Komentáře a diskuze

  • David Pražák 29. 9. 2023 v 19:32 k KomentujemeTak Country radio z Liblic hraje i u mě na Jihlavsku.
  • Jirkas 29. 9. 2023 v 17:42 k KomentujemeČ Český Impuls je i v DAB+, takže žádná rarita.
  • Jiří 29. 9. 2023 v 14:09 k KomentujemeRušení od El sítí je hlavně v době aktivních fotovoltaických elektráren až enormní.Já už to řeším,že své staré rádio pustím...
  • Marek 29. 9. 2023 v 13:11 k KomentujemeTeď to jde, ale i tak nejsem posluchač těchto rádií, takže kontakty na ně i tak neznám.
  • Honza K. 29. 9. 2023 v 12:22 k KomentujemeV ČB teď jsem zkusil 954 a 94.7 pustit najednou a zvuk je synchronizovaný.
  • David Pražák 29. 9. 2023 v 11:15 k KomentujemeTak to bude hrát i u mě doma v Brtnici u Jihlavy, když to hraje u Žďáru. Večer vyzkouším, až...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 10:13 k KomentujemeJe fakt zajímavé si to současné pustit na AM a na FM. Reklama byla o 1 vteřinu zpožděná a pak...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 09:56 k KomentujemeTak já hlásím nádherný příjem country radia z Liblic u Žďáru nad Sázavou na starém radiokazetaku JVC teď přes den.....

Články

Kratce

Vážené čtenářky, milí čtenáři, těší mě Vaše komentáře a diskuzní příspěvky na tomto webu. Vylepšil jsem zobrazování nejnovějších komentářů, které rádi sledujete. Teď už je bez potíží najdete.

8. 10. 2016

Dance radio 102,4 Brno

První dojmy z poslechu Dance radia v Brně: Pokrytí 102,4 FM nevalné, ale vzhledem k umístění antény na relativně nízkém řadovém domě u Zelňáku se není co divit. RDS data jsou odlišná od Prahy: PS je statický _DANCE__, PTY Pop music, radiotext nenaběhl. Dance radio 102,4 bude ve Štatlu soupeřit o přízeň posluchačů především s lokálním Free Radiem 107,0, částečně také s Kiss Hády 88,3 a Radiem Rubi 96,4. Brněnské pásmo FM se v posledních letech nebývale zahustilo, v Brně a blízkém okolí je v provozu už 29 VKV vysílačů, což je téměř srovnatelné s hlavním městem Praha.

 

22. 9. 2016

Autokino Ostrava, Místecká. Foto: Facebook Autoburza Ostrava

Provozovat letní autokino s přenosem zvuku přes FM vysílač může přinášet komplikace. Své o tom ví provozovatel autokina v Ostravě – Vítkovicích u křižovatky Rudné a Místecké. Od ČTÚ dostal dočasné oprávnění na frekvenci 87,9 MHz a jak to dopadlo, najdete ZDE.

 

 

 

 

 

 

 

5. 9. 2016

bntnV poslechovosti dlouhodobě klesající Rádio Bonton si s komunikací mimo vysílání (které zajišťují pouze čtyři lidé) velkou hlavu nedělá. Už v listopadu 2015 přestalo aktualizovat svůj web a Facebook. Stále funkční zůstává jeho účet na Twitteru, kde byl poslední tweet zveřejněn už v listopadu 2011, tedy ještě za éry alternativně pop-rockového Bontonu. Podívejte se sami.

 

 

 

27. 8. 2016

Plné ruce práce má v poslední době Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Probíhá mohutná vlna přejmenovávání rockových rádií, z nichž každé drží vícero licencí. Potvrzena je významná změna rock-radiona severu a západě Čech, brzy zmizí Gama Rádio (on air od července 2009), nahrazuje ji „lidovější“ celoplošná značka Rock Radio skupiny Media Bohemia. Minulostí bude zakrátko i multiregionální brand Rádio Sázava (vysílající od října 2011), nový název je Hey Radio, vlastník Miroslav Pýcha zůstává. Do třetice řeší RRTV ještě jedno přejmenování, ale v tomto případě jde o formální potvrzení letité praxe – Radio Haná SkyRock, oficiálně Radio Haná Olomoucko (spuštěné v září 2009 rodinou Foretníkových), bude už i oficiálně Radio Haná SkyRock.

