Nejnovější komentáře

 • Honza K.: To je dobrá zpráva👍 Snad dojde také i k synchronizaci modulací.
  12:23 14.06.2024
 • H.: Tak zavolejte majiteli Prostoru s nabídkou 🙂 Upřímně, výměna krabiček je jedna věc, stav infrastruktury je věc druhá.
  12:15 14.06.2024
 • Ddd: Jestli chcete, tak Vám to objedu a povyměňuju 😉 na to netřeba firmu…
  12:05 14.06.2024
 • H.: Je to v plánu. Jedná se o firmě, která na všech vysílačích provede výměnu kodérů za české s podporou dynamických…
  11:19 14.06.2024
 • Oviradio.cz: V případě Prostoru by bylo velmi záhodno do radiotextu posílat název pořadu a jméno člověka, se kterým je veden rozhovor,…
  08:56 14.06.2024
 • Oviradio.cz: Koncept Staněk po-čt a v pá něco jiného podle mě není dobrý. V pátek by tam mělo být raději „to…
  08:49 14.06.2024

Všechny komentáře

Country Radio má 30 let

V roce 1991 se na výstavišti v Praze – Holešovicích konala Všeobecná československá výstava, která měla navázat na podobné akce v letech 1791 a 1891. Jejím cílem bylo ukázat, že i po mnoha letech totality a úpadku je Československo s obnovenou demokracií stále významnou průmyslovou zemí. Akci navštívilo cca 2,6 milionu návštěvníků, skončila ale miliardovým dluhem. Jejími viditelnými pozůstatky na holešovickém výstavišti jsou například divadelní budovy Pyramida a Spirála.

V rámci výstavy byla ve čtvrtek 15. srpna 1991 v 15:15 zprovozněna soukromá rozhlasová stanice, která se po celých třicet let jmenuje stejně – Country Radio. Studio bylo umístěno přímo na výstavišti, stanice tehdy vysílala jen v čase 15 až 21 hodin. Podle časopisu DX Revue, z něhož je převzato i první logo, Country používalo znělku ze symfonické básně Vltava a obsahem vysílání byly vedle country, folku a trampské hudby informace z probíhající výstavy.

Stereofonní vysílač s horizontální polarizací na frekvenci 89,5 MHz / 0,07 kW byl situován na Strahově na věži radiokomunikací. Kontaktní adresa byla Sokolovská 578, Praha 87, což už dnes nelze dohledat. Dlouhá léta pak Country sídlilo v Divadle pod Palmovkou v Libni, kde schytalo i velkou povodeň v roce 2002. Prvními majiteli stanice byli Zdeněk Petera a Ivo Reichelt, v roce 1998 do projektu vstoupila americká společnost Metromedia.

Country Radio na 89,5 bylo po Evropě 2 na 88,2 a Radiu 1 na 91,9 teprve třetí privátní broadcaster, který se dostal do českého éteru na základě oficiální licence. Na frekvenci 89,5 ale nebylo prvním projektem. Licenci a s ní i frekvenci 89,5 v březnu 1991 získaly zároveň dva projekty Radio Independence a Radio Collegium. Měly se o kmitočet dělit. Collegium s formátem klasické hudby nakonec spustilo provoz začátkem roku 1992 na vlastním kmitočtu 103,7.

Radio Independence se na pražské frekvenci 89,5 objevilo již 3. května 1991 a vydrželo tam jen několik týdnů. Vysílač i zázemí byly situovány na vysokoškolských kolejích na Jarově, Na Chmelnici 7. Stanice v té době měla za sebou už asi dva roky existence jako kolejní rozhlas, ale vývoj byl nakonec jiný a na 89,5 se dlouhých třicet let objevuje Michal Tučný, Eva Olmerová, Greenhorns, Wabi Daněk, Věra Martinová, Pavel Bobek, Pacifik, Hop Trop a řada dalších a Country představuje specificky českou variantu formátu oldies (včetně skladeb mimo oblast country) pro dříve narozené a konzervativně založené posluchače. Českou specialitou je i samotná výslovnost názvu Country, která je „kántry“ místo korektní varianty „kuhn-tree“.

Úspěšný formát se na FM postupně rozšířil z Prahy přes Beroun až do téměř celoplošné podoby. Už v roce 1994 se Country objevilo i na středních vlnách na 1062 kHz, kde je dodnes. Pokus o vysílání v druhém největším městě Brně na 1584 kHz skončil po pár letech ekonomickým neúspěchem. Do Brna se Country po několika marných pokusech získat FM frekvenci vrátilo až akvizicí sítě Radia Hey! v roce 2013.

V druhé polovině devadesátých let a na přelomu milénia byly v českém éteru další více či méně úspěšné pokusy o podobný rozhlasový formát, ale prvním a jediným dodnes fungujícím FM country rádiem ve střední Evropě je Country Radio.

Můj první kontakt s Country, které jsem jako řadu jiných pražských stanic znal zpočátku jen teoreticky a z papíru, se odehrál v roce 1994, kdy jsem jej poprvé slaboučce naladil na středních vlnách. Silnější dojem ve mně zanechala americká country hitparáda, kterou v polovině devadesátých let přebíralo zlínské Radio Publikum. Žebříček velmi profesionálně a dynamicky uváděli Zorka Kratochvílová a Franta Špaček. Moderní americká country (tehdy například Shania Twain a John Michael Montgomery), která má velmi blízko k popu, přitom nikdy nebyla hlavní doménou stanice. Vždycky hrály prim české songy, mnohdy coververze, zhruba od šedesátých do osmdesátých let.

Posluchači, kterým bylo v době startu rádia kolem padesáti, mají dnes už osmdesát a můžou se přesvědčit, že nějak zásadně se za ty dlouhé roky obsah vysílání nezměnil a slogan „Klidné rádio do neklidné doby“, jenž stanice s jistou přestávkou používá hlasem Miloslava Mejzlíka dlouhodobě, je velmi trefný.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
4 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Míra
25. 8. 2021 11:48
Míra
Reply to  Oviradio.cz
25. 8. 2021 13:46

Já si z Radia 21 hlavně pamatuji elektronickou hudbu….částečně se jí věnovalo.

HOME
4
0
Přidejte komentář, prosím.x