Zajímavá informace se dnes objevila na webu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Před třemi lety převzala skupina Lagardère českou síť rádia BBC od jeho původního provozovatele, britské veřejnoprávní korporace BBC, která se stáhla z českého trhu. Lagardère v čele se známou osobností české rozhlasové scény Michelem Fleischmannem rádio po vleklých potížích s RRTV a Českým rozhlasem postupně programově reformoval a přejmenoval na Rádio Zet. Transformace stanice byla završena v září loňského roku, kdy najela na celodenní proud vlastního informačně hudebního vysílání v češtině.
Mezitím Lagardère, resp. jeho firma RRM začal na poli prodeje rozhlasové reklamy spolupracovat s do té doby konkurenčním subjektem MMS ze skupiny Media Bohemia. Od podzimu 2014 společně rovným dílem provozují nové mediazastupitelství Radiohouse. Spolupráce byla zahájena v reakci na přestup nejposlouchanějšího Rádia Impuls a jeho menších sesterských stanic z RRM do jiného mediazastupitelství Radio United.
Nyní se chystá podobná spolupráce, tentokrát přímým majetkovým vstupem Media Bohemia do společnosti provozující Rádio Zet. Šlo by o první případ takovéto spolupráce dvou rozhlasových skupin. Dosud Media Bohemia ve svých rádiích držela obvykle 100 procent a vedle toho spolupracovala s broadcasterem Petrem Dvořákem na projektech Oldies Radio (45 procent) a nově také Hitrádio Vysočina (50procentní podíl).
Rádio Zet vysílá z nových studií, mimo jiné kvůli lepšímu zvuku. Je to známka toho, že v rámci Lagardere/Media Bohemia tento relativně neúspěšný projekt ještě není na odpis. Na čem by se mělo nyní zapracovat, je kvalita modulace na klíčovém vysílači Praha – Strahov 101,1. Je nepříjemně tupá, bez výšek. Rozdíl je velmi patrný například při jízdě po dálnici D1 z Prahy na Jihlavu, kdy tuner přeskakuje z pražské 101,1 na jihlavskou 96,7, kde je zvuk o poznání lepší.
Nové prostory Rádia Zet (zdroj: http://www.zet.cz):
Romana Navarová tam už asi sedává sama. Za sklem Patrik Pašek, dnes redaktor Zelené vlny ČRo.
Historie se opakuje….Pamatujete osud Rádia Lion 105,5? Původně zpravodajské rádio, které slibovalo než začalo vysílat zpravodajství a po spuštění se stalo lokálkou Evropy 2, po 2 letech, kolem roku 1996 zmizelo i odpojované zpravodajství a stala se z toho středočeská 2 frekvence Evropy 2.
Podobně to bylo i ve Východních Čechách, kdy mělo na 93.9 vstoupit do éteru projekt Radio Party, ale nakonec to bylo Radio Ok, které nakonec také padlo do stáje.
Dodnes nechápu, jak je tohle celé vůbec možné.
Síť BBC byla kdysi v 90. letech přiklepnuta politicky, lobbovala za to tehdy i Thatcherová. Cílem bylo umožnit tehdy po revoluci vysílání anglického zpravodajského rádia v ČSFR. BBC si zde k tomu založilo místní firmu, která dostala licenci. Síť se postupně rozšířila na všechna krajská města, v některých případech (zejména Praha, Jihlava, Plzeň, Hradec Králové) se jedná o dost lukrativní kmitočty.
Když se před pár lety BBC rozhodlo tato zahraniční vysílání na FM zrušit z důvodu šetření, mělo se postupovat jen jednou možnou cestou. Místní firma BBC měla licenci vrátit a nebo měla být odebrána a kmitočty pak měly být buď jednotlivě nebo jako síť nabídnuty do licenčního řízení. Takto to proběhlo i na Slovensku, kde dnes na kmitočtech po BBC vysílají různé stanice, které je dostaly přiklepnuty v LŘ.
Fakt, že se u nás stalo toto, kdy si síť prostě jen „koupil“ jeden z místních dominantních provozovatelů vysílání (a následně se o ni majetkově podělil s ještě větším monopolním provozovatelem), původní účel licence se naprosto změnil (z vysílání zahraničního rozhlasu na obyčejné komerční rádio) a postupně se z toho stává a zřejmě i stane další komerční kolovrátek s nudným hudebním výběrem, reklamami a občas nějakým mluveným slovem pokládám za skandální. Je to naprosté selhání regulátora, tedy RRTV. Tím spíše, pokud tyto návrhy na změny schválí. Je to nechutné.
Vrácení kmitočtů v naší zemi bohužel není zvykem. Výjimkou je skupina Radio United, která uvolněné frekvence převádí na své jiné stanice. Pokud mě paměť neklame, poslední opravdové vrácení kmitočtu proběhlo před necelými deseti lety, kdy Classic FM velmi rozumně opustil Tábor 101,8.
