Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

 • frkotou 20. 2. 2019 at 21:34 on KomentujemeMělo. Možná proto, že spolumajitelem byl zároveň majitel Blaníku. Vranov byl ale o 2 roky později než Blaník.
 • Honza K. 20. 2. 2019 at 21:27 on KomentujemeMně se ta přednáška dnes moc líbila. Byla velmi stručně a přehledně shrnuta do 2 hodin a dozvěděl jsem se
 • Michal 20. 2. 2019 at 19:37 on Komentujeme:-D U studentů to asi skutečně nějak takhle funguje. Ale třeba já, jakožto člověk v produktivním věku nemám vž
 • H. 20. 2. 2019 at 19:09 on KomentujemeNo já nevím, jestli je to důvod k optimismu. Má někdo nějaké informace, jaké ty přednášky o DABu ve školách
 • Moje Dvojka 20. 2. 2019 at 18:17 on Jak se změní Český rozhlas Dvojka v roce 2019?Zdravím, pořad Káva o 4 - "Kavárna o 4" by se mohl vysílat např. ve čtvrtek živě z připravované kavárny
 • Hony 20. 2. 2019 at 18:16 on Free Radio chce do Prahy na 107,9 aneb Ukažme PražákůmAle na 107.9 je dalnice ale frekvrence 102.3 a 107 je volna

Články

OBRAZEM: Radio Wave se stěhuje do nového proskleného studia

Od zítřka 11. dubna bude stanice Český rozhlas Radio Wave vysílat z nového místa. V rámci veřejnoprávního komplexu na Vinohradské 12 se stěhuje do prosklených přízemních prostor na rohu Vinohradské a Balbínovy ulice, kde předtím fungovala prodejna Podlahárium. Práci moderátorů Waveu tedy budou moci shlédnout lidé na chodníku, v autě či tramvaji. Jestli tento krok pomůže zviditelnit menšinový program s menšinovým způsobem distribuce a zvýšit jeho poslechovost, ukážou následující měsíce a roky. Wave vysílá už jedenáctým rokem, podle posledního výstupu Radioprojektu s výsledkem 17 tisíc posluchačů týdně celostátně, z toho 5 tisíc přímo v Praze. Typický posluchač/ka má mezi 20 a 29 lety. Pro srovnání: jeho formátově nejbližší konkurent (s o něco starším publikem) Radio 1 s tradičním způsobem vysílání na FM vykazuje v metropoli 9x vyšší týdenní poslechovost.

Radio Wave Vinohradská/Balbínova. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Nové studio Radia Wave na rohu Vinohradské a Balbínovy. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

20 komentářů OBRAZEM: Radio Wave se stěhuje do nového proskleného studia

 • Jarda

  Aspon mate vic důvodů pořidit si DAB+ radio 😉 Pokud jste z prahy nebo středních čech, popřipade behem rozšiřování v dosahu 😉 popřipade v dosahu rti/teleko, DAB se rozšiřuje, tak at už jde o čro regina nebo wave, nebo jiné, tak pořídit dab radio, časem budou vypinat i fm vysilače. Hold něčím se začit musí, aby se rozšířili přijímače.

 • Ovi

  Radio Wave od září s novým webem https://wave.rozhlas.cz/. Je to už 9 let, co zmizelo z FM frekvence Praha-Cukrák 100,7. Jeho poslechovost na digitálních platformách není příliš oslnivá.

 • Ondrej

  Wave misto Proglasu 🙂

  • Tom

   To by ale nepokrylo celou ČR, Ondřeji. Na frekvence Proglasu bych dal Rádio Triangl, které tam vysílalo do roku 1999. Proglas bych nechal čistě v DAB a internetu, na FM se dle mého názoru nehodí.

   • Václav

    A důvod že se tam nehodí? Protože nemá agresivní zvukový obal jako ostatní který je považován za normu a nehraje nudně a nevěnuje se dlouhým reklamám? Koho trochu zajímá neohraný nejen folkrock v oáze pohody, kterou nikdo jiný nenabídne, tak hlavně všednodenně mezi 6.30 – 8.45 či 13 – 16 lze kam na FM ladit. Najděte mi druhého všestranně zaměřeného hudebního redaktora Milana Tesaře, který by se tak dlouhá léta zapáleně staral o hudební náplň. A kde by někdo dělal besedy s interprety (Mirka Miškechová), kteří se teprve za pár let budou rotovat v mainstreamu. Kdo tomu dal nálepku, že je to jen pro věřící, tak neví oč přichází ztraceným časem u kolotočů reklam. Jinak já těžím z eteru takového jaký je ale zrovna tato změna je málo pravděpodobná, ale kdyby se to odhlasovalo, tak kolegiálně ustoupím, ale chyběla by tato stanice, která je jedinečná a na Moravě má poslechovost. Stejně tak by sel dat Wave místo Vltavy, která by mohla splňovat nevhodnost pro FM, ale Vltava nic podobného Vltavě tu není, tak pro někoho bude taky důležitá.

