Dalším digitálním odpadlíkem se stal začátkem února hudební kanál zaměřený na oldies jamesdean.fm. V DABu nevydržel ani rok. Za posledních šest měsíců z digitálu zmizely Gama, SeeJay a ČRo Sport. Český rozhlas mezitím rozšířil pokrytí Rádia Junior a Reginy DAB Praha. Žádné nové přírůstky v nabídce stanic, přesněji řečeno lowcostových hudebních streamů, se nekonají. Výjimkou by se letos mohlo stát Šlágr rádio, nemoderovaný derivát československé lidové televize Šlágr TV.
Bude zajímavé sledovat, jak dlouho bude digitální distribuci táhnout Rádio Samson. To jako jedno z mála rádií své digitální vysílání propaguje a před posluchači ho neskrývá. Ostatní rádia se ke své přítomnosti v DABu nehlásí a často mají důvod. Popravdě jen blázen by dal přednost například digitálnímu vysílání radia City, když si jej může s mnohem lepším zvukem i pokrytím naladit na FM. DABu dává přidanou hodnotu především Český rozhlas se svými digitálními programy jako je Junior, Wave nebo Retro.
Pro většinu české populace zůstává DAB naprosto neznámou věcí, lidé téměř nekupují digitální přijímače, přestože v obchodech už jsou. Když někdo řídí novou škodovku, moc ho nezajímá, že mnohdy umí také digitální příjem. Z DABu se nestala módní technologická záležitost „to musím mít“. Broadcasteři se tím pádem do digitálu nehrnou, protože si spočítají, že vysílat pro pár nadšenců se jim nevyplatí a ti, kteří to zkusili, vidí, jak málo je posluchač ochotný doplnit poslech na VKV a internetu o „rádio budoucnosti“ DAB.
Presne tak, kolotoc sr.cek s prominutim..
Posloucháte stanici DAB Plus Top 40? Co si o ní myslíte?
Budu strohý, nezajímavá zbytečnost..
Asi tak nějak, nezajímavý kafemlejnek hitů, které hrají všichni a všude pořád dokola.
jamesdean.fm je zpět v DAB. Snad to tentokrát vydrží. V „plzeňském“ multiplexu RTI cz je nyní 13 programů.
Takže jamesdean.fm nevydržel. Včera vypnuto. Digitální licenci má ještě Šlágr rádio, jehož start je jaksi v nedohlednu. SeeJay Radio má stále licenci, ale dlouhodobě ji nevyužívá, je možné, že dopadne jako sesterské Tip Rádio, které se nedávno digitální licence vzdalo (a navíc úplně zaniklo).
DAB, to je v Česku především Český rozhlas. Do konce roku by měl spustil svůj multiplex ze silných vysílačů Plzeň – Radeč, Brno – Hády a Ostrava – Hošťálkovice. Bude obsahovat i skvělý kanál Rádio Retro, který před pár dny nasadil nový obsah k výročí úmrtí prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
DAB netáhne, protože: mizerné pokrytí, mizerný program (v podstatě stejné stanice, jako na FM) a hlavně nechutně drahé přijímače. V současnosti je DABu záležitostí pro pár stovek technických nadšenců. Aby se DAB masově rozšířil, musí nastat: pokrytí celostátní, programový výběr stanic pestrý a ceny přijímačů poloviční, datový tok případně zvýšený, kdy 96 je minimum. Pak si dají lidé říci, do té doby je nic nedonutí DAB masově využívat. Leda jako u DVB-T direktivní přechod s definitivním ukončením analogu, jako v Norsku.
Zdravím v diskusi a dovolím si přijít se svou troškou do mlýna.
Někdy od konce r. 2015 jsem majitelem 2 DAB přijímačů, 1 stolní a 1 kapesní.
Jak moc se mi líbí technologie DAB a obrovský rozdíl např. při poslechu DAB / VKV v autobuse, vlaku či ve voze, mám ale podstatné výhrady k pomalému streamu, v nejlepším případě 96 kb formát AAC, v nejhorším pak 40 kb / AAC.
Uznávám, že technologie DAB je vhodná na poslech, výše uvedený rychlejší stream i do sluchátek, ale rozhodně bych pořady vysílané touto technologií nenahrával.
Jsem prostě fajnšmekr, kterému nízká rychlost streamu vadí a to je fakt, který mě vede k tomu, že DAB využívám doma z důvodů čistého poslechu např. při posezení v kuchyni, při práci apod.
