Komentáře a diskuze

  • David Pražák 22. 2. 2020 v 15:03 k KomentujemeNezapomínejte ještě na nové Rádio Západ. Ten taky hraje dost novinek. A co se týče taneční muziky, tak v FM...
  • Lukáš 22. 2. 2020 v 13:07 k KomentujemeSeeJay rádio vnímám jako kvalitní rádio. Poslední dobou ho posloucháme v práci a byl jsem až překvapen co existuje nové...
  • Václav 22. 2. 2020 v 12:50 k KomentujemeOpět nešlo už doplnit, takže odpovídám možná ještě na neschválený komentář. Slogany jsou první v Brně s nejsnovějšími hity nebo...
  • Jirka 22. 2. 2020 v 12:39 k KomentujemeProtoze Cra v DAB+ berou ze streamu, zmenila se adresa a studio jeste neni finalni.
  • Václav 22. 2. 2020 v 12:28 k KomentujemeK tomu se rád jako posluchač z Moravy vyjádřím. NAŠTĚSTÍ Free nehraje jako Fajn! Hudební složení je primárně dance posledních...

Články

10 zajímavostí, které jste možná nevěděli o FM rádiích v Praze

Želivského 07/2013Pro Prahu a nejbližší okolí je přiděleno celkem 30 frekvencí v pásmu FM (VKV).

Jediným nespuštěným kmitočtem je 104,2 MHz Radia Dálnice v lokalitě Průhonice (licence je platná již více než rok).

Ne jeden, ale hned dva vysílače na území Prahy využívají Dance radio a Fajn Radio.

Nejstarší komerční FM frekvencí je 88,2 MHz stanice Evropa 2 (od března 1990), naopak nejnovější je 107,9 MHz Radia Dálnice spuštěná teprve koncem února 2014.

Vysílá se z 16 různých lokalit, nejčastěji ze žižkovské věže (6 rádií), severovýchodního osvětlovacího stožáru stadionu Evžena Rošického na Strahově (4) a Petřínské rozhledny (3).

Nejsilnějším a zároveň nejvýše umístěným vysílačem je Cukrák 100,7 MHz Českého rozhlasu Region, nejslabšími a nejníže položenými jsou teplárna Michle 94,1 MHz Fajn Radia a ČMI Chodov 107,9 MHz Radia Dálnice.

Jediným vysílačem s horizontální polarizací je Žižkov, mixovou polarizaci mají pouze Petřín a Zelený pruh.

7 rádií má frekvenci končící číslicí 7, ani jedna frekvence nemá za desetinnou čárkou číslo 4.

Z celkového počtu 27 FM rádií je jich nejvíce provozováno skupinou Radio United (6 stanic), Lagardère (5) a Českým rozhlasem (5).

Nejposlouchanějším pražským rádiem je Český rozhlas Radiožurnál, nejméně poslouchaný je Český rozhlas Region (proti Radiožurnálu má 60x méně posluchačů týdně).

58
Komentáře

25 Comment threads
33 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
Tom

On psal i na Color? Tyjo, tak to je hodně slušnej bizár.

Tom

Mám dojem, že z Olomouce jsou, ale na stránkách to neuvádějí, takže nevím.

Václav

Poslouchal jsem mainstream a pak mě to přestalo bavit – takto nějak jsem postupoval před nějakým časem, mainstream jsem uplne vypl, při tom jsem ale došel k tomu že na alternativě nebudu jen kvůli tomu že není kam naladit, a tudis jsem dosel rakouske 4 a muzu rict,ze je nejdele z mych oblibených. No a po přestavce se k mainstreamu vracim , ale třeba v devadesátce a milénium, to je jedinny pro me stredoproud, pak ještě devadesátky na Danceradiu naproti tomu mě oslovilo country a folk, no a takovým vyvaženým využívanim podle nálady me to vyhovuje jiz nejakych par let. Třeba ještě semtam internetovy Puretrance Dance radia. Ale ted mi tu hraje a uzivam nově dostupne Radio_FM 🙂 Není nahodou Radio bomba z olomouce?

