Komentáře a diskuze

 • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty 20. 10. 2021 v 21:16 k KomentujemeKteré rádio má podle vás nejlepší zvukový obal a proč zrovna Fajn radio? 😀
 • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty 20. 10. 2021 v 20:52 k KomentujemeČasy jsou zlé, Kamile. Budou rádi i za původní tým.
 • Kamil 20. 10. 2021 v 18:40 k KomentujemeK tomu Hitrádiu Contact, vypadá to, že z původního týmu Cotnactu tam nebude vysílat nikdo. MB si vybírá koho chce...
 • Vaclav 20. 10. 2021 v 16:48 k KomentujemePrávě teď generální ředitel René Zavoral obhajuje dab v diskuzním pořadu na ČRO dvojce mimo jiné i uvědomuje o konci...
 • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty 20. 10. 2021 v 14:59 k KomentujemeStejně tak na https://hitradionorthmusic.cz/ Doména http://hitradiorcl.cz/ zřejmě zůstane nevyužita. To byla jen nouzovka, kdyby to nedopadlo se speku...
 • LU-- 20. 10. 2021 v 14:52 k KomentujemeNa webu už je redakční systém Hitrádií https://hitradiocontact.cz/
 • Libor Červinka - Fajn Radio Music Manager 20. 10. 2021 v 13:44 k KomentujemeKonstruktivní hate za 3-2-1 :) https://soundcloud.com/liborcervinka/fajn-radio-autumn
 • insider 20. 10. 2021 v 11:41 k KomentujemeAkorát auta už nebudou :-)
 • PVo 20. 10. 2021 v 11:10 k Komentujemezajímavé, M.Kupka je typický všeuměl a sběratel funkcí a podle toho to vypadá. Zajímavé že ve volbách takto typická ODS...
 • Oviradio.cz 20. 10. 2021 v 09:21 k KomentujemeTeď už je to oficiální: Ve Sbírce zákonů byla zveřejněna aktualizovaná verze zákona č. 90/2016 Sb. o posuzování shody stanovených...
 • Míra 20. 10. 2021 v 08:57 k KomentujemeMyslím, že iniciativa PVo přinesla "veřejnější diskusi". https://www.televizniweb.cz/2021/10/nova-vlada-musi-udelat-poradek-v-rozhlasovych-licencich-n...
 • Oviradio.cz 20. 10. 2021 v 07:48 k KomentujemeTohle lze brát jako laciné parazitování na značce Contact, která se brzy vrátí do éteru, byť ve velmi pozměněné podobě....

Články

Komentujeme

O čem píšete?
14.4K Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Míra
Reply to  Oviradio.cz
21. 7. 2021 07:43

Jak se stavíte k možnosti, udělat si vlastní průzkum na netu.
Jasně, nebude to mít žádný status, přesto, máte s tím někdo zkušenosti ?
Buď přes Facebook, nebo nějaký Google formulář.
Pokud jde o RP, tak celkové vzájemné porovnání poslechovosti celoplošných stanic asi zásadně nehapruje, ale okresy jsou totálně mimo mísu, přitom pro menší lokální stanice jsou to zásadní čísla.

Last edited 2 měsíců před by Míra
Václav
Reply to  Míra
21. 7. 2021 08:47

no to nechápu s těmi okresy, když to přeci musí být data ze kterých vzejde ta celková nehaprující poslechovost. Jako uznávám že okresní čísla mezi výstupy dost lítají, ale? A pak se z toho ta celková poslechovost spytlíkuje, a to asi je fakt, že pro celkovou RP je to pak i víc respondentů pro přesnější výsledky, no ještě že ČR není jen tak malá jako okres, to nevím jak to pak dělají v těch ministátech v Evropě – Monako atd.

Last edited 2 měsíců před by Václav
Míra
Reply to  Václav
21. 7. 2021 09:45

Na okres se stotisícovým krajským městem (dohromady 200 000 lidí) je prostě tak málo respondentů, že z výsledků není jasné zda konkrétní rádio má 1000 poslechů, nebo 5000 týdně. Bohužel na tom čísle hodně záleží a respektuje se, byť je nepřesné.

Last edited 2 měsíců před by Míra
JM.
Reply to  Oviradio.cz
21. 7. 2021 14:57

Že je Radioprojekt k smíchu se jasně ukázalo na číslech Signálu. Dlouhodobě byl výrazně nadhodnocený a najednou čísla záhadně spadla na ta reálná, kde to i zůstalo.
Stejně tak má roky čísla na úrovni zbožného přání třeba ČRo Wave, který měl desítky tisíc i v době, kdy reálně nikde nevysílal (tedy před DABem). Podobně i Regina DAB Praha měla internetovou poslechovost jednotky až desítky lidí, byla jen v DABu, který tehdy nebyl rozšířen a Radioprojekt jí ukazoval desítky tisíc.

