Komentáře a diskuze

  • Míra 29. 3. 2020 v 10:19 k KomentujemeAha, pak to bylo opravdu přímo vysílání ccir. Jestli si dobře pamatuju, vysílalo se v češtině jen část dne...Frekvenci si...
  • Jirka 29. 3. 2020 v 10:00 k KomentujemeJa zacinal kdysi na Aiwa ( v dobe kdy sem poslouchal Golem, RIO, Triangl, Voice of America atd), model si...
  • H. 29. 3. 2020 v 09:37 k KomentujemePři klasické mezifrekvenci 10,7 MHz a oscilátoru nad přijímaným kmitočtem se do pásma 66 až 73 MHz zrcadlil rozsah 87,4...
  • Ovi 29. 3. 2020 v 09:25 k KomentujemeMoje první rádia jsou popsána v článku Vzpomínky rozhlasového fandy na přelom 80. a 90. let. Dnes používám mobily Samsung...
  • Míra 29. 3. 2020 v 08:51 k KomentujemeMožná se zrcadlilo i obráceně (z oirt na ccir), netuším. Každopádně na Aiwa TPR-180E jsem poslouchal vysílání v češtině na...

Články

Vánoční postřehy z éteru Olomoucka 2018

Období vánočních svátků je jednou z mála příležitostí, kdy se vracím na rodné Olomoucko. Samozřejmě mě zajímá, jak se vyvíjí místní rozhlasové stanice, jestli se něco děje, v jakém rozpoložení jsou zdejší VKV vysílače. Co jsem zjistil tentokrát?

Bluesrockové Radio Haná SkyRock má synchronizovaný zvuk minimálně na vysílačích Olomouc 100,0, Prostějov 100,2 a Zábřeh 103,7. Na všech je nastaven údaj RDS PS ve tvaru SKYROCK_. Bohužel v prostoru mezi nimi je v provozu ještě vysílač Mohelnice 99,7, který má modulaci značně opožděnou a navíc PS ve staré podobě HANA_OL_. Také vysílač Rýmařov 90,2 má modulaci jinak zpožděnou. Poslech v autě například v okolí Litovle, Uničova nebo na dálnici D35 je tak velmi nekomfortní.

Naladíte-li Radio Kiss na olomouckém vysílači 106,1, na některých přijímačích se vám neobvykle nejprve načte radiotext s aktuální skladbou a až po nějaké době a jen při velmi dobrém signálu PS ve tvaru _KISS___. Kmitočet Mohelnice 97,8 RDS načítá zcela bez problémů i při relativně slabším příjmu. Jeho zvláštností je PTY Varied, zatímco jinde má Kiss Pop music, a také statický radiotext.

Tradičně speciální je PS na vysílači Pohořany 105,6 dlouhodobě hibernovaného Rádia Zet. Je to zřejmě jediný vysílač Zetka, který má PS zarovnaný doleva, čili ZET_____.

Pouze jedním rádiem v okrese Olomouc, které nabízí funkci RDS RadioText Plus (RT+, velmi zjednodušeně řečeno dvouřádkový radiotext), je Hitrádio Orion v Olomouci na 95,6. Sesterské Fajn radio službou RT+ na Olomoucku nedisponuje, přestože například v Praze je vysílána.

Zcela bez klasického radiotextu je stále Evropa 2 (- Morava) z Pradědu na 99,3. Přitom v dávné minulosti, ještě za éry Evropy 2 – Attack, frekvence oplývala velmi bohatým radiotextem, jehož přečtení zabralo dlouhé minuty.

Ani po pěti letech od změny vysílaného programu z Radia Hey! na Country Radio (v mutaci Country Morava) se nezměnil PTY na 88,8 v Prostějově. Je tam stále původní Rock music.

Prakticky v každém regionu se najdou podobné odchylky a zvláštnosti na vysílačích. Vaše poznatky z různých částí Česka můžete uvést do komentářů.


19
Komentáře

4 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Honza F

Nemá někdo náhodou záznam Rádia orion Nebo Rádia čas cca z roku 2007 ? 🙁 děkuji

Anonymní

neví náhodou někdo jaký software pro automatiku atd používají rádia ?

LU

Cart Master od 8BC, EPOS od Sepia systems, DAD od ENCO. My na Orlicku freeware RadioDJ, teď aktuálně PlayIt Live

frkotou

Těch je… Jeden z nejpopulárnějších a za mě asi nejlepších je třeba CartMaster od české společnosti 8BC. Pak jsou tu i RadioSpirit, AudioVAULT, Sam Broadcaster, DAD od firmy Enco, Dalet, Jazler, Zenon, ZaraStudio, RadioBoss, PlayIt, RadioDJ… Stačí si jen vybrat ;). Některé se platí měsíčně, některé jednorázově a poslední 2 jsou dokonce zdarma.

Honza K

A který používají Hitrádia a Fajnrádio?

Radiátor
Jarda

a který ma radio hey nebo color? 🙂

Radiátor

Obě rádia používají Megamix 2015. Program má jedinou výhodu, že se kupuje za jednorázovou cenu cca 15000,- Za tu cenu se dá koupit i Jazler RS2, který toho ale ve srovnání s Megamixem umí mnohem mnohem víc.

Honza

Rádio Kiss, Beat, Impuls, Country, Evropa 2, Expres FM, Dechovka, Signál a ještě možná nějaké používají CartMaster.

LU

myslím si, že většina už přešla na Sepia systems. Podle FB stránek Sepie.

Honza

No jo máte pravdu, ale mě osobně se mi CartMaster líbí víc.

Radiátor

E2, Kiss, Beat, Country, F1, Dance Radio, Bonton i Expres + Relax mají CartMaster. Impuls už tuším přešel na Epos od Sepie, stejně jako Seejay, či Česká Kanada. Rádio Petrov tuším stále používá AudioVault, stanice Radima Pařízka shodně Enco DAD. Free Rádio a Haná RadioSpirit. A ČRo stále Dalet+.

Kristián

Petrov už ho nepoužíva, teraz vysiela cez Sepiu.

Radiátor

Už bylo na čase. AudioVault je snad ještě mizernější systém než Dalet 🙂

Honza F

Ahojte nema někdo záznam Rádia Orion ? (před hitrádiem)

frkotou
Jarda

Na liberecku.. rock rádio, jak liberec 90,3 tak česká lípa 99,1 mají pty jako pop music, liberecký vysílač mívá poruchy s rds, někdy nejde vůbec, rádio hey jablonec 97,5 nemá pty vůbec a velmi jednoduchý rds, česká lípa 92,7 má nejen správné pty, dynamickoé rds a také RT+. Babišův impuls zde pty také nemá, (zobrazí se mi no pty), Také to tu není jednotné a uspořádané. Pro zajímavost němcům (které tak všichni vychvalují), nemá rádio lausitz pty (zobrazí se jako none), přičemž by odpovídal pty „pop“.