Komentáře a diskuze

Články

Střípky z éteru střední Moravy

Český rozhlas Brno 106,5 ve svém radiotextu informuje o vysílači Jihlava 87,9. Na něm však studio Brno již deset let nevysílá.

Stanice BBC a Vltava mají i nadále na vysílači Olomouc – Pohořany ve srovnání s jinými kmitočty výrazně horší kvalitu modulace, která s trochou nadsázky připomíná zvuk na středních vlnách. Vltava navíc nedisponuje radiotextem, jenž by standardně měl informovat o aktuálním programu tohoto zajímavého rádia.

Frekvence Olomouc 95,6 MHz, na níž před dlouhými dvaceti lety zahajovalo Radio Haná a dnes patří Hitrádiu Orion Morava, pro změnu trpí výrazným brumem při odpojovaném vysílání.

Nový vysílač olomoucké varianty Radia Čas v Zábřehu pracující na kmitočtu 88,6 MHz má z celé sítě nejnižší výkon 50 wattů. V minulosti se často stávalo, že vysílače Času překvapovaly svým značným dosahem při relativně malém povoleném výkonu. Zábřežská 88,6 překvapila opačným způsobem. První letmé zkušební poslechy při jízdě vlakem ukázaly, že zejména ve směru na Mohelnici se signál ztrácí takřka ihned za městem. Směrová anténa umístěná na severním silu firmy Navos z impéria Andreje Babiše vyzařuje na opačnou stranu. Lepší je kupodivu dosah západním směrem v členitém údolí Moravské Sázavy. Radio Čas zasahuje až na hranici Pardubického kraje. V samotném Zábřehu je ve vlaku Čas slyšet výrazně lépe než místní kmitočty rádií Rubi a Haná z Jestřebí. Ty jsou zase slyšet velmi dobře na Uničovsku (Haná 91,9 před lety definitivně pohřbila příjem pražského Radia 1). Čas na 88,6 tam prakticky nedolétne a neruší tak silný krkonošský Radiožurnál 88,5.

2 komentáře Střípky z éteru střední Moravy

  • Vašek

    Radio 1 na Moravě? To by se mi nepodařilo ani za inverze. Modulace Pohořan – hlavně hloubky.

  • Ovi

    Na příjem Radia 1 na Olomoucku nostalgicky vzpomínám. Hlavně v létě byl signál poměrně silný a stabilní. Jednou se dokonce částečně načetlo i RDS. Chytal jsem i další pražská rádia (např. Bonton, City), ale R1 hrálo zdaleka nejlépe. Jeho vysílač je dost silný a antény pálí směrem na Moravu. Když 91,9 zkouším ve vlaku, rozpoznatelný signál běžně končí až na západním okraji Pardubic. Před třemi lety při mimořádně dobrém počasí dosáhl až za Českou Třebovou (také na železnici). Dnes už by to bohužel nešlo vzhledem k Radiu Hey! 91,8. Takových dokrývačů bylo za posledních deset let spuštěno několik, tím se dosah Radia 1 výrazně omezil. Jinak platí, že v okruhu 80 – 120 km kolem Prahy příjem této pozoruhodné stanice při troše snahy možný je.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)