Komentáře konečně můžete psát bez potíží i na mobilu. Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře. Vyzkoušejte facelift webu Oviradio.cz.

Komentáře a diskuze

  • Ovi 22. 2. 2019 at 13:32 on KomentujemeDěkuji za upozornění, Dechovka se tedy přestěhovala k Culkům do baráku.
  • Jirka Tenisak 22. 2. 2019 at 13:11 on KomentujemeMáte v adresáři chybu, vím, že to sem asi nepatří, Dechovka je v Úvalech u Prahy
  • Ovi 22. 2. 2019 at 11:35 on KomentujemeCity sídlilo na těchto adresách: 1993 Prvního pluku 7 na Florenci, 1995 Budějovická 7 u Zelené lišky, 1997 Kor...
  • Ovi 22. 2. 2019 at 10:46 on KomentujemeNa Bělehrad! Ode dneška už je tam také Oldies Radio. Ve vysílání se to projevilo tak, že přestalo fungovat zob...
  • Michal 22. 2. 2019 at 10:36 on KomentujemeHitradio City 93.7 se stěhuje z korunní ulice.Dnes v korunní ulici vysílá naposledy.
  • Ovi 22. 2. 2019 at 07:51 on KomentujemeOd včerejška pozoruji mono na pražské Dvojce 91,2.

Články

Komentujeme

2198
Komentáře

634 Comment threads
1564 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
54 Comment authors
Anonymní

jo to sem občas taky naladil muzyczne 106,7

dj basslicker

jinak heyradio v ceskych budejovicich na 91.6 fm ma uz 3 mesice sekly radiotext na kim wilde a zaroven silenou modulaci, tak to snad nekdo preda 🙂 dekuji

Jarda

spiš to psat na heyradio.cz ale jinak si to tu z hey radia čtou 🙂

martin

to sem chytil na mobilu

martin

dobrý den mě taky jde polská trojka na 91,5 a radio dwojka 93,2 v praze já bydlim v 10 patře v malešicích a jde mi dobře černá hora 105,3 a hitradio magic 107,3 radio contact 101,4 všechno mi jde v praze a občas chytnu radio lausitz 107,6 a radio Wroclav 103,5 to taky jenom někdy a pak sem chytil náký polský rádio na 99,0

Anonymní

To není nic neobvyklého.

Vojta(1)

V Malešicích, navíc v úrovni desátého patra musí hrát těch zahraničních stanic nespočet. Jistě Vám tam mimo uvedené hraje také např.
Deutschlandfunk na f. 97,0 MHz,
MDR Jump na f. 90,1 MHz,
Bayerny z Hoher Bogenu na f. 91,6 a 96,8 MHz

Muzyczne Radio na f. 106,7 MHz
a mnohé další.
Z tuzemských dálkovek by tam pak určtitě měla jít naladit F1 z Pradědu na f. 104,3 MHz, avšak je nutné mít anténu horizontálně, jinak se na té 104,3 objeví Hitradio Faktor.

Ondra Mištera

Chci se zeptat, jestli někdo zná na youtube kanály českých Dxerů, kteří zachytávají dálkové příjmy zahraničních rozhlasových stanic? Na youtube jsem našel kanáli zahraničních Dxerů, ale kanály na youtube českých dxerů jsem vůbec nenašel. Moc děkuji.

Jarda

ja vim že je tam oviradio 🙂 ale jako dalši jsem taky nenašel, ale rad bych, nejake ty ulovky, či jak vypada přijam nekde v reublice a tak 🙂

Michal

Trošku mimo téma, ale v neděli mi v Liberci do 91,9 MHz zcela srozumitelně lezla nějaká italská stanice. Natočené to ovšem nemám. Po dlouhé době mám zase nějaký ten „Es“ úlovek.

Djk

Takový technický dotaz… Když jsou velké antenni systemy na vyznamnych vysilacich (praded, kojal atd.) jak jsou jednotlivy radia rozdeleny? Tak, ze kazdy vysila (se sdruzuji) do kazde anteny, nebo to maji rozdeleny treba nad sebou postupne?

Jarda

Ještěd vypadá třeba takto.
http://www.smidlib.cz/fotogalerie-vysilacu/liberec-horni-hanychov-jested.html
Jen škoda že takových stranek není více…

Jakub Melin

V tu chvíli je využit sdružovač. Ten sloučí výstupy vysílačů do jednoho kabelu, který jde k AS.

Tento postup nemusí být využit jen u velkých vysílačů, využívá se i u malých dokrývačů, kde je více rádií třeba na bytovce a nelze tam instalovat více antén, tak se sdruží klidně i do jednoho dipólu…

Djk

Takze kdyz je tam treba 6 radii a dokola 40 horizontalnich dipolu a kazde radio ma jiny vykon? Tak kazdy dipol vysila treba na 6 ruznych frekvencich a ruznym vykonem?

