Nejnovější komentáře

 • Květák: Já bych zase v tomto MUXu uvítal Rádio 1 😉
  12:03 09.12.2023
 • Václav: Dik za postřehy. Pamatuji si studio Štěpán Litoměřice, České Budějovice Jan Neumann ( evokuje mi to jmeno moderátora ale asi…
  07:26 09.12.2023
 • Oviradio.cz: Když se tu v březnu 2022 objevila informace o hromadných odchodech lidí z Proglasu kvůli neshodám s šéfem zakladatelem Martinem…
  00:06 09.12.2023
 • Oviradio.cz: O startu Proglasu se tehdy psalo v tisku, tak jsem to ladil hned od začátku, ale jen jako zvědavý ateista.…
  23:36 08.12.2023
 • Václav: Zajímavé, že jdou takto konkurenti k sobě. A poskytovatel zodpovídá Beatu za stabilní vysílací prostředek (prostředky).
  22:31 08.12.2023
 • Jirkas: Souhlas.
  22:18 08.12.2023
 • Tony: Nojo pane Melin, teď ostatní vnímavé pisatete pěkně zesměšnit, aby se to neprovalilo dříve, že? Ne… jako chápu – v…
  22:05 08.12.2023
 • Jakub DXer – dx.wz.cz: Pamatuji, že se to dalo v Brně chytnout na speciální směrovku na 90,65MHz. Byl to takový unikát – vysílali jinam,…
  21:57 08.12.2023

Další změna licenčních podmínek na obzoru: Západočeské Radio Egrensis chystá přeměnu na Blaník

Radio Egrensis končí. Radio Blaník.Chebská stanice s velmi dlouhou tradicí Radio Egrensis (hlavní frekvence 92,5 MHz) vedle změny majitele z rodiny zakladatele Antonína Hofmanna na PhDr. Petra Dvořáka nyní přichází s žádostí o změnu licenčních podmínek. Jejich nové znění místy doslovně kopíruje znění podmínek Radia Blaník. Vše tedy nasvědčuje tomu, že příští rok bude pro západočeský Egrensis, spuštěný v prosinci před 26 lety, rokem posledním.

Pokud dojde k výměně programu Egrensis za Blaník, bude to vedle menší programové nabídky v karlovarském regionu znamenat také další kmitočtové duplicity, kterými je provozovatel Radia Blaník, firma Media Bohemia, již nechvalně proslulý. Blaník totiž, stejně jako Egrensis, provozuje vysílače v Chebu, Sokolově i Karlových Varech.

 

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
172 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Eret Habartov u Sokolova
1. 3. 2018 19:01

Jsem rád že jsem mohl spolupracovat s rádiem Egrensis kdy jím vypadly vysílače volal jsem do radia moc vám děkuji za pěkné chvíle s vámi

Karlos Kroužilos
1. 3. 2018 17:11

Tak na na Rádiu Egrensis běží nemoderovaný proud hudby promixovaný jingly a reklamním blokem….. Našel jsem zajímavý rozhovor s dnes již bývalým majitelem k 25. narozenin Rádia Egrensis. Vcelku se zajímavým názorem na sítě, ke které dnes Egrensis patří…… https://www.facebook.com/groups/869425503164078/?ref=bookmarks

Jarda
Reply to  Karlos Kroužilos
1. 3. 2018 18:58

už zase další radio končí, ach jo… co bude dál? (brecici smajlik)

Karlos Kroužilos
Reply to  Karlos Kroužilos
2. 3. 2018 14:27

I druhým dnem pokračuje vysílání bez moderátorů, vysílá se jen jingl, hudba a reklamy… Tak by mě zaímalo, jak nyní plní nový vlastník R. Egrensis podíl mluveného slova a hudby. Troufám si tvrdit, že neplní…..