Lagardère měl s Rádiem Zet velké oči. Ta stanice není špatná, pokud hodnotím mluvené slovo. V tomto ohledu je to nejlepší produkt Fleischmannova týmu. Hudba je naopak velmi šedivá, průměrná, nezajímavá. Když jí bylo mezi lety 2013 a 2015 v kratším vysílání méně, zdála se mi trochu kultivovanější, náročnější, což mi k rádiu postavenému pro užší okruh movitějších posluchačů mnohem víc sedělo.
Francouzský broadcaster s výjimkou Evropy 2 a Frekvence 1 vlastně nemá přiliš úspěšné značky. Dance radio za sedm let v FM pásmu díru do světa neudělalo. I když to ze začátku vypadalo, že bude výrazně úspěšnější než relativně alternativní Radio DJ, vývoj poslechovosti ukázal, že stanice s EDM (tzv. taneční rádio) přišla na pražský trh pozdě. Dance radio je v reálu stejně menšinový produkt jako DJ, což asi nebyl záměr. Radio DJ mělo být původně informační Info Radio, což také nějak nevyšlo.
O postupném posluchačském propadu Rádia Bonton od přeformátování v roce 2012 a následném zakonzervování v minimalistické podobě bez jakéhokoliv vývoje už zde bylo napsáno mnohé. Velké plány byly také s Pigy Rádiem, které nakonec na FM vůbec nevstoupilo a v pražském DABu vysílá téměř utajeně.
Jasně, to souhlasím.
Nicméně u BBC se jedná ještě o mnohem křiklavější případ, kdy licenci neměl místní komerční subjekt, který byl koupen (jako např. v případě polykání stanic stájí Media Bohemia), ale zahraniční veřejnoprávní rozhlas, který měl licenci přiklepnutu politicky a vysílal prostřednictvím servisní společnosti držící licenci. Tam prostě neměl být jiný postup než znemožnění prodeje této společnosti bez nutnosti LŘ nebo odebrání licence. Část viny je samozřejmě i na BBC, že tuto společnost i s licencí vůbec dali k prodeji, ale konat měl hlavně regulátor.
RRTV to tehdy posoudila, posvětila, tak to netřeba řešit.
Spíš to bylo vymyšleno tak, aby to u RRTV prošlo z pohledu zákona o vysílání …
V tomto pripade nebylo, k situaci se vyjadroval a bylo brano i stanovisko ceskeho rozhlasu.
Tedy zpravodajství bude vyplňovat POUZE 35 % času, zbytek času bude vyplňovat zábava /zábavu Michael myslí hudbu – haha to se pobavíme,přátelé…../…..
Za chvíli to dopadne tak že v roce 2018, požádá o radu o snížení zpravodajství na 10 a pak na 2 a pak z toho bude 2. levný Bonton….. Škoda, že to tenkrát nedostal Český rozhlas Plus…..
Výsledky Rádia Zet zatím nejsou zářivé. Proto bude méně a méně mluveného slova. Je to prostě levnější.
A na RRTV už leží žádost Rádia Zet o změnu licenčních podmínek, která bude znamenat výrazně méně mluveného slova včetně dalšího upozadění BBC World Service.
A časem z toho udělá úplně jiné hudební rádio 😀
RRTV změnu licenčních podmínek Rádia Zet ve prospěch hudby zatím nepovolila, ale duo Lagardere & Media Bohemia si jistě nějak poradí.
Tak aspoň zatím Zet získalo možnost odstranit z licenčních podmínek všechny odkazy týkající se bloků BBC World Service v angličtině a v českém jazyce.Musí se hezky pomalu a postupně.
Když chci informace a publicistiku, třeba v autě, jednoznačně Plus. I proto mne štve to dost problematické pokrytí na trase Liberec-Praha, kde je půlku cesty signál sice silný, ale i na ultraselektivním rádiu rušený.
Radiožurnál si občas naladím, když nic rozumnějšího naladit nejde, ale také jej vyloženě nevyhledávám.
Zajímalo by mě, které z trojice „informačních“ rádií ČRo Radiožurnál, ČRo Plus a Rádio Zet vám nejvíce vyhovuje? Já dávám přednost Plusu, protože vůbec nehraje hudbu a jeho témata nejsou tak „populární“, jako u ostatních. Radiožurnál a Zet proto nevyhledávám, zaslechnu je pouze při prolaďování rádia.
S těmi „nepopulárními“ tématy to vidím přesně naopak, ty jsou právě na ZET, z tohoto principu je jeho přítomnost v našem éteru přínosná. Je to tím, že ZET není součástí informačního monopolu Čro. Oproti RŽ jde Plus akorát víc do hloubky, informační základ podle mě je stejný.
Jsem rád jak za Cro Plus tak i Zet, poslouchám obojí a obě rádia jsou přínosem.
Ne náhodou se nedávno objevilo Rádio Zet a spolu s ním i další stanice Lagardere ČR na streamovacím portálu ABradio.cz provozovaném právě Media Bohemia.