znát.

   • Jirkas

    Ano, DAB+ dosáhne dále než FM ze stejné lokality. Potvrzeno v praxi mnohokrát.

    • Jakub Melin

     Ano i ne.

     Při srovnání dosahu DABu a FM třeba při dálkovém příjmu z německých vysílačů (200 km +) se ukazuje, že tam, kde jde slušně FM, jde skoro vždy i DAB. Zatímco FM ale v únicích trochu zašumí, nebo vypadne stereo, DAB většinou (logicky) vypadává, což je mnohem rušivější. Bohužel tam, kde FM jde na hraně příjmu a poslech je možný ve slušném monu nebo s kvalitním tunerem typu XDR v omezeném stereu, tam si DAB neškrtne, a nebo spíše nehraje než hraje (takže výsledkem prostě není možný poslech).

     Kde DAB přináší velký plus je při příjmu středně vzdálených až vzdálenějších vysílačů dejme tomu do 100-150 km, kde ještě úniky nejsou tak velké a signál je dostatečně silný na to, aby při kolísání nespadl moc nízko. V tu chvíli DAB hraje stále a bez šumu, zatímco FM už při stereopříjmu šumí. Typickým příkladem je třeba příjem saských vysílačů kolem Prahy, nebo bavorských vysílačů ve středních Čechách.

     Naprosto zásadně pak ale DAB pomáhá v místech, kde je FM příjem zkreslený odrazy, ohyby přes kopce apod. Třeba na jednom místě nedaleko Turnova mám příjem z Loebau přímo přes Ještěd a stereo je u některých frekvencí výrazně „rozbité“. DAB tam přesto jde s velkou signálovou rezervou, bez výpadků a s čistým zvukem.

     Jinak to porovnání výše platí samozřejmě za případů, kdy je zvuk v DABu v trochu srovnatelné kvalitě jako u FM, tedy alespoň 80 kbps AAC+. Poslech třeba Bayernu 1 v DABu s 96 kbps je parádní, komerční programy s 64-72 kbps už mají hodně slyšitelnou kompresi. O ČRo s jejich 48 kbps u některých programů už se nebavím vůbec 🙁

    • Jirkas

     Souhlas, nejlepe je na tom tech 96kbps nebo jeste 88kbps. 80kbps uz je hranicnich. Vse pod uz je sakra znat.

     • Jakub Melin

      Souhlas. Byť osobně poslouchám i Schwarzwaldradio, které má 64 kbps, a to se ještě dá – HiFi a lahoda pro uši to není, ale Němci mají asi kvalitnější kodéry než jsou u nás, a tak je ten zvuk stravitelný.

      U Bayernu lze řici, že se to FM vyrovnává nebo ho to i v určitých parametrech poráží (odstup signál-šum, stereoprostor atd.), ale na opravdu kvalitní aparatuře je samozřejmě komprese slyšet mírně i tam. U FM to analog „zahladil“, u digitálního vysílání je ten zvuk prostě ostrý a na výškách to znát bude vždy.

  • Ovi

   Ani po spuštění Černé hory náznak signálu (tuner Tesco DR1403R-CE). Ještě vyzkouším příjem v autě na dálnici Litovel – Brno.

   • Jarda

    Tak ono jim to nejak pak zlobilo ale uz to krásně hraje. V lbc.

   • Ovi

    Vzal jsem červené DAB rádio Tesco do auta, na trase Uničov – Litovel – Olomouc zcela bez signálu 12C/12D. 12D se začal objevovat na dálnici D1 až na úrovni Rousínova. Od Rohlenky, kde se načetl i vídeňský 11C, jsem zcela bez výpadku poslouchal Radio Wave přes Velkou Bíteš až do Náměště nad Oslavou, kde se už signál ztrácel. S výpadky jsem dojel až k nádrži Dalešice. S DAB+ autorádiem by byl výsledek ještě mnohem lepší.

    Pokrytí D1 mezi Prahou a Brnem vítám, stanice v DAB+ jsou pěkným zpestřením jízdy.

    • Ovi

     Jel jsem také se stejným rádijkem trasu Třebíč – VelMez – Praha. 12D funguje i na výše umístěných okrajích Třebíče, polovina cesty mezi Třebíčí a Meziříčím byla plná výpadků, pak už směrem k D1 signál výborný. 12D držel až k Shellce před exitem 56, kde jsem přepnul na 12C a bez výpadku dojel do Prahy.

     • Vojta(1)

      Byl jsem v Třebíči nedávno. DAB+ ze Strážníku tam lze naladit na vysoko ležících sídlištích poměrně silně. Dole u řeky je to ovšem zcela hluché. Nejhorším místem je tam taková cesta pod skalami, která vede podél řeky severně od Karlova náměstí. Tam nehraje ani FM.

