Komentáře a diskuze

  • Jirka 29. 3. 2020 v 21:28 k KomentujemeRozhovor na pohodu, ikdyz me Mirek dokaze roztocit, mam ho rad a drzim mu palce. Vice takovych, jako on.
  • Ovi 29. 3. 2020 v 15:25 k KomentujemeRozhovor s majitelem rádií Color a Hey Miroslavem Pýchou na webu Jaroslava Berky Česká média.
  • Vaclav 29. 3. 2020 v 14:28 k KomentujemeA jak vnimate neustálé prerusovani starymi novinkami? Stejně i kdybych chtěl slyšet urcity novy hit, nepodaří se to behem čtvrthodinky...
  • Ovi 29. 3. 2020 v 13:46 k KomentujemePřestože jsem eurodance v devadesátých letech docela intenzivně konzumoval, nahrával na kazety, poslouchal hitparády, pouštěl spolužákům ve ...
  • Míra 29. 3. 2020 v 10:19 k KomentujemeAha, pak to bylo opravdu přímo vysílání ccir. Jestli si dobře pamatuju, vysílalo se v češtině jen část dne...Frekvenci si...

Články

Přehled AM vysílačů v Praze a okolí

Frekvence (kHz)StaniceStanovištěVyzářený výkon (W)Pol.Poznámka
639Český rozhlas Dvojka
Český rozhlas Dvojka
Liblice750000Vpo-pá 04:00-0:00, so-ne 05:00-0:00; také v DAB+ a FM
981Český Impuls
Český Impuls
Líbeznice - Bořanovice10000Vtaké v DAB+
1062Country Radio
Country Radio
Zbraslav19952V19:00-06:00 výkon 1000 W; také v FM
1233Radio Dechovka
Radio Dechovka
Zbraslav10000Vtaké v DAB+

Vysvětlivky: AM = amplitudová modulace; kHz = kilohertz; W = watt; Pol. = polarizace antén V vertikální (|).

Chyby nejsou vyloučeny.

 

46
Komentáře

22 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
Lill

Liblice sendet noch mit 750 KW , Topolna ( 270KHz) 50KW Transistorsender ( aber zu hören bis Berlin !!!) , Coutry- Radio Praha mit 20 KW ( nachts 1 KW) , Cesky Impulz über 2 Sender bei Prag ( 10 KW) und Moravske Budejovice mit 5 KW. Dechovka sendte über mehrere Mittelwellesnnder Prag 10 KW, Brno 0,5 KW, Stezery ( bei Hradec Kralove 5 KW , Moravska Ostrava auch 5 KW und in Dobrochov auch 5 KW. Also alles bestens in CZ ! Es grüßt Wolfgang Lill http://www.radiomuseum.org

Václav

K příspěvku „OVI“:
Poslech rozhlasu v krizových situacích – cituji:
„Šířený program: Český rozhlas 1 Radiožurnál, vysílač je také součástí systému RADIO-HELP, kdy zprostředkovává přenos informací v mimořádných situacích. Pro tyto účely je do stávajícího analogového dlouhovlnného vysílání rozhlasového vysílače, superponován digitální signál formátu HD Radio“ (http://jirka-kaplan.blog.cz/1610/pokracovani-stredovlnne-renesance ).
Jedná se o vysílač Topolná, 279 kHz, výkon (dnes) pouhých 50 kW (dříve 1500 kW, pak technologické minimum 650 kW, původní vysílač nahrazen novým).
To, co jsem napsal výše, je blízké názoru jednoho příslušníka armády, který měl na jedné z pražských vysokých škol přednášku o možnostech informovanosti obyvatelstva a ovlivnění jeho chování v krizových situacích. A ten si rovnněž postěžoval na rušení a likvidaci funkčních AM vysílačů, které měly být v takové situaci využity.
Doporučuji nahlédnout do Euro-African Medium Wave Guide od pana Hermana Boela (je rozdělen na dvě části – 531 – 1098 kHz a 1107 – 1780 kHz) – a bude jasné, kolik vysílačů je provozních a kolik vypnutých.
Ano, AM rozhlas je v mnohých ohledech neperspektivní z hlediska kvality šířeného signálu atd., ale nelze mu upřít, že jedním přiměřeně výkonným vysílačem je možno obsáhnout většinu území státu, což stejně výkonným FM vysílačem nelze.
Když je tento druh vysílání tak neperspektivní a nezajímavý, proč je v zahraničí množství časopisů, zabývajících se radiotechnikou (např. QST), firem a zasilatelských společností (např. australský Radio Shack), které nabízejí přemíru typů, druhů, provedení a kapacit ladicích kondenzátorů, vysokofrekvenčních lanek, cívkových koster klasických a voštinových, dolaďovacích jadérek, feritových trámečků nejrůznějších profilů, průměrů a délek, sluchátek s impedancí 8 kiloohmů a dalších součástek, krátkovlnných antén atd. (mohl bych pokračovat) – a to neberu v úvahu obchody, nabízející speciální krátkovlnná zařízení, anténní tunery a další doplňky.
Byznys je byznys – a kdyby o tyto věci nebyl zájem, nebyly by ani podobné obchody a společnosti.
Logika věci z pohledu rozhlasu je jasná: snížíme výkon, část obyvatelstva nebude (moci) toto vysílání sledovat, a pak se prohlásí, že o tento druh vysílání není zájem, poněvadž jej sleduje jen nepodstatný počet posluchačů a tedy vysílače se zázemím a vším, co k tomu patří zrušíme.
Vysílač Topolná na dlouhých vlnách je toho názornou ukázkou !

