Komentáře a diskuze

Články

Komentujeme

1 981 komentářů Komentujeme

 • Anonym

  radio deejay je tedka v itálii

 • Ovi

  Přesně před čtvrtstoletím oficiálně odstartovalo „kopretinové rádio“ Frekvence 1. Tehdy z Celetné 17 na Starém Městě.

 • Anonym

  Nevysílá náhodou z Nádražní 52?

 • Anonym

  frekvence 1 vysílá na žižkově hitrádio city taky na žižkově radiožurnál vysílá na žižkově a český rozhlas plus vysílá ze žižkovského vysílače a radio impuls vysílá na žižkově

 • Anonym

  a dance radio vysílá na žižkově s o2 telefoniky

 • Ovi

  V dnešní době je už docela běžné, že větší obchodní řetězce mají své vlastní instore rádio nebo alespoň hudební kanál. Specifický přístup zvolil prodejce elektroniky Datart. Ve svých prodejnách šíří svůj instore program na VKV frekvenci 87,5 MHz, na kterou jsou naladěny vystavené tunery. Vysílání je stereofonní, bez RDS. Často je to jediný FM vysílač, který lze v prodejnách dobře naladit kvůli velkému útlumu signálu uvnitř obchodních center i lokálnímu rušení nejrůznějšími zdroji.

  • Vojta(1)

   Děkuji za zajímavou informaci.
   O tom, že Datart provozuje síť vysílačů na kmitočtu 87,5 MHz jsem vůbec nevěděl. Dnes nebo zítra nějaký Datart navštívim a zkusím si to naladit. Docela mě zajímá, jaké mají ty datartovské vysílače výkon a jak daleko od prodejny je lze chytit.

  • frkotou

   To bude takový ten FM transmitter s malým výkonem, na který není potřeba povolení. Sám jeden takový mám a má fakt parádní dosah i při malém výkonu. Občas někdy si někdy vysílám na volné frekvenci.

   • Vojta(1)

    Já jsem ten nízkodosahový transmitter dříve vlastnil také, ale zničil jsem si ho. Teď by mě byl asi k ničemu. V Praze už dnes zůstala volná snad jen f. 106,8 MHz a obávám se, že i tu brzy někdo obsadí. Samozřejmě, že bych tím mohl vysílat i na jiných nekoordinovatelných frekvencích, jako např. 88,6 nebo 106,3. V tom ale nevidím žádnou perspektivu.

 • JK

  Nemáte někdo nějaké staré záznamy vysílání Rádia Impuls? Někdy z počátku tisíciletí? Vy, co si to pamatujete, to byl Impuls vždycky tak hudebně omezený kolovrátek, jako nyní, nebo se třeba v minulosti hrálo těch skladeb víc? Vysílání Impulsu musím slýchávat pravidelně už skoro deset let a po hudební stránce opravdu posloucháme celých deset let pořád to samé, některé skladby prakticky denně 🙁

  • frkotou

   Záznamy sice nemám, ale na staré VHS jsem našel reklamu asi z roku 2001. https://www.facebook.com/frkotou/videos/1830753067044100/?t=5

  • Ovi

   Subjektivně je těch skladeb méně a myslím, že i mluveného slova za ta léta výrazně ubylo. Dříve se Impuls prezentoval jako moderní informační rádio, ale teď je to především hudební kanál „žijící českou muzikou“, které je v poslední době slyšet méně, protože mladší část cílové skupiny už o ni nejeví tak silný zájem. I já si „užívám“ jeho nedobrovolný poslech. Rotace i neoriginalita v hudebním výběru jsou až odporné, ale nemám to Babišově týmu za zlé, jen respektuje přání průměrného posluchače, který jednoduše nemá zájem poslouchat neznámou hudbu. Problém by nastal v případě, kdyby takto hrála úplně všechna rádia v Česku. Svou prací usiluji o to, aby tomu tak nikdy nebylo.

