Nejnovější komentáře

  • Ondřej: https://www.oviradio.cz/jidxc/ctu-mapka_ostrava-klimkovice_88,6.png
    10:23 03.10.2024
  • Václav: U nás je cesta k navýšení poplatků a držení velkého počtu stanic, západní sousedé se zabývají efektivitou. https://digital.rozhlas.cz/otazniky-nad-verejnopravnimi-rozhlasovymi-okruhy-ard-skoncit-mohou-dve-desitky-9321374?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3gIfhql9M3luXErVhmcfNAz5Uswkih8_FrBIRmHAXv6_Dpe3niWq1Bcus_aem_eUq0lHIfpPKed7aclsHCDg
    22:23 02.10.2024
  • Oviradio.cz: Dálnice to měla takto: https://mapy.cz/s/fujafahoca
    22:18 02.10.2024
  • Macek: Fotka vysílače, byl jsem tam dnes v 15:30. Zároveň jsem nikde nemohl najít fotku vysílače s anténou Rádia Dálnice, je…
    21:21 02.10.2024
  • Macek: Anténa je natočená směrem na Ostravu, z telefonu mi nejde přidat fotka, byl jsem vysílač omrknout kolem třetí odpoledne. Za…
    21:09 02.10.2024
  • Atanas Danchev: Hello please please please need help. Engeneerings code for Ioniq 6 SE 2023 Navigation app version is STD5W.nam.HMC.240705.76be495 Platform Standart~…
    20:21 02.10.2024

Všechny komentáře

Přehled AM vysílačů v Praze a okolí 2024

AM frekvence kHzStaniceStanovištěVyzářený výkon WPol.Poznámka
639Country Radio
Country Radio
Liblice20000Vtaké na FM a v DAB
981Český Impuls
Český Impuls
Líbeznice – Bořanovice10000Vtaké v DAB
1260Radio Dechovka
Radio Dechovka
Líbeznice – Bořanovice10000Vtaké v DAB

Vysvětlivky: AM = amplitudová modulace (pásmo SV); kHz = kilohertz; W = watt; Pol. = polarizace antény V vertikální (|).

Chyby nejsou vyloučeny.

 

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
95 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
29. 11. 2021 14:23

Vypínání AM je jako vše u nás nepromyšlený krok nebo politika. Nejsem pro to, aby bylo AM vysílání v dnešním rozsahu, na dnešní dobu je nekvalitní a náchylné na rušení. Musím se ale přiklonit k těm, kdož píší zde o bezpečnostní úloze. Jak víme, mobilní síť, internet a malé UKV vysílače selhávají při povodních, živelních katastrofách a musí se zaměřovat anténou, pokud jich není víc k dispozici a neděje se toto automaticky. SV,DV KV vysílače lze přijímat technicky jednoduše, mohou být mobilní a fungují i na místní zdroje energie v případě výpadku sítí. Proto jsem pro, aby nadále byly přijímače vybavovány tímto druhem příjmu.
Další důvod pro je politický. Vy starší víte, jaká byla legrace, když se soudruzi vehementně snažili rušit Svobodnou Evropu a nikdy se jim to stoprocentně nezdařilo, i když energie rušení byla mnohem větší, než energie vysílací, a my jsme se tak i zde dozvěděli jiné než oficiální názory. Naopak internet je stále více sešněrováván těmi, jimž nejdou pod nos názory lidí, kteří je mají jiné než oni. Zkuste si například dnes najít Blood and Honour nebo Kukluxklan nebo i naše neparlamentní strany, které mají na netu portály. Vím, jde to, já to umím, ale běžný člověk to už nedokáže a po záměrném zašpinění netu informační špínou se v tom musí hrabat dost dlouho, aby se k některým informacím vůbec dostal. I když s řadou těchto alternativ nesouhlasím, mám právo je vědět a přečíst si je, a udělat si na ně vlastní názor bez politikáčských čechoradilů. Nemám chuť se nechat ovlivňovat systémovými dogmatiky a psychoteroristy, kteří dnes chrlí na nás tuhle špínu a všude by každého, kdo si dovolí na jejich adresu cokoli říci, posílali nejraději na psychiatrii. DAB má podobně jako UKV (ono je to vlastně taky UKV, i když ne tak FM analog) malý dosah a dělá tak z nás obmezence. Což vyhovuje politikům, kterým se jako garnituře nechce od moci. Pokud máte vlastní SV,DV,KV vysílač, můžete ze svobodné země k nám svobodně vysílat informace – ostatní je pochopitelně už jen věcí názoru posluchačů. Nenecháme si vymývat mozky sebrankou ani dnes.
Takže: existují i jiné možnosti vysílání na KV,SV,DV|, ale i na UKV: v USA se např. mnoho let vysílá stereo signál i na středních vlnách s tzv. kvadraturní modulací, jaká je obdobou vysílání barvonosného signálu v sytému PAL, pokud si to ještě pamatujete. Pravda, v jiných podmínkách a s šiřkou pásma 15 kHz podobně jako vysílá naše FM vysílání. V tamních podmínkách to jde, v Evropě by to byl problém. A dále je zde DRM, čili Digital Radio Mondiale rozšířený už ve světě docela dosti. I u nás se takto na KV vysílá Radio Prague International, a vy nemáte možnost toto vůbec poslouchat, což opět vyhovuje pokryteckým politikům. Pokud takový přijímač chcete, musíte si jej pořídit mimo území ČR, což lze, ale je to opět průtah. Mohou si tam povídat co chtějí, aniž by je kontrolovala naše širší veřejnost. A taky se tato informace tabuizuje podobně jako fakt, že DRM má velký dosah a nižší energetickou náročnost plus vysokou kvalitu, anebo třeba že naše pravicové partaje vlastně ani moc pravicové nejsou a příslušné kluby Evropského parlamentu je za to už dávno ze svého středu vyloučily. A že naše demokracie je často jen velkým pokrytectvím, když personalisté doporučují mladým shánějícím práci, aby nepublikovali „nevhodné“ politické názory. Takže by se tady měl někdo chytit za nos, zde zejména Rada pro rozhlasové a tv vysílání a „nezávislí“ obchodníci, a udělat s tím něco dříve, než je někde za to rozemele opozice.

