Včera po sedmnácté hodině byl oživen další FM vysílač rychle expandujícího Rádia Dálnice. Je umístěn na rozhraní Prahy a Průhonic a na kmitočtu 104,2 MHz o výkonu 25 wattů by měl doplnit pokrytí při jihovýchodním okraji metropole. Anténa poněkud překvapivě nemíří na přilehlou dálnici D1, nýbrž na Jesenici a Pražský okruh (dálnice D0). Při jízdě po dálnici D1 z Prahy – Chodova autorádio přeladí z pražské frekvence 107,9 na nový kmitočet hned za exitem 2. Dosud byla v těchto místech a dále od Prahy 107,9 silně rušena stanicí ČRo Liberec. Po spuštění navazující frekvence Jažlovice 107,2, které by mohlo následovat velmi brzy, bude pokrytí dálničního rádia mezi Prahou a Vyškovem již prakticky souvislé.
AKTUALIZACE 30. 12. 2017:
Rádio Dálnice 27. prosince zprovoznilo navazující vysílač v Říčanech – Jažlovicích poblíž exitu 12 dálnice D1 na frekvenci 107,2 MHz/25 W. Anténa je umístěna na stožáru BTS v areálu dohledového centra Vodafone. Detailní fotografie jsou doplněny do fotogalerie vysílačů.
Podívejte se na fotku nového vysílače Dálnice 107,2 u Prahy v Říčanech – Jažlovicích, doplněno do článku. Anténa míří na Brno, je docela nízko. Autorádio při jízdě od exitu 12 k vysílači Jažlovice přeladí ze 104,2 na 107,2 teprve zhruba 800 metrů před vysílačem, takže dosah je opravdu miniaturní. Průhonice 104,2 hrají lépe, pokryjí orientačně úsek od km 2 do 12, Jažlovice pouze km 12 až 17.
V Jihlavě včera taky běžela záložní smyčka v monu.
Tak uz i 107.2 Jažlovice odednes v provozu.
Nově spuštěná stosedmdvojka (107.2) hezky smázla jinak silné Hitradio Magic na 107.3
Tentokrát mám velikou radost, že Jažlovice nechytám. Obával jsem se totiž, že mi jejich signál znemožní příjem BB Radia z braniborské Chotěbuze. Naštěstí se tak nestalo. Super!
Tak dnes 28.12 uz 107.2 nejede, ani modulace.😃
Tak jede (pouze modulace), ale mým směrem je výkon slabší.Takže poladili antény, což je dobře.Je to výrazně slabší.
to jim ty vysilače spiš nejdou než jdou 😀
Kéž by jim to vsechno kleklo a zmizelo to z českého éteru tahle síťorušička.
Včera jsem zkoušel dosah 107,2 na D1 a byl mimořádně malý. Od vysílače směrem na Brno cca pět kilometrů a na Prahu sotva dva. Myslím, že tam není plný výkon 25 wattů, protože stejný výkon mají mít Průhonice 104,2 a ty hrají podstatně dál, přestože jsou položené o sto metrů níž. Nicméně 107,2 jde velmi slabě i v Praze – Krči u IKEMu.
Jinak při jízdě po D1 na Vysočině zřejmě vinou hustého sněžení byly časté výpadky Humpolce 95,8 a na Větrném Jeníkově 91,7 běžela záložní hudební smyčka mono, bez RDS. Další nové vysílače jsem nezaznamenal. Na D2 ještě neběží vysílač Blučina 94,2, ale D2 je přesto dobře pokryta z relativně vysoko umístěného vysílače Křepice 94,2, který má velký dosah i směrem na Vysočinu.
Aktuální stav sítě Rádia Dálnice
Ach jo. Teď jen doufat, že ta síť rušiček to dlouho finančně nevydrží.
Proti dálničnímu rádiu jako takovému nic nemám, ale to české provedení je technicky příšerné a naprosto nesmyslné.
Dálnice sice začala s malými rušičkami, ale Media Bohemia to totálně zabila svými doubly. Takže největší škodič je MB.
to je pravda, navic na rozdíl od hitradií se dalnice dá poslouchat, sice každych 15 minut nedokonalá a vetšinou stara dopravní info, ale není to narvany reklamama a hrají misto reklam muziku ;)) což se o „MB“ říct nedá.
jinak ješte větší rušičky jsou u nas na severu čech poláci, nějaky maximalní výkony, diagramy, či modulační uroven? Zřejmě o ničem takovém v životě neslyšeli 😀 Je to katastrofa v aute když se do všeho serou polacy…
Myslím, že je v dnešní době úplně zbytečné řešit, zda-li nějaký provozovatel vysílá předepsaným výkonem, nebo ne. V českém éteru už stejně není nic zajímavého. Jen samé hitrádia, Fajny, Blaníky, apod. To že hitrádia mají třeba v Liberci několik kmitočtů, vůbec nikdo neřeší. Takže bych se vůbec nezabýval jestli provozovatel valí 100W, nebo 500W.
