Komentáře a diskuze

  • Tomáš Hvozdecky 31. 3. 2020 v 19:26 k KomentujemeMoje první experimentální radio byla Tesla 814A na které mi kousek od Náchoda stabilně hrálo Funradio z Kamzíku a to...
  • Ovi 31. 3. 2020 v 18:16 k KomentujemeA ještě jeden vizuál a videopozvánka k novému rannímu programu na Expres FM. Miloš Pokorný se na 90,3 vrací po...
  • Jarda 31. 3. 2020 v 16:57 k Komentujemejak to pujde tak zkusím ve svém, mě odešlo turbo, tak mi to tedka nejezdí :D
  • Jirka 31. 3. 2020 v 16:43 k KomentujemeProvozuji dva tunery, kazdy z tech tuneru ma navic solo vstup na fm a solo dab, takze logicky zadny problem...
  • Seth 31. 3. 2020 v 12:06 k KomentujemeČo sa týka tých dvoch kombinácii FM antén na streche. Nemáš problém u niektorých staníc z tzv. dvojením signálov? Alebo...

Články

10 zajímavostí, které jste možná nevěděli o FM rádiích v Praze

Želivského 07/2013Pro Prahu a nejbližší okolí je přiděleno celkem 30 frekvencí v pásmu FM (VKV).

Jediným nespuštěným kmitočtem je 104,2 MHz Radia Dálnice v lokalitě Průhonice (licence je platná již více než rok).

Ne jeden, ale hned dva vysílače na území Prahy využívají Dance radio a Fajn Radio.

Nejstarší komerční FM frekvencí je 88,2 MHz stanice Evropa 2 (od března 1990), naopak nejnovější je 107,9 MHz Radia Dálnice spuštěná teprve koncem února 2014.

Vysílá se z 16 různých lokalit, nejčastěji ze žižkovské věže (6 rádií), severovýchodního osvětlovacího stožáru stadionu Evžena Rošického na Strahově (4) a Petřínské rozhledny (3).

Nejsilnějším a zároveň nejvýše umístěným vysílačem je Cukrák 100,7 MHz Českého rozhlasu Region, nejslabšími a nejníže položenými jsou teplárna Michle 94,1 MHz Fajn Radia a ČMI Chodov 107,9 MHz Radia Dálnice.

Jediným vysílačem s horizontální polarizací je Žižkov, mixovou polarizaci mají pouze Petřín a Zelený pruh.

7 rádií má frekvenci končící číslicí 7, ani jedna frekvence nemá za desetinnou čárkou číslo 4.

Z celkového počtu 27 FM rádií je jich nejvíce provozováno skupinou Radio United (6 stanic), Lagardère (5) a Českým rozhlasem (5).

Nejposlouchanějším pražským rádiem je Český rozhlas Radiožurnál, nejméně poslouchaný je Český rozhlas Region (proti Radiožurnálu má 60x méně posluchačů týdně).

58
Komentáře

25 Comment threads
33 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
radiotechnik

P.Fleischmanna znám, má uvažování především byznysmena, nikoliv hudebního nebo technického znalce, jde mu o maximální využití a ziskovost všech projektů, hájí logicky zájmy své a společnosti Lagardere, cokoliv je pro něj nevýhodné, neakceptuje a potlačuje, byť by se jednalo o technický pokrok (negativní postoj k DAB, prosazování FM analogu) nebo hudební kvalita (důraz na masovost a poslechovost).

Tom

No právě v tom je ten problém… Snaží se všechna rádia Lagardere přispůsobit tomu, aby měla větší poslechovost. Na druhou stranu, třeba u Bontonu mu to poněkud nevyšlo. Uvidíme, jak dlouho ještě ten současný hrůzný formát Bontonu vydrží.

Tom

Není zač. Pro mě je tento web diskusní jednička už nějakou dobu, protože je to jediný web, kde je diskuse opravdu věcná a kultivovaná. Upřímně nemám rád, když třeba na digizone.cz je diskuse o nějakém rádiu a nakonec se z ní vyvine diskuse o něčem úplně jiném. Je fajn, že takové situace se tady na Oviradiu nestávají.

Tom

To je pravda, mnohdy za úspěchem v rádiu stojí peníze. Občas se také stává, že moderátor nějakého mainstreamového rádia má vlastní kapelu a ve vysílání ji propaguje a snaží se ji dostat do rotací. Třeba Ondra Havel z Fajn Radia, který ve svém vysílání občas pouští boyband New Element, ve kterém účinkuje.
No on je hlavní problém v tom, že Mac vůbec neumí zpívat, text je neuvěřitelná slátanina a ten tuc tuc hudební podklad radši ani nebudu komentovat. Hudební dramaturgové českých rádií sice často strkají do playlistu neuvěřitelné hrůzy, ale tohle už je i na ně moc.

Václav

Poslechl jsem, k alternativě ne, ale na studentském rádiu někdy pop je, tak bych to jako katastrofu nevidel, třeba na radiu kolej hráli tak nějak house, takže by to tak daleko nebylo. Na E2 bych nevidel problém, pozitivnější je svižnost, která asi aktualně se tam nevede. Skladba mi připomínala styl gagnam style a ten že měl sledovanost. Asi mac přišel s trackem pozdě, nebo je to níže zmíněný důvod.

Václav

„Zmíněný zpěvák Mac se svým songem neúspěšně obeslal řadu rádií“ No a teď si vemte, že principiálně ti samí se dostanou do mainstreamu s tím rozdílem že mají velké peníze. Úspěch je zaplacen na úkor estetiky. Akorát nechápu že dříve to mělo za cíl aby se prodalo co nejvíc alb, ale dnes se s tím tolik neobchoduje.