Menu teď najdete pod tlačítkem ☰ vlevo nahoře.

Komentáře a diskuze

 • frkotou 20. 2. 2019 at 21:34 on KomentujemeMělo. Možná proto, že spolumajitelem byl zároveň majitel Blaníku. Vranov byl ale o 2 roky později než Blaník.
 • Honza K. 20. 2. 2019 at 21:27 on KomentujemeMně se ta přednáška dnes moc líbila. Byla velmi stručně a přehledně shrnuta do 2 hodin a dozvěděl jsem se
 • Michal 20. 2. 2019 at 19:37 on Komentujeme:-D U studentů to asi skutečně nějak takhle funguje. Ale třeba já, jakožto člověk v produktivním věku nemám vž
 • H. 20. 2. 2019 at 19:09 on KomentujemeNo já nevím, jestli je to důvod k optimismu. Má někdo nějaké informace, jaké ty přednášky o DABu ve školách
 • Moje Dvojka 20. 2. 2019 at 18:17 on Jak se změní Český rozhlas Dvojka v roce 2019?Zdravím, pořad Káva o 4 - "Kavárna o 4" by se mohl vysílat např. ve čtvrtek živě z připravované kavárny
 • Hony 20. 2. 2019 at 18:16 on Free Radio chce do Prahy na 107,9 aneb Ukažme PražákůmAle na 107.9 je dalnice ale frekvrence 102.3 a 107 je volna

Články

Změny ve zvuku pražských rádií

S novým tišším, ale zato podstatně kvalitnějším zvukem vyrukovalo rádio RockZone 105,9. Jeho bohnický vysílač byl dlouhá léta nastaven na nesympaticky zkreslený projev, který nemálo degradoval vysílaný program. Může jít o jednu z prvních vlaštovek v nadcházejícím „ztišení“ českých rádií, aby vyhověla předepsanému modulačnímu výkonu vysílačů 0 dBr. Tento parametr bude nyní Český telekomunikační úřad od provozovatelů vyžadovat.

Pražské a středočeské Rádio Sázava podle vyjádření majitele již modulační výkon stáhlo. Opravdu má nižší hlasitost ve srovnání s ostatními, kteří vysílají postaru. Fajn Radio dokonce nedávno na pražských kmitočtech Ládví 97,2 MHz a Michle 94,1 MHz upravilo svůj doposud slušný zvuk tak, že doslova řve, je silně zkreslený a tím odpudivý. Nekvalitou se přiblížilo nechvalně proslulé modulaci sesterského Radia City.

22 komentářů Změny ve zvuku pražských rádií

 • Anonym

  Rozdil je u Fajnu 98.1FM z Chomutova(kvalitni bassovy zvuk) a Plzne 97.1FM,kde jsou vyhnane vysky a temer zadne basy. Pred 4lety temer 3mesicni vypadek stereovahy (neposlouchatelne),ktereho si nikdo nevsiml,spravujici firma RTI pry nenasla zadnou zavadu a mlcky to opravila.Jinak vyzkouseny vysilace ve Varech,C.Budejovicich a Klatovech- maji daleko lepsi zvuk nez ta Plzen 97.1FM

  • Ovi

   Fajn radio v Berouně na 90,6 mělo dnes silně zašuměnou, chvílemi zcela neposlouchatelnou modulaci. Totální šum je už několik dnů také na vysílači Třebíč 104,8 Rádia Petrov, které se za to na svém webu i FB omluvilo, což je chvályhodný přístup.

 • Karlos Kroužilos

  Přátelé, mám dotaz. Mám info od dobrého zdroje, že se tento týden nastavoval zvuk na vysílači Fajn rádia v Praze na 97,2 /týká se to i 2. vysílače v Praze na 94,1/…. Zvuk je o něco tišší a neměl by být i tolik vyhnán kompresí. Zajímá mě Váš názor, zda máte možnost to srovnat i s ostatními vysílači Fajnu, které zatím nejsou nastaveny /třeba Ústecký Fajn North Music 95,2 a další jeho frekvence, je víc basovější….. Tak zda Vám připadá ta Praha lepší, či nikoliv…. PS: Fajn ani ostatní rádia Media Bohemia neposllouchám, jen jsem byl požádán jedním známým, zda by se někdo k tomu novému nastavení vyjádřil…. Díky

  • JM

   S jinymi vysilaci Fajnu neporovnam, ale je to urcite o lepsi nez to bylo. Fajn mel zvuk neskutecne vyhnan kompresi a byly tam i desne „skoky“, kdy po jinglu nebo v predelech zvuk vyletl a pak se ztisil. To je tam sice stale, ale ten efekt je mnohem mensi.