Koláčník
Reply to  Karlos Kroužilos
2. 3. 2018 18:13

Bohužel podíl mluveného slova a hudby nebyl u rádia Egrensis podle RRTV stanoven ani v prvních licenčních podmínkách. Přesto se nyní rozhodně nevysílá podle licenčních podmínek a zjevně jsou porušovány minimálně dva kontrolní parametry licence týkající se vysílání zpravodajských relací. Takže já opět začínám konat i když předem vím, jak to dopadne. Mně to prostě nedá a z výše uvedeného důvodu budu žádat o odnětí licence. Přidejte se taky ať je nás víc! Jinak to co říkal pan Hofmann v rozhovoru (viz. výše) o RRTV je naprostá pravda. Představy tehdejšího předsedy RRTV pana Korteho o tom, že se nebude „kšeftovat“ s licencemi a budou se přesně dodržovat jasně napsané licenční podmínky vzaly za své velice rychle a teď jsme tam kde jsme, tedy v …… . Je mně z toho smutno. No třeba teď hraje … Turbo – Zahráváš si s ohněm – super písnička, kterou jsem snad nikdy neslyšel … za ní hned Foster The People – Pumped Up Kicks … Katy Perry – Wide Awake … no to je prostě slast pro uši. Prakticky všechno si nyní nahrávám. Rádio Egrensis bylo opravdu rádio, které mělo duši. Škoda ho, škoda ho, škoda ho.

Helča
1. 3. 2018 09:58

Už když jsem se dozvěděla, že Rádio Egrensis končí, jednoznačnou vinu jsem přičetla RTVV. Ten tlak na vedení rádia musel být opravdu enormní, jinak si to nedokážu vysvětlit. Tato organizace už řadu let nesplňuje podmínky, na kterých byla založena. Jen nečinně přihlíží a nekoná. Nezabránila síťování rádií, jednoznačná neobjektivita. Egrensis měl snad nejširší playlist, se kterým jsem se kdy setkala, tomu nechybělo nic, zabíralo širokou škálu napříč všemi žánry. Na trh se dostali „žraloci“, kteří konkurenci nemilosrdně zlikvidovali a budou jí likvidovat dál. Bohužel, Egrensis není poslední, komu nenažraní „žraloci“ ruku v ruce s RTVV zlomili vaz:( 🙁 🙁

JM
Reply to  Helča
1. 3. 2018 10:13

On je problem v tom, ze RRTV nechava firmy jako Media Bohemia skoupit regionalni stanice, ale neudela kmitoctovou konsolidaci.

Duvody, proc pan Hoffman radio prodal mohou byt ruzne. Ze tam byl silny financni tlak, stejne jako byl tlak na Cernou horu a dalsi, to tak nejak vsichni vedi. Mame tu relativne volny trh, takze to, ze nekdo nekoho finance „vykrvi“ na reklame a pak radio, ktere tak tak preziva koupi, to je bohuzel mozne stejne jako je to mozne v jinych oborech podnikani, kde se podobne veci take deji.

Jenze pokud dana firma koupi radio, a nasledne rozhodne o slouceni s jinym programem, v tu chvili by mela nastoupit RRTV a resit, zda dany program uz v regionu neni dostupny. A pokud ano, tak proste donutit provozovatele k tomu, aby se vzdal casti kmitoctu, kde by treba mohlo vzniknout nove regionalni radio.

To se bohuzel nedeje a pak tu mame nekolikanasobne prekryvy a doslova zabetonovany eter, kdy mensi nebo nova radia nemaji sanci rozsirit pokryti do zajimavych lokalit, protoze tam jiste stanice zabiraji nekolik kmitoctu. Karlovarsko bude nyni jen dalsim smutnym prikladem tehle praxe.

jouda
Reply to  JM
1. 3. 2018 11:58

Stejně by takové případy šly ihned k soudu a řadu let by z toho nebylo nic. A pak by přišlo zrušení rozhodnutí, pak odvolání a tak pořád dokola. A léta běží, vážení. 🙂

JM
Reply to  jouda
1. 3. 2018 12:43

A proc to tedy v zahranici funguje a podobne „dublovani“ kmitoctu tam neni?

