Komentáře a diskuze

Články

Trocha suché statistiky na závěr roku 2017

Praha - ŽižkovK dnešnímu dni je v hlavním městě Praze a přilehlých okresech Praha-západ a Praha-východ v provozu celkem 32 VKV-FM vysílačů, z toho 2 v monofonním režimu. V rámci digitálního rozhlasu DAB+ jsou on air 4 multiplexy s celkem 51 stanicemi (Teleko 15, Český rozhlas 14, RTI cz 12 a České Radiokomunikace 10). Aktivní jsou také střední vlny se 4 rádii. Dohromady celkem 87 pozic.

Unikátních programů je ale vzhledem k paralelnímu vysílání stanic na více platformách i vysílačích o poznání méně – „pouze“ 46, z toho 28 na FM a jen 18 v DAB. V pásmu AM není žádná stanice, která by nebyla zároveň v digitálu nebo na FM. Z 28 FM stanic je souběžně v DAB 13 programů. 2 rádia jsou bez alternativy dostupná v L-bandu, jenž není podporován mnoha tunery digitálního vysílání DAB+ (jde o český Český rozhlas České Budějovice a slovenské Radio Best FM).

40
Komentáře

8 Comment threads
32 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Jirkas

„Spíše se obávám, zda je pro majitele COLORu a HEY rádia dlouhodobě únosné, takové programy „živit“. Ve všech okresech snad mimo Prahy není nikde údaj o poslechovosti, tudíž je menší než 3tis. Chápu, že vznikly z nějakého nadšení a chtějí nabízet něco jiného než velké mediální skupiny, ale vzhledem k počtu vysílačů a kolik provoz všeho stojí, tak si nejsem jistý, že je to dlouhodobě udržitelné.“

S panem majitelem se znam, neni nenazrany a ekonomicka navratnost a vydelek tam je.Takze nemusis mit strach.

Jarda

taky je to radio takove přirozene, neni to jako by to vyrobil nejaky robot nebo to nekdo nakopiroval z tiskarny 😉
Tež se neboji zahrat jine skladby uznavaji celou tvorbu tak človek nema pocit že ta kapela snad vydala jen jedno album nebo 1 písen 😀 Reklamy sice jsou, ale nejsou na nervy jdoucí, nezabírají 90% vysilaciho času a netrvají přiliž dlouho, tak mě to vubec nevadí, ikdyž se opakují, dají jednu nebo dvě a pak hned několik pěkných songů, aspon co se tyče radia hey 🙂 Proto ho posloucham vždy když to jde 😉

Ondrej z Hey

Jirkas U nas v Rumburku je ted HEY radio dost navrcholu. Ondrej z Hey

David Pražák

Docela by mě zajímalo, jak to vypadá s brněnskou frekvencí 102,4, kterou původně mělo mít Dance radio, ale překvapivě kmitočet dostalo Free radio. Zajímalo by mě, zda-li je kmitočet opět u soudu, nebo tam nakonec bude vysílat Free.

