Júlia je přitom nadále slyšet v showbizových zprávách na Radiu Spin.
Honza K.
27. 10. 2023 12:02
Dnes od 10 do 12 hodin mělo rádio Kiss výpadek vysílacího PC, celé 2 hodiny hrály jen songy a stejné jingly, občas do toho Kavalčík promluvil, že se pracuje na opravě. Bylo to zajímavé slyšet dopolední vysílání bez upoutávek, reklam a zpráv.
Na Radiu 1 byl dnes také výpadek odbavovacího software cca od 10:30 do 12:00, kdy od 10:30 do cca 11:10 to bylo pouze ticho. Ve zbytku času pak probíhalo vysílání v omezeném módu.
Dan Valterstein jako důvod uvedl DDoS útok.
RRTV news:
Udělena digitální licence pro Black Hornet Rádio alias Černou sršeň (již vysílá v DAB muxu Color tvrdší rock).
Rada posvětila přesun Radia 1 v Českých Budějovicích (100,2) z bývalé budovy ČEVAK určené k demolici na stanoviště ostatních rádií Ivana Zacha – Clarion Congress Hotel.
Honzaaa
26. 10. 2023 06:47
Dalším přístrojem, na kterém jsem proladil Střední vlny byl Sener SL 8836. Celkem se zadařilo. https://youtu.be/lnVB59WpLJA?si=ZWx5g_2vl9OJV84J
Rozdíl zvuku mezi Country Rádiem a Dechovkou je opravdu znatelný. Ale Stěžery mm za rohem.
Díky,slušný příjem a ani moc rušení asi i dobrá lokalita.Přijímače z bývalé DDR jsou solidní konstrukce,bývá tam velká feritová anténa a ladící kondenzátor se vzduchovým dielektrikem.Mám jich pár ve sbírce,jak velmi dobrý doporučuji přenosný stern elite 2001.
Ten má všechny AM rozsahy.
Martin
24. 10. 2023 20:15
Okolo poledne dnes vrcholily oslavy 30. narozenin rádia Frekvence 1. Moderovaný program začal právě 24. října 1993 (zkušební nemoderované vysílání odstartovalo 18. října 1993).
Dnes se v rámci hodiny pouštěly i vybrané archivní jingly, kromě docela známých se objevily rovněž country a rockové verze identů. Nemáte náhodou někdo nahrané?
Já jsem měl možnost vyzkoušet jak je příjem AM 639kHz stabilní v autě cestou z Jičína do Semil.V Lomnici nad Popelkou se FM Country rádio (vysílač Jičín 100W silo Cerea) již nedá.
Na AM jej můžete přijímat celou cestu úplně bez problémů,ať je v cestě signálu kopec,les či zástavba.Chtělo by to větší propagaci,tak aby se informace o AM vysílání Country rádia z Liblic dostala i k těm co Country rádio právě pro horší pokrytí na FM přestali poslouchat a internetový stream nemají možnost využít.
Tato velká událost by si zasloužila mediální podporu i jinak než sdělením ve vysílání Country rádia.
Včera kolem 17:30 jsem zkoušel porovnávat 639 a 1062. V autě cestou do Mostu mezi obcí Libčeves a Chrámce. Budu to zkoušet ještě jednou, poněvanž do 639 slabě lezl bordel, na 1062 to bylo bez rušení. Co se týče zvuku, 639 je hlasitější, a celkově příjemnější nastavení EQ.procesoru. Nechci se, ale plést, zdálo se mi ale 1062 silnější…..
Faktem je že i na poměry AM ve zvuku Country rádia z Liblic málo vyšších tónů.Jinak basy naopak dobré,tak v mém autě to hraje (opět s přihlédnutím,že jde o AM) solidně.Jsem za zprovozněné Liblice rád a zvuk se přece dá ještě doladit.
Když to doladi takto, budu mit stejny názor s vámi a bude mít smysl ještě více a účinně propagovat AM. Co ale uděláme s tím rušením? „Lze poslouchat bez problémů, ať je v cestě signálu zastávba?“ https://m.youtube.com/watch?v=WIW3o552t6A&pp=ygUJYW0gc3RlcmVv
Stereo AM to je zvukově skvělé,ALE v Evropě toto nemožné z legislativních důvodů(kdysi bylo plno vysílačů a málo místa pro ně v SV pásmu.Rastr je tak 9kHz pro jeden AM vysílač.Tak pro zvuk potom reálně vychází spektrum od 50Hz do 4,5kHz.
