Komentáře a diskuze

  • David Pražák 29. 9. 2023 v 19:32 k KomentujemeTak Country radio z Liblic hraje i u mě na Jihlavsku.
  • Jirkas 29. 9. 2023 v 17:42 k KomentujemeČ Český Impuls je i v DAB+, takže žádná rarita.
  • Jiří 29. 9. 2023 v 14:09 k KomentujemeRušení od El sítí je hlavně v době aktivních fotovoltaických elektráren až enormní.Já už to řeším,že své staré rádio pustím...
  • Marek 29. 9. 2023 v 13:11 k KomentujemeTeď to jde, ale i tak nejsem posluchač těchto rádií, takže kontakty na ně i tak neznám.
  • Honza K. 29. 9. 2023 v 12:22 k KomentujemeV ČB teď jsem zkusil 954 a 94.7 pustit najednou a zvuk je synchronizovaný.
  • David Pražák 29. 9. 2023 v 11:15 k KomentujemeTak to bude hrát i u mě doma v Brtnici u Jihlavy, když to hraje u Žďáru. Večer vyzkouším, až...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 10:13 k KomentujemeJe fakt zajímavé si to současné pustit na AM a na FM. Reklama byla o 1 vteřinu zpožděná a pak...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 09:56 k KomentujemeTak já hlásím nádherný příjem country radia z Liblic u Žďáru nad Sázavou na starém radiokazetaku JVC teď přes den.....

Články

Radio Wave je v éteru už 10 let

Logo Radia Wave. Zdroj: www.meetfactory.czPrávě na dnešní den připadá desáté výročí startu vysílání veřejnoprávního alternativního programu pro mladší posluchače – Radia Wave. Připomeňme, že stanice před deseti lety odstartovala jako Český rozhlas 4 – Radio Wave na kmitočtu 100,7 MHz z vysílače Praha – Cukrák (dnes na něm najdeme diametrálně odlišný program ČRo Region). Na FM frekvenci vydržela do 31. srpna 2008. Za tuto krátkou dobu si vybudovala slušnou poslechovost i přes silnou konkurenci především v podobě Radia 1, Expresradia a Radia DJ. Program stanice i jeho hudební obsah se postupně vylaďoval do zajímavé polohy. Téměř zapomenuté už je např. ranní vysílání s Gipsym a Rockstarem, výrazným pořadem byl později i Factory Tomáše Turka.

Wave po nuceném opuštění VKV pak zůstal jen na internetu a v digitálních platformách. Ty se za bezmála osm let nějak zásadně mezi potenciálními posluchači neprosadily. To znamená, že stanice zůstává velmi menšinovým programem pro úzký okruh zasvěcených. Jde o jedinou stanici Českého rozhlasu, která oslovuje převážně lidi pod třicet (s výjimkou dětského Rádia Junior), ve veřejnoprávním portfoliu by takové rádio mělo mít větší prostor. Dosud má ČRo image spíše staršího, usedlejšího, mainstreamovějšího média, které má stále silnější tendenci přebírat manýry soukromých provozovatelů a ztrácet vlastní tvář.

Zavzpomínejte si na rok 2008. Zde je záznam odchodu Waveu z 100,7 FM:

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vaclav
10. 2. 2016 13:56

davide to bych spíš sdělil v emailu, mas? Nebo fb.

David
9. 2. 2016 23:15

Václave, odkud přesně jste, že píšete o zlínsku? Díky.

7. 2. 2016 15:25

I v Sumperku hraje dobre, srovnatelne jako predtim radio Sever. Dodal jsem video z prijmu na http://monitor.dxradio.cz/video.php . Je to urcite zajimave radio na VKV. Bohuzel v udoli Hane je prijem ruseny vysilaci 94.4 Lipinka/Vyskov.

Tom
6. 2. 2016 17:21

Tak to je zajímavá informace. Je dobře, že i lidé na Zlínsku mohou zachytit aspoň nějakou alternativu.