    • Tom

     Ano, je sice pravda, že hraje trochu jinak, ale míchá to s různými modlidbami. Nejsem ateista, ale myslím si, že dobrá hudba a náboženství dohromady prostě nefungují. Proto bych doporučoval náboženskou složku Proglasu buď odstranit, nebo hold odstranit celý Proglas.

     • Vaclav

      Ano v tom máš pravdu, právě proto jsem uvedl časy a i v nich se výjimečně stane zmena, ale pořád se mi vyplatí naladit a z hlediska hudby je to přínosná stanice. Spoustu hlavně starších lidí ladí právě kvůli modlitbam a to právě na FM. Ale je pravda dá se přijímat i jinak, když FM je mobilní a to ja zas využívám tedy i hudby na proglase.

   • Ondrej

    Pravda ale Bohm uz Triangl delet nechce ptal jsem se ho 3 roky zpet 🙁

    • Tom

     Tak to je docela škoda. 🙁

     • Jirkas

      To opravdu je, svého casu jsem ho poslouchal, jeho „vyšoupnuti“ z FM, které nebylo zcela ok.

     • Tom

      Jinak pro zajímavost, tady je záznam smyčky, která byla puštěna před koncem vysílání. Je to pravda, nehráli normalizační pop, tak je rada vyhodila.
      http://youtu.be/M2mEpxhuQv0

     • Jirkas

      Je to na pytel, vzpominan na vikendove prenosy z německých diskotek a house party, na tu dobu super radio.

     • H.

      Triangl bylo v kontextu své doby jedno z nejlepších rádií, jaká tu kdy vysílala. A to byl samozřejmě pro jisté provozovatele, třeba nějakého pána z Francie, vážný „problém“, který „vyřešila“ Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, tak jak to bylo zvykem za éry „nováckého tajtrlíka“ Petra Štěpánka. Dodnes se mi otevírá kudla v kapse, když si vybavím tohoto člověka nebo kohokoli z tehdejší RRTV. Bylo to něco naprosto příšerného, dnes už to zůstává jen v paměti zasvěcených, což je škoda, protože to bylo dokonalé okénko do „fungování“ státní správy.

    • Anonym

     Kdyby mel nekdo foto z Trianglu tak bych bral ( Studio a nebo studio za sklem v Lbc)

 • Jouda

  To Tom: Vsadím se zase já, že kdyby někdo z diskutujících uvažoval i tak, že co kdyby soukromá rádia měla třeba jen 1/10 nebo 1/20 či třeba i 1/100 z neskutečného rozpočtu ČRo, tak by jejich posluchači asi jen žasli co všechno by bylo možné. Za ty desítky miliónů, které ČRo zcela absurdně utrácí za jednotlivé projekty a provoz svých stanic, včetně provozu radia Wave, to by opravdu bylo s podivem, kdyby nějaká ta poslechovost nebyla. A co by za takové peníze vzniklo, resp. mohlo existovat jiných rozhlasových projektů?? Ne jen jedno radio WAVE, ale třeba i 10 speciálních stanic, stejně dobrých a zajímavých…

  Otázka je ale taková, zda si třeba nepřeje Tom zánik Radia 1 a ostatních speciálních soukromých rádií, která nikdo neplatí z rozpočtu n úkor radia WAVE?

  Každá mince má 2 strany. 🙂 Ale efektivnost ČRo je oproti soukromým stanicím možná 5-10%(a to je možná hodně optimistický odhad)

  • Tom

   Milý Joudo, to, že si přeji návrat Wave na FM v žádném případě neznamená, že si přeji, aby zaniklo Radio 1. Nejlepší by bylo dát Wave na frekvence Radiožurnálu, protože na zprávy existuje Plus a navíc je mnohem lepší.

   • Jouda

    No to by asi nebyl úplně špatný počin Wave místo Radižurnálu, ale asi takový velmi avantgardní, to ano! Ale Vaše konstatování, že zcela jednosměrně změřený ČRo Plus je dobrá stanice… No, no, no. Tato velmi tendenčně a hlavně jednostranně zaměřená stanice – to bych si asi opravdu nedovolil označit přívlastkem jako dobré. Dokonce si troufám říci, že může v případě CRo Plus a velmi jednostranné prezentaci názorů pouze z jednoho úhlu pohledu na této stanici docházet i k porušování kodexu ČRo. V tomto směru: Zlatý Radiožurnál. 🙂

    Můj návrh by byl: Wave místo ČRo Plus…

    • Tom

     Wave místo Plusu by taky nebyl špatný nápad, ale to by pak musel Radiožurnál zrušit vysílání hudby, aby tu stále byla nějaká stanice vysílající pouze mluvené slovo. Ještě mě napadlo dát Wave na frekvence regionálních stanic ČRO.

 • Tom

  Vsadím se, že kdyby rada ČRO vrátila Wave na FM, poslechovost by se mu mnohonásobně zvedla. Možná by bylo i úspěšnější než Radio 1. No nic, ještě, že ho máme alespoň v DAB.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)