   • JK

    Je velká škoda, že v Česku chybí pořádné mainstreamové oldies rádio, kde by měli široký hudební výběr, přiměřené rotace a hráli málo domácí hudby, tak jako to je běžné v zahraničí, např. Bayern 1, R.SA Sachsen nebo slovenské Rádio Vlna. Kdyby se k tomu přidaly i kvalitní dopravní informace a zpravodajství, tak by si nebylo na co stěžovat. Vždycky říkám, že třeba Impulsu nebo Frekvenci 1 by takový formát seděl víc. Na druhou stranu je ale otázka, zda-li by to konzervativní „impulsácký“ český národ přijal.

    • frkotou

     Již brzy třeba internetové Radio 4U. 😉

    • Vašek

     Na kazetu bych měl nahrávky Žurnálu, ale Impulsu už asi ne, ale pamatuji si jeho boom, poslouchal jsem na přelomu milénia a ve větších rotacích tam byla Lucka Bílá – „láska ta je v šupinách..“ a pár dalších tehdejších novinek na tento princip si učili posluchače; dnes takto rotují jiné skladby. Na pár sekund jsem nedávno při prolaďování byl na Impulsu a zaslechl konec songu a hlas a způsob mluvy a ani bych nepoznal že uběhlo 20 let. Možná co jsem tak zaslechl, tak v poslední době se jako by snaží o rovnoměrnější rozložení songů ale pořád ze stejného výběru, čímž se snaží přilákat publikum F1, která se snažila o poprock, ale co se tak dívám, co mají lidi na rádiích, tak F1 nepřibývá na rozdíl od Impulsu. Zároveň Impuls sbírá odpadlé nejkonzervativnější posluchače nejen od F1 ale RŽ.

     Třeba mě vadí míň že kdyby měli pár stálejších skladeb ale určitého žánru, třeba ta F1, že by měla základní pop rock (typu green day i klidně katapult), furt mi to přijde lákavější než Muk a obecné skladby It must be love – Roxete. Pár takových rádií se formuje, ale není to ono.

     Což je teda jiný požadavek než JK ale s ním bych se shodl, že nějaké rádio hrající starší skladby by mělo mít široký výběr a skladby zařazovat rovnoměrně, což se nedaří u Imp. a F1, kvůli tomu, že musí některé interprety povinně prezentovat, ano a to je kontrast s rádiem Vlna, kde jde pěkně vidět ten rozdíl v rovnoměrněrnosti, není to můj žánr, ale měli tím ozvučené termály Bešeňová, a stylem playlistu jsem se přenesl v čase na F1 před 15 – 20 lety. U nás snad bych doporučil pro JK rádio Čas, a kdyby mu nevadil nižší věkový průměr skladeb, tak systémem playlistu bez rotací a nenáročným obalem špatné není rádio Rubi, nebo r. Dálnice taky nevypadá že by musela naplňovat kvóty vybraných umělců.

     No a pak bych se poohlížel po nějaké aleternativě, já pořád tvrdím, že lze nalézt skladby, hudební profil, kde by byly skladby neznámé, rytmické a nenáročné, jenže zatím se nikomu u nás nepodařilo, nejblíž nerad opakuji je FM4 nebo Rádio_FM. Tento typ rádií by mohl spíš sloužit jako osvěta snadněji by se na něj přecházelo z mainstreamu, než třeba na Color, tím samozřejmě nepopírám práci Oviho, ale Color je pro posluchače spíš už vyhraněné tomu žánru a tato skupina není tak velká, jak by mohla být u výše zmíněných alternativních stanic, ale určitě přítomnost Coloru je plusem. Nebude to ale fungovat, že když nebude lidi bavit impuls, že bude mnoho těch, že by začli s Colorem, spíš si najdou hudbu z jiných zdrojů

