Komentáře a diskuze

Články

Přehled SV-AM vysílačů v Praze a okolí

Frekvence (kHz)StaniceStanovištěVyzářený výkon (W)Pol.Poznámka
639Český rozhlas DvojkaLiblice1513561Vpo-pá 04:00-24:00, so-ne 05:00-24:00; také v DAB+ a FM
981Český ImpulsLíbeznice - Bořanovice10000Vtaké v DAB+
1062Country RadioZbraslav19952V19:00-06:00 výkon 1000 W; také v FM
1233Radio DechovkaZbraslav10000Vtaké v DAB+

Vysvětlivky: SV – střední vlny, AM – amplitudová modulace, kHz – kilohertz, W – watt, V – vertikální (|).

Chyby nejsou vyloučeny.

 

43
Komentáře

22 Comment threads
21 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Lill

Liblice sendet noch mit 750 KW , Topolna ( 270KHz) 50KW Transistorsender ( aber zu hören bis Berlin !!!) , Coutry- Radio Praha mit 20 KW ( nachts 1 KW) , Cesky Impulz über 2 Sender bei Prag ( 10 KW) und Moravske Budejovice mit 5 KW. Dechovka sendte über mehrere Mittelwellesnnder Prag 10 KW, Brno 0,5 KW, Stezery ( bei Hradec Kralove 5 KW , Moravska Ostrava auch 5 KW und in Dobrochov auch 5 KW. Also alles bestens in CZ ! Es grüßt Wolfgang Lill http://www.radiomuseum.org

Václav

K příspěvku „OVI“: Poslech rozhlasu v krizových situacích – cituji: „Šířený program: Český rozhlas 1 Radiožurnál, vysílač je také součástí systému RADIO-HELP, kdy zprostředkovává přenos informací v mimořádných situacích. Pro tyto účely je do stávajícího analogového dlouhovlnného vysílání rozhlasového vysílače, superponován digitální signál formátu HD Radio“ (http://jirka-kaplan.blog.cz/1610/pokracovani-stredovlnne-renesance ). Jedná se o vysílač Topolná, 279 kHz, výkon (dnes) pouhých 50 kW (dříve 1500 kW, pak technologické minimum 650 kW, původní vysílač nahrazen novým). To, co jsem napsal výše, je blízké názoru jednoho příslušníka armády, který měl na jedné z pražských vysokých škol přednášku o možnostech informovanosti obyvatelstva a ovlivnění jeho chování… Číst vice »

H.

Ten voják má samozřejmě pravdu. V případě opravdu krizové situace, jakou může být třeba válečný konflikt na našem území, by dnes lidé byli zcela odříznuti. Všechny ty moderní serepetičky, jako jsou LTE sítě, DAB, internet, DVB-T atd. by lehly jako první. Vlády, které ruší klasické analogové rozhlasové vysílání (AM či FM), se dopouštějí zrady na vlastních národech. Že jsme moderní civilizace a nic se nám nemůže stát? Cha! To je naprosto směšné. Nikdo nikdy neví dne ani hodiny. Součástí národní strategie by mělo být udržování analogového vysílání a povědomí o možnostech jeho poslechu. A to včetně AM.

Martin

Václave, je vidět, že o problematice hodně víte. Mým koníčkem je také dálkový příjem stanic v AM pásmech z celého světa… chytám třeba i slabé regionální středovlnné stanice ze Severní i Jižní Ameriky, dálné Asie apod…obdobně i na vlnách krátkých a třeba i různé služby na vlnách dlouhých (NDB). V jižních Čechách mám na nezarušeném místě vybudovanou dálkově (přes internet) ovládanou SDR přijímací stanici… všechny české DV a SV vysílače mi tu samozřejmě burácí v naprosto čisté kvalitě, přes den i ty z bližších zemí a větších výkonů, v noci se pásma zaplní… pokud se chcete zaměřit na Ameriku, vhodná… Číst vice »

Václav

Zastaralý systém ? Možná, ale strategicky nesmírně důležitý. Při povodních, katastrofách a podobných záležitostech je jednoduché vysílat informace na střednícch vlnách, protože kdo někdy vzal do ruuky páječku a nějaké součástky, je mu jasné, že postavit středovlnné rádio (krystalku) jde za půl hodiny a jsou to 4 součástky (kromě antény a uzemnění.To dokáže i dítě věku pionýra. Ale postavit z vraku čehosi FM rádio nebo přijímač digitálního rozhlasu je naprosto nemožné. Proto v Rusku, Americe, Číně, Německu, Francii a jinde se udržují vysílače na středovlnný rozsah, kvůli krizovým situacím. U nás se stožáry rozřezaly, vysílače zrušily, pozemky s technologií rozprodaly… Číst vice »

Vojta(1)

Představa Krystalky je jistě zajímavá, avšak má jednu potíž. Tato legendární zapojení o 4 součástkách (sluchátko s vysokou impedancí + hrotová dioda + otočný kondenzátor + cívka s feritovou výplní) totiž vykazují mizernou citlivost, vyplývající z jejich jednoduchosti. Aby krystalka hrála jak má, musí se nacházet v oblasti s vysloveně luxusním signálem. Na většině míst ČR tak bude krystalka zcela hluchá. Daleko lepší je použít přijímač typu audion.

