Komentáře a diskuze

  • frkotou 29. 1. 2020 v 20:14 k KomentujemeJen malý postřeh. Černá Hora a Faktor to na FB neuvádí.
  • Michal 29. 1. 2020 v 18:44 k KomentujemeParáda, jen tak dál. Ještě zbývá spustit pět kousků a pak by se pomalu mohli vrhnout na R1. :-) Nechce...
  • PPK, JIDXC 29. 1. 2020 v 18:13 k KomentujemeCountry Břeclav 92.4 (16.1.) Boskovice 101.1 (24.1.) a VelMez 91.6 (29.1.) ;)
  • frkotou 29. 1. 2020 v 14:54 k KomentujemeHitrádia už upozorňují na nový program 12 - 15 na svém Facebooku.
  • Jirka 28. 1. 2020 v 21:43 k 10 zajímavostí, které jste možná nevěděli o FM rádiích v PrazeNapsal si to uplne spatne a jeste to skatulkovani.. uf.
  • Michal 28. 1. 2020 v 19:38 k KomentujemeBoskovice 101,1 on-air.

Články

Ranní vysílání pražských rádií na konci roku 2010

V Praze vysílá celkem 25 rádií na hlavní rozhlasové platformě VKV-FM. Na některých z nich lze slyšet i více než jeden hlas, takže po ránu zní v pražských bytech, automobilech a pracovištích přes 30 různých moderátorů, kteří se snaží být buď vtipní, přátelští, neformální či seriózně informující. Zde je přehled po jednotlivých stanicích:

87,8 Pavel Kučera
88,2 Leoš Mareš + Patrik Hezucký + Lucie Šilhánová
89,0, 102,9 Petr Kozák + Jakub Urban
89,5 Zorka Kratochvílová + Zdeněk Sekanina
90,3 Marek Malík + Veronika „Koko“ Kokešová
90,7 střídavě Robert „Robinn“ Ferko, Ivan Čermák, Viktor Dvořák, Lucie Roznětínská
91,2 střídavě Světla Magni, Tomáš Voženílek, Jan Burda a další
91,9 střídavě Libor Lisý, Petr Metelka, Robert Procházka, David Štěrbáček, Jiří Burian, Martin Krojidlo
92,6 střídavě Petr Zajíček + Elen Černá, Vladimír Malošík + Jolana Nováková, Petr Florián + Lenka Vahalová, Michaela Dolinová
93,7 Vojtěch Efler
94,1, 97,2 Marek Leština + Kamil Bílský
94,6 Petr Král (od Nového roku Jan Pokorný)
95,3 Katka „Kachna“ Kolínková
95,7 Radko Bobák + Tomáš Kučera
96,2 Vlado
96,6 Jan Daněk + Jitka Vlková
98,1 Marcel Šůcha
98,7 střídavě
99,3 ?
99,7 Petr Šimek
101,1 střídavě
102,5 Petr Vágner
103,7 Lukáš Berný
105,0 střídavě
105,9 Roman „Myšák“ Myška.

24
Komentáře

7 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Jarda

a jak by asi tahle tabulka vypadala letos? 🙂 kdyby tedy byla aktualizace 2018

JK

Jenom české písničky hraje internetový stream Rádia Blaník BLANÍK CZ. Ano, je to česká hudba, značná část songů z minulého století, ale je tam plno jinde (ani na Impulsu) opravdu nehraných songů. Tak takový malý tip pro milovníky české hudby, kteří mají plné zuby té Impulsem ohrané Zlaté české klasiky i nové české muziky.

Soundwaver

Výjimku snad ještě tvoří ExpresFm v Praze a Helax v Ostravě. (klidně mě opravte).

Jarda

ještě asi radio 1, hey a color, popřípadě dálnice.

Jirkas

Zapomel jsi urcite na Radio 1, Color, jak uz napsal i Jarda.

H.

Velká rádia už v podstatě jen „dohrávají“. V rámci úspor nákladů už se úplně rezignovalo na nějaký souboj s moderními fenomény typu sociálních sítí, rezignovalo se na inovace a získávání nových posluchačů, jen pouští naprostý low-cost pro ty, kteří ještě setrvačností poslouchají, protože tak byli kdysi zvyklí. Trvalo to zhruba jednu generaci, ale přišlo to, co přijít muselo – likvidace éteru započatá kolem roku 2000 nese své ovoce – posluchači odcházejí a noví už nepřicházejí. Jestli mám jedním slovem charakterizovat vysílání všech těch Hitrádií, Fajn rádií a spol, tak to slovo je zbytečnost. Ten formát, na kterém pořád lpí, jen dokoná dílo zkázy. A tam už není nikdo, kdo by to dokázal někam pozvednout. Zjevně už jen čekají, kdy se to celé přiblíží ke hranici rentability.