Ta čísla která Ipsos ukázal Expresu a Classicu jsou dle mého velmi blízko k realitě, to číslo Coloru bude asi nižší a bude to týdenní číslo, ale je Color má kromě Prahy i Brno a další větší města, kde může mít zásah. V Brně je ostatně posluchačská obec dost široká. Takže ta čísla z Radioprojektu nebudou relevantní.

Jarda
19. 7. 2021 17:04

pořád se nikde neobjevili žádné informace o 107,0 v mělníku, která měla být nejdřiv pro plus, pak pro kiss, ale o přepnutí signál rádia na novou frekvenci je to už hodně dlouho a stále se neobjevila v lř, na co v rádiu kiss čekají? I vypnuté kmitočty hitradia mají za sebou lř ale tento kmitočet, aktualně pro kiss stále ne, na co čekají?

TÉMA
kiss 107,0 mělník
Hori97
18. 7. 2021 22:36

Rádio Dálnice má aktuálně na FM síti vychýlený zvuk do pravého kanálu. Pravděpodobně se problém týká všech vysílačů se zdrojem signálu ze satelitu.
Poprvé jsem zkoušel pokrytí strakonické 87,6 MHz/50 W a poslouchatelný signál na silnici I/4 vydrží cca 8 km za město.
Konkrétně na témhle frekvenci by mě zajímal reálný počet posluchačů, protože široko daleko není ani dálnice, ani další „dálniční“ vysílač.

TÉMA
Rádio Dálnice - Strakonice
jouda
Reply to  Hori97
19. 7. 2021 09:00

Rozdíl úrovní obou kanálů je proměnlivý mezi 4 a 6 dB, takže to může být už docela rušivé.

Honza K.
18. 7. 2021 13:53

Rádio Samson má poruchu na pravém kanálu. Jde slyšet převážně šum. Je zajímavé slyšet DAB radio které „šumí“.

TÉMA
Samson
frkotou
Reply to  Honza K.
18. 7. 2021 19:27

Aby těch problémů nebylo málo, tak dnes celý den nefunguje stream RCL.

Marcel
Reply to  Oviradio.cz
18. 7. 2021 10:24

Právě jsem se vrátil z dovolené u Maďarsko-Slovenských hranic. Oblíbil jsem si tam Rádio Vlna (105,1 a 101,8). Přirovnal bych to k našemu Signálu. Snad jen, že mají méně mluveného slova a rozšířenější playlist. Vedle Duchoně, hráli i taneční hity (zhruba jednou za hodinu) z 90tých let Culture Beat (Mr. Vain) pak Lipová lyžka (Čo som sa po horách nachodil), Elán, Petra Nagy, Olympic Helenu Vondráčkovou (Vzhůru k výškám) i K. Gotta…. Často pouští písničky na přání…..Zpravodajství docela obsáhlé v délce 5ti minut……. SRo1 takové nečitelné, nudné rádio, zlatý náš Radiožurnál (mimochodem byl tam krásný dosah Topolné 270khz). Ohledně DABu. V Dusteru jsem naskenoval pouze Slovenský multiplex, Maďaři zřejmě nemají DAB tak rozšířený. U nás nadáváme na kvalitu muxu Čro. To co vysílají Slováci se nedá vůbec poslouchat, komprimace by slyšel i hluchý…..Cestou domů jsem chvíli měl naladěnou Dálnici, ale u Jihlavy mají někde chybu na chybějící AF, takže autorádio nikam nepřeladilo….

TÉMA
Signál - Vlna
Jakub Melin
Reply to  Marcel
18. 7. 2021 11:53

Mnohem lepší bylo předchozí Radio Viva. Měli široký playlist a jen minimálně hráli normalizační pop, z CZSK tvorby vybírali ty slušnější věci.

Vlna je bohužel opravdu takový slovenský Signál/Blaník.

Skvělé bylo i Radio Best FM před přeformátováním, to bylo vynikající „oldies“ rádio, kde si zejména milovníci hudby 80. let přišli na své.

Na Slovensku ladím skoro zásadně Radio_FM, sice bych klidně ocenil méně alternativní playlist někdy, ale to rádio je srdcovka celým jeho stylem (lidé, absence politiky a zaměření na hudbu a tak vůbec).

Pezos
Reply to  Jakub Melin
18. 7. 2021 20:52

Komerčním slovenským rádiím hodně uškodil nacionalistický nápad s povinnými kvótami na domácí produkci. Aby to naplnili a dodrželi svůj formát, začali hrát dokolečka ty samé odrhovačky. Zrovna u oldies rádií je to poznat o hodně víc, než třeba u HotAC.

LiborV
Reply to  Pezos
18. 7. 2021 21:02

Součástí toho nápadu jsou i kvóty na novou slovenskou hudbu ve vysílání. Na začátku dostávali oldies rádia vyjímku od licenční rady právě na tu novou hudbu. Většina z nich vyjímku nyní nemá a tak jejich oldies formát není možné udržet čistý.

