Komentáře a diskuze

  • David Pražák 29. 9. 2023 v 19:32 k KomentujemeTak Country radio z Liblic hraje i u mě na Jihlavsku.
  • Jirkas 29. 9. 2023 v 17:42 k KomentujemeČ Český Impuls je i v DAB+, takže žádná rarita.
  • Jiří 29. 9. 2023 v 14:09 k KomentujemeRušení od El sítí je hlavně v době aktivních fotovoltaických elektráren až enormní.Já už to řeším,že své staré rádio pustím...
  • Marek 29. 9. 2023 v 13:11 k KomentujemeTeď to jde, ale i tak nejsem posluchač těchto rádií, takže kontakty na ně i tak neznám.
  • Honza K. 29. 9. 2023 v 12:22 k KomentujemeV ČB teď jsem zkusil 954 a 94.7 pustit najednou a zvuk je synchronizovaný.
  • David Pražák 29. 9. 2023 v 11:15 k KomentujemeTak to bude hrát i u mě doma v Brtnici u Jihlavy, když to hraje u Žďáru. Večer vyzkouším, až...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 10:13 k KomentujemeJe fakt zajímavé si to současné pustit na AM a na FM. Reklama byla o 1 vteřinu zpožděná a pak...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 09:56 k KomentujemeTak já hlásím nádherný příjem country radia z Liblic u Žďáru nad Sázavou na starém radiokazetaku JVC teď přes den.....

Články

Loučení s Radiem Rubi

Radio Rubi 97,1

Když jsem se na začátku září dozvěděl, že Radio Rubi přenechá své frekvence Blaníku a Fajnu, nebyl jsem nějak zvlášť překvapen. Poslední roky naznačovaly, že tohle olomoucko-uničovské médium nemá dobré vyhlídky a konec dříve či později přijde. Přesto se mě zmocnila jistá nostalgie a vědomí brzkého ukončení provozu ve mně vyvolalo po mnoha letech velký zájem o tuto stanici.

O chystaném soukromém rádiu v mém domovském městě Uničově jsem se dozvěděl už v roce 1991, tedy v té době, kdy jsem vůbec prvně naladil soukromé rádio (Ekol.S 104,6) a začal se postupně více a více zajímat o novinky v rozhlasovém éteru. Uničovská stanice se měla původně jmenovat RUBIO, docela dlouho trvalo, než na přelomu ledna a února 1993 na prozatímní frekvenci 99,6 odstartovala. Zažil jsem její testovací vysílání už v září 1992. Slyšet rádio, které mělo studio jen 350 metrů od našeho domu, bylo velkým zážitkem, přestože vysílání zpočátku trpělo silným amatérismem a hledáním koncepce.

Rubi mělo ve svých začátcích, jako spousta jiných rodících se lokálních rádií, poměrně široký hudební záběr bez jasnější profilace. Vedle popu novějšího i staršího zněl v autorských blocích i tvrdší rock, ale také například dechovka, která v programu vydržela řadu let. Za mikrofonem se objevovaly různé místní osobnosti spojené s hudbou a kulturou obecně, například i dnešní starosta Uničova a nedávný kandidát do senátu Radek Vincour.

Mě jako teenagera nejvíce zasáhly aktuální taneční hity žánru eurodance. Rubi mi přišlo atraktivnější než nejbližší regionální konkurent Radio Haná, které bylo v éteru o něco déle.

Poté, co na podzim 1993 zahájily vysílání celoplošné priváty Radio Alfa a Frekvence 1 a poměrně rychle následovala série dalších přírůstků v éteru, jsem o Rubi ztratil zájem, protože vynikla jeho neprofesionalita a nezkušenost, přestože hudebně mi bylo blízké. Nová rádia z Prahy zněla mnohem kvalitněji, atraktivněji. Na Olomoucku jsem později fandil alternativnějšímu Rádiu Pohoda a následně tanečně laděnému Rádiu Hity, kam z Pohody přešly některé osobnosti.

Radio Rubi - sídlo v Uničově
Sídlo Radia Rubi v Uničově

Mnoho rádií mě bavilo ve svých začátcích, když byla málo známá, podceňovaná, raritní, experimentující, odvážná, to se týkalo i Evropy 2, která do teritoria Radia Rubi vstoupila s odstupem tří let. Zájem o ně jsem ztratil, když se staly mainstreamem. Občas se stávalo, že se populárními nikdy nestaly a skončily.

Rubi se postupně profesionalizovalo a nabíralo na poslechovosti, na přelomu tisíciletí mívalo úctyhodných sto tisíc posluchačů denně. Já jsem se však Rubi v té době spíše vyhýbal, vadilo mi ho slyšet někde v obchodě, v restauraci, což se vzhledem k velké oblibě rádia stávalo na Olomoucku často.