H.

Ten voják má samozřejmě pravdu. V případě opravdu krizové situace, jakou může být třeba válečný konflikt na našem území, by dnes lidé byli zcela odříznuti. Všechny ty moderní serepetičky, jako jsou LTE sítě, DAB, internet, DVB-T atd. by lehly jako první. Vlády, které ruší klasické analogové rozhlasové vysílání (AM či FM), se dopouštějí zrady na vlastních národech. Že jsme moderní civilizace a nic se nám nemůže stát? Cha! To je naprosto směšné. Nikdo nikdy neví dne ani hodiny. Součástí národní strategie by mělo být udržování analogového vysílání a povědomí o možnostech jeho poslechu. A to včetně AM.

Martin

Václave, je vidět, že o problematice hodně víte. Mým koníčkem je také dálkový příjem stanic v AM pásmech z celého světa… chytám třeba i slabé regionální středovlnné stanice ze Severní i Jižní Ameriky, dálné Asie apod…obdobně i na vlnách krátkých a třeba i různé služby na vlnách dlouhých (NDB). V jižních Čechách mám na nezarušeném místě vybudovanou dálkově (přes internet) ovládanou SDR přijímací stanici… všechny české DV a SV vysílače mi tu samozřejmě burácí v naprosto čisté kvalitě, přes den i ty z bližších zemí a větších výkonů, v noci se pásma zaplní… pokud se chcete zaměřit na Ameriku, vhodná doba je během svítání (Evropa a Blízký východ už utichá, ale nad Atlantikem je pořád ještě noc), na podzim Jižní Amerika, v zimě Severní…s dálnou Asií a Pacifikem je to obráceně – tedy na podzim a v zimě odpoledne, předtím než příjde tma a noc do Evropy. Pokud se chcete ozvat písněte na mates.bbm@seznam.cz, můžeme být v kontaktu… takových nadšenců není nikdy dost:-)

Ty rádoby-odborné řeči o nemodernosti a jak je potřeba to všechno povypínat a pobourat také miluji:-) víceméně je to ale problém jenom Evropy, jinak se v těchto pásmech vesele jede… třeba v jižní Americe naopak občas i nějaká stanice přibyde…to stejné třeba Čína..nebo Indie ve velkém modernizuje SV a KV vysílače a připravuje na DRM…. a když, tak i v Evropě je už teď plno AM pirátů (třeba Itálie, nebo Nizozemsko)… vymřít se ještě nechystám, tím spíše, když mi ještě nebylo ani 30 a něco mi říká, že jsem ještě o chlup mladší, než sám autor těchto stránek:-)

Přečtěte si třeba diskuze o nemodernosti AM v autech – najednou se pod tím článkem vyrojilo plno názorů z řad laiků a běžné veřejnosti, že to poslouchají na cestách do zahraničí, nebo diskuze, když se snižoval výkon Topolné… radost z takových pohřebních zpráv většinou mají jen lidé, kteří o rádiu něco ví a sami by z nějakého divného důvodu všude viděli nejméně DAB+++++ a FM5+, široká veřejnost takové kroky spíše odsuzuje…pak se dozvíte, že to vlastně ani není tak špatné, jak se třeba i na této stránce tvrdí…