Napriklad Slovensky rozhlas ziskal nedavno silnou frekvenci 94,5 v Ziline a tak vsechny okolni vysilace, ktere v tu chvili nepotreboval, vypl a frekvence jsou nyni volne. Stejne tak to funguje v Nemecku nebo Rakousku. V Rakousku se naopak tamni soukrome stanice soudili s verejnopravnim rozhlasem, ktery treba v Linci mel zbytecny mestsky vysilac. Soud vyhraly a frekvence byly uvolneny pro privatni vysilatele.

Kmitocty jsou vycerpatelne prirodni bohatstvi, rozhlasovy trh je timto jasne omezeny a prave proto je tu regulator, ktery by jejich smysluplne vyuziti a onu pluralitu na trhu mel hlidat. Coz proste nedela a prihlizi likvidaci radii u nas.

Jedna vec je zmena majitele, coz je ciste trzni zalezitost, druha vec je nasledne omezeni programove nabidky, slucovani stanic a nasledne prekryvy nebo dokonce dublovani kmitoctu (vsichni vime, jakych mest se toto zejmena tyka).

Vojta(1)
Reply to  JM
1. 3. 2018 19:02

Na ten případ z rak. Lince si pamatuji. Tam se myslím jednalo o neefektivní využití slabého vysílače Freinberg, který měl sloužit jako městský „zlepšovač pokrytí“ asi 10 km vzdáleného Lichtenbergu. Výkon a výška Lichtenbergu je však natolik velká, že se to i náročným Rakušanům jevilo jako zbytečný luxus.
Je čím dál pravděpodobnější, že se podobná soudní usnesení objeví i v ČR, neboť překryvy v českém éteru jsou již neúnosné.

Matyas
Reply to  Vojta(1)
1. 3. 2018 21:44

Wien má také v jistém slova smyslu double frequence ma Himmelhofu, který ovšem plní svoji funkci v členitějších partajích měta i v samotném centru města svou pochopitelnou polarizací oproti Kahlenbergu, který vykrývá ty zbytky v širém okolí.

Vojta(1)
Reply to  Matyas
1. 3. 2018 23:10

V tom Himmelhofu jsem sice nikdy nebyl, ale nechce se mi věřit, že by tam ten Kahlenberg měl potíže s intenzitou signálu. Vždyť je to učiněný dělo. Někdy před rokem a půl jsem se ve Vídni pokoušel naladit něco vzdálenějšího. Např. Jauerling, Kojál nebo Kab-Hegy. Ono to nešlo. Ten Kahlenberg má v té Vídni tak strašlivou sílu, že mi jeho parazitní kmity totálně zablokovaly většinu volných míst v pásmu. Je ale pravda, že jsem tam neměl moc dobrý tunner.

Matyas
Reply to  Vojta(1)
2. 3. 2018 13:57

V husté středové zástavbě města a především v jižních předměstích a okrscích nemá opravdu Kahlenberg s horizontální polarizací, přívětivé podmínky. Himmelhof se svou kruhovou polarizací udržuje přijímací standart, bez vnějších narušitelů. Třeba v Klosterneuburgu, za severní částí města, nejde již téměř žádný z ryze městských vysílačů. Z důvodu členitosti terénu a nízké poloze u Dunaje. Pokud by chtěl člověk ve Wien něco vzdálenějšího zachytit, musí na Kahlenberg a do těchto výšin, kde není problém již z Jauerlingem, Semmering, Sopron, Kab-hegy, Bratislava – Kamzík aj. Na opačné straně Kahlenbergu směr sever jde Brno – Hády, Kojál, Praděd, Znojmo aj.

