Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

 • frkotou 20. 2. 2019 at 21:34 on KomentujemeMělo. Možná proto, že spolumajitelem byl zároveň majitel Blaníku. Vranov byl ale o 2 roky později než Blaník.
 • Honza K. 20. 2. 2019 at 21:27 on KomentujemeMně se ta přednáška dnes moc líbila. Byla velmi stručně a přehledně shrnuta do 2 hodin a dozvěděl jsem se
 • Michal 20. 2. 2019 at 19:37 on Komentujeme:-D U studentů to asi skutečně nějak takhle funguje. Ale třeba já, jakožto člověk v produktivním věku nemám vž
 • H. 20. 2. 2019 at 19:09 on KomentujemeNo já nevím, jestli je to důvod k optimismu. Má někdo nějaké informace, jaké ty přednášky o DABu ve školách
 • Moje Dvojka 20. 2. 2019 at 18:17 on Jak se změní Český rozhlas Dvojka v roce 2019?Zdravím, pořad Káva o 4 - "Kavárna o 4" by se mohl vysílat např. ve čtvrtek živě z připravované kavárny
 • Hony 20. 2. 2019 at 18:16 on Free Radio chce do Prahy na 107,9 aneb Ukažme PražákůmAle na 107.9 je dalnice ale frekvrence 102.3 a 107 je volna

Články

Řidiči už naladí v pražských tunelech více stanic

Oviradio.czDlouhá léta platilo, že v pražských silničních tunelech bylo díky pokrytí FM signálem z vyzařovacího kabelu možné bez výpadků poslouchat pouze jedinou stanici – Radiožurnál na frekvenci 94,6 MHz. To se od začátku listopadu změnilo. Na základě veřejné soutěže vyhlášené společností Operátor ICT bylo pokrytí rozšířeno o další stanice na dobu čtyř let. V podmínkách soutěže bylo vedle platné licence pro území Prahy také pravidelné dopravní zpravodajství.

Každý provozovatel mohl přihlásit maximálně dvě své stanice, celkový počet vysílaných programů je technicky limitován, a to na šest. Hodnoticími kritérii byly kromě jiných také nabídnutá cena za šíření stanice, celoplošné vysílání a rovněž poslechovost v celém Česku a v Praze.

Na základě soutěže nyní vysílají v tunelech Mrázovka, Strahovský, Brusnický, Dejvický a Bubenečský (poslední tři jmenované tvoří komplex Blanka) tato rádia:

87,8 Rádio Blaník

93,7 Hitrádio City

94,6 Radiožurnál

96,6 Rádio Impuls

Připomeňme, že v nejposlouchanější šestici rádií v Praze (měřeno WR) najdeme Radiožurnál, Evropu 2, Rádio Impuls, Rádio Blaník, Frekvenci 1 a Radio Kiss.

31 komentářů Řidiči už naladí v pražských tunelech více stanic

 • Dylan

  Zkušenosti po pár týdnech provozu:

  Mrázovka, Strahovský, Brusnický, Dejvický, Bubenečský (poslední 3 jmenované = Blanka):
  – Čro 94.6 (hraje dobře již od počátku zprovoznění, i s přeladěním / přechodem po vjetí do tunelu, včetně RDS)
  – City 93.7, Blaník 87.8, Impuls 96.6 (hraje podstatně slaběji, zřejmě jiná technologie, či snížený výkon. Při auto ladění to občas stanice v tunelu vůbec nenajde – přeskočí. Při manuálním naladění jsou poslouchatelné, ale občas zašumnělé – patrno zvláště u začátku / konce tunelu Blanka)

  Zlíchovský tunel:
  – Pouze outdoor pokrytí (ale hraje vše, délka tunelu, tedy spáíše podjezdu, jen něco málo pod 200m)

  Letenský tunel:
  – Jen ČRo 94.6, jiná rádia nejsou
  – Ostatní rádia hrají pouze z outdoor pokrytí cca do 1/3 tunelu (hlavně od řeky), pak pár set metrů ticho
  – Tedy reklama „pokrýváme tunely v Praze“ linoucí se z radia, je trochu mimo…

  Cholupický / Komořanský tunel (ještě součást uzemí Prahy):
  – Jen ČRo 94.6, jiná rádia nejsou
  – Tedy také reklama mimo realitu

  Nevíte někdo, kdy se budou dokrývat i tyto tunely?
  Jaká 2 rádia jsou ještě ve hře?
  Jaké technologie je použita pro vysílání ČRo a jaká pro ostatní 3 (do budoucna 5) rádia?

