Nejnovější komentáře

 • Jakub Melin: Zkuste taky oldies večer s Jendou Kulíkem na Radiu Hey, tam se hraje spousta fajn věcí hlavně z 60. let.…
  19:12 01.03.2024
 • Jirkas: Oldies je obecné označení hudebního formátu populárního v 50., 60., 70. a 80. letech. Pro užší vymezení pak bývá hudba 50. až 70. let 20. století…
  18:32 01.03.2024
 • Honza K.: Zajímavý rozhovor o DAB+, který je spíše pesimistický k rozvoji této platformy. Nezbývá než počkat, jaká bude realita. https://youtu.be/pNNeE6V_3DQ?si=sUZKalGsGGO0kif-
  18:32 01.03.2024
 • David Pražák: Odpoledne jsem si pustil Expres. Sice ho poslouchám přes internet, ale rozhodně je pro mě příjemnější, než Spin, kde je…
  17:39 01.03.2024
 • Marek: Tam hrají hity i z osmdesátých let, a tato dekáda už není oldies! Jediným slušným pořadem o této hudbě je…
  15:52 01.03.2024
 • Mildx: Zatím slyším zahraniční hudbu na Blaník oldies ale pochybuju že tam pak budou Hrat český shit Podle mě se to…
  15:09 01.03.2024

Všechny komentáře

Zpátky k Radiu Wave

Začátkem března jsem po roce zase přestal jezdit denně autem do kanceláře a to se projevilo i na způsobu konzumace rádií. Mnohem víc využívám domácí poslech. Oprášil jsem starší i novější DAB rádio pro poslouchání ráno při snídani, večer před spaním a občas i při domácích pracech uvnitř i na zahradě. Kombinuji to s „tradičním“ poslechem FM a internetových streamů.

Díky této změně režimu jsem znovuobjevil Český rozhlas Radio Wave. Často jsem ho poslouchal v jeho FM éře na 100,7 v letech 2006 až 2008. Pak už se mi vzdálilo, byl jsem líný jej poslouchat přes internet, tehdy jsem ani neměl mobilní data pro poslech venku.

V DABu (tuner mám už 8 let) mě Wave dosud také míjel, při přepínání mezi programy mě svým na první poslech příliš těžkým hudebním formátem nedokázal opravdu zaujmout. Až nedávno jsem mu dal šanci a byl jsem velmi překvapen a potěšen, jak v současnosti Wave hraje. Jeho dnešní podoba mi přijde mnohem stravitelnější a přístupnější než dříve, songy plynou jeden za druhým a já se těším na další.

Poslouchám většinou v časech bez moderace brzy ráno a později večer a pokud jsem se setkal s mluveným slovem, neměl jsem to štěstí slyšet hlasy extrémní levice, jak je rádiu někdy vytýkáno. Slýchávám sympaticky a vzdělaně působící lidi, kterým je estetika Evropy 2, Hitrádia nebo Kissu příliš vzdálená stejně jako mně. Dnešní mladí a vzdělanější lidé z větších měst bývají levicovějšího smýšlení, což je jev v západní Evropě běžný. Proto mě nepřekvapuje, že obsah Radia Wave zahrnuje i témata ochrany životního prostředí, práv menšin, psychologie, nedostupnosti bydlení nebo nekonzumního způsobu života. Obdobné veřejnoprávní stanice v Německu, které by pro Česko mohlo být jakousi referencí, se v agendě neliší. Občas mi to rozšíří obzory, ne se vším souhlasím, Wave ale poslouchám primárně kvůli hudbě.

V playlistu zřídka natrefím na něco, co by mě vůbec nebavilo, tune-out faktorů je minimum. Proud hudby je nečekaně snesitelný, melodický až hitový, zní moderně, výrazně, má tempo a není příliš rozevlátý a kontrastní. Je v něm hodně hip-hopu a popu, které samozřejmě stále mají indie a alt nádech, ale rozhodně nepůsobí dřívějším dojmem vyhraněné zábavy pro úzkou skupinu nerdů. Dnešní „alternativa“ má k mainstreamu mnohem blíže než v minulosti. Už pár let pozoruji, že současná hudba se mi zase dobře poslouchá, neztrácím se v ní, není mi jako čtyřicátníkovi cizí.

Na Waveu jsou slyšet mainstreamová jména v méně známých skladbách v širokém playlistu. Například Dua Lipa, Miley Cyrus, Beyoncé s Jay-Z alias The Carters, Billie Eilish, Lana Del Rey, ale i Pet Shop Boys a Ben Cristovao, starší hity typu Galvanize od The Chemical Brothers či Summer Sun od Koop. Wave občas potěší i kouskem, který mám zařazený ve svém archivu, kupříkladu dubstepovým trackem Skeng od The Bug. Znovuobjevuji tuzemskou scénu. Velmi svéraznou českou hudbu jsem loni slýchával v hudebním programu Autokina Strahov, ale až díky Radiu Wave jsem odhalil, že jde o projekt Bert and Friends a hned jsem měl novou náplň pro svůj účet na Spotify.

