Nejnovější komentáře

  • Oviradio.cz: Dnes ráno na 106,6 Chvaletice jsem zachytil záložní program Fajn radia s hudbou starou cca 3 roky, bez PTY. Zároveň…
    08:18 24.06.2026
  • NanoBoy: Priznam se, ze se ve vasich textech obas obtizne orientuju, ale neda mi to. Co vlastne bylo mineno dotazem o…
    07:06 24.06.2026
  • Honza K.: Pokud to tak reálně bylo tak se ČT omlouvám, ale těch přešlapů od dob covidu dělá tolik, že už se…
    06:28 24.06.2026
  • frkotou: ČT k tomu již zveřejnila prohlášení. Že šlo o technickou chybu muselo snad dojít i největšímu (omlouvám se) ignorantovi. To,…
    22:45 23.06.2026
  • Honza K.: Vlastenecké médium, které vypíná vlasteneckou hymnu? To nějak nejde dohromady.
    21:31 23.06.2026
  • Lohen1: F….
    21:27 23.06.2026

Všechny komentáře

Komentáře

Ivo Harvánek

O čem píšete?
33.2K Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
22. 2. 2026 20:35

Zhruba od úterý 17. února má Radiožurnál z Bukové hory (90,9 FM) chybné RDS –> R-ZURNÀ“

TÉMA
Špatné RDS Radiožurnálu z Bukovky
Václav
22. 2. 2026 11:19

Vidíte na konci videa zajímavost jako já?https://www.facebook.com/share/v/1QoFaPLPB9/

Václav
Reply to  Oviradio.cz
22. 2. 2026 19:30

Vypadá to že ten člověk dostal do ruky poprvé daný vůz a přechozí držitel měl zřejmě sympatický alternativní vkus, jako my mnozí tady, což se běžně u laika nevidí , je to vzácnost, takovým uspořádáním stanic by neurazil, kromě R1 tam je FM 4 , což je omezené území kde by hrálo spojitě, takže možná vázáno k nějakému jižnímu regionu, pokud se nesmíří s občasnými výpadky, což alternativista možná udělá, dále je tam Čro Vltava, někdy těžko odlišitelná díky podobnému tyrkysovému logu identifikující Čro Vltava a Čro Region, když to zahlédnu třeba z dálky přes okýnko u někoho v autě, další polovinu předvoleb nerozeznám, vzhledem k tomu že jsou světlé, mohl tam být Expres, nicméně to ten člověk nepochopil a předpokládám seekem našel F1 samozřejmě se zamýšlím nad tím z které alternativní stanice tam došel , když by to bylo v Praze, bylo by to celkem komplikované. Točit se s přestupkem zvláště po aféře může jen….

Last edited 4 měsíců před by Václav
Šeryf
Reply to  Václav
23. 2. 2026 10:40

FM4 (R1 samozřejmě rovněž) tam mám taky. I když se běžně nepohybuji v oblasti příjmu, jako jedna z prvních voleb to má pro mě mezi 30 předvolbami i tak smysl – jakmile se přiblížím do oblasti pokrytí, nemusím to nikde lovit. Pro zajímavost, při zlepšených podmínkách šíření jsem se k FM4 dostal např. loni na podzim v podhůří Krušných hor, kde díky uložení do předvolby koncernového autorádia dokonce přeskákalo přes dva kmitočty ;).

PVo
Reply to  Oviradio.cz
22. 2. 2026 19:38

Holt mít na první předvolbě R1 je pro některé lidi prestižní věc něco jako mít adidasky 🙂

Václav
Reply to  PVo
22. 2. 2026 19:54

Kdyby tam měl Zlatou Prahu nebo Dance z prvních let a hrálo to, ne méně bych to kvitoval.

PVo
Reply to  Václav
23. 2. 2026 08:59

no bohužel tyhle značky nějak významně jako známka prestiže nefungovaly….

Václav
Reply to  Oviradio.cz
21. 2. 2026 23:24

Přemýšlím co Kupka dělal na Čro 2, nepamatuji si jej, že by uvaděče? Jako nyní Roman Výšek do dneška, když přitom tento prvek působí archaicky, tak jako snad kdysi v ČT Vladimíra Retkova či Alexander Hemala, pokud si jejich jména pamatuji dobře, avšak stále asi i na Dvojce opodstatněné.

Last edited 4 měsíců před by Václav
PVo
Reply to  Oviradio.cz
22. 2. 2026 00:32

Kultivovaný hlasový projev možná má ale že se propůjčil k zabetonován rozhlasového trhu mu nikdo neodpáře..

Václav
Reply to  PVo
22. 2. 2026 08:11

Má s tím co dočinění? Já měl za to , že aktérem byl Ladislav Jakl, poté s postupně vyprchajicim úzusem že celoplošné soukromé stanice můžou být jen 2. Zajímalo by mě jestli jako rocker si vypnul AF aby náhodou nepreladil mimo 95,3.