 

7. 8. 2016

Tip Rádio Svatopluka Janíka a Jana Ševely už třetím měsícem vysílá pouze na internetu a není DAB rádiem, ale stále se na webu a Facebooku prezentuje, jako by tomu tak bylo. Vypadá to, že tato svérázná stanice posluchačům digitálu ani nechybí, takže není důvod dále mrhat penězi.

 

3. 8. 2016

radioradioAktuální výsledky poslechovosti: pád na polovinu u Dance radia (z 30 na 15 tisíc týdně), významnější sešup u Hitrádia Magic, další pokles u Samsonu, nikterak oslnivá čísla Českého Impulsu. Také dlouholeté minimum Bontonu (51 tisíc týdně) a Radia 1 (59 tis.). Vzhůru se vydaly žánrové programy Dechovka, Classic, Color i mainstreamový Relax. Český rozhlas Plus s 90 tisíci se vzdaluje znatelně slabšímu Rádiu Zet.

 

 

  1. 7. 2016

Hhitradio2016itrádio Orion přišlo o Zlín 88,6, přidělení licence úspěšně napadl neúspěšný žadatel o frekvenci Radio Haná SkyRock. Ze stejného důvodu předloni ani nezačalo vysílat Radio Kroměříž v Kroměříži na 103,3. Od loňska leží u ledu kvůli žalobci Free Radio frekvence Brno 102,4, na které se jen na pár týdnů objevilo Dance radio.

 

12. 6. 2016

ckanadaVčera zahájilo vysílání jindřichohradecké Rádio Česká Kanada. Zatím pouze na frekvenci 103,6 MHz na dnešní poměry vysokým výkonem 1 kW ze stanoviště Políkno u Jindřichova Hradce. Internetové vysílání by mělo být spuštěno dnes, takže všichni budeme moci posoudit, co vlastně rádio vysílá.

 

 

5. 6. 2016

V Plzni opět vysílá na frekvenci 93,7 Autokino Plzeň. Nachází se stejně jako loni na místě zbouraného Domu kultury Inwest na Americké. Poznámka na okraj: Na stejném místě v devadesátých letech sídlilo Radio West Plzeň 89,6 podnikatele Jaroslava Kokeše.

 

14. 5. 2016

Šesté nejposlouchanější rádio v zemi Český rozhlas Dvojka konečně sjednotilo v RDS typ programu (PTY) na relevantní podobu Varied.Český rozhlas Dvojka

Dnes, v den 700. narozenin českého krále Karla IV., spouští Český rozhlas další smyčku na svém digitálním kanálu Rádio Retro. Jmenuje se U mikrofonu Otec vlasti a nahrazuje předešlý vynikající projekt Rozdělený svět.

 

6. 5. 2016

clubPostřeh z Prahy: Včera byl zahájen provoz hudebního klubu spojeného s Color Music Radiem. Podnik se jmenuje Color Music Club, sídlí v Lumírově 23 pod Vyšehradem a nabízí vedle poslechu Color Music Radia i živá vystoupení DJů vysílajících na tomto rádiu (Michael V., Friky, Dr. Bob, Gerry, Martin Svátek aj.) – funk, soul, R&B, hip-hop a další menšinové žánry. Web klubu

 

 

20. 4. 2016

Další změna ve vlastnické struktuře českých rádií je na obzoru. Rockově zaměřenou stanici z Mostu Gama Rádio (v éteru sedmým rokem) dosud vlastnila místní trojicegama Roman Viktora, Petr Petrik a Pavlína Borovská. Posledně jmenovaná dáma hodlá svůj třetinový podíl přepustit rozhlasové skupině Media Bohemia, která je v severních Čechách dlouhodobě velmi silná. V minulosti u jiných stanic byl takový převod začátkem procesu, na jehož konci bylo po určité době zrušení původní podoby rádia. Jestli severozápadní Čechy časem čeká dvojitá dávka Rock Radia, nebo jiná inovace z dílny týmu Daniela Sedláčka, je zatím otázkou.