Václav
Reply to  Marcel
18. 7. 2021 12:39

No na radiožurnál bývala kritika i zde, něco ve smyslu že se přibližoval komerčním rádiím, ale to už chvíle je, možná už to tak začlo vyhovovat. Někteří slováci by rádi takové rádio. Připomeňme že v podstatě od té doby co jsou slováci samostatní tak to vypadá tak, že s okruhy neplýtvají a tak vzniklo hlavní Sro Slovensko a dále Sro Devín – něco jako naše Vltava, akorát nedává tolik prostoru pro diskutabilní menšinovou tvorbu akademiků, ale i tak zvláště v dnešní době a hlavně pokud nedokáže, že zaujme tolik posluchačů aby se to vyplatilo, tak je napováženou zda vůbec koncesionáři chtějí aby se tím pálily kilowaty, zatímco jinak zaměřený okruh by mohl být o tom že zaujme víc lidí a nemusí to být zrovna zaměnitelný mainstream.

Dále se na slovensku přidal užitečný okruh s přístupnou alternativou Radio_FM vzniklý z nejspíš soukromého Rock_FM a ten se musel podělit o vysílače, tak aby ještě vznikly regionální okruhy Regina, obsahově jako naše, což na slovensku fungují „teprve“ 15 let. Z toho vyplývá, že na slovensku už není rozděleno na Radiožurnál a Dvojku, což je právě to Slovensko, nicméně s hudbou bylo dřív o krok napřed ve smyslu kreativnosti playlistu ve srovnání s Radiožurnálem hlavně před deseti lety, kdy na RŽ ještě dohrávalo to jedno CD od hud. redaktora Brodského.
No nevím v čem je tak neodolatelná ta „zmechanizovaná uspěchanost“ RŽ s jingly s ozvěnou a opakováním, možná to falešně přitahuje posluchače, i když je fakt že je to o zvyku a vzhledem k nabídce podobných stanic to pro někoho může být nejmenší zlo; taky se mi zdá že se snad ještě zvětšil poměr hudby, chvilkama skoro jak DAB Praha, takže poslechovost nahoru , taky jsem zaslechl i v hospodě, nebo ze zahrad.Je otázka zda by na sk bylo zapotřebí takové rádio, snad jedině na objektivní postrašení na podobně rozbujelé priváty, a zrovna zpravodajské rádio bez hudby jako čro Plus by na Slovensku asi nemělo smysl?

Kdo hraje na korektnost, tak by ho upoutala dle nich asi standartní rds na všech vysílačích: „SRO 1“. Kromě toho že nikde jinde číslování nenajdeme, tak organizace nevystupuje samostatně, ale spol s TV, čili: RTVS. Je to asi opodstatněno tím že zatím nenašli, čím nahradit , když Slovensko by se tam nevešlo narozdíl od ostatních okruhů. Museli si pomoci krkolomnou zkratkou: „RTVS_SK“ nebo světově SLOVAKIA.

Už nevím přesně proč změna z Vivy na Vlnu stala, ale cítil jsem z toho nějakou korupci, proto že Viva to neiniciovala, pak dostala tu možnost vysílat na frekvencích nějakého malého možná oldiesového rádia v Blavě. No a asi s tím souvisí i pleják a jeho proměna na Vlně.. cca před 5 lety , tedy krátce po změně, jsem spíš zaregistroval zahraniční playlist, něco jako má rádio Zlaté Przeboje nebo Meloradio v polsku , tedy výběr těch nejohranějších songů od mainstramových interpretů 80-90s a třeba jednou do hodiny něco jako Tučný.

Ano stejně jako JM ladím Radio_FM a to i doma, alternativa je většinou stravitelná a naopak mě neomrzí, rádio není zatěžováno pořady, kde by se dlouho mluvilo aniž by to byla politika, snad jen ve všední den 20-22. hod, ale tím je to správně ohraničeno.
Mimojiné co tak čtu zprávy z radia.sk, častěji se to tam točí, že někdo přijde o licenci a pak vznikne někdo nový, takže je dost možné že se chystá i někdo oldiesový. Tímto pádem je ale i škoda že minulostí je i radio One, které mělo kromě mainstreamového okruhu i One Rock a One Retro na Liptově, kde se hrály jen 90s většinou taneční, mě vyhovovalo že se nikdy nedostali k zavedení moderace, snad jen si vybavuji reklamy spíš ve stylu pozvánek.

Last edited 3 měsíců před by Václav
Marek
Reply to  Václav
18. 7. 2021 14:00

Když Viva bývala celoplošným rádiem, tak jsem jí poslouchal, hrála klasičtěji, to znamená více hitů ze šedesátých let než Vlna, i když Vlna má druhý program, tzv. Vlnu GoldenHits. Dnešní Viva převzatá z rádia Metropola je jiná. Mimochodem vysílač Krížava už je obnovený? A podařilo se najít nějakou náhradu za rádio Jazz nebo je na jejích frekvencích dodnes ticho.