JM

Přitom v zahraničí to vše, co píše H., funguje – a to i u velkých rádií.

Nalaďte si Bayern 1. Tak si představuji většinovou stanici pro skupinu 25-60. Přes den slušně nastavený hudební výběr (široký, ale jasně vybíraný) a slušné mluvené slovo, zprávy, občas nějaká reportáž atd. – ale primárně je to o hudbě. Večer a o víkendu hudební večery (rockový večer, 80s večer atd.) kde se hrají i naprosto v rádiích nehrané věci – třeba tu 80s středu hodnotím opravdu skvěle. Přes noc moderovaný blok pro řidiče a ty, co nechtějí spát – který je zas jiný než ten denní…

Vedle toho propojení s posluchači na soc. sítích, občasné bloky s písničkovými přáními…

Takový Bayern 3, který cílí na mladší populaci (asi někam mezi naše Fajnrádio, Evropu 2 a Hitrádio) zas využívá ty sociální sítě nebo spotify výrazně. Mě to moc nesedí, ale asi je to trend a oni ho sledují.

Podobně fungují i jiná rádia, na programu se nešetří a nikdo se nebojí udělat večer nebo o víkendu něco speciálního, co se normálně nehraje. Toho se u nás rádia z neznámých důvodů bojí jak čert kříže – a to postupně lidi od rádia odrazuje. Většina ho dnes poslouchá jen jako zvukovou (nebo spíše hlukovou) kulisu, protože vůbec NEOČEKÁVAJÍ, že by je tam něco mělo zaujmout, že by zahráli zajímavou hudbu atd. A pak těm lidem dochází, že stejně tak si mohou pustit spotify nebo svou MP3, protože tam je taky nic moc nepřekvapí, ale nemají tam do toho pitomé reklamy a výběr si mohou nastavit více podle sebe.

Kouzlo rádia je právě v té inspiraci, že tam zejména v ty večerní a víkendové bloky zajímaví moderátoři a zajímavá hudba, že rádio dokáže překvapit, přinést něco nového a hlavně INSPIROVAT. To většina českých rádií nedokáže ani náhodou. DAB u nás selže, protože na nějaké rádio už není na rozdíl od toho Německa nikdo zvědavý. Leda že by tam byla opravdu zajímavá nabídka, čemuž bych se v českém prostředí divil – bude tam Hitrádio, Hitrádio 90s, Hitrádio 80s, Hitrádio Pohoda atd. Bohužel

Soundwaver

Souhlasím, pamatuji si, jak jsem na konci 90. let (asi rok 2000) na tehdejším HitRadiu Bonton (ještě s Karlem Hromádkou, Jirkou Cívkou, Šárkou Váňovou a j.) narazil hodně často na song, který jsem tam pak už nikdy neslyšel. Samozřejmě to naštvalo, protože tehdy nebylo tolik možností, jak zjistit playlist,.. ale o tom právě by to kouzlo radia bylo a mělo by být. 🙂

Petr

Ještě jeden zahraniční trend by česká radia mohla převzít v daleko větším měřítku: říkám tomu kecací shows – pořady, kde moderátoři dostávají na své vstupy prostor delší než 20 vteřin a kde se můžou projevit naplno. Je to tak, jak píše JM – když si chci pustit muziku, pustím si Spotify. Od radia ale očekávám osobnější přístup, než jenom to, že se dozvím aktuální čas, co hrálo, hrát bude a případně nějakou aktualitu o právě hrající kapele. Spousta lidí hejtuje Leoše Mareše, ale já ho respektuji – on má totiž SVOU show, kde mluví O SOBĚ – jakožto posluchač (i když jeho show vůbec neposlouchám 😀 ), se s ním dokážu sžít, ztotožnit a mám dojem, že poslouchám člověka a ne stroj 🙂

Jarda

něco na ten způsob se da slyšet na hey radiu, ale nekdy i na beatu a pod, kdy o te kapele nebo tak, ten moderator víc mluví, nebo v tom radiu chvili vypraví. 🙂

Rezmi

Nestrašnější je ráááádio Impuls!!! Horší než rááádio Impuls je jeho přihřátý moderátor Honza Daněk se svým debilním smíchem. Hrůza hrůz.