Philmen

Každé rádio má své místo v éteru, ale nesmí zbytečně syslit frekvence. Pak si každý majitel musí sám říct, zda má ekonomický smysl rádio „držet“ či ne a s jakým programem. Každá skupina má své rozložení rádií pro určitou skupinu, úplně viditelné je to u Media Bohemia, kde se Blaník „trochu omladil“ a má za cíl oslovit skupinu, která poslouchala např. KISS 98 nebo původní City 937 apod., pak je tu síť Hitrádií, které je masové a hraje takový ten střední proud a končí to Fajn rádiem, které je cílené na mladé posluchače a městského posluchače. Navíc, i Fajn rádio prochází určitým svým vývojem. Stačí si jen vzpomenout, jak „tvrdě“ byla ukončena Zlatá Praha 97,2 a nastoupil Fajn s jiným playlistem a cílením a nyní se opět posouvá zpět k mladým.
Takto se chovají skoro všechny mediální skupiny na světě, stačí se podívat na RTL, RMF v Polsku apod. Každá skupina poté marketingově podporuje nejvíce to „masovější“ rádio. Fajn je low cost rádio, stejně jako Bonton u Lagardere.
Spíše se obávám, zda je pro majitele COLORu a HEY rádia dlouhodobě únosné, takové programy „živit“. Ve všech okresech snad mimo Prahy není nikde údaj o poslechovosti, tudíž je menší než 3tis. Chápu, že vznikly z nějakého nadšení a chtějí nabízet něco jiného než velké mediální skupiny, ale vzhledem k počtu vysílačů a kolik provoz všeho stojí, tak si nejsem jistý, že je to dlouhodobě udržitelné. Chápu, že jste zde velkými fandy těchto rádií, ale myslím si, že by z těch dvou rádií mělo být jen jedno a zaplnit „díru na trhu“ písničkami od 80.let min. století až po současnost s minimem českých interpretů (něco jako bývalo KISS 98). Takové rádio zde poloceloplošně není, i když částečně F1 se tak jevit může.
Např. KISS, i přes mírné „omladění“ playlistu je pro mě nudný, protože rotace „hitů“ z 90.let až po současnost je opravdu extrémní a přijde mi, jak kdyby v 90.letech a mileniu bylo jen cca 50 hitů a po týdnu poslouchání nic nového nepřináší, playlist se týdně mění, tj. přidáním do playlistu něčím novým (i ze starších hitů) velmi sporadicky.
Takže suma sumárum, ač se nám to nemusí líbit, provozovatelé dělají jen to, z čeho „kape“ a aby pořád kapalo, není přeci v jejich zájmu, aby volné frekvence dostávala konkurence. Proto plno těch licencí je vydáváno na xy s.r.óček, ty pak převezmou vysílání hlavního vysílatele a proto v některých městech je vícero vysílačů s jedním programem, ale vícero vlastníků licence. Když by jim RRTV chtěla sáhnout na tyto frekvence, tak by se určitě soudili a stálo by to další peníze a stejně si myslím, že by to nikam nevedlo.

Petr

Jak jste, Philmene, přišel na to, že Fajn je low-cost radio? Jeho srovnání s Bontonem mi připadá poněkud srandovní 😀

David Pražák

Ve Varech je taky mizerná poslechovost Fajnu. Jen na Ústecku se Fajn radio v poslechovosti drží.

Jarda

a taky praha 😀 zato hitradio se drží všude…..

JK

Fajn rádio se na Ústecku podle mě drží hlavně proto, že tu má Evropa 2 horší pokrytí. I když musím říct, že hudebně se mi Fajn rádio líbí víc než Evropa 2.

Karlos Kroužilos

Hlavně se drží ze setrvačnosti, z důvodu Fajn RÁDIA NORTH MUSIC /v 90tých letech výborné lokální rádio/, proto Media Bohemia nespěchá s přejmenováním na Fajn, i když název North Music už se používá jen kvůli lokální reklamě….

Václav

Fajn se „drží“ v ústeckém kraji – no čísla má 50 tis, ale bývalo i 100 tis, což bylo srovnatelné s E2, a i přes horší pokrytí se E2 udržela, Fajn šlo do pozadí, z čehož jasně plyne koho posluchači na novou muziku chtějí. Kdybych měl najít na Fajně pozitiva, tak míň reklam vs. třeba Jardou zmiňováno Hitradio. A právě hitradio předbíhá Fajn např. i v ústeckém kraji, proto mi Fajn přijde zbytečné. A vyplývá i z toho jak vzniklo, pokud si dobře pamatuju ze svých zkušeností i diskutérů. cca 2003 jsem naladil 106,6, hrálo devadesátkové techno, posluchač si přál např. Scooter. Pak vysílalo i z OL Fajn radio Hity – ve tvém rytmu asi tak rok, a pak to jejich zavádějící „to nejnovější“, což vznikl jako umělý projekt MB, chtěl konkurovat E2. Z MB mi daleko cílovější přijde Rockradio, výběr toho rockového z popu a protipólem se snaží být Kiss – ten taneční pop; Rockr. a Kiss si ten éter „rozdělili“; to má smysl, ale Fajn? Tři vysílače Fajnu na zlínsku a bez poslechovosti a není to tak že by měli nenahraditelný pohodový program jako Hey, ke kterému si najde cestu jen někdo. Ne, Fajn nabízí nové hity povětšinou shodné s E2 a posluchači ladí E2 a spoustu dalších rádií nabízejících tyto hity, takže proč Fajn? (kdo to ještě nepochopil) Dobře dejme tomu, že chce nabízet nové hity, ale proč teda tam je dost v hojném zastoupení hudba, která už všude třeba před půl rokem přestala být aktuální? Vůbec mi nepřijde tento kolovrátek čím by oslovil, smysl by to mělo, kdyby hrál např. jako Spin, nebo něčím jiným oslovil. Ale pokud někdo posloucháte přeju vám ho.