Václav
Reply to  Marek
18. 7. 2021 14:32

Ano je to tak, mezitím jsem si zkusil Vivu pustit a podívat na playlist a vpodstatě došlo k modernizaci, takže stejný osud jako F1 ohledně hudby. Takže z rádia zbylo akorát původní logo. Ono taky od začátku to nebylo Viva, ale Twist a taky to bylo rádio které jako jediné jeden čas vysílalo v Praze na 96,2, pokud se nemýlím. Jinak na Slovensku bylo normální , že se vysílali min 5 min. zprávy i na privátech.
Ano už chvíli je Krížava obnovená a není horší signál než předtím, možná lepší. Touto dobou má analogicky probíhat výluka B. Bystrici, jakož to vysílače pro zapadní půlku SK; ale od té doby co o tom psali , jsem spíš zaznamenal dobré podmínky, třebaže tady je signál obvykle slabý, tak uvídíme, ještě asi budou výluky.
Po změně majitele sítě Jazz chtěl ten nový, aby se z něj stalo radio Maria, což rada před tím nepovolila a nyní opět žádal ve výběrovém řízení za účasti žadatelů, které proběhlo letos na jaře 2021 a nevím v jaké je to fázi a tak asi od jara 2020 Jazz FM mlčí?
S tím asi nesouvisející ale Zajímavé je že na slovenský trh měl zájem i NRJ Energy působících v mnoha státech. Nebyla o tom řeč, ale síť třeba po Jazz FM by se mu možná hodila, avšak trh sk je přesycen AC rádiema, kdy ani jejich Europa 2 nedosahuje tak dobrých výsledků jako u nás.

Last edited 3 měsíců před by Václav
Vaclav
Reply to  Václav
21. 7. 2021 20:35

Při výluce 300m vysokého vysílače Suché hory u Banskej b. se bohužel přihodilo neštěstí, kdy jeden z pracovníků 56 let, se po skončení měření signálu a už se chtěl vrátit, tak se zasekl postrojem o protijedoucí výtah což zapříčinilo jeho usmrcení ve výšce. Kvůli zranění m už jen neúspěšně zasahovali i vysokohorští záchranáři. Vysílač je kupodivu už jen rozhlasový, tv na něm je minulostí. I po tomto neštěstí jsem před chvílí zkoušel a vypadá v provozu soudě dle 106,0 tzn horní konec pásma, vyšší frekvence, prý výhodnější pro šíření. Při náhodných mých zkouškách stále jede od doby vyhlášení výluky narozdíl od Krizavy která po dobu uplynulé výluky většinou jela s min výkonem. Zprávu psali na idnes.

Last edited 2 měsíců před by Vaclav
PetrB.
Reply to  Vaclav
21. 7. 2021 21:15

Nějak jsem nepochopil, jak se to mohlo stát. To se slaňoval ve výtahové šachtě??? Z jakého důvodu? Proč výtah jel? To ho přivolal kolega?

Vaclav
Reply to  PetrB.
21. 7. 2021 21:39

Nevím jestli jste si četli článek, taky to tam není detailně, ale v závěru je něco o tom že bude trestní oznámení ale nespecifikovano na koho.

LiborV
Reply to  Marek
18. 7. 2021 21:13

Frekvence po rádiu Jazz rada rozdělilo v licenčním řízení mezi Rádio Mária a internetové Dobré rádio. Projekt, který fungoval do nedávné doby jako moderované internetové rádio. Tento projekt má v současné době veliké dluhy a žádnou moderaci. Vše směřovalo k získání celoplošného pokrytí na FM. Okamžitě co rada rozhodla, že pokryjí zatím jen část Slovenska zastavili moderovaný program. Shánějí investora, ale moc se to nedaří. Formát laskavého rádia jen na části území nikomu ekonomicky nevychází a dluhy jsou veliké. Zda skutečně začnou na FM nikdo neví.

Pezos
Reply to  Václav
18. 7. 2021 20:48

„Museli si pomoci krkolomnou zkratkou: „RTVS_SK“ nebo světově SLOVAKIA.“
Ještě mi napadá možnost „R.SLOV. „, podobně jako mají třeba „ANT.ROCK“.

Pezos
Reply to  Marcel
18. 7. 2021 20:45

„To co vysílají Slováci se nedá vůbec poslouchat, komprimace by slyšel i hluchý…..“
Přitom ve srovnání s ČRo nešetří datovým tokem, většina stanic ve slovenském multiplexu má 96 kbps.

Jarda
16. 7. 2021 08:20

Rádio Hey koordinuje nový vysílač v Havířově u Ostravy na 99,5 s výkonem pouze 40W, asi už nejde koordinovat ani 50W vysílače.

Míra
Reply to  Jarda
16. 7. 2021 09:51

V tabulce koukám i na 20W…..