 • Ovi

  Blaník na 87,8 a Hitrádio na 93,7 po měsíci znovu vysílají v RDS radiotext plus.

  • Matyas

   Včera jsem čirou náhodou projel stanice ve Strahovském tunelu a v Mrázovce a překvapila mě hudební tvorba na 103.3, která neměla nic společného se stanicemi, které již aktuálně v tunelu vysílají. Nicméně jejich styl nebyl špatný.

   • Ovi

    Zřejmě měl některý z řidičů jedoucích poblíž zapnutý FM transmitter přenášející mp3. Výjimečně se s tím setkávám také, například na Jižní spojce jsem narazil na ukrajinskou diskotéku tuším na 89,2.

 • JM

  Impuls už signál v tunelech propaguje na billboardech po Praze.

 • Ovi

  Blaník a City o pokrytí tunelů informují také prostřednictvím radiotextu v RDS. Zároveň s tím na 87,8 a 93,7 přestal fungovat radiotext plus.

 • Tonny

  No, ale jedinou poradnou dopravu dela Radiozurnal. Ostatni stanice jen prebiraji informace z verejnych serveru. Jen Zelena vlna ma specialni aplikace a zdroje (Rodos, kamery, RSD, policie, hasici, callcentrum atd).

  • Ovi

   Radiožurnál to jistě dělá poctivě, ale to nebyl důvod držet jeho monopol v tunelech. Větší nabídka rádií je vždy lepší. Přestože mně jako pražskému řidiči žádná z těch stanic v tunelu nevyhovuje a obejdu se bez dopravního zpravodajství.

 • David Pražák

  Frekvence 1 tam nefiguruje? Ti mají dopravu každých 30 min.

 • David Pražák

  Všechny stanice mají dopravu jednou za hodinu, kromě Radiožurnálu a Impulsu. Tam to mají každých 30 min. Dálnice a Hey dokonce každých 15 min, tak proč je tam nedali. Určitě v tom hrají hlavní roli peníze.

  • Ovi

   V tuto chvíli probíhá opakovaná veřejná soutěž na zbylá dvě rádia (z celkem šesti), ale nečekejme, že to budou malé stanice s nízkou poslechovostí a pokrytím. Peníze v tom určitě hrají roli, jsou nejdůležitějším hodnoticím kritériem. Minimální nabídková cena, kterou má rádio za tuto službu platit, je 30 tisíc korun měsíčně. Druhým nejdůležitějším kritériem je celoplošné vysílání v Česku. Podmínkou pro přihlášení je licence pro území Prahy. Například Rádio Dálnice většinu kritérií nesplňuje, včetně nedostatečného pokrytí Prahy, které by ani nenavazovalo na signál v tunelech.

   Další info zde.

 • David Pražák

  Hlavně, že tam dají produkty od MB, jako je Blaník a Shitradio City. Pokud je mi známo, tak City má dopravu jen jednou za hodinu.

  • Jarda

   neni tam ani radio beat a ten taky má dopravu a myslim že byla i na tom kissu a tak, ma to skoro každej, copak nemohli dat cele pražske spektrum at si každy poslechce to co on chce?

 • David Pražák

  Ale Dálnice ano.

  • Jarda

   a hey přebíra dopravu od dalnice. A ani jedni z nich tam není. pokud jich melo byt max 6 tak by se vešli.

   • H.

    Kritérium byla i poslechovost v Praze… Hey s třemi tisíci asi nepřesvědčí a Dálnice s dvěma tisíci ve středních Čechách taky ne. Čteš Jardo ty články nebo tu bezhlavě píšeš komentáře?

 • Jarda

  By mohli pridat ještě radio hey a dalnice, nebo color nebo radio 1 ci spin 🙂

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)