Jiří
Reply to  Radek
30. 11. 2021 11:18

Je dobře,že se o osudu AM v ČR opět píše!Nejde ani tak o to odložit vypínání sítě AM vysílačů Českého rozhlasu(důvody zde byly několikrát uvedeny),ale spíš vyřešit to,aby nedošlo k zrušení vysílacích středisek po ukončení vysílaní a to nejhorší-demolice,odstřely.Byl bych pro to,aby zůstaly minimálně Liblice,jelikož mají 80% pokrytí území ČR a navíc by je bylo možno v případě nouze aktivovat oba vysílací stupně,tedy s plným výkonem 1,5MW!Přesah vysílání je večer a v noci daleko za hranice státu.Kmitočet 639kHz je mezinárodně vyhrazený pro ČR jako celoplošný.Liblice jsou v perfektním stavu a tak mi připadá nemyslitelné je zbourat.Jedná se i o unikátní technickou stavbu-nejvyšší v ČR a možná i Evropě,dále je to oblast s dlouhou historii vysílání (již od roku 1931).Bude to ostuda,pokud dojde ke zbourání.Nemohu mlčet a jen sledovat až k tomu dojde.Snažím se na to upozornit již dlouho,ale jednání probíhá moc pomalu.Zbývá pouhý měsíc do vypnutí.

TÉMA
Vypínání AM 31.12.2021.
Johny
Reply to  Jiří
4. 1. 2022 03:02

Budete zklamán, stožáry budou odstřeleny (žádné náklady na konzervaci a budoucí údržbu), technologie sešrotována, budovy využity k jiným účelům případně nabídnuty k odprodeji či zbourány (v závislosti na stavu).

Milan
Reply to  Jiří
5. 10. 2022 23:31

Správně Jiři, vono totiž Radek nezdůraznil jednu vynikající vlastnost AM na SV, a to dosah!
Střední vlny pokryjí půl zeměkoule. Třeba když jsem někde v Tunisku na pláži, nemusím hledat nějaké wifi internet.připojení ale na „černo“ poslouchám klasikou na tranzistoráku! No jo, kdo by dneska bral na výlet klasický tranzistorák. Ale vono to temno PŘIJDE ! Budem si stavět audiony na KV rozsahy abychom mohli bez nějakých PINů volně bez cenzúry a blokování poslouchat. Internet už kabala pomalu sešněruje, a nehodící zdroje vyškrtne z ADSL ! Proto kabala nařídila likvidovat SV a KV vysílače. Výmluva operátorů je – náklady. No jo, ty ale nybyly vyšší než dnešní hejno sítí FM vysílačů s rakovinovým vyzařovaním . Je mi 68 let. Jsem radioamatér.

TÉMA
dosah
Lohen1
Reply to  Oviradio.cz
30. 11. 2021 22:58

Taky jsem si říkal, že to nějak nesedí. Navíc, všechny relace RPI jsou k dispozici na netu jak formou živého streamu, tak i formou podcastů. A mám pocit, že vysílá i v aplikaci Muj rozhlas. Nicméně, souhlasím, že by se minimálně dlouhá vlna a 639 na střední zachovat měla. Vždyť vedle DAB mohl klidně existovat i DRM.

Johny
Reply to  Lohen1
4. 1. 2022 03:22

Každodenní půlhodinové vysílání RPI v českém jazyce bylo od 1.1.2019 zrušeno, pouze vyrábí v češtině obsah zejména s krajanskou tematikou, který je dostupný na https://cesky.radio.cz., kde najdete v audioverzi souhrn týdne a magazín pro české školy v zahraničí. Zvukovou verzi vybraných rozhovorů a reportáží najdete pod jednotlivými články. Jinak ale nic dalšího. U cizojazyčných verzí je ovšem situace jiná, viz https://cesky.radio.cz/moznosti-poslechu-8699878

Radek
Reply to  Oviradio.cz
11. 1. 2022 21:04

Omluva ode mě, neměl jsem nové informace, na Váš portál jsem narazil náhodně a zaujal mě, pokud jde o RPI souhlasím a chytám se za nos, nicméně na tom, co jsem vám napsal o DRM nic neměním, ostatně vysílá tak i řada zemí z jejichž potenciální přítomnosti u nás jde hrůza, míním tím Rusko a Čínu. Pokud jde o hloupá rozhodnutí arogantních, detailizujících a podlézavých suverénků, těch bylo u nás historicky víc, např. někdejší zavedení systému SECAM v tv vysílání, zablokování Dr. Ptáčka z pouhé závistivosti komunistů – že ten chytrý člověk vymyslel něco co mohlo pohnout světem, pokud by mu v tom nezabránili – míním tím u nás vyvinutý systém přenosu barevné televize lepší než PAL, dále pak hloupé proklamace, že kybernetika je buržoazní pavěda, a špičkou ledovce české nenávisti vůči vlastním chytrým lidem bylo nevhodné zveřejnění vynálezu 8 mm kamery, jimiž poté zaplavili svět Japonci. Měli bychom někdy být méně loyální a více se naučit myslet. Tím nemíním ekonomicky, ale tvůrčím způsobem. Ostatně další vám připomínám níže v odpovědi Johnnymu, který sice jde s dobou, ale … no, vidíte, že vlastní chyby uznám, ale dovede zde někdo zkorigovat své trho-ego, aby tato diskuse nakonec přinesla něco dobrého co se prosadí? Anebo po vzoru Topolánka budeme nadále sprostě posílat na dlažbu či do blázinců špičkové odborníky? Kdybych vám je vyjmenovat, vůbec by se to sem nevešlo. A pozor, i po pádu dnešního systému, a to je zákonité, každý systém jednou skončí a vždy skončil, bude zde řada žadatelů o rehabilitace, a jak doufám, viníci se budou tentokrát trestat. Nesametově.