K Rubi jsem pozvolna znovu nacházel cestu až někdy kolem roku 2002, kdy jsem na něm při pravidelném cestování na kolej v neděli odpoledne slyšel dobrou taneční hudbu. V té době jsem se ale více zajímal o rádia dostupná na Ostravsku, kde jsem studoval (Hellax/Helax, Fun Radio, Rock FM, polské stanice atd.) a díky internetu stále více také o lokální pražská rádia alternativnějšího ražení (Radio 1, Expresradio).

Na Rubi v takové konkurenci moc času a prostoru nezbývalo, proto jsem mu dlouhá léta nevěnoval větší pozornost. Zhruba od roku 2006 jsem vnímal, že proti jiným stanicím hrálo hodně taneční hudby, ale až na výjimky jsem tuto stanici neposlouchal, pouze orientačně sledoval, co a kde vysílá. Své pokrytí postupně velmi rozšířilo, ale jádro posluchačů zůstalo jen na Olomoucku, vysílače ve Zlíně a Brně davy nových zájemců o program Rubi nepřinesly.

V posledních zhruba dvou letech se na našem webu objevily spekulace o možném prodeji rádia. Dlouholetí posluchači si všimli, že stanice změnila hudební výběr, opustila CHR formát a cílí na starší posluchače s velkým množstvím pop-rocku, české a slovenské hudby a výlety do osmdesátých let. Zároveň její program působí úsporným dojmem.

Od té doby jsem Radiu Rubi věnoval mnohem více času, než za posledních dvacet let dohromady. Rubi určitě nezní zaměnitelně, proti konkurenci hraje mnoho méně známých skladeb včetně spousty tuzemských interpretů. Nedává takový prostor novinkám jako kdysi, chvílemi je až podobné Blaníku nebo Impulsu. Pro dosavadní posluchače plánovaná změna z Rubi na Blaník alespoň nebude takový hudební šok jako v případě ostravského Helaxu. Na Rubi překvapí přítomnost jmen jako Sto zvířat, Šum svistu, Chic, Electronic, na druhé straně též Marcely Holanové či Lucie Vondráčkové.

Radio Rubi - zvonek v sídle v Uničově
Již notně omšelý zvonek a schránka v sídle Radia Rubi v Uničově

Při delším poslechu je patrné, že Rubi používá starší zvukový obal ještě z dob, kdy hrávalo novější, tanečnější hudbu (Rádio plné energie), který už neodpovídá současnému konzervativnějšímu, většinou popovému až pop-rockovému playlistu.

Hudební výběr nemá zřetelné hranice, jde o velmi pestrou škálu hraničící s gulášem. V některých momentech jsou kontrasty odpuzující a množství českých a slovenských jmen nadměrné, jindy je ta směs ve své originalitě a odlišnosti od velkých stanic sympatická.

Stará hudební databáze je rozpoznatelná díky tzv. titulkům – na konci skladby je ohlášen hlasem Libora Červinky (Fajn radio) její interpret a název. Červinka se na Rubi objevuje v pravidelných nejen showbusinessových rubrikách, jedněch z mnoha, které rádio vysílá formou voice-trackingu neboli předtočeného mluveného slova. Po něm někdy bývá několik vteřin ticho, kdy vynikne brum na vysílači 97,1, teprve pak zazní jingl, což odpovídá nějakému začínajícímu či dobrovolnickému rádiu, nikoliv stanici existující téměř třicet let.

Moderátorský tým je malý, dlouhá léta i z jiných stanic znám Vítka Šoukala, Pavlínu Matulovou a Honzu Sedláčka, což je jediný moderátor, který byl na Rubi v jeho začátcích a zřejmě bude i u jeho konce. Z minulosti neznám pouze Milenu Hobzovou disponující velmi příjemným hlasem.

Blížící se konec stanice ve mně budí, přes některé výhrady k zejména hudebnímu obsahu vysílání, k současnému Radiu Rubi sympatie, nostalgii po devadesátkovém boomu podnikavosti v domovském regionu a hlavně úctu k tomu, že toto regionální rádio v Olomouckém kraji dokázalo úspěšně a samostatně fungovat tak dlouhou dobu.

V roce 1993, krátce po startu vysílání, jsme s bratrem v telefonické soutěži na Radiu Rubi vyhráli cédéčko. Byl to singl U96 – Das Boot. V té době jsme ještě neměli CD přehrávač, tak jsme na tuto výhru mohli jen koukat. Obal byl poškrábaný a páchnul cigaretami…

Dlouholetý moderátor Radia Rubi Honza Sedláček. Zdroj: www.radiorubi.cz
Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
186 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jamar
6. 11. 2020 21:33

A ještě přidávám něco speciálně pro Marka Bergera 🙂
Rekapitulace a ukončení pravidelné hitparády Top 20, rok 1995:
https://youtu.be/tCzNdSgLhUw