Rádií s fokusem na současnou, moderní, čerstvou a neohranou hudbu není mnoho. V Praze je to vlastně jen Fajn radio držící se v čerstvém středním proudu, DAB Plus Top 40 laděné o dost opatrněji a konzervativněji a Radio Wave, jež se pohybuje dále od vrcholu pomyslné hudební Gaussovy křivky. Ostatní stanice to méně či více ředí minulostí.

Wave je specifická komunita, díky níž můžu v rádiu opět s chutí a zájmem konzumovat současnost nejen v hudbě a cítit se při tom o trochu mladší.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
6 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Žorž
20. 6. 2021 14:42

Na Waveu nemůžu vystát pořad Startér. Jeho moderátoři si neustále berou do úst tvorbu soutěžících, na kterých většinou nenechávají nit suchou. Sami přitom mají kapely, takže určitě vědí, že tvorba není jednoduchá, jak se nám lidem mimo může zdát.
Ze stejného důvodu nesnáším i různé recenze. Umění je něco natolik subjektivního, že vnucovat ostatním své názory na něj mi připadá úplně mimo.

Last edited 2 let před by Žorž
Václav
Reply to  Žorž
21. 6. 2021 14:26

To se na obdobné stanici RTVS Rádio_FM nestává, s tvůrci se nemluví za zády, protože jsou s nimy rozhovory živé po telefonu, pořad Demovnica neděle po 18 hod a pak od 20. hodiny navazuje další pořad se zde hodně skloňovaným stylem jako je funk, soul, mixy, atp. I když v případě Vejvu proč by se to nemohlo okomentovat, ale zase záleží jak to subjektivně sedne danému posluchači.

Last edited 2 let před by Václav
Václav
Reply to  Václav
10. 7. 2021 15:15

Mňága a žďorp je sice profláknutá skupina ale právě teď je živý přenos na Radiu_FM v rámci festivalu Pohoda on the ground z Trenčína. Živě i ze známé skupiny je jiný zážitek, hrají i něco neznámého. Tento festival tam probíhá už snad od začátku tohoto týdne a po odpoledních se tam vystřídaly různé skupiny, většinou méně známé ale zajímavé, Mńága je spíš mainstramová výjimečnost, jsou to právě živé přenosy i záznamy s moderováním i bez s rozhovory s účinkujícími. Má nějaké takové přenosy z živých festivalů rádio Wave? Nevím kdo je pořadatel a jaké jsou práva na přenos, jasná situace je v případě když to pořádá rádio a tak je otázka když ještě bývaly doby kdy byl např. Colours of Ostrava, zda by to vysílalo i Wave? Obdobně třeba v rakousku a tam je zřejmě pořadatelem rádio, když se to jmenuje FM Frequency festival na ostrově asi Donauinsel. Rádio Wave a to už tady říkám dýl o užitečnoti stylu o kterém píše Ovi, o němž jsem se v týdnu přesvědčil , nicméně po 18 hodině se nezapře že pochází z tohoto českého prostředí , kde za každou cenu se musí vést shows s dvěma moderátory a jejich snaha bavit se svými rozhovory bez tradice.

Last edited 2 let před by Václav
RadioSiesta
16. 6. 2021 11:44

Bohužel , kdo neposlouchá pop a současný hiphop, tak pro něj tohle rádio nikdy nebude. Bohužel. A názory moderátorů, kopírují současné levicové trendy, což je taky proti mě. Škoda. Současná rádia jsou hudebně zaměřena jen dvěma směry. Buď máte rádi sočasný Hip Hop a pop, nebo rock. Nic mezitím.

Lukáš
15. 6. 2021 23:14

Díky za tip. Rádio Wave mě nikdy moc nezaujalo, protože na mě bylo až moc alternativní. Určitě ho v nejbližší době zase vyzkouším a je dost možné, že nyní pro mě bude stravitelnější. Jinak jsem rád, že jste se zmínil o Fajn rádiu. To se za ty roky také hodně změnilo. Dříve jsem ho moc nemusel, protože to byla hudebně taková kopie Evropy 2. Ale nyní je z Fajnu úplně jiné rozdílně hrající rádio a hned po Kissu se stalo mým nejoblíbenějším. Moderní, svěží, neohraná muzika, do toho sem tam český hip hop, výborné spojení. Myslím si, že tohle se hodně povedlo a mají můj hluboký obdiv, že rádio s tak velkým FM pokrytím se do tohoto formátu pustili.

HOME
6
0
Přidejte komentář, prosím.x