Nejnovější komentáře

  • Pevy: Já tedy bezezbytku s uvedeným souhlasím (oviradio). Co bude motivací posluchače, aby přešel do DABu? Zásadně širší žánrový výběr a…
    15:34 27.07.2024
  • Jakub DXer: ‚I cesta může být cil‘ … písničku zná většina lidí v podání Mnágy a Zdorp, ale autorem byl Oldřich Janota……
    13:23 27.07.2024
  • Jakub DXer: Já ty dekadovký (v podání TV stanic na satelitu) rád nemám, protože to vnímám jako omezení… Jo, rád si připomenu…
    16:01 26.07.2024
  • PVo: a mají repertoár od Bacha po Vlacha? .. odhaduju (resp. nechce se mi to na netu hledat) že jde o…
    13:13 26.07.2024
  • Oviradio.cz: Absolute 80s, Heart 70s, 80s80s, Nation 90s atd., základem vždy mainstreamové hity.
    11:36 26.07.2024
  • PVo: „dekádově vymezené formáty“ moc nechápu (pokud jsou tedy vymezené JEN dekádově) a nevěřím v jejich úspěch.
    10:58 26.07.2024

Všechny komentáře

Jaký je zvuk rádií v Praze?

Odhlédněme nyní od programové náplně rozhlasových stanic a zaměřme se na to, jak je nastavena modulace, tedy zvuk jednotlivých vysílačů. Jsou mezi nimi zřetelné rozdíly. V současnosti je zcela běžné využití modulačních procesorů, tj. zařízení pro úpravu toho, co slyšíme. Zprvu je využívaly soukromé stanice, pod jejich tlakem je nasadil i veřejnoprávní rozhlas, proto zní jinak než v minulosti. Prostým poslechem a vzájemným porovnáním jsem zcela subjektivně rozdělil pražskou FM pětadvacítku do tří skupin: dobrý zvuk, průměr, špatný zvuk.

Do skupiny „dobrých“ řadím většinu rádií skupiny Radio Investments (RINV). Jejich zvuk je nejméně zkreslený, proto poslech není úplným utrpením. Sympaticky nastavenou modulaci mají Country, Beat i popový Kiss 98 fm. O něco méně se mi líbí zvuk Radia 1. Jako relativně nejhorší z produktů RINV vychází Spin s tradičně potlačenými středy, ale spolu s R1 to ještě stačí na zařazení do „průměru“. V nejlepší kategorii vidím také dvojici rádií společnosti MAFRA – Classic FM a Expresradio. Zejména Classic na zvuku v poslední době zjevně zapracoval. Dobře a nedeformovaně zní také Bonton, v první skupině jediné rádio z portfolia Lagardére. Jedničku má i Český rozhlas 3 – Vltava.

Podobný, průměrný zvuk mají Evropa 2 a Fajn Radio. Nejmladší formát skupiny Media Bohemia se zvukově o něco zlepšil. To platí i o Radiu Hey! Praha. I to má modulaci stravitelnější než dříve. Do průměru řadím Ethno, které má z pražských stanic nejmenší kompresi dynamiky zvuku. Hudba zní přirozeně, na druhou stranu je subjektivně tišší, nevyrovnaná, zvláště vůči jinglům a reklamě. Modulaci Ethna do průměru stahuje také drobné, ale nepřeslechnutelné praskání. V posledních letech používá modulační procesor také Český rozhlas 2 – Praha. Jisté zkreslení je patrné, ale horší než průměr to není. Ucházející je zvuk Frekvence 1. Není zřetelně deformovaný, ale mohl by být ještě lepší, nebýt přemíry vyšších tónů a celkově utlumeného projevu.

Třetí množina rádií má již značně pochroumanou modulaci s nepřirozeným, pokrouceným zvukem. Poněkud překvapivě do ní řadím tři veřejnoprávní rádia. Pražské vysílače Radiožurnálu, Reginy a BBC WS/Rádia Česko nabízejí dost nepříjemnou reprodukci. Přebasovaný ČRo 1, mimořádně silně komprimovaná Regina a BBC se zvukem jako ze sudu a nevyváženým stereoefektem, to je nedobrá vizitka Českého rozhlasu, resp. BBC. Ani Media Bohemia svým rádiím nedopřává přílišné kvality. Radio Blaník Praha má nápadně zesílený efekt sterea, rozdíl mezi poslechem v režimu mono a stereo je „do uší bijící“. Velmi zkreslenou reprodukci vykazuje City. Poněkud podivně ořezaný zvuk, blížící se šedesátiletému elektronkovému radiopřijímači, má také Oldies Radio. Ani RockZone se nemůže pochlubit zřetelnou a dynamickou modulací nesplývající v jeden velký hluk.

Pomyslné Plyšové ucho za nejhorší zvuk v Praze uděluji Dance Radiu a Rádiu Impuls. V obou případech je slyšet značně deformované vysílání. Zvuk Dance se zejména v tranceových pasážích slévá v nepřehlednou a odpuzující hlukovou stěnu s přehnaným stereoefektem. Na první poslech velmi nekvalitní je i modulace Rádia Impuls, která se za dlouhá léta vůbec nezměnila. Špatně nastavený výstup z vysílače bohužel významně devalvuje program stanice, ať už je jakýkoliv. Zajímavé je srovnat FM vysílání s internetovými streamy. Ty v mnoha případech podobnými neduhy trpí buď méně, nebo vůbec.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
5 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
26. 4. 2011 20:10

Zdravím. Probléms tichým zvukem se netýká pouze 107,6 Lausitz. Chytáme tu i 90,1 MDR JUMP, 98,6 Antenne Brandenburg, 100,2 NRJ Sachsen, 102,4 RadioPSR, 105,2Hitr. RTL, stereo+RDS a zvuk je oproti českým stanicím o mnoho tišší, za to ale lepší stereoefekt.

SETI72
1. 1. 2011 23:36

Zvuk Reginy a Impulsu je doopravdy děsivý!

13. 12. 2010 16:07

Impuls používá vysokou kompresizvuku sice čistý ale už trochu zkreslený , stejně tak frekvence 1
o něco lépe zní fajn docela slušný
Country rádio požívá sice nižší kvalitu ale k těm písničkám se to hodí
Blaník má taky trochu zkreslený zvuk přesykává
Beat má slušný čistý zvuk
Expres má čistý zvuk bez chyb
Radiožurnál zní trochu posteru jako z tranzistoráku
Bonton má dobrý zvuk

hifista
13. 12. 2010 03:33

Česká rádia mají obecně nekvalitní zvuk. I ta „lepší“ z pražských rádií zní v porovnání s německými či rakouskými stanicemi příšerně. Dynamika zvuku je nízká (naprosto nulová je pak u těch horších stanic jako City, Blaník apod.), stereoefekt je úzký, výšky jsou ořezané a „syčí“, basy jsou omezeny do určité frekvence a jen hučí.
Kdysi měl kvalitní zvuk Český rozhlas a měl by jej stále, kdyby se nezapojil do „loudness war“ mezi komerčními stanicemi. Radiožurnál se tak již nedá poslouchat, a to nejen hudba, ale i mluvené slovo, které zní nakřáple a nepřirozeně. Je to nepochopitelné, ale je to tak.

Doporučuji srovnání na pira.cz/monitor, českých stanic je tam více – a v archivu jsou i grafy pro Bayern 3 z Hoher Bogenu – tak má vypadat kvalitní FM vysílání…

A kam zařadit Flash Radio? Je zvukově lepší nebo horší než ty „legální stanice“?

HOME
5
0
Přidejte komentář, prosím.x