Proto bude AM vždy „zastřené“ ve výškách.Přijímače jsou na to konstrukčně uzpůsobené,tak velké zlepšení už není možné čekat,ale co jde nyní z Liblic má ty „výšky“ velmi stažené.Možná to má svůj důvod,ale to by chtělo názor odborníka technika co vysílače AM dělá.
Rušení,ano je a bude.Jak jsem psal cestou z Jičína do Semil i tak byl signál natolik silný,že nebyl problém ani při průjezdu městy.Samozřejmě pod mostem,nebo u některé budovy kde je rušení enormní tak to krátce „zavrčelo“,ale nic hrozného.
V autě je příjem AM lepší než uvnitř budovy,ale zase dost věcí se dá ovlivnit.Někdy stačí jen natočit rádio,nebo dát dál od zdroje rušení.
Nejvíce dnes ruší levná elektronika Made in China, protože když rozeberete nabíječku k mobilu chybí tak filtrační tlumivky a kondenzátory.Na DPS jsou pouze klemy,tak výrobce pro tlak na cenu osadí jen nezbytné součástky a tak to je.
Kdysi byly velmi přísné normy výrobek i z dovozu musel projít státní zkušebnou.
Dnes stačí prohlášení o shodě…
V Evropě jsem měl možnost si poslechnout stereofonní AM u italského Radio Studio X. Stereofonního zvuku je dosaženo kvadraturní amplitudovou modulací. Nicméně frekvenčně je to ořezané, takže žádné hifi.
Sto procentně ano, celá rodina kouká na názvy skladeb, u spinu mi to rozhodně vadí, protože kolikrát jedou neznámou pecku a za jízdy se mi nechce tahat shazam…
Název skladby v PS je téměř k ničemu, protože celý text není vidět najednou, nelze ho zkopírovat atd. Ale v RT by to měl být standard, tím spíš, když jde o hudební rádio a příslušné vybavení dnes stojí pakatel. Je to prostě o lidech a o upřímnosti záměru dělat něco pro posluchače.
Čtyři z deseti nejposlouchanějších rádií info o hudbě posílají nejen do RT, ale i do PS (Radiožurnál, Evropa 2, Frekvence 1, Dvojka). Zřejmě v tom nějakou přidanou hodnotu vidí, když to tak funguje dlouhé roky. Asi se předpokládá, že mezi posluchači je stále velké množství starších autorádií, která RT nepodporují, nebo to posluchači na svých tunerech neumějí zapnout. A platí, že čím méně ohraná a méně známá hudba je vysílána, tím je aktivní využití RT a případně i PS žádoucí, zvlášť když posloucháte v autě a chcete rychle zjistit, co vás zaujalo.
Testuji různé nové modely aut, převážně Kia, ale jinak stále používám starší Hyundai, který RT nemá (i dnes lze na trhu najít nová auta ještě bez RT, byť minoritně) a třeba při poslechu Dance radia s relativně neznámou hudbou dynamiku v PS vítám. Nebo v případě Coloru je dynamický PS dobrý pro rychlou orientaci ve složitém programovém schématu.
Kia a Hyundai mají v nejnovějších autorádiích službu SoundHound, která je obdobou Shazamu a po zmáčknutí tlačítka je na internetu vyhledán název skladby a uložen pro pozdější zobrazení. To je výhodné například u Radia 1, Beatu nebo Impulsu, které RT využívají jen staticky. To samé platí pro část vysílačů Kissu a Country.
Pokud jde o Spin, tak ten hraje hodně svérázně, nepodobá se jiným, proto songy v RT by slušely celé jeho síti, nejen pražské 96,2.
Dynamické PS považuju za zvěrstvo. Dělá to bordel v předvolbách, odvádí to pozornost řidičů, ztěžuje to identifikaci právě naladěné stanice, při horším příjmu to celé přestává fungovat. Naopak pro dynamický RT jsem všema deseti. Doplňkové informace určitě ano, ale tam kam patří. Do PS nepatří.
Last edited 1 rok před by Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Pakliže se budeme držet teorie, že dynamickým RT se rozumí, že po celou dobu písničky je staticky vysílán její název, tak ne. Základní autorádia s jednořádkovým displejem zpravidla radiotext neumí, čili tam to nemusím vůbec řešit a ta lepší s velkým displejem radiotext zobrazí celý najednou, takže si ho můžu přečíst v mžiku, klidně opakovaně, nebo ho můžu číst po částech jak mám zrovna čas a odpadá tím nutnost čekat až se text odroluje nebo po jednotlivých osmiznakových segmentech celý zobrazí (v případě dynamického PS), což jsou řádově vyšší jednotky vteřin.