Jarda

v případě fotek z ještedu to vypada na 3 sady antén, prvni velka saha H anten je pro 20kW stanice druha pak pro 15kW no a pak nenapadna dvojantenka, klasická vertikalni fm pro ten 1kW jen neni kolem dokola, ale je na jedne straně, tušim miři do lbc, diky tomu že je na jedne straně tak ma takovy ukousnuty diagram a třeba v česke lipě je problem to chytit, ale to uz je o necem jinem.

Jakub Melin

Na Ještědu jsou jen dva AS, jeden je pro silné H vysílače, pak je tam AS Evropy 2 tvořený dvěma V dipóly.

Jinak ano, jak to pise Djk, tak to je. AS má nějaký zisk a dle něj je pak nastaven výkon vysílačů dole, aby se došlo k nějakému ERP.

Takže třeba pokud má AS (po započítání ztrát ve vedení) zisk 7 dB a máme tam dvě stanice, jedna má mít 10 kW a druhá 20 kW, tak na vysílačích dole je nastaven v prvním případě výkon 2 kW a v druhém 4 kW.

Vojta(1)

Zajímavým prvkem antény bývá také odraznice, která je umístěná za vysílacím dipólem. Přítomnost odraznice musí nějak formovat vyzařovací diagram antény, to ještě chápu.
Proč ale některé vysílače odraznice u dipólů mají a jiné vysílače vysílají bez nich? Jsou tam ty odraznice jen z důvodu směrového omezení, nebo jejich přítomnost zároveň zvyšuje směrový zisk dipólu?

H.

Směrové omezení a zvýšený zisk je jedno a totéž. Anténa dosahuje zisku právě tím, že je omezeno vyzařování do nežádoucích směrů.

Jakub Melin

Pro nejpoužívanější AS v ČR (u soukromých rádií) jsou technické parametry k prohlédnutí zde:
https://www.fpg.cz/technika/vypis.html?qid=11

Je tam pěkně patrný i ten rozdíl mezi obyčejným dipólem, dipólem s odraznicí a pak je vidět, jak fungují větší AS – s počtem sfázovaných dipólů nad sebou roste zisk, ale směrovost (horizontální vyzařovací diagram) zůstává stejná, zužuje se jen vertikální vyzařovací diagram.

Petr

TO JAKUB MELIN…..To jsou moc zajímavé informace, které tu na webu chyběli, moc bych se přimlouval u p. Harvánka za samostatnou rubriku technická poradna, svého času to fungovalo v časopise Rozhlas, tam by mohli být ucelené informace o vysílačích, kabelech a anténách ……snad jen pro laika, jako jsem já, jak mám chápat vyzařovací diagram.. ??? Stanice Xyz vysílá Vertikálně, já mám anténu Vertikálně, jsem od vysílací antény otočen o 90st., na jaký diagram mám koukat, co se mě týká… ten Vertikální, nebo hor. diagram? A naopak, když budu mít já horizontální anténu, tak se mi týká jaký diagram???? Děkuji za… Číst vice »

H.

Technicky a ekonomicky je nejvýhodnější použít jeden anténní systém a do něj sdružit všechna rádia. Udělat všesměrový anténní systém s horizontální polarizací (relikt minulosti) a trochu významnějším ziskem vyžaduje relativně velký počet dipólů. A udělat takový systém pro každou stanici zvlášť je téměř nemožné a hlavně neekonomické. Nehledě na to, že by kvůli malé vzdálenosti docházelo ke vzájemnému pronikání signálu z jednoho systému do sousedního, takže by na jednotlivých vysílačích řvala indikace odraženého výkonu. Sdružování se nepoužívá v případech, kdy je pro danou stanici požadován jiný vyzařovací diagram (omezení pokrytí do určitých směrů) nebo když jsou frekvence natolik blízké (obvykle… Číst vice »

Honza

V PS se text posunuje a v PT se zobrazuje celý název právě přehrávaného songu a střídá se to ze sloganem „hrajeme jinak než ostatní“.

Honza

Rádio Blatna spustilo nový RSD kodér na zobrazování aktuálního songu či pořadu. Ale ten posun textu je hodně nezvyklý podle ostatních rádií, kde jen přeblikávájí slova.

Jarda

a to se ukazuje v PS nebo v RT (radiotextu)?

Michal

Měl bych takový dotaz ohledně autoantény. Chtěl bych co nejvíce potlačit příjem stanic s H polarizací s naopak maximálně podpořit příjem stanic s V polarizací. Patice antény je v zadní části střechy a sklon prutu je zhruba 60°. Vzhledem k tomu, že nemám v plánu nijak upravovat patici antény, nabízí se to nejjednodušší řešení a to nahřátí a ohnutí prutu o 30° a docílit tak po montáži jeho naprosto svislé poloze. Četl jsem však, že samotná střecha funguje jako protiváha a nejsem si jist, co to s příjmem v praxi udělá, zda se i v takové situaci bude prut chovat… Číst vice »

Jarda

není nahodou ten prut všesměrový? to bys tam musel přidělat něco směrovějšího aby to bylo třeba čistě vertikální, alr to bys tam měl spíše takoveho „pavouka“ nebo tak něco. Je jedno jakou maš, ja take měnil, ale za tu co umí i dab, ale hraje to krasně 🙂 něterá rušení bohužel nelze ovlivnit, je to dáno, přeplněným eterem, však dle dostupnych informací na našem území vysílá 900 vysílačů a to se musí někde projevit, no a také ještě další čekají, to je hold nevýhoda, pak do toho zahraniční signály takže kvalitní příjem bude faktivky možný jen v blízkem okolí kolem… Číst vice »

H.