Last edited 3 měsíců před by Míra
Franz
Reply to  Jarda
16. 7. 2021 10:08

Havířov 99.5? Akorát tak rušička Evropy 2. Oblast Havířova a Karvinsko jsou závislé na 99.3 ze 100 km vzdáleného Pradědu.

Libor D.X
Reply to  Jarda
16. 7. 2021 17:02

Pokud je to pravda, tak škoda že ne raději Color. Hey je v Havířově zachytitelné na 90,7 MHz z F-M, kdežto Color na 90,1 MHz ze 40 km vzdálené Opavy bez externí antény ani náhodou.

Honza K.
15. 7. 2021 08:50

1.října vznikne nové rádio Český Rozhlas Pohoda, bude vysílat v DAB+ i DVB-T2 a samozřejmě i na netu. Co si o tom myslíte? A kolik rádií má ještě Čro v plánu spustit? 🤔Neni jich málo?😂

TÉMA
Nová stanice Českého rozhlasu
Last edited 3 měsíců před by Honza K.
Míra
Reply to  Oviradio.cz
15. 7. 2021 09:48

Nejpodstatnějším problémem je, že vysílání ČRo je špatně technicky odbaveno. Je to slyšet na zvuku Radiožurnálu. Problém nastává dávno před ekódováním do HE-AAC.
ČRo má finance na kvalitní provoz dvou stanic, místo toho jich provozuje 1 000 001. Neumí dělat rádio a je jim to u zádele. Jde jim maximálně tak o online obsah. Není co dodat.

Lohen1
Reply to  Oviradio.cz
15. 7. 2021 20:56

V podstatě obnovují věci z Prahy. Třeba Dobré jitro. Nebo Kolotoč, který nedávno zrušili na Dvojce. A Noční linka je hlavním večerním pořadem regionů, centrálně samozřejmě. Hudba bude stejná jako na Regionech. Takže vlastně dokonalý kanibalismus navíc částečně i s Dvojkou. Jó, kdyby na Pohodu převedli všechny centrální pořady z Regionů a ty se zaměřily na mladé posluchače, na které Čro od revoluce dlabe…. Třeba něco jako je Regina Dab s důrazem na daný region, když nám rada nechává postupně soukromé regionální stanice zanikat, to by bylo něco 😉

Žorž
Reply to  Oviradio.cz
20. 7. 2021 18:04

ČRo Pohoda? To by mohli udělat i ČRo Depka pro emaře nebo po vzoru Radiožurnálu Sport třeba Pohoda Počasí 😀 😀 😀

Last edited 3 měsíců před by Žorž
Jakub Melin
Reply to  Žorž
20. 7. 2021 22:15

Osobně čekám, kdy ČRo spustí stanici ČRo Nebinár.

Počet stanic je přece jen číslo, které je zjevně neomezené, a žádný koncesionář by neměl zůstat bez svého rádia.

PVo
Reply to  Honza K.
15. 7. 2021 11:04

třeba to posune vybavenost domácností DAB přijímači, vzhledem k malému základu to může být významné navýšení v %

Hori97
Reply to  Honza K.
15. 7. 2021 11:09

Vysílání v DVB-T2 znamená, že pravděpodobně dojde k dalšímu snížení datových toků ostatních stanic ČRo v multiplexu 21. O síti DAB+ nemluvě.

jouda
Reply to  Hori97
15. 7. 2021 11:30

V doplňkovém DVB-T2 to ještě ujde, ale v hlavním DAB+ je to stále horší a datové toky se s každým dalším novým programem jen snižují.

Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Reply to  jouda
15. 7. 2021 11:44

Prý to má nahradit ČRo Retro, takže bitrate by u všech stanic měl být zachován.

Benny
15. 7. 2021 06:33

Při brouzdání moravským eterem při hledání posledních nezávislých rádiových stanic jsem narazil na radio Haná. Posloucháte ho někdo? Je opravdu ještě mimo velke pražské skupiny? Co se týče hudby tak je to takova směs ruznych mainstremovych hitu, prislo mi to podobné jako Krokodyl, i kdyz program neni tak bohatý. Myslite, ze radio vydrží, nebo taky podlehne prodeji a centrslizaci?

TÉMA
Radio Haná
Hori97
Reply to  Benny
15. 7. 2021 10:59

Hanou jsem nedávno poslouchal za volantem po cestách Moravou. Hudebně na mě nepůsobila nijak zajímavě, ale stále je to čiště regionální rádio s lokálními moderátory a informacemi, což se počítá. Překvapila mě, ale technická kvalita jejich sítě. Všechny dokrývače na které mi autorádio přeladilo jsou oproti hlavní 92,3 MHz cca o sekundu nesynchronní a mají úplně jiné podání zvuku – téměř bez výšek. Konkrétně při jízdě z Prostějova do Moravské Třebové po II/366 rádio přelaďovalo mezi hlavní Olomoucí 92,3 MHz, Moravskou Třebovou 105,1 MHz a Boskovicemi 96,2 MHz. Díky uvedeným věcem se z poslechu místy stával neposlouchatelný mix, protože v údolích rádio často skáče z jednoho vysílače na druhý.

