Nejnovější komentáře

 • Honza K.: To je dobrá zpráva👍 Snad dojde také i k synchronizaci modulací.
  12:23 14.06.2024
 • H.: Tak zavolejte majiteli Prostoru s nabídkou 🙂 Upřímně, výměna krabiček je jedna věc, stav infrastruktury je věc druhá.
  12:15 14.06.2024
 • Ddd: Jestli chcete, tak Vám to objedu a povyměňuju 😉 na to netřeba firmu…
  12:05 14.06.2024
 • H.: Je to v plánu. Jedná se o firmě, která na všech vysílačích provede výměnu kodérů za české s podporou dynamických…
  11:19 14.06.2024
 • Oviradio.cz: V případě Prostoru by bylo velmi záhodno do radiotextu posílat název pořadu a jméno člověka, se kterým je veden rozhovor,…
  08:56 14.06.2024
 • Oviradio.cz: Koncept Staněk po-čt a v pá něco jiného podle mě není dobrý. V pátek by tam mělo být raději „to…
  08:49 14.06.2024

Všechny komentáře

Není Plus jako Plus. Ten první vysílal už v roce 1991

Před rovnými 30 lety, 26. srpna 1991, se z novostavby žižkovské věže na frekvenci 96,6 MHz / 5 kW poprvé ozvala zpravodajská stanice Radio Plus. Ze studia na adrese Opletalova 919/5, Praha 1 byl šířen společný počin Československé tiskové kanceláře a francouzského rozhlasu pro zahraničí Radio France Internationale. V době, kdy neběžel český program z Prahy řízený Karlem Bartákem, byl přebírán obsah stanice RFI ve francouzštině.

Radio Plus (psáno také Radio plus) vstoupilo do éteru jako čtvrtý novodobý rozhlas v době, kdy Radio 1 už několik měsíců legálně drželo frekvenci 91,9, plně česky vysílala Evropa 2 na kmitočtu 88,2 a velmi krátce po startu mělo Country Radio 89,5. Po roce existence se Plus v poslechovosti zařadil do top 5 nově vzniklých rádií.

Je zajímavé, že s výjimkou Country Radia byl vznik všech zmíněných stanic podpořen know-how, technickým vybavením nebo přímou investicí z Francie, která si tak budovala v bývalém východním bloku pozice a vliv.

Stanice Plus se musela odmlčet na Silvestra 1992, protože ČTK podle nového zákona od roku 1993 jako veřejnoprávní instituce nesměla provozovat rozhlasové vysílání. To bylo ponovu vyhrazeno jen Českému rozhlasu. V této souvislosti je třeba dodat, že proti vzniku informačního rádia provozovaného státními a nikoliv privátními institucemi protestovala část zaměstnanců Československého rozhlasu, kterému v podobě Radia Plus vyrostla ambiciózní konkurence.

Frekvenci 96,6 plně převzalo francouzské RFI, které na ní vydrželo do konce srpna 1993. Poté v souvislosti se startem Radia Alfa přešlo na méně výkonný kmitočet 99,3. Nejprve z žižkovské ústřední telekomunikační budovy (tzv. Mordoru) na Olšanské ulici, od konce roku 1994 z Petřínské rozhledny, odkud vysílá dodnes.

Sluší se dodat, že frekvence 96,6 MHz, dnes využívaná v mono režimu Rádiem Impuls, nebyla před třiceti lety v Praze úplnou novinkou. Už před Sametovou revolucí na ní z ÚTB vysílala stanice Československého rozhlasu Praha spolu s regionálním vysíláním pro Prahu a Středočeský kraj, které se od začátku roku 1991 oficiálně nazývalo Regina Praha a na 96,6 fungovalo zhruba půl roku.

Místopředseda československé vlády Pavel Rychetský ve studiu Radia Plus v květnu 1992. Foto: Michal Doležal, Fotobanka ČTK.
Logo stanice převzato z časopisu DX Revue 8-9/1991.
Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
23 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Václav2
6. 7. 2023 17:37

Nevím, jestli to tu už neproběhlo – na rádiu Kiss zrušili od července Diskopříběh Martina Hájka. V pondělí to v ranním vysílání Kissu potvrdil Roman Anděl. Prý že už se ten pořad vysílal 13 let a že v nejlepším je třeba přestat. Jaký je váš názor na zrušení tohoto legendárního pořadu?