Tom

Já jsem také dříve poslouchal mainstream, ale asi čtvrt roku zpátky mě to přestalo bavit a začal jsem poslouchat Expres, Radio 1 a Color.
Jo a co se týče toho studentského rádia, tak šlo o Rádio Bomba a jejich MFH chart. Ti moderátoři ani neuměli mluvit a plácali jeden nesmysl za druhým. A dokonce do tý hitparády nasazovali i příšernosti jako Mac – Mon Secret. To snad ani nepotřebuje komentář.
Jo a FM 4 znám a občas ho poslouchám, je to hodně dobrý rádio.

Vaclav

Žorž- dík za reakci. Já si myslím že by to bylo zajímavé kdyby alternativní stanice byla natolik dobrá, ze by pak překonala e2, ale i wr 40 u wave dost soukromnikum vadilo- to by byla ta první možnost ka jsem naznačil, druhá je přímo ovlivnit mainstream když v UK to jde, podle mě to bude tím, že tam odhadují nevím přesně, ale má tam velký prostor rozhlas, nevím jak jsou na tom kvalitně soukromníci. U nás je styl poklesly, ale co u ní určuje napln? Já si myslím že díky rotacim se by se dalo propagovat jinak. Např u brn. FREE je styl odlišný a přesto je to mainstream, takový tanecnejsi a daří se mu dobře, něco jako evropská síť NRJ. Žorži FM 4 kdybys měl čas, zajímalo by mě tvůj názor, jde převážně o indies, ale i ostatní dokážou dobře podat. Jinak v CB studuje sestra, o r.k2 mi říkala, ze se tam s někým znala, at jí taky dám zpětnou vazbu ale nějak to upadlo v zapomnění. Co jsem to jednou zkusil, tak šlo o spíš o ministrem, ale takovy vyfiltrovany k lepšímu obrazu. Ve studentském prostředí se taky ještě pohybují, tam už nezávisle u mnoha spolubydlících málo kdy jsem se setkal s použitím rádia, ale nezávisle na sobě poslouchali to samé tedy rock skwor , natrhnu ti plíce, atd, coz mě přišlo zajímavé z různých prostředí jak se trefili do žánru.

Žorž

Václave, nejde mi o to nějakou stanici zlikvidovat, ale líbilo by se mi, kdyby Evropa 2 hrála ve stylu pražského Expresu, čímž by z pozice „trendsellera“ kultivovala většinu českého éteru. Tebou jmenované zahraniční stanice popravdě neznám, takže nemohu srovnávat.

Ovi – co si budeme nalhávat, u nás v radiu jsme skoro všichni včetně mě odkojeni Kissem, E2 a diskotékami. Já jsem se z tohoto vlivu vymanil, protože jsem měl zájem objevovat nové roviny. K tomu se snažím nabádat i své posluchače.

Tome, to jako vážně? To je tragický…

Jak říkávám, nechápu, proč drtivá většina českých radií hraje muziku, kterou by britské stanice nepustily ani na recepci, natožpak do vysílání. A navíc se vychloubá aktuálností a progresivitou. Já nejsem odborník na hudební scénu a nehraju si na něj, ale od příšerností z většiny českých stanic mám vytahané uši.

PVo

ve stylu pražského Expresu, čímž by z pozice „trendsellera“ kultivovala většinu českého éteru.. K tomu se snažím nabádat i své posluchače.. drtivá většina českých radií hraje muziku, kterou by britské stanice nepustily ani na recepci“ proti tomuhle myšlenkovému nešvaru tady furt bojuju- tohle by se dalo přirovnávat k negativním jevům ala normalizace, toto je totiž co bylo na normalizaci špatné to sešněrování do nějakého správného pohledu a ne tehdejší hudební produkce..takového „vy/poučujícího“ moderátora musí být radost poslouchat… kdo vlastně jsi že se považuješ za etalon dobrého vkusu? obliba nějakého stylu hudby není znak nízké čí vysoké inteligence ani dobrého či špatného charakteru. Pokud se ti líbí britský pop tak na to máš právo, ale britský scéna může byt obecně inspirací jen pokud jde třeba na způsoby řízení rádia/programu atp., ne proto co za hudbu preferují (a pochybyju že jsou tak uniformní jak píšeš, to bych Brity asi litoval…) Btw. Expres má v Praze skoro 4x méně posluchačů neź E2, i když já bych dobrovolně neposlouchal ani jedno: E2 a ani Expres jsem si NIKDY dobrovolně nepustil. Bohatě stačí co sentam zaslechnu.