Začátek už bohužel asi nedohledám 🙁
Ale alespoň je vidět kompletní žebříček toho, co jsme my pubertální tehdy baštili a pro co jsme hlasovali…

Omlouvám se za horší kvalitu, záznam má 25 let a byl nahrávaný na tržnicové dvojče na už X-krát přehranou kazetu. Ono i teď byla docela fuška (teda krom hledání těch kazet) najít něco, na čem to půjde aspoň trohu rozumně přehrát a nahrát do digitálu 😉

Marek Berger
Reply to  Jamar
7. 11. 2020 19:45

Priprava asi 12 hodin navic doma po praci. Procist korespondaky, secist hlasy, pripravit zebricek, setridit cd, napsat listek do kazdeho cd s casem refrenu a jedem. CD maxisingles ze sveho nakupy 2x mesicne ve Vidni. Fascinujici doba. Potreba rict, ze muj velkej vzor byl Julo Virsik Rock FM Sk.

LiborV
Reply to  Marek Berger
8. 11. 2020 01:51

Obdivuhodné nasazení. Díky každému takovému srdcaři ve službách posluchačů. Děkuji.

TÉMA
Marek Berger a hitparáda
Jamar
Reply to  Marek Berger
8. 11. 2020 15:27

A do toho ještě občas na živo z tehdy legendární olomoucké diskotéky Envelopa (která už taky dávno neexistuje), to muselo být ještě o level výš. Ale opravdu jsem netušil co vše za tím muselo být.
A to je to co říkám, tehdy to musel dělat opravdový nadšenec, byla to práce dělaná srcem a bylo to slyšet. Fakt díky za super chvíle u rádia 🙂
Mimochodem, můžu se zeptat, jak se v té době řešilo vysílání ukázek, třeba té rekapitulace hitparády? Mihnul jsem se tehdy v jistém rádiovém studiu, vím že tam třeba byly 4 Cd přehrávače spojené s mixem, ze kterého se daly spouštět a pak tam byla třeba DATka na jingly/reklamu, později pak i Minidisc. Ale tu rekapitulaci sis předtáčel? Protože dělat to v té rychlosti naživo, prohazovat CDčka, nastavovat čas refrénu, mezitím mluvit a pouštět jiné, to bys musel být nejmíň chobotnice 😉

Marek Berger
Reply to  Jamar
29. 5. 2021 19:13

Refreny opravdu z cd s vlozenyma papirkama

Marek Berger
Reply to  Oviradio.cz
29. 5. 2021 19:13

Jj..nekolikrat jsme se potkali..Julo vzor a fajn chlapik..

Jamar
6. 11. 2020 20:16

Když už jsme tu u těch vzpomínek a nostalgie, tak něco málo vydolované ze zaprášených krabic. Znělka + písnička Rádia Rubi…

https://youtu.be/TETrCOxxo40

Kristián
6. 11. 2020 19:15

Poslednou piesňou na rádiu Rubi v FM pásme (okrem Brna) bola QUEEN – Radio ga ga (18:53-18:58). Zachytil niekto prípoj na rádio Blaník?

frkotou
Reply to  Kristián
6. 11. 2020 19:17

Stream jede dál s novým dočasným vysíláním pro Brno, které připravuje posluchače na Fajn Radio, zvuk je mírně přebuzený.

Last edited 2 let před by frkotou
Michal R.
Reply to  frkotou
6. 11. 2020 19:30

Mezitím se jede dál na všech frekvencích se songy bez jinglu . Poslouchám na frekvenci 102,5 vysílač Hranice na Moravě , 95,4 Přerov , 97,1 Olomouc to vše zachytím v Hranicích na Moravě + internetový stream .

frkotou
Reply to  Michal R.
6. 11. 2020 19:33

Tak uvidíme, tedy uslyšíme. 😉 Bohužel jsem odkázán jen na stream. do Znojma to samozřejmě nedoletí.

LiborV
Reply to  Michal R.
6. 11. 2020 21:03

Na webu MaM.cz se objevil náhled nové reklamní kampaně Blaníku pro Ostravsko a Olomoucko. Mě osobně se ta kampaň nelíbí. Zde je odkaz:https://mam.cz/zpravy/2020-11/mesto-dobry-jak-svina-radio-blanik-spousti-vysilani-pro-olomouc-i-ostravu/

TÉMA
Reklamní kampaň Blaníku
Jirka
Reply to  Oviradio.cz
6. 11. 2020 21:48

Zeptej na toho Bivoje v Praze. Pražáci přeci vše vědí nejlépe. Jen všude protěžují Blaník. A pomalu ořezávají regionální studia hitrátíí.
Jsem z východních Čech. Tady nejdříve Radio ČERNÁ HORA jen přejmenovali Hitrádio. Prý nechají tak jak to je. Ale opět nedodrželi co slibovali. Celoplošné pořady, zrušení regionálních zpráv a dopravy. Opravdu info o nehodě v Plzni je pro někoho v Trutnově k ničemu. Ani telefonáty od lidí, kde jsou policajti už taky nejsou. A to ranní vysílání těch dvou pražských šamponů je k… (doplňte si sami)
Blaník nám tady už několik let jede celoplošně z Prahy. Jen občas někdo v Praze najde nějakou zprávu na netu a tu přečte. A občas je jing s FM frekvencema na východě Čech. Aby udělali iluzi regionálního radia.
A to teď to tlačí na Moravu a Slezko.

