Komentáře a diskuze

Články

Komentujeme

1 981 komentářů Komentujeme

 • Jarda

  Řešil někdo jak dostat rds do fm radia na xiaomi redmi note 5? Android 8.1?

  • Vojta

   Neřešil jsem to konkrétně u tohohle modelu, ale pár let zpátky jsem se touhle problematikou docela dost zabýval.
   Alternativní aplikace byla jediná a ta už se nevyvíjí, skončila někdy s Androidem 6 (údajně smrtí vývojáře). Takže se musíme vždy spolehnout na sw co vyplodil výrobce. A je čím dál méně výrobců, kteří by si zasloužili za podporu FM rádia pochvalu. Pokud tam tedy RDS není, šance na zprovoznění je hodně blízká nule. Čip v telefonu RDS nejspíš podporovat bude, ale dostat ty informace od něj do toho sw bude vyžadovat minimálně odemčení bootloaderu, root, úpravu kernelu a zdrojových kódů. Pak taky ideálně jiný telefon od stejného výrobce a stejnou verzí Androidu, na kterém je od výrobce RDSka funční a s průměrnou znalostí javy by se to pomocí reverzního inženýrství podařit mohlo.

   • Jarda

    Na webu xiaomi se o tom mluvilo a na android 7 nebo starsi miui nekdo vypreparoval par aplikaci kde to jde, ale na miui 9+ a android 8+ to nejde, na xda foru o tom taky neco bylo, ale to musite mit hacknutej mobil a jeste to pry neni uplne stabilní, miui 10 je v beta testu a udajne by melo pridat u gps system galileo kdyz na to jsou procesory a snad kazdej xiaomi to umi, tak snad to tak i bude, kde byli telefony s miui 10 tak tam peanej byl, ale rds u fm zatim nic. Hardwarově by to fungovalo, kdyz si najdete specifikace tak muj procesor toho umi spoustu, ale xiaomi to zatim softwarově neumoznil, ale proc nedali rds a musi se to nahanet jinak…

  • Vojta

   Ještě je tu cesta SDR a nějakého USB dongle. Používal jsem SDR Touch, to RDS myslím umělo. Já to používal celkem úspěšně na DAB. Teď ale neověřím, za 2 roky co mám telefon s USB-C jsem si nestihl koupit OTG redukci 🙂 Je to ale řešení trochu přes ruku… spíš si s tím někde na kopci projet pásmo, než mít takovou vopičárnu v kapse po cestě do práce.

   • Jarda

    Sdr by slo ale mam ho jen na pc usb, na mobilni ne, usb-c shit nechci, to co je ted je univerzalni a je to snad uplne vsude 🙂 a ac sdr umi i dab, ale zase to sebou tahat…..

   • Vojta

    Teď ještě koukám do mých aplikací… nebylo to SDR Touch (to taky funguje), ale Wavesink Plus.

   • Jarda

    Ten je zas placenej 😀 ale stacilo by kdyby normalni fm umelo rds nebo to slo nějak udělat. Na dab mam jine radio 🙂

   • Vojta

    S tím SDR to byl jen tip, možná alternativní cesta. S DABem a USB-C jsem popisoval jen moji situaci. Pokud by ti stačila podpora RDS v té nativní aplikaci Xiaomi, tak viz. můj první příspěvek k tomuto tématu. Pochybuju ale, že to někdo v dnešní „streamované“ době nějak vážně řešil, natož vyřešil.

   • Jarda

    Něco spis na xda foru, ale na to byl potreba nějak modifikovaný os, pak se tam dal nejaky patch a slo to.

 • Ovi

  Dalším dočasným „rádiem“ je Letní kino pod věžemi na parkovišti Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku. Vysílá s ERP 1 watt na frekvenci 88,8 MHz.

  • Ondra Mištera

   Dobrý den, pane Harvánku,
   jakou to dočasné rádio hraje hudbu a máte z toho nějakou nahrávku? Vysílá tohle rádio někde na internetu?
   Děkuji a těším se na vaši odpověď.