    • JK

     Tak já poslouchám po ránu vždycky Radiožurnál, doma pak během dne většinou ČRo Reginu DAB Praha, v autě nebo v mobilu na cestách Radiožurnál a během dlouhých bloků mluveného slova (zejména v podvečer – Dvacet minut Rádiožurnálu, publicistika Hlavních zpráv atd.), pokud teda není nějaké téma, které mě zajímá, tak většinou přepínám na Hitrádio, protože autorádio umí jenom FM/AM pásmo. Když mám chuť na starší hudbu, tak většinou ladím Bayern 1, případně R.SA, mám výhodu, že bydlím kousek od německých hranic, takže Bayern 1
     na 90,7 MHz i Bayern 3 na 99,4 MHz tu hraje čistě, takřka v místní kvalitě i s RDS na obyčejnou vestavěnou teleskopickou anténu, lépe než většina českých rádií, dokonce ji zachytím i v DAB, ale při běžných příjmových podmínkách signál vypadává. Při zlepšených podmínkách pak někdy chytnu na 107,7 i saskou R.SA.
     Večer pak poslouchám hudební speciály na Hitrádiu, sice je velká část skladeb z běžného vysílání, ale dají se tam najít i zajímavé kousky. Rád si také poslechnu některé hudební pořady na ČRo Dvojka nebo regionech ČRo, kde je hudba vybírána přímo moderátory (např. Polední hrátky, Starý desky sou hezký, Oldies aneb historie z černých drážek, Country pohoda Na cestách, Noční proud, Oldies klub Ivana Dolejšího), případně i noční české vysílání na Impulsu (ve dne ale hrůza). Z velkých českých rádií je mi hudebně teda nejsympatičtější po Radiožurnálu asi Frekvence 1 a Blaník, ale k tomu zahraničí to má i tak daleko.

     Děkuju za tip na Rádio Čas, párkrát jsem ho v poslední době poslouchal a musím říci, že mě docela oslovilo, zajímavý hudební výběr a docela málo české hudby, škoda jen, že vysílá pouze na Moravě nebo v DVB-T, protože však máme kabelovou televizi a operátor toto rádio do nabídky nezařadil, tak zbývá pouze internet a poslech přes něj zrovna pohodlný není. Na druhou stranu, už si ale začínám zvykat, že pokud nechci poslouchat pořád to samé, tak to budu muset vydržet. Uvidíme, jestli se v budoucnu něco změní s rozšiřováním DAB. Ale zase jsem našel využití pro starý telefon, na něm příležitostně pustím nějaké internetové rádio a připojím ho přes AUX vstup ke klasickému rádiu a poslouchám přes větší repráky. Rádio Rubi určitě zkusím, Dálnici jsem párkrát po tom co začali vysílat i online měl též puštěnou a taky se tam dali najít zajímavé písničky.

     Co se týče poslouchání alternativnějších rádií, musím říct, že už jsem také nějaké zkoušel, bohužel u nás zase hraje pouze Wave v DAB, případně zachytím Color z Varů, ale moc mě tyto stanice neoslovují, já jsem prostě spíš na mainstream. Nicméně stav našeho rozhlasového trhu mě nenechává klidným.

     • Ovi

      Má cesta ke Coloru byla velmi dlouhá. Už od dětství jsem střídal většinové i menšinové stanice a pořady, snažil jsem se mít přehled na více frontách. Od E+M a Mikrofora přes Rubi, Frekvenci 1, Orion, Pohodu k tanečním rádiím Hity a Kiss Publikum/Morava.

      Po naprostém přesycení mainstreamovým popem a vymizení elektronické taneční hudby z éteru jsem se přesunul k méně populárním programům Vltava, BBC, Trójka, FM, R1, Expres, Wave, DJ, Dance, Spin až k dnešním stálicím Color a Plus, které jsou diametrálně odlišné, ale mají společnou stále stravitelnější jinakost a přitom exkluzivitu pro mě jako pozdního třicátníka, v jádru popaře, ještě pořád unaveného hudebním mainstreamem i moderátorskými neosobnostmi.

