Komentáře a diskuze

  • Jakub Melin 24. 7. 2019 v 01:21 k KomentujemeTy italské ERP berte hodně s rezervou. V Itálii v tomhle ohledu často přehánějí, koordinace tam fungují dost j...
  • Václav 23. 7. 2019 v 19:34 k Komentujemetaky bych čekal že to dá víc, víc mě přijde že dají ty 630 kw jako je třeba u té...
  • Jarda 23. 7. 2019 v 19:31 k Komentujemejak mohli tak masivní koordinace projít :O a zajimave že v okruhu dosahu dle fmscan je tam kotel frekvencí jak...
  • Václav 23. 7. 2019 v 19:27 k Komentujemedobrý, to musí zářit jak sviňa, to se naladí i bez přijímače.
  • Jarda 23. 7. 2019 v 19:20 k Komentujemejinak, našel jsem na google misto kde je na ten vysilač vidět, te to obrovský stožar, po cele sve delce...
  • Václav 23. 7. 2019 v 19:19 k Komentujemehttps://fmscan.org/net.php?itu=I&pxf=Radio+Deejay, nejde mě samostatně zobrazit jen ten jeden vysílač, ale...

Články

Další úvahy nad plány Českého rozhlasu

Český rozhlas 2014Aktualizovanou koncepci reformy rozhlasu představil jeho ředitel Peter Duhan. Od loňského léta se mnohé změnilo. Stejně jako tehdy si ukážeme možný dopad uvažovaných opatření na konkrétních vysílačích v Praze.

91,2 MHz: Peter Duhan uvažoval využít kmitočty dnešní Dvojky (ČRo 2 – Praha) pro „stanici mluveného slova“ (SMS, ČRo 5, původní pracovní název Čtyřka). Tento program slučující Rádio Česko, Český rozhlas 6 a Leonardo má být spuštěn již koncem roku 2012, kdy kmitočtová síť Dvojky ještě nebude k dispozici. Jako základní způsob distribuce signálu jsou v materiálu předloženém novinářům uvedeny zastaralé střední vlny. SMS ale pravděpodobně bude od začátku vysílat i v klíčovém pásmu VKV. Umožní to nové podmínky dohody mezi BBC World Service a Rádiem Česko o sdílení vysílací sítě. Od začátku letních prázdnin 2012 má Česko vysílat už od 7:00 h nepřetržitých dvanáct hodin. SMS má vysílat od 7:00 do půlnoci. Zda bude nutné na večerních pět hodin přepnout z VKV na SV se dozvíme v následujících měsících. Má-li být SMS určena pro mladší a náročnější publikum zřetelně větší než dosavadní skupina posluchaček a posluchačů Šestky, měl by rozhlas dojednat s BBC slot až do půlnoci. Na mnoha novějších tunerech střední vlny zvolit nelze a pokud ano, většinu lidí včetně důležité skupiny řidičů to ani nenapadne. V Praze se SMS objeví v první fázi na 101,1 MHz, podle původní koncepce finálně na 91,2 MHz, ještě lépe na 92,6 MHz.

Může dojít k rozhodnutí, že SMS bude trvale umístěna na síť s BBC. Stanice svým charakterem bude oslovovat převážně obyvatele měst, a to těch větších. Síť tomu odpovídá. Mluvené slovo ČRo by navazovalo na mluvené slovo BBC. Potom by na 91,2 mohl být program pro mladé posluchače.

92,6 MHz: Na regionální síti má vysílat národní okruh, Jednička, „nová Dvojka“. V původní koncepci se tento konkrétní vysílač spíše hodil pro SMS.

94,6 MHz: Duhan původně hovořil o výrazném omlazení hudebního formátu stanice ČRo 1. Nové informace naznačují, že Radiožurnál by se po obsahové stránce nemusel nijak zásadně měnit. Zřejmě by to nadále bylo mainstreamové AC rádio pro střední generaci, od podzimu letošního roku je přislíben širší playlist.