Johny
Reply to  Radek
4. 1. 2022 02:55

Tyhle pseudopolitické argumenty nikoho kompetentního nezajímají, o peníze za zastaralou a finančně a energeticky náročnou technologii jde až v první řadě. Podobné argumenty padaly, když se rušil rozhlas po drátě, tak si posluchači zpravidla z řad důchodců soudruhů stěžovali, že je rušen strategický prostředek šíření informací. To jsou ale jen stesky těch, kteří nechápou moderní dobu. Lidi se musí přizpůsobit době, doba se nikdy nepřizpůsobí lidem. Zkrátka AM vysílání je technologicky totálně out a tečka. Co se týče DRM, před mnoha lety se direktivně rozhodlo, že tudy ne, že DAB a diskuze se nevede.

Jiří
Reply to  Johny
4. 1. 2022 10:23

Na příkladu Rádia Dechovka je vidět,že vysílání na AM bude pokračovat dál i bez státního gigantu-zde dochází dokonce k rozšíření pokrytí. Mají nejmodernější vysílače,které pracují velmi efektivně.AM ještě neumřelo-dokud bude mezi posluchači zájem a regulátor nezakáže vysílání na SV,tak to „pojede“ dál.Sice již nikdy ve stovkách kW,ale jak vidíte lze i s 10kW pokrýt velmi slušný kus území Čr(mapky pokrytí najdete na Přátelé AM)

Šeryf
Reply to  Jiří
13. 1. 2022 20:06

Moc by mě zajímaly ty nejmodernější vysílače. Pokud to budou 20 – 30 let staré paběrky tranzistorových výrobků Tesly ze zrušených vysílačů menších výkonů, bude to pro low-cost vysílání reálné. Je ale velkou otázkou, kdo to bude poslouchat. Původní AM vysílání Dechovky je ze Zbraslavi už víc než rok vypnuté. Pokud posluchači nepřeladili na Stěžery, určitě přeladili na něco jiného. V Praze je Dechovka v DAB+ a kupodivu je to jejím nejkvalitnějším zdrojem (dokonce i stereo!). Celá republika ji má také v DVB-T2. Kdo tedy toužil a chtěl, koupil si k reproduktorům set-top box…

Jiří
Reply to  Šeryf
22. 1. 2022 13:16

Dostávám se k odpovědi až nyní a vkládám odkaz.Snad to postačí:
https://www.televizniweb.cz/2022/01/cesky-rozhlas-stredni-vlny-vypnul-radio-dechovka-na-nich-expanduje-spusti-dalsi-dva-vysilace/

TÉMA
Rádio Dechovka
Radek
Reply to  Johny
11. 1. 2022 20:14

Pokud jde o Radio Prague Int. opravdu jsem neměl nejnovější informace, za to se omlouvám. Johnny, zde ale nejde o pseudopolitické názory, jednou poznáte, že není všechno jen ekonomika a že není dobré, když zemi vedou ekonomové. Co pokládáte vlastně za moderní dobu? Vždyť není na světě móda, která by se už někdy neopakovala. Nové technologie nemusejí vždy být tím nejlepším v jisté situaci, jsou zpravidla komplikované a nemůže je opravit každý. Pro internet musíte mít poskytovatelské routery, počítač, o kterém patrně vůbec nevíte co je uvnitř (já jsem je kdysi konstruoval), a když vás odstřihlu od serveru nebo vypnu satelit, nedomluvíte se s nikým. Pravda, i DRM je komplikované, ale pokud je spojím sám s KV, SV, DV, UKV vysílačem a budu mít svoji baterii, nikdo mě neodstřihne a na KV mě za jistých okolností uslyší kdokoli na světě, kdo má podobné vybavení. A těch lidí je už dnes celkem dost. Diletantská rozhodnutí českých ekonomů povýšených svými zpravidla komunistickými tatíky na mocipány nám už zničila celou průmyslovou infrastrukturu, snaží se z chytrých a šikovných českých lidí dělat roznašeče letáků nebo hrabaly ve zbytečných informacích tvořících umělou zaměstnanost a mladí se chovají jako zbabělé rohožtičky jako tučňáčkové kývající na každý, a někdy i nechutný kus žrádla, které mu milostivě hodí kdejaký kreativní, spíše kreaturní pseudoekonom. To jste si ještě za těch 32 let relativní svobody v ČR od sametové revoluce nevšiml?

Milan
Reply to  Johny
5. 10. 2022 23:36

Johny, ty jseš moc zaujatej proti AM vysílání. Nevíš ale jednu věc a tou je svoboda! AM vysílaní je svobodné. DRM se dá regulovat u zdroje. Když budeš neposlušnej, nebudeš moci poslouchat. Víš co je socialní kredit? Jendo.

TÉMA
svoboda
Mike
3. 12. 2020 20:24

Osobně poslouchám SV již jen v dílně a v garáži.
Očekával jsem rozvoj DRM na DV, SV a KV.

TÉMA
DRM
Mike
Reply to  Mike
3. 12. 2020 20:54

Další můj jmenovec, ach jo! 😀 Kdybych se tady jmenoval třeba Helmut von Sajrajt, to by už bylo v pohodě?

Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Reply to  Mike
3. 12. 2020 23:12

Ok, takže naposledy…

Ekim
Reply to  Mike
24. 1. 2021 22:42

Já to řeším ta, že píšu Ekim. Tak příště….

TÉMA
SV, DV
Johny
25. 1. 2019 04:14

Posluchači AM se dnes dělí už pouze na 2 skupiny. Nostalgičtí radiofandové a příslušníci starší generace, kteří vlastní letité přijímače ze soc. časů pouze s rozsahy SV / DV a nemohou či nechtějí si pořizovat nový přijímač, protože je to pro ně neakceptovatelný výdaj, případně už zvládají přijímač jen zapnout/vypnout.

satelitakxy
Reply to  Johny
29. 11. 2019 21:03

Nejsme tak nemohoucí abychom nemohli zapnout digi rádio.. je to tak, že Český rozhlas nemá peníze na udržování tohoto systému. Dříve se anténní stožáry nechaly natřít v rámci cvičení armádou.Dnes to není možné a tak se uvažuje o vypnutí celé sítě na SV.Je to škoda.