   • Ovi

    Vysílání jsem neslyšel, na internetu téměř jistě nevysílá. Jde o autokino, takže primárně se přenáší filmový zvuk. Poslední vysílání bude v sobotu 1. září.

 • Djk

  Ve Zlíně už opět jen ticho na 105,8 Hey Radia… Výpadky na denním pořádku a když už něco hraje, tak ten zvuk to je katastrofa. Je to jen rušička donedávna chytatelného a na střední moravě velice silného Kahlenbergu, konkrétně Kronehitu, ten je dle mě daleko daleko obsahově kvalitnější. Když jim to nevysílá, tak ať to radši vypnou

 • Michal

  Překvapilo mě, kde až se dá zachytit pražské Dance radio na 102.9 MHz. Hraje to na mnoha místech až v Liberci. Tuneru s dobrou selektivitou místy nevadí ani blízký vysílač na 103 MHz z Löbau. Přitom cestou do Prahy kvůli rušení Beatu z Turnova Dance začne zase hrát až někde za Mladou Boleslaví a kvalitně bez úniků až zhruba od Brandejsa. Vzhledem k nic moc kótě a malému výkonu vysílače mě to docela zaskočilo. 102,9 MHz je tady docela čistá frekvence.

  • Jarda

   Necha se odladit i na českolipsku, taky ji tu chytnu, ale aby šla čistě tak většinou mono, ale není to nemožné, ale v liberci by mě to nenapadlo, to mate co za anténu?

   • Michal

    Hraje mi to jen v autě. Tuner, svody a zesilovač tovární Toyota, prut Calearo 42 cm. Jako z pražských vysílačů to je jeden z nejhorších příjmu, ale i tak jsem se divil, že to tu vůbec hraje, byť jenom místy. Ale koukal jsem, že ta kóta není tak úplně blbá, zhruba na úrovni Strahova, to je asi ten důvod.

   • Jarda

    ja to chytam na venkovní antenu, tak proto se ptám, ale mam tady horší příjem,ale divim se že v tom liberci není něco třeba z turnova. Nedivim se že kiss občas vykazuje problemy, asi je to tim že se tam muže michat s colorem, proto občas šumí nebo prská.

   • Michal

    Z Turnova v Liberci nehraje VŮBEC NIC. Přes ty dva blízké kopce se to nestihne ohnout. To už spíš něco z Prahy, slabě i z Mladé Boleslavi.

   • Jarda

    V Turnově toho moc taky nehraje z liberce, než spustili radio beat v tur. tak z lbc tam byl signal ledatak na zabití, spiš nebyl, kupodivu radio hey tam hralo hodně dobře, pak už snad co je z ještědu atd, ale take je to oblas s nahouby signalem. Ja třeba na tuneru s venkovni antenou prahu chytam i color a měl jsem tu dokonce i hey z prahy, což mě dost překvapilo.

  • Vojta(1)

   V Praze a okolí ten vysílač Dance rádia na Vidouli hraje parádně směrem na východ. Když jsem ho nedávno naladil třeba v Říčanech, které jsou od Jinonic vzdáleny víc jak 20 km, nestačil jsem se divit jak silně to tam hraje. Povolený výkon asi nepřekračují, protože do ostatních světových stran už ta jinonická 102,9 tolik nehraje. Navíc asi 8 kilometrů jižně od Vidoule ten signál Dance radia blokuje Impuls z Kletě.

   • Michal

    Impuls z Kletě do toho občas leze i tady na Liberecku. Ale pokud není Dance ani Impuls, tak je více méně ticho, Poláci na této frekvenci tu hrají jen velmi zřídka, protože signál blokují Krkonoše.

 • Ondra Mištera

  Chci se zeptat, jestli někdo má informace o tom, kdy začne vysílat rádio Zelená hora? Na jejich facebooku nepřibývají žádné nové příspěvky a na jejich webu je pořád napsáno už se to blíží. Také mě zajímá, kdo je majitelem a zakladatelem rádia Zelená hora?
  Moc děkuji za informace.