Kupka kultivovaný projev ale hospodář? Jak se dozvěděl že končí jeho mandát, najednou kultivovaně hlásal že došly peníze na dálnice, čímž chtěl obhájit nedostatky při předávání rozpočtu. Ptal jsem se jej jestli se nechce vrátit na Čro Vltava , a říkal že ne. Tam by svoji přednost nejlépe využil, že mluvil i v jiných stanicích, neříkal, ptám se pro zajímavost, na které stanice by se ještě hodil?

Ivo jen pro zajímavost jak si tehdy naladil Čro 2 za vysokoškolských studií? 101,9 Ostravsko z Javorového?

Last edited 4 měsíců před by Václav
PVo
Reply to  PVo
28. 2. 2026 18:47

Vtipné je jak mi dnes přišlo na mail oznámení že si jeden z mých mailů dnes přečetl – po víc jak 4,5 letech jak jsem si s ním dopisoval ohledně toho (kopíroval jsem sem co mi tenkrát odpověděl)

 Komu: Martin Kupka
  Předmět: Fwd: dotaz
  Odesláno: pondělí 28. června 2021 11:16:23 (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague

 byla přečtena dne sobota 28. února 2026 14:27:14 (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague.

Jakub DXer
Reply to  Václav
22. 2. 2026 10:03

@Václav: Já pamatuji ještě v ČST pana Miloše Frýbu 🙂 btw. „uvaděče“ vrací na obrazovky TV Noe. Na ČRo2 to dělá občas pan Josef Maršál

Václav
Reply to  Jakub DXer
22. 2. 2026 10:29

Na Dvojce jako uvaděče standardně slychavam právě Romana Výška, že by někdy zaskakoval Josef Maršál? Ten se na Dvojce primárně věnuje hlášením zpráv a na ČT jsem se viděl v Objektivu, nebo Toulavé kameře, či co to je. V rozhlasových zprávách se mi nelíbí jeho tón, který mě připadá až někdy hysterický.

Pvo – tomuto a především kdo byl autorem jsem se nevěnoval.

Last edited 4 měsíců před by Václav
Jakub DXer
Reply to  Václav
22. 2. 2026 14:22

@Václav: (Roman Víšek)

Marcel
Reply to  Jakub DXer
22. 2. 2026 16:10

Josef Maršál, nikdy nebyl hlasatelem Dvojky, je pouze zprávařem a upřimně, řekl bych, že mu živé vysílání moc nejde, pro věčné přebrebty, pauzy mu doma říkáme „Kokoška“. Řekl bych, že už i Dalibor Gondík má zákaz se tohoto zprávaře po zprávách na něco zeptat, poněvadž to pak nedopadne „chytře“…..Vedle Romana Víška, který v počátcích vysílání R. City 937 tam dělal moderátora, tak v devadesátých letech na Dvojce provázel programem i býv. hlasatel ČST Jiří Ptáčník. Když už jsme u Romana Víška, vedle provázení programu, je veden na Dvojce i jako „záskokář“. pokud někdo v denním vysílání onemocní (třeba v Ranní Dvojce či v pořadu Šťastnou cestu), Roman skvěle zaskočí….

Last edited 4 měsíců před by Marcello
Jakub
20. 2. 2026 19:43

Kvalita zvuku na AM …
Tuhle jsem někde četl nějakou anketu o tom, která stanice na AM má nejlepší zvuk – dneska odpoledne jsem kousek za Plzní projížděl éter a pokusil se nahrát vše, co je zde stále ještě zachytitelné a dát to do jedné stopy za sebe – můžete srovnávat a psát jak to kdo vidíte…

Pořadí v nahrávce: 1/ 540 kHz Kossuth radio, 2/ Dechovka 792 kHz, 3/ Country radio 954 kHz, 4/ Český Impuls 981 kHz a 5/ Jedynka 225 kHz.

Naladit šlo ještě BBC Radio 4 na 198 kHz a MR 4 – Nemzetiségi Adások na 1188 kHz, ale obojí velmi slabě – přes šum téměř nebylo rozumět.

Za mě tedy rozhodně nejkvalitnější 954 kHz Country a 225 kHz Jedynka – obojí velmi příjemný čistý a věrný zvuk – hned po nich Kossuth, jako čtvrtá „přeřvaná“ a komprimovaná Dechovka a nehorší zvuk za mě rozhodně Český Impuls – který je vyloženě nepříjemný…

nahrávka zde: http://iradio.unas.cz/am_stanice.mp3

Jak to vidíte vy? Nebo ještě jinak – naladíte (přes den) u vás na klasických rádiíích ještě něco dalšího?