Jarda
Reply to  satelitakxy
30. 11. 2019 05:44

Tak am radio je náročné, ma strasnou spotrebu, proto se neustale snižoval vysilaci vykon, když už nebyli ty komunisticke akce, kdy tu udrzbu a tak delali defakto lidi sami a nikoli rozhlas, proste se udelalo neco jako akce Z a bylo to. A za komousu se spotreba elektriky moc.neresili, kde co melo obrovskou spotrebu elektriky, dneska je vsechno jinak, kouká se jen na penize a vyviji se vše tak aby to co nejmene zralo, až vypnou nenažrané am pasmo, ktere nikdo neposlouchá, možná pár jednotek přestárlých důchodců, tak bude fm pasmem s největší spotrebou. U dab je výhoda že 1 frekvence s menaim vykonem přenáší cely mux, takže z té věže neběží treba 4 frekvence se 100kw, ale jen 1 s 10kw a navic s 15 stanicemi.a ro už je úspora.

satelitakxy
Reply to  Jarda
5. 8. 2020 16:16

JJ, Tento svět není pro staré. Kvalita zvuku už nikdy nebude taková. samé ořezávačky ,komprese.. Honba za reklamou, penězi… Vím,že to nepředělám.

TÉMA
AM
Lohen1
Reply to  Jarda
30. 11. 2021 23:00

Bohužel je ale zvuk DAB u nás podobný tomu na AM, odmyslíme-li si ruchy.

Jirkas
Reply to  Lohen1
30. 11. 2021 23:03

To rozhodne a to ani u tech nejvetsich prznicu zvuku.

Last edited 2 let před by Jirkas
František
Reply to  Jarda
8. 7. 2022 00:48

Tady bych nesouhlasil ,DAB bylo velice nákladné zprovoznit,a nákladné je i jeho vysílání ,většina stanic nechce přejít z Fm na DAB ,bo by je to zrujnovalo ,a další věc Český rozhlas uvažuje o zvíšení poplatků za rozhlas ato cca 140 až 160 Kč ,zaslechl jsem rozhovor v radě někdo nám ten DAB zaplatí.Tak že povídání o tom že vysílače na AM byli provozně drahé jsou jen kecy a blábol molochu Čro,je také dovoleno od nich si vyžádat kolik stál provoz vysílačů za rok ,kolik zaplatil stát a kolik občan,a kolik stojí provoz Čro na DABu za měsíc včetně vysílání rozhlasu přes tv signal asi by vám šla hlava kolem😄

Jiří
Reply to  František
8. 7. 2022 22:23

Nevýhoda DAB+ o které se moc nehovoří a to je nadměrná klidová spotřeba přijímačů,díky digitálním převodníkům.Naměřil jsem u vzorku 5kusů minimálně 130mA(většinou 150mA) oproti 10mA u přenosného Philipse z devadesátých let-ano jen zlomek toho co „žere“ malý DAB+ přijímač!Tak dost nevhodné pro přenosné bateriové přijímače.Vždyť takovou spotřebu měl osobní kazetový magnetofon v osmdesátých letech.V případě dlouhodobého výpadku elektřiny(třeba „jen“ po vichřici) bude provoz v řádu jednotek hodin oproti desítkám hodin při klasickém FM/AM příjmu.Nevím jakou spotřebu mají DRM přijímače,ale asi bude také vyšší.Nová obyčejná rádia mizí zarazil mě regál v Elektru.Již bez jediného klasického přijímače.Dochází k vytlačení přijímačů bez DAB+ z obchodní sítě(prodavač mi řekl,že už nedostávají jiná než DABOVÁ rádia).Naštěstí u Vietnamce v nabídce několikFM/AM přijímačů pro obyčejné použití a v cenách již kolem 230kč..Tak jsem že zvědavosti zakoupil.Spotřeba kolem 50mA…Zvukově příjemné (na FM).Hrálo to lépe než DABka v ceně x krát více.No a hlavně bez výpadků při chůzi s rádiem a s delší perspektivou provozu na sadu baterií.Pokrok ano,ale ne za cenu zhoršení toho co od přenosného rádia očekávám-stabilitu příjmu,nízkou spotřebu a příjemný zvuk.

TÉMA
DAB+
JM.
Reply to  Jiří
9. 7. 2022 12:09

Co považujete za „klidovou“ spotřebu? Pokud je rádio vypnuté, tak je prostě vypnuté a žádnou spotřebu nemá. Velká část DAB rádií má klasický vypínač a v tu chvíli nespotřebovávají nic, stejně jako klasická přenosná FM rádia.

Pak jsou tu rádia se standby režimem, ano, tam je spotřeba vyšší, ale kolik FM rádií standby mělo? A daná spotřeba určitě není 130 mA, to by se rádio vybilo vypnuté za 10 hodin a to nesmysl.

Obecně je spotřeba DAB rádií vyšší, to ano, protože mají procesor, převodník a další obvody, zatímco FM rádio je jednodušší. Ale také mají displeje, podsvícení a další komponenty, které u FM rádií často nebyly, bylo tam analogové ladění a tak logicky nebyl nárok na spotřebu takový.

Nejnovější DAB moduly od Frontier Silicon slibují příkon při provozu typicky 100-150 mW. K tomu je potřeba přičíst spotřebu displeje a zesilovače.

Jiří
Reply to  JM.
9. 7. 2022 14:28

Spotřeba bez hlasitosti- bez vybuzení koncového stupně.Prostě zapnuté rádio se staženým volume.

JM.
Reply to  Jiří
9. 7. 2022 17:27

A k čemu je vám zapnuté rádio se staženým volume? Kdy v praxi budete něco takového provozovat?

Smysl má přece řešit spotřebu při reálném provozu, tedy dejme tomu při nějaké střední hlasitosti.