 

 

12.4. 2016

Hitrádio Hitrádio

Velmi překvapivá aktualita z webu RRTV: Hitrádio Magic Brno se po bezmála osmi letech existence chystá přejmenovat na Hitrádio City. Nevnese to do českého éteru, kde už dlouhodobě působí sesterské radio City v Praze, zmatek? Co vy na to?

 

 

 

 

1. 3. 2016

První březnový dejamesdean.fm. Zdroj: jamesdean.fmn přinesl do DABu novinku, která může být vnímána jako dobrá, ale i špatná zpráva. Novým rádiem, přesněji low-costovým nonstop hudebním kanálem, je v multiplexu RTI cz program jamesdean.fm spojený s pražským klubem James Dean. Přináší do éteru především rock’n’roll a pop oldies 50. a 60. let, tedy produkci, která byla v minulosti doménou Radia Olympic a určitý obsahový průnik existuje rovněž s jeho nástupcem Oldies Radio. Obrácenou stranou této změny je ukončení vysílání Radia 1, což je problém především v lokalitách Karlovy Vary, České Budějovice a Plzeň (tam však svítá naděje na FM frekvenci 97,5). Radio 1 se z digitálu stáhlo po zhruba 800 dnech (v multiplexu Teleko skončilo už s Novým rokem).

 

  1. 2. 2016

Duo méně známých rádií Tip Rádio a SeeJay Radio se po měsíční, nijak viditelně komunikované odmlce vrátilo do digitálního vysílání DAB v multiplexu příbramské firmy Teleko. U obou stanic zaujme především počet lajků na Facebooku: Tip nasbíral bezmála 33 tisíc fanoušků, SeeJay dokonce přes 215 tisíc zdvižených palců, což jsou hodnoty, tip-radio-logokteré vzhledem k reálné poslechovosti na internetu vyvolávají pochybnosti.

 

 

 

23. 1. 2016

Plakát Kiss 98.Pražské rádio Kiss 98, které hraje „To nejlepší z 90. a 80. let“ (od loňského září opět bez aktuálních hitů) a jehož staničním hlasem je Zdeněk Skřivánek, se vrátilo ve své RDSce na 98,1 k názvu „_KISS_98“, tedy s mezerou na začátku. Tato podoba PS byla vysílána již od prosince 1996, kdy rádio začalo „zářit“ ze stožáru Dlabačov. Dnes je program šířen z nedalekého stadionu Evžena Rošického, severovýchodního stožáru umělého osvětlení. Zároveň jsem zaregistroval změnu u sesterského Kiss Jižní Čechy na 97,7. Po bezmála třech letech je to první stanice skupiny Radio United, která má opět dynamické PS s informací o právě vysílané hudbě.

 

19. 1. 2016

2014-02-28 01.14.07

Ani v novém roce se nelepší zdravotní stav Radia Dálnice, moravskoslezského pacienta již roky udržovaného v umělém spánku. Na pražské frekvenci 107,9 MHz i nadále vykazuje poruchu, takže při stereofonním poslechu hraje pouze v levém kanálu.

 

 

 

 

 

11. 1. 2016

Hledáte-li jednoduchý, nepřetechnizovaný seznam všech rádií na VKV, SV, DV a DAB v České republice, zkuste Seznam českých rozhlasových stanic na Wikipedii. Data jsou průběžně aktualizována (už zhruba sedm let i mojí maličkostí), takže to je jeden z nejpřesnějších přehledů, co na internetu naleznete. Pokud máte námět na opravu nebo aktualizaci, můžete sem napsat do komentáře. Seznam je na tomto místě.

 

1. 1. 2016

seejaydab

První zásadnější novoroční zprávou je aktualizace seznamu stanic v DAB multiplexu Teleko. Z ní vyplývá, že v DABu už nenajdeme stanice SeeJay Radio a Tip Rádio. Multiplex opustily také Radio 1 a Radio Beat, zůstaly pouze v multiplexu RTI cz. Naopak je v muxu Teleko zpět stanice Český rozhlas Vltava.

 

 

 

 

Archiv krátkých zpráv z rozhlasové scény z let 2013 až 2015

 

 

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
122 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirkas
18. 12. 2014 18:27

No vida, uz dokonce bezi na Dlanici kazdou hodinu zprávy apod..