Pokud v Liberci získají ještě frekvenci po Černé hoře, tak už by se tím vážně někdo zabývat měl. Už teď je situace naprosto skandální. Překvapuje mě, že se tím za těch 5 let nikdo nezabýval.
nejen hitradio a neni to jen u nas na severu. Hold jedou podle nejruznejších podmínek kde stači když aspon jednou za den řeknou upravenou verzi původního radia. Tak at už je to liberec, jablonec či turnov. Kdyby to museli zkrouhnout tak se poserou 😀
Aby vám všem bylo na vánoce o něco víc špatně (ironie) – dám sem část z jistého materiálu z roku 2010, kdy se skupinka studentů UK dotazovala na problematické věci kolem rádií přímo na RRTV. Jen pro úplnost uvedu, že se jedná o nijak neupravené citace. A že vedle těchto (a dalších) odpovědí se tazatelé dočkali i dost arogantního poučování o tom, jak jsou jejich pohledy útočné, špatné, jednostranné a jak by se měli vzdělávat v právu (přitom otázky byly naprosto korektní a konkrétní). Odpovědi psala tehdejší předsedkyně RRTV.
Otázka: Proč jsou těmto zesíťovaným stanicím přidělovány i nadále překrývající se kmitočty (např. České Budějovice – Rock Radio Gold a Rock Radio Prácheň), když jsou stanice takřka plně identické?
Odpověď za RRTV: Řízení o změně územního rozsahu se netýkají jednotlivých programových sítí, nýbrž jednotlivých programů. V případě Vámi uvedených stanic jde o podobný (ani zdaleka identický) hudební žánr, avšak s odlišnou vlastnickou strukturou a jimi podané žádosti musí Rada řešit. Rada při udělování souborů technických parametrů ať již cestou licenčních řízení nebo změnou územního rozsahu vysílání, vyžaduje stanoviska ČTÚ a teprve po obdržení tohoto stanoviska dále rozhoduje. Skutečnost, že je formálně v jednom městě více vysílačů ještě nic nevypovídá o hraniční křivce, která zaručuje pokrytí dostatečným
signálem. Může se tak snadno stát, zejména v případě velkých měst, mezi které je možno české Budějovice zařadit, že se jedná převážně o jiná území v rámci tohoto města.
Otázka: Proč Rada uděluje provozovatelům, kteří v určité lokalitě využívají duplicitní kmitočty (jejich stanice se překrývají), další nové kmitočty místo toho, aby je donutila lépe využít již přidělené kmitočty v rámci jejich sítě? (typicky Media Bohemia – Hitrádia, Fajnrádia)
Odpověď za RRTV: Tak tato otázka je již vyloženě útočná a nepravdivá, ve skutečnosti jde spíše o nedoložené (a nedoložitelné) tvrzení než o otázku. Snad ve světle již výše uvedeného lze pochopit, že duplicitu Rada nepodporuje (natož aby dávala další kmitočty), nýbrž že jde o stav, který nastává určitým vývojem, který je navíc do značné míry ovlivňován samotnými provozovateli (ti jsou žadatelé s právy) a méně Radou.
Jinak od té doby se samozřejmě stav v českém éteru ještě výrazně zhoršil a problémy, na které tehdy ty otázky mířily, se ještě mnohem víc prohloubily. K žádné nápravě nedošlo, naopak.
protože jsou takovehle „kličky“ ve smlouvě, třeba u dobrý den stačí když v určitou dobu u toho „hitradio fm“ řeknou „dobrý den“ a jsou z toho venku, jsou to jen obyčejní podvodníci, nic víc, kdyby po tom šli, tak by se hodne divili, ale u nas stačí když „jen“ platí, takto to vypada když je vše jen o penězích.
Zajímalo by mne, zda se konečně ČTÚ bude zabývat tím (zde naprosto) flagrantním porušováním přidělených technických parametrů (vyzařovací diagramy vysílačů).
Vy máte k dispozici jejich individuální oprávnění, tj. konkrétní vyzařovací diagramy?
Ty si najde každý v koordinačních tabulkách BNetzA, jsou tam pro všechny vysílače, v rastru po deseti stupních.