A pak případně spotřebu při standby/vypnutí s hodinami apod., kde jak uznávám má dost DAB rádií problém a třeba za pár týdnů baterky vyžerou – proto jsou lepší rádia, která umožňují kompletní vypnutí.

Jiří
Reply to  JM.
10. 7. 2022 08:03

To je jasné,bylo to jen pro účely měření lépe se tím porovnává.S vybuzením na pokojovou hlasitost se odběr ještě o něco zvedne,ale to i u klasického FM přijímače.Naprosto souhlasím s tím,aby byl u každého DAB+ přijímače „hlavní vypínač“- i standby spotřeba je poměrně velká.Upozorňuji tímto,že je nutné pokračovat ve zlepšení vlastností DAB+ přijímačů pokud je trendem zánik klasických analogových FM přijímačů s mechanickým laděním otočným kondenzátorem(kde je spotřeba logicky minimální).Pro chalupáře co je zvyklý používat rádio na jednu sadu baterií v řádu týdnů je nyní DAB+ přijímač díky své spotřebě velmi nevýhodný.Stejně tak pro turistu co si bere rádio s sebou na cesty.Pro přenosné přijímače třeba doplnit funkcí vypnutí display,při příjmu FM vypnutí DA převodníku a tak podobně.To už by mohli poslouchat internetové rádio z mobilu(pokud bych nepočítal cenu za data). Stejně nakonec DAB+ zanikne,pokud klesnou ceny za neomezená mobilní datová připojení protože s rozvojem rychlého internetu a pokrytí 5G bude internetové rádio dostupné a s vyšší kvalitou než překomprimované DAB+.I v zákulisí se mluví o tom,že nakonec zvítězí internetové rádio.To potom bude konec terestrického příjmu a i zařízení, antény DAB+ vysílačů půjdou do šrotu.

jouda
Reply to  Jiří
10. 7. 2022 08:44

Je ještě v ČR mnoho míst, kde dostupná konektivita neumožňuje stabilní příjem rádia přes internet. 🙂

JM.
Reply to  Jiří
10. 7. 2022 11:49

Spotřeba čehokoliv, na čem lze poslouchat internetové rádio, je ještě o řád vyšší, než spotřeba DAB+ rádia. Protože to zařízení musí i VYSÍLAT, což spotřebu zásadně zvyšuje.

Broadcasting bude vždy mít výhodu nad datovými sítěmi právě ve spotřebě a hlavně v možnosti poslat obsah statisícům až milionům přijímačů bez datových nároků na sítě.

Jiří
Reply to  JM.
12. 7. 2022 18:15

Spotřeba malého internetového přijímače není až tak vysoká-DNT IP2Go má z 6V odběr o 20mA vyšší než rozměrově a displayem podobný přijímač DAB+.Pro rozhlasové stanice je internetové vysílání zajímavé,jen tam mohou skutečně dokázat kolik posluchačů je připojených a to zadavateli reklam snadno dokázat.Dále nejsou tolik omezováni datovým tokem jako u DAB+ a legislativně svobodnější než u terestrického vysílání.I v reklamních blocích samotná stanice „láká“ posluchače přejít na internetovou verzi.

Jirkas
Reply to  Jiří
12. 7. 2022 21:52

Pises, ze internetova radia nejsou omezovana datovym tokem, ale u spousty (vetsiny) je ten tok a nasledne zvuk jeste horsi nez v DAB+, takze asi tak, k internetovemu radiu.

Míra
Reply to  Jirkas
12. 7. 2022 22:36

To jsou dvě věci (zvuk a bitrate). Jestli někdo posloucháte radiožurnál, tak tomu by nepomohlo ani vysílání ve flacu….

Last edited 2 let před by Míra
Jiří
Reply to  Jirkas
14. 7. 2022 22:26

Internetovému příjmu rádií jsem přišel na chuť díky FLASH Rádiu a spokojenost: Stream AAC 320 kbps.
Slyším na svůj věk ještě do 15kHz,tak mě DAB+ zatím zvukově rozhodně nepřesvědčil.

Míra
Reply to  Jiří
9. 7. 2022 18:35

DAB by asi prohrál i tak, ale porovnávejte srovnatelné. Oba přístroje FM only DAB only, bez dalších funkcí a oba bez displeje a se srovnatelným výkonem a typem zesilovače. Takové přístroje nenajdete, nicméně je pravděpodobné, že kdyby ano, tak by DAB přijímač prohrál.

JM.
Reply to  Míra
9. 7. 2022 20:40

Problém je hlavně ten odběr ve standby u rádií, která nemají klasický „tvrdý“ vypínač.

Ta jsou fakt schopna mnohdy vyžrat nové baterky během měsíce, zatímco třeba můj stařičký Sangean ATS-909, který má v „pohotovostním“ režimu běžící hodiny, za rok z baterek sežere ani ne půlku.

Je to problém třeba u staršího Sony XDR-S56DBP nebo Hamy DR10.

PetrPe
Reply to  Míra
9. 7. 2022 21:21

Mas pravdu. Mam nekolik radii s DAB a vsechny jsou na urovnich inteligentniho prijimace kombinujici DAB+FM+Internet radia+Spotify atd. To DAB je tam spise jen do poctu. Ale muzu rict, ze mi vubec nevadi, ze odber je mozna vyssi diky pohotovostnimu rezimu. Zato muzu radia ovladat mobilem (hlavne tim padem zapnout). Taktez tyto radia maji funkce jako cas a budik (vse jde vypnout v nastaveni). Asi porovnavat spotrebu analogoveho a digitalniho radia nema cenu. Ty pristroje jsou proste uplne nekde jinde…

pevy
16. 11. 2018 14:15

„…kolik AM soukromých stanic pracuje v Německu !!!“
Já si myslím, že u nás žádnému soukromníkovi není bráněno, aby dělal „rozhlasový byznys“ na středních vlnách, naopak.

Vojta(1)
Reply to  pevy
16. 11. 2018 15:09

Bráněno sice není, ale každý ekonomicky uvažující soukromník musí vědět, že by to dnes mělo podobně absurdní význam, jako např. zřizování sítě nových telefonních budek.

