Komentáře a diskuze

  • David Pražák 29. 9. 2023 v 19:32 k KomentujemeTak Country radio z Liblic hraje i u mě na Jihlavsku.
  • Jirkas 29. 9. 2023 v 17:42 k KomentujemeČ Český Impuls je i v DAB+, takže žádná rarita.
  • Jiří 29. 9. 2023 v 14:09 k KomentujemeRušení od El sítí je hlavně v době aktivních fotovoltaických elektráren až enormní.Já už to řeším,že své staré rádio pustím...
  • Marek 29. 9. 2023 v 13:11 k KomentujemeTeď to jde, ale i tak nejsem posluchač těchto rádií, takže kontakty na ně i tak neznám.
  • Honza K. 29. 9. 2023 v 12:22 k KomentujemeV ČB teď jsem zkusil 954 a 94.7 pustit najednou a zvuk je synchronizovaný.
  • David Pražák 29. 9. 2023 v 11:15 k KomentujemeTak to bude hrát i u mě doma v Brtnici u Jihlavy, když to hraje u Žďáru. Večer vyzkouším, až...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 10:13 k KomentujemeJe fakt zajímavé si to současné pustit na AM a na FM. Reklama byla o 1 vteřinu zpožděná a pak...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 09:56 k KomentujemeTak já hlásím nádherný příjem country radia z Liblic u Žďáru nad Sázavou na starém radiokazetaku JVC teď přes den.....

Články

Rozhlasové vysílače v Praze na nové panoramatické fotografii Jeffreyho Martina

Fotograf Jeffrey Martin znovu důkladně vyfotil Prahu, tentokrát z Petřínské rozhledny. Na fotografii „Prague 34 Gigapixel Panorama Photo“ je vedle známých turistických lákadel k vidění i kompletní sada FM vysílačů s celkem logickou výjimkou v podobě samotného Petřína.

Žižkov a spol.

Mainstreamový posluchač asi vidí pouze žižkovskou věž, jeden ze symbolů hlavního města. Ostatně ze Žižkova vyjma Vltavy vysílají samé mainstreamové stanice. Na snímek se ale vešlo hned pět stanovišť. Zleva O2 Dance radia, malešická spalovna Blaníku, na horizontu dvojice stožárů AM vysílače Liblice (Dvojka/Plus), Žižkov a konečně Palác Vinohrady Country Radia.

Praha - "Stalin"

Praha 7, Letná, Letenské sady. Bývalý pomník J. V. Stalina. Zde vše soukromé a nestátní rozhlasové v roce 1990 začalo. Svůj vysílač i studio zde mělo Radio Stalin 92,6 MHz. Tehdy ještě bez metronomu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strahov, místo vysílačům zaslíbené

Zcela vpravo je detailně vidět stožár Dlabačov, podle dostupných informací poslední zachovalý kus z dob komunistické totality, kdy na Strahově bývalo podobných věží několik a fungoval zde mimo jiné také AM vysílač určený k rušení vysílání Svobodné Evropy ze zahraničí. Dnes se z Dlabačova šíří pop (Kiss 98) i rock (Beat). Uprostřed jsou “plácačky na mouchy” stadionu Rošického. V záběru je i někdejší hlavní VKV vysílač začínajících soukromých rádií – válcová radiokomunikační věž Strahov ve Skokanské ulici. Přestože jde o samotné sídlo Českých Radiokomunikací, žádné rádio ani televize odtud v současnosti nevysílá. Hlavní roli převzal stadion Rošického, který je využíván nejen pro FM, ale také pro T-DAB a DVB-T. Závěrem nelze nezmínit chátrající ochozy někdejšího největšího stadionu na světě, tzv. spartakiádního stadionu.

Cukrák v dáli

Mnoho zeleně, charakteristické červené čepičky sídliště Barrandov a v dáli věž. Stranou městského ruchu, přesto blízko. To je elegantní švihák Cukrák. Na to, jak mohutná je to stavba, je počet vysílaných FM programů (jeden a to ještě de facto duplicitně) docela drahý špás.

Ládví je fajn

V lese nad sídlištěm a stanicí metra Ládví se tyčí jeden z nejvýše položených vysílačů. Dlouhodobě patří jediné stanici – Fajn Radiu. Jistou publicitu mu v poslední době přineslo spuštění hned tří DVB-T multiplexů.

Pankrác na nejvyšším bodě

Nad existujícími i uvažovanými mrakodrapy na pankrácké pláni se vedou diskuze řadu let. První výškovou budovou zde byl Motokov, dnešní City Empiria. Po započtení anténního nástavce dodnes zůstává nejvyšší budovou v ČR a jedním z nejpohlednějších tuzemských mrakodrapů. Transformace stavby z normalizační éry v tomto případě proběhla daleko úspěšněji, než tomu bylo u rovněž zobrazeného Paláce kultury/Kongresového centra Praha. Na něm je mimochodem indicie k tomu, že snímek byl pořízen 16. května 2013.

Zelený pruh Prahy

Mezi řadou atrakcí na snímku (včetně vily nechvalně proslulého Romana Janouška) vysílač Zelený pruh určitě nedominuje, spíše splývá s okolím. Jde však o stanoviště s více než dvacetiletou tradicí a jediným dlouhodobým nájemníkem – Rádiem Bonton. K nalezení v pravém horním rohu.

Michle, beton, lidé

Jedním z málo známých stanovišť je teplárenský komín v Michli u Kauflandu a Baumaxu. V roce 2007 se stal historicky prvním dokrývačem v Praze. Jeho úkolem je posilovat signál Fajn Radia v údolí Botiče ve čtvrté a druhé městské části. Papírově nejslabší pražský FM transmitter je ovšem výtečně slyšet třeba až v 10 km vzdálené čtvrti Bílá Hora.
Autor fotografií: Jeffrey Martin
Zdroj fotografií: http://360gigapixels.com/petrin-prague-photo/

 

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
petrčeček.cz
27. 6. 2016 01:46

Poslouchám v Plzni Rádio Sázava na kmitočtu 89,3 MHz ERP=5kW/V SINPO=35553,dále Radio Unser Radio vysílač REGEN též 89,3MHz ERP=2OOW/H SINPO=35553 dále DAB+ REGINA DAB PRAHA na kanále 12C,Bayerischer Rundfunk na kanále 1OD a 11D z vysílače HOHER BOGEN,vysílač Plzeň-BORY kanal:1OA