Jakub Melin
Reply to  Václav2
6. 7. 2023 19:10

Chyba, jednoznačně. Rušení jakýchkoliv autorských pořadů je špatně, tím spíš, pokud jsou zajeté a mají jméno.

Michal R.
Reply to  Jakub Melin
6. 7. 2023 19:20

Na jednu stranu špatně ale na druhou dobře . Je třeba brát v potaz že je třeba dávat prostor novým věcem a né pořad dokola dokolečka jedno a to samé a přiznejme si to Discopříběh už poslední dobou nebyl to co bývalo . Změnu si to zkrátka po tolika letech žádá a Martin dostane od září zřejmě nový páteční pořad s novým konceptem a schématem.

Václav
Reply to  Jakub Melin
6. 7. 2023 19:53

ano, pokud má pořad ohlas, tak v éteru platí že je to špatně. A není to spíš rozhodnutí Hájka? Ve vší úctě dobré hudbě mě jeho projev nesedl a tak mi právě ke konci vyhovovalo že mluvil míň, poměr řeči jako Baslicker. To bude chtít ale pořádnou náhradu, třeba baselicker rozšíření na horečku víkendové noci. Hájek mě přišel že se opičí po Marešovi a tím že nedosáhne takových asociací a tvořivosti, tak to já nemám rád, což mě znemožnilo poslouchat jeho někdy unikátní výběr skladeb.

Last edited 11 měsíců před by Václav
Michal R.
Reply to  Václav
6. 7. 2023 20:25

Tak Martin Hájek určitě na Kissu nekončí to už mám potvrzené od Romana Anděla . Jen si dá nyní přes letní prázdniny menší oddych od éteru a od září by měl podle všeho dostat nový páteční pořad . Moc by se mi líbilo něco ve stylu Pátetční Party s Martinem Hájkem kde by se hráli ty největší párty hity od 90. let do současnosti a ne jak to měl Martin doteď jen hity z 90. let a nového milenia .

Václav
Reply to  Michal R.
6. 7. 2023 20:54

Zajímavé že letos na E2 jsem zatím neslyšel páteční letní párty která ve světle Kissu bývala menší. Asi konkurují tím, že ji nemají.

Last edited 11 měsíců před by Václav
Michal R.
Reply to  Václav
6. 7. 2023 21:43

Myslím že největší konkurencí pro Radio Kiss není Evropa2 ale Hitradia . Navíc by se Radio Kiss mělo již brzy rozšířit i do nových oblastí pomocí FM dokrývačů , tajže opět by snad mohli posluchači přibýt + další novinky v programu již v září . No je na co se snad těšit .

Míra
Reply to  Oviradio.cz
7. 7. 2023 18:14

Každá taková akce je fajn. Letos už v ČR „devadesátkové vzpomínačky“ proběhly (myslím, že Kiss něco přenášel z Mácháče) a další nás čekají. Každý to máme trochu jinak. Hlasové indispozice bývají řešeny playbackem (halfplaybackem). Někomu stačí, že ty „muzikanty“ uvidí naživo a nad zbytek se povznese….Ev. přenos do rádia je potom otázkou do pranice.
Mě by docela zajímala kondice Beatrice Obrecht (Masterboy). Zdá se mi, že „zpívá na playback“.

Last edited 11 měsíců před by Míra
Michal R.
Reply to  Míra
7. 7. 2023 18:17

Letos jako každý rok Radio Kiss přenášelo Oldies Festival z Ostravy kde vystoupili hvězdy a legendy z 90. let a začátků nového milenia

Matyas
Reply to  Míra
7. 7. 2023 20:41

Zatím bezkonkurenční line-up z 90’s bude na podzim pořádat v Mannheimu SSL.

Jakub Melin
Reply to  Oviradio.cz
8. 7. 2023 12:43

Naprostý souhlas, vůbec nechápu, proč se u nás míchá západní eurodance s Michalem Davidem a dalšími.

Ta doba byla plná originálních rádií, hudby (i jiné než té „tuc tuc“ z eurodance, kterou mám ale dodnes jako svou guilty pleasure, třeba E-Rotic, Dune, Mark Oh, Sin with Sebastian), přicházel rave, rap, house a další, a hlavně snahy hodit za sebe tu normalizační hudbu. Nepamatuju se, že by tehdy nějaká rádia hrála normalizační pop a vůbec tyhle interprety, bylo to plné západní hudby a nových českých kapel.