Last edited 4 měsíců před by Jakub
Jiří
Reply to  Jakub
20. 2. 2026 22:18

Souhlasím dobrou modulaci má Country Rádio z Českých Budějovic na 954kHz,ale u nás ve Východních Čechách je třeba přesné směrování,aby bylo potlačené rušení od 792 kHz.Country zde jde pouze na rádiu co má feritovou anténu a jen ve volném terénu.
Ze stanic co lze ve VČ ve dne naladit zmíním ještě Alžír Chaine 3 Tipaza na 252kHz a Maďary Dankó Rádió na 1251kHz.
Dosáhne k nám i Rádio Dechovka z Bořanovic na 1260kHz.
Rádio Dechovka 792kHz mám „za humny“,tak je to signál schopný rozehrát i pro krystalku.
Český Impuls 981kHz poslouchám docela často a vyhovuje mi na parametry AM.
Nejlepší modulaci podle mě mají Rumunské vysílače,jejich signál se v zimě objevuje cca od 16h,ale protože vypínají již kolem 21h,tak je moc neužiji.Ráno a dopoledne jdou docela dobře vysílače ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
V noci se toho objeví hodně i z Orientu a také stanice z oblastí bývalého SSSR.
Je toho však mnohem méně než tomu bývalo třeba před patnácti lety.
Jsem rád,že dosud ještě něco ve dne naladit jde a večer napočítám tak do 35 stanic.
Když mi bylo deset let,tak jsem počet AM stanic sečíst pro to množství ani nedokázal.

Jarda
Reply to  Jiří
21. 2. 2026 21:57

stanice ubývají i podle toho, jak různě „am“ vysílání končí, postupně se ho zbavuje čím dál víc států, brzo tam třeba ze zemí evropy nebude nic. Pak až někde třeba čína, nebo nějací turci či „arabové“

Jiří
Reply to  Jarda
23. 2. 2026 17:33

Nebo je jedna podle mě zajímavá alternativa využití rozsahu který profesionálové opouští.
—LPAM–
Opakuji se,ale jsem pro legalizaci vysílání malým výkonem do těch cca 100W právě proto,že by to oživilo rozsah který ještě hodně přijímačů v autech i domácnostech má.
Takový amatérský technik co umí provozovat AM vysílač by i mohl být v případě mimořádných situací přínosem pro nouzové informování obyvatel daného území.
S 50W lze při dobrém umístění antény pokrýt území do 40km.
Na rozdíl od telegrafního SSB provozu by toto mohl zachytit každý s cestovním kapesním rádiem AM/FM a bez znalosti Morseovy abecedy.
AM lépe pronikne i do budov a v okolí vysílače klidně do sklepů.

Václav
Reply to  Jakub
20. 2. 2026 22:37

Těžko srovnávat dno, když jinde to šlo i stereo a nám nechali lať ku dost nízko https://youtu.be/d7yInO2SZ-4?si=1TjKOqwWZkJrRIbH

Last edited 4 měsíců před by Václav
Jiří
Reply to  Václav
21. 2. 2026 16:30

AM stereo umí z AM dostat maximum,ale ačkoliv mám ve sbírce stovky přijímačů a věnuji se tomu 40 let,tak na přijímač co toto umí nikdy nenarazil.
Údajně dle pamětníků i u nás hrálo kdysi dávno naše mono AM poměrně jakostně.
Běžně se z něj nahrávalo na magnetofon.
Na starých luxusních rádiích je vždy přepínač šířky pásma mezifrekvence.
Dnes když ho zapnu,tak trochu výšek navíc sice získám,ale nedá se to poslouchat pro pazvuky z modulačních processingů.
Kdo si zkoušel na AM trochu „zavysílat“,tak ví že to může hrát docela pěkně.
Jenže oficiálně to tak nejde a zvuk se ořezává,aby to „nějak hrálo“ a zároveň se splnily parametry dané zákonem.

Václav
Reply to  Jiří
21. 2. 2026 23:21

No právě že u nás a v okolí to bylo/ je ořezané aby se snad vešlo víc stanic…

Last edited 4 měsíců před by Václav
Hori97
20. 2. 2026 09:51

Test Šlágr rádia v síti Coloru od včerejšího odpoledne vysílá ticho.

PVo
Reply to  Hori97
20. 2. 2026 11:52

třeba testují jestli si toho někdo vůbec všimne… 🙂

Lukáš
Reply to  PVo
22. 2. 2026 21:30

Karel Peterka se svými televizemi přežil díky Radimu Pařizkovi který mu tehdy pomohl.

PVo
Reply to  Lukáš
23. 2. 2026 15:57

Jo to asi jo, ale odhaduju že tu firmu tehdy nadměrně vycucal kvůli rozvodu, jinak by k těm problémům nejspíš ani nedošlo.

Jiří
19. 2. 2026 15:04

Třídím staré časopisy z půdy a v AR konstrukční příloha z roku 1989 je obsáhlý článek věnovaný dekodérům dopravního rozhlasu.Jako jediná stanice co v pásmu CCIR tou dobou vysílala ARI byla na frekvenci 101,4MHz stanice Hvězda vysílala pro Prahu a nejbližší okolí.
Tak trocha vzpomínky na minulost.
Kmitočet 101,4 MHz byl potom desítky let využíván stanicí RCL nebo-li rádio Contact Liberec.

TÉMA
Stanice Hvězda 101,4MHz
HOME
33.2K
0
Přidejte komentář, prosím.x