Komentáře a diskuze

 • Jarda 18. 12. 2018 at 04:20 on Komentujemetaky jsem o tom slyšel, ale nejak přišti rok ma platit nějaky nový zakon a eleko, možna i rti, chtějí
 • Anonym 17. 12. 2018 at 21:48 on Anketa: Jaká pražská rádia jste poslouchali počátkem 90. let?teda na 5 rádií
 • Martin 17. 12. 2018 at 21:48 on KomentujemeMimochodem, víte někdo kdy dojde k ukončení vysílání v L-bandu? Od lidí v ČRo mi bylo řečeno, že příští rok
 • Anonym 17. 12. 2018 at 21:47 on Anketa: Jaká pražská rádia jste poslouchali počátkem 90. let?já si pamatuju jenom jenom na čtyři rádia rokko zlatá praha radio vox jo a na limonádový joe si pamatuju
 • Martin 17. 12. 2018 at 21:44 on KomentujemeTo jo, Teleko má obrovskou prodlevu, na jaře jsem napočítal 15 sekund, ale teď je to víc jak půl minuta.
 • Jarda 17. 12. 2018 at 20:24 on Komentujemeje to i u radia hey, ale jen tam kde se přepina na frekvenci se zdrojem z internetu. Ale "nesynchronizace"

Články

Komentujeme

1 819 komentářů Komentujeme

 • Michal

  Rádio Blaník už několik dní vysílá v Jablonci nad Nisou nelegálně na frekvenci 92,6 MHz, na kterou nemá udělenu licenci. Abych vyloučil případné místní zarušení, zajel jsem si dnes přímo k vysílači. Díky této anomálii je nyní i v Liberci zachytitelné rádio Hey z České Lípy. Tento dočasný stav by tedy teoreticky měl nepatrně zlepšit pokrytí českolipské 92,7 směrem na východ.

  Zde přikládám videozáznam pořízený pár desítek metrů od jabloneckého vysílače:
  https://youtu.be/jV0CMRqhoFU

  • Martin

   Nechtěl jsem tomu věřit, tak jsem to zkusil ladit několika tunery a skutečně tomu tak je! Blaník vysílá na 92,6 MHz! Dokonce u mě ve Vesci v Liberci hraje lépe než na 92,7! Tak to je opravdu trochu špatně 🙂

   • Jarda

    ono by se houby stalo kdyby na ní přeladili 😉 aspon by bylo nejen lepší pokratí hey z lípy, ale ona ta jablonecká 92,7 zasahovala místy i do českolipska, bylo několik mist kde se dala odchytit a docela dost (teda pokud měla tech 100w a nepřitápěli tomu), tu 92,6 at jim klidně dají 😉 aspon nebude českolipská 92,7 hrat o neco lépe na východ 😉

    • Michal

     Jardo, stalo. Dál od vysílače do toho dost výrazně leze silná 92,6 MHz z Prahy, kdežto na správné frekvenci to celkem nerušeně hrálo i za kopcem v Liberci, už to ale pochopitelně není potřeba kvůli místní 107,4 MHz.

    • Jarda

     tak rušení z prahy je už jedno, on to ma byt jen dokrývač pro město jablonec, jelikož liberecké vysilače tam mají problemy. Třeba beat tam má jen 50w 🙂

    • Michal

     Jenomže ona ta Praha do toho leze doslova pár km od Jablonce, dost možná i místy v samotném Jablonci. 92,6 by tam nikdy nemohli zkoordinovat. Praxe ukazuje, že je to nesmysl.

    • Jarda

     protože ty praze přitápěj 😉 ta ma tak 10kW ona hraje i tady na českolipsku, kolikrat se mi to cpe do radia hey, když se tam necpou zrovna polaci 😀 odladit to je taky docela zazrak aby to do toho neprskalo a podobně, no už aby byl ten digitál, tam tyhle problemy odpadnou 🙂

    • Jakub Melin

     Jestli v Praze někdo přitápí, Plus na 92,6 FM to opravdu není 😉

     Na vysílačích ČRa se povolené výkony nepřekračují a nikdy nepřekračovaly.