Nečekej od toho ohnutí nějaké zásadní změny. H polarizaci to bude ze strany přijímat nadále kvůli nesymetrii (to by ta anténa musela být uprostřed střechy) a ono obecně, ta polarizace má největší vliv při přímé viditelnosti na vysílač a použití směrové antény. Odrazem od překážek se mění i polarizace, takže vertikální prut někde v ulicích toho moc neřeší, pochytá i stočenou H pol.

Vojta(1)

Neohýbejte ten prut! Nechte ho jak je, protože zdánlivě logickým ohnutím do úhlu 90° vůči střeše ten problém nevyřešíte. Má to jednoduché zdůvodnění. Ten 45 cm vysoký prut tvoří pouze jednu polovinu antény. V tom autě musí být někde vyvedena i druhá půlka antény a i ta by musela být ve vertikální poloze. Pokud není, tak je to ohnutí antény opravdu k ničemu, nehledě na fakt, že taková anténa v úhlu 90° může při bouřce představovat velké riziko.

JM

Mám dva vozy, Passata B4 kombíka, kde je anténa v zadní části střechy, klasický typ co asi bude na té Toyotě (konkrétně tam mám Calearo se zesilovačem, sklon 60 stupňů). Hodil jsem si do patice 75 cm prut místo původního 40 cm, příjmu to samozřejmě pomohlo. Chodí dobře V i H stanice. U staršího Mercedesu sedanu mám originál výsuvnou Hirschmann anténu u víka kufru, ta má cca. 100 cm vysunutou část, která je svisle. Chodí tam znatelně hůř H stanice, zato V chodí možná o chlup lépe než u Passatu. Dost výrazněji než u Passatu je znát, zda jedu směrem… Číst vice »

Michal

Ještě bych se rád vrátil k tématu autoantén. Jak by vlastně měla vypadat konstrukce kvalitního (rozuměj funkčního) anténního prutu? Já měl vždycky za to, že prut je v podstatě jen kovový drát zalitý v plastu. Poté co jsem začal upravovat, operovat a nakonec pitvat svůj zakoupený prut za 100 kč, výrobce neznámý, typ „2 95 503“, jsem byl dost překvapen, že samotný prut je z nějakého nekovového materiálu, kolem kterého je jen do spirály omotaný slabounký proužek mědi. Už zpočátku mi bylo divné, že při mých pokusech s orientací antény příjem prakticky nereagoval na změny polarizace antény. Poté, co jsem… Číst vice »

H.

Z doby, kdy jsem ještě poslouchal rádio, si dobře pamatuji, že klasická celokovová teleskopická anténa dávala výrazně lepší výsledky než laminátová (ohebná) anténa na stejném místě a stejné délky, která měla uvnitř jen tenký drát. Ale to bylo před X lety na relativně starém autě. Dnes obvykle tvoří umístění antény, její provedení a přidružený anténní zesilovač či konvertor impedance jeden funkční celek, který je odladěný na optimální příjem, a zasahovat do toho nebývá cesta k lepším výsledkům. Osobně, kdybych se nedejbože rozhodl věčně trávit čas v autě a poslouchat rádio, bych se v případě nespokojenosti s původní tovární anténou vrátil… Číst vice »

Michal

Mám doma na okně metrový auto-prut neznámého původu a to je skutečně ocelový drát (ověřeno magnetem). Na autě ho ani zkoušet nebudu, potřebuji něco do 50 cm, abych se vešel do celkové výšky auta 2m, jinak bych ho ulomil při vjezdu do garáže, parkovacího domu atd. Otázka je, jak je vlastně řešený ten prut firmy Calearo. Všude se píše, že pruty této firmy mají prokazatelně lepší příjem, než pruty jiných výrobců. Nezbývá mi než doufat, že je to skutečnost a ne jen povedené PR.

Jarda

mam antenu calearo, daval jsem novou (už je to nějaka doba) abych měl v autě dab, mě to hraje velmi dobře i příjem dab mě velice překvapil, přesto že dab vysílá na vyšších frekvencích, tak se signal dostava i do míst kde bych jej kuli stínění nečekal, jen ten takřka nulový vyběr, jen par stanic čro a něco málo od teleka,ale to co posloucham ja, tak nic, co se tyče fm, tak také velmi dobré 😉 dokonce i u am ikdyž ho neposloucham. Takže pravda je dle meho nazoru, nechat to jako celek, vzít něco kvalitniho a je to. Rad… Číst vice »