Václav

Zastaralý systém ? Možná, ale strategicky nesmírně důležitý. Při povodních, katastrofách a podobných záležitostech je jednoduché vysílat informace na střednícch vlnách, protože kdo někdy vzal do ruuky páječku a nějaké součástky, je mu jasné, že postavit středovlnné rádio (krystalku) jde za půl hodiny a jsou to 4 součástky (kromě antény a uzemnění.To dokáže i dítě věku pionýra. Ale postavit z vraku čehosi FM rádio nebo přijímač digitálního rozhlasu je naprosto nemožné.
Proto v Rusku, Americe, Číně, Německu, Francii a jinde se udržují vysílače na středovlnný rozsah, kvůli krizovým situacím.
U nás se stožáry rozřezaly, vysílače zrušily, pozemky s technologií rozprodaly a rozkradly – a máme současný stav. Jen se podívejte, kolik AM soukromých stanic pracuje v Německu !!!
A navíc – možná, že jste si všimli, že příjem na středních vlnách (konkrétně ČRo 2) je zkreslený (zejména v sykavkách) a s podivným zvukem. Na dotaz mi technik ČRo 2 odpověděl, že :
1).vysílač pracuje s kompresorem, který zajistí modulaci 90 % (slovy devadesát procent) !
2. Na vysílací straně je zařízení, provádějící jakousi preemfázi (5 kHz + 10 dB), aby se „zlepšil zvuk“ omezený propustným pásmem mf zesilovače.
Nelze se tedy divit zkresleným sykavkám a podivnému zvuku.
Navíc se (pro úsporu energií) mění výkon nosné v závislosti na hloubce modulace.
Z tohoto pohledu se jako rádio s nejlépe podaným zvukem ukázal přijímač HARMONIE (rok výroby 1951), který měl vyveden výstup detektoru a (stejně jako ostatní zkoušené přijímače) přiveden na vstup zesilovače 2×20 W a reproskříně s obsahem cca 20 litrů. Byl lepší než tuner SONY ST – SE 700 (2 ant. vstupy, kompletní RDS, 2 šířky pásma FM mf zesilovače, SV a DV, ….).
Průběhy mf zesilovačů byly kontrolovány woblerem Wandel-Goltermann.
Přeji všem dobrý poslech – nejen těm na SV.

Vojta(1)

Představa Krystalky je jistě zajímavá, avšak má jednu potíž. Tato legendární zapojení o 4 součástkách (sluchátko s vysokou impedancí + hrotová dioda + otočný kondenzátor + cívka s feritovou výplní) totiž vykazují mizernou citlivost, vyplývající z jejich jednoduchosti. Aby krystalka hrála jak má, musí se nacházet v oblasti s vysloveně luxusním signálem. Na většině míst ČR tak bude krystalka zcela hluchá. Daleko lepší je použít přijímač typu audion.

pavel

Všiml jsem si v poslední době (jsem v Praze-Řepích), že ČRo2 na 636 kHz od 8-16 hod prudce sníží výkon – důvod neznám, ale zřejmě podle některých výšeuvedených příspěvků náš slavný rozhlas musí „šetřit“ a pak to AM úplně odstřihne. Ostatní stanice 3 středněvlná vysílání jdou slušné (kromě v noci – to je dost zarušené – tedy kromě Dechovky).
Tož tak

Martin Kadaník

Není to 636 kHz ale 639 kHz, a děje se tak z důvodu přepínání z vysílače Liblice u Českého Brodu, který pracuje s výkonem 750 kW na vysílač Zbraslav u Prahy, který pracuje s mnohonásobně nižším výkonem 40 kW. Zbraslav slouží jako záložní vysílač v době údržby vysílače Liblice. Na něm aktuálně probíhá údržba stožárů, výluka je nepravidelná od 14.5.2018 do 27.5.2018 většinou v časech od 9 do 18 hodin. Záleží také na počasí, ve kterém mohou technici pracovat.
Nicméně je pravda, že středovlnné vysílání je dnes již celkem přežitek a ČRo by mohl koncesionářské poplatky určitě využít lépe, než dávat miliony do zastaralého systému.

Ententík

Príma komentář Tome r!! Je vidět, že jste velmi inteligentní člověk.

Jarda

na „AM“ at už v mw nebo lw musite mit nejen radio ale i antenu.
https://www.youtube.com/watch?v=oVn8cmXE2EY
Takto třeba hraje až v Liberci na nádraží, ale tak antena má zesilovač i pro AM pásmo no a ve dne to hrálo překvapivě dobře.
Zato takový český impuls tak stačí když projede tramvaj tak to začne blbnout.
https://www.youtube.com/watch?v=A3lTnQd4IxI

Anonymní

270 kHz zkurvili jste to tak,že to dál nejde.

H.

To je účel. Všechny odradit a pak říci, že to můžou vypnout, protože to nikdo neposlouchá. Počítám, že to nastane v řádu několika let. Nanejvýš.