Konkrétně pro Průhonice je diagram takovýto:
TNARPruhonice 104.200KA 014E332150N0033014E331450N0029CZE 287 20 14.0 VD -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -3.0 -2.0 0.0 2.0 5.0 8.0 11.0 13.0 14.0 14.0 14.0 13.0 11.0 8.0 5.0 2.0 0.0 -2.0 -3.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0 -4.0
Přičemž první číslo (-4) je síla vyzařování v dBW do azimutu 0 stupňů a pak to jde dokola.
Jasně je zde tedy vidět, že 60 stupňů od směru antény má být potlačení 12 dB. Použitá čtyřprvková anténa má ale vyzařovací diagram na – 3 dB v rozsahu 120 stupňů. Výkon je tedy do daného azimutu překročen o 9 dB, což je dost zásadní rozdíl (má být 1,66W, reálně je 12,5W).
Aby byl diagram dodržen, musela by se buď využít směrovější anténa (minimálně osmiprvek) a nebo sfázovat dva čtyřprvky.
A stejným způsobem nedodržuje Rádio Dálnice přidělené diagramy i na všech ostatních lokalitách.
V tom případě nic nebrání dát podnět inspekci k prověření na místě.
nebo za 3) stáhnout výkon vysílače. Vy víte, jaký je výkon vysílače?
Já sám vím dobře, jak Pařez dokáže zatopit pod kotlem, ale když nemám důkaz, jsem ticho.
Dost pochybuji, že tam bude vysílat o 9 dBW slaběji. Spíš naopak.
Některé vysílače Dálnice hrají podezřele daleko, třeba ten Ostředek. Sice je to dobrá kóta, ale dosah je až extrémní.
Konkrétní důkazy se u tohoto shánějí dost těžko, pokud není vidět elektroměr a nebo se člověk nedostane do kontejneru s technologií, pohybujeme se u ERP vysílačů v rovině spekulací. Použitý typ antény je ale jasně viditelný, a pokud předpokládáme, že provozovatel využívá minimálně plný povolený výkon, ne-li o něco více, nemá šanci s daným typem antény parametry dodržet.
U Dálnice je to tím horší, že ty kmitočty jsou problematické, ruší se s jinými vysílači, a to rádio má hrát opravdu jen na té dálnici, tak byly ty vysílače zkoordinovány a v mnoha případech jen proto vůbec prošly. A jestliže ty vysílače nyní reálně vysílají silně někam, kam vysílat vůbec nemají, je to docela zásadní problém.
chyta posluchače i v okolí dalnice, každe radio se potřebuje nejak uživit, kor u fm kde je kvalitni signal snad jen pod vysílačem, tak udela to co poláci, pořadne to vohulí a je to. Na severu čech ač v lc dalnici mame, tak není rušičkou spiš je sama rušena 😀 nas tu brutalně ruší polsko.
Ještě spustit Jesenici a dálnice D1 bude mezi Prahou a Brnem kompletně pokrytá signálem.
V podstatě je pokryto už nyní, 104,2 dosáhne minimálně do Jažlovic, kde už hraje Ostředek 88,6, ale signál není tak robustní, aby tuner spolehlivě přeladil. 104,2 má velkou výhodu v tom, že narozdíl od 107,9, 88,6 i chystané 107,2 není v Praze a na jihovýchod od ní ničím rušena. Díky natočení antény hraje pěkně na dálnici D0 kolem Jesenice. Ve Vestci a Kunraticích ale už autorádio vyhodnocuje jako silnější Chodov 107,9, ten je ale dost zarušený ČRo Liberec na stejné frekvenci (krkonošská Čertova hora má brutální přesah do středních Čech, kde by liberecké studio vlastně vůbec nemělo hrát – i současných 100 wattů je moc). Ač jsou oba vysílače Dálnice docela blízko, poslech není dvakrát komfortní.
No hrát by Čertova hora v Praze už správně neměla, ale podívejme se na jiné kmitočty regionálních stanic. Úplně největší brutal je Bukovka, kde to ČRo Sever pálí 100 kW do celých Čech, stejně jako třeba Hradec na Černé hoře (20 kW) nebo Olomouc na Pradědu (20 kW). Tyhle Ženevy se určitě netváří jako regionální vysílače.
Se silnými Ženevami, které hrají přes půl Česka, se počítá, proto třeba v Praze nikdy nebude kmitočet 88,7, natož 88,8. Ale dát 100wattový dokrývač na tak vysoké místo, že v Praze na mnoha místech přebije nebo přinejmenším zhorší příjem místního Chodova s 50 W, je problém. Myslím, že když se koordinovala Praha 107,9, nikdo nepočítal s tím, že Harrachov ji bude tak ovlivňovat.
Super praca