Také na cestách je DAB podstatně lepší, stanice nemají šumové úniky a jelikož jsem v dosahu vysílače Mahlerovy sady, který vyzařuje vysílání výkonem (tuším 20 kW), je pro mne DAB na cestách často vhodnou volbou poslechu radia.
Pro poslech hudby z radia však podstatně raději využívám internet.
Neumím si představit, že by technologie DAB vysílala po r. 2025 současnou rychlostí streamu, značně to ubírá samotné kvalitě vysílání.
Z obchodního hlediska chápu soukromé provozovatele radií, že se do této technologie nehrnou, současné počty posluchačů, tradice, a vůbec vše, na co jsou lidé zvyklí, by přechod na DAB značně zkomplikoval.
Domnívám se, že trend půjde zcela jiným směrem:
Už dnes je mnoho aplikací pro samostatná radia nebo aplikací, které sdružují česká i světová radia v mobilních zařízeních Yos a Android.
Až nastane světlý okamžik, kdy si mobilní operátoři uvědomí, že internet je podstatně dál než oni samotní, snad se dočkáme i mírnějšího limitu FUP než je ten současný, tedy takového, abychom na svých mobilech či tabletech mohli v rámci mobilních dat sledovat radia nepřetržitě.
Já se ani nedivím. To by se muselo něco reálně dít… Pro DAB+ by hovořila v podobě několika multiplexů větší programová nabídka, přidaná hodnota informací a také kvalitnější zvuk. Ani jedna věc zatím neplatí. Ze sítí existují jen testovací solitéry s nepřesvědčivým výsledkem. V JI doposud nechytím ani jeden český či zahraniční multiplex, koupě zařízení s DAB+ tudíž nemůže být ani fanouškovská. V horizontu 2025 se dá očekávat, že by se DAB-ko u nás konečně mohlo stát, především s veřejnoprávním multiplexem, trefným doplňkem FM vysílání. (Prozatím) doplňkem, nikoliv náhradou. Neb FM-ko se v roce 2025 v našich krajích rozhodně nevypne, to si nemůže myslet nikdo střízlivě uvažující.
Presne tak, DAB+ bych nechal jako doplněk, nikoliv jako nahradu FM.
Ochota platit souběh však je a bude minimální. Takže každé rádio bude buď na FM nebo DAB+. V obou málokteré.
No a vzdyt to staci, kdo bude chtit byt jen na FM bude na FM a kdo v DAB, bude v DAB.O nejakem soubehu tu nikdo ani nemluvi.DAB+ nechat jako doplněk, kdo do neho chce prejit anebo prijit, jak uz jsem psal na pocatku.
Jenže FM licence jsou limitovány do 10.10.2025. Takže do té doby musí přijít změna, jinak zůstanou jen digitální, tj. DVB-T/-T2 a DAB+.
V roce 2025 už DAB nebude existovat a FM licence se prostě prodlouží.
Že se FM nevypne, nemůže nikdo tvrdit ve státě, kde je vše každou chvíli jinak. Nikdo neví, co a jak v té době tady bude, jaké nastanou politické i ekonomické tlaky.
Proč by taky DAB táhnul? Otřesná kvalita zvuku (u Teleka), mizerný výběr programů, z nichž většina je i na FM, bídné pokrytí (až na Prahu a ČRo balíček).
Pokud by v DABu byla slušná nabídka a rozumný zvuk, táhlo by to určitě víc. To se ale provozovatelé musí zamyslet, pro koho a proč vlastně chtějí vysílat.
Zatím má DAB smysl jen pro příjem zahraničních stanic (německá nabídka je velmi zajímavá) a pro nadšence.
Souhlas, operator na Slovensku nabízí i v testu poradny datovy tok, to co tady predvadi Teleko nebo test v Praze ( ne český rozhlas) je něco šíleného a od DAB+ to akorát odradi.A co jsem si psal s majitelem Teleka, hodla i v ostrem provozu dále krmit mux co nejvíce stanic za cenu kvality.Doufam, ze se DAB+ neuchyti a pujde do „kanalu“.
„…lidé téměř nekupují digitální přijímače, přestože v obchodech už jsou.“ Ivoši, ty máš statistiky prodejců? Jen by mě zajímalo, o co se opíráš.
Přesné údaje o prodejích nemám, vycházím z rozhovorů s prodavači a z veřejně dostupných informací firem, jako jsou například Datart, Alza nebo Euronics.