Johny

Zapomeňte na Topolnou jako celostátní 1500 kW DV vysílač, případně s přesahem do Evropy, čo bolo, to bolo. Z ekonomických důvodů se z něj stal pouhý 50 kW dokrývač Zlínské oblasti, jelikož si tamější posluchači stěžovali na mizerné pokrytí Radiožurnálu na FM.

JM

U SV a DV jde také o zásadní nárůst průmyslového rušení, které produkuje dnes snad cokoliv od moderních praček, lednic, kotlů přes počítače, WiFi routery, nabíječky pro notebooky/mobily atd.
Pamatuji si, jak jsem ještě v roce 2000/2001 poslouchal v paneláku na Jižním Městě po večerech bez problémů na obyčejném malém přenosném rádiu Sony lucemburský Marnach na 1440 kHz (tehdy RTL 1440). Hrálo to naprosto čistě (byť s úniky) a poslouchal jsem to vždy před spaním na sluchátka, hráli tam už tehdy to, co v českém éteru nebylo a dodnes moc není (rozumné oldies 60s-80s)…

Když si dnes v tom samém bytě pustím večer SV, přes průmyslové rušení naladím tak leda Liblice, Zbraslav a v náznacích na DV Topolnou, Poláky případně na SV Kossuth. Nic dalšího nehraje.

Václav

Zdravím, udaný výkon u Liblic (639 kHz) je asi zbožným přáním, kdysi měl vysílač výkon 1500 kW (2 x 500 kW konce a 500 kW jako posila nebo náhrada při výpadku jednoho stupně), dnes je asi poloviční – kontrolováno měřicím přijímačem Körting v dobách „za bolševika“ a dnes – síla pole je desetinová !
Totéž platí i o vysílači na dlouhé vlně 270 kHz, kde je výkon rovněž zhruba poloviční – kvůli úspoře energie, přestože jsou všechny veřejnoprávní vysílače opatřeny zařízením, měnícím výkon nosné vlny v závislosti na síle modulace – v literatuře se uvádí úspora kolem 30 % ! Obě informace od pracovníků vysílačů – nemá se o tom moc mluvit !!!
Bydlím na Proseku a mám potíže (které dříve nebyly) s příjmem Country radia 1062 kHz, dříve bylo dobře slyšitelné, teď je na hranici příjmu – v šumu – a to ne v noci (neděle, 11 hod. dopoledne).
Tamtéž je nejhlasitější Dechovka, dříve byl obdobně silně slyšet Český Impuls 2, ale i ten v poslední době ubral na výkonu.
Pokud někdo má podobné zkušenosti – nejlépe místo příjmu kolem Proseka, Ďáblic, … uvítal bych je.
Nejde o to, že bych byl odkázán jen na příjem na AM, ale baví mne sledovat provoz na středních a krátkých vlnách a např. Kossúth Rádio Budapest (540 kHz) má inzerovaný výkon 2000kW a je zde slyšet zhruba stejně silně jako Český Impuls 2.
Děkuji.

Petr

Zdravím z Ústeckoorlicka, mám stejnou zkušenost, Liblice mají daleko menší výkon, stejně tak na 270kHz je výkon 50kW a příjem nestojí za nic. Country na 1062kHz zde už nejde vůbec. Dříve bez problému.
No je to konec výkonných AM vysílačů a tím pádem i dálkového příjmu, škoda. Na druhou stranu dnes se přes AM téměř neposlouchá je to spíše jen koníček nadšenců (i můj) lovit vzdálené stanice v éteru.

Jan

Nejspíš bude nižší výkon způsobený tím, že Český rozhlas nechce původní výkon platit. Tak alespoň byly v minulosti nastavené ceníky, že rozhodoval výkon vysílačů. Radiokomunikacím snížení výkonů může způsobit jen potíže, protože snížení výkonu (a platby) na polovinu neznamená snížení nákladů na polovinu. Liblice, pokud se dobře pamatuji, měly původně spřažené dva vysílače 750 kW a podobně dlouhá vlna na Topolné. Když jsem ještě jezdil po republice, tak Radiožurnál na dlouhé vlně jsem v autě poslouchal raději, než se nechat rušit kolísáním příjmu a přelaďováním FMek. Dnes by to už, jak vidím, nešlo.
Liblice byly brané jako základní vysílač, který měl pokrývat celou republiku v případě mimořádných událostí. To se zřejmě taky změnilo.
Pokrytí Jižní Moravy FM signálem byl vždycky specifický problém ze dvou zdánlivě protichůdných důvodů – jednak členitost terénu, ale na druhou stranu otevřenost a plochost terénu na hranicích směrem na Slovensko a Rakousko, kde vzrůstalo nebezpečí vzájemného rušení vysílačů a nebyl dostatek frekvencí, které by prošly mezinárodní koordinací. Proto tam zůstávalo vysílání AM.
Vysílání na AM je nákladné a Rozhlas než by ubral peníze na vlastní provoz, tak vždy raději bude omezovat prostředky na vysílání, kde je objektivně posluchačů méně a moc nechce IMHO slyšet, že je státní placená veřejnoprávní služba, pro kterou by poslechovost neměla být na prvním místě.