Vojta(1)
Reply to  Matyas
2. 3. 2018 16:27

Vy jste to ladil přímo na Kahlenbergu pod vysílačem?! To si nedokážu představit. Je tam pole s intenzitou větší jak 120 dBuV. Váš tunner musí být naprosto špičkový, pokud je schopen v takovémto prostředí dálkového příjmu.

Matyas
Reply to  Vojta(1)
2. 3. 2018 17:09

Nic speciálního nevlastním, prvně to bylo u restaurace Skyline Lounge (300m od vysílače) a druhé místo to samé. Konkrétně na mobilu nebo na autorádiu – a dost stanic s Rds. I u mě, kde máme vysílač Mezivrata, tak přímo pod ním – mám jednu mezeru, kde jde běžně pásmo Vkv, bez vlivu vysílače. Všechno lze.

H.
Reply to  Vojta(1)
1. 3. 2018 23:32

„Je čím dál pravděpodobnější, že se podobná soudní usnesení objeví i v ČR“
Neobjeví, protože chybí žalobce. V branži se dávno ví, že kdo si začne vyskakovat, zadělá si na problémy a s pověstí potížisty si už ani neškrtne. Nevidím nikoho, kdo by měl motivaci se do něčeho takového pustit. I když by nakonec formálně vyhrál, reálně tuhle válku vyhrát nelze. Ztratil by na tom roky života a stovky tisíc korun. A výsledek? Ten kmitočet stejně nedostane, a i kdyby, jako rádiový samotář brzy zkrachuje. Nelze s tím udělat vůbec nic. Rádio už je beztak na okraji zájmu.

Jarda
Reply to  H.
2. 3. 2018 04:35

což je ale skoda, ikdyž by to nemuselo být radio, ale nejaka organizace pravník nebo tak neco, aby do toho někdo začal vrtat, třeba by si ty sítě udelali nejdřív pořádek, tam kde nějake radio nevysílá tak by vysilalo, no a zbytek by museli vrátit rrtv, nebo by ta společnost udelala další radio a snad by to bylo něco jinačího než má ve své síti.

H.
Reply to  Jarda
2. 3. 2018 07:23

Obávám se, že ty kmitočty, vesměs menších výkonů, náhodně rozeseté po republice, nejsou pro žádnou zájmovou skupinu dostatečně silným lákadlem. A jinou cestu nevidím, pro nějaký hobby spolek je takový spor příliš velké sousto. Oligarchizace naší společnosti postupuje obrovským tempem, ať už se jedná o různé Bakaly nebo Bureše. Všeobecně se ví, že je tu z určitých kruhů silný zájem zřídit nebo převzít rádio celoplošného charakteru, ale z těch duplicitních kmitočtů nikdo takové rádio nepostaví a proto všichni ti žvanilové, kteří mluví o korupci, neudělají nic, protože jejich jediná motivace jsou zase jen prachy od zájmových skupin v pozadí.

28. 2. 2018 22:50

Egrensis poslouchám někdy od roku 1994, tj, prakticky od začátku jeho vysílání. Mám s ním spojené dětství, dospívání a současnost. Vždy se mi líbil program, který nedával přednost jednomu stylu, nebo okruhu, ale kde člověk slyšel jak věci nové, tak staré, jak české a slovenské, tak zahraniční. Ale hlavně: Poslouchal jsem ho kvůli lidem. Jitka, David a mnozí další, kteří se za tu dobu nesmazatelně člověku zapsali do pěměti.
S tímhle rádiem mám spojené skvělé roky a okamžiky svého života a vážně mě mrzí, že tahle éra končí, protože pro mě bylo Egrensis skutečně nejlepším rádiem na Západě a i když jsem občas někde slyšel program jiných rádií – vždy jsem se rád vracel právě k Rádiu Egrensis. A nebyl jsem sám. Kamarádi, kteří jezdí kamionem vždy vyprávěli jak ladili Egrensis vždy jak se dostali k dosahu vysílače. A tahle éra je teď pryč.
Nezbývá než se s tím smířit, ale mám pocit, jakoby prostě něco člověku ze života odešlo. Tak snad jen popřát a poděkovat všem, kteří pro nás to rádio celé roky dělají. Díky za krásné chvíle a ať se daří v další práci.