Luďa
Reply to  Oviradio.cz
5. 2. 2021 17:15

Proč Olomouc město dobrý jak sviňa, když ve ŠTATLU Brně je všecko betelny jak sviňa, nebo je pozdrav z hantecu zdar jak sviňa???

Jamar
Reply to  Kristián
6. 11. 2020 19:32

Přebuzení už se trochu spravilo. Na FM pro Olomoucko (poslouchám páteřní 97.1) jede zatím to stejné jako na streamu. Ale v RDS se ukazují zcela jiné názvy skladem asi z původního odbavování ješte. Například teď je v éteru Danzel – Pump It Up, ale v RDS se točí Leann Rimes – Descructive…

Honza K.
6. 11. 2020 13:50
Michal R.
6. 11. 2020 13:46

Tak pořád přesně nevím jestli dnes ukončí vysílání Radio Rubi na frekvencích v olomouckém kraji a přepne se na Blaník . Bude to doopravdy ze dneška na zítřek společně s Helaxem který přepne svojí frekvenci 93,7 FM před půlnocí ?? Nevíte někdo ??

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Last edited 2 let před by Michal R.
Elis
Reply to  Michal R.
6. 11. 2020 13:51

Ano, končí také

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Aleš
Reply to  Michal R.
6. 11. 2020 13:59

Ano, během dnešního večera dojde k přepnutí Rubi / Blaník. Frekvence 97,1 FM měla v cca 12:20 výpadek asi 15 vteřin, kdy nejela ani nosná vlna. Adam Vincent Bartoš se před malou chvílí rozloučil se slovy „Budu se na vás brzy těšit jinde.“

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
frkotou
Reply to  Aleš
6. 11. 2020 14:59

Už napsali prohlášení na jejich FB.

frkotou
Reply to  frkotou
6. 11. 2020 15:15

Aktualizace: Rubi pojede dál na streamu (zřejmě jen proud hudby bez moderátorů), než to přepnou i v Brně.

Last edited 2 let před by frkotou
Michal R.
Reply to  frkotou
6. 11. 2020 15:38

Radio Rubi skončí na frekvencích v Olomouckém kraji do 19 hodin . At je mu zem lehká .

TÉMA
Loučení Radia Rubi
Michal R.
Reply to  Michal R.
6. 11. 2020 16:23

Právě hraje Honza Sedláček to nej co se na Radiu Rubi hrálo . Tak přeci jen aspon trochu seriozní zakončení tohoto Radia . Konkrétně EURODANCE.

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Last edited 2 let před by Michal R.
Pavel Rejman
Reply to  Michal R.
6. 11. 2020 16:36

Prosím bude to mít někdo nahrané od 16:00 do 19:00? Jako vzpomínku. Já jsem v autě 🙁

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Jamar
Reply to  Pavel Rejman
6. 11. 2020 16:44

Nahrávám, ale dorazil jsem až před chvílí, takže začátek jsem nestihl 🙁

frkotou
Reply to  Jamar
6. 11. 2020 17:05

Nahrávám cca od 7:30 ráno. Nahrávky průběžně dávám sem. https://uloz.to/folder/oWJYPA4n8H6X

Michal R.
Reply to  Oviradio.cz
6. 11. 2020 18:59

Musím potvrdit vaše slova . Jen je mi líto moderátorů kteří po tolika letech příjdou o práci . A navíc v této nelehké době se práce schání velmi těžko . A jak sám Honza Sedláček v závěrečných vstupech řekl že pracoval v rádiu 28 . let a neumí kromě moderování nic , tak o to nepříjemné to je . Zajímá mě taky kdy dojde k přepojení na Blaník . Neví někdo ? Bude to ve stejný čas jako Radio Helax ? Nebo dřív ? Helax se přepojuje před půlnocí .

TÉMA
Loučení Radia Rubi
Last edited 2 let před by Michal R.
Marcel
Reply to  Oviradio.cz
6. 11. 2020 19:03

Ano nejde jen vzpomínat na minulost, ale nejde jen tak rušit rádia a vysílat na mnoho frekvencích jen jedno. To dokáže jen Media Bohemia. I Lagardere a Media Club to dělá šetrněji. Frekvence je „takové nerostné bohatství státu“ a bohužel, tím jak to u nás skončí vše u Sedláčka, bohatství se vyplýtvá. Proč to není jako v jiných zemí – skončí lokální rádio – vypíše se licenční řízení na stejné parametry -) a vysílá někdo jiný…….

