Nejnovější komentáře

  • Arcivévoda Spytihněv Hrdobec z Hovězí Lhoty: Oficiálně 30m nad zemí, reálně tak o cca 8m níž.
    12:38 03.10.2024
  • Ondřej: https://www.oviradio.cz/jidxc/ctu-mapka_ostrava-klimkovice_88,6.png
    10:23 03.10.2024
  • Václav: U nás je cesta k navýšení poplatků a držení velkého počtu stanic, západní sousedé se zabývají efektivitou. https://digital.rozhlas.cz/otazniky-nad-verejnopravnimi-rozhlasovymi-okruhy-ard-skoncit-mohou-dve-desitky-9321374?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3gIfhql9M3luXErVhmcfNAz5Uswkih8_FrBIRmHAXv6_Dpe3niWq1Bcus_aem_eUq0lHIfpPKed7aclsHCDg
    22:23 02.10.2024
  • Oviradio.cz: Dálnice to měla takto: https://mapy.cz/s/fujafahoca
    22:18 02.10.2024
  • Macek: Fotka vysílače, byl jsem tam dnes v 15:30. Zároveň jsem nikde nemohl najít fotku vysílače s anténou Rádia Dálnice, je…
    21:21 02.10.2024
  • Macek: Anténa je natočená směrem na Ostravu, z telefonu mi nejde přidat fotka, byl jsem vysílač omrknout kolem třetí odpoledne. Za…
    21:09 02.10.2024

Všechny komentáře

Co se děje u sousedů: Kvóty pro domácí hudbu na Slovensku, ohrožení veřejnoprávnosti v Polsku

radioradioNový rok přinesl do slovenských rádií zásadní novinku. V platnost vstoupila novela zákona o vysílání, která soukromým rozhlasovým stanicím na Slovensku přikazuje hrát mezi 6:00 a 24:00 minimálně 20 procent slovenské hudby a zároveň alespoň pětina z tohoto množství nesmí být starší 5 let. Pro stanice veřejnoprávního RTVS je předpis ještě přísnější, laťka je nastavena na 30 procent. V roce 2017 se kvóty ještě zvýší.

Provozovatelé rádií protestují a není se co divit. Je to nesmyslné nacionalistické nařízení, které narušuje svobodné podnikání a tržní prostředí. Pokud by slovenští posluchači měli skutečně enormní zájem o slovenskou hudbu, dávno by z rádií zněla ve velkém množství i bez regulace. Sluší se připomenout, že s podobným nápadem, který požadoval dokonce 40 procent domácí hudby v českých rádiích, již v roce 1995 přišla tzv. iniciativa na ochranu českého hudebního trhu vedená frontmanem populární kapely Olympic Petrem Jandou.

Z posluchačského hlediska prozatím méně nápadná, ale snad ještě nebezpečnější, je změna, která se udála v Polsku. Vládnoucí strana PiS prosadila novelu zákona o veřejnoprávních médiích, která jí umožní přímo rozhodovat o vedení veřejnoprávního rozhlasu a televize. Tím je zcela popřen princip veřejnoprávnosti, tedy nezávislosti na politických stranách. Zaměstnanci Polského rozhlasu protestují tím, že na stanici Polskie Radio Jedynka zařazují vždy v celou hodinu střídavě polskou hymnu a Beethovenovu Ódu na radost, hymnu Evropské unie.

Signál slovenských i polských rádií na VKV zasahuje hluboko do českého vnitrozemí, dopady těchto opatření tak můžeme slyšet i my. V Česku se zatím nic podobného nechystá, není tu žádný politický subjekt nebo osoba, které by měly takovou sílu, aby legislativu poupravily po svém. Rádia hrají, co chtějí, respektive co chtějí jejich posluchači a Český rozhlas je stále nezávislou veřejnoprávní institucí, nikoliv vládní vlnkou. Doufejme, že to tak zůstane.

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
33 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
JM
8. 1. 2016 23:52

Diktovat lidem, co maji poslouchat, to uz tady bylo.

Jestlize na Slovensku neni dost mainstremove popularnich skupin, aby se hraly casto v radiu, tak to nelze naridit „shora“, aby se hral kdejaky odpad, jen kdyz to bude slovenske.

Treba takove Radio_FM aktivne vyhledava mlade interprety, maji tam opravdu velky podil slovenske tvorby na urovni. A nepotrebuji k tomu zadne kvoty. Ale mainstreamova radia tam slovensky a ani cesky prilis nehraji, protoze to posluchaci evidentne nevyzaduji. Zadna podobna radia, jako u nas Impuls a Blanik na Slovensku nejsou, leda ted Vlna, ale jinak nic. Radio Hey (nynejsi Antena) jeden cas mela format, kdy hrala pouze CZ/SK a naprosto to propadlo.

Jirkas
8. 1. 2016 22:48

Stačila Vondráčková, když si nejednou stěžovala, že ji na Radiožurnálu nehrají.Logicky neuspěla, takové nesmyly tady naštěstí neplatí.Impuls je kapitola sama pro sebe, větší odpad těžko hledat.