 • JK

  Rádio Impuls dnes nasadilo do vysílání nový zvukový obal. Mě osobně se teda nelíbí, v porovnání s předchozím působí nevýrazně, jednotlivé znělky „splývají“ do sebe, zrušeno bylo i výrazné cinknutí upozorňující řidiče na dopravní informace. Podle reakcí a komentářů na Facebooku to vypadá, že se Impuls netrefil do vkusu ani jiným posluchačům.

  • JK

   Nově byla do vysílání zařazena i rubrika, ve které rádio odpovídá na dotazy a komentáře posluchačů. Hned v prvním díle se řešila mj. stížnost na velké množství a velké opakování hudby od některých českých interpretů (Kryštof, Mirai…). Odpověď: zjednodušeně řečeno každá písnička se před nasazením do vysílání pečlivě testuje a jiným posluchačům se hudba líbí a těm chceme dělat radost, buďte tedy ohleduplný. Na FB byla odpověď hned zkritizována.

  • Ovi

   Obměna jinglů na rádiu fakticky vlastněném trestně stíhaným předsedou vlády byla po více než čtyřech letech již žádoucí. Nový staniční hlas Ladislav Cigánek je docela známý, ale v éteru zní neotřele. Ve zpívaných znělkách už co půlhodinu nehuláká Leona Machálková, jako celek to působí decentněji a moderněji zároveň. Cigánek má přeci jen mladší hlas než sedmdesátník Vladimír Kudla. Oba jsou výtečnými voice talenty. Domnívám se, že nové jingly žádnou revoluci nepředstavují. Rádia tohoto typu lidé obvykle poslouchají jako kulisu, které nevěnují zvlášť velkou pozornost, proto nemalá část posluchačů takovou změnu sotva zaregistruje. Je otázka, jestli byl nový zvukový obal optimalizován pro monofonní vysílání (ten předchozí byl nasazen ještě ve stereofonní éře Impulsu).

   • Vojta(1)

    Impuls dávno neposlouchám, ale pokud by ho někdo vrátil zpátky do původní „stereofonní éry“, bylo by to skvělé. Když ještě hráli Impulzáci stereo, tak jsem si je občas naladil. Teď je ten mono zvuk neposlouchatelný.

   • Jirkas

    Vojto, poustet stereo tem hnojum co tam hraji je zbyecne.

   • Michal

    Jedna věc je mono, ale to naladění zvuku… S nadsázkou mi to připomíná takový lepší AM příjem. Tohle vážně chce řadový posluchač?

   • Jirkas

    Ten zvuk meli i pri stereu silene naladen. Poslechni si Rockzone, ze stejne staje, to by jsi zvracel.

    • Radiátor

     Impulsu díky novému mono zvuku klesla poslechovost přes internet. Statistiky play.cz sleduji pravidelně a Impuls šel hodně dolů.

    • H.

     O jakém „novém“ mono zvuku píšete? Impuls vysílá monofonně již více než 3 roky a vypadá to, že se to osvědčilo, navzdory tomu, že pět lidí to tady nemůže překousnout.

    • JM

     Co znamena, ze se to osvedcilo?

     Jedine, co se ukazalo, je to, ze posluchac Impulsu, ve vetsine jednodussi clovek, zkousne vsechno – at uz jsou to Babisovy parky bez masa a gumovy chleba z Penamu, stale vice statni buzerace, nebo nekvalitni zvuk naladeneho radia.

    • Jirkas

     JM t popsal naprost presne. Nic se neosvedcilo.

    • radio@radio.cz

     Myslím, že někteří zde zbytečně snižují úroveň „radiové“ diskuse politickými nálepkami, typu babišova vlna, atd. Ve vedení Impulsu je již mnoho let Jirka Hrabák, který řídí rádio stále stejně, a to ať již ho vlastní kdokoli (změna min 3 majitelů). Radio Impuls i RockZone hrají v podstatě furt to samé a nálepkování vypadá komicky a ukřivděně.