Lill
31. 7. 2018 12:12

Liblice sendet noch mit 750 KW , Topolna ( 270KHz) 50KW Transistorsender ( aber zu hören bis Berlin !!!) , Coutry- Radio Praha mit 20 KW ( nachts 1 KW) , Cesky Impulz über 2 Sender bei Prag ( 10 KW) und Moravske Budejovice mit 5 KW. Dechovka sendte über mehrere Mittelwellesnnder Prag 10 KW, Brno 0,5 KW, Stezery ( bei Hradec Kralove 5 KW , Moravska Ostrava auch 5 KW und in Dobrochov auch 5 KW. Also alles bestens in CZ ! Es grüßt Wolfgang Lill http://www.radiomuseum.org

Václav
26. 7. 2018 16:37

K příspěvku „OVI“:
Poslech rozhlasu v krizových situacích – cituji:
„Šířený program: Český rozhlas 1 Radiožurnál, vysílač je také součástí systému RADIO-HELP, kdy zprostředkovává přenos informací v mimořádných situacích. Pro tyto účely je do stávajícího analogového dlouhovlnného vysílání rozhlasového vysílače, superponován digitální signál formátu HD Radio“ (http://jirka-kaplan.blog.cz/1610/pokracovani-stredovlnne-renesance ).
Jedná se o vysílač Topolná, 279 kHz, výkon (dnes) pouhých 50 kW (dříve 1500 kW, pak technologické minimum 650 kW, původní vysílač nahrazen novým).
To, co jsem napsal výše, je blízké názoru jednoho příslušníka armády, který měl na jedné z pražských vysokých škol přednášku o možnostech informovanosti obyvatelstva a ovlivnění jeho chování v krizových situacích. A ten si rovnněž postěžoval na rušení a likvidaci funkčních AM vysílačů, které měly být v takové situaci využity.
Doporučuji nahlédnout do Euro-African Medium Wave Guide od pana Hermana Boela (je rozdělen na dvě části – 531 – 1098 kHz a 1107 – 1780 kHz) – a bude jasné, kolik vysílačů je provozních a kolik vypnutých.
Ano, AM rozhlas je v mnohých ohledech neperspektivní z hlediska kvality šířeného signálu atd., ale nelze mu upřít, že jedním přiměřeně výkonným vysílačem je možno obsáhnout většinu území státu, což stejně výkonným FM vysílačem nelze.
Když je tento druh vysílání tak neperspektivní a nezajímavý, proč je v zahraničí množství časopisů, zabývajících se radiotechnikou (např. QST), firem a zasilatelských společností (např. australský Radio Shack), které nabízejí přemíru typů, druhů, provedení a kapacit ladicích kondenzátorů, vysokofrekvenčních lanek, cívkových koster klasických a voštinových, dolaďovacích jadérek, feritových trámečků nejrůznějších profilů, průměrů a délek, sluchátek s impedancí 8 kiloohmů a dalších součástek, krátkovlnných antén atd. (mohl bych pokračovat) – a to neberu v úvahu obchody, nabízející speciální krátkovlnná zařízení, anténní tunery a další doplňky.
Byznys je byznys – a kdyby o tyto věci nebyl zájem, nebyly by ani podobné obchody a společnosti.
Logika věci z pohledu rozhlasu je jasná: snížíme výkon, část obyvatelstva nebude (moci) toto vysílání sledovat, a pak se prohlásí, že o tento druh vysílání není zájem, poněvadž jej sleduje jen nepodstatný počet posluchačů a tedy vysílače se zázemím a vším, co k tomu patří zrušíme.
Vysílač Topolná na dlouhých vlnách je toho názornou ukázkou !

Lohen1
Reply to  Oviradio.cz
30. 11. 2021 23:04

Ovi , souhlasím s Vámi, ale rád bych dodal, že to tak být nemuselo. I střední a dlouhé vlny se daly/dají modernizovat, aby byly atraktivní i dnes. Místo toho se ale toto přírodní bohatství prostě vyhodí…

H.
Reply to  Václav
26. 7. 2018 23:04

Ten voják má samozřejmě pravdu. V případě opravdu krizové situace, jakou může být třeba válečný konflikt na našem území, by dnes lidé byli zcela odříznuti. Všechny ty moderní serepetičky, jako jsou LTE sítě, DAB, internet, DVB-T atd. by lehly jako první. Vlády, které ruší klasické analogové rozhlasové vysílání (AM či FM), se dopouštějí zrady na vlastních národech. Že jsme moderní civilizace a nic se nám nemůže stát? Cha! To je naprosto směšné. Nikdo nikdy neví dne ani hodiny. Součástí národní strategie by mělo být udržování analogového vysílání a povědomí o možnostech jeho poslechu. A to včetně AM.

Lohen1
Reply to  H.
3. 12. 2020 21:48

To máte pravdu. Napadá mě ovšem i druhá strana mince. A to, jak by se ti lidé vůbec dozvěděli, že se někde na am něco vysílá a taky jak by si to pustili. To by musela být nějaká zákonná povinnost, mít doma přijímač s am pásmem. Troufnu si říci, že tato pásma už jen tak v domácnosti nenajdete. FM má snad každý mobil, ale střední/dlouhé/krátké vlny? Za mě škoda , že Evropa pohřbila drm. Tam bych viděl budoucnost.

Radek
Reply to  Lohen1
11. 1. 2022 21:30

Moje řeč, Loheni, vždy se má stavět na tom, co již bylo zavedeno a spojit to s novým. Pokud jde o kvalitu zvuku, nejsem tak zaostalý a DAB i internet mám, je mnohem horší než na analogovém FM, ale nemusela by být. DRM na UKV by pak bez problémů mohla přinést s menší šířkou pásma i vysílání v CD kvalitě, což ovšem, jak jistě víte, na HIFI přenos vážné hudby v plné šíři nestačí také. Nakonec pokud máte dost peněz, i DAB by mohla být lepší než FM, ale pro české psy to podle Rady pro RTV patrně stačí. Ale dnešní audio je o počítání, takže optimisticky doufám, že numerika ještě vynalezne lepší a kvalitnější kompresní algoritmy. A v tom dnešním českém vysílání je jen další špína dnes nám vnucovaného systému, v němž si osvojují práva privilegovaných drzouni s ostrými lokty, kteří jsou pod ochranou jim podobných ve vysoké politice.

