Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

 • frkotou 20. 2. 2019 at 21:34 on KomentujemeMělo. Možná proto, že spolumajitelem byl zároveň majitel Blaníku. Vranov byl ale o 2 roky později než Blaník.
 • Honza K. 20. 2. 2019 at 21:27 on KomentujemeMně se ta přednáška dnes moc líbila. Byla velmi stručně a přehledně shrnuta do 2 hodin a dozvěděl jsem se
 • Michal 20. 2. 2019 at 19:37 on Komentujeme:-D U studentů to asi skutečně nějak takhle funguje. Ale třeba já, jakožto člověk v produktivním věku nemám vž
 • H. 20. 2. 2019 at 19:09 on KomentujemeNo já nevím, jestli je to důvod k optimismu. Má někdo nějaké informace, jaké ty přednášky o DABu ve školách
 • Moje Dvojka 20. 2. 2019 at 18:17 on Jak se změní Český rozhlas Dvojka v roce 2019?Zdravím, pořad Káva o 4 - "Kavárna o 4" by se mohl vysílat např. ve čtvrtek živě z připravované kavárny
 • Hony 20. 2. 2019 at 18:16 on Free Radio chce do Prahy na 107,9 aneb Ukažme PražákůmAle na 107.9 je dalnice ale frekvrence 102.3 a 107 je volna

Články

10 zajímavostí, které jste možná nevěděli o FM rádiích v Praze

Želivského 07/2013Pro Prahu a nejbližší okolí je přiděleno celkem 30 frekvencí v pásmu FM (VKV).

Jediným nespuštěným kmitočtem je 104,2 MHz Radia Dálnice v lokalitě Průhonice (licence je platná již více než rok).

Ne jeden, ale hned dva vysílače na území Prahy využívají Dance radio a Fajn Radio.

Nejstarší komerční FM frekvencí je 88,2 MHz stanice Evropa 2 (od března 1990), naopak nejnovější je 107,9 MHz Radia Dálnice spuštěná teprve koncem února 2014.

Vysílá se z 16 různých lokalit, nejčastěji ze žižkovské věže (6 rádií), severovýchodního osvětlovacího stožáru stadionu Evžena Rošického na Strahově (4) a Petřínské rozhledny (3).

Nejsilnějším a zároveň nejvýše umístěným vysílačem je Cukrák 100,7 MHz Českého rozhlasu Region, nejslabšími a nejníže položenými jsou teplárna Michle 94,1 MHz Fajn Radia a ČMI Chodov 107,9 MHz Radia Dálnice.

Jediným vysílačem s horizontální polarizací je Žižkov, mixovou polarizaci mají pouze Petřín a Zelený pruh.

7 rádií má frekvenci končící číslicí 7, ani jedna frekvence nemá za desetinnou čárkou číslo 4.

Z celkového počtu 27 FM rádií je jich nejvíce provozováno skupinou Radio United (6 stanic), Lagardère (5) a Českým rozhlasem (5).

Nejposlouchanějším pražským rádiem je Český rozhlas Radiožurnál, nejméně poslouchaný je Český rozhlas Region (proti Radiožurnálu má 60x méně posluchačů týdně).

39 komentářů 10 zajímavostí, které jste možná nevěděli o FM rádiích v Praze

 • radiotechnik

  P.Fleischmanna znám, má uvažování především byznysmena, nikoliv hudebního nebo technického znalce, jde mu o maximální využití a ziskovost všech projektů, hájí logicky zájmy své a společnosti Lagardere, cokoliv je pro něj nevýhodné, neakceptuje a potlačuje, byť by se jednalo o technický pokrok (negativní postoj k DAB, prosazování FM analogu) nebo hudební kvalita (důraz na masovost a poslechovost).

  • Tom

   No právě v tom je ten problém… Snaží se všechna rádia Lagardere přispůsobit tomu, aby měla větší poslechovost. Na druhou stranu, třeba u Bontonu mu to poněkud nevyšlo. Uvidíme, jak dlouho ještě ten současný hrůzný formát Bontonu vydrží.

 • Tom

  Není zač. Pro mě je tento web diskusní jednička už nějakou dobu, protože je to jediný web, kde je diskuse opravdu věcná a kultivovaná. Upřímně nemám rád, když třeba na digizone.cz je diskuse o nějakém rádiu a nakonec se z ní vyvine diskuse o něčem úplně jiném. Je fajn, že takové situace se tady na Oviradiu nestávají.

 • Tom

  To je pravda, mnohdy za úspěchem v rádiu stojí peníze. Občas se také stává, že moderátor nějakého mainstreamového rádia má vlastní kapelu a ve vysílání ji propaguje a snaží se ji dostat do rotací. Třeba Ondra Havel z Fajn Radia, který ve svém vysílání občas pouští boyband New Element, ve kterém účinkuje.
  No on je hlavní problém v tom, že Mac vůbec neumí zpívat, text je neuvěřitelná slátanina a ten tuc tuc hudební podklad radši ani nebudu komentovat. Hudební dramaturgové českých rádií sice často strkají do playlistu neuvěřitelné hrůzy, ale tohle už je i na ně moc.

  • Ovi

   Tomův příspěvek byl jubilejní 1000. komentář na Oviradio.cz. Děkuji Tomovi i všem ostatním, kteří sem přispíváte. Díky Vám se posouváme na pozici diskuzní jedničky mezi podobně zaměřenými weby.

 • Václav

  Poslechl jsem, k alternativě ne, ale na studentském rádiu někdy pop je, tak bych to jako katastrofu nevidel, třeba na radiu kolej hráli tak nějak house, takže by to tak daleko nebylo. Na E2 bych nevidel problém, pozitivnější je svižnost, která asi aktualně se tam nevede. Skladba mi připomínala styl gagnam style a ten že měl sledovanost. Asi mac přišel s trackem pozdě, nebo je to níže zmíněný důvod.

 • Václav

  „Zmíněný zpěvák Mac se svým songem neúspěšně obeslal řadu rádií“ No a teď si vemte, že principiálně ti samí se dostanou do mainstreamu s tím rozdílem že mají velké peníze. Úspěch je zaplacen na úkor estetiky. Akorát nechápu že dříve to mělo za cíl aby se prodalo co nejvíc alb, ale dnes se s tím tolik neobchoduje.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)