Jarda
Reply to  Přemysl Vavroušek
1. 3. 2018 04:34

a co teda budete poslouchat dal? Jaká je tomu podobná náhrada na zapadě čech?

Reply to  Jarda
1. 3. 2018 13:13

Osobně moc nevím. Rádio jsem neposlouchal jen kvůli hudbě, ale zejména kvůli lidem, kteří člověku svými komentáři zpříjemňovali den. Jestliže tam tito lidé nebudou, pak i stanice s podobným programem by byla o zvykání si. Když mi půjde čistě o hudbu, mohu si s klidem pustit jakoukoliv stanici na internetu a nebo si nastavit třeba ve Spotify playlist přesně podle svého vkusu…

28. 2. 2018 22:43

I když mě tohle západočeské rádio tak nějak minulo kromě pár krátkých chvilek, co jsem ho pro zajímavost poslouchal přes net, tak je smutné, když po tolika letech vysílání to takhle odpískají a hlavně prodají opět a zase podvodné Bohemii, která je toliko nenažraná. Tak mě napadá, kdy to u nás odpíská RCL a stojednačtyřku z Ještědu získá, hmm, že by třeba Rock rádio, nebo v extrémním případě SHitrádio? No raději nebudu předjímat.

Luboš
28. 2. 2018 08:21

Tak a je to tady. Dnes poslední den vysílání Egrensisu. Poslouchal jsem ho od roku 1993 a lepší rádio, co se týče hudební skladby, se v regionu, pokud vůbec, nenajde. Pravda, po tu dobu se tam vyměnili snad všichni moderátoři,, kromě Davida Petříka a pak Jitky Brožkové. Konec jsem fakt čekal. Snad minulý rok jsem poslouchal rozhovor s p. Hofmannem, který byl spokojený a tvrdil, že jsou již připraveni na přechod pod digitál, že je nemůže nic překvapit.
Co poslouchat nyní? Snad přes net Relax, Krokodýl? Protože ostatní rádia se dlouhodobě opravdu poslouchat nedají.

Jarda
Reply to  Luboš
28. 2. 2018 16:40

tam u vas na karlovarsku toho je malo no, možna pak jedině kiss, to by mohlo bejt podobný, jinak fakt nevím, u nas na severu čech mi stačí hey 😀 ale to je jinej hudební žanr. nevim co tam mate za radia 😀 hlavne spiš co do auta, prace atd.

Koláčník
4. 2. 2018 18:28

Ano, patrně to budou i finanční důvody proč rádio Egrensis končí. Za koncem nejen rádia Egrensis, ale i velké většiny regionálních a lokálních rádií mohou nenažraní mediální magnáti s pochybnou pověstí (Media Bohemia), kteří vlastní i agentury pro prodej reklamního času a nechávají tak nezávislá rádia finančně vykrvácet a pak je koupí. Tohle bude patrně i případ Egrensisu. No a v neposlední řadě je rádio Egrensis ve svém regionu velice kvalitním konkurentem právě rádiím ze stáje Media Bohemia a to právě především rádiu Blaník, ale částečně i Hitrádiu Dragon a Rock rádiu. Proto je potřeba ho zničit. Zejména 5 kW vysílač na Dyleni se Media Bohemia bude velice hodit a to i přes skutečnost, že spolu s ostatními vysílači zůstává prostřednictvím RKS Dyleň s.r.o. ve vlastnictví rodiny pana Hofmanna. Když se k penězům z pronájmu vysílačů připočítají ještě peníze z prodeje rádia, tak na tom rozhodně nebude nikdo špatně a obě strany obchodu budou spokojené. Je také zajímavé, že rádio Blaník skupováním regionálních rádií stále rozšiřuje pokrytí, ale poslechovost je setrvalá, nebo má klesající tendenci. Tudíž i přes rozšiření pokrytí příliš nových posluchačů nepřitahuje. Celý stav regionálního rozhlasového vysílání je u nás v troskách a mohou za to mediální magnáti, děravé zákony uspůsobené jen pro někoho a absolutní nečinost RRTV, korupce …. . Je mi z toho smutno.