Míra
Reply to  Jakub Melin
8. 7. 2023 14:14

Spíš jsem to myslel tak, že zejména po COVIDU už se zase pořádají akce.
Osobně by mi nevadilo, že vzhledově zestárli, ale očekával bych vystoupení, kde by se hlavní party zpívaly a alespoň zlomek hudby hrálo naživo. A tady asi narazím.
Michala Davida mám spjatého zejména s 80’s, Lunetic jsem cíleně neposlouchal, Verona byla založena až v roce 2002.
Samozřejmě je možné akci rozšířit i na 00’s, ale v Čechách a na Slovensku máme i devadesátková jména. Je možné, že je pořadatel nezná, nebo ti lidé se ktomu už prostě nechtějí vracet, nebo nejsou až tak moc známí.
Odobně si raději pustím původní nahrávky a videoklipy.

No a když jsme u toho, tak přihodím od Verony mojí mejoblíbenější. Je paradoxně novější a jsem rád, že jsme jí u nás na jihu, byť anonymně prohnal étetem. To mne vede k myšlence, že český éter má před sebou ještě dlouhou cestu a kdo ví, zda někdy najde tu „správnou“.
https://youtu.be/Gnb5XOtxmoE

Jakub Melin
Reply to  Míra
8. 7. 2023 18:39

Ty kapely byly hlavně studiové, už tehdy. Stejně jako v 80s Samantha Fox, Fancy a mnoho dalších. Hudba skvělá na poslech a k tanci na diskotéce, ale čekat od živého vystoupení (tím spíš po letech) nějaký zázrak nelze.

Dodnes to celkem umí rozjet ti, co dělali rave (třeba Dune), ale abych si šel dneska naživo poslechnout Vengaboys, to fakt ne, radši zajdu do Lucerna Music Baru a zapařím na originál i s klipem 🙂

frkotou
Reply to  Jakub Melin
9. 7. 2023 14:57

Ale někdo do toho umí jít i po 20 letech pauzy. 😉 https://www.instagram.com/alicedj/

Soundwaver
Reply to  Míra
9. 7. 2023 09:25

akorát některé z kapel, využívají, až na vyjímky, jiné zpěvačky-zpěváky než kdysi (např. Twenty-4-Seven, 2 Unlimited). což je otazka, zda je vlastně líp nebo hůř. akorát musim říct, že , dle videí, je Ray z 2 Unlimited snad jako jedinej skoro stejnej jak v 90kách.

TÉMA
90s festivals
Tomáš
Reply to  Soundwaver
9. 7. 2023 19:46

Haddaway a Dr. Alban také skoro nezestárly 😉. Zklamaní pro mě byla třeba Tania Evans (Culture beat) , jejíž hlas mám zatraceně rád, dodnes je pro mě no.1 jak Culture Beat tak její sólovky, ovšem slyšet jí minulý rok naživo, no hold postarší korpulentní dáma v letech, co to sotva udýchala. To,jak už tu bylo napsáno, budu raději vzpomínat na časy za mlada 😁

Míra
Reply to  Tomáš
9. 7. 2023 20:46

Už zase zhubla, ale je pořád hlasově úplně mimo. Jaye jsem nikde neviděl a nebo jsem ho nepoznal. Střídají se tam různí týpci a Tania vystupuje jen řídce, spíše je vidět Jackie Sangster.
Haddaway je hlasově tak na 50%.

Míra
Reply to  Míra
9. 7. 2023 21:21

Takto dnes zní první vokalistka Culture Beatu (Heike Vieweg-Lana Earl):
https://youtu.be/0SUau8av-V0

A takto zněla v roze 2009:
https://www.youtube.com/watch?v=3u7SNGomqYU&list=OLAK5uy_nE6J-vaYA593RlCOUU1Borw_YkUR6QUKI

Last edited 11 měsíců před by Míra
Michal R.
Reply to  Oviradio.cz
7. 7. 2023 18:15

Tohle Radio Kiss rozhodně nepořádá . Pořádá to sám DJ Bobo . Je to jeho turné po Evropě k 30.letům co je na hudební scéně . Radio Kiss je jen mediálním partnerem a proto tam budou jeho moderátoři a DJ´s . Radio Kiss nyní v létě pořádá akorát tak svoje Kissparty Live po ČR

Míra
Reply to  Michal R.
7. 7. 2023 17:55

Pokrytí rozšiřuje i Evropa 2.

HOME
23
0
Přidejte komentář, prosím.x