Komentáře a diskuze

  • David Pražák 29. 9. 2023 v 19:32 k KomentujemeTak Country radio z Liblic hraje i u mě na Jihlavsku.
  • Jirkas 29. 9. 2023 v 17:42 k KomentujemeČ Český Impuls je i v DAB+, takže žádná rarita.
  • Jiří 29. 9. 2023 v 14:09 k KomentujemeRušení od El sítí je hlavně v době aktivních fotovoltaických elektráren až enormní.Já už to řeším,že své staré rádio pustím...
  • Marek 29. 9. 2023 v 13:11 k KomentujemeTeď to jde, ale i tak nejsem posluchač těchto rádií, takže kontakty na ně i tak neznám.
  • Honza K. 29. 9. 2023 v 12:22 k KomentujemeV ČB teď jsem zkusil 954 a 94.7 pustit najednou a zvuk je synchronizovaný.
  • David Pražák 29. 9. 2023 v 11:15 k KomentujemeTak to bude hrát i u mě doma v Brtnici u Jihlavy, když to hraje u Žďáru. Večer vyzkouším, až...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 10:13 k KomentujemeJe fakt zajímavé si to současné pustit na AM a na FM. Reklama byla o 1 vteřinu zpožděná a pak...
  • Jakub 29. 9. 2023 v 09:56 k KomentujemeTak já hlásím nádherný příjem country radia z Liblic u Žďáru nad Sázavou na starém radiokazetaku JVC teď přes den.....

Články

10 zajímavostí, které jste možná nevěděli o FM rádiích v Praze

Želivského 07/2013Pro Prahu a nejbližší okolí je přiděleno celkem 30 frekvencí v pásmu FM (VKV).

Jediným nespuštěným kmitočtem je 104,2 MHz Radia Dálnice v lokalitě Průhonice (licence je platná již více než rok).

Ne jeden, ale hned dva vysílače na území Prahy využívají Dance radio a Fajn Radio.

Nejstarší komerční FM frekvencí je 88,2 MHz stanice Evropa 2 (od března 1990), naopak nejnovější je 107,9 MHz Radia Dálnice spuštěná teprve koncem února 2014.

Vysílá se z 16 různých lokalit, nejčastěji ze žižkovské věže (6 rádií), severovýchodního osvětlovacího stožáru stadionu Evžena Rošického na Strahově (4) a Petřínské rozhledny (3).

Nejsilnějším a zároveň nejvýše umístěným vysílačem je Cukrák 100,7 MHz Českého rozhlasu Region, nejslabšími a nejníže položenými jsou teplárna Michle 94,1 MHz Fajn Radia a ČMI Chodov 107,9 MHz Radia Dálnice.

Jediným vysílačem s horizontální polarizací je Žižkov, mixovou polarizaci mají pouze Petřín a Zelený pruh.

7 rádií má frekvenci končící číslicí 7, ani jedna frekvence nemá za desetinnou čárkou číslo 4.

Z celkového počtu 27 FM rádií je jich nejvíce provozováno skupinou Radio United (6 stanic), Lagardère (5) a Českým rozhlasem (5).

Nejposlouchanějším pražským rádiem je Český rozhlas Radiožurnál, nejméně poslouchaný je Český rozhlas Region (proti Radiožurnálu má 60x méně posluchačů týdně).

Odebírat
Upozornit na
O čem píšete?
57 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
radiotechnik
20. 3. 2016 04:31

P.Fleischmanna znám, má uvažování především byznysmena, nikoliv hudebního nebo technického znalce, jde mu o maximální využití a ziskovost všech projektů, hájí logicky zájmy své a společnosti Lagardere, cokoliv je pro něj nevýhodné, neakceptuje a potlačuje, byť by se jednalo o technický pokrok (negativní postoj k DAB, prosazování FM analogu) nebo hudební kvalita (důraz na masovost a poslechovost).

Tom
Reply to  radiotechnik
20. 3. 2016 10:07

No právě v tom je ten problém… Snaží se všechna rádia Lagardere přispůsobit tomu, aby měla větší poslechovost. Na druhou stranu, třeba u Bontonu mu to poněkud nevyšlo. Uvidíme, jak dlouho ještě ten současný hrůzný formát Bontonu vydrží.