H.
9. 12. 2014 10:17

Smysluplný limit je >= 3 dBr, jako to mají např. v Rakousku či Švýcarsku. Ostatně zvuk rakouských stanic je ze strany českých posluchačů dlouhodobě vychvalován. Impuls by pak mohl hrát stejně hlasitě jako nyní v Praze, ale stereo. Při 0 dBr se mu prostě vyplatí jít na mono, to není žádné diletantství, ale prostá kalkulace. A je pravděpodobné, že další stanice budou následovat. Nerad bych se pouštěl do hlubšího hodnocení Impulsu, protože jsem zaujatý jak proti obsahu vysílání, tak zejména proti současnému majiteli stanice. Uvedu jen, že Impuls nepovažuji za hudební stanici, pod slovem hudba si představuji něco jiného než je umělecky nehodnotné podbarvení zpěváků bolševické éry, a monofonní vysílání tudíž není na újmu.

JM
8. 12. 2014 14:36

To MC: To zřejmě nemyslíte vážně. V Německu se s 0 dBr vysílá, stanice tam navíc mají i lépe nastaveny modulační procesory, a v monu tam opravdu komerční hudební rádia nevysílají.

A jak už tu někdo psal – zavedení 0 dBr bylo reakcí na technicky příšerný stav v českém éteru, kdy se jelo na 8 dBr a s nulovou dynamikou, okolní státy si stěžovaly a stanice s tím nic nedělaly. Osobně mi také přijde 0 dBr s nulovou tolerancí jako moc přísné nastavení pravidel, lepší by bylo 0 dBr s nějakou povolenou odchylkou, ale oproti stavu dříve se stav v éteru výrazně zlepšil.

Snahu o přechod do mona vidím jako dvě věci: 1) snahu českých rádií za každou cenu „řvát“ více než ti ostatní a 2) diletantství technického ředitele daného rádia, který nadšeně spouští AM vysílání, které mu zřejmě přijde v dnešní době jako dostačující, a pak se tedy nelze divit, že mu nevadí mono na VKV. Kdyby raději investovali do DAB+, kde žádný limit 0 dBr nemají a mohou si zvuk mršit dle libosti bez vlivu na okolní stanice (a zahraničí), udělali by lépe.

MC
8. 12. 2014 09:05

Přechod na monofonní vysílání jako přímý a logický následek zavedení limitu 0 dBr je konečnou odpovědí všem snílkům, kteří zarytě trvali na tom, že tento limit povede ke zvýšení kvality zvuku našich FM stanic.

Jirkas
6. 12. 2014 22:31

A mono nadále bude pokracovat i po novem roce, vedeni je spokojene s dosahem.Uzivejte si poslední mesice na ostatních frekvencích Impulsu ve stereu.

7. 11. 2014 21:58

Tak, tak. Je to mnohem lepší.

jouda
7. 11. 2014 21:11

Nicméně je fakt, že třeba v Praze nyní hrají daleko lépe mimopražské stanice. To však až od doby, kdy začal být dodržován limit 0 dBr. Takže to pomohlo nejen lepšímu zvuku, ale i dosahu. Při mých cestách po republice mi tak hrají stanice, které byly dříve zarušené těmi přeřvanými stanicemi na sousedních kmitočtech.

Jirkas
4. 11. 2014 21:01

Pak jsou to pekna prasata a při 7-8dbr uz to nemá s hudbou nic spolecne, vezmete si priklad Rakousko ci Nemecko.Nemecko ma 0dbr a Rakousko myslim max 3dbr.Kdyz si poslechnete jak zni hudba tam a jak zde, clovek by se u nas pozvracel, zejména před omezenim.Nejde to po dobrem, pak je potřeba omezeni.Zavedeni 0dbr u nas je tak naopak vitane.

H.
4. 11. 2014 20:56

V tom Londýně jsou stanice, které řvou na 7-8 dBr stejně jako to bylo u nás. Opravdu to nebyla jen česká specialita. Nevím, čím to je a kde to má v historii své kořeny, ale u nás se prostě zakotvila mylná premisa, že tady se všechno dělá nejhůř a tam na západě je civilizovaný svět, který nám má jít vzorem a oni nás mají řídit a udělat tady něco s tím naším svinčíkem.

