Komentáře a diskuze

 • frkotou 22. 1. 2019 at 22:43 on KomentujemeKrokodýl ve Znojmě zase vypadl. Opět jen šum.
 • David Pražák 22. 1. 2019 at 14:52 on KomentujemeTo už bych raději na Kissu uvítal 2hot Luboše Nováka. Tam jsou aspoň dobré pecky. https://www.mixcloud.com/Lub
 • Hirka Tenisák 22. 1. 2019 at 14:12 on Rádio Dálnice má na okraji Prahy nový vysílač na 104,2Ze zpráv televize Relax https://www.youtube.com/watch?v=AZ0ElFO5f0o
 • Dan 21. 1. 2019 at 23:38 on DAB/FM rádio Pure One Mini Series II po 5 letech provozuKontaktoval jsem podporu Pure radia, zatím mi poradili ty známé kroky jako restart routeru atd, ale zatím nic
 • Honza K. 21. 1. 2019 at 22:29 on KomentujemeAno všechny 3 díly, nejvíc mě na tom štve jak nenechá dohrát ani minutu žádnou skladbu, co se týče Kissmánie
 • Jirka Tenisák 21. 1. 2019 at 13:18 on KomentujemeV Korunní dělám hned vedle objektu policie a auto rádia Fajn tam stojí již skoro rok, možná déle.

Články

Vánoční postřehy z éteru Olomoucka 2018

Období vánočních svátků je jednou z mála příležitostí, kdy se vracím na rodné Olomoucko. Samozřejmě mě zajímá, jak se vyvíjí místní rozhlasové stanice, jestli se něco děje, v jakém rozpoložení jsou zdejší VKV vysílače. Co jsem zjistil tentokrát?

Bluesrockové Radio Haná SkyRock má synchronizovaný zvuk minimálně na vysílačích Olomouc 100,0, Prostějov 100,2 a Zábřeh 103,7. Na všech je nastaven údaj RDS PS ve tvaru SKYROCK_. Bohužel v prostoru mezi nimi je v provozu ještě vysílač Mohelnice 99,7, který má modulaci značně opožděnou a navíc PS ve staré podobě HANA_OL_. Také vysílač Rýmařov 90,2 má modulaci jinak zpožděnou. Poslech v autě například v okolí Litovle, Uničova nebo na dálnici D35 je tak velmi nekomfortní.

Naladíte-li Radio Kiss na olomouckém vysílači 106,1, na některých přijímačích se vám neobvykle nejprve načte radiotext s aktuální skladbou a až po nějaké době a jen při velmi dobrém signálu PS ve tvaru _KISS___. Kmitočet Mohelnice 97,8 RDS načítá zcela bez problémů i při relativně slabším příjmu. Jeho zvláštností je PTY Varied, zatímco jinde má Kiss Pop music, a také statický radiotext.

Tradičně speciální je PS na vysílači Pohořany 105,6 dlouhodobě hibernovaného Rádia Zet. Je to zřejmě jediný vysílač Zetka, který má PS zarovnaný doleva, čili ZET_____.

Pouze jedním rádiem v okrese Olomouc, které nabízí funkci RDS RadioText Plus (RT+, velmi zjednodušeně řečeno dvouřádkový radiotext), je Hitrádio Orion v Olomouci na 95,6. Sesterské Fajn radio službou RT+ na Olomoucku nedisponuje, přestože například v Praze je vysílána.

Zcela bez klasického radiotextu je stále Evropa 2 (- Morava) z Pradědu na 99,3. Přitom v dávné minulosti, ještě za éry Evropy 2 – Attack, frekvence oplývala velmi bohatým radiotextem, jehož přečtení zabralo dlouhé minuty.

Ani po pěti letech od změny vysílaného programu z Radia Hey! na Country Radio (v mutaci Country Morava) se nezměnil PTY na 88,8 v Prostějově. Je tam stále původní Rock music.

Prakticky v každém regionu se najdou podobné odchylky a zvláštnosti na vysílačích. Vaše poznatky z různých částí Česka můžete uvést do komentářů.


18 komentářů Vánoční postřehy z éteru Olomoucka 2018

 • Jarda

  Na liberecku.. rock rádio, jak liberec 90,3 tak česká lípa 99,1 mají pty jako pop music, liberecký vysílač mívá poruchy s rds, někdy nejde vůbec, rádio hey jablonec 97,5 nemá pty vůbec a velmi jednoduchý rds, česká lípa 92,7 má nejen správné pty, dynamickoé rds a také RT+. Babišův impuls zde pty také nemá, (zobrazí se mi no pty), Také to tu není jednotné a uspořádané. Pro zajímavost němcům (které tak všichni vychvalují), nemá rádio lausitz pty (zobrazí se jako none), přičemž by odpovídal pty „pop“.

  • Ovi

   Pokud je mi známo, tak Rádio Impuls v Liberci na 92,1 má specifický tvar PS _Impuls_ místo obvyklého _IMPULS_. Nedefinovaný PTY je u Impulsu běžným jevem, na některých vysílačích je nastaven PTY News.

   Rock Radio má PTY Pop music záměrně. Existuje totiž názor, že s takovým PTY je stanice dohledatelnější. PTY Rock music jsem viděl pouze ve Znojmě na 104,9.

   Krajské stanice ČRo mívají PTY Varied. Odchylkou je ČRo Sever 88,8, kde je News, a také ČRo Region 100,7 bez definovaného PTY.

   • Jarda

    Tak ono u hey je v jablonci „HeyRadio“ kdežto jinde je „HEYRADIO“ také v jablonci chybí pty. Ono na liberecku to takhle odlišné máme, stejně jako ten impuls malýma. U těch regionů se někdy ten pty mění, take jsem parkrat zahledl že to přepli, ale varied je tam po většinu programu.

 • Honza F

  Ahojte nema někdo záznam Rádia Orion ? (před hitrádiem)

 • Anonym

  neví náhodou někdo jaký software pro automatiku atd používají rádia ?

Napište komentář (na mobilu, prosím, vícekrát ťukněte do bílé plochy pod tímto textem nebo zvolte zobrazení webu pro počítač)