Tom
20. 2. 2016 16:35

Není zač. Pro mě je tento web diskusní jednička už nějakou dobu, protože je to jediný web, kde je diskuse opravdu věcná a kultivovaná. Upřímně nemám rád, když třeba na digizone.cz je diskuse o nějakém rádiu a nakonec se z ní vyvine diskuse o něčem úplně jiném. Je fajn, že takové situace se tady na Oviradiu nestávají.

Tom
20. 2. 2016 13:06

To je pravda, mnohdy za úspěchem v rádiu stojí peníze. Občas se také stává, že moderátor nějakého mainstreamového rádia má vlastní kapelu a ve vysílání ji propaguje a snaží se ji dostat do rotací. Třeba Ondra Havel z Fajn Radia, který ve svém vysílání občas pouští boyband New Element, ve kterém účinkuje.
No on je hlavní problém v tom, že Mac vůbec neumí zpívat, text je neuvěřitelná slátanina a ten tuc tuc hudební podklad radši ani nebudu komentovat. Hudební dramaturgové českých rádií sice často strkají do playlistu neuvěřitelné hrůzy, ale tohle už je i na ně moc.

Václav
20. 2. 2016 12:16

Poslechl jsem, k alternativě ne, ale na studentském rádiu někdy pop je, tak bych to jako katastrofu nevidel, třeba na radiu kolej hráli tak nějak house, takže by to tak daleko nebylo. Na E2 bych nevidel problém, pozitivnější je svižnost, která asi aktualně se tam nevede. Skladba mi připomínala styl gagnam style a ten že měl sledovanost. Asi mac přišel s trackem pozdě, nebo je to níže zmíněný důvod.

Václav
20. 2. 2016 11:39

„Zmíněný zpěvák Mac se svým songem neúspěšně obeslal řadu rádií“ No a teď si vemte, že principiálně ti samí se dostanou do mainstreamu s tím rozdílem že mají velké peníze. Úspěch je zaplacen na úkor estetiky. Akorát nechápu že dříve to mělo za cíl aby se prodalo co nejvíc alb, ale dnes se s tím tolik neobchoduje.

Tom
19. 2. 2016 22:02

On psal i na Color? Tyjo, tak to je hodně slušnej bizár.

Tom
19. 2. 2016 17:36

Mám dojem, že z Olomouce jsou, ale na stránkách to neuvádějí, takže nevím.

Václav
19. 2. 2016 16:51

Poslouchal jsem mainstream a pak mě to přestalo bavit – takto nějak jsem postupoval před nějakým časem, mainstream jsem uplne vypl, při tom jsem ale došel k tomu že na alternativě nebudu jen kvůli tomu že není kam naladit, a tudis jsem dosel rakouske 4 a muzu rict,ze je nejdele z mych oblibených. No a po přestavce se k mainstreamu vracim , ale třeba v devadesátce a milénium, to je jedinny pro me stredoproud, pak ještě devadesátky na Danceradiu naproti tomu mě oslovilo country a folk, no a takovým vyvaženým využívanim podle nálady me to vyhovuje jiz nejakych par let. Třeba ještě semtam internetovy Puretrance Dance radia. Ale ted mi tu hraje a uzivam nově dostupne Radio_FM 🙂 Není nahodou Radio bomba z olomouce?

Tom
Reply to  Oviradio.cz
24. 2. 2016 15:03

Mně mainstreamová rádia také nějak nevadí, doma si prostě zapnu Color a jsem spokojen. Jenomže ne každý má tu čest si pustit alternativní stanice. Rada udělila drtivou většinu kmitočtů mainstreamovým rádiím a na alternativy moc nemyslela. Naštěstí v poslední době udělila několik kmitočtů Coloru, což je chválihodné. Bylo by fajn, kdyby se z Coloru stala celoploška.
Mrzí mě, že ve spoustě dobrých restauracích pouští Impuls a podobné hrůzy. Znám ale i dobré resstaurace, kde pouští třeba jazz, funk nebo soul.
O něco hůř jsou na tom obchody. Bohužel už je jen hrstka obchodů, kde nepouští mainstreamovou hudbu.
A co se týče rádia Peny Live, tak to jsem zatím bohudík neslyšel. Hraje taky komerční hudbu, nebo je alespoň trochu odlišné?

