Za poslední cca měsíc je možné slyšet výrazné zlepšení zvuku na třech pražských kmitočtech. Na stížnosti posluchačů reagovalo Radio Ethno, jehož modulace je nyní zdařilá. Drobnou vadou na kráse zůstává pouze obtížnější načítání RDS. K pátému výročí existence si nadělilo nový zvuk Radio Spin. Dříve mělo značně ořezané středy, aktuálně zní hip-hop, R’n’B, dubstep, dancehall a další urban styly daleko přirozeněji. Příjemně překvapilo nové zvukové nastavení frekvence 101,1 MHz stanic BBC World Service a ČRo Rádio Česko. Zmizelo vychýlení zvuku do levého kanálu, které bylo nepříjemné zejména ve sluchátkách. Přednes je čistší, o něco méně huhňavější než dříve.
Moc mě rozesmálo vyjádření Media Bohemia a jiných k 0dBr.
Cituji:
Specifický zvuk „rádia“ daný právě audio procesingem posluchači oceňují a jsou často zklamaní,když si pustí originál CD s hudbou ze 70. a 80.let,keré nemá tak kvalitní zvuk,na jaký jsou zvyklí z rádia“
K tomu nemám komentář,právě z kvality,kterou nám pouští některá rádia je mě na zvracení..
Nejvíce proti tomu „prskají“
MEDIA BOHEMIA a.s.,
RADIO BONTON a.s.
Frekvence 1, a.s.
EVROPA 2, spol. s r.o.
MAX LOYD s.r.o.
LONDA spol. s.r.o.
Český rozhlas
Asociace rozhlasových organizací
Seti72: RockRádio Prácheň na Příbamské frekvenci 99,5FM vysílá opravdu stereo, jen se člověk musí zaposlouchat a soustředit aby to tam slyšel. Tento „mono“ zvuk je už od spuštění vysílače před mnoha lety, tehdy ještě Rádio Prácheň.
Za zmínku stojí i vysílač BEATu v Děčíně na 99.3 FM. Zvuk je tu oproti ostatním stanicím výrazně tišší.
V Příbrami hraje RockRádio Prácheň na 99,5FM v mono zvuku (v modulaci je ale pilotní kmitočet, takže na receiveru drze svítí STEREO) a nikdo s tím nikdy nic neudělal. Taky zajímavý…
U radia Oldies se lepsiho zvuku nedockate,radio se k tomu stavi negativne a kasle na to..viz jejic odpoved,ktera me prisla do emailu.
Dobrý den,
kolegové z Oldies radia mě požádali o reakci na vaší stížnost ke zvuku Oldies radia.
Opatření obecné povahy č. PV-P/22/06.2011-9, které je účinné ode dne 1. 11. 2011, zavádí nově technický parametr pro vysílací rádiové zařízení stanovující maximální úroveň výkonu celkového multiplexního signálu na 0 dBr.
Dodržování tohoto parametru není prozatím ze strany ČTÚ vyžadováno a to z důvodu několika probíhajících řízení u Nejvyššího správního soudu, v jejichž rámci bude rozhodováno o případném zrušení tohoto ustanovení.
S pozdravem
David Beck
David Beck
technický ředitel
Radio Sazava ma tez nove velice pekny zvuk..
Dalsim kdo by se mel zamyslet nad kvalitou zvuku je i Oldies Radio,tam je to dost zprznene a u Oldies hudby to zni silene..
Výborný příspěvek, děkuji.
Důvod je jednoduchý. ČTÚ prý konečně začal měřit zdvihy rádií, které v mnoha případech výrazně překračovaly povolené a doporučené hodnoty. Zatímco norma modulačního výkonu je 0 dBr a třeba německé a rakouské (ale většinou i slovenské a polské) stanice ji dodržují, česká rádia běžně pálí i 6-9 dBr. Třeba takový Blaník, City mají ten zvuk naprosto zprasený s je tam fixní maximální zdvih, u Blaníku v Praze dokonce vysoko nad normou. U obou je modulační výkon kolem 8 dBr, což je opravdu šílené. Vše mám změřené a grafy k dispozici…
Projevuje se to pak jednoduše – nejenže je zvuk přepálený, přeřvaný a zkomprimovaný, ale daná stanice více zarušuje kmitočty v okolí (laicky řečeno do nich víc „prská“). Třeba německý regulátor si na to už několikrát stěžoval u ČTÚ, zatím se to vždy zametlo pod koberec.
Proč se tedy měnily zvuky těchto tří stanic? U BBC a Ethna je to jasné, tam byly parametry překročeny – třeba BBC mělo 15% objemu modulace nad povolený zdvih 75 kHz a modulační výkon tam byl 5,6 dBr. Ethno na tom bylo ještě hůř. U Spinu byl zdvih v pořádku, ale modulační výkon byl průměrně 4,6 dBr, takže s tím asi raději pohli. Nutno ale podotknout, že Spin měl na české poměry celkem slušný zvuk už před změnou. Doufám, že se dalších úprav zvuku dočkáme i v následujících týdnech, ČTÚ podle monitorovací zprávy (dostupné na jejich webu) změřil asi 50-60 českých vysílačů.