Jirkas
4. 11. 2014 20:33

Ano jinde limit není, ale neprepaluji 7-8dbr apod jako tomu bylo u nas.Kdyby naši provozovatele nepalili 7dbr i vice, nebyl by limit 0dbr tolik prosazovan az nakonec prosazen.U nas se soutěžilo, kdo vic rve a vic przni zvuk.

4. 11. 2014 18:48

No co, ať si dělají co chtějí, českému éteru už stejně dávno není pomoci.

H.
4. 11. 2014 15:55

Zarážející je spíše skutečnost, že se rádia musí potýkat s regulacemi a omezeními, která ani před „revolucí“ nebyla. Mám na mysli limit modulačního výkonu na 0 dBr. Srovnání s Londýnem kulhá, tam tento limit nemají. Stalo se to, na co odborníci s dostatečným předstihem upozorňovali – významně se snížil dosah vysílání a začíná to mít i nezanedbatelný hospodářský dopad. Význam monofonního vysílání s omezením MPX výkonu ještě stoupl, neboť nejde jen o to, že rádio „při stereu víc šumí“, ale také o to, že lze vypustit pilotní tón a tím vytvořit rezervu výkonu využitelnou pro zvukovou informaci, tedy přidat na hlasitosti. Nemá žádný smysl nadávat na Impuls nebo na jeho posluchače. Ať si sypou popel na hlavu všichni, kteří se zasloužili o zavedení limitu nebo nad jeho zaváděním dokonce jásali blahem.

JM
3. 11. 2014 22:04

Je to logicke – kdyz normalizacni pop na Impulsu, tak prece jen v normalizacni mono „kvalite“. Stereo je beztak zapadni vymysl, ktery obycejny cesky posluchac nepotrebuje.

Ach jo, ten cesky eter se opravdu nezlepsi, spis naopak :/

Jirkas
3. 11. 2014 20:13

Mono režim následující vysvětlení, přímo od rádia Impuls

„Rádio Impuls – Ráááádio napsal(a): „Dobrý den, vysílač Praha je v současné době v mono provozu z důvodu testů dosahu vysílání. V současné době vyhodnocujeme, zda je zvýšení dosahu natolik bonitní, že bychom přepnuli do režimu mono celou vysílací síť. Tím bychom výrazně zvýšili kvalitu příjmu mnoha posluchačům. Provoz mono totiž, jak jsme zjistili, většina posluchačů vůbec nepozná. Hezký den“

Martin
2. 11. 2014 23:36

Pražský vysílač Impulsu (Žižkov) možná chvíli vysílá(l) monofonně, ale určitě je to k poslouchání. Avšak slyšeli jste zvuk libereckého vysílače téhle rádoby nejposlouchanější stanice ČR?
Už od roku 2011 má katastrofální zvuk, který navíc velmi často trpí výpadky. Dokud šla na vysílač přímá mikrocesta, bylo vše OK, ale pak udělali ball z Bukovky (102,0 MHz) a je to hrůza. Nevím, jak je ten ball zajištěn, ale pravděpodobně je nějak upravován nebo hnán přes digitální převodník či co, protože má zvláštní nepřirozený sikavý zvuk s příšerně ořezanými hloubkami, vysílá mono, zvuk se velmi často tzv. zasekává a je oproti ostatním vysílačům o několik sekund posunutý, čímž mimo jiné také vzniká neposlouchatelný maglajs v podobě tříštění libereckého vysílače s vysílačem Černá hora na stejné frekvenci. Dříve tomu tak nebylo. „Impulzáci“ na to ale nijak nereagují, i když vím od spousty lidí, že jim vadí hlavně to sekání zvuku a už si na to mockrát stěžovali. Fakt se to nedá poslouchat, rve mi to uši. Tedy ne, že bych tuhle stanici nějak zvlášť vyhledával, ale, že s tím nikdo nic neudělá. Hlavně, že rozdávají tisíce, byty, domy atd. a hrají si na nejrááádio, ale technici stojí za prd.
Jablonecký vysílač, který také balluje Bukovku má ball i zvuk naprosto v pořádku.