TÉMA
Radio Haná
Last edited 3 měsíců před by Hori97
marek berger
Reply to  Hori97
16. 7. 2021 08:38

Hori97 – tam kde nemůžeme „balovat“ z 92,3 krmíme dokrývače přes interntetový stream, proto to zpoždění a RDSka v „bodě zlomu“ hledá silnější signál a tak se tohle může stávat. Víme o tom. Díky.

H.
Reply to  Hori97
16. 7. 2021 15:40

Dá se to částečně řešit umělým zpožděním signálu na hlavním vysílači, na to existují „krabičky“, ale ani takové řešení není úplně bez problémů, resp. může vytvořit problémy nové. A samozřejmě to nemá smysl, pokud je internetový stream napájen z FM. Je to holt jeden z průšvihů FM vysílání.

marek berger
Reply to  H.
16. 7. 2021 16:00

Je to tak, nicméně je to v řešení, ale spíše v dlouhodobějším horizontu.

Jamar
Reply to  H.
16. 7. 2021 16:03

Jenže při low-cost řešení distribuce přes streamy je předpokládám to zpoždění na každém takovém vysílači trochu jiné podle použité techniky, velikosti bufferu přehrávače atd., takže zpožděním na hlavním vysílači by to stejně asi nešlo trefit přesně pro všechny vysílače, jedině to snad řešit nějakou centrální časovou značkou a podle toho synchronizovat jednotlivé trasy, ale to už bude technicky složitější…
Tímto neduhem více trpěla síť sesterského SkyRocku, nevím, jestli se to polepšilo. Co jezdím směrem na Šumperk, tak tam jsou dokrývače Hané co jsem si všiml už v synchru…
Jinak možná víc mi vadí zvuková stránka, to divné zkreslení a hlavně šišlání ve výškách. Je to jen moje teorie a nevím, co na Hané používají, ale přijde mi že to zkreslení je vlastnost procesoru/techniky od Phobosu. Podobný charakter zvuku mělo i Rubi.

Marek Berger
Reply to  Jamar
17. 7. 2021 07:29

Zkuste. Myslim, ze je to lepsi.

John
Reply to  Benny
15. 7. 2021 20:17

Můžu se zeptat Benny v čem je Krokodýlí program „bohatý“?

marek berger
Reply to  Benny
16. 7. 2021 08:35

Benny dobrý den, jsme stále zůstáváme nezávislí.

Jamar
Reply to  Benny
16. 7. 2021 15:55

Protože bydlím kousek od Olomouce (a víceméně na dohled od páteřního vysílače z Jedové), tak občas poslouchám, převážně ráno, protože jej hravě chytí můj čínský radiobudík 😉 Program je bych řekl celkem fajn, opravdu hodně zaměřený na místní dění, zprávy a drby z okolí, lokální akce, doprava atd., takže tímto super, opravdu se místnímu dění věnují. Hudebně je tam slyšet maximální snaha zavděčit se všem a nikoho nenaštvat, takže je to prostě většinou takový ten nejprůměrnější pop / pop-rock v rozmezí 80 – současnost bez čehokoliv výrazného. Výhoda je nikterak vysoké rotace, na druhou stranu některé nejvíc profláknuté kapely/hity (napadá mě teď Chinaski, Marek Ztracený a tak) mě osobně od dlouhodobého poslechu docela odrazují.
Jestli vydrží samostatné? Snad ano, myslím, že tady v regionu mají vcelku výsadní postavení a bylo by fajn, kdyby zůstalo alespoň jedno nepražské rádio žijící s regionem. Narozdíl od Rubi, které roky stagnovalo, mají nějaký směr a je slyšet snaha a jakési zapálení, což je asi i tím, že mají ve vedení pokračovatele, syna původního zakladatele rádia.. Mimochodem, po konci Rubi si na své lokálnosti postavili i promo ve vysílání, kdy tam byl slogan ve stylu „Je podzim, ptáci odlétají na jih a některá rádia do Prahy. My zůstáváme jediné místní rádio…“ nebo tak něco, přesně si nepamatuju…

marek berger
Reply to  Jamar
16. 7. 2021 15:59

Benny díky, ano, v kostce je to tak jak říkáte. Snažíme se.

TÉMA
Haná
CryXia
14. 7. 2021 20:17

Dnešní bouřka shodila Elektřinu v Třinci. (96,104.2,106,1) jde se poslouchat polský Radio Plus na 106,1 a RMF FM na 96 😀

TÉMA
Vyplé vysílače
Last edited 3 měsíců před by CryXia
Michał, PL
14. 7. 2021 17:35

Otazka pro poslouchace s Kutne Hory. Je tam moznost poslouchat radio s prazskych vysilacu v dobre kvalite? Hraje po Kutne Hore Zizkov nebo Cukrak? Dekuji

H.
Reply to  Michał, PL
15. 7. 2021 15:45

Co si pamatuji, tak Cukrák ano, přímo pražské vysílače jsou ale bez šance.