    • Ovi

     S tím souhlasím, taky bych takové rádio uvítal. Klidně i bez české a slovenské hudby, to vysílání má pak úplně jinou atmosféru. Dobrým příkladem z Německa je vedle zmíněných stanic i Radio Seefunk. Důležitá je dostatečně široká hudební databáze.

     Bohužel ještě nějaký ten rok takový program v ČR zejména u větších rádií nevidím jako reálný, přestože se u stanic, jako je Zet, Bonton, Petrov nebo Dálnice nabízí. Přibližně v roce 2005 dočasně hrála pouze zahraniční oldies Frekvence 1, znělo to ve srovnání s Impulsem, Radiožurnálem i ostatními velmi originálně. Ale zájem o to evidentně nebyl.

    • Vašek

     JK – v něčem to mám to mám podobně, začnu-li RŽ tak právě ten ladím jen kvůli 20 minutám a samozřejmě jen když mě téma zajímá, ale většinou ano, plalist není špatný, ale celková fádnost pravidelných učesaných vstupů, opakujících se zpráv mě nepřilákala od jeho upuštění od pravidelného poslechu někdy v 98, kdy mě na čas přilákal Impuls, oproti RŽ dokázal že ho i ta středoproudá hudba víc baví, než jen výplň něčím mezi vstupy a dokázal se cíleně vytříbit s mainstreamovým playlistem a mnohým toto stačí dodnes, já, beze srandy když přijímač něco takového produkuje, fakt nevím na co to je, třeba zas s již dřív s gulášově ztracenou F1 se divím, že díky poprocku může chvíli svítit na mém přijímači. Jinak už jde typicky předpokládat, kde budou pouštět Impuls. Kromě autobusů je zvláštní jak se tím identifikuje určitá třída restaurací, tzn. ty lepší a to bez ohledu kdo tam obsluhuje, např. u kláštera v Rajhradu u Brna nebo na Vrátnici ve Vizovicích, znáte ještě nějaké?

     Zatímco u vás máte dosah Německa, u nás zůstala volná 94,5 a tak na mnohých místech moravy si užívám stravitelně alternativní Rádio_FM, tzn. staticky doma v pohodě ještě v autě na Zlínsku, i když vychvaluju citlivost mého mobilu S. Ericson Walkman, tak Radio_FM v terénu jde už na míň místech. Byl jsem v německém pohraničí na dovolené, ale Bayerny a DLF se mi zdáli ještě fádnější než naše stanice, ještě nedejbože nějaké vybočení prosazovaných hitparádních hitů, či starších, díval jsem se na internet co ještě z daného něm. vysílače šlo, ale to bylo slabé výkonem, no jejich éter mě neoslovil, ale jsem z druhého konce rep, takže není tak často zkoušet , můžu zkusit oviho tip Radio Seefunk, ale nenarazil jsem na to že by měl západní soused něco jako FM4

     večery:
     Pokuď JK myslí speciály FM Hítrádií 90 a milénium, tak je taky poslouchám, i když byly zde pomluveny, ale právě to je zas příklad kde je i když málo skladeb tak jsou hrány rovnoměrně, není to řízený playlist na stejném principu se zbylými AC stanicemi jak přes den , nicméně ve speciálech sotva 1 skladba mě překvapí, čímž dávám sice kritikům za pravdu, ale zase říkám tak moc je pro mě denní playlist špatný že i tohle je mi dobré aspoň na takové odreagování:), i když taky ustupuju, a
     -v pátek dávám přednost radiu Haná 19-00 hod neboť pěkná Zlatá diskotéka se širším playlistem než třeba Kiss a hlavně éteru ojedinělá s progresivními hitovými elektronickými kousky i z 80s (styl OMD), nevím proč impulsy by to zakázali.
     -ve čtvrtek oldies na Hey radiu
     -v úterý Country radio s Tony Linhartem, neboť tento hudební směr se taky stává vzácným zvlášť se živým členem skupiny, který zve další tyto skupiny a autory
     a pak opět jako JK od 21h Dvojku – po, út st (i když o )