  • jouda

   No jo, na 92,7 je už ticho, ale 92,6 hraje a to i v Liberci.

  • Michal

   Nelegální jablonecké vysílání na 92,6 MHz stále pokračuje.

   • Jarda

    zkusil jste napsat do rádia? Nebo někdo z lidí tady? Jestli se nejedná o chybu nebo tak něco.

    • Michal

     Ne. Spíš mám sto chutí napsat na ČTÚ.

    • Jarda

     ¨na čtú bychom měli napsat všichni, ale ne kuli blaniku, ale aby přezkoumal ty nehorazný prasárny media bohemia a jejich víc než jen doublů přes půl republiky, to je dle meho nazoru mnohem větší průser, než že někomu selhala technologie, vždyt blokují zbytečně tolik kmitočtů a ani ve vslastních sítích nemají pořádek.

    • Michal

     Jardo, do puntíku souhlasím, bohužel ty zmíněné prasárny jsou podle všeho v mezích zákonů, byť blbě napsaných, kdežto v tomto případě jde o jasné porušení. A pokud by to mělo tuhle pochybnou organizaci jakkoliv poškodit, směle se toho zúčastním. Už mi vážně leze krkem, jak si MB éterem doslova vytírá prdel. Sorry za ten výraz, ale tohle se fakt jinak napsat nedá.

    • Jarda

     souhlasím, klidne to poslat do bruselu 😀 když mužou řešit „transformační license“ tak proč by nemohli vyřešit špatné zákony a tyto prasárny od MB? Už by se měla dostavit nějaká ta karma, tohle nemůže trvat věčně.

    • Michal

     Jablonecký Blaník od pátku opět na správné frekvenci.

 • Vojta(1)

  ČRo PLUS na 92,6 má stejný dosah, jako mají všechny ostatní 5 kW kmitočty na Žižkově. I kdyby měli dvojnásobek, jak se domnívá Jarda, tak by si tím pomohli jen o 3 decibely.

  Já podezřívám z „přitápění“ hlavně Fajn rádio z Ládví na 97,2 a také Bonton na 99,7.
  Těžko říci, kde je větší ERP, jestli na Ládví nebo na Zeleném Pruhu. Oba tyto FM vysílače mají velmi robustní signál, připomínající někdejší vysílání rádia City z Malešic.

  • Jarda

   možná je to i diky tomu mono, že se zdá že ma větší dosah, ale ten fajn a bonton z prahy tu chytam také a velmi parádně na to že sou pražské.

   co by se mohlo změnit jsou ty doubly media bohemia, nevím proč jich mají tolik, přitom tam mohou poslat další svoje stanice, třeba na liberecko by mohli poslat fajn radio.

  • Jakub Melin

   99,7 FM je pražská legenda.

   Je to nejníže položený ze silných pražských vysílačů (jen 260+70 metrů), ale jeho dosah je enormní a jeho síla po Praze je až neuvěřitelná. Pamatuju si, že do doby, co se začalo vysílat z malešického komína, byl na pražském Jižním Městě Bonton suverénně nejsilnější pražskou stanicí, v paneláku na přenosné rádio hrál prostě mnohem silněji, než cokoliv dalšího.

   Velmi silně to hraje skoro všude, i dále od Prahy, třeba na Liberecku nebo v Podkrkonoší.

   Už to tady v diskuzích párkrát padlo, že reálný ERP je tam dodnes někde kolem 20 kW.

   Na Ládví se taky možná přitápí, minimálně tam těch 5 kW měli už v době, kdy povoleno bylo méně – po změně se signál už moc nezvedl 🙂

   Ládví je ale na rozdíl od Zeleného pruhu vynikající kóta (355+45 metrů), směrem na sever má naprosto ideální podmínky k šíření (už tam nic vyššího ani podobně vysokého není) a byť AS míří na jih, je dosah z Ládví směrem na sever perfektní. I proto je dodnes velmi sporné udělení kmitočtu 94,1 právě Fajnu, když Ládví jde po celé Praze naprosto naplno a to, že je v pražských údolích (Nusle, Krč, Vršovice a další čtvrti) signál většiny vysílačů „rozbitý“, je prostě fakt a podle téhle logiky by tam vykrývače musela mít většina rádií, protože jejich signál je tam méně kvalitní…