MichalP
13. 7. 2021 08:58

V databázi ČTU objevila aktuální data a asi nejzajímavější novinka je v sekci pro DAB a to kanálový blok 7C pro skupinu rádií okolo M.Pýchy.
Mezinárodní koordinace nakonec dopadla celkem dobře.
Obě lokality mají omezení diagramu v azimutu 350-80 st. Praha 6db a Benešov 7db.
Tak uvidíme, kdy oba vysílače budou spuštěny a jaký bude obsah muxu.

TÉMA
7C pro Color a Hey
Jarda
Reply to  MichalP
13. 7. 2021 11:05

Taky jsem zvědav 😉

jouda
Reply to  Jarda
13. 7. 2021 12:39

To vypadá nadějně, hlavně aby to netrhalo uši, jako některé jiné DABové experimenty vydávající se za seriozní vysílání.

Míra
Reply to  jouda
13. 7. 2021 16:18

Hm, tak DAB antény na Lbosíně se musí přetočit, ale to už budou kolidovat s FM anténami.

Jirkas
Reply to  jouda
13. 7. 2021 18:06

Pokud se to prida zvukove k radiim v RTI, bude to lahoda a zacnu DAB+ opet poslouchat.

Míra
Reply to  Jirkas
13. 7. 2021 18:30

V případě FM sítě Coloru se jedná o nejednotný ,,charakter zvuku,, jednotlivých vysílačů (rozdíl mezi CB a CK je obrovský). Trochu mi přijde, že například ,,subjektivní hlasitost,, se mění v rámci jednoho vysílače a jednoho dne poměrně výrazně (v CB).
BTW, máte někdo možnost porovnat Znojmo s Brnem ?
Color odbavuje své vysílání jinak, než je běžné a navíc jde o low cost síť.
Nevím, jak hraje Color v Praze, ale pokud najdou a zaplatí způsob, jak zvuk správně ohlídat, tak může být výsledek vynikající….
Jinak kodek AAC-LC mohou nastřelit opravdu vysoko – nad 100 kbit/s a naopak zabezpečení mohou dát nejrobustnější, jelikož budou mít celou kapacitu síťě pro sebe.

Last edited 3 měsíců před by Míra
Jirkas
Reply to  Míra
13. 7. 2021 18:43

V Praze prave hraje Color super, porad stejne a vyrovnane, beze zmen. V Praze hraje Color lepe zvukove nez Hey Praha, Benesov atd.

Míra
Reply to  Jirkas
13. 7. 2021 19:50

Tak uvidíte. Dejte vědět, až to spustí. Taky je otázka, jak jim bude šlapat SFN….

Jirkas
Reply to  Míra
13. 7. 2021 20:02

To je pravda, SFN muze byt velka bolest a otrava…

Jakub Melin
Reply to  Míra
14. 7. 2021 00:44

V Praze jde do vysílače Coloru zvuk kabelem přímo z hlavního DSP procesoru. Takže lépe už to nejde.

Na dalších kótách je distribuce přes web a je ovlivněna kvalitou samotného streamu, zvukové karty počítače nebo streameru případně nastavením a kvalitou lokálního procesoru.

Míra
Reply to  Jakub Melin
14. 7. 2021 08:28

CK – Zvuk je stabilní. Malinko by to chtělo přidat basy a opravdu o chloupek zesílit celkovou hlasitost, jinak ten zdvojený zvuk už zmizel, takže OK.
CB – Celkově výrazně hlasitější, než okolní stanice, navíc během dne se delta hlasitosti mění. Někdy je to úplně brutální. Ekvalizačně by to potřebovalo také jestě doladit.

Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
12. 7. 2021 18:57

DAB+ MUX Polskie Radio, kanál 5B z kóty Jelenia Góra/Śnieżne Kotły má termín spuštění říjen 2021. Diagram směrem na naše území vypadá dost zoufale, ale věřím, že v části východních a severních Čech bude zachytitelný.

TÉMA
POL 5B
Jakub Melin

Poláci se s diagramy moc nemažou, jejich DVB-T na kanále E6 má mít taky směrem na naše území asi 0,5-2 W ERP a hraje to i v Praze, na Jablonecku nebo Turnovsku to je o 20 dB silnější než UHF ze stejného vysílače, kde je omezení směrem k nám na 50-100 W.

Jarda
Reply to  Jakub Melin
13. 7. 2021 06:10

U nekterych vysílačů, to moc neřeší diagramy, vyzarovany vykon atd… Hlavně u fm, kde by se spis hodilo, aby meli legislativu, co by urcovala modulaci 0dbr, jako to mame my, nemci atd. To ze to hraje o kousek dál ani tak nevadí, ale že je to přebuzený jako krava je hrůza, zkuste prepinat mezi nasema a nemeckyma stanicema a pak prepnete na polskou tak vam to urve uši. U digitálu tak velke rušení není tak jako u fm. Když mají Poláci přejít na T2, tak snad opustí vhf. A u toho dabu by mi ani tak nevadilo, kdyby tam tak urputně nedrželi ten diagram, aspoň bych mel o mux v dabu víc, zatim mam plno německých a čro.

