Nový rok přinesl do slovenských rádií zásadní novinku. V platnost vstoupila novela zákona o vysílání, která soukromým rozhlasovým stanicím na Slovensku přikazuje hrát mezi 6:00 a 24:00 minimálně 20 procent slovenské hudby a zároveň alespoň pětina z tohoto množství nesmí být starší 5 let. Pro stanice veřejnoprávního RTVS je předpis ještě přísnější, laťka je nastavena na 30 procent. V roce 2017 se kvóty ještě zvýší.
Provozovatelé rádií protestují a není se co divit. Je to nesmyslné nacionalistické nařízení, které narušuje svobodné podnikání a tržní prostředí. Pokud by slovenští posluchači měli skutečně enormní zájem o slovenskou hudbu, dávno by z rádií zněla ve velkém množství i bez regulace. Sluší se připomenout, že s podobným nápadem, který požadoval dokonce 40 procent domácí hudby v českých rádiích, již v roce 1995 přišla tzv. iniciativa na ochranu českého hudebního trhu vedená frontmanem populární kapely Olympic Petrem Jandou.
Z posluchačského hlediska prozatím méně nápadná, ale snad ještě nebezpečnější, je změna, která se udála v Polsku. Vládnoucí strana PiS prosadila novelu zákona o veřejnoprávních médiích, která jí umožní přímo rozhodovat o vedení veřejnoprávního rozhlasu a televize. Tím je zcela popřen princip veřejnoprávnosti, tedy nezávislosti na politických stranách. Zaměstnanci Polského rozhlasu protestují tím, že na stanici Polskie Radio Jedynka zařazují vždy v celou hodinu střídavě polskou hymnu a Beethovenovu Ódu na radost, hymnu Evropské unie.
Signál slovenských i polských rádií na VKV zasahuje hluboko do českého vnitrozemí, dopady těchto opatření tak můžeme slyšet i my. V Česku se zatím nic podobného nechystá, není tu žádný politický subjekt nebo osoba, které by měly takovou sílu, aby legislativu poupravily po svém. Rádia hrají, co chtějí, respektive co chtějí jejich posluchači a Český rozhlas je stále nezávislou veřejnoprávní institucí, nikoliv vládní vlnkou. Doufejme, že to tak zůstane.
Petře, já vám vaše tvrzení vůbec nevěřím. Kdybyste skutečně tak miloval češtinu, uměl byste česky. A vy česky neumíte, soudě dle vašeho pravopisu. A přidávám se k ostatním pánům. Co se týká Expresu, jejich hudbu vystihuje slogan slovenského Radia_FM: Nejsou sice nejposlouchanější, ale nejposlouchatelnější. U nás v radiu jsem vedl s vedením na toto téma četné diskuse a vždy jsem prosazoval muziku, kterou hraje právě Expres. Zatím však bohužel bezúspěšně, neb naše vedení se také snaží o co nejvyšší čísla za každou cenu. Jinak vám všem doporučuji YouTube kanály alexrainbirdMusic a MrRevillz – tam také čerpám hodně hudební inspirace k sobě do vysílání 🙂
Žorži, máš pravdu. Většina našich rádií se oddává mainstreamu, aby měla vyšší poslechovost. Expres to naštěstí dělá jinak. A vlastně nejen Expres, ještě Wave, Color nebo Radio 1.
Zorzi,na co je mi umet cesky,kdyz z vasich oblibenych radii,za celou hodinu,zadna ceska pisen nezazni.A ja ziju v Cechach a ne v zadne Anglii.A ty nerytmicke songy a pazvuky co hraje Radio 1 a jemu podobna media?Diky,nechci.Kazdemu radiovemu vedeni jde predevsim o poslouchanost a o podil reklamy na trhu.
Radio 1 nehraje pazvuky, ale chápu vás, nejsou to žádné normalizační fláky, takže se vám to nelíbí. Mně se naopak hudba Radia 1 a podobných stanic velmi líbí. Jinak co se týče české hudby, tak třeba Radio 1 vysílá hitparádu Velká sedma složenou čistě z aktuálních domácích skladeb. To vám na Impulsu nenabídnou.