Michal R.
Reply to  Marcel
6. 11. 2020 19:12

To s těmi frekvencemi máte pravdu . Třeba Radio Kiss ze skupiny Media Club ktere se také jako Blaník řadí mezi nadregionální rádia . Má podle programového ředitele Romana Anděla 60 vysílačů a další se už nechystají .

Last edited 2 let před by Michal R.
Reply to  Oviradio.cz
6. 11. 2020 19:21

Radio Rubi jsem poslouchaval kolem roku 1999, kdy spustili prvni dokryvac v Sumperku. Pamatuji si, ze tehdy davali i letaky do schranky o nove spustenem vysilaci. Dnesni zaver vysilani byl plny skvelych hitu. Taky jsem mel nostalgickou naladu, i kdyz me toto radio uz nekolik let neoslovilo.

Jamar
Reply to  Oviradio.cz
6. 11. 2020 19:28

Také potvrzuji. A je fajn, že se povedlo rozloučit alespoň takto, Honza Sedláček mi přišel jako takový poslední opouštějící loď, až mi z toho bylo smutno. Ty vzpomínky na hudbu a všechny lidi zvysílání tu v tu chvíli prostě byly. I na daleko uvolněnější styl vysílání.
A o tom je u mě hlavně ta nostalgie. Souhlasím s Vámi, že nejde žít v minulosti a že i současná rádia mohou být fajn a kvalitní. Jenže v té minulosti bylo rádio daleko osobnější. Vše bylo uvolněnější, rádio žilo s lidmi v regionu, bylo pořádání a vysílání různých akcí, moderátoři byli uvolněnější a mohli do vysílání dát i něco ze sebe nebo mimo program (jak zmiňoval Honza). Poslech rádia byl v té době pro mě jako pokec s dobrým kamarádem, něco na co jsem se i těšil. Dnes je vše přesně podle plánů, průzkumů, vše má jasně dané regule, co se hraje, co se kdy řekne, jak dlouhý bude vstup… Z rádia se stal takový trochu průmyslový výrobek. Ano, vysílání je ve výsledku kvalití a více profesionální, ale už prostě bez srdce. Rádio je dnes prostě produkt. A asi i proto mám dnes už poslech rádia jen jako kulisu, když nechci, aby bylo ticho a nehce se mi pouštět si vlastní muziku…

Kristián
Reply to  Oviradio.cz
5. 11. 2020 20:12

Niekoľko dní pred koncom vysielania už upustili od prebratia správ od Rádia Zlín (v minulosti od rádia Haná) a už sú správy len z regiónov strednej a južnej Moravy (číta ho Vítek Šoukal (ktorý mimochodom včera vysielal popoludňajšie vysielanie)).

TÉMA
Spravodajstvo na Rubi
Pavel Rejman
Reply to  Oviradio.cz
5. 11. 2020 20:57

Na konci písniček na přání Honza Sedláček řekl že ty další budou zítra. Až je mi z toho smutno. Jsem zvědavý jestli moderátory Radia Rubi uslyšíme posléze někde jinde. Třeba Milenu Hobzovou která je skvělá.

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Elis
Reply to  Pavel Rejman
6. 11. 2020 06:26

Bylo by to fajn, ale otázka. Nevidím moc prostor

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Last edited 2 let před by Elis
Pavel Rejman
Reply to  Elis
6. 11. 2020 07:19

Tak samozřejmě moc prostoru není. O tom žádná. Tajně doufám že by Milena Hobzová mohla přejít vedle na Rádio Haná. To bylo vždycky po Rubi moje druhá volba a teď bude první. Mám vztah k OL kraji kde jsem se narodil a bydlím tady a celoplošné stanice jsem nikdy moc v lásce neměl.

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
LiborV
Reply to  Pavel Rejman
6. 11. 2020 11:25

Časem bych ji čekal spíše na Českém rozhlase Olomouc. Na regionálních stanicích ČRo zakotvilo mnoho hlasů z bývalých regionálních rádií pohlcených MB. Výrazné zastoupení hvězd lokálních již neexistujících stanic je nyní na ČRo Sever, ČRo Liberec nebo ČRo Pardubice.

Martin
Reply to  Oviradio.cz
6. 11. 2020 11:54

Na ČRo Olomouc vysílají i bývalí moderátoři Fajn radia Hity René Jančík (také Apollo, Čas, Valašsko) a Bořek Volný (dále také Kiss Publikum).