Jarda
Reply to  Oviradio.cz
11. 7. 2021 19:15

taky to nějak upadá jako ten „webový helax“.

PVo
Reply to  Jarda
11. 7. 2021 20:16

Co teď koukám na online poslechovost tak je u Oldies lepší než pro Helax a co jsem koukal dřív častěji tak tomu bylo v 99% podobně.
Konečně doplnili u statistik i počet týdenních spuštění to je u Oldies ovšem nějak nízké ale může to jen znamenat že většina spuštění Oldies je na poslech dlouhodobě na rozdíl od většinového chvilkového spuštění Helaxu, Hodnota za den chybí – asi abychom si to nemohli porovnávat s výsledky RP, a kolik z toho poslouchá přes mobil mi přijde jako úplně zbytečná, nicneříkající, informace.

Akce na záchranu radia Seejay skončila neúspěchem, to rádio evidentně nemá moc skalních posluchačů…

PVo
Reply to  Oviradio.cz
13. 7. 2021 10:47

Lajky koupené/vyměněné přes body vzájemným lajkováním jsou na nic… generují leda zájem u vtipných obrázků a chatovacích témat..to rádio je ve skutečnosti zas tak nezajímá.
Ale nepochybuji že je to podobné i třeba na FB Fajnu nebo Helaxu – stačí se podívat jaké příspěvky mají ohlas ve stovkách a jaké v nižších 10.. proto jsem bral se značnou rezervou když tady p Červinka vykládal ohlas v sociálních sítích jako znak úspěšného rádia…

TÉMA
Lajky
Libor Červinka - Fajn Radio Music Manager
Reply to  PVo
13. 7. 2021 16:41

…a napadlo vás někdy p PVo, že se všechno vyvíjí a že se třeba některé sociální síti už tolik nevěnujeme zcela záměrně jednoduše proto, že se zájem naší cílovky postupně přesouvá jinam? Třeba na Instagram? A že počet sledujících logicky nemusí znamenat „vysoký výkon“? A co berete s rezervou, je mi upřímně řečeno dost jdno, jen nevím, jestli by třeba celosvětová megahvězda typu Eda Sheerana dávala rozhovor neúspěšnému rádiu… https://youtu.be/SQcsaCkU0ZI

PVo

Mluvil jsem o lajcích na FB. Jaká je Ed Sheeran megahvězda nevím, ani ho neznám (podle jeho stylu se tomu ani nedivím ale soudím podle jediného songu), ale nejsem etalon, co má být in, ani posluchač Fajnu tak Vám to může být taky fuk.
. O Fajnu jsem několikrát psal že jde o průměrné rádio a za tím si stojím – to znamená že jsou tedy i rádia s horšími výsledky .jestli chcete slyšet ode mě něco pozitivního… 🙂

PVo

jen doplňuji: na Instagramu účet nemám, zatím jsem ho nepotřeboval, neměl bych asi ani FB, kdybych na některé lidi měl jiný kontakt a když jsem měl na kartu Kaktusu tak se ani jinak s nimi jinak komunikovat nedalo.
Koukal jsem na kanál Fajnradia na YT a zájem o zde uložená videa není bůhvijaký..I když kouknul jsem ještě na kanál Evropy 2 (pro porovnání, protože takovýhkle věci nesleduju) a je to tak zhruba stejné. Vtipné ovšem je že EdSheeran jim dal rozhovor před týdnem taky takže to nebude asi nic exkluzivního.a ten chlapec si evidentně dělá PR všude kde projeví zájem… 😀

Libor Červinka - Fajn Radio Music Manager
Reply to  PVo
13. 7. 2021 19:39

…tak jo, to je jiná 🙂 Mějte se krásně.

Soundwaver
11. 7. 2021 18:17

na 99,1 FM mi hrál na Nymbursku čistě s úniky BBC radio One z Oxfordu, dál nějaká jazzová britská stanice v okolí 91, 5.

TÉMA
dálky na FM
Jiří
Reply to  Soundwaver
16. 7. 2021 09:09

Letošní léto je docela bohaté na dálkový příjem FM-osvědčil se mi čas kolem a po 18 hodině.Jen v tom přeplněném pásmu najít volnou frekvenci.Na Jičínsku tak mohu jen 94,8MHz.Zde se mi i s RDS objevilo rádio DEYTERO asi z Řecka,dále Ruština s popisem dění v Bělorusku ( krátce indentifikaci nemám).Na 94,5MHz jde Slovensko Rádio FM.Musím však podotknout,že mám opravdu velkou sedmi prvkovou anténu a dobrý tuner Technics ST-GT 550.