LiborV

Moc se mi líbí, když mají lidé šanci najít v rádiu tu svojí hudbu nebo to svoje mluvené slovo. Vím, že jsem si zde i jinde mnohokrát povzdechl, že lidé mají většinově díky mainstremovým AC rádiím špatný hudební vkus, který by se měl kultivovat. Pak jsem dostal myšlenky, kterými zde někoho možná neúmyslně naštvu. Říkám si proč je špatně to, že se většině lidem líbí to co hrají Impuls, Hitrádio, Blaník? Proč by to mělo být horší než to co hrají ta nejmasovější rádia v Holandsku, Itálii nebo třeba v Anglii? Těm lidem, kteří poslouchají naše nejmasovější rádia ta hudba dělá evidentně dobře a líbí se jim. Proto to poslouchají. Nyní z Čech se mi může to co frčí na nejmasovějších rádiích v Anglii, Německu, Finsku moc líbit (a líbí). Ale měl bych to tak stejně, když bych to co je pro mě vzácné měl při dlouholetém pobytu v dané zemi ze všech AC rádií v častých rotacích? Nehledal bych díky své povaze opět něco menšinového? Já žil kousek od německého Munsteru rok, a časem jsem stejně skončil u WDR 2 protože hráli tehdy trochu jinak než ostatní dostupné kolovrátky. Vězte, že nechci tímto komentářem někoho napadat, nebo někonu ublížit. Spíš přemýšlím o tom, zda můžeme mluvit o špatné hudbě když si jí lidé zpívají a mají ji rádi? O tom zda hudba v AC rádiích v jiné zemi je opravdu tak skvělá (lepší) nebo nám jen vzácná?Případně padne do našeho osobního hudebního vkusu. Ale je opravdu lepší? Neohrála by se nám i tak?
To jsou otázky na, které nemám odpověď (pokud to vůbec potřebuji vě) Možná, že odpověď u každého z nás bude trochu jiná. Existuje objektivně něco jako dobrý hudební vkus? A pokud ano, není dobrý právě tím, že není většinový?

Soundwaver

„ta hudba dělá evidentně dobře a líbí se jim. Proto to poslouchají.“

Není to spíš tím, že si už zvykli i na to málo a ti, co mají rádi pestrost apod. přešli na internetové streamy? kdyby všechna radia z hlediska rotací, novinek, starších hitů, žánru, zůstala cca na stejné úrovni (jako tomu je třeba u Radia 1, Evropy 2, Impulsu apod.), ten rozdíl by určitě ze dne na den i oni poznali a taky by se jim to třeba nelíbilo.

Tom

A nejvtipnější je, když některá studentská rádia pouští jen samé komerční hity a moderátoři říkají, že pouští hudbu, kterou jinde neuslyšíme. Nedávno jsem poslouchal jedno nejmenované studentské rádio, kde představili Toulavou od Sebastiana vydanou v únoru 2015 a potom moderátoři diskutovali o tom, jak jsou česká rádia neaktuální. To už je fakt neuvěřitelný.

Žorž

Která studentská radia posloucháte? 🙂

Tom

Vůbec nemáš zač. Studentské rádio by mělo být odlišné a zajímavé a nemělo by hrát komerční shity. Je dobře, že ty se tohohle pravidla držíš.