Extrém v nadužívání dynamického PS je třeba u polského rádia Wroclaw. Tam se v PS vysílá telefonní číslo do studia, číslo pro dopravní hlášení, aktuální čas, frekvence, název interpreta a písničky, informace, že poslouchám stanici pro dolní Slezsko a někde mezi tím vším tam občas problikne, že poslouchám Wroclaw. Uložit tuhle stanici do předvolby, aby se předvolba jmenovala Wroclaw a ne třeba „23:56“ nebo „Madonna-“ je skutečně oříšek. 🙂
Last edited 1 rok před by Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty
Polské stanice jsou známé tím, že PS využívají opravdu nadměrně i pro špatně vstřebatelné číselné údaje. Posluchač se skrz displej div nedozví, jakou velikost bot má moderátorka. Dnes jsem zkusmo uložil do předvolby v Hyundai i30cw polskou Dwójku, která má také docela živo v RDS. Autorádio to udělá chytře, nejprve sice uloží dynamický údaj, ale do minuty se přepíše na stabilní název stanice Dwojka__ a ten už zůstane. Podobně to zvládá u českých rádií. Asi nejživější PS má Color 90,7 (info ke konkrétnímu pořadu + frekvence), pro selfpromotion jej docela vydatně používají i stanice firmy Active Radio. Ve všech případech předvolba zůstává označena fixně názvem stanice.
neviem odkedy, ale na Hitrádiu Zlín opäť pracuje slovenka Júlia Kamhalová (ex Rádio Zlín či Kiss Publikum).
Júlia je přitom nadále slyšet v showbizových zprávách na Radiu Spin.
Dnes od 10 do 12 hodin mělo rádio Kiss výpadek vysílacího PC, celé 2 hodiny hrály jen songy a stejné jingly, občas do toho Kavalčík promluvil, že se pracuje na opravě. Bylo to zajímavé slyšet dopolední vysílání bez upoutávek, reklam a zpráv.
má niekto z vás nahrávku?
Na Radiu 1 byl dnes také výpadek odbavovacího software cca od 10:30 do 12:00, kdy od 10:30 do cca 11:10 to bylo pouze ticho. Ve zbytku času pak probíhalo vysílání v omezeném módu.
Dan Valterstein jako důvod uvedl DDoS útok.
Záznam R1 9⁰⁰-12⁰⁰
https://radio1.sgp1.digitaloceanspaces.com/radio1/radio1-2023-10-27_15-00.mp3
Týkalo se to i ostatních rádií RU?
RRTV news:
Udělena digitální licence pro Black Hornet Rádio alias Černou sršeň (již vysílá v DAB muxu Color tvrdší rock).
Rada posvětila přesun Radia 1 v Českých Budějovicích (100,2) z bývalé budovy ČEVAK určené k demolici na stanoviště ostatních rádií Ivana Zacha – Clarion Congress Hotel.
Dalším přístrojem, na kterém jsem proladil Střední vlny byl Sener SL 8836. Celkem se zadařilo.
https://youtu.be/lnVB59WpLJA?si=ZWx5g_2vl9OJV84J
Rozdíl zvuku mezi Country Rádiem a Dechovkou je opravdu znatelný. Ale Stěžery mm za rohem.
Díky,slušný příjem a ani moc rušení asi i dobrá lokalita.Přijímače z bývalé DDR jsou solidní konstrukce,bývá tam velká feritová anténa a ladící kondenzátor se vzduchovým dielektrikem.Mám jich pár ve sbírce,jak velmi dobrý doporučuji přenosný stern elite 2001.
Ten má všechny AM rozsahy.
Okolo poledne dnes vrcholily oslavy 30. narozenin rádia Frekvence 1. Moderovaný program začal právě 24. října 1993 (zkušební nemoderované vysílání odstartovalo 18. října 1993).
Dnes se v rámci hodiny pouštěly i vybrané archivní jingly, kromě docela známých se objevily rovněž country a rockové verze identů. Nemáte náhodou někdo nahrané?
Včera jsem oprášil staré Ruské rádio Alpynist 320. To byla nádhera! Jsem rád, že střední vlny stále žijí!
https://www.youtube.com/watch?v=DJxBMYEi5Uo&t=2s
Jsem rád, že je na stupnici napsáno v azbuce Praga a když se ukazatel toho dotkne zhora, tak hraje Country radio z Prahy 🙂
Já jsem měl možnost vyzkoušet jak je příjem AM 639kHz stabilní v autě cestou z Jičína do Semil.V Lomnici nad Popelkou se FM Country rádio (vysílač Jičín 100W silo Cerea) již nedá.