Václav
6. 2. 2016 13:26

Včera takhle zapínám rádio, kde mám frekvenci na dobrou noc :), ale přijímač vezme sousední 94,5, která k podivu hraje, ačkoli mě známá informace byla, že na ni skončilo své vysílání rádio Sever ze Žiliny a stalo se tak někdy v září. Slovensko je od nás náš nejbližší soused a tak je možné u nás naladit nějaké ty ženevské kmitočty, ale dění na slovenském éteru sleduji méně, proto mě nejednou překvapí na živo bez předchozích zpráv, což má i své kouzlo, pokud to nezjistím pozdě, což by mohla být škoda času, kdy bych nevyužil zajímavou stanici.

Předchozí rádio Sever na poměry lokálních stanic bylo hudebně znatelně rozdílné od standardu, což nejde neocenit. Jakýsi popový sound to byl, ale ve velké míře z jiných skladeb. Nicméně včera se také o běžnou muziku nejednalo, napadlo mě, že jde o nějakou novou lokální stanici a že takto v noci hraje jinak. Pravidelně zprávy ze slovenského éteru nesleduji, ale v tomto případě bylo nutností vyhledat radia.sk aby mi napověděl a udělal radost, protože titulek jedné ze zpráv zněl: „Rádio_FM výrazne zlepšilo pokrytie severného Slovenska“.

Tak toto jsou pro mě přelomové okamžiky éteru. Ke zprávě bych dodal, že takto dojde k rozšíření k západním sousedům, aby vůbec měli ponětí, že veřejnoprávní rozhlasové stanice na FM nemusí být jen konzervy. Že by to mohlo být jinak, tak o tom nám byly odňaty veškeré iluze. Tento počin lze označit jako návrat, neboť asi před deseti lety FMko přišlo o velkou část svých ženevských kmitočtů na úkor budování regionálních stanic Slovenského rozhlasu a tak ze třech vcelku slušně zachytitelných kmitočtů 100,1; 100,7 a 101,5 v mém případě nezůstal jediný, sice sporadický 101,2 k běžnému poslechu nevyhovující. Takže opět zde máme stanici, která představuje další prostory hudebního spektra a pokryje potřeby nálad. Co se týče alternativních rozhlasů, tak nejvíce mi vyhovuje FM4 ale i Slováci mají praxi, až na nějakou tu údernější raperskou skladbu, která se jim tam tu a tam objeví.

Ještě bych zmínil pokrytí. Začnu Slovenskem obecně. Konkrétně u nás na Zlínsku by se dalo předpokládat, že nejlépe bude hrát Javořina, neboť v našem kraji se občas oproti žilinské Krížavě připomene dohledností, což je u šíření VKV signálu takový ten předpoklad. Nicméně i když je Javořina na hranci ČR/SR a svůj potenciál pokrytí by měla spíše u nás, tak je využívaná Slováky, kteří se jí snaží pomocí omezení směřovat k sobě. Když vytáhnu přijímač v Tatrách tak tam Javořina nic moc oproti tomu, že k nám dopadne už jen signál na úrovni dokrývače ale díky vysoké poloze nad mořem je možné jej na Moravě někde zachytit, mě se to podařilo vcelku slušně i na výhodných místech Brna, či JIDXC na Vysočině. Jinak je to v případě signálu TV, v analogové době si díky němu bylo možné rozšířit nabídku o oba programy Slovenské televize, což nebylo tak náročné na signál, jak je tomu nyní u digitálu i podle zkušeností mých příbuzných.

Na žilinskou Krížavu bych si díky dohlednosti (žádná není) tolik nevzpomněl a přesto hraje slušně spojitě, například v našem členitém terénu lze mít i dost z poslechu na cestách z Valašska na Slovácko, kam se na _FM 94,5 těším. Mimojiné právě Slovácko už spadá pod Javořinu a pokrytí Krížavy mě tam překvapuje. Připomenu, že jde o jiný terénní a výkonový případ než pokrytí Jauerlingu na jihu ČR. Dobré pokrytí Krížavy přisuzuji i faktu, že v primární snaze pokrýt Žilinu je záměrem vysílat z Krížavy na západ. Opět krom zlínska bych zmínil její zachycení v Ostravě, ale také pokud se nepletu tak i v Brně.

Tom
13. 1. 2016 16:43

Je strašná škoda, že Wave už není na FM. Bylo by fajn, kdyby jim uvolnilo kmitočet RFI, ale to se asi nestane.