Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

 • frkotou 20. 2. 2019 at 21:34 on KomentujemeMělo. Možná proto, že spolumajitelem byl zároveň majitel Blaníku. Vranov byl ale o 2 roky později než Blaník.
 • Honza K. 20. 2. 2019 at 21:27 on KomentujemeMně se ta přednáška dnes moc líbila. Byla velmi stručně a přehledně shrnuta do 2 hodin a dozvěděl jsem se
 • Michal 20. 2. 2019 at 19:37 on Komentujeme:-D U studentů to asi skutečně nějak takhle funguje. Ale třeba já, jakožto člověk v produktivním věku nemám vž
 • H. 20. 2. 2019 at 19:09 on KomentujemeNo já nevím, jestli je to důvod k optimismu. Má někdo nějaké informace, jaké ty přednášky o DABu ve školách
 • Moje Dvojka 20. 2. 2019 at 18:17 on Jak se změní Český rozhlas Dvojka v roce 2019?Zdravím, pořad Káva o 4 - "Kavárna o 4" by se mohl vysílat např. ve čtvrtek živě z připravované kavárny
 • Hony 20. 2. 2019 at 18:16 on Free Radio chce do Prahy na 107,9 aneb Ukažme PražákůmAle na 107.9 je dalnice ale frekvrence 102.3 a 107 je volna

Články

Blaník v Praze zavádí dynamické RDS

Radio Blaník. Zdroj: www.radioblanik.czRadio Blaník na pražském vysílači Malešice 87,8 MHz zavádí dynamický údaj PS v rámci dat RDS. V pražské top 5 nejposlouchanějších rádií jde již o čtvrtou stanici, která posílá na displeje svých posluchačů informace o právě vysílané hudbě, v případě Blaníku doplněné i o současný claim Milujeme Česko milujeme písničky. Blaník tak následuje Radiožurnál, Evropu 2 a Frekvenci 1. Posledním rádiem se statickým PS v nejoblíbenější metropolitní pětce zůstává Impuls.

„Blaníček“ v souvislosti s uvedenou změnou upravil i základní označení programu. Místo tradičního BLANIK_P tunery nově ukazují _BLANIK_, což bylo na 87,8 použito naposledy v roce 2000. Je docela pravděpodobné, že po zkušebním provozu v Praze bude dynamické RDS roll-outováno i na další vysílače blanické sítě. Na okolních silných vysílačích Votice 95,0 BLANIK_C a Radeč 104,7 BLANIK_Z je údaj o aktuální skladbě stále jen v radiotextu.

17 komentářů Blaník v Praze zavádí dynamické RDS

 • Ovi

  Karlovy Vary 90,3 ukazují postaru BLANIK_Z.

 • Michal

  Doplnění info k teplické mutaci radia Blaník:
  V noci od 0:00 do 5:00 se vysílá jako Radio Tep. Staniční blaníkovský hlas vysílání označuje sloganem: „Právě posloucháte noční vysílání Rádia Tep na frekvenci 100,6 FM.“ RDS v tuto dobu staticky ukazuje: _BLANIK_.
  Chvíli jsem vydržel poslouchat program, cca od 0:15 do 0:45. Zaznělo 6 písniček, vše českoslovenké provenience, 4 české a 2 slovenské. Písničky šli po dvou. Mezi těmito bloky byly puštěny záznamy vystoupení komiků Šimek + Grosmann a Felix Holzmann s nějakým kolegou.
  Teď dopopledne na teplické mutaci běží shodný program jako na chomutovoské či děčínské mutaci. RDS je dynamické, střídá se _BLANIK_, název interpreta a skladby, a k tomu slogan MILUJEME CESKO.

 • jouda

  Kolikrát něco naladím a místo abych okamžitě poznal, co je to za rádio, tak se mi objevují různá slova která neobsahují zázev rádia. Jak naschvál ne a ne tam skočit, když mne to zajímá. O situaci při horším příjmu nemluvě, to už tu bylo zmíněno.

 • Michal

  Ad Radio Blaník v Teplicích na 100,6 (+ v Ústí n/L na 94,5): Vysílání je v tomto čase skutečně odlišné od centrálního programu a je označováno jako Radio Blaník Tep. RDS je zůstává stejné jako po celý den, tedy: BLANIK_S.

  • Václav

   Škoda, že nebyl pochopen můj dotaz ohledně hudby, ono se dějou i důležitější věci v éteru. No třeba se tam někdy dostanu, nebo se zeptám přímo do rádia. Ale podle nejasných náznaků na internetu by i na Ústecku měly být v noci hity folkového a country zaměření.

