V první dubnový den byl na kmitočty Rádia Bonton nasazen nový hudební formát. Do konce března hrálo rádio v rámci formátu „modern adult contemporary“ skladby známé, ale i méně provařené, převážně z posledních cca deseti až patnácti let. Tečkou za touto érou se stala skladba Mulder and Scully od skupiny Catatonia. V průběhu večera 31. 3. bylo dočasně deaktivováno zobrazení playlistu na webu i v RDS. Půlnoc a nový měsíc přinesly jednoznačný obrat k mainstreamu bez experimentů.
Oproti pop-rockovému Bontonu vzor 2006 je nový program určen pro výrazně starší a ještě konzervativnější posluchačky a posluchače. Nikoliv labužníky, ale nenáročné spotřebitele s omezeným hudebním rozhledem. Zjednodušeně starý Bonton byl určen pro mladší lidi, nový Bonton pro jejich rodiče. Svým charakterem je až překvapivě blízko Radiu Blaník, je konkurencí samozřejmě také pro Impuls, ale též sesterskou Frekvenci 1, Jizeru, Contact, Orlík a částečně také Country. Zda konzervativní posluchači konzervativních stanic budou vůbec ochotni přeladit na „neznámý“ Bonton, ukáží následující měsíce a roky. Velkoměstský charakter rádia zcela vyprchal, rozhodující je orientace na mimopražské obyvatele. Ti paradoxně změnou hudebního zaměření utrpěli nejvíce, protože Bonton pro ně od roku 2010 představoval často jedinou dostupnou FM stanici, která alespoň částečně vystupovala z průměru a dokázala hrát odlišně. Pro Pražské je to snazší, nejblíže Bontonu je Expresradio, kterému tato změna nahrává.
Krátce po půlnoci z 31. 3. na 1. 4. byl aktivován nový web (prakticky kopie stránek Dance radia) s odkazem na nový facebookový profil. Ten dosavadní dosáhl 4171 „lajků“, ale již v pondělí byl smazán spolu se všemi negativními reakcemi z posledních dnů a hodin. Příspěvky posluchačů byly vymazány také z nového profilu. Dle webu jsou novými moderátory Miroslav Michálek, Veronika Rážová (oba jsou vzhledem k orientaci stanice dobrou volbou), ale také dosavadní moderátor Milan Bílek a končící hudební manažer Robert Chochola. Ten byl prvním hlasem, který se objevil v neděli ráno v éteru. Jeho expresovský projev se do nového Bontonu zjevně nehodí.
Vysílání je nadále označeno jako Rádio Bonton, na novém webu je nový, graficky velmi prostý a nenápaditý logotyp. Je otázkou, v jakém časovém horizontu dojde k očekávanému rebrandingu na České Melodie (České melodie). Přejmenování zatím nebylo schváleno Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Mediální dům Lagardère si pro tento případ rezervoval doménu ceskemelodie.cz i ochrannou známku České melodie.
Pozitivem rádia je dobrá kvalita modulace, která se naštěstí nezměnila. Narozdíl od přímé konkurence informuje o aktuální hudbě prostřednictvím RDS, ale vzhledem k tomu, že jde vesměs o notoricky známé tituly, není to výhoda zásadní. Jinak je nový Bonton stanicí do počtu, bez čehokoliv originálního, zajímavého, nečekaného. Nepovedený aprílový žert skupiny Lagardère, který jen tak neskončí. Pohodová česká recyklace Helenky, Káji a Míši. Český éter má fakticky o jedno rádio méně.
Playlist první hodiny nového Rádia Bonton vyjádřil vše:
(1. dubna 2012 0:00-01:00)
Petr Kotvald – Milujem se čím dál víc
Kamelot – Čas rozchodů
Fool’s Garden – Lemon Tree
Jiří Helekal – Vařili jsme kaši
Jiří Schelinger – Jahody mražený
Lynyrd Skynyrd – Sweet Home Alabama
Bobr & Motýl – Vyznání
Hana Hegerová & Petr Hapka – Levandulová
Argema – Jarošovský pivovar
Sinéad O’Connor – Nothing Compares 2 U
Linda Finková & Pavel Noha – Po hlavě skoč jen tak volným pádem
Helena Vondráčková – Dlouhá noc
Petr Rezek – Modrá zem
Honza Vyčítal a hosté – To tenkrát v čtyřicátom pátom
Václav Neckář – Se svou Mášou
Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing
OK Band – Snad za to může láska
Pavel Bobek & Karel Gott – Všem dívkám, co měl jsem kdy rád.
Tak už je to 10 let od relaunche Bontonu.
No já už mu radši ani neodpovídám. Nikdy jsem nemusel diskuse, ale říkal jsem si, že tuhle petici musím vypropagovat a pak jsem na to takhle doplatil. Každopádně jsem rád, že existuje oviradio, protože je to jediný web o rádiích, kde se diskutuje hlavně o rádiích a ne o naší naivitě nebo inteligenci.
Omlouvám se, že jsem trochu odbočil od témata 🙂