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
LiborV
Reply to  Oviradio.cz
6. 11. 2020 12:44

Množství soukromých rádií ubývá. Na jedno volné místo moderátora v regionálním studiu ČRo se obvykle hlásí několik výborných moderátorů s bohatými zkušenostmi ze soukromého vysílání. Část z nich byla u začátků soukromého vysílání v regionech. Dnes jim je 40 – 50 a tvoří páteř vysílání nejen v regionech. I na Radiožurnálu nebo DAB Praha najdeme moderátory a moderátorky, které ve své době byli ozdobou pražských soukromých rádií. I matadorky éteru jako jsou Jitka Lukešová (Kiss, Hey Praha, Frekvence 1)nebo Šárka Váňová doputovaly do Rozhlasu po mnoha letech ze soukromých stanic.

TÉMA
Z privátních rádií do rozhlasu
Jamar
2. 11. 2020 23:22

S rádiem Rubi mám spojené svoje pubertální roky, na tehdy převážně 90kovém eurodance jsem vyrůstal. Pamatuju si, jak jsem tehdy každý týden čekal na nové vydání hitparády rádia Rubi s Markem Bergerem a se všema oblíbenýma hitovkama! S kamarády jsme zbožňovali Masterboy, 2 Unlimited, E-Rotic, nesnášeli Kelly Family, Backstreet Boys… Tehdy jsem si každý týden na vietnamském dvojčeti nahrával celou hitparádu a pak z ní ty pecky vystříhával na druhou kazetu… Jáááj to byla doba, nostalgická slza ukápla 🙂
Škoda, že ty kazety už asi vzaly za své při stěhování, možná ale zkusím prohrabat krabice na půdě 🙂
No schválně, kdo z vás si s Rubi a jeho hitparádou taky neodmyslitelně spojí tento song:
https://www.youtube.com/watch?v=W6CJmJ5p3Ow

Květák
Reply to  Jamar
2. 11. 2020 23:46

Počáteční odpočítávání z tohoto songu bylo použito v 90’s i ve znělce hitparády „25 Bonbónů Bontonu“.

TÉMA
Bomb The Bass
Aleš
Reply to  Jamar
3. 11. 2020 10:58

Bomb The Bass byli s Radiem Rubi spojení hned dvakrát. Písnička Beat Dis byla tradiční znělkou sobotní hitparády Top 20, ale občas se objevovala i jejich další Megablast. Hrála se například při výročním vydání hitparády Top 100. https://www.youtube.com/watch?v=yNhmlG-3RO8

V souvislosti s Markem Bergerem musím ještě vzpomenout speciální pořad DJ Culture, kde byli znělkou samozřejmě Pet Shop Boys. https://www.youtube.com/watch?v=Mbprblx2s48 Sice se nevysílal příliš dlouho, ale byl fajn. Hrály se v něm dlouhé verze a různé mixy tehdy aktuálních tanečních hitů, většinou z hitparády.

A když jsme u těch znělek, tak se dá zavzpomínat i na písničky na přání. Ty uváděl tento song, Jean-Michel Jarre – Equinoxe 5 https://www.youtube.com/watch?v=MO7–KBgpAQ

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Marek Berger
Reply to  Aleš
3. 11. 2020 21:20

Diky

Marek Berger
Reply to  Jamar
3. 11. 2020 21:25

Diky

Jarda
28. 10. 2020 08:25

Konečně nějaký článek, jen skoda ze takove akce jako spuštění celoplošného dabu, ukonceni petrofu, spuštění netro life, konec helaxu si článek nezasloužili.

Kristián
27. 10. 2020 14:59

Keď už jeden z diskutérov spomenul, že vybavovací systém RadioSPIRIT (ktorý používa napr. Rádio Haná) je umiestnený na dnes už zabudnutom systéme Windows XP, tak môžem písať aj jednu ojedinelú závadu. Neviem, ako v FM vysielaní, ale vo vysielaní cez internet sa vždy zastaví prehrávanie streamu vždy okolo 8 ráno a presne o 18 večer.

TÉMA
Technické zabezpečenie rádia
Petr
27. 10. 2020 14:29

Zajímalo by mě, které frekvence Rubi přenechá Fajnu , a které Blaníku.. Např. ve Vyškově by byla blbost to přenechat Blaníku, páč tady už Blaník svou frekvenci má a dá se tu chytnout i frekvence brněnská.. Já osobně chytám Rubi na třech frekvencích, a ty kdyby se změnily na Blaník, tak bych měl Blaník už 5x a to je dost.. To tu nechytím ani Impuls, ani radiožurnál.. A ve Vyškově nebo by byl Blaník na dvou frekvencích.. Což mi přijde celkem zbytečné a raději bych byl pro fajn, který se tady chytit nedá.. Ale uvidíme co soudruzi z NDR vymyslí.. 😉

TÉMA
Loučení s rádiem Rubi
LU-
Reply to  Petr
27. 10. 2020 14:31

Pokud si dobře pamatuju z žádostí, tak jediná brněnská frekvence bude šířit programu Fajnu. Ostatní budou Blaník.