   • Vojta(1)

    Ta velká síla Fajn rádia z Ládví je znatelná zejména na Kladně a jeho okolí. Přímo v ulicích Kladna je Fajn rádio suveréně nejsilnější pražskou stanicí. Přitom Ládví není nejblíž. Nejblíže ke Kladnu leží stadion E. Rošického, který je na svých 5kW frekvencích 90,3 a 91,9 o dost slabší. Dokonce i Evropa 2 z Petřína 88,2 (která je také blíž) tam je o několik dBuV/m slabší než Fajn rádio.

 • Anonym

  Rádio Blatná vysílá s novým odbavovacím systémem. Nevíte jak se jmenuje? Předtím tam měli Radio Profesional 8.

 • Ovi

  Přesně před 24 lety oficiálně odstartovalo Rádio Pohoda, které sídlilo v Olomouci a vysílalo z Pradědu na frekvenci 88,1 MHz. Prakticky po celou dobu své existence se potýkalo s nedostatkem financí, zkrachovalo v roce 1998. Narozdíl od jiných rádií z Olomoucka bylo hudebně odvážnější, alternativnější, rád jsem ho poslouchal. Mělo velmi zdařilé logo:
  Rádio Pohoda 88,1 FM

 • Ondra Mištera

  Na rádiu Bonton už běží jako každý rok vánoční hudební playlist. Myslím, že rádio Bonton hraje vánočně jinak, než ostatní rádia.

 • Vojta(1)

  Dneska před 9. hodinou ráno hráli na Dance rádiu True Faith 94 od NEW ORDER. Nečekal jsem, že zahrají něco tak dávného zrovna na Dance rádiu.

  • Ovi

   Hudba z 90. let je na *DANCE* už poměrně běžná, spektrum je někdy až překvapivě široké. Na jedné straně „impulsovský“ Haddaway – What Is Love, na straně druhé house classics Pete Heller – Big Love. Tvůrci Dance už dříve pochopili, že publikum rádií stárne a hrát jen nové releasy EDM už nefunguje. Mě zaujalo, že Dance radio má občas v playlistu současné EDM verze funkových a soulových skladeb 70. a 80. let, které v originále hraje Color Music Radio.

   • Soundwaver

    Jak prosím podle vás souvisí ‚stárnutí‘ publika se zájmem o novinky v EDM, resp. trance music? Kdo tu hudbu má dlouhodobě rád, žije s ní celý život. Navíc novinky z trance a Edm vycházejí pořád.
    A široké spektrum 90s meli dřív, dnes pouze pár nejznámějšich songů…až na pár vyjímek z poslední doby, třeba právě New Order.

    • Ovi

     Novou hudbu sleduje v dospělém a zralém věku výrazně méně lidí než za mlada, to je zcela přirozený jev. Pokud rádiím „pro mladší“ nedorůstají v dostatečném množství noví mladí posluchači, tak se logicky musejí obsahově opírat o stále starší hudbu a novinky nasazovat obezřetně, aby posluchači svému rádiu nepřestali rozumět. Mění se i žánrový mix, tak jak se v čase mění hlavní zájmy publika i hudba samotná.

     Dance radio vzniklo v určité podobě, která odpovídala tehdejším podmínkám na rozhlasovém trhu a hudební scéně. Jeho provozovatel se zcela správně snaží rádio přizpůsobovat současné situaci, hledat, experimentovat, proto je jiné, než bývalo, nestal se z něj zarputilý skanzen.

     Podobný více či méně patrný posun se týká také například Spinu, RockZone, zfúzovaných Kissů nebo Evropy 2.

    • PV

     „zarputilý skanzen“ generoval 2x vyšší poslechovost. Ztrácet začali až s experimenty..

    • Ovi

     PV, z jakého důvodu podle Vašeho názoru tvůrci Dance radia začali experimentovat? Soudný broadcaster by úspěšný produkt jen tak neměnil. Ptám se Vás jako znalce Dance radia.