     A tím že mainstreamové stanice se nedají tak jsem inklinoval i krom Country tak Folku a svůj příjemný styl má Proglas i zvukovým obalem bez reklam pro brzké odpoledne všedního dne, tohle je klidné rádio, oproti Country které to reklamama slibuje.

     a pak komentuji od JK: Polední hrátky – moc manistream, raději siestu bez řečí s ContryR., Starý desky sou hezký -ano, ale jen dokuď nedají skladby z Impulsu, Oldies aneb historie z černých drážek – kdy to je? a nebo je to oldis na Regionech ve 20 h, , Country pohoda Na cestách -kdy?, Noční proud – spím a není moc mainstream?, Oldies klub Ivana Dolejšího – kdy?

     A pak ještě reaguji na JK – ano internet je složitější, Čas ale byl dřív na CZ muziku starší, a chápu lidi že mají Impuls raději v noci.

     Ovi – ano člověk se vyvíjí a možná se k Coloru taky někdy dopracuji 🙂

     • Ovi

      Ještě k tomu jihozápadoněmeckému Seefunku. Zjistil jsem, že nedávno změnili formát, dřív hráli i 50., 60. léta, což bylo v německém éteru dost nezvyklé, ale o to zajímavější. Dnes už jedou mladší hudbu 70s až 2010s, ale základem jsou zahraniční oldies (neněmecké). Když cestuji po Německu, rád poslouchám tamní rádia, protože hrají trochu jinak než ta naše. Jednoduše řečeno mají v playlistu část z českého pohledu méně známých titulů a člověk se nemusí bát, že narazí na Kryštof, Slzu, Michala Davida atd.

     • Ovi

      Citace: „nenarazil jsem na to že by měl západní soused něco jako FM4“. Reakce: V Německu je řada rádií, která se hudebně vymykají průměru. Některé stanice zemských veřejnoprávních rozhlasů nejedou v běžném hitrádiovém režimu, za zmínku stojí třeba radioeins, Fritz, Cosmo. Celoplošné jsou Kultur a Nova od Deutschlandfunku. Ve větších městech fungují komerční i nekomerční nemainstreamová rádia jako například FluxFM, egoFM, 88vier, KCRW, Alex, JazzRadio, 917XFM, Tide, Radio X a jiné.

    • JK

     Tak Polední hrátky je pravda, že převažují mainstreamové skladby, ale je to podobné jako u večerních speciálů na Hitrádiích, tím, že hudbu vybírají sami moderátoři, tak se dají mezi nimi najít i neznámé a jinde nehrané kousky. Stejné je to i s Nočním proudem, i když ten poslouchám jenom občas, protože většinou už taky spím :D, stejně tak Polední hrátky jen když mám volno, protože běžně jsem ve škole.

     Oldies aneb Historie z černých drážek – ano, každou sobotu ve 20 hodin na všech regionálních stanicích ČRo

     Oldies klub Ivana Dolejšího – neděle, 11:00 ČRo Sever

     Zajímavé je i, na to jsem minule zapomněl, Hudební hledání Petra Lüftnera, pátek 18:00 ČRo Sever

     Country pohoda – středa 21:00 ČRo Dvojka

    • Vašek

     JK – jj, jak jsem říkal v po-st 21.00 u mě Dvojka, ale kolikrát nevydržím celou hodinu, nějak jakoby se nedokzali držet žánru, nebo mě přestane bavit, kupodivu narozdíl od soukromníků. Ne 11hod, pátek 18 hod, tak to asi naše regiony nemají. Takhle ale po vybraných pořadech se dá přežívat, užívat na FM, což vysvětluje proč nelze jednoznačně odpovědět kterou jednu stanici poslouchám.