     Jinak soukromé rádio je a bylo a bude v podstatě hlavně obchod, neboli bussines, že ano. A jestli někdo chce vydělat peníze, což je hlavní smysl každého podnikání, a to i v soukromého vysílání, tak nejsnáze lze vydělat na hloupějších lidech. Jinými slovy z hlediska obchodního je model Impulsu ideální řešení. Je jen málo lidí, kteří dělají rádio jen tak z plezíru, že je to baví a dotují to z jiných zdrojů.
     Nejlépe to však vidí zdejší diskutéři, kteří ani nic neplatí ani nic neriskují, jen kritizují.

     Je tu prima diskuse o kvalitě programu, hudebním formátu, atd. ale zkuste vynechat ty nesmyslné politické nálepky…

    • H.

     Já jsem jeden z posledních, který by hájil Babiše. Myslím si o něm své a publikovatelné to beztak není. Ale co má on a jeho chleba proboha společného s monofonním vysíláním? Omlouvám se, ale právě tahle hysterie je důvodem, proč slaví takové úspěchy, i když reálně všem lidem škodí. Čím víc budete v tomhle ohledu tlačit na pilu, tím víc ho část národa bude oslavovat. To spolehlivě funguje, věřte mi. Namísto pohrdání „jednoduchými“ lidmi zkuste mezi tyto lidi občas jít a pochopit je. Jsou nedílnou součástí naší společnosti a bez nich byste nebyli ani vy.

    • JM

     Já nikým nepohrdám, pouze konstatuji fakta. Společné to má to, že spousta lidí zkonzumuje prostě všechno. Nekvalitní potraviny, nekvalitní státní služby – i nekvalitní rozhlasové vysílání. Je jim to jedno, nezajímá je to, nebo z toho třeba nejsou nadšeni, ale po chvilce sklapnou paty a drží krok.

     Což ale neznamená, že nekvalitní potraviny, nekvalitní státní služby nebo nekvalitní vysílání se osvědčily a že je to tak dobře.

     Není to o politických nálepkách, ale o laxním přístupu většiny lidí, ať už volí kohokoliv. A kdyby ty nekvalitní párky vyráběl Bakala, tak napíšu Bakalovy párky. Ale to a věci nic nemění, jen shodou okolností je Babiš zároveň v politice a zároveň půlku národa živí děsnými blafy, za to já nemůžu 🙂

  • Ovi

   Český Impuls má zvukový obal zatím beze změny, staničním hlasem zůstává Vladimír Kudla, v sadě jinglů je stále slyšet i Marie Tomsová.

 • Ovi

  Babišova rocková vlna RockZone 105,9 má nový web s docela originálním vzhledem.

 • Ondra Mištera

  Velmi mě potěšilo a udělalo mi velkou radost, že jeden posluchač už neexistujícího rádia Zlatá Praha zveřejnil nahrávky ze Silvestra roku 1997. Nahrávky se mi moc líbí a jsem také rád, že tam jsou také některé moderátorské vstupy.
  Pokud má někdo zájem, může si tyto nahrávky stáhnout a poslechnout. Jen je škoda, že nejsou kdispozici další zajímavé nahrávky rádia Zlatá Praha, protože tam určitě měli zajímavé rubriky a zajímavé moderátorské vstupy.
  Také mě zajímá, kdo všechno na rádiu Zlatá Praha vysílal a moderoval.
  Moc děkuji za informace. https://uloz.to/!R7FDdTHlJ16q/top-100-ze-zlate-prahy-silvestr-1997-cast-1-mp3

 • Lukáš

  Slyšel jsem na delší poslech Fajn rádio a musím říct, že mě příjemně překvapilo. Vždycky mně připomínalo Evropu 2, ale je vidět že už se od ní snaží dost odlišit. Hrají tam celkem zajímavé novinky a překvapilo mě, že jsem jich spoustu ani neznal. Mají i zajímavý „cool“ zvukový obal, kterým se snaží zapadnout mezi mladé a v kombinaci se svěžími hity které tam hrají to působí hodně dobře.