Sťopa
8. 1. 2016 14:14

Vážení, čo máte starosť o ohrozenie demokracie v Slovensku: Francúzi majú dávno kvóty na vysielanie domácej produkcie. Dokonca aj francúzske FUN RADIO vo Francúzsku musí vysielať francúzske pesničky, a v Slovensku slovenské nemuselo !
Z rádia Impuls v ČR nám hrajú rádi česky, pričom napríklad slovenčinu považujú za češtinu a slovenskú hudbu za československú, a teda českú. Ani vo sne si neviem predstaviť, že by v slovenskom médiu niekto zahlásil: hráme vám radi slovenskú hudbu. Je nepredstaviteľné, že by to navyše ešte niekto zabil českou pesničkou.
To je des, aký netolerantný nacionalizmus sa dodnes v českých médiách dá tolerovať…

Petr
Reply to  Sťopa
2. 4. 2016 21:08

Tak poslouchejte ta sva uzasna slovenska radia.Me se nahodou slovenska hudba libi,tedy od Kristini,Teamu,No Name a mate pravdu,Radio Impuls bere ceskou i slovenskou hudbu za domaci a je to pochopitelne,protoze ji rozumime

Tom
Reply to  Petr
2. 4. 2016 21:25

Argumentace, že slovenská hudba je taky česká, protože jí rozumíme, je nesmyslná. V tom případě by byla i angloamerická produkce česká.

Petr
Reply to  Tom
2. 4. 2016 21:53

Taky nazor

Michal, Polsko
6. 1. 2016 13:14

Dobry den,

situace s verejnym vysilanim rozhlasu a televize v Polsku je mnoho slozitelna nez se to zda na prvni pohled. Nechci to tady psat, protoze chtelo by to vetsi clanek, jak se to historicky menilo po roce 1989. Muzu jenom rict, ze s verejnopravnymi medii v Polsku situace byla uz mnoho casu nesnasitelna a pozadovalo to reseni. Nevim a v Polsku to jeste nikdo nevi jakhle by mela vypadat podoba novych medii. Mene jde o rozhlas, protoze to uz ted‘ plni verejnou misi (hraji tam dobrou a alternativni ladenou hudnu jako v PR 3, nebo PR 4 anebo ma to podobu vysilani zamerenou na kulturu jako PR 2, nebo publicistiku a informace jako PR 1. Nicmene verejna televize a dva hlavni kanaly jako TVP1 a TVP2, vypadaji uz uplne jako typicke komercni stanice, a kdyz to ma byt verejna televize, mela by se chovat na urovni vysilanich poradu jinak. Podle meho nazoru dosud jenom dva verejne programy se chovaly jako by to melo byt- informacni TVP Info a kulturni TVP Kultura.

JM
4. 1. 2016 12:33

Neexistuji nezavisla media, byt ta verejnopravni se k nim blizi, ale mohou existovat pluralni media, kdy se sice priklaneji na tu nebo onu stranu, ale zaroven se vyvazuji.

Problem prichazi ve dvou pripadech. Bud jako ted v Polsku nebo predtim v Madarsku, kde se verejnopravni media dostanou pod primou kontrolu jednobarevne vlady a omezi se soutez komercnich medii, nebo jako u nas, kde si jisty oligarcha, ktery je zaroven predsedou vladniho „hnuti“ a ministrem financi, skoupi velkou cast soukromych medii, ktera maji zasadni podil na trhu.

Jinak co se tyce kvot na Slovenku, to je silenost, tamni rozhlasovy eter byl zatim celkem prosty radii typu Impuls, Signal a Blanik, protoze to tam nikdo nechtel poslouchat, a tak to musi prijit zakonem. Hnus.

H.
4. 1. 2016 09:58

Nezávislá média neexistují. Neexistuje ani „veřejnoprávnost“, která je používána pouze jako záminka. Toto jsou dvě klíčová fakta nutná k pochopení toho, jak média fungují. Problém je už v samotné existenci státních mediálních molochů. Personální obsazení respektující výsledky voleb nemusí být nutně větším zlem než když tyto instituce fungují jako stát ve státě, přičemž tam stále někdo tahá za nitky, jen není na první pohled zřejmé, kdo.

Tom
2. 1. 2016 15:22

Kdyby to byla aspoň inteligentní slovenská hudba, co hraje na Slovensku Radio FM nebo u nás Radio 1, tak bych to ještě chápal. Ale jak znám slovenská rádia, tak si myslím, že do playlistu nasadí kapely jako Team nebo Elán a budou od nich pouštět nejen starší věci, ale i ty novější. Aspoň už si Palo Habera nebude stěžovat, že ho Fun Rádio nehrá 🙂

Jirkas
2. 1. 2016 15:00

Děs, co je možné projít a schválit.Nemám slov..

HOME
33
0
Přidejte komentář, prosím.x