Na AM jej můžete přijímat celou cestu úplně bez problémů,ať je v cestě signálu kopec,les či zástavba.Chtělo by to větší propagaci,tak aby se informace o AM vysílání Country rádia z Liblic dostala i k těm co Country rádio právě pro horší pokrytí na FM přestali poslouchat a internetový stream nemají možnost využít.
Tato velká událost by si zasloužila mediální podporu i jinak než sdělením ve vysílání Country rádia.
Včera kolem 17:30 jsem zkoušel porovnávat 639 a 1062. V autě cestou do Mostu mezi obcí Libčeves a Chrámce. Budu to zkoušet ještě jednou, poněvanž do 639 slabě lezl bordel, na 1062 to bylo bez rušení. Co se týče zvuku, 639 je hlasitější, a celkově příjemnější nastavení EQ.procesoru. Nechci se, ale plést, zdálo se mi ale 1062 silnější…..
ale zvuk je hroznej…
Faktem je že i na poměry AM ve zvuku Country rádia z Liblic málo vyšších tónů.Jinak basy naopak dobré,tak v mém autě to hraje (opět s přihlédnutím,že jde o AM) solidně.Jsem za zprovozněné Liblice rád a zvuk se přece dá ještě doladit.
Když to doladi takto, budu mit stejny názor s vámi a bude mít smysl ještě více a účinně propagovat AM. Co ale uděláme s tím rušením? „Lze poslouchat bez problémů, ať je v cestě signálu zastávba?“ https://m.youtube.com/watch?v=WIW3o552t6A&pp=ygUJYW0gc3RlcmVv
Stereo AM to je zvukově skvělé,ALE v Evropě toto nemožné z legislativních důvodů(kdysi bylo plno vysílačů a málo místa pro ně v SV pásmu.Rastr je tak 9kHz pro jeden AM vysílač.Tak pro zvuk potom reálně vychází spektrum od 50Hz do 4,5kHz.
Proto bude AM vždy „zastřené“ ve výškách.Přijímače jsou na to konstrukčně uzpůsobené,tak velké zlepšení už není možné čekat,ale co jde nyní z Liblic má ty „výšky“ velmi stažené.Možná to má svůj důvod,ale to by chtělo názor odborníka technika co vysílače AM dělá.
Rušení,ano je a bude.Jak jsem psal cestou z Jičína do Semil i tak byl signál natolik silný,že nebyl problém ani při průjezdu městy.Samozřejmě pod mostem,nebo u některé budovy kde je rušení enormní tak to krátce „zavrčelo“,ale nic hrozného.
V autě je příjem AM lepší než uvnitř budovy,ale zase dost věcí se dá ovlivnit.Někdy stačí jen natočit rádio,nebo dát dál od zdroje rušení.
Nejvíce dnes ruší levná elektronika Made in China, protože když rozeberete nabíječku k mobilu chybí tak filtrační tlumivky a kondenzátory.Na DPS jsou pouze klemy,tak výrobce pro tlak na cenu osadí jen nezbytné součástky a tak to je.
Kdysi byly velmi přísné normy výrobek i z dovozu musel projít státní zkušebnou.
Dnes stačí prohlášení o shodě…
V Evropě jsem měl možnost si poslechnout stereofonní AM u italského Radio Studio X. Stereofonního zvuku je dosaženo kvadraturní amplitudovou modulací. Nicméně frekvenčně je to ořezané, takže žádné hifi.
Díky za upozornění!Pro to dobře hrající AM stereo však nemáme ten širší rastr co je například v USA,kde AM zní lépe.Proto jsem tím myslel zámoří.
Zde je odkaz na zajímavý web co se věnuje pouze AM stereu:
http://www.amstereo.org/
Český rozhlas Region, středně úspěšná regionální stanice ČRo, začal používat slogan Milujeme střední Čechy.

Můžete potvrdit, že Radio Spin má na mimopražských FM vysílačích statický radiotext „RADIO SPIN – NEJVIC RAPU V RAPUBLICE“?
Jel jsem párkrát kolem 89.0 a myslím si, že to tak bylo. Monitoring na pira ukazuje taky tak https://www.pira.cz/monitor/rp08900.htm
Ano, je to tam, 89,0 mám doma u Kolína v „základní“ nabídce.
V Čb i Táboře také bohužel jen statický Radiotext
Na 94,1 taktéž. Z rádií skupiny RU zde má dynamický RT pouze Kiss.
V ČB je to také tak.
A teď otázka, myslíte si, že běžní posluchači dynamický údaj RT i v PS opravdu reálně využívají?