  • Ondrej

   Az na ten ZVUK 🙁

  • Václav

   Samozřejmě díky každému kdo zde dá tip, že někde hrajou dobře, ale tohle je příklad z jejich playlistu:
   07:51 PANIC AT THE DISCO High Hopes
   10:23 PANIC AT THE DISCO High Hopes

   Takovou rotaci jsem posledně toleroval jen cca v roce 2015 na radiu Free, možná kvůli jejich jedinému tanečnímu stylu v éteru laděnému do nenáročného house. Teď i když jiný styl umírněnější, tak z mainstreamových rádií má z hlediska nejdelší doby poslechu v kuse šanci radio Rubi, i proto že nezahlcuje zvukuvým obalem v podobě zbytečných serepetiček, takže když na něj náhodou přepnu, tak mám největší pravděpodobnost že hraje song a nebude hned přerušen v kontrastu třeba s Kissem.

   • Honza

    Já poslouchat Fajn rádio vydržim poslouchat max 14 dní, pak už si ten kolotoč písniček pamatuju skoro nazpaměť, pak se k němu za půl roku chci vrátit s tím že to změnili ale bohužel je to to samé. Bohužel pro mne je to neposlouchatelné rádio,jinak teď jsem ho znova naladil a oni pustili písničku a v půl té písničky to usekli a dali tam jingle PROSTĚ HITY a pustlili další, tak nevim no

   • Honza

    13:59 PANIC AT THE DISCO High Hopes

   • Lukáš

    Máte pravdu a souhlasím, že při delším poslechu se to určitě oposlouchá. Ale Fajn rádio jsem už dlouho neslyšel a opravdu mě po té době překvapil jejich playlist. Je tam spousta taneční hudby a spoustu z nich jsem vůbec neznal. Oproti dřívějšku je to už hodně rozdílné oproti Evropě 2. Třeba před chvílí hráli Dynoro & Gigi D‘ Agostino – In My Mind. Nikdy jsem to neslyšel a potěšilo mě že zařazují novou píseň od Gigi D‘ Agostino a ještě do hlavního proudu. Ve čtvrtek mě třeba zase zaujalo Cardi B, Bad Bunny & J Balvin – I Like It, to je zase pro změnu celkem odvážný hip hop. A do toho ten jejich nový fresh zvukový obal působí fakt dobře.

   • václav

    Když pominu rotaci, některé skladby nejsou špatné a v playlistu E2 bych je nenašel, ale kvůli častým notorikům společných s E2 (jeden z mnoha příkladů: Welshly Arms – Sanctuary ) je Fajn jen o fous lepší a pro mě neprolamuje hranici poslouhatelnoti hlavně delší. Je to něco jako F1, která se zase snaží o větší rockovost ale kvůli Žbirkům je taky jen o trochu lepší než Impuls, Blaník a tak neposlouchatelná a neslouží jako bývalý Bonton, nebo aspoň jako Rockádio.

   • Václav

    když ještě dodám tak častým nešvarem Fajnu jsou ty společné hity s E2 a to tak že konkrétně Welshly Arms – Sanctuary na E2 kulminoval v červnu (nejhranější 193×!) a teď je na E2 někde na spodu 13× za září. U Fajnu bohužel nemám k dispozici sumární playlist ale dnes z jejich playlistu: 09:55, 12:01. Pro toho,komu se song líbil, tak by se zdál Fajn dobrý, ale když už před nedávnem takhle někde brutálně rotovala, tak to podle mě málo kdo už chce, Raději pouštět hned v rozumných rotacích novinku a klidně do teď, snad jedině by to zajistili rádio typu Krokodýl – „ani jeden hit 2× během dne“ Tenhle nešvar zabíjí to pěkné jinde nehrané v případě fajnu, analogicky hitovou taneční náladu nejen 90s a milénia na Kissu.