    • PV

     Pro představu, tady jsem to komentoval na jiném webu, ta data jsem našel na mediálních webech (u jednoho.. tuším že za 2017 má být za II+III což je jediná nepřesnost)
     Fleischmannova vizitka profesionality přehledně: analýza poslechovosti (počet v tisících tak jak jsem to v rychlosti našel
     I+II/2012 : 24 denní 50 týdenní (to ještě dobíhalo renomé po „amatérech“ z firmy CZC
     II+III/2013 : 19 denní -41 týdenní poslechovost
     I+II/2014 : 13 denní – 28 týdenní
     I+II/2016 : 8 denní – 15 týdenní
     I+II/2017 : 13 denní – 29 týdenní (následoval update s DJ Roxtarem atp.)
     I+II/2018 : 10 denní – 19 týdenní

     Teď poslední vlna II+III/2018 je to 13 denní a 20 týdenní. Zatímco se „skanzenem“ a „diskotékou“ byla vzhledem na dosah nadpůměrná poslechovost teď pouze šedý průměr. Snad jenom Bonton od nich je horší. Připomíná mi to ČRo Wave… sice není v analogu ale jinak ho cpe do všech ostatních platforem (net, DVBt, satelit, dab+ )a přitom poslechovost mizerná, jeden posluchač stojí opravdu strašné prachy za šíření. Sice je to oceňovaná stanice ale k čemu to je když ho téměž nikdo neúposlouchá? Různí „fajnšmekři“ se ošklíbají nad Impulsem (což opravdu není nic sofistikovaného a jeětě vysílají v mono) ale poslechovost má a tak má smysl.

    • PV

     Nový majitel Lagardere holt přinesl jiné myšlení. Taky (obecně)všechno musí dělat někdo to dělá rád a to co má rád a veří tomu, tak taky prosazuje. Když do toho se do toho začali montovat lidé, kteří původní koncept rádia s rovným beatem a svěžím bpm měli za „hloupou“ diskotéku tak to prostě takto dopadlo… Osobně lámané beaty nesnáším a naopak co znám lidi kteří je poslouchají tak zase oni nesnáší rovné… Btw. co je horší nebo lepší (Bonton/Wave/impuls) jsem samozřejmě posuzoval podle možnosti dosahu a počtu posluchačů – nijak nekomentuju kvalitu či nekvalitu jakéhokoliv hudebního formátu a osobní vkus nelze nikdy označit lepší nebo horší protože to je záležitost emocí a ne rozumu.

    • Philmen

     No, úplně nevím, jestli opravdu by mělo rádio „stárnou“ se svojí posluchačskou základnou. Příkladem je např. KISS…podívám-li se zpětně, jak vypadaly čísla jednotlivých KISSů v součtu a jak vypadá „nový“ KISS, tak ten rozdíl po 1,5roce je celkem velký. I přes navyšování vysílačů ta čísla nerostou. Formát bývalých KISSů byl hitový a to včetně písniček, které nikdo jiný nehrál, byl oblíbený mezi mladými a znám i plno 40cátníků, kteří ho poslouchali. Nový KISS je absolutně obráceně – řekl bych, že jedno z nejkonzervativnějších rádií(nepočítám-li např.Blaník a Impuls – alternativa je třeba i pro starší). Koncept dobrý, ale hudební dramaturgie a přílišná opatrnost v nasazení něčeho nového je velká….místo úpravy v hudební stránce, tak změní celé moderátorské odpoledne…výsledek je takový jaký je….dříve jsem poslouchal denně KISS JČ a KISS Deltu, když jsem jel více na sever…teď max. ráno při cestě autem, víc to nedám….ta rotace starých stejných „hitů“ už 1,5roku je hrůzná. Je až zarážející, že veřejnoprávní rozhlas dokáže jít s dobou – myslím, že úprava Radiožurnálu po hudební i obsahové stránce bude mít další fázi a o Regině DAB už tu také bylo dost řečeno a v drtivé většině kladně…ano, Regina dokáže dobře kombinovat novinky i se staršími hity – bohužel DAB je málo rozšířené. Osobně si myslím, že na „omlazování“ Radiožurnálu bude muset nějaký soukromník reagovat – jako vhodná mi přijde F1 z těch velkých.