100,7 MHz: Stěžejní záměr oslovit mladší posluchače má být od roku 2014 realizován prostřednictvím nové „stanice pro mladé“ (ČRo 4). Rozhlas se bude snažit provést podruhé to, co se v letech 2006 až 2008 příliš nepovedlo. Druhý pokus by měl mít tentokrát přímo oporu v legislativě, nemělo by se opakovat potupné stažení Radia Wave z VKV kmitočtu. Je otázka, zda ČRo zamýšlí vysílat na FM program odpovídající současnému digitálnímu Waveu, nebo půjde o posluchačsky o něco méně náročnější hudební kanál, přesto dostatečně odlišný od průměru Evropy 2, Kiss nebo Fajn (např. formát reprezentovaný Expresradiem, částečně i Spinem).

Bude-li se rozhlas snažit vytvořit rádio s velkým posluchačským potenciálem, může jej nakonec umístit na vysílače dnešní Dvojky. V této variantě by ČRo 4 znovu vysílal na 100,7 MHz, ale také na 91,2 MHz s lepším pokrytím centra metropole.

101,1 MHz: V koncepci z roku 2011 nebylo řešeno. Na Rádio Česko plynule naváže v závěru tohoto roku SMS, možná i trvale.

105,0 MHz: Vltava (ČRo 3, Trojka) – beze změny.

639 kHz: Středovlnné vysílače dnes šíří přes den Dvojku, od konce roku budou zřejmě celodenně vysílat program SMS pro oblasti nepokryté FM vysílači. Vypnutí SV by připadalo v úvahu tehdy, pokud by se SMS přesunula na VKV frekvence dosavadní Dvojky.

Digitální stanice prakticky splynou s hlavními okruhy, jejich další existence by byla pouze ve formě odvozených žánrových streamů, nikoliv samostatných rádií.

Bude-li finálně mluvící rádio na frekvencích Dvojky, pro rádio mladých by připadalo v úvahu vyčlenění existujících vysílačů v největších městech (takové diskuze již v minulosti probíhaly). V tom případě by byly základní okruhy postaveny na vlastních, nikoliv sdílených frekvencích, což může být problematické. Dosavadní spolupráce s BBC měla dlouhých šest let pro ČRo nevýhodný časový rozvrh. Zároveň slyšet více programů na jednom kmitočtu bývá pro posluchače nepřehledné.

Každopádně integrace rádií bez hudby do jedné pořádné stanice a zejména vrácení veřejnoprávního rádia s kvalitní současnou hudbou do pásma VKV jsou pro český éter velmi důležitými kroky. Půjde-li vše dobře, budu moci poslouchat prakticky celý den zprávy, rozhovory a analýzy na jedné FM frekvenci. S hudebně nesympatickým Radiožurnálem se můžu konečně rozloučit. Do doby, než bude obnoveno důstojné vysílání rádia pro mladé publikum, se už možná dostanu mimo jeho cílovou skupinu. Přesto se těším, že i v regionech mimo Prahu bude co poslouchat.

 

Frekvence Dnešní stav Varianta 1 Varianta 2 Varianta 3
(Praha) (cílový stav odvozený z koncepce 2011) (cílový stav odvozený z koncepce 2012) (cílový stav bez BBC)
91,2 Dvojka stanice mluveného slova nový Wave – stanice pro mladé nová Dvojka – národní okruh
92,6 Regina nová Dvojka – národní okruh nová Dvojka – národní okruh stanice mluveného slova
94,6 Radiožurnál nový Radiožurnál Radiožurnál Radiožurnál
100,7 Dvojka stanice mluveného slova nový Wave – stanice pro mladé nový Wave – stanice pro mladé
101,1 Česko + BBC  – stanice mluveného slova  –
105,0 Vltava Vltava Vltava Vltava
639 ČRo 6 + Dvojka (stanice mluveného slova příp. vypnuto) stanice mluveného slova stanice mluveného slova příp. vypnuto
DAB, DVB-T D-dur  –  –  –
DAB, DVB-T Leonardo  –  –  –
DAB, DVB-T Radio Wave ?  –  –

Komentáře