  • Petr

   Mě taky zvukový obal Fajnu baví, oproti nesnesitelně uječené Evropě 2, která se viditelně inspirovala Impulsem a jejich rááááááádiem. A co se týká rotace songů na Fajnu, tak už to u CHR formátu chodí 🙂

  • Jiříkovo

   Fajn rádio mě v poslední dobře hodně překvapilo. Sázka na mladé tváře, k tomu padnoucí obal a opravdu aktuální a trošku neotřelý playlist.
   Můžete namítnout obrovskou rotaci skladeb, ale to je u takového formátu běžné. Navíc mladí (na které stanice cílí) poslouchá rádio v menší míře. Já například jen cestou z/do práce a tam mě rotace vůbec netrápí. Navíc jsem se na této stanici ještě nepotkal s nějakou příšerností typu Mandrage, Chinaski, nebo Kryštof, což je jedině k dobru.

   • Soundwaver

    Je pravda, že to je CHRko, ale to přece nemusí znamenat, že když posluchači poslouchají radio kratší dobu, tak že budou točit třeba jenom 2 songy denně, ne? (vzato s nadsázkou).
    ale je fakt, že když se podíváte třeba na různá jiná radia, a to hlavně zmíněného formátu CHR (např. hodně poslouchané radio v Polsku – Eska), tak ty mají rotaci dost podobnou, alespoň podle zveřejněných playlistů.
    je dost škoda, že třeba Dance radio změnilo „rotační nastavení“ oproti loňské změně, tam pro změnu hraje téměř každý den už několikátý měsíc mj. Bobby Brown – Two Can play that game, nebo „reklamní“ song od Wiseguys, zatímco dříve cca 2-3x do hodiny song třeba s rotací 1 měsíce.

    Jaké radio (terestrické i inetové) je podle vás z hlediska rotací songů nejlepší?

 • Honza

  Rádio Blatná posiluje obchodní značku. Musím toho rádio hodně pochválit, je to jedno z mála nezávislích rádií které je se hodně snaží, např.vznikly nové pořady (ranní jízda s Rádiem Blatná-zatím asi jen každý pátek a další.), RDS s funkcí PS, PT, TP(TA), CT. Vysílač který dosáhne až do Písku, pravidelné a podrobné zprávy z regionu, předpověď počasí. Ve většině ochodech či restauracích v Blatné a okolí hraje. Tak že i přes veškerou kritiku typu „to rádio by mělo skončit atd“jak tady mnozí psali si ponechte v dnešní době (v době zanikajících rádií, viz: Egrensis, Černá Hora, Kiss Jižní Čechy, Rádio R…) udržet lokální rádio, to není jen tak, ale jak je vidět pan Josef Týc do toho dává vše a je to vidět nebo spíše slyšet:)

  • Matyas

   I Rádio Česká Kanada se v mnohém zlepšilo a neustále na sobě pracují, včera jsem poslouchal a hudební složka mi v odpoledním čase téměř nevadila, což není u mě běžné. Blatné i České Kanadě fandím, jen tak dál.

   • Ovi

    Snad Česká Kanada zapracuje i na pokrytí, ze tří přidělených kmitočtů, pokud je mi známo, vysílá pouze 103,6 Jindřichův Hradec. Myslím, že by bylo vhodné, kdyby i tato malá rádia (mám na mysli i Orlicko, Luže, Kroměříž) byla zařazena do Radioprojektu, ať je alespoň orientačně vidět jejich poslechovost. Většina z nich není na Play či ABradiu, takže ani poslechovost na internetu není zřejmá. Samozřejmě to něco stojí, ale význam stanice a porovnatelnost s konkurencí tím vzroste.

   • Jarda

    česka kanada ma v připrave další vysílač, pak ještě radio kroměříž, jak to vypada s těmito vysílači, kdy budou spuštěny atd, vi nekdo víc? Kdy se neco začne dít? 🙂

   • Anonym

    Poslechovost internetových stremů Kanady lze vyčíst na této adrese: http://stream.sepia.sk:8000/

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)