TÉMA
Loučení s rádiem Rubi
Koláčník
Reply to  Oviradio.cz
27. 10. 2020 17:21

No to by mě taky zajímalo, jak to bude. Zrovna nedávno jsem jel po dálnici D52 z Brna na Pohořelice a 96,4 přeskakovala mezi brněnským a vyškovským vysílačem strašně … nedalo se to poslouchat!

Petr
Reply to  Oviradio.cz
27. 10. 2020 17:55

Proto jsem psal, že když ve Vyškově Blaník už vysílá na 98,4, tak na 96,4 by mohli dát to fajn rádio.. Je blbost, aby v tak malém městě vysílal Blaník na dvou frekvencích..

Last edited 2 let před by Petr
Marek Berger
Reply to  Oviradio.cz
27. 10. 2020 15:47
frkotou
27. 10. 2020 11:28

Také se přidávám, Rubi jsem často poslouchal v mobilu, když jsem cestoval a byl zrovna v dosahu FM vysílačů. Já mám rozhlasové studio od domu dokonce asi jen 120m a výhled do jejich oken, i když tam nadšení bylo rozhodně menší, je to totiž (už se z něj samozřejmě nevysílá, ale jen nahrává) studio Rádia Blaník…

Aleš
27. 10. 2020 11:23

Zavzpomínal jsem a dal dohromady 31 jmen, která mám spojená s Radiem Rubi. V seznamu jsou jak moderátoři, tak i zprávaři. Určitě těch jmen bude ještě více, tak klidně přidejte další, pokud víte.

Adam Bartoš, Marek Berger, Lucie Bělínová, Petr Čulík, Alexandr Fábik, Milena Hobzová, Zdeněk Holeček, Šárka Holubcová, Dušan Chlud, Filip Jančo, Martin Košík, Monika Kovářová, Roman Kršňák, Tomáš Kryl, Josef Kvasnička, Jana Magdoňová, Marek Malášek, Martin Malúš, Pavlína Matulová, Roman Müller, Oldřich Papica, Jan Sedláček, Vladimír Slezák, Ivo Spisar, Radka Stratilová, Hana Srncová, Martin Šnýdr, Vítek Šoukal, Martin Švajda, Radek Vincour, Jaroslav Weinlich.

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Pavel Rejman
Reply to  Aleš
27. 10. 2020 14:28

Oceňuji váš přehled. Nemáte nějaké tipy na staré písničky které se na Rubi tehdy hrály? Myslím spíš taneční abych si je mohl dát do auta. Díky.

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Aleš
Reply to  Pavel Rejman
27. 10. 2020 15:24

Pavle, dost tanečních písniček ze začátků Radia Rubi už téměř upadlo v zapomnění. Přesto se ale najde pár „špeků“, které ještě teď Rubi občas hraje. Zmínil bych Amadin – U Make Me Feel Alright (1994, byl tehdy 20 týdnů v hitparádě s Markem Bergerem) nebo Afrika Bambaataa / Khayan – Feel The Vibe (1994). Z velmi úspěšných, ale dnes už nehraných, je to třeba Melodie MC – Anyone Out There (1995, také 20 týdnů v hitparádě) nebo The Shamen – Destination Eschaton (1995). V úplných začátcích frčela třeba Kim Sanders – Tell Me That You Want Me (1993), Fun-Tomas – China Girl (1993) nebo Technotronic – Hey Yoh, Here We Go (1993). Pak samozřejmě postupně takové klasiky typu M.C. Sar & The Real McCoy, Fun Factory, Ice MC, 2 Brothers On The 4th Floor, Culture Beat, Masterboy atd. Většina z nich se také hraje ještě teď. S Radiem Rubi mám hodně spojené i E-Type, Jovanotti – Serenata Rap (1994) nebo méně známou švédskou zpěvačku Rebecku Törnqvist – Good Thing (1995). Ta je ale popová. V posledních dnech jsem byl překvapen, že Rubi zahrálo Ragga 2 Sunshine – Jambo Jambo Jambo (1994). To jsem léta v radiu neslyšel. Dalo by se toho napsat mnoho. Vzpomínky jsou to hezké.

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Marek Berger
Reply to  Aleš
27. 10. 2020 16:14

Borec!!!

Pavel Rejman
Reply to  Aleš
27. 10. 2020 18:16

To je pecka takový přehled. Dík moc! Už se ví kdy teda Rubi skončí? Teď jsem odpoledne poslouchal. Velice se chlubí že vysílají z Olomouc City a že je najdeme v 1.patře 🙂

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
PetrB.
Reply to  Oviradio.cz
27. 10. 2020 22:42

Jestli to není tím, že ani moderátoři nevědí, kdy bude konec. Vím, že u Gamy, se to moderátoři dozvěděli den před koncem a nesměli se ani s posluchači rozloučit. Jinak pokuta.