Sto procentně ano, celá rodina kouká na názvy skladeb, u spinu mi to rozhodně vadí, protože kolikrát jedou neznámou pecku a za jízdy se mi nechce tahat shazam…
Název skladby v PS je téměř k ničemu, protože celý text není vidět najednou, nelze ho zkopírovat atd. Ale v RT by to měl být standard, tím spíš, když jde o hudební rádio a příslušné vybavení dnes stojí pakatel. Je to prostě o lidech a o upřímnosti záměru dělat něco pro posluchače.
Čtyři z deseti nejposlouchanějších rádií info o hudbě posílají nejen do RT, ale i do PS (Radiožurnál, Evropa 2, Frekvence 1, Dvojka). Zřejmě v tom nějakou přidanou hodnotu vidí, když to tak funguje dlouhé roky. Asi se předpokládá, že mezi posluchači je stále velké množství starších autorádií, která RT nepodporují, nebo to posluchači na svých tunerech neumějí zapnout. A platí, že čím méně ohraná a méně známá hudba je vysílána, tím je aktivní využití RT a případně i PS žádoucí, zvlášť když posloucháte v autě a chcete rychle zjistit, co vás zaujalo.
Testuji různé nové modely aut, převážně Kia, ale jinak stále používám starší Hyundai, který RT nemá (i dnes lze na trhu najít nová auta ještě bez RT, byť minoritně) a třeba při poslechu Dance radia s relativně neznámou hudbou dynamiku v PS vítám. Nebo v případě Coloru je dynamický PS dobrý pro rychlou orientaci ve složitém programovém schématu.
Kia a Hyundai mají v nejnovějších autorádiích službu SoundHound, která je obdobou Shazamu a po zmáčknutí tlačítka je na internetu vyhledán název skladby a uložen pro pozdější zobrazení. To je výhodné například u Radia 1, Beatu nebo Impulsu, které RT využívají jen staticky. To samé platí pro část vysílačů Kissu a Country.
Pokud jde o Spin, tak ten hraje hodně svérázně, nepodobá se jiným, proto songy v RT by slušely celé jeho síti, nejen pražské 96,2.
Dynamické PS považuju za zvěrstvo. Dělá to bordel v předvolbách, odvádí to pozornost řidičů, ztěžuje to identifikaci právě naladěné stanice, při horším příjmu to celé přestává fungovat. Naopak pro dynamický RT jsem všema deseti. Doplňkové informace určitě ano, ale tam kam patří. Do PS nepatří.
Komplexní souhlas.
RT (dynamický) tedy pozornost neodvadi?
Pakliže se budeme držet teorie, že dynamickým RT se rozumí, že po celou dobu písničky je staticky vysílán její název, tak ne. Základní autorádia s jednořádkovým displejem zpravidla radiotext neumí, čili tam to nemusím vůbec řešit a ta lepší s velkým displejem radiotext zobrazí celý najednou, takže si ho můžu přečíst v mžiku, klidně opakovaně, nebo ho můžu číst po částech jak mám zrovna čas a odpadá tím nutnost čekat až se text odroluje nebo po jednotlivých osmiznakových segmentech celý zobrazí (v případě dynamického PS), což jsou řádově vyšší jednotky vteřin.
Extrém v nadužívání dynamického PS je třeba u polského rádia Wroclaw. Tam se v PS vysílá telefonní číslo do studia, číslo pro dopravní hlášení, aktuální čas, frekvence, název interpreta a písničky, informace, že poslouchám stanici pro dolní Slezsko a někde mezi tím vším tam občas problikne, že poslouchám Wroclaw. Uložit tuhle stanici do předvolby, aby se předvolba jmenovala Wroclaw a ne třeba „23:56“ nebo „Madonna-“ je skutečně oříšek. 🙂
Polské stanice jsou známé tím, že PS využívají opravdu nadměrně i pro špatně vstřebatelné číselné údaje. Posluchač se skrz displej div nedozví, jakou velikost bot má moderátorka. Dnes jsem zkusmo uložil do předvolby v Hyundai i30cw polskou Dwójku, která má také docela živo v RDS. Autorádio to udělá chytře, nejprve sice uloží dynamický údaj, ale do minuty se přepíše na stabilní název stanice Dwojka__ a ten už zůstane. Podobně to zvládá u českých rádií. Asi nejživější PS má Color 90,7 (info ke konkrétnímu pořadu + frekvence), pro selfpromotion jej docela vydatně používají i stanice firmy Active Radio. Ve všech případech předvolba zůstává označena fixně názvem stanice.