JM
Reply to  Koláčník
4. 2. 2018 20:15

Tohle bych podepsal, vidím to stejně. Hlavně nechápu, jak mohou být zákony tak děravé a RRTV naprosto nečinná. Přičemž na výtky nebo kritiku reaguje vyjádřeními „vždyť je vše dle zákona“.

Ano, je to dle zákona, ale napsaného na ruku zmíněným magnátům.

Je naprosto absurdní, že skončí rádio, které má licenci, a tu licenci i veškeré (i duplicitní) kmitočty si prostě někdo koupí. Logicky pak není šance, aby se o kmitočty ucházel někdo, kdo by měl zájem provozovat nové rádio, které by nabídku na trhu zlepšilo.

Tyto velké firmy tak pouze betonují éter tím, že provozují několikanásobné překryvy jen proto, aby se nikdo další do rybníčku nemohl dostat. Je to nechutné.

Vojta(1)
Reply to  JM
4. 2. 2018 22:00

Překryvy, které v této lokalitě vzniknou budou extrémní. Připomíná mi to „věhlasný“ turnovský vysílač Hitrádia FM, který šíří stejný program z jednoho místa na dvou kmitočtech. Něco podobného nenajdete snad ani v Itálii.

Jarda
Reply to  Vojta(1)
5. 2. 2018 05:44

to hitradio je taky kapitola pro sebe, hold blaník na karlovarsku bude totež jako hitrádio na severu čech. Není divu že oboje spadá pod jednu znamou firmu, tež rock radio. Ani že by si manažeři vypracovali pokrytí svách stanic a tam kde třeba není dejmetomu fajn či rock radio, tak tam ho mohli hodit když tam mají duplikáty, nějakou reorganizaci aby to k něčemu bylo a ne na všech frekvencích mit jednu a tu samou stanici.

Aleš
2. 2. 2018 09:57

Radio Egrensis skončilo z jediného důvodu,který vám nejspíš doopravdy nikdo ze za tuto studiaci odpovědných lidí neřekne. Jako bývalý moderátor moc dobře vím,jak se k nám vedení chovalo a jak nízké byly honoráře za celodenní práci.

Jiří
Reply to  Aleš
5. 2. 2018 09:59

V rádiu Egrensis vždy byla minimální fluktuace a jako bývalý moderátor nesouhlasím s článkem od Aleše. Vedení se k lidem vždy chovalo slušně a korektně a platové podmínky byly nadstandardní. V rádiu se vždy dbalo na dobré vztahy a ti kteří neuspěli buď nesplňovali profesní nebo jiné nároky.

Aleš
Reply to  Jiří
6. 2. 2018 00:31

Záleží v jaké době jste v Egrensisu působil,ale pracoval jsem tam od roku 2013 do konce roku 2016. Jakmile jsem dostal nabídky na moderaci akcí, hned jsem byl na koberečku za neloajálnost a podraz, přitom smlouva nic takového nezakazovala . Nadstandartní platové podmínky možná byly ještě před mým příchodem,to netuším. Každopádně kdybych podle Vašich slov neuspěl,nebyl bych díky nabídkám,které jsem dostal a přijal,tam kde jsem. Odešel jsem sám před rokem a čtvrt a dobře jsem udělal, protože snášet ponižování před kolegy, po emailu,protože osobně by mi nikdo takové svinstvo neřekl ze strachu,že nemá pravdu, do očí už se opravdu dál nedalo ustát.

HOME
172
0
Přidejte komentář, prosím.x