JK

Impuls by nemusel být zas až tak špatný, kdyby změnil hudební formát. Hudba během denního vysílání je věc, která mi na této stanici vadí asi nejvíce. Podle mě by nejlepší bylo, kdyby Impuls během dne hrál tak nějak jako např. hudební televize Óčko Star, kde se hrají songy od 80. let až po současné novinky AC formátu. Pokud by chtěl Impuls cílit na o něco starší publikum, tak pak Retro Music TV. Tyto stanice mají velmi bohaté playlisty, dokonce se zde vedle silně ohranych kousků dají najít i celkem zajímavé songy. Myslím, že s hudebním formátem Óčka Star by Impuls v pohodě oslovil vytyčenou cílovou skupinu (25 – cca 60). Ovšem současný stav je bída, pár zahraničních songů rotujících pořád dokola + velké množství české hudby, to je podle mě nejhorší možná kombinace.

Když pominu hudební a technickou kvalitu vysílání (mono to je ono 😥), tak mi ještě celkem leze na nervy na můj vkus až moc vlezlý zvukový obal. Moderátoři se dají vydržet, zpravodajství a dopravní informace z českých soukromých rádií asi nejlepší. Jen ta hudba, to je hrůza.

H.

Je to rádio pro Burešovy ovečky. 1) těm to takhle vyhovuje, 2) jejich omezenost je třeba průběžně pěstovat. Rááádio Impuls je dnes v první řadě nástroj moci a za jeho formátem stojí mnohem lepší experti než jsme my všichni dohromady.

Jarda

nejen impuls, ale i frekvence 1, evropa 2, hitrádia, blaníky… také odpadní rádia…

Tom

Je smutné, že je Impuls nejposlouchanější stanicí v ČR, ale na druhou stranu to krásně ukazuje, jaký jsme národ. Jsme národ plný lidí, kteří chtějí slyšet pořád ty stejné staré hity dokola. Občas si ale poslechneme i nějakou tu novinku, která se nám ale vždycky zalíbí tak, že jí taky posloucháme pořád dokola, jako kdyby žádná jiná neexistovala. Ještě, že existuje i určitá skupina lidí, která není takhle zakonzervovaná a snaží se objevovat novou a zajímavou hudbu.

Lukáš

Je to tak, bohužel v českém éteru už není rádio, které by nabízelo novinky a zároveň hrálo aktuální hudbu. Pro mě jako mladého člověka mi hodně vyhovoval formát bývalého Kiss JC, ale je to už minulost. Je zde sice Fajn rádio, ale to se dá pustit tak jednou za čas, protože by se z toho kolotoče člověk za chvilku zbláznil, ani pořady už nemají tolik zajímavé jako před několika lety a Evropa 2 nenabízí tolik zajímavých songů a novinek, které nabízelo třeba zmiňované Kiss JC. Po pravdě už ani moc česká rádia neposlouchám, protože není z čeho vybírat. Většina rádií teď prosazuje slogan od 90. let po současnost, kde žádné nové hity téměř nezazní a slyšíme jen ty stejné (ohrané) písničky dokola, nemluvě o tom, že tyto rádia kolikrát naladíte na 3 frekvencích v jednom městě.

JM

JK: To jste udeřil hřebíček na hlavičku.

Dlouhodobě absolutně nechápu, že tu máme (ve volném pozemním vysílání a celoplošně!) hudební televize, které jsou výrazně programově kvalitnější, než většina českých rádií.

Třeba Retro Music TV – takhle kdyby hrálo nějaké rádio, byť třeba jen večer, tak by to bylo super. Na Retru totiž nehrají na tu úchylnou představu českých programových šéfů, že v 80. letech je jen 30 hitů, v 70. letech je jen 30 hitů a jen a pouze ty se dají hrát (a když, tak co nejčastěji a stále dokola).
I zmíněné Óčko Star, byť už mi sedí méně, je na tom hudebně výrazně lépe, než F1, Hitrádio nebo Impuls.
Pak je to Óčko Expres, což je hudebně úplně jinde, než česká rádia, blíží se to Expres FM, přesně takhle hrají moderní rádia v zahraničí pro mladší posluchače, ne jak u nás Fajn nebo Evropa2.

Honza

Přesně tak Lukáši naprosto s tebou souhlasim, Kiss JC jsem taky miloval ale bohužel dodnes jsem nenašel alternativu tohoto rádia. Zkoušel jsem poslouchat Fajn radio ale jak jsi psal ty ‚z toho kolotoče by se člověk za chvíli zbláznil. Na Evropě 2 hrajou sice dobře ale ty moderátory nesnesu! Tak jediný co posloucham tak je ranní Kiss s Romanem a Bárou na Kissu.

Honza

Jinak Kiss Jižní Čechy by dneska oslavilo 17. narozeniny

SETI72

Poslouchat ty trapáky z 88,2FM, tak to radši kulka do hlavy.

Nejlepší ranní vysílání se v Praze line z frekvence 95,3FM.

Většina rádií sází v ranní schow na osvětšené moderátorské dvojice ( vysmátý napalovat lidi po telefonu )