     Ovi – Seefunk, tak to bude podobný případ jako Wien, kde dříve jeli zahraniční Oldies 50-60s, krása, doplňovalo se s r. Niederösterreich, který měl vyšší podíl tuzemské tvorby a mluveného slova, jedoucího ze stejného 100 kw vídeňského vysílače. Už je to ale nějakou dobu, co z Wien udělali to co se Seefungem. Ale prostě něm. stanice nemám nadosah, ale ty silné co jsem slyšel, tak je jasné že Kryštofy hrát nebudou, ale šeď díky rotacím aktuálních hitů, které aby nebyly něčím zajímavé, zbytek playlistu taky ze zásoby léta uhlazených hitů, neříkám že by tam nebylo něco zajímavého, ale na to už zbývá zlomek prostoru, tím už to nespraví. Je to styl obecných stanic RFFM, ö3. Nevím o tom, že by Němci měli něco, co by z této unifikovanosti dokázalo aspoň pokusně vybočit jako náš Kiss, kde na FB ho právě i fanoušek z Německa chválil. Bayern tuším 3 byl asi odjakživa hitradio, s tím rozdílem, že už nejsme před revolucí 89, kdy hitparádám vládl rock a někdo ho vychvaloval třeba i 20 let poté, že si myslel že tak hraje dál:); a ve skutečnosti jestli je tam někdo víc či míň zaměřen rockově nevím. Zaslechl jsem, že Němci taky rádi styl country, ale že by na to měli rádio, nebo nějaké s jejich národním stylem? Jsou pro mě kilometrově nejdál, ale nemyslím si že na tom jsou líp.

 • Anonym

  Kdyby třeba hráli jak dřívější Kiss 98, to by byla pecka

 • Honza

  Ve Strakonicích hraje Country Radio 94.6 pouze na ‚levou stranu‘

 • Ovi

  Rádio Dálnice přidalo na svůj web orientační mapu pokrytí s několika málo frekvencemi (třeba pražská a brněnská tam chybí). Rovněž nedávno obnovilo dopravní zpravodajství v angličtině, které ale není něčím, čím by se mohlo dvakrát chlubit.
  Níže pro srovnání přidány mapky pokrytí od Petra Kružíka JIDXC:
  Rádio Dálnice - JIDXC

  Rádio Dálnice - JIDXC

  Rádio Dálnice - JIDXC

  Rádio Dálnice - JIDXC

  • PPK, jidxc

   Ivo, ty dosahy jsou hodně úsměvné, není-liž pravda 😉 Mapku zde sice neumístím, ale např u liberecké 103.3 směrem západním, tj k ústecké 101.2 veškeré pokrytí končí s hrano Ještědu, tj po 3km 🙂

   • Jarda

    Trcohu přecenují ten dosah ne? :O ale jinak tam spousta frekvencí chybí, divim se že zapomněli na pražskou..

    • Vojta(1)

     Zatím to opravdu přeceňují. Je ale možné, že se chystají do budoucna svévolně zvýšit výkony těch uvedených vysílačů tak, aby ta mapka odpovídala realitě.

   • H.

    Ty jejich stránky jsou úplně k smíchu. Třeba zmínka, že vysílají RDS_TCM. Nic takového neexistuje, možná mysleli TMC, ale to mám z několika vysílačů ověřené, že nevysílají. Jestli tohle všechno myslí Pařízek vážně, tak je to v duchu pořekadla, kterak se kozel stal zahradníkem, a je na místě se zcela vážně ptát, jaká je skutečná kvalifikace tohoto člověka, která mu vynesla všechny ty frekvence a licence, protože celé to působí naprosto diletantsky.

  • Jarda

   ty vaše mapky sou mnohem lepší, jen vam tam chybí strakonice a ustí nad labem..

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)