   • Ovi

    Co jsem tak letmo přelaďoval, večer hraje odlišný playlist (vzhledem k licenčním podmínkám někdejší Karolíny víc folk, country) okruh Západní Čechy, se statickým PS _BLANIK_. Praha, Votice, Chomutov, Děčín, Pardubice jedou centrální playlist zveřejňovaný na webu. Okruh Teplicko + Ústecko může okomentovat Michal, jižní Čechy Basslicker.

    • Vaclav

     Díky ovi, no právě když na internetu kliknes na logo blaniku, tak se zobrazí nabídka regionů a info o skladbě jede jen u prahy, středních a j moravy. I když centrálně se hraje v některých dalších regionech mj. jak jsem se od tebe teď dozvěděl. A teplice je rozdíl vs chomutov? A západ má statické ps i celý den? Takže teoreticky při preladovani v noci to moc k poslechu nebude, pokud ovšem používáji tu funkci REG a to jako jediné radio u nás jak bylo někde zmíněno, zr to tedy používáji při reklam, coz lze vzhledem k jejich krátké době trvání, v noci by to podle toho nepreladovalo vubec, třeba taky někdy vyzkouším.

     • Ovi

      Chomutov je jiná mutace než Teplice + Ústí. Také západ má přes den dynamické PS. Minimálně na šesti vysílačích, které chytám v Praze, je už dynamika, Česká Lípa 107,1 tu také jde, ale zatím mi nešla s RDS. Blaník, zdá se, opustil dlouholetou praxi označování regionů posledním písmenem v PS BLANIK_X, donedávna byly uplatňovány kódy P, C, J, Z, S, D, L, V, M a V.

     • Václav

      OK. Teď jsem naladil a na Valašsku ještě zůstává původní BLANIK_V, zdá se statické.

 • Václav

  V souvislosti s Blaníkem mě stále trochu zajímá s čím se shoduje noční hudba (22-05) na Blaníku sever a jih. Zda hraje jako střed (prostý český pop) nebo jako Západ (fokověji – mnou před rokem zjištěno) To by mohlo mít i dopad na dynamické PS, předpokládám že u folku nebude, neb není ani na netu. Zajímavý je noční vstup moderátora, jehož předmětem je informace, že budou následovat české a slovenské písničky, což vypovídá o vstupu centrálním, neboť u folku je slovenská tak jedna skladba.

  • Ovi

   Mě by pro změnu zajímalo, jestli se vysílání na frekvenci Teplice 100,6 v čase 0-5 hlásí jako Radio Tep, jak to stojí v licenčních podmínkách. Severočeši, můžete prověřit?

 • Václav

  Dynamické PS oficiálně se to nemá, ale já osobně proti tomu nejsem, někdy je pro mě cennější co se hraje, než výstavní seznam našich úžasných názvů stanic. Info o hudbe se hůř hledá, než jméno stanice, to v tomto případě Blaníku moc neplatí, je to spíš u speciálních stanic. Výrobci radií se drží normy, ale z praxe by to chtělo aby názvy bylo možné na přijímači přepsat nebo zrušit. Blaník Valašsko jsem naladil, na zkoumání dynamiky to možná bylo krátce, ale dynamické nebylo, za pár dnů zkusím. Asi to už bude 5 let vím jistě že na 93,9 z Pardubic dynamické PS zrovna v ten čas bylo, možná jen na čas pak od toho ustoupili, nevim přesně zda šlo o OK nebo Blaník, to bylo někde na přelomu.

 • DJ Basslicker

  Tak Blanik u nás v Budějovicích na 88.4 fm už má taky proměnné PS, stejně i Votice 95fm. A co se Sázavy týče, nově zobrazuje v radiotextu názvy skladeb, což je super!! možná díky tomu proběhla chybná změna PS kodu

 • Presne tak, PS by melo byt staticke. V opacnem pripade pak mohou vypadat predvolby na nekterych radiich takto https://i.ytimg.com/vi/6ZGZhadev8Q/maxresdefault.jpg a hadejte, kde je co? Dalsim problemem je nacitani pri zhorsenem prijmu, to pak vznikaji ruzne patvary. Zrejme to ale dlouhodobe trapi provozovatele radii. Spousta prijimacu totiz neumi radiotext zobrazit a polovina posluchacu ani nevi co to je a jak ho pripadne vyvolat, pokud se nezobrazuje automaticky.

 • Jirkas

  Chtělo by to uzákonit a zakázat.

 • jouda

  Kéž by to dynamické PS šlo zakázat. Od toho je přece radiotext.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)