    • PV

     Bóže to je materiál…. Bonton je prý úspěch a u Dance furt čekají jak se projeví změny před rokem a tím rádiem testují posluchače: https://www.mediaguru.cz/clanky/2018/12/active-se-chce-zbavit-nalepky-tradicni-radiovy-dum/

    • JM

     A takovéhle „kapacity“ tady šéfují éteru a ve výsledku udávají většinový hudební vkus národa.

     Děs.

    • Michal

     Naštěstí ještě existuje pár nadšenců, kteří dělají rádio srdcem a láskou k muzice a ne pro prachy.

    • Philmen

     Tak nevím…ten článek je vlastně o ničem, jen takové promo. Bonton je takové hatla patla – něco jako rádoby klon Signálu…Dance bylo nejlepší za CZC, od jeho prodeje jen samý hokus pokus….ZET – v rozhovoru v překladu: jednáme jednáme, ale současný stav nám vyhovuje…máme to fifty-fifty, nelezeme si do zelí a betonujeme frekvence. Mě by jen zajímalo, zda současný stav odpovídá licenci, ta byla přeci vydána pro určitý program a nemyslím si, že by se mělo jednat o reprízy anebo pořady z jiného rádia.
     A F1 – přijde mi, že u tohoto rádia se už tolikrát měnil program a sytl, že už je vlastně jedno, co tam bude…pokud to má být rádio á la „a teď se budeme všichni veselit“, tak to bude tak trochu kopírka mezi Impulsem a ČRo2.
     Ještě může vyběhnout RU se svým promem a říct, jak je KISS veleúspěšný anebo MB, že Hitrádio je progresivní a myslím, že budoucnost rádií v ČR je jasná

    • Ovi

     Ten rozhovor není nezajímavý, je v duchu toho, co Martina Říhová tvrdí o Active (firma je vnímaná jako tradiční rádiový dům, což je třeba změnit). Proto se v něm rádia, až na Frekvenci 1, detailněji neřeší. Vnímám to tak, že relativní spokojenost je pouze s Evropou 2 a Bontonem. Evropa 2 je stabilní velká značka s dobrými čísly. Rádiu Bonton proti předchozím rokům poslechovost opravdu vzrostla, ale podle mého názoru je to dáno spíše vývojem konkurenčních stanic. Bonton se roky nemění, běží s minimálními náklady a úsilím. Současný růst poslechovosti si vysvětluji tím, že konkurenti jako Impuls, Blaník i sesterská Frekvence 1 hrají novější hudbu než dříve, zatímco Bonton zůstává víceméně stejný. Spolu se Signálem, který se zaměřuje na ještě starší hudbu, můžou být alternativou pro ty, kterým výše zmíněná rádia přijdou už „moc moderní“.

     Pozice Frekvence 1 se postupně posouvá od konkurenta Impulsu či Blaníku někam ke staršímu hitrádiu, takže věkově je proti minulosti mnohem blíž k Evropě 2, která naopak mírně a pozvolna stárne (o riziku kanibalizace se Říhová zmínila). S Dance radiem si skupina Active zřejmě moc neví rady. V rámci českého trhu je to ale malá značka, takže si s ní můžou dovolit dělat častější změny a experimenty bez fatálních obchodních dopadů.

     Rádio Zet se podle mého názoru v roce 2019 změní. Na webu Active se mezi rádii značka Zet už vůbec neobjevuje, takže to vidím na nový název Youradio News. Ve vysílání bude pravděpodobně využit obsah ze stejnojmenného zpravodajského podcastu, rádio bude i nadále low-cost, otázkou je hudební formát. Ten se vyvíjí směrem k soft/pop rocku, kytarovému soundu. Poznámka na okraj: Neustálé reprízování obsahu není porušením licence.

    • Ovi

     A ještě jeden postřeh k rozhovoru. Není v něm ani ň o DAB+.