   Jinak ten zvuk Fajnu si pamatuji, protoze to maji naladene v kadernictvi, kam chodim… Fakt se to nedalo poslouchat, nyni uz se to da.

   I tak je to ale stale dost desne, napriklad proti Expresu, Radiu 1, Coloru, Beatu, Hey a dalsim.

  • Ovi

   Na první poslech je zvuk Fajnu v Praze méně zkreslený, nemá tak potlačené středy jako dříve. Možná právě díky tomu je subjektivně o kapku hlasitější. Jen tak na okraj: Fajn má zřejmě v Praze a v Jihlavě rozdílný kód PI, protože pokud si v Praze Fajn uložíte na autorádiu, v Jihlavě vám nenaskočí, musíte si ručně vyhledat místní frekvenci. A ještě jedna poznámka: Fajn radio je fakticky poslední FM stanicí v Praze, která se věnuje pouze současné hudbě. Moderátoři-herci nejsou úplně marní, takže má moje velmi lehké sympatie (hlavně ve srovnání s Evropou 2, kterou vnímám jako takový Impuls pro mladší).

 • Jirkas

  Neustále atakuji Radio Dance pro jejich opravdu strašný zvuk,víte co mě odepsal člověk zřejmě odpovědný za naladěni současného stavu?

  Cituji přímo zprávu tak jak přišla:

  „Dobrý den……

  Co se týká procesoru a jejího naladění víme o tom pokoušíme se současným procesorem dělat i nemožné tak abychom dodrželi dané normy 0Db, ale vzhledem k síle výkonu vysílače v současné době z toho víc nedostaneme (102,9= 100W, 89,0=150W) srovnávat nás z rádii které mají v Praze výkon vysílačů 2-5 KW je nesrovnatelné.“

  To se mě snad zdá..

 • Lukas

  Měl jsem to štěstí, kdy jsem při přelaďování radia narazil na jednu a tu samou skladbu a to na 90.1 – MDR JUMP (Dresden/Wachwitz 100 kW) a na 97.6 – Hitradio FM Crystal (Děčín 200W). Zatímco zvuk na německé stanici zněl přirozeně, na Děčínské frekvenci i po aplikovaném 0 dBr je přebasováno na úkor potlačených středů. Dalším problémem je již níže zmíněné kolísání hlasitosti, které je znát při nástupu znělky, kdy končí píseň a jingl doslova vpálí do repráků a následuje prudké ztlumení.

 • H.

  Zdá se, že v Čechách je již drtivá většina vysílačů nastavena na 0 dBr. To ovšem neznamená, že je toto nastavení precizní, některé stanice jsou i tak o fous nad limitem a teoreticky mohou být ze strany ČTÚ sankciovány. Ono holt nestačí na modulačním procesoru nastavit 0 dBr a spoléhat se, že to tak bude i v reálu. Modulační procesor např. nebere v potaz přírůstek výkonu zaviněný vysíláním RDS. No a způsob, jakým modulační procesory regulují výkon, to je u některých privátních stanic kapitola sama o sobě. Jednou ta regulační smyčka evidentně generuje zákmity, tedy výkon roste i když už je nad limitem a měl by klesat, jindy hlasitost lítá nahoru dolů. Stále nechápu, co má tohle znamenat a k čemu to vlastně slouží.

 • Ovi

  V Praze aktuálně vysílá „nahlas“ už pouze Radio Hey! a Classic FM. Vše ostatní zdá se ztlumeno k 0 dBr. Změna zvuku je patrná u Dance radia, které v posledních dnech hraje prakticky beze středů. Jeho zvuk je ještě horší, než mají dosavadní propadáky F1 a E2. Snad je to dočasná porucha.

 • Ovi

  Od včerejška zaznamenávám další úpravy na pražských vysílačích. Zřetelné ztišení proběhlo na stanicích Ethno (včetně nasazení dynamického RDS, které se načítá lépe než dříve), Radio 1, Spin a Kiss 98.

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)