Tom
Reply to  Oviradio.cz
25. 2. 2016 18:37

To znám, vždy, když vejdu do restaurace a uslyším nějaký mainstream, snažím se najít nějaké volné místo co nejdál od reproduktorů. Vím totiž, že většina rádií mně doslova dokáže zkazit chuť, ať je jídlo jakékoliv.
Já myslím, že to bude něco jako Impuls, ale schválně se tam někdy v brzké době půjdu podívat a pak dám vědět.

Tom
Reply to  Oviradio.cz
26. 3. 2016 15:49

Před chvílí jsem byl po nějaké době v Penny Marketu, abych zjistil, jak vypadá to jejich rádio. Co se týče hudby, jde o mix starších ohraných hitů a současných komerčních odrhovaček. Hudební mix mi velmi připomíná digitální Tip Rádio, dokonce i zvuková modulace je podobně nekvalitní. Moderátorka, která zrovna moderovala, nemluvila o vysílané hudbě. Mluvila jen o tom, že se blíží velikonoce a kde jinde koupit polevu na beránka, než v Penny. Její projev byl velmi křečovitě pozitivní, připomínal mi moderátory Rádia Impuls. Zvukový obal ničím nevynikal, neurazil, ale ani nenatchnul.

Hony
Reply to  Oviradio.cz
26. 1. 2020 09:45

Když je řeč tak u nás v pizzeri
V berouně řve impuls ale naopak na namesti poslouchaj doknce i dálnici a relax.

LiborV
Reply to  Oviradio.cz
26. 1. 2020 14:43

Doporučuji návštěvu všelijakých kaváren v Praze na Letné. Vzhledem k tomu, že je často jejich cílová skupina mezi hipstery lze v nich slyšet obvykle lounge a indies hudbu. Někde vymění SpottyFy i za vídeňské Superfly 98,3. Tam uslyšíte Impuls nebo Evropu 2 málokde. Většinou, ale ani Expres, Spin, Color, Rádio 1 nebo Hey. Znám bistro kde hraje Oldies rádio.

Jarda
Reply to  LiborV
26. 1. 2020 16:16

Fakt nekde hraje hey? Kde? Abych si to nekam napsal a az nekdy pojedu prahu tak abych se tam zasel podivat 😀

LiborV
Reply to  Jarda
26. 1. 2020 18:11

Psal jsem, že ani na hipsterské Letné se v podnicích alternativní rádia typu Hey, Color, Expres nevyskytují. Spíš zahraniční nebo vlastní streamy.

PVo
Reply to  Oviradio.cz
28. 1. 2020 11:28

otázkou je jestli nějaká výrazná mladší a vyhraněnější letenská a jiná. scéna existuje když obecně má Praha starší obyvatele než okolí kvůli dostupnosti bydlení.

https://byznys.ihned.cz/c1-65712260-cerstva-data-o-populaci-okolo-prahy-vznikl-prstenec-mladych-obci-svobodnych-muzu-je-o-pul-milionu-vic-nez-zen

LiborV
Reply to  PVo
28. 1. 2020 13:04

Máte pravdu, že mnoho rodin s malými dětmi bydlí za Prahou v prstenci. Jde většinou o lidi s průměrnými příjmy. Ti bohatší singl nebo bohatší rodiny, které mají rádi město žijí na Letné a v Karlíně. Oproti sídlištím kde žije veliké % seniorů tam bydlí mladší, vzdělanější a bohatší obyvatelstvo. Tam se na veřejnosti pouští rádio vyjímečně. I u mé zubařky, které je 35 (ordinace v Holešovicích) v čekárně místo cz rádia hraje potichu lounge fm.

Jirka
Reply to  LiborV
28. 1. 2020 21:43

Napsal si to uplne spatne a jeste to skatulkovani.. uf.

LiborV
Reply to  Oviradio.cz
26. 1. 2020 14:31

Podle informací od lidí, kteří chystají firemní plesy a večírky je to co popisuje Ovi velmi oblíbené. Velmi dobře se lidé kolem 2hé ranní baví i s hudbou, která odpovídá playlistu České diskotéky rádia Impuls. Lidé kolem 35,40 tančí na ITs my Life, Makarena, Kelly Family, Lunetic a skupinu Holki. Netuším jak veliký vliv mají na tento vkus lidí rádia. Jedná se o lidi, kteří jdou někam „pařit“ 1x nebo 2x za rok. O žádné znalce. Většina z nás co sem píšeme, by tu hudbu označila za příšernou. Jakou máte zkušenost vy s podobnými situacemi? Myslíte, že za vkus lidí, kteří vyrůstali v 90tých letech může playlist tehdejších rádií? Nebo těch dnešních?