    • PV

     S Bontonem nevím…faktem je že náklady na program radikálně snížili. Ohledně trendu nevím protože chybí dlouhodobé statistiky – otázkou je zda tedy dnes dosahují cca takové poslechovosti jako s předchozím formátem „poprock nezastavíš“. Nicméně zcela určitě to takový fenomén jako dřív není a takovou poslechovost za celou dobu pod Lagardere (tak jako byla s jinými formáty než jejich „pokrok“ nebo „české písničky a dárky“( to tádio nemá….

    • Ovi

     Když porovnám II. a III. kvartál WR, tak to u Bontonu vychází následovně:
     2006 150 tis. (nový pop-rockový formát a staronový název)
     2007 114
     2008 119
     2009 116
     2010 123 (alternativnější pop-rockový formát)
     2011 81
     2012 80 (české melodie)
     2013 93
     2014 59
     2015 65
     2016 58
     2017 58
     2018 72

     Měřeno čistě přes WR, „Pop-rock nezastavíš“ byl dvakrát úspěšnější než „České melodie a dárky“. V průběhu let si Frekvence 1 a Bonton vyměnily role. Dnes je Bonton tím starším, konzervativnějším médiem, zatímco F1 jede novější pop rock.

    • PV

     díky …a je zajímavé že taky to radio přebírali s 2x vyšší poslechovostí než jej prodali letos Křetínskému..

    • PV

     velmi dobrý postřeh k DAB+ !

    • Ovi

     Chápu to tak, že digitál není na pořadu dne, není to priorita.

 • David Pražák

  Bohužel trance music už na Dance radiu nehrají. Když to měl ještě czc.cz, tak to bylo jiné kafe. Žánr, jako je trance bohužel v českém éteru chybí a je to velká škoda.

  • Honza

   Třeba taková Kissmánie z Kiss JC

  • PV

   z posilovny (kde mají téměř vždy puštěné City) mi přijde že už nejvíc dance2trance v Praze hrají právě tam. Nicméně na to abych si naladil 93,7fm sám od sebe tak je tam moc poprocku atp…..to si radši pustím cizí rádia z netu..

 • Tomáš Hon

  Sunshine live… I po letech stejně kvalitní. Němci mají holt kliku. Dance je pro mě dnes o ničem, v prvních letech to bylo super. Dnes lze snést maximálně Regina DaB.

 • David Pražák

  V Lagarderu to rádio totálně zmrvili, jak nejvíc mohli. Už ani o víkendu v dopoledních hodinách nejsou devadesátky. U mě je Dance radio mrtvé. Ať žije německé radio Trance Base FM.

 • Ovi

  Rádio Dálnice má schválen přesun dosud nespuštěného vysílače Hvězdonice 107,8 do nové lokality u Poříčí nad Sázavou mezi dálnicí D1 a Benešovem.

  • Jarda

   a take hned vedle čtyřkol 😉 ale kdy ty vysílače spustí? ještě neběží ani ten předchozí jehož přesun byl schvalen.

   • Matyas

    Žádné Čtyřkoly, ale dle souřadnic místo při silnici I/3 při přejezdu řeky Sázavy při lehce zvýšeném výjezdu směr Mrač. Tudíž pokrytí I/3 oficiálně bez rušení od přebrání signálu z Mirošovické 98.3 na úrovni překlenutí okresů Praha/východ a Benešov přes Čerčany, Poříčí N/Sázavou po hranice okresního města. Ptám se na logiku, spíše nelogiku této frekvence, ale vlastně je to jedno.

    • Vojta(1)

     Ty důvody mohou být dva.
     Prvním může být snaha zajistit řidičům směřujícím po silnici I/3 na D1 informační servis ještě před vjezdem na D1.
     Druhým může být obava ze vzájemného rušení od dálničního vysílače rádia Impuls ze Střechova nad Sázavou. Ten vysílá o 100 kHz vedle, na f. 107,9 MHz. A od Hvězdonic není nijak daleko.

    • Ovi

     Přikláním se k prvnímu důvodu. Dálnice chce využít jinak přebytečný vysílač 107,8 pro rozšíření pokrytí na důležitém tahu navazujícím na D1. Rušení 107,8 vs. 107,9 není na autorádiu žádný problém. Tím bude spíše shodná frekvence Signál rádia v Táboře, která zasahuje i do Benešovska.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)