Jarda

E2 ma na ustecku dobré pokrytí, horší pak už jen na českolipsku, zajimave že jejich asi nejnovejší vysilač v dečíně ma stejnou frekvenci jako radio hey, když jsem jel z lípy přes dečin tak za lípou tušim nekde v kamenickym šenove se to začlo midlit. Horši muže byt asi pokryti na moravě. Fajn je jen „zničené“ lokalni ustecke radio, ted je z nej „tuctovka“. ale tež ma dobrý dosah. Tech 89,3 hralo až skoro do prahy, kde to opět krasne osedlalo radio hey, no nekolik kilaků před prahou 😉

JK

Tak na přímo na Ústecku možná ano, já myslel celý Ústecký kraj a teda třeba Chomutovsko, tam je ten signál příšerný.

Jarda

to je stejne jako česka lipa 😀

Vaclav

Fajn,kdyby jenom v jihlavě, na zlínsku se hlásím, v poslechovosti se už pár let neobjevuje,ale tady si to asi neodhlasujem.

Jarda

divim se že prave ten fajn „nejede“ spiš bych čekal odpor k siti hitradií. stejne je 90% času jen reklama…
Někdy proste není na vyber když je tam jen hitradio, nebo pak impuls či čro.

JK

Přesně tak je tomu u nás v Klášterci, Impuls, F1, ČRo a pak 3x Fajn (Agara, North Music), 4x Hitrádio (FM 2x, Dragon 1x, FM Plus 1x) a to je všechno. Na hodně kvalitní rádio se občas dá zachytit Beat nebo Rock rádio a případně Němci.

JK

A ještě aspoň Blaník. A skoro všechny stanice včetně Impulsu a Radiožurnálu tu šumí, jen Hitrádio FM Plus tu hraje čistě, takže opravdu tady moc výběr není.

Jarda

to je zdrovna místo kde „nic nehraje“ a bydlet bych tam nechtel, tam aby človek měl tuner a externí anteny, a chytal neco z karlovych varů a neco z chomutova, neco se da tež z plzenskeho krašova možná i radeč.

JK

Přesně 🙁 z Varů tu hraje akorát Hitrádio Dragon a Evropa 2, obojí dost špatně, jinak je všechno Chomutov, Ústí nebo Plzeň, ale jak rikam, kvalita mizerná. Čistě tu hraje akorát vysílač Jáchymov – Klínovec a ten šíří jenom ČRo Plzeň (pro mě neposlouchatelný) a Hitrádio FM Plus

Jarda

takovych „děr“ mezi velkymi městy je po republice spousta, ale nikdo tam nekam neda vysilač k dokrytí. Na karlovarsku se čro plzen pak zmeni na karlovy vary, ale programove to bude stejny jako ostatni regionalky, hitradio je reklamní hlasna trouba, tež neposlouchatelné, hold aby se človek přestehoval, nebou doufal že v dab+ nejaka šance bude.

David Pražák

Stačilo by zrušit rádio Z, které stejně moc lidí neposlouchá. Já osobně bych v Jihlavě dal pryč Fajn radio a místo něj nasadil třeba Color. Fajn radio nemá v Jihlavě žádnou poslechovost. Jen tam zbytečně prodělává.

Jarda

ješte kdyby se komerční mux čra řádne rozšířil a pobral třeba i radio hey, no a mohli by ho pustit i z ještedu, čra tam techniku maji, tak o jednu mašinku navic a šlo by to, nwm proč to mydli par stanic v praze a s vykonem uplně na nic, to měli hodit ke čro a taky tam narvat 20kW 😀 to by bylo pokrytí. A hned by byla sit pro celoplošky, jen ten zvuk aby nebyl mizernej, ale aspon jako ma čro.

Jirkas

Jardo ono vic nemuzou nez tak jak to maji ted.Neni to na nich, ale na legislative.Predstavujes si to jak hurvinek valku.

Michal

Dovolil bych si zde takové moje osobní novoroční přáníčko. Hitrádiu v Liberci, v Jablonci… odebrat duplicitní kmitočty a protlačit sem Color music radio. Myslím, že bych to neocenil jen já, takový formát tu skutečně velmi chybí. Ivo, myslíš, že je naděje, že by se tu pro CMR našel nějaký kmitočet?

Jarda

když by nekdo udelal tvrdou revizi kmitočtu media bohemia, tak bys mohlo rozšířit asi nejen color, ale tež i hey 😉