Václav

Osmdesátku neznám ale devadesátku a milénium nepravidelně na hitradiu posloucham informace v akorát rozsahu a výběr (se zaměřením na progresivní hity) mi vyhovuje, nikdo zatím nedokázal hrát např něco jako milénium a to bez obtěžujících novinek.

Ale uznávám že současný výběr aktuální scény by mohl být lepší. Pořád se mi nezdá, že rádia s novinkama hrají podle toho co posluchači chtějí slyšet, jak se tu někdy tvrdí, spíš mě to přijde opačně. Rotace v lepším pohledu by byly zdůvodnitelné průměrnou dobou poslechu, ale když na FB sama E2 přiznala, že důvodem je , že každá novinka má „smlouvu“ aby x krát proběhla éterem. (škoda, že jsem nekopíroval , on taky pak chvíli FB e2 nejel, asi tam za to přiznání někdo dostal). Nebo již na radiotv už to bude minimálně deset let, kde byl článek o tom jak při nějaké české novince se nesmí hrát ta stará, tak se není čemu divit.

No jak tu bylo zmíněno, anglie to dokáže, ale podívejme na naše sousedy. Začnu námi. My to máme rozdělené E2 průměrně nové a pak IMpulsy a F1 to staré, nebo nové ale ne tolik odvážné jak ta E2, E2 je odvážná, ale jen co nejmíň jak musí. V tomhle rozdělení vidím malé pozitivum, připomínám o rozšíření E2 si posluchači psali z Brna, Ostravy, tak jak později Beat a Country. Zatímco u těch sousedů jsou stanice kde rotují ty nejjednodušší novinky a plus se tam gulášuje od 80, němci snad neměli jedinou stanici, kde by to nedělali, když jsem byl na výletě na šumavě, kdyžtak mě opravte doplnte, ale ja nic zajímavého od nich nechytil same takove Bayern 3, DLF aktuell byla to stejná šeď. V rakousku se vyse zmineny styl soustředuje na OE 3 třeba v restauracích, obchodech nic jiného nepoužívali, FM4 vůbec, škoda. No v polsku je toho stylu RMFFM a ZET, možná ESKA je o něco odvážnější než E2. Na slovensku jsou naopak samé E2. Expres, FUN jsou Evropy, ale začli už tak hrát před přichodem E2 SK a ta je poslechovostně pod nimi. A Radio FM je taky pod nimi, ale důležitá je jeho přítomnost a poslechovost na to že je alternativou je dobrá. Tím se dostávám k tomu, co vlastně chceme, a) alternativní stanici, a nebo b) aby ty kafemlýnky rotovali po anglicku? Když bysme měli alternativní stanici a já jsem názoru, že může být přitažlivá rytmická např. FM 4, tak si tam můžeme kdykoli odskočit, a E2 nám můžou být jedno až na to, že nás to bude otravovat na veřejnosti, protože viz. u sousedů přítomnost alternativy neznamená kýženou likvidaci Evrop. Podle mého názoru šlo by to dělat ještě lépe než zmíněný Expres, ten mě moc oproti Rakušanům neoslovil. Snaží se ale dělají ´to složitě to bude vlivem tradice R1, což je dobře že R1 tu máme, ale chtělo by to ještě něco jiného. Alternativu můžeme dělat, že chceme nabídnout a)úplně všechno na úkor složitosti a to je R1 a nebo b) přitažlivě, a to tu podle mě nemáme.

Žorž

Haha, tohle jsem si vyfotil a ukážu to našemu vedení 😀 Každopádně děkuju za uznání a těší mě. Jsem rád za zpětnou vazbu, ať už je jakákoli 🙂 Já zastávám názor, že studentské radio je tu od toho, aby svým posluchačům rozšiřovalo obzory a ne papouškovalo ostatní. Upřímně, kladné reakce, jako je ta tvoje, bych bohužel dokázal spočítat na prstech své zmutované osmiprsté ruky. To je důvod, proč tuhle muziku tlačím do vysílání při každé příležitosti – aby hity z Británie byly hity i mezi studenty, kteří nás poslouchají.