Vojta(1)

Liblice jsou zcela nesmyslně vypínány v čase mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a to i v zimě. Tento časový úsek je přitom z hlediska šíření středních vln ekonomicky nejvýhodnější, neboť právě v tuto dobu by to pokrývalo většinu Evropy a sever Afriky. ČRo to nezajímá. Hlavně, že to jede přes den, kdy ten signál skoro nikam nedoletí. Obzvláště v průběhu léta to jsou vyhozené peníze.

Václav

Obdobný problém je v západních Čechách. Už za minulého režimu bylo v usnesení z jakéhosi jednání ÚV KSČ konstatováno, že „pokrytí západních Čech rozhlasovým vysíláním je nedostatečné“ – a byla nastíněna opatření, jak to změnit, aby obyvatelstvo nebylo vystaveno západní propagandě – nicméně nic se neudělalo – a to byly v provozu mnohé dnes již zrušené vysílače. Současná situace je taková, že v určitých místech není možno přijímat český rozhlas (= Dvojku) ani na FM ani na středních vlnách bez dalších opatření. Pokud investuji do antén a dalšího vybavení, mám příjem bezvadný. Ale na obyčejné rádio za 500 korun (víc obyčejný posluchač neinvestuje, protože převážně sleduje TV) je třeba někdy pracně najít místo, kde je příjem uspokojivý a pokud přejdu na jiné místo v místnosti, může být příjem degradovaný odrazy.
Je zajímavé, že komerční stanice v pásmu FM na stejném místě hrají bezn potíží, je to zřejmě tím, že používají jinou polarizaci (ČRo horizontální = vodorovnou, ostatní stanice vertikální = svislou) – svislá polarizace má několik výhod jako menší útlum při povrchu země, stavba antény je jednodušší a zabírá méně místa do šířky. U svisle polarizované antény není problém dosáhnout kruhového vyzařovacího diagramu při dobrém zisku (https://www.pira.cz/antena.htm; http://www.radiotv.cz/radio-vysilace/).
Tak tomu je v místě, kde vlastním domek po rodičích, kam jezdím na víkendy. Místo je nezarušené (pro AM rozhlas) a k dokonalému poslechu FM stanic německých, rakouských i tuzemských postačují dvě antény na půdě. Ovšem v obývací místnosti na vestavěnou feritovou anténu (přijímač OKEAN 209 – u nás se prodával jako SELENA) je příjem ČRo 2 (= Dvojky) na 954 kHz zhruba ve stejné kvalitě jsko příjem Radia Dechovka na 1233 kHz nebo Českého impulsu na 981 kHz.
Obdobný – i když o něco lepší výsledek – je i při příjmu na receiver SANSUI 5050 a na tuner SANSUI TU 666 (je to sice dědeček, ale AM díl má precizně provedený – směšovač a oddělený oscilátor, laděný vzduchovým kondenzátorm).
Uvedené informace laikovi mnoho neřeknou, ale kdo se poněkud více zabývá problematikou rozhlasového příjmu a s ním související techniky, je mu zřejmé, že uvedená technika není z vietnamské tržnice. Japonské přijímače jsou sice starší, ale to, co vyráběla TESLA Bratislava jim nesahalo „ani po ponožky“.
V době jejich prodeje se na kavalitu příjmu dbalo mnohem víc, než dnes.
Výše uvedenou slohovou prací jsem jen chtěl podotknout, že jsou (a budou) na území republiky místa s obtížným příjmem v tom či onom rozsahu a nezmění to sebesofistikovanější digitální vysílání, jak se mnozí přesvědčili u DVB-T. Tam, kde se dal TV signál sledovat s malým „duchem“ nebo šumem, digitální příjem „kostičkuje“ a je nepoužitelný navíc s rozdíly v ročních obdobích (sněhová pokrývka, listí na stromech, mlha,…) – a to i v Praze, kde jsou některé programy rušeny odrazy z letadel.
Nabízí se příměr : „každá změna je k horšímu … „