Jakub Melin
Reply to  LiborV
26. 1. 2020 16:54

Hraji občas na různých akcích (svatby, firemní akce apod.). A dá se to udělat i slušně tak, aby se ta hudba dala poslouchat a nehrál se normalizační a odpadní pop. Jasně, velké zahraniční „párty“ hity jako It s My Life, Macarena, Barbie Girl a podobné samozřejmě občas chybět nemohou, ale v té době to prostě letělo a nějakou nostalgii chápu. A spousta lidí ocení, když se ty normalizační hnusy vynechají, naopak pak i chodí a chválí si to. Pár remcalů se vždycky najde, ale i ti si to nakonec užijí. Stačí jen nepodlehnout a nenaskakovat na takové to „vždyť se to hraje vždycky“.

PVo
Reply to  Jakub Melin
27. 1. 2020 00:11

Co má být normalizační hnus? MYslím přklad… Osobně raději nějaký normalizační pop (typu třeba Michal David) než třeba něco od Chinasky apod. „domácí“ produkcí kterou zhusta krní posluchače CZ rádia. Zajimavý tedy je že v té době o jsem měl nejradši spíš slovenskou scénu typu Elán,Habera, Tublatanka atp. Škatulku „normalizační“ považuju za nesmyslnou formulku. Btw uváděné „párty“ hity jsou 90ky a ne 80ky.

JM
Reply to  Oviradio.cz
26. 7. 2018 19:11

Penny radio je fakt desne, nastesti do tohoto obchodu moc nechodim.

Slusnou dramaturgii ma kulisova hudba v Hornbachu.

Petr
Reply to  Oviradio.cz
27. 7. 2018 17:55

Souhlasím ohledně instore radií v obchodech s oblečením. Velmi příjemně mě překvapili v H & M, ti mají dokonce i dva playlisty na Spotify. Samošková radia jsou ovšem z 99 % tragická

frkotou
Reply to  Oviradio.cz
26. 1. 2020 13:38

U nás ve Znojmě v jednom bistru dokonce často hraje Color Music Radio.

Tom
19. 2. 2016 14:54

Já jsem také dříve poslouchal mainstream, ale asi čtvrt roku zpátky mě to přestalo bavit a začal jsem poslouchat Expres, Radio 1 a Color.
Jo a co se týče toho studentského rádia, tak šlo o Rádio Bomba a jejich MFH chart. Ti moderátoři ani neuměli mluvit a plácali jeden nesmysl za druhým. A dokonce do tý hitparády nasazovali i příšernosti jako Mac – Mon Secret. To snad ani nepotřebuje komentář.
Jo a FM 4 znám a občas ho poslouchám, je to hodně dobrý rádio.

Vaclav
19. 2. 2016 10:30

Žorž- dík za reakci. Já si myslím že by to bylo zajímavé kdyby alternativní stanice byla natolik dobrá, ze by pak překonala e2, ale i wr 40 u wave dost soukromnikum vadilo- to by byla ta první možnost ka jsem naznačil, druhá je přímo ovlivnit mainstream když v UK to jde, podle mě to bude tím, že tam odhadují nevím přesně, ale má tam velký prostor rozhlas, nevím jak jsou na tom kvalitně soukromníci. U nás je styl poklesly, ale co u ní určuje napln? Já si myslím že díky rotacim se by se dalo propagovat jinak. Např u brn. FREE je styl odlišný a přesto je to mainstream, takový tanecnejsi a daří se mu dobře, něco jako evropská síť NRJ. Žorži FM 4 kdybys měl čas, zajímalo by mě tvůj názor, jde převážně o indies, ale i ostatní dokážou dobře podat. Jinak v CB studuje sestra, o r.k2 mi říkala, ze se tam s někým znala, at jí taky dám zpětnou vazbu ale nějak to upadlo v zapomnění. Co jsem to jednou zkusil, tak šlo o spíš o ministrem, ale takovy vyfiltrovany k lepšímu obrazu. Ve studentském prostředí se taky ještě pohybují, tam už nezávisle u mnoha spolubydlících málo kdy jsem se setkal s použitím rádia, ale nezávisle na sobě poslouchali to samé tedy rock skwor , natrhnu ti plíce, atd, coz mě přišlo zajímavé z různých prostředí jak se trefili do žánru.