Radek
Reply to  H.
17. 1. 2022 19:48

Moje řeč, H.

Martin
Reply to  Václav
29. 8. 2018 15:33

Václave, je vidět, že o problematice hodně víte. Mým koníčkem je také dálkový příjem stanic v AM pásmech z celého světa… chytám třeba i slabé regionální středovlnné stanice ze Severní i Jižní Ameriky, dálné Asie apod…obdobně i na vlnách krátkých a třeba i různé služby na vlnách dlouhých (NDB). V jižních Čechách mám na nezarušeném místě vybudovanou dálkově (přes internet) ovládanou SDR přijímací stanici… všechny české DV a SV vysílače mi tu samozřejmě burácí v naprosto čisté kvalitě, přes den i ty z bližších zemí a větších výkonů, v noci se pásma zaplní… pokud se chcete zaměřit na Ameriku, vhodná doba je během svítání (Evropa a Blízký východ už utichá, ale nad Atlantikem je pořád ještě noc), na podzim Jižní Amerika, v zimě Severní…s dálnou Asií a Pacifikem je to obráceně – tedy na podzim a v zimě odpoledne, předtím než příjde tma a noc do Evropy. Pokud se chcete ozvat písněte na mates.bbm@seznam.cz, můžeme být v kontaktu… takových nadšenců není nikdy dost:-)

Ty rádoby-odborné řeči o nemodernosti a jak je potřeba to všechno povypínat a pobourat také miluji:-) víceméně je to ale problém jenom Evropy, jinak se v těchto pásmech vesele jede… třeba v jižní Americe naopak občas i nějaká stanice přibyde…to stejné třeba Čína..nebo Indie ve velkém modernizuje SV a KV vysílače a připravuje na DRM…. a když, tak i v Evropě je už teď plno AM pirátů (třeba Itálie, nebo Nizozemsko)… vymřít se ještě nechystám, tím spíše, když mi ještě nebylo ani 30 a něco mi říká, že jsem ještě o chlup mladší, než sám autor těchto stránek:-)

Přečtěte si třeba diskuze o nemodernosti AM v autech – najednou se pod tím článkem vyrojilo plno názorů z řad laiků a běžné veřejnosti, že to poslouchají na cestách do zahraničí, nebo diskuze, když se snižoval výkon Topolné… radost z takových pohřebních zpráv většinou mají jen lidé, kteří o rádiu něco ví a sami by z nějakého divného důvodu všude viděli nejméně DAB+++++ a FM5+, široká veřejnost takové kroky spíše odsuzuje…pak se dozvíte, že to vlastně ani není tak špatné, jak se třeba i na této stránce tvrdí…

Václav
25. 7. 2018 16:16

Zastaralý systém ? Možná, ale strategicky nesmírně důležitý. Při povodních, katastrofách a podobných záležitostech je jednoduché vysílat informace na střednícch vlnách, protože kdo někdy vzal do ruuky páječku a nějaké součástky, je mu jasné, že postavit středovlnné rádio (krystalku) jde za půl hodiny a jsou to 4 součástky (kromě antény a uzemnění.To dokáže i dítě věku pionýra. Ale postavit z vraku čehosi FM rádio nebo přijímač digitálního rozhlasu je naprosto nemožné.
Proto v Rusku, Americe, Číně, Německu, Francii a jinde se udržují vysílače na středovlnný rozsah, kvůli krizovým situacím.
U nás se stožáry rozřezaly, vysílače zrušily, pozemky s technologií rozprodaly a rozkradly – a máme současný stav. Jen se podívejte, kolik AM soukromých stanic pracuje v Německu !!!
A navíc – možná, že jste si všimli, že příjem na středních vlnách (konkrétně ČRo 2) je zkreslený (zejména v sykavkách) a s podivným zvukem. Na dotaz mi technik ČRo 2 odpověděl, že :
1).vysílač pracuje s kompresorem, který zajistí modulaci 90 % (slovy devadesát procent) !
2. Na vysílací straně je zařízení, provádějící jakousi preemfázi (5 kHz + 10 dB), aby se „zlepšil zvuk“ omezený propustným pásmem mf zesilovače.
Nelze se tedy divit zkresleným sykavkám a podivnému zvuku.
Navíc se (pro úsporu energií) mění výkon nosné v závislosti na hloubce modulace.
Z tohoto pohledu se jako rádio s nejlépe podaným zvukem ukázal přijímač HARMONIE (rok výroby 1951), který měl vyveden výstup detektoru a (stejně jako ostatní zkoušené přijímače) přiveden na vstup zesilovače 2×20 W a reproskříně s obsahem cca 20 litrů. Byl lepší než tuner SONY ST – SE 700 (2 ant. vstupy, kompletní RDS, 2 šířky pásma FM mf zesilovače, SV a DV, ….).
Průběhy mf zesilovačů byly kontrolovány woblerem Wandel-Goltermann.
Přeji všem dobrý poslech – nejen těm na SV.

Vojta(1)
Reply to  Václav
25. 7. 2018 18:14

Představa Krystalky je jistě zajímavá, avšak má jednu potíž. Tato legendární zapojení o 4 součástkách (sluchátko s vysokou impedancí + hrotová dioda + otočný kondenzátor + cívka s feritovou výplní) totiž vykazují mizernou citlivost, vyplývající z jejich jednoduchosti. Aby krystalka hrála jak má, musí se nacházet v oblasti s vysloveně luxusním signálem. Na většině míst ČR tak bude krystalka zcela hluchá. Daleko lepší je použít přijímač typu audion.