pavel

Všiml jsem si v poslední době (jsem v Praze-Řepích), že ČRo2 na 636 kHz od 8-16 hod prudce sníží výkon – důvod neznám, ale zřejmě podle některých výšeuvedených příspěvků náš slavný rozhlas musí „šetřit“ a pak to AM úplně odstřihne. Ostatní stanice 3 středněvlná vysílání jdou slušné (kromě v noci – to je dost zarušené – tedy kromě Dechovky).
Tož tak

Martin Kadaník

Není to 636 kHz ale 639 kHz, a děje se tak z důvodu přepínání z vysílače Liblice u Českého Brodu, který pracuje s výkonem 750 kW na vysílač Zbraslav u Prahy, který pracuje s mnohonásobně nižším výkonem 40 kW. Zbraslav slouží jako záložní vysílač v době údržby vysílače Liblice. Na něm aktuálně probíhá údržba stožárů, výluka je nepravidelná od 14.5.2018 do 27.5.2018 většinou v časech od 9 do 18 hodin. Záleží také na počasí, ve kterém mohou technici pracovat. Nicméně je pravda, že středovlnné vysílání je dnes již celkem přežitek a ČRo by mohl koncesionářské poplatky určitě využít lépe, než… Číst vice »

Ententík

Príma komentář Tome r!! Je vidět, že jste velmi inteligentní člověk.

Jarda

na „AM“ at už v mw nebo lw musite mit nejen radio ale i antenu.
https://www.youtube.com/watch?v=oVn8cmXE2EY
Takto třeba hraje až v Liberci na nádraží, ale tak antena má zesilovač i pro AM pásmo no a ve dne to hrálo překvapivě dobře.
Zato takový český impuls tak stačí když projede tramvaj tak to začne blbnout.
https://www.youtube.com/watch?v=A3lTnQd4IxI

Anonymní

270 kHz zkurvili jste to tak,že to dál nejde.

H.

To je účel. Všechny odradit a pak říci, že to můžou vypnout, protože to nikdo neposlouchá. Počítám, že to nastane v řádu několika let. Nanejvýš.

Johny

Zapomeňte na Topolnou jako celostátní 1500 kW DV vysílač, případně s přesahem do Evropy, čo bolo, to bolo. Z ekonomických důvodů se z něj stal pouhý 50 kW dokrývač Zlínské oblasti, jelikož si tamější posluchači stěžovali na mizerné pokrytí Radiožurnálu na FM.

JM

U SV a DV jde také o zásadní nárůst průmyslového rušení, které produkuje dnes snad cokoliv od moderních praček, lednic, kotlů přes počítače, WiFi routery, nabíječky pro notebooky/mobily atd. Pamatuji si, jak jsem ještě v roce 2000/2001 poslouchal v paneláku na Jižním Městě po večerech bez problémů na obyčejném malém přenosném rádiu Sony lucemburský Marnach na 1440 kHz (tehdy RTL 1440). Hrálo to naprosto čistě (byť s úniky) a poslouchal jsem to vždy před spaním na sluchátka, hráli tam už tehdy to, co v českém éteru nebylo a dodnes moc není (rozumné oldies 60s-80s)… Když si dnes v tom samém… Číst vice »

Václav

Zdravím, udaný výkon u Liblic (639 kHz) je asi zbožným přáním, kdysi měl vysílač výkon 1500 kW (2 x 500 kW konce a 500 kW jako posila nebo náhrada při výpadku jednoho stupně), dnes je asi poloviční – kontrolováno měřicím přijímačem Körting v dobách „za bolševika“ a dnes – síla pole je desetinová ! Totéž platí i o vysílači na dlouhé vlně 270 kHz, kde je výkon rovněž zhruba poloviční – kvůli úspoře energie, přestože jsou všechny veřejnoprávní vysílače opatřeny zařízením, měnícím výkon nosné vlny v závislosti na síle modulace – v literatuře se uvádí úspora kolem 30 % !… Číst vice »

Petr

Zdravím z Ústeckoorlicka, mám stejnou zkušenost, Liblice mají daleko menší výkon, stejně tak na 270kHz je výkon 50kW a příjem nestojí za nic. Country na 1062kHz zde už nejde vůbec. Dříve bez problému.
No je to konec výkonných AM vysílačů a tím pádem i dálkového příjmu, škoda. Na druhou stranu dnes se přes AM téměř neposlouchá je to spíše jen koníček nadšenců (i můj) lovit vzdálené stanice v éteru.

Jan

Nejspíš bude nižší výkon způsobený tím, že Český rozhlas nechce původní výkon platit. Tak alespoň byly v minulosti nastavené ceníky, že rozhodoval výkon vysílačů. Radiokomunikacím snížení výkonů může způsobit jen potíže, protože snížení výkonu (a platby) na polovinu neznamená snížení nákladů na polovinu. Liblice, pokud se dobře pamatuji, měly původně spřažené dva vysílače 750 kW a podobně dlouhá vlna na Topolné. Když jsem ještě jezdil po republice, tak Radiožurnál na dlouhé vlně jsem v autě poslouchal raději, než se nechat rušit kolísáním příjmu a přelaďováním FMek. Dnes by to už, jak vidím, nešlo. Liblice byly brané jako základní vysílač, který… Číst vice »

Vojta(1)

Liblice jsou zcela nesmyslně vypínány v čase mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a to i v zimě. Tento časový úsek je přitom z hlediska šíření středních vln ekonomicky nejvýhodnější, neboť právě v tuto dobu by to pokrývalo většinu Evropy a sever Afriky. ČRo to nezajímá. Hlavně, že to jede přes den, kdy ten signál skoro nikam nedoletí. Obzvláště v průběhu léta to jsou vyhozené peníze.