     • Ovi

      Dnes jsem zjistil, že rádio Tesco DR1403R-CE dokáže samo přeladit na silnější kanál. Poslouchal jsem na D1 mezi Prahou a Jihlavou Radio Wave (právě dnes třináctileté) na 12C, který vydržel až někam k exitu 75, kde tuner přeladil na 12D. To rádio jsem koupil už před několika lety za směšných tři sta dvacet pět, většinou leželo ladem v krabici, našel jsem teď pro něj využití v autě, napájeno je z USB a zvuk mám zapojený do AUX.

 • Martin

  První novinkou od 7. ledna na ČRo Dvojka bude úprava dopoledního proudu „Dva na Dvojce“, stávající moderátory doplní vždy jeden nový (Jiřího Holoubka doplní Šárka Volemanová – roz. Kubelková).

  Změny na Dvojce budou ve třech vlnách (leden, únor, březen), lze tedy čekat další.

  Od poloviny ledna bude mít Radio Wave upravenou ranní show.

  • Jarda

   uvidime jak si povede, take jak to bude s vltavou. Velke + je rozšiření dab, jen by to chtelo aby si lide kupovali ty přijímače, pak budou všechny stanice bezproblemu dostupné 😉 hlavne bez šumu, rušení atd, když čro tak ho beru pouze přes dab+ jeli k dospozici jakykoli signál.

 • Martin

  Novinky na E2 – po roce se vrací Zorka Hejdová, patřit jí bude pořad Vyber si na maxximum. Duo Petr Říbal a Ondra Urban by se měli přesunout na 20–22, čímž pádem skončí show 3v1.

  Připomínám, že Zorka odešla z E2 na sesterskou Frekvenci 1 se svým partnerem Mírou moderovat pořad Host. Za mikrofonem F1 byli jen od března do června 2018, posléze je nahradila ranní dvojice. Důvodem byla nespokojenost s formátem a podmínkami spolupráce.

 • David Pražák

  Evropu 2 si nechte. To rádio vysílá jenom bulvár. Formát stanice je otřesný. Pochybuji, že tady někdo ze čtenářů ladí tohle odporné rádio. Nejvíc tam nesnáším Mareše s Hezuckým. Ti 2 tam budou vysílat snad do sta let.

  • Ovi

   Mě třeba zajímají programové změny a personálie na všech rádiích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Jestli tu či onu stanici mám v oblibě, je vedlejší. Je dobré mít přehled a nedržet se starých dojmů a předsudků. Martinovi za takové informace děkuji.

   • JK

    Souhlasím s Ovim, sice už pravidelně poslouchám pouze stanice Českého rozhlasu (Radiožurnál, Regina + vybrané pořady na Dvojce), případně když je na Radiožurnálu večer nezajímavý host a na Dvojce v tu dobu nic poslouchatelného neběží, tak noční Impuls. Jinak ale dění okolo komerčních rádií sleduju, i když je neposlouchám. Je dobré udržovat si přehled a nedržet se starých předsudků. Třeba mě něčím novým komerční rádia někdy dokáží potěšit.

    Na druhou stranu souhlasím i s Davidem, Evropa 2 je fakt bulvární kolovrátek, který se poslouchat nedá. Zlatý ČRo Regina. Už aby ČRo spustil ty nové vysílače.

    • Jirkas

     Regina se poslouchat nedá, kvůli zprzněnému zvuku.

    • Jarda

     fůj babišuv impuls… ale take když mi nehraje hey nebo mají u čezu vypadek, nebo jede jazzový program, tak mam puštěný čro regina, v praci protože mame zarušený signal hey tak povětšinou take regina, na službě mam jinak hey tam signal taknějak je 😉 jinak čro jako takový beru pouze z dab+. Už aby spustili nové vysílače, aby černa hora dokryvala liberec, ale také snad vymyslí co s regionama a také snad navýší datový tok u reginy, zatim nezbyva než doufat.

     • Jirkas

      U Reginy se nebude navysovat datovy tok, navic u Reginy neprzni zvuk jen datovy tok, ale i nevhodne naladeny zvuk.

     • JK

      Ono tu taky nic jinýho než Impuls a ČRo Karlovy Vary na FM čistě nehraje, jinak ČRo taky beru pouze z DAB+. Pravda, zvuk u Reginy není nejlepší, ale aspoň dobře hrají, takže to rád vydržím.

  • Jirkas

   Kvůli Zorce Hejdové fakt neusneme, to je změna jako blázen u jinak odpadní stanice. Souhlas Davidem.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)