Aleš
Reply to  Oviradio.cz
28. 10. 2020 12:37

Tak samozřejmě není to jen o eurodance, byť třeba já tento styl mám hodně rád. Pan Rejman poptával hlavně taneční, rychlejší kousky. Mimo eurodance se mi z Radia Rubi vybaví třeba Martin Page – In The House Of Stone And Light, Kylie Minogue – Put Yourself In My Place, Curiosity – Hang On In There Baby, Inner Circle – Broken Glass, Ce Ce Peniston – We Got A Love Thang, Sheryl Crow – All I Wanna Do nebo z české muziky Vampire – Doteky. Hodně tehdy Rubi hrálo i přerovskou kapelu Forum – Nebreč a Růže. Občas jsem i já přeladil jinam, třeba na Radio Publikum 100,4 nebo na Orion 103,9, ale na prvním místě jsem měl vždycky Rubi. To bylo i v mém okolí hodně oblíbené. 

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Kristián
Reply to  Aleš
27. 10. 2020 14:53

Z vyššie uvedeného zoznamu poznám A.V. Bartoša (neviem, kde je teraz, naposledy moderoval večerné vysielanie na Rubi), V. Šoukala (dnes ranné vysielanie na RUBI), J. Kvasničku (dnes spravodajca ČT na Zlínsku), D. Chluda/Š. Holubcovú/H. Srncovú (dnes správy rádia Zlín/Rubi), M. Košíka (dnes hudobný riaditeľ DAB rádia Seejay) a M. Hobzovú (dnes predpoludnajšie vysielanie na Rubi).

TÉMA
Moderátori rádia RUBI
Michal
Reply to  Kristián
28. 10. 2020 00:54

Jana Magdoňová – dnes Radiožurnál

Marek Berger
Reply to  Aleš
27. 10. 2020 15:45

Dobrá práce, sám bych to nedal dohromady 🙂

TÉMA
RUBI
Marek Berger
Reply to  Aleš
27. 10. 2020 15:46

Tomáš Vondráček ještě 🙂

Zdeněk
Reply to  Aleš
6. 11. 2020 21:17

Ještě mě napadá Jakub Nakládal. Ten později přešel tuším na Impuls.

Martin
27. 10. 2020 10:49

Díky za krásné shrnutí. Dovolím si doplnit – Milena Hobzová od roku 2002 spolupracovala s ČRo Region (Jihlava), posléze na Hitrádiu Apollo a od roku 2014 je na Rubi.

Pavlína Matulová před zánikem olomouckého studia působila na Fajn Rádiu Hity. Vítek Šoukal dlouhá léta moderoval také na Apollu. 

Někdejší ranní/odpolední moderátor Radia Rubi Mara Malášek aktuálně působí jako ranní moderátor dopravy na Impulsu, před Rubi působil na Krokodýlu.

TÉMA
Loučení s Radiem Rubi
Jakub
Reply to  Oviradio.cz
27. 10. 2020 10:46

Theta – B64 … To hlásila aplikace CZ Radia už minulý týden! Přidávám se k řadě dalších – smutný konec rádia RUBI :-/

TÉMA
Jakub
Vaclav
Reply to  Oviradio.cz
28. 10. 2020 10:55

Theta – B64 je uz nějakou dobu zaseknuta v odehraných skladbach na play.cz u Radiožurnálu a videl jsem to i u některých dalsich stanic.

Last edited 2 let před by Vaclav
Lukáš D
Reply to  Oviradio.cz
28. 10. 2020 15:48

rubi narmalně vysila.

PetrB.
Reply to  Lukáš D
28. 10. 2020 17:28

A další dítě. …. Časopis Sluníčko a Ohníček je jinde. Nebo, že by nový nick HONY?

Lukáš D
Reply to  PetrB.
28. 10. 2020 17:44

Jaky nový nick ted sem skoušel radio

Hori97
Reply to  Lukáš D
28. 10. 2020 17:49

Zkuste si nejdříve přečíst článek a teprve potom psát komentář. Věcné poznámky nebo dotazy mající hlavu a patu jsou zde vítány. Ostatní vám rádi odpoví, ale vaše poslední dva příspěvky jsou mimo a úplně zbytečné.

Jirkas
Reply to  PetrB.
29. 10. 2020 18:15

Ale ohníček nebo sluníčko je pro tebe vzhledem k věku a tvým dotazům a komentářům adekvátní.

Jirkas
Reply to  Jirkas
29. 10. 2020 19:58

Pravda není rejpání.

frkotou
Reply to  Jirkas
30. 10. 2020 00:57

Oni by nerýpali, pokud byste se i s dalšími pokusili správně gramaticky a pravopisně psát, nezakládat stále stejné dotazy a komentáře, které nedávají smysl. Chápu, že je obtížné v diskuzi dohledat něco staršího. Bohužel tu není nějaká lupa, která by po zadání výrazu odkázala na konkrétní číslo strany s konkrétním komentářem. Ano, i já se touto poznámkou opakuji, ale tak to prostě je.