Radek
Reply to  Vojta(1)
12. 1. 2022 23:47

Vojto, máte pravdu s tou krystalkou, je to dnes jen zajímavý pokus z fyziky, málem řeknu školské, ale je v tom kus historie, který by vzdělaný technik měl znát podobně jako třeba mechanická kinematografická zařízení, která se dnes postupně nahrazují jinými systémy videoprojekce podobnými DVD. Patří k základům radiotechniky. Já zde propaguji konzervativnější přístup ke změnám vysílacích technologií, to ale však neznamená, že ty změny nechci. Chci je, ale při zachování možnosti lidského individua mít spojení hypoteticky s kýmkoli na světě, pokud to potřebuji.
Obmezenost, o níž jsem psal v úvodním vstupu spočívá v tomto našem oboru zájmu právě v omezování naší svobody nota bene ještě spojené s arogantní drzostí RRTV, kde si tamní „špičkoví“ odborníci myslí, že TO na NĚ my hloupí Češi nevíme a co starší člověk to dement, jak jim to naočkovali pohrobci komunismu. Mýlil jsem se pokud jde o stav vysílání RPI, ale to jen ukazuje, co může každému z nás způsobit internet zašpiněný (a v některých případech patrně záměrně) dezorientační informační špínou. A to už lze nazvat formou systémové kriminality, byť ve slabší podobě. Prosím tedy, tolerujme si takové omyly a čtěme příspěvky pozorněji, nikoli jako Ovi, který si do mě rýpl, ale předtím nepochopil souvisí-li zamlčená nebo zamlžená informace s obmezeností. Říkám Ovi tedy, že určitě nikoli. Ale dobře, popíchlo mě to k napsání více věcí. Nechtěl bych vidět, co by to s námi dělalo v případě nějakého nekomediantského převratu nebo nedej Bože války. Tu bychom prohráli v několika prvních minutách, pokud bychom se řídili tímhle neokomunistickým českým informačním svinčíkem, v němž se tak dobře vegetuje těm pašíkům. Je-li v nás ještě trochu osvícenosti, měli bychom podporovat takto jak jsem to popsal existenci přímočarých medií ať už digitalizovaných nebo nikoli, což zde podporují, logicky ovšem správně, někteří starší diskutující.
Docela bych uvítal, kdyby si toto přečetl pan Bartoš, předseda Pirátů. Mimochodem další hoax vyrobený patrně našimi ekonomy, kterým se nechce od postů a 3 desetiletí nás zde obšťastňují svou neschopností řídit stát. I jeho podvedla děťátka z bolševických rodinek a ještě nás častovala nesmyslem, že jako odborník na digitalizaci je inženýr. Čtěte, milé Ovi a Johnny, jeho profesní životopis. Pan Bartoš je PhDr., tedy doktor filosofie a obhájil též velký doktorát Ph.D., tedy nikoli Ing. Technické aspekty digitalizace mu tedy budou dosti cizí, zabýval se ale dopady a filosofií toho, jaké sociální změny digitalizace přináší. Mohl by tedy i naše některé argumenty odborně posoudit, ale co je a co není technicky vyspělé či vhodné, to by měl ponechat na nás technicích, mnohdy s celoživotními zkušenostmi. Po léčbě Klausem a spol. totiž budeme muset my Češi začít opět u Masaryka a dát si do pořádku komunisty dodnes šramocené vzdělání i etické myšlení. Vidím to asi takhle.
Ale vrátím se ještě k vašemu příspěvku: Vzpomenul jste audion jako další historický typ přijímače. Mám doma nádherný Phillips, pověstnou špičku, je zachovalý a dosud hrající pomalu už 100 let. Chytím na něj poměrně slušně Country rádio, ale když jej dolaďuji ruční vazbou, musím dávat pozor, abych nepískal do antény a nerušil tak sousedy. To je jediná jeho nevýhoda. Vím, kvalita zvuku podle dnešních norem nic moc, ale krása! Žádné kvantizační zkreslení, čili ten ekonomický hnus našich odbavovatelů signálu DAB. Pokud byste měli další typ přijímače, tzv. reflex, tak ten sice také píská, ale nevysílá to, čili neruší. Byl to další předstupeň superheterodynu, lidově superhetu, které jsou v provozu často dodnes. To jen doplněk pro mladé zájemce, které to na našich patologickým kybernetismem a čecho-digitismem zamořených školách jiné techniky neznalých nemá kdo naučit.

pavel
24. 5. 2018 09:38

Všiml jsem si v poslední době (jsem v Praze-Řepích), že ČRo2 na 636 kHz od 8-16 hod prudce sníží výkon – důvod neznám, ale zřejmě podle některých výšeuvedených příspěvků náš slavný rozhlas musí „šetřit“ a pak to AM úplně odstřihne. Ostatní stanice 3 středněvlná vysílání jdou slušné (kromě v noci – to je dost zarušené – tedy kromě Dechovky).
Tož tak

Martin Kadaník
Reply to  pavel
24. 5. 2018 10:01

Není to 636 kHz ale 639 kHz, a děje se tak z důvodu přepínání z vysílače Liblice u Českého Brodu, který pracuje s výkonem 750 kW na vysílač Zbraslav u Prahy, který pracuje s mnohonásobně nižším výkonem 40 kW. Zbraslav slouží jako záložní vysílač v době údržby vysílače Liblice. Na něm aktuálně probíhá údržba stožárů, výluka je nepravidelná od 14.5.2018 do 27.5.2018 většinou v časech od 9 do 18 hodin. Záleží také na počasí, ve kterém mohou technici pracovat.
Nicméně je pravda, že středovlnné vysílání je dnes již celkem přežitek a ČRo by mohl koncesionářské poplatky určitě využít lépe, než dávat miliony do zastaralého systému.

Jarda
Reply to  Oviradio.cz
24. 5. 2018 15:33

a kolik se jich posloucha 😀 ladi to vubec nekdo 😀 že se v poslechovosti objevuje i česky impuls 😀

HOME
95
0
Přidejte komentář, prosím.x